VERMAKELIJKE KRONIEK Uit een Balkan-staat. Uit onze Omgeving. ANNA PAULOWNA VAN Groot Gortbuikenburg, door DIRK DUY VEL Junior. Hoofdstad van Opper-Kafferstein ALKMAAR. NIEUWE NIEDORP HARENKARSPEL. Staatsloterij. een mijnwerker met negen dollars per dag voor acht uur werk, naar huis gaat. En nietwaar, welke voordee- len genieten deze arbeiders niet. Als het heet is gaan ze naar de diepte van de aarde, waar het heerlijk koel is. Van de hevige winterstormen hebben zij geen last, als ze in de mijn zijn verdwenen, waar een aangename warmte heerscht En dan is dit werk zeer afwisselend. En stelt U zich eens de bedelaars voor. Hoe zwaar is dan toch het lot van de bedelaars. Reeds vroeg in den ochtend, voor de toeloop van reizigers begint, moeten zij al zijn op de trappen van de stations, moeten daar blijven tot hun klanten zijn weergekeerd. Den ganschen dag moeten zij op een ongemakkelijke plaats staan of zitten, vaak zonder afwisseling. Van zonsopgang tot lang na zonsondergang moeten zij een medelijdend ge zicht trekken. En is het groote verkeer voorbij, dan moeten zij naar de theaterwijk loopen en op het einde der voorstellingen wachten. En wanneer de klanten dan in een vroolijke stemming den kunsttempel htbben ver laten, dan moet hij hen lastig vallen, zoodat het gezicht op al die ellende hen beschaamd maakt en ze tot geven gaarne geneigd zijn. En zijn beroep is zoo eentoonig en geestdoodend. Officieel, in de oogen van de autoriteiten, zijn er na tuurlijk geen bedelaars. Zij bestaan slechts in de „fan tasie" van het publiek. In den zin het het wetboek van koophandel zijn het „kooplieden" die een handelsbewijs hebben en zekere goederen verkoopen. Hun half dozijn potlooden is voldoende voor heel hun leven, want ln de andere hand hebben ze een busje, waarmede ze op het algemeen medelijden speculeeren. Het moeilijkste vraag stuk bestaat ook in de groote Amerikaansche stad, vooral in de moeilijkheid der ware armen, die zich verbergen, te bereiken. Zij gaan liever in het verborgene ten gron de ,dan een beroep te doen op de openbare liefdadigheid En deze deugd krijgt, helaas, maar heel zelden het ver diende loon. Aan de volgende personen Is ingevolge de Hinderwet door B. en W. vergunning verleend: aan A. P. Kosen te Van Ewijcksluis, tot het plaatsen van electromotoren van 4 en 3 P.K. en het verplaatsen van een electromotor van 2 P.K. in zijn timmermans werkplaats; aan T. Houtlosser, alhier, tot het bouwen van een heete-lucht-oven in zijn bakkerij ter vervanging van den bestaande; aan de N.V. American Petroleum Company, ten be hoeve van A. van Zandwijk, tot het plaatsen van een benzinepomp. Het onderzoek van verlofgangers dezer gemeente zal op 6 Juni 1930 te Schagen ln de Gemeentebewaarschool plaats hebben, en wel, voor de lichting 1918 v.m. 11.5 uur, en voor de lichting 1921 n.y. 1 uur. De manufacturenwinkel van Gebrs. Kos te Kleinesluis zal worden verbouwd. Aannemer N. J. Poel te Wieringen is met de verbou wing belast. In de maand April zijn de volgende bouwvergunnin gen verleend: aan A. van den Berg tot het bouwen van een landhuis; aan R. Koopman, G. Boontjes, wed. M. Kruithof tot het bouwen van een woonhuis, aan J. Nuij tot het bouwen van woonhuis met schuur, aan G. van den Berg tot het bquwen van een bloembollenschuur met pakplaats; aan C. Koorn tot het bouwen van een schuur en aan P. Govers tot het bouwen van een gedeelte aan een woonhuis. De dienstplichtigen dezer gemeente der liohting 1925, J. H. van den Berg, C. van Eeten, H. Glasbergen, M. Hoogesteger, S. Koning, C. P. Weijers; de dienstplich tige der lichting 1926, A. Boer en de dienstplichtigen der lichting 1927, C. Blaauboer, W. Jansen, G. van Putten en C. Waiboer, moeten in de maand Augustus a.s. 17 dagen opkomen voor herhalingsoefeningen. Aan den heer J. Th. Schipper, thans wonende in deze gemeente, is door B. en W. verlof verleend tot het ver koopen van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank ln het lokaal staande aan den Zwartenweg, hoek Verlengden Meerweg. De Hoofdinspecteur van den Arbeid heeft aan J Mosch, timmerman te Breezand, vergunning verleend om tot en met 2 Augustus 1930 arbeid te laten verrich ten door 4 mannen van 18 jaar of ouder, na 6 uur des namiddags en tot maximaal 9% uur per dag. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Louis Josephus Maria, zoon van M. J. Kol- ster en van C. C. M. van Emmerik; Adrianus Jacobus, zoon van W. Th. Langelaan en van A. M. Bierman; Aaltje Jantje, doohter van G. de Bruin en van A. Vos, Tjillegert Johannes, zoon van J. J. de Vries en van C. Zwirs; Gerard Anthonie, zoon van C. Schrama en van A. C. Broedersz; Leonardus Johannes Cornelis, zoon van J. A. Kapiteijn en van C. M. Nuij. Ondertrouwd: Cornelis Marees, oud 28 jaar, werktuig- RIDENDO DICERE VERUM! Waar gij de rauwe waarheid biedt; Zoo-doet het schertzend, Want... dan kwetst ge niet! t Waardige en welbeminde dochteren en zonen van een jandoelvrij en knokschuwend volk-heil of salutem! Ik heb de vrijheid genomen beminde lulsterkoekoe- ken, de htitegolf, die ons dreigde uit het wonderland van Unkel Sammy, op homöopatiscbe wijze, volgens het systeem „Similia Similibus Curantur, Genees de eene kwaal met de andere, af te weren, door alle kachels weer van den zolder te sjouwen en lekker op te stoken. Ik moet dan ook zeggen, dat die daad van goed over leg en wijsheid een schitterend succes had en ik met voldoening kan zeggen: finls coronat opus: het einde bekroont het doel. Jullie mogen me dus wel dankbaar zijn, geliefde kampioenmaffers, dat ik jullie voor zoo'n ramp heb bewaard, trots de smaad en verguizing, die mijn deel werd, want onze dik beminde Trui liet niet na, deze grove inbreuk op de aloude traditie van de huismoeders van Grootgortbuikenburg en Opperkaffer- etein; na do schoonmaak de kachel van de vloer, al i vroor Je met je bibs aan het wegdek van de W.C. vast, met hand en tand en grof geweld te verdedigen. Zelfs bracht ze me, om my'n verzet te breken, een bloemen hulde inglusief de pot, waarvan ik de sporen nog tracht te verbergen onder een volgens de regelen der kunst door de wijkzuster, 'n allemaohtig lieve meid, aangelegd verband. Ik kan u dan ook warm aanbevelen, mijn ge achte mederidders van de kouseband, thans sjarretel genoemd, om indien u thuis iets menschelijks overkomt, direct do hulp in te roepen van een wijkzuster, als ze jong en aardig is. Geen beter en meer onfeilbaar middel tot lijfbehoud als uwe vrouw met een overmatige dosis temperament misdeeld is. Maar ik heb me gewroken en Trui jammerlijk te grazen gezet over de bok die ze in mijn Dirk Duivelsbrief van de vorige week heeft neer- gepaft Want ik kreeg van de week bezoek van een deftig heer, die zoowat in uiterlijk het midden hield tusschen een aanspreker en 'n zendeling en zich voorstelde als Revcrend Ezechiiël Zuurwaai, den voorganger van de broederschap der „melkdoopers" een in Opperkaffersteln gevestigde vrome secte, die zeer .veel leden telt en voor al populair is bij den keuringsdienst voor waren en als gevolg van de krachtige propaganda voor haar beginse len verschillende aanhangers hunner leer: Gebruik véél emmerspoelsel als doopwater, als lijders terwille der rechtvaardigheid voor kanton en politierechter moeten verschijnen. Deze eerwaarde heer dan bracht mij onder mijn lod deroog, in keurig nette bewoordingen, die ik hem be nijdde, dat Trui de vorige week de koning Nebukad- nezar 'n paar ezelsooren had cadeau gedaan, die hem heelemaal niet toekwamen, omdat dit koninklijk ver siersel was uitgereikt aan koning Midas, zoon van me neer Gordias en mejuffr. Cybele, niet opgenomen in de Burgerlijken stand van Klein Azië, omdat het een morganatisch huwelijk was, zooals ze bij ons in de buurt zeggen: over de puthaak en zonder boterbriefje. U be grijpt. geachte luisterboerenachtegalen, dat de eerwaarde heer Ezeohiël Zuurwaai zich in meer geciviliseerde ter men heeft uitgedrukt, maar ik hou nu eenmaal niet van dien hoofdelijkea omslag en spreek bij voorkeur De taal van het land Waar men zijn moêr verbrand. Met die „moer" wordt bedoeld het veen, dat turf ople vert en ons brandstof geeft, begrepen kinderen Bellals? De reeds in dit leven driekwart tot heiligheid versui- kerde heer Ezcchiël Zuurwaai, die alleen room ln zijn koffie verlangde en dus als meer voorgangers in zijn prlvé-leven de leer door hem verkondigd, verloochende die verhaalde voorts van dien kening Mldas dat deze benoemd als scheidsrechter bij een sohoonheidswedstrijd tusschen Marsyas, bij de polderjongens aangeduid als Pan en Apollo, de bekende naaktlooper van Belvedère aan meneer Pan den eersten prijs^toekende. Apollo werd toen zoo nijdig, dat hy den rampzaligen stommerik Midas 'n paar ezelooren opzette. De arme Midas, zwaar beschaamd trachtte dit belachelijk hoofdtooisel, dat 'n amusement van alle straatjongens van Midainum dreig de te worden, onder een reuzezuikerschep te verbergen, maar helaas, de kapper, waar hij zijn klespatet liet mi- limeteren, kreeg deze klassieke microfoontjes ln de ga ten. Hij schrok zoo van dit geheim dat hij een in den grond groef en daar ln zijn bezwaard hart o: stte. Het gevolg van die „ontlasting" was, dat het malle geval ruchtbaar werd en de gebruikelijke doofpot, even als bij vele „malle" gevallen in Grootgortbuikenburg, geen dienst meer kon doen. Koning Midas raakte toen zóó de kluts kwijt, dat hij begon te malen en zich ten slotte van kant maakte door ossenbloed (later „Voorburg" genoemd) te drinken. Het was het eenlgste wat er voor dezen vernederden koning op zat, daar er in die dagen nog geen „zenuw-paviljoe nen" bestonden, waar een rustig dictator, wiens „ge- helm" ontdekt is, rustig herstel van zijn geestelijke stoornis kan verbelden. Maar u begrijpt, lieve vrienden, dat ik Trui die historische of mythologische stommiteiten eens fijn op haar zakdoek als boldoot 42-11 heb gepresenteerd. Meen echter niet, dat dit onoverwinnelijk mormeldier zich liet overdonderen! Mijn 'n biet, schetterde Trui met haar blikken Trom petsopraan, als meheer Nebukadzenar met die ezelsooren is overgeslagen, dan had ie ze in ieder geval verdiend, want werd hy op later leeftijd niet van lotje getikt en at hy geen gras gelijk de dieren des velds, als de ezels en paarden? Nou, kerel, waar blijf je nou met je drukte, leelijke kakmerel? Dat „kakmerel" is een synoniem, door Trui uitgevonden ter vervanging van het ietwat meer ordinaire woord: 6ch...lijster! Nou, zei ik, je had verleden week die ouwe immitatie groenteboer Dré uit Ulvenhout eres moeten hooren over de wefkes als burgemeester! Je had er van op kunnen frisschen! Heb ik allang gelezen, grynsde Trui, toen ik met me beene in de soda zat voor de eeltknobbels. Denk je, dat ik me van die ouwe biggebaker wat an- trek... Zelfs al paste 't me. wou ik 't nog an me lijf niet hebben... Maar je begrijpt toch zeker wel, dat die beschimmelde radijsvreter wordt gesupplizeerd of hoe hiet dat nou, door Kruis van Schuinegordynenpantalon? Voel jy nou die kneep niet, versteende oeros? Hoor es, repliekte ik schuchter, 'n beetje beleefder zus en beleedig myn voorouders niet, ik ben ook geen komversatlef, dat weet je, want ik lust ook liever warme vleeschcroquetjes dan kouwe troet, maar 'n klein beetje geiyk heeft die ouwe schillenboer toch wel. Je komt voor de onmogelykste combinaties, nee, Truitje, bloos maar niet, ik blyf altyd sjentelmenlaik of netjes, te staan. Neem eens aan, dat zoo'n burgemester ln kunstzy is getrouwd, dan heb je kans op de volgende stadsberichten in de Schager Zeitung am Morgenmittag: Mevrouw van Ruttelen, onze geachte burgemeester, zal haar verlof in Bad Neuheim doorbrengen, tot herstel van haar geschokte gezondheid. Ze is vergezeld van haar kamenier en haar echtgenoot, die dank de welwillend heid van de Directie der Zuivelfabriek, alwaar hy functionneert als kaasmaker, ter zelfder tyd zyn vacan- tie zal mogen genieten. Het doet ons leed te moeten vermelden, dat aan mevrouw Schorumvrees, onze yverige commissaris van politie, een gevoelige schok werd toegebracht door het grievende feit, dat haar echtgenoot, gepensioneerd kor poraal van het O.-I. Leger, die was uitgegaan om zyn pensioen-kwartaal te incasseeren, in kennelyken staat werd aangetroffen op den openbaren weg het Overdle- pad, om ter ontnuchtering naar het bureau van politie werd overgebracht en ingesloten. Proces-verbaal werd opgemaakt. Heden arriveerde te Grootgortbuikenburg hare hoog edelgestrenge, mevrouw Van nietskwamiets, commissaris der koningin van Opperkafferstein, uitgenoodigd tot het leggen van den eersten steen voor het langverwachte en nooitgedachte asyl voor zieke en zwervende huisdieren. Haar echtgenoot, geëmployeerd als opperman-teeke- naar by de firma Klinkersteen, metselaars en straatma kers, zal de kalkbak presenteeren en de noodige tech nische aanwyzingen doen, opdat de plechtigheid een normaal verloop zal hebben Geachte lulslibellen, verheug u mèt my, dat ik al thans over het gebruik van myn rechterhand nog kan beschikken, om u met mijn avonturen te kunnen ver maken, maar het resteerend deel van myn welgevormd lichaam is momenteel uitnemend geschikt voor een slagers-etalage. Méér kan ik er niet van maken. Géègroet en Peet Soit gedag. DIRK. kundige wonende te Geleen en Heiltje Alida Johanna Daalder, oud 27 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Paulowna. Getrouwd: Johannes Zwirs en Cornelia Petronella van Loon. De „geestes-overspanning" heeft ook de Ijzerfabriek aangetast. Werkman steekt een mede-arbeider met een vyl in de borst Woensdagmorgen omstreeks half elf kreeg de politie mededeeling, dat er omstreeks half acht een vrij ern stige vechtparty had plaats gehad tusschen eenige arbeiders in de Ijzerfabriek aan de Voormeer alhier. By een daaromtrent nader ingesteld onderzoek bleek, dat twee arbeiders, genaamd H. W. G. en G. W., belden wonende alhier, om een kleinigheid ruzie hadden ge kregen, hetgeen in een onderlinge vechtpartij ont aardde. Toen ieder meende, dat de zaak hiermede ge ëindigd was, greep H. W. G., plotseling een vyi en stak hiermede G. W. in de linkerborst. De wond, die achteraf niet gevaarlijk bleek te zyn, bloedde hevig en is de getroffene eerst naar zyn woning gebracht, doch even later door de ziekenauto naar het Stadsziekenhuis getransporteerd en ter verpleging aldaar opgenomen. De toestand van den getroffene is rede lijk wel; vrees voor ernstige gevolgen schynt niet te bestaan. De dader, die in hoogst overspannen toestand schynt te zyn, heeft zich eveneens ziek gemeld. Van een en ander werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Koekelooze kwajongen speelt met zyn leven. Op een lorrie geklommen en aangereden. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor drie, werd de 9-jarige J. S., wonende aan de Bloemstraat alhier, die laldadiglyk op een lorrie van de melkfabriek was ge klommen, op den Helderschenweg aangereden door een passeerende groentekar. Hierdoor werd de jongen ver wond aan zijn rechterbeen en kon niet loopen. Hij is ln de melkfabriek verbonden en voorts door de politie naar zyn woning gebracht. Herhaalde malen is deze jongen en ook anderen door het personeel van de melkfabriek gewaarschuwd, niet op de lorrie te klimmen, doch blykbaar zonder resul taat, zoodat het ongeluk aan hem zelf te wijten is. Octrooi No. 22.006. Aan den heer H. Jansen, Meubelfabriek „Eik en Lin den" te Alkmaar, is octrooi verleend op een opklapbare tafel. Deze opklapbare tafel heeft zeer practische eigen schappen, is buitengewoon stevig gebouwd, kan op iedere grootte gemaakt worden en is zeer gemakkeiyk verplaatsbaar, terwijl byna geen ruimte in opvouw baren stand wordt ingenomen. Reeds zyn deze tafels door bovengenoemde fabriek geleverd aan de Philipsfabrieken te Eindhoven, Dieren tuin Den Haag, Mij. Nederland, alle nieuwe booten van de Kon. Paketvaart-My., Java-China-Japan-lyn, Centraal Hotel Den Haag, diverse vak- en huishoudscholen, enz., enz. De uitvinding is gedaan door den heer H. Jansen zelf, en is inderdaad voor scholen, ziekenhuizen, hotels, scheeepvaart- en andere bedryfsinrichtingen, evenals voor particulier gebruik, van byzonder nut. De Bank van Wissellnk N.V. In de op 6 dezer gehouden Algemeene Vergadering van aandeelhouders werd de Balans en Winst- en Ver liesrekening per 31 December 1929, alsmede de voorge stelde winstverdeeling, onveranderd goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 7 terwyl een be drag van f 20.000 aan het Reservefonds werd toegevoegd. De aftredende Commissaris, de heer A. E. Meyer te Amsterdam, werd als zoodanig herkozen. Het Dag. Bestuur van de Banne heeft by inschrijving aanbesteed de leevring van 450 M3. riviergrint en 250 M3. bazaltslag. De levering van de grint is opgedragen aan den laagsten inschrijver den heer K. Schat Cz, te Alkmaar voor f 4.37 per M3., terwyl de levering van 2-50 M3. basaltslag is opgedragen aan den heer G. Bras te Schagen voor f 8.54 per M3., zynde de laagste inschrijver Van H.M. de Koningin-Moeder is voor het a.s. con cours een keurige bronzen plaquette ontvangen, momen teel te bezichtigen in de etalage van den heer J. Rutsen. Verschillende vereenigingen, alsmede particulieren stel den eveneens fraaie prijzen, als zilveren lauwerkranzen, takken en medailles beschikbaar. WAARLAND. Tuinbouwvereeniging „Harenkarspel Oost". Analyse- verslag, genomen van de firma H. M. E. Haytema te Alkmaar. Kalizout gegarandeerd 40 pet kali, uitslag 41.5 pet.; Superphosphaat, gagarandeerd 17 pet. phos- phorzuur, uitslag: 17 pet.; Patentkali, gegarandeerd 26 pet kali, uitslag: 27 pet., Zwavelzure Ammoniak, gega randeerd 20% pet. stikstof, uitslag 20.92 pet. Trekking van Donderdag 8 Met 4e klasse 4e lyst. Nos. 7344 en 20997 ieder f 1000. No. 6426 f 100. Pryzen van f 65. 331 519 850 1135 1272 1388 1524 1789 1960 2100 2407 2623 2756 2843 2851 2854 3122 3229 3230 4016 4405 4513 4745 4837 5075 5516 5532 5554 5621 5646 5980 5982 6085 6163 6216 6413 6429 6586 6932 7325 7484 8203 9159 9235 9243 10127 10333 10497 10724 10733 10974 11438 11493 11915 12523 12726 12945 13049 13165 13602 13706 13986 14262 14276 14558 14643 14752 14819 14842 14867 14949 15927 16950 17077 17087 17101 17144 17366 17610 17616 17834 18294 18312 18431 18921 19055 19241 19284- 19836 19977 20054 200115 20151 20615 20688 20854 20856 4e klasse 3e lijst: 15885 m.z. 15884. ELLENDE EN SPEELZUCHT. ANTI-KAPITALIS TISCHE PROPAGANDA MET GOUD. EEN DUITSCHE BARON ALS COMMUNIST. PO LITIEKE EN ON-POLITIEBE 1-MEI- FEESTEN. (Van onzen reizenden correspondent). SALONIKI, 4 Mei 1930. VOOR den eersten Mei was van de zyde der com munisten in de verschillende Balkan-staten heel wat toegezegd. Zou het dan al niet de groote revolutie worden, dan zou het toch minstens de generale repetitie daarvan zyn. Zeker is het, dat het roode Rusland vooral op den Balkan propaganda op groote schaal drijft, tenminste ln Roemenië, Bulgarye en Griekenland. In Zuid-Slavlë is het maken van pro- propaganda voor het communisme zoo goed als onmoge lijk, sedert de koning er onder de instemming van een groot deel der bevolking zelf het bewind in handen heeft 'genomen. Communistische bladen kunnen er niet verschynen en in het algemeen heeft alle partyleven er opgehouden. In Griekenland is het anders. Déar worden communistische bladen toegelaten, ook communistische organisaties zyn er geoorloofd, doch er is ook een wet tot bescherming van den staat en deze wet geeft aan autoriteiten bevoegdheid zeer streng op te treden tegen alles wat aan excessen doet denken. Daar Griekenland arm, zeer arm is en er werkloosheid heerscht, meenen de communistische propagandisten er een vruchtbaar terrein te vinden, doch In werkeiykheld is dit slechts zeer gedeelteiyk waar. Talrijk is het echte „lompen- proletarlaat", dat wy in ons land feltelyk niet kennen. Ontzettend is er naar onze begrippen de ellende, die men onder dat lomp-proletariaat te aanschouwen krygt doch deze ellende wordt met een zekere zuidelyke luch tigheid gedragen. Steeds weder verbaas ik me hier over. Deze menschen met vodden als kleeren, zonder dak, die den nacht doorbrengen in een of ander zeven- de-rangs café, zittend op stoelen, hangend over tafels, praten, lachen, spelen soms om enkele lepta's( honderd lepta's zyn ongeveer 3% cent Nederlandsch) kaart en schynen zich om de zorgen des levens weinig of niet te bekommeren. Onder deze lompenproletariërs vindt men evenwel zoo goed als geen communisten. Ze be moeien zich niet mot politiek en leven van den eenen dag in de anderen. De communisten treft men he* meest aan onder de best betaalde arbeiders, die van de tabaksfabrieken b.v., waar meer dan het dubbele betaald wordt van wat opperlieden verdienen, en ook de meeste kelners zyn communist. In het café, waar Ik gewooniyk myn kopje Turksche koffie drink, zyn alle kellners by de communistische partij aangesloten. Met één der kellners, die ook een weinig Fransch en En- gelsch kent, praat ik nog wel eens. Hy draagt ook by zyn werk aan één der polsen een prachtigen gouden armband en op zyn vrijen dag is hij voor Griekenland wel zeer elegant gekleed, nu, in dezen tijd, die hier reeds vrijwel zomer is, meestal met een keurig ge- plooiden pantalon. Hy vertelt me nu en dan over de communistische vergaderingen en lezingen, die hy heeft bygewoond en verklaart zyn politieke overtuiging (of wat daarvoor moet doorgaan) met de woorden: „Ik ben een echte proletariër". Als ik hem dan zeg, dat de echte proletariërs toch de arme duivels zyn, die, zonder dak hun nacht by één kopje koffie in een armoedig café doorbrengen, protesteert hy. Dat zyn geen prole tariërs, dat is canaille, meent hy. Voor de propaganda in Griekenland schynt van Rus sische zyde nogal geld te worden uitgegeven. Enkele weken geleden nog arresteerde de politie eenige propa gandisten, die goudgeld, meest Napoléons d'or, bij zich droegen. Dit feit bewijst o.a. dat deze propaganda wordt geleld door iemand, die land en volk uitstekend kent. Amerikaansche dollars worden hier overal en door ieder een gaarne in betaling genomen tegen een drageiyken koers, maar grooter nog is de liefde voor goudgeld, vooral voor gouden Napoléons, die hier als niet-wettlg betaalmiddel nog by vele duizenden ln omloop zyn, vooral op het platteland. Het goud heeft zyn bekoring nog niet verloren, wat bewezen wordt door het feit, dat de anti-kapitalistische propaganda met goud wordt bedreven. Ook onder het lompenproletariaat in de café's der dak- loozen werken communistische propagandisten, echter met zeer weinig of geen resultaat. Met een dezer pro pagandisten heb ik kennis gemaakt. Een nacht, dat ik me in zoo'n café met slapende dakloozen had neder gezet, was deze propagandist me opgevallen. Hij was jong en correct, maar niet fatterig gekleed, en had een absoluut on-Grieksche, een zuiver Duitsch type. Hij was ook inderdaad een Duitscher en zelfs van ouden adel. Het was niet moeilijk met hem een gesprek aan 4.e knoopen en nadat we een klein uurtje in het Duitsch hadden gebabbeld, vroeg ik hem wat hy van beroep deed. „Tn ben speler", antwoordde hij kalm. Op miin verbaasde vraag waar hii dan speelde., ver nam ik. dat er in dat café van zwarte wanhoopsellende nog een „speelzaal" was Langs een houten trap voerde de jeugdige Duitsche baron, die Duitsch, Fransch, Grleksoh, Turksch en Russisch spreekt, me er heen. Het was een vuil, verveloos zaaltje met een allerar- moedigst ameublement. Voor de rest was het, zooals het is in alle speelzalen der wereld, vanaf de achterkamer van een havenkroegje tot in de pompeuse zalen van het Casino te Monte-Carlo: er bevond zich een bankhouder die won en een publiek, dat verloor. Er werd een kaart spel gespeeld, dat ik niet kende. Bij latere bezoeken aan het dakloozen café bleek nu al spoedig, dat de Duitsche baron er steeds was, er niet sliep en nimmer speelde. Hij kende iedereen en allen en maakte communistische propaganda, vermoedelyk niet onbetaald, want naar ik bij informatie vernam, heeft deze Duitsche baron geen kapitaal meer, noch eenig bekend Inkomen. Enkele dagen vóór 1 Mei werden communistische strooibiljetten verspreid, waarin tot grootsche demon straties werd opgeroepen. Eenige der verspreiders kon den worden gearresteerd. Heel zachtmoedig gaat men hier met zulke menschen niet om. Ze worden gewoon lijk veroordeeld tot één a zes maanden gevangenisstraf en bovendien een jaar lnterneering op een of ander eiland. De overheid deelde, in antwoord op de strooibiljet ten mede dat elke niet geoorloofde vergadering en de monstratie desnoods met het scherpste geweld zou wor den tegengegaan. De socialisten dienden het verzoek in tot het houden van een meeting even buiten de kom der gemeente. Dit werd toegestaan met de mededeeling dat een optocht door de stad voor en na de meeting niet zou worden toegelaten. De communisten vroegen aan een meeting te mogen houden in het midden der stad, op het plein der hoofdkerk, de Aja Sofia, wat werd gewei gerd onder mededeeling, dat een verzoek voor een ver gadering buiten de kom der gemeente in nadere over weging zou kunnen worden genomen. Zulk een verzoek kwam echter niet in. Den len Mei wapperde overal op order der politie, de nationale vlag en de stad had een feestelijk aanzien. De trams reden, alle café's en winkels waren geopend, vele fabrieken evenwel gesloten en duizenden trokken naar buiten om den len Mei in de vrije natuur in de bergen, aan de kust, op on-politieke wyze te vieren. In de stad was echter de geheele gendarmerie (gemeente- lyke politie bestaat hier niet) gemobiliseerd en nog ver sterkt met detachementen infanterie en cavalerie. De Grieksche gendarmerie is een keurkorps, dat voor de huidige regeering volkomen betrouwbaar is. Grooten- deels bestaat ze uit Kretensers (minister-president Ve- nizelos is van Kreta afkomstig) en voor de rest byna uitsluitend uit immigranten van Konstantinopel en Klein- Azlë, die ook allen overtuigde Venizelisten zyn. Twee pogingen der communisten een demonstratie te houden, mislukten en leidden tot de arrestatie van en kele personen, dooh tegen den avond waren de bevlag- de straten vol met menschen, die door de zon gebruind met annenvol bloemen terugkeerden van een uitvlucht in do vrye natuur. Dit waren le-Mei-vierders zonder politiek en met gereinigde longen. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10