Schager Courant Raad Nieuwe Niedorp. De Noordermarktbond. Tweede Blad. Donderdag 1 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8655 Vergadering van don Raad op Woensdag 30 April 1930, des avonds half acht.. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer A. Visser, burgemeester, secre taris de heer P. Haringhuizen. Na opening, waarbij de Voorzitter den wensch uit spreekt, dat de belangrijke punten rustig en in het belang der gemeente besproken zullen worden, wor den de notulen door den secretaris gelezen, ze wor den onder dankzegging aan den secretaris goedge keurd. Naar aanleiding van de notulen vraagt de hoer Wit, waarom niets in de notulen is vernield over de brutaliteit door den heer Sijp gebezigd. Do Voorzitter erkent, dat het in de notulen met ©en enkele regel vermeld had kunnen worden, maar noodig i! het niet. De heer Borst vraagt nog een paar inlichtingen, die door den Voorzitter worden gegeven. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingeko men stukken: Goedgekeurde besluiten tot aanvulling der Regle menten van de Algemecne Alamen administratie en de Ned. Herv. Weezenadministratie; bericht van ont vangst der verordening tot aanvulling van de Alge meen e Politieverordening; bericht van opheffing van het. Rijksontvangerskantoor, te dezer plaatse; dank betuiging van den Bond Heemschut voor de toegezeg de hoogere contributie; proces-verbaal van kasverifi- cat.ie in het le kwartaal, aangevende dat met inbe grip van het saldo van de postrekening in kas was en moest zijn een som van f 1327.37%; verslag ©ener vergadering van de Vleeschkeuringsdiensfc-commis- sio en het jaarverslag van dien Dienst met winst en verliesrekening en balans; verslag van de vergade ring der Gascommissie op 18 Maart 1930 en op 11 April; dankzegging van het Fanfarecorps „Excel sior voor de deelname in het waarborgfonds voor het in Mei a.s. te houden concours en voor de geschon ken insignes; rekening der Gezondheidscommissie over 1929. De verslagen der gascommissievergadering worden gelezen. De kanalisatie. Schrijven van Ged. Staten, waarin o.m. wordt ver zocht te bevorderen, dat ook door deze gemeente de volle door de CommissieVan Aalst gevraagde bij drage ad f900.voor het kanalenplan worde ver leend. B. en W. zijn van oordeel, dat met de indertijd toe- gezegfjft bijdrage ad f500.ruimschoots zooveel zal worden betaald als met het gemeentebelang, dat met de tot standkoming van het betreffende kanaal zal worden gediend, is overeen te brengen en kunnen den Raad derhalve geen voorstel doen deze bijdrage te verhoogen. Geadviseerd wordt daarom het vorig besluit ongewijzigd te handhaven. De heer Wit merkt op dat de Commissie uit de Kamer van Koophandel oordeelde dat die condi- tioneele voorwaarde niet kan worden geaccepteerd. De Voorzitter meent, dat Ged. Staten daarover maar moeten beslissen. B. en W. willen handhaven, de voorwaarde dat de schepen aan dezen kant van de Rijd moeten kunnen komen. Spr. wijst op de toe name van het autoverkeer. De heer Wit wil f500.bijdragen, maar als er naast het kanaal komt een weg, als langs het Noord- hol landsch Kanaal, de bijdrage met f100 verhoogen. De heer Gaijaard meent nog, dat als de Rijd in orde gemaakt moet worden, de Commissie niets aan de f500.— heeft. We weten dat het vervoer te water niet het duurste vervoer is en polder en banne heb ben zeer zeker belang bij verbetering van vaarwa ter en daarom wil spr., ook al wordt de Rijd niet in orde gemaakt, een bijdrag yan f200 a f300 geven. We moeten ook het algemeen belang in het oog hou den. De heer Pluister zegt, dat het kanaal gemaakt wordt voor de Zuiderzeepolders, en als nu het ka naal tot het dorp komt, willen B. en W. een bij drage van f500 geven; een bijdrage van f900 wordt te hoog geoordeeld voor een zaak waarvan het nut voor onze gemeente nog niet wordt ingezien. De heer Kooij acht de verbetering der wegen veel noodzakelijker, laat men de primaire wegen eerst eens in orde maken. Het voorsteil van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen steoiden de heeren Gaijaard en Wit. Brief van de Nationale Commissie tegen het alco holisme, waarbij wordt verzocht ernstig nota te ne men van de gelegenheid, welke dit jaar bestaat om het aantal drankvergunningen te verminderen. Waar den vorigen keer het maximum is verlaagd op 5 vergunningen en deze verlaging voor onze ge meente voldoende is te achten, zion B. en W. thans geen aanleiding verdere maatregelen in dit opzicht te nemen. Met het oog op de buitenwijken erkent de heer Gaijaard, dat vermindering niet best mogelijk is, al leen op het dorp zou er 1 minder kunnen zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voor het concours. B. en W. stellen voor, om voor het hier ter plaatse te houden concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen een prijs beschik baar te stellen ter waarde van ten hoogste f25.— en om vertegenwoordigers der corpsen van gemeente wege officieel te ontvangen. Allen voor. De ontvangst zal niét op de secretarie plaats heb ben, omdat zij te weinig ruimte biedt Voorgesteld wordt om te zamen met de Gemeente en Banne Hoogwoud de spoorbrug over de Langereis over te nemen voor een som van f 600, waarvan voor deze gemeente de helft. Goedgevonden. Belastingverhooglng. Aan de orde is de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor het belastingjaar 1930-1931. Waar de opbrengst der inkomstenbelasting over dit belastingjaar op f26212 is te stellen, en die van het thans loopende jaar omstreeks f22000 heeft bedra gen,. met een factor van 2,5, wordt voorgesteld dien thans te bepalen op 3. Een noodzakelijk kwaad, wordt er geoordeeld. Met een factor van 3 durven B. en W. het aan. De nieuwe veldwachterswoning. Voorstel om een nieuwe veldwachterswoning te bouwen, waarvan de kosten worden geraamd op hoogstens f4500.—, Dit voorstel wordt verbonden met de twe© volgen de voorstellen. Voorstel om voor dien bouw aan te koopen het perceel woonhuis en erf van den heer W. van Zoo- nen, staande cn gelegen aan de Laagzijde, Kadaster Sectie D nos. 387, 388 en 390, groot 0.10.40 H.A. voor de som van f2300 met kosten. Voorstel tot het aangaan van een geldleening bij de Ned. Herv. Weezenadministratie ter bestrijding van voormelde uitgaven ten bedrage van f 6500, tegen een rente van 3 procent, en af te lossen In 50 jaren. De heer Strijder heeft in verband met de ongesteldheid van zijn vrouw, het huren van een andere woning ge vraagd en zich bereid verklaard f 100 huur bij te dra gen. B. en W. sohrokken terug van de kosten, totdat de Weezenadministratie het zoo aannemelijke voorstel deed om f 6500 te leenen tegen een rente van 3 pet De heer Pluister wijst op de weinige kosten voor de gemeente en op het belang dat een paar krotwoningen in de gemeente zullen verdwijnen. De heer Gaijaard meent dat aan de Weezenadmini stratie een woord van dank toekomt wat door den voor zitter wordt bevestigd. De voorstellen worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel om in beginsel te besluiten tot vergrooting van de school in de kom, hetzij door aanbouw aan de bestaande of wel door het bouwen van een nieuwe school. De heer Wit had het oude schoollokaal eens met den raad willen bekijken. De Voorzitter wijst er op dat het voorstel verband houdt met het in gebruik hebben van de naaischool. We moeten iets doen om aan den wensch van den Inspec teur te voldoen en daarom is een beginselbesluit ge wenscht. Nadat de toezegging ls gedaan dat de school op een Zaterdagmiddag zal worden bezichtigd, wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Voorstel om ook het eerstvolgende schooljaar de naai school tot tijdelijk schoollokaal te bestemmen. Wordt goedgevonden. De Moerbeekerechool. Tenslotte stellen B. en W. voor om ontheffing te ver zoeken van de verplichting om een 7e leerjaar aan de Moerbeekerschool in stand te houden. Het blijkt, dat met dezen maatregel de school op 1 Mei a.s. niet meer dan 21 en na 8 Augustus a.s. niet meer dan 20 leerlin gen zal tellen. In verband hiermede achten B. en W. het niet noodzakelijk aan deze school een 2e leerkracht aan te stellen en ongewenscht, wijl de jaarwedde van deze leerkracht niet door het Rijk zal worden vergoed. Het ls echter buiten twijfel, dat aan deze school niet dat onderwijs kan worden gegeven als aan een 4 klas- sige school, wat volgens den heer Inspecteur L. O. een uitnemend schooltype is. Het zou hierom wellicht aan beveling verdienen aan B. en W. op te dragen te over wegen of opheffing der school mogelijk is met overplaat sing der leerlingen naar de school in de kom. In de eerste plaats wordt besproken het vragen van ontheffing van de verplichting om het 7e leerjaar In stand te houden. De heer Wit vraagt wat die kinderen dan In dat 7e leerjaar moeten. De Voorzitter zegt dat die leerlingen dan naar de school In de kom moeten of naar een andere school. De heer Wit erkent dat dit de andere kinderen ten goede zal komen. De heer Gaijaard vindt het jammer dat we nu pas vergaderen. De ouders der leerlingen willen liever hand having van de school en indien mogelijk zou spr. willen tegemoet komen aan hun wensch.Nu er echter voor 't 7e leerjaar maar 2 leerlingen zijn, is aanstelling van een tweeden leerkracht wel niet te verkrijgen. Ook spr. meent dat de toestand te Moerbeek wel niet goed ia Als de kosten van vervoer der kinderen niet zoo hoog zijn, zou spr. ook opheffing der school te Moerbeek het beste oordeelen. Het overbrengen van de leerlingen naar de school in de kom, veroorzaakt dat hier een 4e leerkracht gehandhaafd kan blijven. Condudeerende, zegt spr., dat gezien het aantal kinderen te Moerbeek, hij het 't beste oordeelt, dat de kinderen maar naar de school in de kom worden ver plaatst De heer Wit wijst op de mogelijkheid, dat de ^uders te Moerbeek liever nog een jaar met een eenmans- school willen vervolgen dan om de kinderen naar de kom te brengen. Met de school te Haringhulzen schijnt er een kentering te komen, nu het hoofd der school daar weggaat. De Voorzitter zegt dat B. en W. de kosten van het vervoer niet weten. Laten B. en W. dus eerst nog een onderzoek instellen. Voor opheffing der school moeten we de medewerking der ouders te Moerbeek hebben. De heer Pluister wijst erop, dat voor alles het beste is, dat het 7e leerjaar wordt opgeheven. De Voorziter zegt, dat bij B. en W. voorzit om ge meenschappelijk de beste regeling voor het onderwijs te treffen. De heer Gaijaard wil ook zooveel mogelijk rekening houden met de wenschen van de ouders. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wórdt besloten. Ook wat het 7e leerjaar betreft, zal overleg met de betrokken ouders worden gepleegd. Vastgesteld wordt een aanvullingsbegrooting voor het dienstjaar 1929. Electrificatie. Sedert de vorige vergadering, toen B. en W. moesten mededeelen, dat de hooge koperprijs een beletsel was om tot de electrificatie van de Kampen, t Veld en den Nieuwen Weg over te gaan, is de stand der koperprij- zen zoodanig veranderd, dat dit beletsel geheel als op geheven kan worden beschouwd. Onmiddellijk toen dit B. en W. bekend was, hebben zij zich in verbinding gesteld met de Directie van het Bedrijf en ln mondeling onderhoud is overeengekomen, dat thans zoo spoedig mogelijk tot de electrificatie van de Moerbeek, Wateringskant, de Kampen, 't Veld, den Nieuwen Weg en de Kom zal worden overgegaan met bijbetaling van de zijde der gemeente tot een zeer ver minderd bedrag. Thans is telegrafische bevestiging van het onderhoud ingekomen. De bijdrage der gemeente is daarbij gesteld op f 1200.ln eena Doordat het Gemeentebestuur direct na het Intreden der verlaging van den koperprijs met het P.E.N. in onderhandeling trad, is het dus gelukt een groot deel van de gemeente tegen een geringe uitgaaf van elec- triciteit te voorzien, een voordeel van groote beteeke- nls als men bedenkt, dat de laatste aanbieding een bijbetaling door de gemeente van f 5490.Inhield. B. en W. vragen thans de sanctie van den Raad op vorenbedoelde overeenkomst. De heer Wit zegt dat het een leder die dit leest wel zal meevallen, maar waar wij de verlaging van d°n koperprijs wisten, had spr. gedacht dat we, al kregen we dan niet toe, toch geen f 1200 zouden moeten be talen. De Voorzitter zegt dat de gemeenteraad op het standpunt zal moeten staan, dat een provinciaal bedrijf niet alles uit een gemeentebedrijf zal willen halen. De heer Gaijaard vraagt of ook gesproken is over het overige gedeelte van de gemeente. De Voorzitter zegt dat er wel naar gevraagd Is, maar de directie merkte op. dat het aangenaam gevonden zou worden als er vandaag eens spijkers met koppen werden geslagen. Er lag al een heel dossier van Nieu we Niedorp. De gevraagde sanctie wordt zonder hoofdelijke stem ming verleend. De rondvraag. De heer Borst ls naar de tentoonstelling van de Vakteekenschool te Heerhugowaard geweest. Spr. zegt dat het geld voor dat doel goed besteed is. Hierna volgt sluiting. De 17e algemeene vergadering van den Noorder- marktbond werd Woensdag 30 April 1930 ln hotel „De Burg" te Noordsóharwoude, des middags om half 2 gehouden. Voorzitter de heer S. Brugman, secretaris de heer J. Kliffen. De openingsrede. De Voorzitter roept de afgevaardigden een harte lijk welkom toe en noemt het een voorrecht vanaf de oprichting van den N.M.B. tot heden de leiding der algemeene vergadering te hebben gehad, een voorrecht omdat de tegenwoordige N.M.B. een voor- loopertje heeft gehad, dat waarschijnlijk had een ontijdige geboorte en flinke pleegouders miste. Daar tegenover wijst spr. op de voorspoedige geboorte van dein N.M.B., de zeer krachtige, sterke pleegouders, die er toe hebben meegewerkt, dat de N.M.B. tot een flinken jongen is opgegroeid, ja op 't oogenblik een volwassene genoemd kan worden. Spr. meent dat de afgevaardigden met spr. zich ten eerste zullen ver heugen over deze voorspoedige ontwikkeling. Spr. heeft dit opwekkend woord willen spreken, omdat de jaarverslagen ditmaal niet in opgewekten toon zijn samengesteld. Inderdaad leven we ditmaal niet on der rooskleurige omstandigheden. Spr. wijst dan op de wisselvalligheid van het bedrijf, die ondanks het feit, dat de akkers worden bereid zooals het behoort, alle zorg aan zaaizaad en plantgoed wordt besteed, steeds weer tot uiting komt. Aan onzen export wor den steeds meer belemmeringen in den weg gelegd, en door hooge invoerrechten en door beperkende be palingen. Het zou dwaas wezen om dezen toestand niet onder de oogen te zien, maar nog dwazer indien we de handen in de schoot zouden leggen. Niet al leen hebben we dan met zeer sterke concurrenten, maar ook met de landen die voorheen onze produc ten vragende, thans trachten ze zelf te produceeren. Spr. noemt dan ook middelen om aan den tegen- woordigen toestand het hoofd te bieden, een goede samenwerking tusschen onze organisatie en Koop handel en het voeren van een krachtige reclame. Ons U.C.R.-merk dient overal in de wereld te worden ge zien. Spr. noemt het een afbreuk aan de reclame, dat onze stapelproducten in den aanvang van het seizoen niet in voldoende mate worden aangevoerd. Spr. richt vervolgens een bijzonder woord van welkom tot den heer Balk, secretaris van de Prov. Commissie, den heer A. J. Wijnveldt, burgemeester van Oudkarspel, den heer Zwart, vroegere keur meester, enz. Naar aanleiding van de notulen die worden goedge keurd, worden enkele vragen gesteld, die door het Bestuur worden beantwoord. De betere verpakking van de producten is nog niet in den Vierbond besproken. Rekening en verantwoording. Namens de commissie adviseerde de heer Van Kleef tot goedkeuring. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer A. Swager Az., blijkt dat over 1929 de ontvangsten bedroegen f 45104.27, de uitgaven f 43852.18. zoodat er over dat jaar een batig saldo was van f 1252.09. Het jaar 1928 had een nadeelig saldo opgeleverd van f 19660.69, zoodat er op 1 Januari 1930 nog een nadee lig saldo was van f 18408.60. Ten laste van de rekening 1929 werd geboekt een bedrag van f 18403.59, voor kosten van overkapping der velling. De heer Swager geeft nog enkele toelidht.ing. De rekeningen zullen voortaan worden gecontroleerd door een accountant van Centraal Bureau. Onder dankzegging aan dan penningmeester wordt rekening goedgekeurd. Het jaarverslag van den Bond wordt vervolgens goedgekeurd. Door den secretaris der commissie van beheer der markt, den heer Jb. de Boer, werd het Jaarverslag uit gebracht, waarvan we in ons nummer van 19 April 1.1. een uitvoerig uittreksel opnamen. Ook dit verslag wordt onder dankzegging aan vaard. De Voorzitter sprak den wensch uit, dat beide ver slagen volgend jaar in meer opgewekter toon zou den worden uitgebracht. Het nieuwe betaalkantoor en het rond brengen der gelden aan alle leden. Omtrent deze onderwerpen wordt medegedeeld: Voor het nieuwe betaalkantoor was het oog geval len op 't terrein van den heer Brinkman, tegenover het tegenwoordige betaalkantoor. Het terrein is gis ter aangekocht voor f2400, is diep 15 ét 16 meter en breed 12 meter, voldoende ruimte biedende voor kan toor en woning. Door den architect, den heer Vis, zal het plan tij dens de pauze worden overgelegd. Wat het rondbrengen der gelden aan de leden be treft, deelt de heer Ootjers mede, dat de betaalmees ter, die niet aanwezig kon zijn, daartegen bezwaren heeft. Wel wil de betaalmeester het den leden zoo ge makkelijk mogelijk maken. Er zal gezocht worden naar een practische oplossing, maar gemakkelijk is het niet. De heer L. v. Beugel, St Maarten, begrijpt dat het niet gemakkelijk is de bultenmenschen op hun wen ken te bedienen, maar is het dan niet 2 maal per maand mogelijk? De gelden afdragen aan het werk volk heeft ook zijn bezwaren. De verste afdeelingen komen evengoed tekort bij de afdeelingen die dichtbij wonen. De Voorzitter noemt het een ongezonden toestand dat er vele leden zijn die nooit op de veiling komen. Het bezwaar van St Maarten zal met den markt meester worden besproken. De Secretaris zegt, dat de marktmeester heeft ge wezen op de afdracht door de vrachtschippers, hij vindt het rondbrengen der gelden ondoenlijk. De heer Kliffen vreest, dat de menschen er niet accoord mee zullen gaan, als ze 2 maal per maand de gelden krij gen. En het rondbrengen zal hooge kosten met zich meebrengen. De Voorzitter zegt toe, dat het Bestuur deze zaak nog eens ernstig met den marktmeester zal bespre ken. Goedgevonden. D© voorstellen. In de eerste plaats komt aan de orde het voorstel van het bondsbestuur om voor een eventueele uitbrei ding en een algeheele vernieuwing van het bestaande veilingslokaal, met bijkomende werken, een bouwfonds te vormen uit een verhoogd marktpercentage van 15/100 pet door de aanvoerders, en 10/100 pet voor den handel, in mindering te brengen op het pet, dat tot heden aan den handel wordt terugbetaald voor de contante betalingen. Op dit voorstel diende de afd. Langendijk van den L.T.B. het volgende amendement ln: Inzake het reservefonds voor den bouw eener nieuwe veiling stelt de afdeeling voor het marktpercentage niet met 15/100 pet docht met 10/100 te verhoogen. Een verhooging van het marktpercentage met 10/100 pet acht de afdeeling in een moeilijken tijd als waarin wij leven, voldoende; lntusschen zal hier door ook reeds een belangrijke reserve bijeen komen. Prae-advles van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur acht aanneming van dit amende ment niet gewenscht omdat dit voor eliken aanvoerder persoonlijk maar een zeer gering verschil uitmaakt terwijl 't aanmerkelijk langer zal duren voordat het te vormen fonds zal zijn gesticht De Voorzitter herinnert er aan, dat het Bestuur machtiging had gekregen middelen te beramen waardoor in 1930 een nieuw veilingslokaal met bij komende werken kan worden gesticht Volgens de statuten acht de Centrale Boerenleen bank geen voldoende borgstelling en gewenscht w^rd omzetting in eene coöperatie en met het oog op den veranderden toestand heeft het Bestuur het hierbo ven genoemde voorstel gedaan. Het voorstel van de afd. Langendijk van den L.T.B. wordt door den heer Bruin bepleit In zijn afdeeling gingen stemmen op om niet eens tot 10/100 te eraan. We zijn nog niet verlegen om dien nieuw bouw. Waarom moet voor die contante betaling een percentage worden betaald? De Voorzitter herinnert aan den vroegeren toe stand en de nieuw ontstane regeling van contante betaling. Geheele intrekking van dit percentage zal !oor Koophandel niet worden geaccepteerd. Voor een deel der kooplui acht het Bestuur handhaving ge wenscht. De heer Bruin meent, dat van den N.M.B. geen bankzaak moet worden gemaakt, het is een oude kwaal. De Secretaris bepleit het maken van een reserve, want anders staan we over 5 h 6 jaar nog precies zoo voor als thans. De heer Bruin zegt ook een reserve te willen ma ken, maar op een andere wijze. De Secretaris vindt het niet goed alles van Koop handel te willen halen. Laten we de veiling zoo goed mogelijk inrichten, en laat de handel daarvoor als tegenprestatie iets in de kosten bijdragen. En als we dan zelf er aan mee betalen, kunnen we dat offer met recht vragen. De heer Van Beugel verheugt er zich over dat het Bestuur niet zoo optimistisch is gestemd als vorig jaar, al had spr. gezien dat hij in 't ongelijk was ge steld. Spr. gaat accoord met het bestuursvoorstel. De heer Deutekom, Koophandel, heeft zich er over verwonderd, dat dit voorstel aan de algemeene ver gadering werd voorgelegd. Spr. had gedacht, dat het met „Koophandel'' besproken had moeten worden. Veertig procent plukken vindt spr. geen klein veer tje. Spr acht het evenwel beter, dat de algemeene vergadering van „Koophandel" met het bestuur van den N.M.B. deze zaak behandelt De heer Van Kleef, L.T.B. Langendijk, meent dat de zaak hier wel 't eerst thuis behoort. Na bespre king hier kan met „Koophandel" onderhandelt worden. De Secretaris erkent de juistheid van de opmer king van den heer Deutekom, al moet toch rekening gehouden worden met den geest der vergadering. Is „Koophandel" ook niet van oordeel dat voor een goed veilingswezen een offer waard is? De heer Deutekom, zelf Noordscharwouder, kan niet spreken namens anderen die te Broek handelen. De heer P. F. Slot zegt, dat de vergrooting noodig is voor het groote aantal bouwers. De Voorzitter meent, dat de goede inrichting van de veiling een algemeen belang is. De heer Groen beaamt dat het veilingsbestuur dient te zorgen dat de kooplui behoorlijk hun zaken kun nen doen. Wat de 1/4 voor contante betaling be treft, dit is zoo langzamerhand een zaak die ver jaard is. Spr. verwacht niet dat „Koophandel" af stand zal doen van dat percentage. Het bestuur is tot het voorstel gekomen om uit de impase te ko men. Een nieuwe veiling acht spr. nog niet noodig en de grootste reserve wordt gevormd in de beste beste jaren. De heer P. Kostelijk, Heerhugowaard, dacht niet dat „Koophandel" zooveel bezwaar tegen het voor stel kon hebben. Wel was het goed geweest met „Koophandel" de zaak te bespreken, maar ook spr. verwacht weinig resultaat van een dergelijke bespre king. De tuinders offeren ook voor een betere outil lage van de veiling, laat „Koophandel" dat ook doen. Wat het mindere optimisme van het Bestuur be treft, het Bestuur heeft rekening gehouden met de groote minderheid in de vorige algemeen© vergade ring. De Voorzitter zegt., dat een groot deel van „Koop handel" geen belang bij deze zaak heeft en daarom heeft het Bestuur geen overleg gepleegd. Met de pun ten van behandeling waren de betreffende leden van „Koophandel" op do hoogte. De heer P. F. Slot, Koophandel, merkt op dat de geheele zaak toch uitgaat van den N.M.B. Het voorstel gaat veel te ver. De secretaris wijst erop, dat de vergoeding voor con tante betaling nergens bestaat Laat „Koophandel" een. offer brengen, dan heeft het rechten. Het Bestuur pleegt onderling overleg en brengt aller eerst in stemming het voorstel tot verhooging van het marktpercentage. Voor verhooging van 15/100 worden ui gebracht 917 stemmen, voor 10/100 worden uitge bracht 273 stemmen, zoodat het marktpercentage met 15/100 zal worden verhoogd. Hierna wordt in stemming gebracht het voorstel om het aan den handel, met 10/100 te verminderen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangeno men. Een amendement van den heer Deutekom, om de regeling voorloopig voor 5 jaren te doen gelden, wordt aangenomen met 852 tegen 338 stemmen. Het tweede voorstel van het Bondsbestuur ls, om het veilingpersoneel op leeftijd of bij invaliditeit met een pensioenbijdrage te steunen. Het bestuur vraagt aan de algemeene vergadering machtiging om hiervoor een regeling te treffen. De vellinglelder, de keurmeester, telefoonhouder, con troleur en nummerafgever zullen onder dze regeling vallen. Tuinbouwbelang wil de te maken regeling onderwer pen aan de goedkeuring van de volgende algemeene vergadering. Aldus wordt besloten. De wenschen der vereenlglngen. De afdeeling Langendijk van den L.TJ. stelt voor terug te komen op de huidige sorteering van peen en weer de vroeger sorteering ln te voeren, n.1. de groote peen vanaf ons. Niet alleen in dit slechte jaar, maar ook reeds het voorgaande jaar is niet gebleken, dat afzetgebied be staat voor de kleine sortëering, welke bijna altijd de helft minder opbrengt dan de gewone peen. Door doze sorteering brengt dus een deel van de oogst veel te weinig op, terwij! het zeer twijfelachtig ls, dat bij de gewone sorteering, wanneer daarin de mooie wortelen vanaf tot 1 ons voorkomen, hierom minder goed verkoopbaar zou zijn. Het komt de afdeeling voor. dat de huidige sorteering er mede toe bijdraagt, om de teelt van breekpeen geheel te doen verdwijnen. Waar tot invoering der thans geldende sorteering mede wordt beslist door vereenlglngen, in wier gebied bijna geen breekpeen wordt verbouwd, zou de afd. dankbaar gestemd zijn. als deze zich buiten stemming hielden. Het bondsbestuur ontraadt het voorgestelde ernstig, wijl het de meening ls toegedaan, dat ln het algemeen elke sorteering, welke het afzetgebied zou kunnen ver ruimen, moet worden Ingevoerd of gehandhaafd moet blijven, mede In het waarachtig belang der producten. De heer C. Bakker, L.T.B., afd. Langendijk verdedigt het voorstel, de heer Ootjers spreekt er zijn teleurstel ling over uit dat een dergelijk voorstel nog op de agenda voorkomt, onze producten moeten op een hoog peil staan. Ook de heer Balk bepleit handhaving en waar mo« gelijk verbetering van de sorteering der producten. Als we ons niet op de betere sorteering toeleggen, zullen we er ons ln de toekomst over beklagen. Het is niet de bedoeling van de leidende personen om het den tuinders lastig te maken, maar om den besten prijs van het product te doen krijgen. Het voorstel wordt niet gesteund en dus al verworpen beschouwd. Hierna wordt gepauzeerd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5