De treinbotsing op den Parijschen Metro. Stroopersdrama aan de grens. De schatgravers te Zaandam. LANGEND IJ K WINKEL. Marktberichten. Gemengd Nieuws. De actie van Gandhi. Noodlottige ontploffing bij Trier. De gevangenisbrand bij Columbus. Binnenlandsch Nieuws. Zeilbootje op zee omgeslagen. Plaatselijk Nieuws. Voorkoming van schade door wantsen aan appelen. gevangenen, waaronder vele honderden negers, als ra- zenden om hun kameraden tc bevrijden. Het geweeklag der stervenden weerklonk schrijnend In de ooren der redders. Vele der slachtoffers werden gevonden, terwijl hun verkoolde vingers de stalen staven der deuren omklem den. Slechts één der gevangenen is erin geslaagd, buiten de gevangenis te geraken en de vrijheid te herkrijgen. Hij wist zich tijdens de algemeene verwarring in burger- kleeding te steken en zoo ongemerkt rustig uit de ge vangenis te wandelen, toen de opwinding haar hoogte punt bereikt had. De overlevende gevangenen werden tenslotte in een hoek van de gevangenisbinnenplaats opgedreven, terwijl de inmiddels ontboden troepen ge weren en mitraileuses op hén richtten. Het duurde uren, eer de brand gcbluscht was. Het bergen der gewonden was uiterst moeilijk, wijl de elec- trische verlichting niet functionneerde. Bloedverwanten van de gevangenen, die de gevange nis poogden te bestormen en in de puinhoopen naar Hjken van gevangenen zochten, werden met moeite verdreven. Ongeveer 100 gewonden. De oorzaak van de botsing nog niet opgehelderd. Omtrent de treinbotsing op den Parijschen Metro (zie ook elders in dit nummer) wordt nog door V.D. uit Parijs vernomen: Het aantal gewonden, dat oorspronkelijk op 30 ge schat werd, blijkt achteraf ongeveer 100 te bedra gen, van wie een 16-tal ernstig. Door de botsing, die in een bocht van een tunnel plaats had, werden de eerste wagens van den rijden den en de laatste wagens van den stilstaande» trein getroffen, die dan ook volkomen vernield werden. De machinist vqn den rijdenden trein verklaarde, dat, hij de lichten van den anderen trein zeer goed gezien had, doch dat het hem echter niet mogelijk was tijdig te remmen. De botsing had plaats op een oogenblik dat met een snelheid van circa 35 K.M. gereden werd. Het verkeer op de lijn, waar de botsing heeft plaats gehad, kon nog niet hervat worden. De oorzaak van het ongeluk schijnt gezocht tc moeten worden in een defect der lichtsignalen. Een B.T.A.-telegram uit Parijs meldt nader: L£gt onderzoek in verband met de botsing heeft geen klaarheid gebracht. In het Vaugirard-hospi- taal werden 40 gewonden en in het Boucicaut-hospi- taal negen medisch behandeld. Vele andere gewon den werden in apotheken verbonden. Men schat, dat nog ongeveer 70 reizigers lichtere kwetsuren hebben opgeloopen. Deze konden echter zonder hulp naar hun respectieve woningen terug; keeren of zich naar hun werk begeven. Twee der gewonden, die in het Vaugirnrd-hospitaal ver zorgd worden, zijn nog bewusteloos. Strooper ernstig gewond by een gevecht. Kommies door hagel in het hoofd getroffen. Dezer dagen heeft zich aan de Belgische grens onder Nispen bij Roosendaal een bloedig drama afgespeeld. De ambtenaar der douane de kommies, uit Roosen daal, trof op zijn surveillance aan de grens in de Nedcr- heide eenlge personen aan, die aan het stroopen waren. Toen een dezer personen, zekere R. uit Horendonck (België) hem was genaderd, verzocht hij dezen zijn ge- wier af te geven, wat R. weigerde. Hierop volgde een worsteling tusschen beide mannen. Ten einde schrik aan te jagen loste de ambtenaar twee schoten ln de lucht. Hierop richtte R. zijn jachtgeweer op den kom mies dreigende: ,nou zal ik jou eens schieten". Tegelij kertijd schoot hij den kommies een schot hagel in h?t achterhoofd. De kommies loste nu uit zelfverdediging drie scholen op R., die op zijn beurt nog weer een schot gaf in de richting van den ambtenaar. Deze wierp zich echter plotseling ter aarde waardoor het hagelschot hem miste. f De strooper begaf zich nu in de lichting van de grens waar hij zijn makkers zeide toch getroffen te zijn. Deze hebben hem toen naar zijn woning vervoerd waar ge neeskundige en geest?lijke hulp moest worden inge roepen. Hij bleek onder het hart getroffen te zijn. ter wijl de kogel tot in zijn linkernier was doorgedrongen. Zijn toestand is bedenkelijk. 0 De kommies S. die zich per rijwiel naar Roozendanl had begeven heeft zich eveneen3 onder geneeskundige behandeling gesteld. Thans 15 arbeiders aan het graven. Tot nog toe niets ontdekt, zelfs geenwater. De correspondent van het Hsbl. te Zaandam deelt na der mede omtrent de schatgraving aldaar: Gistermorgen is men met de eigenlijke opgravingen en het zoeken naar de verborgen schatten pas goed be gonnen. De eerste werkzaamheden bepaalden zich tot een voorloopig onderzoek in de richting als door de helder ziende was aangegeven. Thans zijn vijftien arbeiders beftg met op verschillen de plaatsen locyigraven te maken. Op sommige plaatsen is men reeds tot een diepte van twee meter, zonder dat men echter nog iets bijzonders heeft weten te ontdek ken. Alleen heeft men het bijzondere feit kunnen con- stateeren, dat op deze diepte nog geen water is gevon den, wat voor Zaandam wel een uitzondering mag hee- ten. De helderziende dame is inmiddels naar Berlijn te ruggekeerd. Zij heeft te veel werk, om langer te Zaan dam te blijven, doch met haar geest volgt zij regelma tig het werk. Nog Dinsdag had men van haar een brief ontvangen, waarin er op werd aangedrongen met de werkzaamhe den door to gaan. dere opbrengst is de oorzaak dat er geen wierper- ceelen meer zijn. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van een hoofdingeland, wegens periodiek aftreden van den heer J Boslcer, is deze herkozen. OUDKARSPEL. Algemeene vergadering Nutsdepartement te Oudkar- apel, op Woensdag 23 April 1930. ten huize van den heer C. Vis. Voorzitter de heer J. Keizer, secretaris de heer G. Prijs. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen. De notulen, door den secretaris voorgelezen, worden goedgekeurd. Benoeming afgevaardigde voor de a.s. algemeene vergadering van het Hoofdbestuur. Gekozen de heer J. Keizer, plaatsvervanger de heer G. Prijs. Verkiezing commissaris Spaarbank, aftr. de heer Jb. Eecen; wordt met algemeene stemmen herkozen. Verkiezing Bestuurslid Departement, vacature-P. Kroon Az. Gekozen wordt met algemeene stemmen de heer J. Eecen Mz. Voorlezing verslag Nutsspaarbank over 1929 door den penningmeester. Hieraan ontleenen wij het volgende: Gehouden waren 15 vergaderingen. Het bestuur bestond uit de heeren C. Butter Jr., voorzitter, P. Kroon Jbz., vice-voorzitter, G. Prijs, secr.-penningmeester, J. Schrieken, vice-secr.- pennlngmeester, Jb. Eecen Pz. en C. Wagenaar, com missarissen Spaargelden: Ingelegd was f 71672.47, terugbetaald f 64564.19; aan rente bijgeschreven f 5020.35, Op 1 Jan. 1930 aan spaargelden f 125170.15. De rentestandaard be draagt 4 en wordt per dag berekend. Hypotheken en Obligatiën per 1 Jan. 1930 f 58310.Effecten per 1 Jan. 1930 f 80737.75. Reservefonds per 1 Jan. 1930 f 8410.30. De Spaarbank is aangesloten bij het Neder- landsch Spaarbankbureau. Het accountantsonderzoek wees uit, dat alles in de beste orde was bevonden. As surantie Spaarbank is aangesloten bij de collectieve overeenkomst ter verzekering harer waarden tegen brand, inbraak of verlies van welken aard ook. In om loop waren 64 Spaarbussen. De begrooting van het Departement 1930-1931 sluit met een ontvangst en uitgaaf van f 652.50. Geballotteerd weixlen 8 nieuwe leden, welke allen als lid werden aangenomen. De rondvraag leverde niets op, waarna de sluiting door den voorzitter plaats vond. Door een aantal ingezetenen der gemeente, voorname lijk van zaken en bedrijven, is een adres aan den Raad gezonden, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen, welke tot bespoediging der electrlfi- catie kunnen leiden. SCHAGEN, 24 April. 8 stuks paarden f 200—350. 316 gelde koeien (magere) f 225425, 58 idem (vette) f 250430, 50 kalfkoeien f 280 —440, 42 pinken f 125—195, 489 nuchtere kalveren f 10-30, 189 Overhouders f 3043, 6 bokken en geiten f 6—14, 4 varkens magere f 34—42, 72 idem vette per Kg. 70—74 ct., 199 biggen f 20—34, 6 konijnen f 0.50—2, 36 kippen f 1—2.50, eenden f 0.50—1.25, 64 Kg. boter f 1.40—1.60. EIERVEILING. SCHAGEN, 24 April. Aangevoerd: 160 partijen 162060 kipeieren, 35 partijen 11427 eendeieren, 167 stuks kievitseieren. De prijs liep van: kipeieren f 4.604.80, eendeieren f 4.20—4.40, kie vitseieren f 4.604.80. De veiling duurt voort. AMSTERDAM, 23 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 240 vette kalveren le kw. f 1.10—1.20, 2e kw. f 0.96—1.08, 3e kw. f 0.78—0.94, per Kg. levend ge wicht; 131 nuchtere kalveren f 915 per stuk; 340 var kens: vleeschvarkens 90—110 Kg.) 85—87 cent, zware varkens 83—85 cent, vette varkens 81—83 cent per Kg. slachtgcwicht. ALKMAAR, 23 April. Op de heden gehouden voorjaarsveemarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 1823 koeien: kalfkoeien f 280—470, geldekoeien f 225 450, pniken f 145200, pinkstieren f 200350. De han del was vlug. Het vorig jaar waren op deze markt 1287 koeien aangevoerd. ALKMAAR, 23 April. Bloemkool I f 12—29, kropsla f 2.20—6. per 100 stuks, gele kool f 7.30, roode kool f 3.809.30, spruiten f 18— 29, D. spercieboonen f 61, uien f 1.20, wortelen f 1.30 per 100 Kg., prei f 2.407, rabarber f 14, radijs f 5.609, selderie f 1.80, wortelen f 8 per 100 bos, perziken 822 cent per stuk, postelein f 0.611.04, spinazie f 0.100.17 per bakje. NOORDSCHARWOUDE, 23 April. BI. aardappelen f 2.20, bravo's f 1.60, uien f 1.201.80, drielingen f 0.400.80, grove f 1.602, peen f 0.401, roode kool f 2.408.50, gele kool f 5.607.80, Deensche witte kool f 0.601.90 per 100 Kg. Aanvoer: 900 Kg. aardappeeln. 10600 Kg. uien, 5600 Kg. peen, 194800 Kg. roode kool, 33000 Kg. gele kool, 266400 Kg. Deensche witte kool. WARMENHUIZEN, 23 April. Roode kool le kw. f 2.608.20, 2e kw. f 2.204.40, gele kool le kw. f 5.406.20, witte kool le kw. f 0.70— 1.60,. 2e kw. f 0.300.70, uien f 1.50, peen f 1.20 per 100 Kg. Aanvoer: 92000 Kg. roode kool, 3000 Kg. gele kool, 67000 Kg. witte kool, 1600 Kg. uien, 800 Kg. peen. Arrestatie van posters. Omtrent de actie van Gandhi in Britsch-Indië, wor den de volgende berichten door Reuter uit Calcutta geseind: De nationalistische vice-president van de universi teit te Howrah éh .29 anderen werden gearresteerd, toen zij bezig waren met posten bij winkels te How rah, waar buitenlandsche stoffen verkocht worden en die voor het meerendeel toebehooren aan Mohamme danen. Verscheidene personen werden in het hand gemeen gewond, o.a. en Engelsch inspecteur van po litie. Een talrijke menigte deed een aanval op een celwagen, doch werd uiteengajaagd. Te Noakhali werden een Indisch politie-rechter en twee politic agenten, die'vier mannen fouilleerden, door schoten getroffen. De schuldigen ontkwamen. Nieuwe gevechten te Chittagong. De correspondent van de Britsch United Press te f&lcutta deelt mede, dat bericht is ontvangen, dat W» de nabijheid van Chittagong weer een gevecht tusschen politie en inlanders heeft plaats gehad, waarhij zeven personen zijn gedood. Twaalf opstandelingen werden gedood en twee ernstig gewond tijdens den strijd in de nabijheid van Chittagong gisteravond. Dc troepen leden geen ver liezen. Veertien personen werden gearresteerd. Te Chittagong heerscht rust. Een gevaarlijk g^ruoht. Daar het gerucht liep, dat Sen Gocpta. de burge meester van Calcutta, die in de gevangenis voedsel weigert, overleden was, verzamelde zich een groote menigte op het gevangcnisplein. Zij werd uiteenge dreven door dc politie, die later het gerucht tegen sprak. Officieel wordt verklaard, dat het bericht, volgens hetwelk de politieke gedetineerden in dc gevangenis van Alipore voedsel weigeren, onjuist is. Britsch soldaat gedood. Uit Pesjawar wordt gemeld: Tijdens ongeregeldheden, die ontstonden tenge volge van de arrestatie van verscheidene voorstan- de i-s der burgerlijke ongehoorzaamheid, werd een Britsch soldaat gedood. Een officier zwaar gewond; groote schade aangericht. V.D. verneemt uit Trier: Gistermiddag werden op den door de bezettings troepen als oefenterrein gebruikten Grüneberg, de al daar opgeslagen granaten door ze tot/ontploffing te brengen, onschadelijk gemaakt. Door de explosie werd in de naburige plaats Avelertal groote schade aangericht; talrijke vensterruiten bezweken, van vele woonhuizen werden daken en deuren ingedrukt. Een officier, die zich in de buurt bevond, werd door den luchtdruk van zijn paard geslingerd en bekwam zwaar letsel. Dc explosie was te Trier duidelijk hoor baar. De aangerichte schade bedraagt omstreeks 20.000 Mark. GEVECHT AAN BOORD VAN EEN BELGISCH SCHIP. Reuter seint uit Buenos Aires: Onder de leden der bemanning van het Belgische stoomschip „Schelverin" is een gevecht ontstaan. Vier zeelieden werden ernstig gewond, terwijl negentien wer den gearresteerd. HET VLIEGTUIG VAN DEN PRINS VAN WALES. Neergestort Twee dooden. Uit Cairo wordt gemeld dat het vliegtuig waarmede de Prins van Wales van Kartoem naar Egypte is ge reisd, gistermorgen bij Heliopolis is gevallen, even na het begin van den terugtocht naar Kartoem. De beide militaire vliegers werden gedood. De draadlooze dienst meldt, dat de prins van Wales morgen per s.s. „Rawalpindi" te Marseille van zijn Afri- kaansche reis wordt terug verwacht Als de weersge steldheid het toelaat, zal hij onverwijld per vliegtuig naar Londen vertrekken, met een korte tusschenlanding in Le Bourget. OPSTANDIG DORP IN OMAN GEBOMBARDEERD. Door Britsch korvetechip. V.D. verneemt uit Londen: Naar uit Basra gemeld wordt, heeft het Engelsche korvetschip „Lupin" een strafexpeditie ondernomen te gen een der stammen in het kustgebied van Oman; een dorp, waar kort geleden onlusten hebben plaats gehad werd gebombardeerd. Aan boord van de „Lupin" heeft eenigen tijd geleden een samenkomst plaats gehad tusschen koning Feisjal van Irak en Koning Bin saoed van Hedzjjas voor de sluiting van een vriendschapsverdrag. H*t onderzoek naar de oorzaak. Do cellen niet tydig geopend. Het N.T.A. seint uit Columbus (Ohio): De commandant van de brandweer heeft tegenover de autoriteiten, welke zich met het onderzoek naar de oorzaken van en het reddingswerk tijdens den brand in de gevangenis te Columbus bezighoudt, verklaard dat naar zijn meening geen van de 317 gevangenen zou zijn omgekomen indien de cellen onmiddellijk na het ontdekken van het vuur geopend cn de gevangenen be vrijd zouden zijn geworden. De autoriteiten traohten na te sporen of de ontplof fingen, welke men na het uitbreken van den brand heeft vernomen, inderdaad ontploffingen waren of re volverschoten. Tragische bijzonderheden omtrent den omvang der catastrophe. De „Times"-correspondent tc New York seint over den tucht huisbrand te Columbus aan zijn blad nog het volgende relaas: Verschillende van de lijken, die in een reusachtigen veestal te Columbus werden geborgen, zijn dermate verkoold, dat er geen hoop meer bestaat, ze te, iden- tificeeren. Honderd en vijftig man, die in een hos pitaal liggen, bekwamen zóó ernstige verwondingen, dat men vermoedt, dat ze hieraan zullen sterven. Vier blokken van do gevangenis brandden tot op den grond af. De gevangenis is een der grooteten van het gehoele land. Het gebouw was precies honderd jaar oud. We gens voortdurende agitaties was een nieuw cellen blok in aanbouw, naast het blok van zes verdiepin gen, dat reeds gedeeltelijk was vernieuwd. In het steigerwerk van het nieuwblok, in de na bijheid van de plaats, waar het nieuwe en oude ge deelte aansloten, brak de brand uit. Men meent, dat hij veroorzaakt werd doordat hou ten tobben voor cement, die met brandbare olie wa ren besmeerd, vlam vatten. Dit schijnt een toeval te zijn geweest. Dc bewaar ders echter beweren, dat de brand door gevangenen gesticht werd, om zoodoende te kunnen ontsnappen. Het eerste brandalarm werd gegeven even voor zessen, toen de gevangenen in hun fpllen zouden wor den opgesloten voor den nacht. De brand verspreidde zich onmiddellijk van het steigerwerk over het belendende blok. Men meende, dat dit tegen brand bestand was na de vernieuwing: het geheele gebouw echter was bedekt met een hou ten dak met asphalthedekking. Door den wind aangeblazen, verspreidde de brand zich snel over de geheele lengte van het dak. De twee bovenste rijen werden gevuld met dichten rook en vlammen. In minder dan anderhalf uur had de brand het geheele, blok aangetast. Gedeelten van het dak stortten neer in de cellen en verpletterden de gevangenen die reeds waren op gesloten. Degenen, die nog huiten de cel waren, keer den zich tegen de bewakers en vochten uit alle macht, om te ontsnappen en de deuren van de an dere cellen te ontsluiten. Enkele der bewaarders hielpen hen zelfs, om de gevangenen vrij te laten. Anderen weigerden de deuren tc openen zonder be vel van hooger hand. Getuigen bij het inleidend onderzoek, dat werd gehou den zeiden, dat een neger, die een celdeur met een bei tel trachtte open te breken om een kameraad te redden door den bewaarder werd doodgeschoten. Toen er bevel werd gegeven om d» deuren te openen, ontstond er een vertraging doorda» senlge sleutels zich niet op hun plaats bevonden en ardere reeds door ge vangenen w^ren weggenomen, om de cellen te openen, waarin hun kameraden zaten opgesloten. Door de ontzaglijke hitte ware* sommige deuren rood gloeiend geworden en waren d» sloten onklaar geraakt, zoodat de sleutels onbruikbaar waren. Met hamers, bijlen en andore werktuigen, werkten de GROOTE HEIDEBRAND BIJ AMERSFOORT. Ten Oosten van den straatweg Utrecht—Amers foort, ter hoogte van het kamp van Zeist, ontstond gistermiddag omstVeeks 12 uur een groote heide brand, welke zich over een oppervlakte van 4 km. ontwikkelde. Vermoedelijke oorzaak: kampeerende padvinders. De brandweer uit Soesterberg en van het vliegkamp verleenden hulp, terwijl ook het gar nizoen Amersfoort gealarmeerd werd. De genie uit Utrecht kwam met vrachtauto's ter plaatse. Om half drie was men den brand meester. IN KOKENDE SOEP GEVALLEN. V.D. verneemt uit Tilburg: In een onbewaakt oogenblik viel het 3-jarig doch tertje van C. B. te Hilvarenbeek in een ketel ko kende soep. Het kind is aan de bekomen verwon dingen overleden. OPHEFFING VAN DEN TOL BIJ VLAARDINGEN? Binnenkort to verwachten. Naar de corr. van de „Tel."' te Vlaardingen ver neemt, zijn de onderhandelingen tusschen de ge meentebesturen van Vlaardingen en Maassluis thans zoover gevorderd, dat de opheffing van den tol tus schen beide gemeenten binnenkort te verwachten is. MAN DOOR TREIN GEGREPEN. - Zijn beide beenen afgereden. Dinsdagavond is bij het station Uitgeest een spoor wegarbeider, afkomstig uit Groningen cn werkzaam bij de electrificatie van het baanvak Velsen—Uit geest, door een voorbijrijdenden trein gegrepen, met het gevolg, dat hem beide becncn werden afgeredeu. KINDERSTOEL IN BRAND. Het kind overleden. Te Kollum (Fr.) is het eenjarig kind van H. Slote- graaf, toen de moeder afwezig was, in een/ kinder stoel in brand geraakt en eenige uren later aan dc hekomen verwondingen overleden. In dezen stoel was een test met vuur gezet en om den stoel een schort gebonden. Vermoedelijk hebben eerst de schort en daarna de kleertjes vlam gevat. Een begin van brand is gebluscht. MIJNWERKER VERONGELUKT. Doodelijk ongeval in Staatsmijn Maurits. Gistermorgen werd in de ondergrondsche werken van Staatsmijn Maurits dc 22-jarige mijnwerker J. A. K., woonachtig te Grevcnbricht, door een in be weging zijnde transport goot, waarvan de kabel brak, meegesleurd en gedood. Dc man was Nederlander en ongehuwd. Drie jongelni dopr de Noordwijksche Red dingsbrigade gered. Gisterenmiddag te omstreeks 12 uur kreeg de lei der der Reddingsbrigade le Noordwijk aan Zee, de heer J. van Kan bericht, dat bij paal 5 ten Noorden van Noordwijk een zeilbootje was omgeslagen, waar op drie jongelui in hulpbehoevenden toestand rond dreven. Onmiddellijk ging de reddingsbrigade er met een vlet op uit, dat op zee een Katwijksche motorschok ker ontmoette, die hen naar de plaats waar hei vaar tuigje zich zou bevinden, sleepte. liet bleek toen reeds 3 K.M. Noordelijker en vrij ver van de kust, waar reeds 9 vadem water stond, te zijn afgedreven Het bootje, was echter niet omgeslagen, alleen was de mast gebroken en daar er geen riemen aan boord waren, dreef men hulpbehoevend rond. «De jongelui werden door de reddingsbrigade opgepikt en naar het strand gebracht. Het bleken te zijn de twee gebroeders Bedijn uit Noordwijk en een jongen uit Leiden, een zekere van den Berg, jongelui van 18 tot 24 Jaar. DOODELIJK ONGELUK OP DE"N KENNEMER- STRAATWEG. Motorrijder tegen een boom gereden. De veertigjarige heer Dekker uit Uitgeest reed gis teravond op een motorrijwiel op den Kenncmcr- Btraatweg ter hoogte van de gemeente lleiloo en daar is hij tegen een boom gereden, De heer Dekker is daarbij gedood. De motor was ernstig beschadigd. Het lijk is naar Uitgeest overgebracht. TOELATING NIEUWE LEERLINGEN CURSUS ERANSCHE TAAL. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de toelating van nieuwe leer lingen tot den cursus in de Fransche taal, verbonden aan de U.L.O. School, zal geschieden op 1 Mei a.s. De aangifte zal moeten geschieden vóór genoemden datum bij het hoofd der school, den heer C. W. Deenlk. De geboortebewijzen der nieuwe leerlingen moeten bij de toelating tot de school worden medegebracht. Schagen, 22 April 1930. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Guurtje Groot, dochter van Nanne Groot en Grietje preed; Cornelis Franciscus Antonius, zoon van Jacobus Zomerdijk ei^ Mathilda Helena Jacoba van den Bergh. Getrouwd: Johannes Sijbrand Keijser, oud 28 jaar, pluimveeconsulent te Emmen en Jeannette Jacoba Lap, oud 24 jaar, zonder beroep wonende te Schagen. POLITIE. Gevonden: een bruine portemonnaie; een zakme* Verloren: een zwarte portemonnaie. In sommige streken van ons land hebben do appelen, in het bijzonder de soorten Present van Engeland, Bram ley's Seedling, Cox orange pippin, Zoete Ermgaard en Zoete Campagne ernstig te lijden van aantasting door wantsen, die de zeer jonge appeltjes aansteken, tenge volge waarvan deze sterk misvormd worden, in zeer ernstige gevallen afvallen en in minder ernstige uit groeien tot hobbelige, met ruwe bruine vlekken e« barsten bedekte, ongelijkmatig gevormde vruchten. D* bladeren krijgen tal van bruine vlekjes en gaatjes met bruinen rand en blijven klein en kroes. Bij hevige aan tasting kan de oogst zeer minderwaardig worden. Dit is te voorkomen door bespuiting der appelboomcn, niet vroeger dan 10 dagen voor de boomen in vollen bloei 'zullen staan, maar ook niet veel later, met een oplossing van 1 pet. zachte zeep in water, waaraan een zoodanige hoeveelheid van een nlcotinepraeparaat wordt toegevoegd, dat in de sproeivloeistof een deel zuivere nicotine per 2000 deelen water aanwezig is. Van het ni- cotine-gehalte van het gebezigde praeparaat hangt het dus af, hoeveel van dit praeparaat per 100 L. vloeistof genomen moet worden. De bespuiting moet zorgvuldig worden uitgevoerd, opdat alle wantsen goed met de vloeistof in aanraking komen. Daarom moet men niet te weinig spuiten, eer overvloedig; de uitmonding van de sproeibus moet hoogstens 1V4 voet van de takken op en neer bewogen worden, opdat de vloeistof van alle kanten, zoowel \<an onderen als van boven, in de'juist geopende knoppen komt tusschen de jonge blaadjes en bloemknoppen, waar de wantsen zicf» ophouden. Om eventueel uit de boomen gevallen wantsen te be letten er weer in te komen, is het goed de boomen vóór het spuiten van een üjmband te voorzien. Waar men éen onderbeplanting van bessen heeft, be- spuite men ook deze benevens den grond onder en tus schen de struiken. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkundlgcn Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzaam gesteld© ambte naren van dien Dienst.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7