VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Uit onze omgeving. CALLANTSOOG HARENKARSPEL HEERHUGOWAARD OUDE NIEDORP W1ER1NGERWAARD S C H 0 0 R L. ANNA PAULQWNA Straf-zitting van Vrijdag 9 Mei 1930. Alkmaar. DE PRINCIPIEELE BESLISSING TIJDELIJK VAN DE BAAN GESCHOVEN. Alvorens mr. Bastert, de Kantonrechter, zijn taak aanvaardde, werden een tweetal zaken, voor 14 dagen door den waarnemenden functionaris mr. De Groot. Ibtthandeld en door hem aangehouden door hem voortgezet en wel in de eerste plaats de overtreding van het winkel-werktijdenbesluit, ten laste gelogd aan mej. lv. v. D., onderneemster van het bekende couponhuis in de Lnngestraat, in w^lke zaak thans de verbalisant werd gehoord. Bij deze voortgezette behandeling bleek dan ook uit de ruiterlijke verkla ring van den gehoorden getuige, dat inderdaad een onjuiste: datum was gerelateerd, zoodat voor mej. v. D. vrijspraak werd gerequireerd en uitgesproken. Dit was natuurlijk niet in overeenstemming met rnoj. Van D., die wel vrijspraak verlangde, doch op juridische en niet op formeele gronden en dus een principieel uitspraak had gewenscht. Waar zulks thans niet mogelijk was, werd haar geadviseerd, zich opnieuw te laten verbaliseere, zoodat een reprise van dit strafzaakje in de toekomst niet is uitgesloten. Wij houden intusschcn dc bloc-note gereed _en de potloodpunt scherp. Egmond aan Zee. HIJ HAD INTUSSCHEN WAT WATER IN ZIJN WIJN GEPLENGD. De hypothése, dat omstandigheden den jjaensch vormen, kwam lieden ook weer duidelijk naar vo ren in het tweede optreden van den heer Pieter D., 'een niet onvermakelijk exemplaar van het genus straatnegocianten, welke heer zich voornamelijk be woog in de kamferballetiesbranche en tijdelijk ter af wikkeling van zijn zaken in dit deel der provincie zijn intrek had genomen in een gerenommeerd volks hotel a. d. Voorin eer te Alkmaar. De heer D. stond '25 April terecht ter zake het venten zonder vergunning te Egmond aan Zee en had toen niet alleen dit feit heftig ontkend, doch in een keurig gestyleerde schrif telijke verdediging den verbalisant ten Bruggencate beschuldigd een valsch proces-verhaal te hebben op gemaakt, zoodat hij te dier zake een strafvervolging eischte van een zoo onbetrouwbaren politieman. De waarn. Kantonrechter achtte het toen natuurlijk noo- dig, dat 'n confrontatie plaats had tusschen verdachte en verbalisant en werd heden, nu alle acteurs aan wezig bleken, dit gewichtig proces optima forma voortgezet. De heer D. werd uitgenoodigd zijn plei dooi nog eens te declamceren, doch hoewel ten zeer ste gevleid, gaf deze heer thans te kennen, dat hij inmiddels een andere en gewijzigde verdedigingsrede had opgesteld. Daar dc fung. Kantonrechter er echter zeer veel prijs op stelde dat oratorisch kunstwerk nog eens te genieten, maakte de heer D. daartegen geen bezwaar en gaf hij het zoozeer op prijs gestelde, dat het een tweede opvoering mocht beleven, oratio pro Domo, met nieuw en steeds wassend succes ten beste. Hij betoogde daarin onder meer, dat de verba lisant niet had kunnen constateeren dat door hem koopwaar was verkocht, wat de verbalisant trouwens ook niet weersprak, doch wel had hij hem, nadat een klacht was ingekomen over het meer dan vrijmoedig optreden van den heer D., nagefietst en waargeno men, dat hij in een geopend kistje koopwaar, in casu kamferballetjes te koop had aangeboden, wat voor de strafbaarheid voldoende was. De heer D. werd vervolgens geanimeerd zijn gewij zigde pleitrede af te steken, waartoe hij zich direct bereid verklaarde, met de woorden dat hij de zaak nog eens in „fénaissps" (finesses) zou demonstreeren Hij zette daarop zijn bril recht er*mocht ook ditmaal veel bijval verwerven, vooral omdat hij in dit ver weer de wat al te krasse beschuldiging tegen den veldwachter achterwege had gelaten. De comparant ontkende voorts dat hii hinderlijk was geweest. Het was integendeel de clientèle, die onhebbelijk tegen hem optraden en zijn uitnemende knmferballen refu seerden niet alleen, maar hem zelfs geen gelegen heid gaven de nuttigheid van dit artikel aan te too- nen. Uit een eigenhandig vervaardigd en ter zitting meegebrachte situatietekening, trachtte de heer D. voorts duidelijk te maken, dat de veldwachter op de plek, waar hij had gestaan, de overtreding niet had kunnen constateeren en daar ging het maar om. De heer Ambtenaar schaarde zich evenwel aan de zijde van den verbalisant, vorderde schuldigverkla ring en veroordccling tot f4 boete of 4 dagen, waar op verdachte weer een ander papiertje voor den dag haalde en zijn bezwaren opnieuw ontwikkelde om aan het slot een scheype critiek te lancceren op de treurige en kleingeestige verordeningen en het machtsmisbruik der burgemeesters, waardoor den vrije handel werd gefnuikt en aan menschen van Interen leeftijd dc gelegenheid werd benomen op eer lijke wijze hun brood te verdienen. De fung. Kantonrechter rijkelijk voldaan over het gehoorde, achtte zich toen voldoende ingelicht en ver oordeelde den heer P., die trouwens zelf had beweerd dat het niet ging om die paar guldens, maar om het. onjuiste in het proces-verbaal, tot f2 boete of 2 dagen hechtenis. Waarop dc heer D., blijkbaar niet onvoldaan over den uitslag van zijn activiteit, zijn paperassen bijeen- zamelde, zijn bril afzette en wegstak, zijn bolhoed greep en zijn biezen pakte, 'n atmospheer van nauw bedwongen vroolijkheid in het knusse rechtzaaltje achterlaten. Alkmaar. EEN AL TE INTIEME ONTMOETING. De heer F. van Eist, houtzager, in dienst bij de firma Conijr te Alkmaar en wonende te Heil 00, begaf zich op 5 Maart 's morgens half 9 per rijwiel naar zijn werk, gelegen aan de Hoornsche vaart na- hij de z.g. Zes Wielen, 'n overhaal voor koolschuit jes en passeerde ter hoogte van den bekenden pel molen „Het Roode Ilertd<?n vrachtauto van de firma Eecen, bestuurd door den chauffeur Th. M. Vermoe delijk haalde die chauffeur te weinig uit naar reents, althans de heer Van Eist rgakte leelijk in 't gedrang. Het voorwiel van zijn fiets werd geraakt en de heer v. E. wist niet beter te doen dan zich van het rijwiel te werpen en van den dijk af te werpen, zoodat hij persoonlijk geen letsel bekwam. De schaderekening werd niet voldaan, volgde aangifte en stond de chauffeur lieden terecht, bewerend dat niet hij de oorzaak was der aanrijding, omdat hij ruimte ge noeg had gelaten, doch dat de heer v. Eist door een uitstekenden straatsteen met zijn rijwiel tegen de auto was gezwikt. Twee in de buurt wonende dames, mej. Berkhout en haar blozende dochter Anna Ma- rie. hadden echter liet ongeval van uit haar wo ning gadegeslagen, en waren vrijwel unaniem in haar verklaring, dat de chauffeur te veel links had gereden, waarop veroordeeling van den heer M. volgde tot f 15 boete of 15 dagen, benevens toewijzing der door Van Eist ingediende civiele vordering we- wens rijwielbeschadiging tot een bedrag van f 11. De heer M. verklaarde niet met dit vonnis accoord en in hooger beroep te zullen gaan. Alkmaar. N LASTIG EN 0NVOORDEELIG BEZIT VOOR DEN EIGENAAR. Een te Zaandam wonend handelsreiziger, de heer J. Overbeek, stapte onlangs te Alkmaar vertoevend, uit den winkel van de firma Nierop en Slothouber en werd toen aangevallen door een hondje, wiens afmeting geen gelijken tred hield met zijn kwaad aardigheid en door zijn onhebbelijk gedrag tegen ver schillende voorbijgangers den heer Overbeek reeds te voren met vrees vervulde. De heer O. werd dan ook geducht in zijn kuit gebeten en bekwam zijn pantalon een flinke winkelhaak, welke beschadi ging den heer O. aanleiding gaf met zoo n behande ling geen genoegen te nemen. Hij wendde zich dus tot een paar winkelende dames, die het voorval met blijkbare hilariteit hadden gadegeslagen en die hij beschouwde als de eigenaressen van het krijgszuch tige gedierte, doch door haar werd toen alle gemeen schap met het compromitante huisdier verloochend, waarop de hardnekkige heer O. zich naar het poli tiebureau begaf en met behulp van een wielrijdend agent het verdachte hondje, dat dom genoeg was naar huis te vluchten, te achterhalen, waardoor de identiteit kon worden vastgesteld. Het dier bleek toe te behooren aan mej. Lena H., huisvrouw J. O.,' welk echtpaar echter niet bepaald beminnelijk op trad en van een schadevergoeding door den lieer O. verlangd ad f'2.50, om zijn broek te laten stoppen, niets wilde weten. De heer O. drong dus aan op ver volging en was thans als getuige aanwezig tegen mej. Lena II., die evenwel niet was verschonen. De heer O. overlegde een foto van zijn gehavende kuit, om aan te toonen, hoe hevig hij was gebeten en recla meerde f5 door hem betaald aan de stopp^ge-inrich- ting. Bedoeld hondje stond bij de politie bekend als zeer kwaadaardig en aan den eigenaar was aange zegd, dat hij het dier moest vasthouden of muilkor ven. Mej. L. H., echtgenoote J. O., werd ten slotte veroordeeld tot f7 boete of 7 dagen, plus voldoening van f5 aan de bschadigde partij. Broek op Langend ij k BROER DIRK MOEST FUNGEEREN ALS ASSISTENT IN DE HUISHOUDING. De echtgenoote van den arbeider Willem D^ t Broek op Langendijk, laboreerde aan rheumatiek en was buiten staat om de huishouding waar te nemen, zoodat het meermalen gebeurde dat haar zoontje Dirk Jan de school moest verzuimen, teneinde op de jongere kinderen te passen en moeder wat behulp zaam te zijn. Het jonge mensch had echter '.et 7e leerjaar nog niet doorloopen en viel dus nog onder de leerplichtwet. Toen hij dus op 21 Mrt. ongevraagd de school verzuimde, nam het hoofd der Chr. school die reeds meermalen permissie gaf, daarmede peen genoegen en stond de vader thans terecht, het feit toegevend, doch ontkennend, dat de jongen was thuisgehouden wegens landarbeid. De knaap heeft met 1 April als voldoende afgericht, de school kun nen verlaten. De eisch luidde f5 boete of 5 dagen en het vonnis 3 gulden boete of 3 dagen. Alkmaar. ONDER VERDENKING NATTIGHEID TE HEBBEN GEVOELD! Den heer F. J. v. d. V., een te Alkmar wonend koopman, die als zoodanig een motor berijdt, werd op 2 April aldaar door den verkeersagent V. geseind te stoppen, aan welk stopteeken de heer v. d. V. geen gehoor gaf en doorreed naar zijn woning, alwaar hij door den heer Volbeda werd gevolgd. Deze vor-# derde alstoen vertooning en inzage van rij- en num- merbewijs, waaraan de heer v. d. V. dan ook voldeed doch eerst nadat hij een kort moment in zijn woning had vertoefd. Do agent, vermoedend dat de motorrijder deze do cumenten niet bij zich had op het moment toen hij gevorderd werd te stoppen, maakte als nu proces verbaal op en stond de heer v. d. V. alsnu terecht, ge decideerd bewerende, dat hij het stopsein verkeerd had begrepen en als een vriendschappelijken groet had beschouwd, terwijl hij voorts beslist volhield, dat hij wel bedoelde» bewijzen bij zich had. Dc Kanton rechter, kennelijk ontstemd door die afwijzende hou ding, veroordeelde den heer v. d. V. tot een tamelijk strenge straf: f 15 boete subs. 15 dagen. Alkmaar. EEN SUKKELAAR. WIEN ALLES TEGENLIEP. Na langdurige werkeloosheid had do 48-jarige ar beider Andr. Sch. te Alkmaar, zich om steun gewend tot de Maatschappij tot Hulpbetoon te Den Haag en van den hefer Lindeman ontvangen een spoorkaar tje om weer naar Alkmaar terug te gaan, daar het hem aan reisgeld .ontbrak. Bedoeld kaartje bleek ech ter maar tot Leiden geldig te zijn en werd tegen den armzaligen reiziger, te Lissc gecontroleerd, proces verbaal opgemaakt wegens het reizen zonder geldig plaatsbewijs. De sjovel gekleede man, die inmiddels eenigen tijd werk had gevonden als mannelijke schoonmaakster bij den landbouwer N. Veenhuijzen in dc Bergermeer, stond heden terecht. Hij beweerde er niet op te hebben gelet dat het kaartje slechts tot Leiden strekte en niet in 't bezit te zijn geweest van eenig reisgeld. Hij werd veroordeeld tot f2 boete of 2 dagen. Alkmaar. NACHTRUMOER!GE BALBEZOEKERS UIT DE BLOESEMRIJKE BEEMSTER. In den nacht van Zondag 6 op 7 April was de ste delijke politie verplicht krachtig handelend op te treden tegen een aantal levenslustige jongelieden uit de mooie Beemster. die zich hadden geamuseerd in de dancing van de Harmonie en nu bij het huiswaarts trekken pe. motor tamelijk hevig de nachtelijke rust van den Dijk en omtrek verstoorden. Vooral was het de 26-jarige heer Dirk K., een jeugdig landbouwer, die een geducht la waai maakte met de open knalpot zijner Harley Davids weigerde aan den agent Dalenberg zijn naam op te ge ven, zich te verwijderen in de aangewezen richting en per saldo, nadat met gummistok was gedirigeerd om het eenigszins ontstemde en uit de maat geraakte toe ristenkoor weer te doen harmonieeren, onder krachtig verzet naar het politiebureau moest worden overge bracht. Deze heer thans voor zijn knalpot en weigering aan de polltioneele hevelen te gehoorzamen, terecht staande, deed het feitelijk voorkomen of niet hij en zijn familieleden en vrienden het nachtrumoer haden ver wekt, doch dit aan het optreden van de politie moest worden toegeschreven. Deze uitlatingen van den heer A. gaven den heer Kantonrechter aanleiding de zaak aan te houden en den heer Dalenberg als getuige te hooren ter mondelinge toelichting van zijn omstandig proces verbaal. Het zou den heer A. dan natuurlijk vrijstaan zijnerzijdsch getuigen mede te brengen ter bekrachti ging van zijn beschuldigingen tegen de politie. Het scheen echter, dat de heer A. voor dit uitstel niet veel voelde. Hij was meer geneigd om de zaak maar direct af te wikkelen, doch de kantonrechter liet zich niet van zijn idee afbrengen en gelastte voortzetting der behandeling op de zitting van 16 Mea. Haal je buikriem dus maar wat an, vriend Dalenberg! Het jaarlljksch onderzoek voor verlofgangers van de lichtingen 1918 en 1921 zal voOr deze gemeente plaats hebben op 6 Juni in de Gemeentebewaarschool aan het Rengars te Schagen, des namiddags te 3.15 uur. Donderdagavond had in Hotel „Duinzicht" een districtsvergadering plaats van de Coöperatie „De Tijd geest" te Winkel in den kieskring Callantsoog. Aan deze vergadering was een tentoonstelling verbon den. en van de gelegenheid daarvan kennis te nemen, werd door de bezoekers een dankbaar gebruik gemaakt. Uitgestald waren monsters van alle artikelen, welke door de coöperatie worden verkocht. Te ongeveer acht uur opent de voorzitter, de heer J. Ham, de vergadering. Hij stelde het zeer op prijs dat, waar Callantsoog één der uitgestrektste gemeenten Is, de opkomst toch bevredigend te noemen is, In tegen stelling met Wieringen, waar deze slecht te noemen was. Wij hebben, aldus de Voorzitter, ln onze werkwijze deze verandering moeten aanbrengen, dat niet de leden naar Winkel behoeven te komen, waaraan begrijpelij- kerwija geen oX weinig gehoor werd gegeven, doch wij hebben gemeend districtsvergaderingen te moeten orga- niseeren, zoodat een leder in de gelegenheid is de ver gadering bij te wonen. Spreker hoopt, dat de vergade- hing vruchtdragend zan zijn, voor welk doel, deze zoo aantrekkelijk mogelijk is gemaakt. De Voorzitter deelt onder anderen mede. dat voor het personeel de ziekte-regeling tot stand Is gekomen en dat het bestuur geen verhaal van premie toe zal passen. Als bijzonderheid bracht spreker in het midden, dat dezen zomer te Winkel het congres van den coöperatie ven vrouwenbond zal gehouden worden. Naar aanleiding van het jaarverslag vraagt de heer J. Mooij, of het voor de coöperatie niet voordeeliger «.s, een monteur aan te stellen, zulks in verband met een nogal veelvuldig voorkomend defect aan de auto's. De heer Beukman, bedrijfsleider, leest hierop een rapport voor van de Handelskamer, waaruit blijkt, dat de onderhoudskosten geraamd moeten worden op f 5000. belooning voor een reparateur f 1800, zoodat Inder daad een reparateur veel voordeeliger zal zijn. De heer Eeukman voegt er aan toe, dat ln de eerstvolgende be stuursvergadering over dit onderwerp gesproken zal worden en waarschijnlijk wel tot resultaat zal hebben, dat een reparateur aangesteld zal worden. De heer D. Breebaart brent in het .midden, dat de bezorger voor Callantsoog een bekwaam „besteller" Is, doch hij twijfelt aan diens bekwaamheden als „chauf feur", gezien de snelheid, waarmede deze zich door Cal lantsoog beweegt, waarvan z.i. vaak een defecte auto het gevolg kan zijn. De heer Beukman antwoordt, dat waar hier de be steller aanwezig is, deze den raad zeer zeker ter harte zal nemen. Door Mevrouw Beukman worden voordrachten ge daan, welke bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen. Hierna bespreekt de heer Beukman de grafische voorstellingen van het bedrijf. Speciaal vestigt hij de aandacht op de zeepfabricatie van de Handelskamer en in navolging van andere plaatsen wordt besloten -voor taan alleen eigen fabricaat te verkoopen cn vreemde producten te weren. De heer E. van der Wal, propagandist, zet o.a. uiteen hoe verspreiding der coöperatieve gedachte moet door dringen bij leden en niet-leden. Wederom worden door Mevr. Beukman enkele ge dichten voorgedragen, n.1. „Vrede" van Adama van Scheltema en „Kindergedachten". Bij de rondvraag informeert de heer J. Mooij naar den verkoop van een soort klompen, welke bij de bewo ners van Callantsoog zeer in trek zijn, doch welke niet bij den besteller gekocht kunnen worden De heer Beukman antwoordt, dat die soort door de bestellers mede genomen zullen worden, en blijkt dat deze inderdaad in deze gemeente in trek zijn, dan zal de heer Mooij zijn reeds vaak gedane vraag niet weder behoeven te herhalen. Onder de bezoekers worden, als verrassing, twee taarten verloot, waarna de vergadering met een woord van dank door den voorzitter omstreeks elf uur wordt gesloten. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven over de maand April 1930. Geboren: Johannes Petrus, zoon van Simon Petrus Stevers en Adriana Clasina Maria Rijnen. Elisebeth Jo- hanna, dochter van Cornelis Dekker en Agatha Veldman Gerardus. zoon van Pieter Plijter en Adriana Dekker; Piet, zoon van Simon Jonker en Aafje Plijter; Afra Maria, dochter van Pieter Kruijer en Guurtje Blanken- daal; Klaas, zoon van Pieter Klok en Trijntje Rietvink; Cornelis, zoon van Jacobus Bleeker en Katharina Smit; Adrianus Gerardus. zoon van Cornelis van Ophem en Afra Cornelia Entes: Martinus Simon, zoon van Jo hannes Jaspers en Cornelia Bruin: Cornelia, doohter van Johannis Beemsterboer en Catharina van Stralen. Ondertrouwd: Hark Bood en Nelly Maria Spaans; Petrus Hendricus Spaans en Cornelia Brigitta van Duin; Bernardus van Straalen en Elisabeth Kooij. Getrouwd: Hark Bood en Nelly Maria Spaans. Uit het aantal sollicitanten voor vroedvrouw in onze gemeente is door B. en W. een aanbeveling opgemaakt van de dames: M. B. A. van Gaaien te Beemster: A. Weel te Medembllk, J. S. van der Wal te Amsterdam. VEENHUIZEN. Voor de Meivacantie hebben twee leerlingen de school verlaten terwijl deze week 5 nieuwe leerlingen zijn toege laten. Het totaal kinderen, dat de school bezoekt, be draagt thans 47, in de hoogste 3 klassen 24 en in de laagste 3 klassen 23. Gelukkig blijft dus de schoolbevol- wing hier flink op peil. De gelegenheid voor kostelooze vaccinatie wordt in deze gemeente gegeven: Op Woensdag 14 Mei voor Zij dewind en 't Veld in de school te 't Veld, en op Zaterdag 17 Mei te Oude Niedorp op het Raadhuis. Beide dagen n.m. 4 uur. Aan den ^lolenweg zijn weer twee nieuwe woon huizen verrezen, nl. voor de heeren A. Braaf en K. Broers, terwijl de heer C. Mul thans weer een nieuw huis met garage laat bouwen, waarvan het timmer werk is opgedragen aan den hoer A. Niesse en het metselwerk aan den heer C. Dekker. Wie volgt? Een ongeluk overkomen. Den 17-jarigen J. T. alhier is Donderdagavond om streeks kwart over zes, toen hij van zijn werk met flin- ken gang op de fiets huiswaarts keerde, een ernstig on geluk overkomen. Toen hij op den hoek Nesdijk-Bergerweg fietste, zoo lezen we in de Alk. Crt., zag hij zich plotseling geplaatst voor een auto, die met kalme vaart ln de richting Alk maar reed. Een aanrijding was niet te vermijden. T. kwam eerst tegen de voorruit aan en sloeg vervolgens over de auto heen en bekwam daarbij een ernstige snij- wond in zijn gezicht en brak zijn linker dijbeen. De fiets werd vernield, terwijl de voorruit van de auto brak en de radiator beschadigd werd. De autobestuurder de heer M. uit Alkmaar vervoer de de gewonde naar dokter Proot, die na de eerste huip te hebben verleend den gewonde naar het St. Elisabeth- ziekenhuis liet vervoeren. De toestand van T. is vrij gunstig. Morgen, Zondag zal op het sportterrein te Kleine Sluis een propaganda-voetbalmatch worden gehouden tusschen een tweetal sterke clubs, nl. Helder I, spe lende in de derde klhs N.V.B., en Alcmaria Victrix II, spelende in de reserveklas N.V.B. 2e kl. Waar deze wedstrijd speciaal is georganiseerd voor propaganda, heeft het bestuur der voetbalver- ecniging alhier besloten, de entréeprijzen niet te ver- hoogen. Te hopen is daarom, dat niet alleen de oudere voet balliefhebbers, maar ook spelers van elftallen en ad- spiranten in grooten getale dezen wedstrijd komen zien en er iets van mogen leeren. BRLEZAND. Bloembollenvcillng. Donderdag 8 Mei 1930, des voormiddag."» 11 uur hield de Coöperatieve Bloembollenvereeniging „Breezand" G.A. een groene veiling van flinke partijen groen te velde staande tulpen, irissen, en narcissen. De hendel was vlug, stand van gewas zeer goed. De volgende prijzen werden besteed. ENKELE VROEGE TULPEN bedden van 58 regels. 19% bed Brillant Star f 424. 20 bed idem f 403, 24 bed idem f 490. 16 bed idem f 414. 16 bed Cullinan f 430. 3 bed Couleur Cardinal f 49, 3% bed Duc v. Tol Scarlet f 10. 22?i bed Duc de Berlin f 428, 24 regels Diadeem f 263. 80 regels Idem f 815. 8% bed Gen. de Wet f 842, 7 bed Idem f 856. 7% bed idem f 626. 8% bed Hls f 406, 9 bed idem f 388. 6 bed idem f 317. 4 bed idem f 242. 8% bed Keizerskroon f 274, 6% bed idem f 276, 6 bed King of the Yellow f 74. 7 bed idem f 119. 12 bed Mon Trercr f 610 17% bed Prosperity f 376. 16 bed idem f 398. 18 bde idem f 370. 16 bed idem f 326, 34 bed idem f <T6, 23 bed idem f 428, 18 bed idem f 150, 20% bed Pclican f 455, 25 bed idem f 496. 14% bed Rose la Reine f 2C5, 4 bed Rose Precose f 165. DUBBELE VROEGE TULPEN. 25?; bed El Toerador f 1602, 5 bed Electra f 389. 6% bed idem f 512. 10 bed Mr. v. Tubergen f 328. 10 bed idem f 334. 10 bed idem f 294. 10 bed idem f 290. 10 bed idem f 258. 10 bed idem f 325. 26% bed Peach Blossom f 700. 119 regels Oranje Nassau f 250. 88H bed Scarlette f 985, 21 bed Theroos f 316, 2 bed id. f 20. ENKELE LATE TULPEN. 37?i bed Moonlight f 192. 2% bed Ingleec Yellow f 20. DARWIN TULPEN. 54% bed Allard Pierson f 10.000, 5% bed Will Copland f 36. 9 bed idem f 124. 11% bed idem f 70. 26?» bed Clara Butt f 237, 16% bed Farne Sanders f 105. BIJGEWASSEN. Bedden van 40 regels. 21 regels Holl. Iris Wedgewood f 49, 21 regels idem f 56. 21 regels idem f 53, 21 regels idem f 54. 16 regels idem f 44. 7 regels Wedgewood f 22. 17 regels Ten Cate f 27. 31 regels J. de Wit f 35, 34 bed White Excelsior f 411. 5-vt bed Sp. Iris Ca janus f 62, 1% bed Holl. Iris White Excelsior f 25, 9 regels Yellow Queen f 10, 38 bed Iris Fil Imperator f 261. ANNA PAULOWNA. Holland sch e Maatschappij van Landbouw, afd. Anna Paulowna. Na opening en voorlezing der notulen, deelt de Voor zitter. de heer C. Rezelman het volgende mede: le. Naar aanleiding van besprekingen op de vorige vergadering, heeft voorzitter geconfereerd met Waard en Groet. Besloten is tezamen een commissie te benoe men, die verantwoordelijk zal zijn voor een goede afwik keling der zaken met de Heinekens brouwerij, een com missie, die dus zorgt voor controle .aflevering enz. Voer Anna Paulowna worden hiervoor de heeren, P. Kooiman W. Komen en K. Brugmans benoemd. 2e. Het bestuur der afd. heeft or het raadhuis een conferentie gehad met den directeur van het Arb. Bern. Bureau. Niet de werkeloosheidszorg stond hierbij voor, doch het in contact brengen van werkgevers met be schikbare, goede arbeidskrachten. 3e. Het door de afd. aan den raad gerichte adres in zake woningbouw is door den gemeenteraad in handen gesteld van de wonlngbouwvereeniglng. Deze heeft de zaak besproken en er zullen door haar vragenlijsten ge zonden worden aan de werkgevers, ter Invulling door de werknemers. Van de ingekomen stukken vermelden we slechts een excursieplan van het hoofdbestuur voor een bezoek aan het gemaal te Medembllk en aan den Wieringermeer- polder. Men zal daar niet aan deelnemen. Ook is nog een schrijven ingekomen, waarin de drie arbeiders-or ganisaties in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf op een bespreking aandringen, naar aanleiding van een passage in ens verslag van een vorige vergadering, toen het loon voor aardappelrooien ter sprake kwam. De af- deellng is echter geen werkgeversorganisatie cn dus zal zij niet met bovengenoemde bonden confereeren. De heeren N. Raap en G. C. x'an Balen Blanken, resp. secretaris en penningmeester, zijn aan de beurt om af te treden, doch worden bij acclamatie herkozen. Daar geen der bestuursleden ter vergadering van het Hollands Noorderkwartier Is geweest, kan daayvan geen. verslag uitgebracht worden. De heer J. A. Waiboer. die wel aanwezig was, vertelt nu een en ander van de lezing die Dr. Bierema daar gehouden heeft. Behalve het op de agenda vermelde rapport, is er nog één ingekomen over de enquette door hel hoofdbestuur ingesteld bij de afdeelingen. naar haar mecning over de wetsonwerpenNieuwe regeling pacht en regeling pachtcommlssies. Ook de afd. Anna Paulowna heeft de 21 gestelde vragen beantwoord en het hoofdbestuur heeft de ingekomen antwoorden der verschillende afdeelingen verwerkt tot een lijvig rapport, dat op de Algemeene vergadering, die 21 Mei in Den Haag gehouden zal wor den. nader wordt behandeld. De hoofdconclusie luidt, dat afdeelingen der H. M. v. L. In zéér groote meerder heid een verwerping van beide ingediende wetsontwer pen wenschelijk achten. Het belangrijkste punt van dc agenda was wel het rapport van het hoofdbestuur (het z.g. crisis-rapport) opgesteld naar aanleiding van het besprokene op een vergadering van het hoofdbestuur en de akkerbouw-af- deelingen, gehouden 2 April j.1. Door het bestuur der afd. Anna Paulowna is daar o.a. als haar meening ge uit, dat zij he teens is met de opvatting, dat niet over de loonen moest worden gesproken. Kunstmatige druk, zoowel als kunstmatige opvoering daarvan toch zijn niet bevorderlijk aan een vlot bedrijfsleven. Waar het brengen van de sociale lasten voor rekening, van den ondgrncmer practisch neerkomt op een kunstmatige loonfeverhooging, wordt dit systeem»door de afd. veroor deeld. Sociale verzekeringswetten in het algemeen heb- bcn de sympathie en lotsverbetering van minderbedeel den wordt toegejuichd, ai wordt betreurd dat alle-n op arbeidersbelangen is gelet en niet op den kleinen on dernemer, die het vaak nog meer noodig heeft. Tegen het brengen van de kosten voor de sociale verzekering op rekening van de ondernemers is men om de volgen de redenen: le. De bedrljfsuitkomsten worden gedrukt, zoodat min der goed geconcurreerd kan worden met hét buitenland; 2e. Mindere winst gaat gepaard met lagere kapitaal rente, zoodat gevaar ontstaat, dat het geld in het bui tenland wordt belegd. 3e. De kosten worden zeer onbillijk over de bedrijven verdeeld, omdat geheven wordt naar het uitbetaalde loon. Bedrijven, die met veel arbeiders werken en toch maar een kleine winst maken, worden abnormaal zwaar belast. Vergelijk b.v. een landbouwbedrijf met bank- of handelsbedrijf. De jneening van de afd. is dan ook: dat de betaling van de kosten van de sociale verzekeringen door de ge meenschap. een volksbelang is. En alleen lettend op het landbouwbedrijf merkt men nog op: le. Dat de landbouwer niets kan verhalen op den ver koopprijs van zijn producten. 2e. De landbouwer werkt met veeL arbeiders voor een klein bedrijfsinkomen en wordt dus onbillijk zwaar be last. 3e. De landbouwer krijgt ook voor zijn rekening het overgroote deel van de onkosten in de sociale verzeke ring van de middenstanders ten plattelande, omdat deze hun onkosten wel op hun prijzen kunnen verhalen. 4e Ook voor de groot-industrie wordt door de land bouwers een gedeelte betaald, in den vorm van hoogere prijzen voor de artikelen, noodig ln het landbouwbedrijf Bij een berekening van de kosten der soc. verz. kwam men voor een akkerbedrijf tot een bedrag an f 15 per H.A.; dat is gekapitaliseerd f 300 a f 400 per H.A. een onoverkomelijke belasting voor een hypotheekboer of een ondernemer op minder goeden grond. Wel heeft ook in andere landen dc landbouw sociale lasten te dragen, doch daar wordt het landbouwbedrijf beschermd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 11