Raad Oudkarspel. De beteekenis van de IJmuider Sluis voor Amsterdam. Binnenlandsch Nieuws. Boschbrand bij Nijmegen. Op het nippertje. Gevecht op een schip te Rotterdam. Een hardhandige caféhouder. Crisiscommissie yoor den landbouw. LANGENDIJK Gemengd Nieuws. Mijnongeluk in Rhodesia. De feestmaaltijd. Te Amsterdam was door het Gemeentebestuur in Carlton-hotel een feestmaaltijd aangericht, waar be halve tal van gcnoodigden ook aanzat de burge meester van Antwerpen. Voor den maaltijd waren 2-40 uitnoodigingen ver zonden. twee-cn-dertig tafels stonden gedekt.. Van hoe groote beteekenis voor de hoofdstad het in gebruik nemen der nieuwe sluizen te IJrauiden mag heeton, bleek mede uit de bonte mengeling van pasten, hier vereenigd. Handel, Scheepvaart, Indu strie, Bankwezen, Dagbladdirecties, Rechterlijke Macht, Wetenschappen, uit al deze geledingen der Amsterdamsche samenleving merkten wij vooraan staande figuren op. Wij zagen Eerste en Tweede Kamerleden, vele leden van het consulaire corps, burgemeesters van verschillende Noord-Hollandsche gemeenten; vertegenwoordigers van de militaire macht, een groot aantal ingenieurs van den rijks- en den provincialen Waterstaat en van de gemeen ten. De communisten uilgezonderd, waren van den Amsterdamschen gemeenteraad alle richtingen aan wezig. De groote dinerzaal van Carlton-hotel zag er zeer gezellig uit. De burgemeester sprak een begroetings rede uit. Van de Koning-Moeder Emma was het volgende telegram ingekomen: ,Op dezen voor het vaderland cn zeer in het bij zonder voor Amsterdam zoo gewichtige dag kan ik niet nalaten uiting te geven van mijn vreugde over do voltooiing van dit grootsche werk en de hoofd stad, mijne meest hartelijke gelukwenschen aan te bieden met de opening der groote sluizen te IJraui den. Innig hoop ik dat hierdoor in toenemende mate de bloei cn de welvaart van Amsterdam zal worden bevorderd." Ook minister Reijmer voerde het woord, waarbij de minister o.m. wees op de Rijnverbinding met Am sterdam cn zeide: De sympathieën die Amsterdam heeft uitgezonden over de verbinding van Amsterdam met den Rijn, heeft mijne volledige instemming. Ik heb dit aan II.M. medegedeeld, en de sympathieën van Amster dam, meneer de burgemeester, zijn ook de mijne. De tijd van het inwinnen van adviezen is voorbij, ik hoop het vraagstuk op te lossen in samenwerking met het gemeentebestuur van Amsterdam. Ik hoop dit in overeenstemming met de Staten- Generaal spoedig op te lossen, en in dien zin, dat zoo spoedig mogelijk de beste verbinding van Am sterdam met den Boven Rijn zal worden verkregen. Ik laat me niet aan termijnen binden, maar ik hoop toch spoedig een wetsontwerp in den geest van Amsterdam te kunnen indienen. Het spreekt van zelf dat deze mededeeling met ge juich ontvangen werd. Verschillende andere autoriteiten voerden nog het woord. De maaltijd was zeer gezellig. Muziek en vuurwerk. Het gemeentebestuur van Amsterdam had ook op dezen dag nog gedacht aan de burgerij, ook die moest dezen dag voor Amsterdam, van zoo groot ge wicht, kunnen vieren. Voor de burgerij waren in den vooravond muziek- uitvoeringen op verschillende plaatsen. Hier was het echter verre van vol cn Amsterdam's bevolking heeft niet intens meegeleefd met het openen van de nieu we sluis. Verder werd nog op een tweetal plaatsen vuur werk gegeven. En vuurwerk heeft steeds groote be langstelling, dus ook nu. En hiermee was dezen gedenkwaardigen dag voor Amsterdam ten einde. Twintig hectaren helde, met dennen beplant, verwoest. Gistermorgen omstreeks 10 uur is in de bosschen op Heumensoord achter de schietbanen van het garnizoen Nijmegen langs de spoorbaan NijmegenCranenburg een geweldige boschbrand uitgebroken. Aangewakkerd door den feilen wind plantte het vuur zich met groote snelheid voort. Eenigo spoorwegarbeiders, weldra geassisteerd door veldwachters, begonnen het blusschingswerk. doch ston den, daar het vuur zich met enorme snelheid uitbreidde en weldra over een groote oppervlakte met dennen be plante heide woedde, volkomen machteloos. Er ontwik kelde zich een geweldige rookkolom, die tot in de on middellijke nabijheid van Nijmegen zichtbaar was. Mi litairen, die op Heumensoord aan het oefenen waren, snelden ter hulp en trachtten door het graven van een *.g. brandgang en het slaan met takken het vuur te dooven. Aangezien de prachtige bosschen in de omgeving van Groesbeek ernstig gevaar liepen, werd ook de hulp van de Nijmeegsche brandweer ingeroepen, die zeer spoedig met veel boschbrandweermateriaal ter plaatse verscheen terwijl ook troepen uit Nijmegen werden gerequireerd. Toen was het mogelijk, het vuur met kans op succes te bestrijden, en na eenige uren hard werken was men het vernielende element meester. Ongeveer 20 H.A. heide, beplant met dennen, toebe- hoorende aan de gemeente Nijmegen, zijn verloren ge gaan. Een I5-jarige Jongen bijna door verlian- gen om het leven gekomen. Maandagmiddag droeg de landbouwer v. E. te Aar- landerveen zijn 15-jarig knechtje J. v. d. M. op in de schuur hooi te gaan schudden. Op onverklaarbare wijze is toen de jongen terecht gekomen in de lus van esn touw, dat aan den zolder hing. Eenige minuten later, toen de vrouw van E. in de schuur kwam om eieren te rapen, ontdekte zij het knechtje met het hoofd :n de lus hangende. Zij waarschuwde haar man, die het touw doorsneed. De knaap was reeds ewi -teloos, Nadat geneeskundige hulp was aangekomen en mcu ongeveer een uur was bezig geweest, met het beproe ven van kunstmatige ademhaling toe te passen, mocht haen er in slagen de levensgeesten weer op te wekken. Chiieensch stoker trekt het mes. Aan boord van het Amerikaansche stoomschip „Imo- lto", dat in de Lekhaven ligt, ontstond gistermiddag in het stokerslogies een ernstige woordenwisseling tus- schen eenige leden van do bemanning, die spoedig tn een hevige vechtpartij ontaardde. Vermoedelijk heeft de 31-jarige Italiaansche stoker C. G. uit Baltimore. die in eenigszins beschonken toestand verkeerde, het zijn 26-jarigen Chileenschen collega F. M. lastig ge maakt en hem geplaagd. De laatste trok op een gege ven moment een mes en ging G. daarmede te Hjf. Hij bracht hem verschillende steken In rifg, hals en armen toe. G. bloedde hevig, waardoor zijn toestand zich aan vankelijk ernstig liet aanzien. Na door dr. Vader ver bonden te zijn, is G. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aangezien vermoedelijk een long geraakt is, is hy daar ter observatie opgenomen. G., die zich aan 't geval mede schuldig -oclde, wild# geen vervolging van den dader doen instellen, doch gezien den ernst van het feit, stelde de rivierpolitie een on derzoek in. De dader is nog voortvluchtig. HET DRAMA AAN HET BEZUIDENHOUT TE DEN HAAG. Behandeling in hooger beroep. Naar vernomen wordt, zal het gerechtshof te 's-Gra- venhage Woensdag 28 Mei a.s. in hooger beroep be handelen de zaak tegen den gewezen tramstationschef uit Emmen W. K. van der M., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, die door de Haagsohe Rechtbank, wegens doodslag en poging tot doodslag, gepleegd ln September van het vorige Jaar in een perceel aan het Bezuidenhout te 's-G raven ha.gc op mevr. Odem en haar huishoudster, is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Zoowel verdachte als het Ö.M., dat levenslange ge vangenisstraf tegen den verdachte had geëischt, waren van het vonnis der Rechtbank in hooger beroep ga- gaan. Als verdediger van verdachte zal ook thans weder optreden mr. Bekker. Zijn commensaal een oog uitgeslagen. Maandagmiddag kreeg de caféhouder B. te Deventer in zijn logement oneenigheid met een commensaal, den sigarenmaker Groen. De twist liep zóó hoog, dat beiden naar een stoel grepen en op elkaar los trokken, waarbij de logementhouder zijn tegenstander het rechteroog fi naal uitsloeg. De getroffene rende naar bulten, waar hij van pijn en bloedverlies in zwijm viel. Toegeschoten po litie en voorbijgangers boden hulp en deden Ga per brancard naar 't ziekenhuis vervoeren. Zijn toestand is zorgelijk en de kans is groot, dat het zwaar beschadigde oog voor goed verloren zal zijn. Tegen den hardhandlgen B. is proces-verbaal opgemaakt Wie zal er deel van de commissie uitmaken. Naar het orgaan van den R.K. Landarbeidersbond meedeelt, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw tot voorzitter van de commissie, welke maatregelen zal beramen teneinde de gevolgen van de heerschende crisis in de akkerbouwbedrijven zooveel mo gelijk te verzachten aangezocht den heer dr. H. J. Lo- vlnk,. lid der Tweede Kamer, te Alphen aan den Rijn, en verder als leden de heeren J. L. Nijsing in De Wijk (Dr.), prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam, J. Th. Verheggen te Buggenum, dr. F. E. Posthuma te 's-Gra venhage, F. v. Valstar te 's-Gravenhage, A. N. Fleskens te Geldrop, F. A. R. A. baron Van Ittersum te Utrecht, P. Hiemstra te Bllthoven, A. J. Loerakker te Haarlem en R. Slemons te Utrecht Als secretaris zal aan de com missie worden toegevoegd de heer mr. D. G. JV. Spitzen, referendaris van de directie van den landbouw. DE MALVERSATIES TE DOETINCHEM. Raadsbesluit vernietigd. Bij het gemeentebestuur van Doetinchem is he den bericht ingekomen, dat het raadsbesluit van 20 September 1929, strekkende om den heer Pieter- son, directeur van het gasbedrijf, en den opzichter Postma wegens de in het rapport der raadscom missie genoemde malversaties op staanden voet te ontslaan en den heer Pieterson op nader vast te stel len voorwaarden te benoemen tot hoofdopzichter en den heer Postma tot fitter, welk besluit ter vernie tiging was voorgedragen en deswege tot 1 Mei was opgeschort, door de Kroon is vernietigd. NOODLOTTIGE VAL. Een meisje gedood. Gisterochtend wilde in het Rijksadministratiege bouw aan het Droogdok te Amsterdam, een jong meisje, hehoorende tot het personeel, uit een raam van de vierde verdieping naar het IJ kijken, waar de „Johan van Oldcnbarnevolt" zou vertrekken. Zij ver loor het evenwicht, viel en is dood opgenomen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Een 10-jarig meisje gedood. Gistermorgen is het 10-jarig dochtertje van N. te Bus- sum toen ze uit de ouderlijke woning op het Kloosterpad aldaar kwam onder een vrachtauto gekomen. De be stuurder kon niet moer remmen. Het kind kwam onder een der voorwielen en overleed kort hierna. PROVINCIALE GRIFFIE VAN NOORD-HOLLAND. Verhuizingen ln de week van 1217 Mei. In de week van 12 tot 17 Mei zal de verhuizing plaats hebben van de archieven en kantoren van de provinci ale griffie van Noord-Holland van het gebouw aan de Jansstraat te Haarlem, naar het Paviljoen Welgelegen in Den Hout. Zo mei-zitting. De Prov. Staten van Noord-Holland zijn bijeengeroe pen voor de eerste gewone zitting op Dinsdag 17 Juni te half 12. (Hoowol geen uitnoodiglng hebbende ontvangen zijn wij wel in do gelegenheid geweest deze vergadering bij te wonen). Verslagg. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dins dag 29 April, 's avonds 7 uur. Voorzitter d# heer A. J. Wijnveldt. tevens secretaris. De Voorzitter opent met een woord van welkom. De notulen worden goedgekeurd. Mededeellngen: De Voorzitter deelt mee: a. van Ged. Staten dezer provincie bericht van ont vangst van de verordening tot aanvulling van de Alge- mecne Politieverordening (keuring van trekhonden); b. dito goedkeuring gemeentebcgrooting 1930; c. dito een exemplaar van hun besluit; waarbij het bedrag der gemiddelde opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting over de jaren 1926, 1927 en 1928 is vastgesteld op 1 24081.20; d. idem waarbij het bedrag der gemiddelde opbrengst van de opcenten op de vermogenbelasting over voor melde jaren is vastgesteld op nihil; e. dankbetuiging van de Ned. Thermo-Chemische Fa brieken te Amsterdam voor verlenging met 1 jaar van den termijn waarbinnen de destructor moet zijn gebouwd f. idem van het gemeente-personeel voor het besluit tot het invoeren van het premie-vrij pensioen; g, idem van het Langendijkcr drankweercomité, namens de daarbij aangesloten afdeelingen voor het over 1929 genoten subsidie; h. Brief van de Kamer van Koophandel on Fabrieken te Alkmaar, houdende mededeeling, dat zij met genoe gen hebben kennis genomen van het besluit van den gemeenteraad om in de kosten van de kanalisatie van Westfriesland een jaarlijksch bedrag van f 600 beschik baar te stellen; i. Brief van B. en W. van Alkmaar, houdende mede deeling, dat de Raad dier gemeente heeft benoemd tot Regenten van het Stadsziekenhuis de burgemeester van Schoorl en van Wieringerwaard, J. de brandweer, in verband met het aanbrengen van brandkranen in de geheele gemeente, is gereorgani seerd. Het aantal manschappen, verdeeld over de ver schillende functies, is teruggebracht van 190 tot 80; fle rang van assistent-brandmeester is afgeschaft. De nieuwe formatie is als volgt: I Opperbrandmeester, 1 waarnemende Opperbrandmeester, 4 brandmeesters. 10 pijpleiders, 12 slangendragers, 1 reparateur, -10 zeildra- gers, 6 brandladder- en hakendragers, 1 lantaarnopste ker, 20 kringsluiters, 4 klokluiders, 6 bekkenslagers en 6 voor bediening van de motorspuit. Op hun verzoek is door B. en W. eervol ontslag "er- leend als brandmeester aan de heeren P. Kroon Az., P. Eecen Pz. en K. Bruin. In deze vacatures is voorzien door de benoeming van de heeren H. Tauber, P. Kuilman en G. Langedijk, thans assistent-brandmeesters. In verband met de r f schaf f'ng van de functie van assistent-brandmeester is de leiding van de motorspuit ook opgedragen aan oen brandmees ter, waartoe is benoemd de assistent B. i luider. Aangeschaft zijn 3 standpijpen met volledig materi aal, zoodat ln het Zuideinde ten huize van den brand- weerdeskundlge Kardinaal, in het midden van de ge meente (brandspuithuisje) en ln het Noordeinde ten huize van den gemeente-opzichter, één stel geplaatst ls. De beproeving van ale brandkranen zal plaats heb ben op Vrijdag a.s. nam half zeven, te beginnen op don Oosterdtjk. B. en W. zullen het op prijs stellen, indien de leden vand en raad deze beproeving zullen bijwonen. De heer Kostelijk vraagt of 12 slangdragers bij de brandweer voldoende is. De Voorziter zegt van wel. Er is gestreefd om met zoo weinig mogelijk personen een en ander goed uit te voeren. De gedane mededeeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Fr zijn verschillende ingekomen stukken, w.o. kas opname, verslagen; Verslag van de afd. Langendijk, van de vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland. De Voorzitter zegt dat de ontvangsten f 406.90 hebben bedragen, de uitgaven f 1881.97, alzoo een nadeelig sal do van f 1475.07. Voor deze gemeente is dit f 88.50. Door 7 leerlingen uit deze gemeente is aan het onderwijs deelgenomen. Brief van den heer P. Groen, houdende verzoek om ontslag als lid van den raad, wegens vertrek uit de gemeente, 1 Mei a.s.; Adres van de „Koophandel" te Broek op Langendijk, houdende verzoek om toekenning eener subsidie van f 80 per Jaar, ter bestrijding van de kosten van instand houding van een nachtdienst van de telefoon. De Voorzitter zegt dat hoewel B. cn W. 't nut er van inzien om 's nachts te telefoneeren, zij er geen belang inzien voor deze gemeente, daar hier slechts een hande laar is aangesloten. Bovendien zijn de Burgemeester en de politie zelf niet telefonisch aangesloten. De heer Zaagman Is van meening dat het met ern stige ziektegevallen wel van belang ls. Spr. vraagt naar de mogelijkheid of de dokter in deze gemeente bij drin gende gevallen van de telefoon op het raadhuis gebruik kan maken. De Voorzitter zegt, dat het nog een punt van over weging uitmaakt om in de verschillende platte landsgemeenten een nachtverbinding tut stand te brengen in het belang van de veiligheid. B. en W. vinden echter geen vrijheid thans een voorstel te doen. De heer De Boer vraagt, hoeveel aansluitingen er zijn. De Voorzitter antwoordt van 9 h 10. De heer De Boer zegt, de subsidie-aanvrage hoog te vinden in verhouding van het aantal aangeslo tenen. De heer Bakker is er ook niet voor, om subsidie te verleenen. Spr. is van meening, dat dit geld nuttiger besteed zou' kunnen worden. De heeren Kostelijk en Groen verklaren zich ook tegen subsidie, waarna het adres met algemeene stemmen wordt verworpen. 1. Brief van Ged. Staten van Noordholland inza ke het verleenen van een bijdrage in het Kanaal Huigendijk-Kolhorn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen voorstel zul len doen. Spr. herinnert er aan dat in de vergade ring van 21 Februari besloten is een jaarlijksche subsidie van f600.te verleenen voor het gedeelte Omval-Huigendijk. Door Ged. Staten wordt thans f600 gevraagd voor het gedeelte Huigendijk-Kolhorm Met klem wordt er in het adres op gewezen, dat het werk anders niet uitgevoerd kan worden. De heer Kostelijk zegt, dat de toestand hier tegen woordig zoo is, dat voorzichtigheid geboden is/ Spr. ziet in het tweede plan geen belang voor deze ge meente. De heer Bakker zegt in de kanalisatie een groot economisch belang te zien. Provincie en Rijk dragen 5/6 in de kosten bij, zoodat van de gemeenten cn polderbesturen slechts 1/6 gevraagd wordt. Spr. voorziet dat zoo geen meerdere subsidie verleend wordt, er van het eerste plan ook niets komt. Al is de toestand hier niet rooskleurig, gelooft spr. dat de kanalisatie toch in ieder geval economischen voor uitgang brengen zal. De heer De Boer acht een subsidie van f 1200 voor deze gemeente te hoog. Spr. gelooft niet dat het eer ste plan vervallen zal. De heer Kroon zegt, in het eerste plan voordeelen voor den Langendijk te zien, in tegenstelling met het tweede plan. De toestand is hier zoodanig dat het ge vraagde offer te groote is. De heer Groen verklaart zich ook tegen het tweede plan. Na eenige discussie, waarben geen nieuwe ge zichtspunten worden geopend, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. De heer Bakker verzoekt aanteekening van te hebben voorgestemd. m. Een adres van den Nederlandschen Zwembond wordt in handen van B. en W. gesteld om prae- advies n. Eveneens een schrijven van den Directeur van het postkantoor te Broek op langendijk inzake brie venbussen. IV. Voorstellen van burgemeester en wethouders betreffende: 1. Kohier van de Hondenbelasting over het jaar 1930. Het aantal aanslagen bedraagt 113, de som der aanslagen f262.50. 2. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer, belasting jaar 1930—1031. Door B. en W. wordt voorgesteld een vermenigvul digingscijfer van 0.9. Het college heeft zich hierbij laten leiden door den slechten toestand in den tuin bouw én getoetst aan do jaren 19271928, waaraan ook een ongunstig jaar was vooraf gegaan. Het cij fer in 1927—1928 was toen 1.25. De raming was toen f18000.—, terwijl f20106.— ontvangen werd. Het vo rige jaar was de raming f23000.terwijl f31000. ontvangen is. Bovendien is ex een surplus van f3600, van de gemeentefonds-belasting. Gezien deee cijfers, doen B. en W. eenstemmig het voorstel om het cijfer te bepalen op 0.9. De heer Zaagman spreekt zijn genoegen er over uit, dat B. en W. met dit voorstel komen, en dat ook de niet-tuinders hiervan voordeel zullen hebben. De heer De Boer betuigt ook zijn instemming met het voorstel. De progressie vindt spr. hier hoog. De heeren Bakker en Groen spreken ook hun vol doening uit over dit cijfer, waarna dit met alge- meeno stemmen wordt vastgesteld. Afscheid van den heer Groen. De Voorzitter richt eenige hartelijke woorden van afscheid tot den heer Groen, wegens vertrek uit deze gemeente. Op de 33 door spr. geleide vergaderingen heeft de heer Groen nimmer ontbroken en gelooft spr., dat dit vanaf dat de heer Groen zitting als lid van den Raad heeft, n.1. vanaf 12 Juni 1922, nimmer het geval geweest zal zijn. Spr. dankt den heer Groen voor wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan, en hoopt dat het den heer Groen ln zijn nieuwe woonplaats goed mag gaan. Rondvraag. De heer Groen dankt den Voorzitter voor de vrien delijke woorden tot hem gesproken en den Raad voor de aangename samenwerking. Spr. hoopt dat het de gemeente goed mag gaan. De heer Zaagman heeft, in het verslag over den toestand dor gemeente gelezen, dat het zielenaantal is achteruitgegaan. Spr. schrijft dit toe aan het ge brek aan goede woningen en vraagt maatregelen hiertegen. De Voorzitter zegt toe dit onder oogen te zien. De heer De Boer brengt een klacht over van een bollenteler, op wiens akker tulpen zijn afgesneden. De Voorzitter zegt hier als hoofd der politic aan dacht aan te zullen schenken. De heer De Boer brengt nog ter sprake den vuil nisophaaldienst. Spr. vraagt hoelang men hierme de zal doorgaan. De Voorzitter zegt, dat men 6 keer is rond geweest» Spr. zal nagaan of het nog gewenscht is nog een keer rond te gaan. Mocht de raad uitspraak doen om hiermee door te gaan, dan zullen B. en W. hierop bij de begrooting terugkomen. Hierna volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Buitengewone ledenvergadering van de Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging op Dinsdag 29 April, des avonds half acht in de vergaderzaal van „Concordla". Voorzitter de heer S. Timmerman, secretaris de heer M. Piersma. Met een woord van welkom opent de voorzitter deza vergadering en wijst erop, dat er ditmaal een belang rijke vergadering zal zijn en wekt de aanwezigen op, om alle leden vooral aan te moedigen, om zooveel mogelijk de vergaderingen te bezoeken, daar dit zeer in 't belang is van de middenstandsvereenigingen. Hierna volgt voorlezing van de notulen, welke on der dankzegging en onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Volgt voorlezing van e-m brief van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, welke aan de besturen in overwe ging geeft om hun belangstelling te toonen op een vergadering te Alkmaar, waar de mogelijkheid bespro ken zal worden om eventueel een of meer cursussen zouden kunnen gegeven worden tot opleiding van win kelpersoneel. De heer J. Frans van de Alkmaarsche Handelsschool zal daar een rede ter inleiding houden. Van den her W. de Groot te Broek op Langendiik is een schrijven van verhindering Ingekomen. Bespreking Middenstandstentoontelling. Door de feest commissie is bepaald, dat deze gehouden zal wordsa op 3, 4, 5 en 6 Juli. De laatste dag is echter een Zon dag, waartegen verschillende bezwaren zijn ingekom&.t. Zoo een schrijven van den heer W. de Groot van Brook op Langendijk, welke principieele bezwaren heeft ln verband met Zondagsheiliging. De feestcommissie had gemeend, dat er geen tentoonstelling zal gehouden leun nen worden met financieel succes indien men er df-n. Zondag niet bijnam. De Voorzitter begrijpt dit bezwaar, doch meent dat de practijk heeft geleerd dat de Zondag bij gelegenheden waar attracties bij behooren de Zondag het financieel mogelijk maakt. De heer Bouwman doet een groot betoog, om niet op Zondag tentoonstelling te houden en hoopt dat een gunstig resultaat zal verkregen worden. De heer Smit zou ter vermijding van alles voorstellen, in 't geheel geen' tentoonstelling te geven. De Voorzitter adviseert dat zij, die gemoedsbezwaren hebben tegen de Zondag hun stand op dien dag mooton sluiten. Er gaan nu verschillende stemmen op om de tentoon stelling geen doorgang te doen vinden. De tegenstan ders van de Zondag brengen nog de mogelijkheid naar voren van een garantiefonds tot dekking van een even tueel finantieel echec. De Voorzitter adviseert tenslotte tot stemming en wel voor een tentoonstelling met Zondag of een tentoon stelling zonder Zondag. Na langdurige discussie wordt hiertoe besloten. Er zijn 12 stemmen voor en 9 tegen en 5 blanco. De Voorzitter acht dat er op deze manier geen ten toonstelling gehouden kan worden. De commissie acht zich van zijn taak ontheven, 't Resultaat is dus geen tentoonstelling. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering bij monde van den Voorzitter wordt gesloten. De kruidenierszaak van den heer K. Slikker aan de Oosterstraat is bij onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer G. van Rijn. De coiffeurszaak van den heer Jb. de Boer wordt eerstdaags opgeheven, wegens verandering van werk kring. De damessalon wordt op den ouden voet voort gezet, evenals de sigarenwinkel. GEEN 1 MEI-DAG IN FINLAND. Communistische optochten verboden. Wolff meldt uit Helsingfors: Het dept van binnenlandsche zaken heeft alle communistische betoogingen en optochten om 1 M-é verboden. DE AANSLAG OP DE SOVJET-AMBASSADE IN POLEN. V.D. verneemt uit Warschau: Naar vernomen wordt, heeft de regeering te War schau een belooning van 5000 zl. uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen waardoor do ar restatie mogelijk wordt gemaakt van den dader van den aanslag op de Sovjet-ambassade. EEN VEETE ONDER ZEEVOLK. Een gevecht tusschen kleurlingen en blanken. Reuter seint uit Londen: Een langdurige veete over de tewerkstelling van kleur lingen op Brltsche koopvaardijschepen, wanneer daar op vele blanken werkzaam zijn, had te North Shields een gevecht tot gevolg tusschen blanke en gekleurde zeelieden. De politie zag zich tenslotte verplicht een charge met den gummistok te doen. Beweerd wordt, dat de kleur lingen messen en scheermessen hanteerden. Vier blan ken kregen steken,twee gevaarlijke. Zeventien kleurlin gen werden gearresteerd. Elf arbeiders omgekomen. Reuter seint uit Bulawayo (Rhodesia), 29 April: In een mijn te Antelope in het district Gwanda brak boden een stalen stang in de rcminrichting van de liftkooi. Hierdoor werd dc inlander, die do rem bediende, gedood en de kooi, waarin zieh tien andere inlanders bevonden, stortte over een diepte van 150 meter omlaag. Alle tien kwamen hierbij om het het leven.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14