I Binnenlandsch Nieuws. Yje Wijkstra voor het Hof. Zuivelfabriek afgebrand. De schatgraver ij te Zaandam. Het gebruik van bier in ons land. Gemengd Nieuws. De gevangenisschandalen te Columbus. Een bende jeugdige dieveggen te Berlijn. Tegen de lucht-acrobatiek. Ook is op die vergadering gewezen op den onvoldoen den voorlichtingsdienst voor den land- en tuinbouw in andere landen, op de wenschelijkheid dat de economische rubrieken in de groote dagbladen meer zorg besteden aan den landbouw, op de behoefte aan een aparten mi nister van landbouw of in ieder geval een directeur-ge neraal van landbouw, waarvan kracht uitgaat. Het rapport van het hoofdbestuur brengt, om uit de crisis te geraken, de volgende wensohen naar voren: A. Wénschen. waarvan de vervulling direct nut zal kunnen opleveren: le. Maatregelen tegen de gevolgen van dumping; 2e. Herziening van ons tarief van invoerrechten; 3e. De suikerbietenteelt dient te worden gesteund; 4e. De opcenten op de grondbelasting dienen te wor den afgeschaft; 5e. De slachtaccijns dient afgeschaft: 6e. De spoorvrachttarleven voor land- en tuinbouw producten dienen verlaagd te worden; 7e. Onderzocht dient te worden of het nuttig en moge lijk zal zijn, dat de regeering de credletverleening door de Coop. Boerenleenbanken verruimt, door zich in be paalde gevallen borg te stellen. 8e. Waterschappen, die het onderhoud van wegen moeten bekostigen, welke voor doorgaand verkeer ge bruikt worden, dienen geldelijk gesteund te worden. 9e. De druk der sociale lasten op het landbouwbedrijf dient aanmerkelijk verlicht te worden; 10e. De loonen bij werkverschaffing in, de uitkeerin- gen aan werkeloozen dienen zoodanig te zijn, dat een prikkel aanwezig blijft, arbeid in het vrije bedrijf, ook in het landbouwbedrijf, te zoeken. B. Wenschen, waarvan de vervulling van indirect nut zal zün: (Overheidsbemoeiing) le. Benoeming van een directeur-generaal van den landbouw met zoodanige bevoegdheden, dat een centra le leiding aan de directie van den landbouw onstaat; 2e. Instelling van een afzonderlijk Ministerie van Landbouw; 3e. Uitbreiding van het personeel van de directie van den landbouw, zoodat inzonderheid de economische po sitie van den landbouw grondig en bij voortduring kan worden bestudeerd en onderzocht; 4e. Bevordering van de stichting van lagere landbouw scholen; 5e. Bevordering van den afzet door intensieve voor lichting, krachtigen, finantieelen steun bij het zoeken van nieuwe afzetgebieden en toepassing van de Land- bouwuitvoerwet. 6e. Bevordering van het gebruik van Ned. land- en tuinbouwproducten bij overheidsbedrijven en -instellin gen. Ook dit rapport zal op de algemeene vergadering in Den Haag behandeld worden. Als afgevaardigden wor den daarvoor aangewezen de heeren C. Rezelman en G. C. van Balen Blanken. Hierop volgt de rondvraag. Naar aanleiding van een vraag op een vorige verga dering over aanbesteding van bindtouw en slakken- meel (levering eind Augustus) wordt meegedeeld, dat inschrijving geopend zal worden, doch eerst zullen de leden nog een vragenlijst ter invulling ontvangen. De heer J. Geerllgs stelt voor er werk van te maken om te komen tot een herziening van de schatting voor de grondbelasting. Na bespreking komt men tot de conclusie, dat dit onmogelijk is. Wel kan men trachten de onbillijkheid, die sqjiuilt in het verschillend aantal opcenten, dat ge heven wordt, weg te krijgen. Duidelijk blijkt, dat aller lei opvatting en misvatting bestaat over verschillende belastingen en men zal dan ook probeeren eens een deskundig spreker te engageeren voor 'n lezing over dit onderwerp om tot een beter inzicht te komen. Op de vraag, waarom het Centraal Bureau te Rotter dam .niet is uitgenoodigd tot inschrijving voor de kunst- mestlevcring. antwoordt het bestuur, dat er in den re gel inschrijvers zijn, die zorgen voor de concurrentie, en dat het Bureau indertijd is uitgenoodigd, doch niet kon concurreeren. Er is echter geen bezwaar tegen ultnoo- diging en den volgenden keer zal dit dan ook weer ge schieden. BREEZAND. Aan den dienstplichtige J. v. Doorn, is door den Mi nister uitstel van herhalingsoefeningen verleend tot 19 Febr. 1931. WINKEL. Vrijdagavond vergaderde de Vereeniging Woningbouw- vereeniging „Winkel" bij den heer R. Laan alhier. Tegenwoordig 11 leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notu len der vorige vergadering worden gelezen en goedge keurd. Medegedeeld wordt dat sedert het bestaan der Ver eeniging in 1929 voor het eerst van Rijkswege een on derzoek is ingesteld naar beheer en administratie der Vereeniging. Over het algemeen was de uitslag daarvan bevredigend en bepaalde zich tot enkele bemerkingen o.a. werd de vraag gesteld of de niet bebouwde grond, die nu verhuurd als tuingrond niet beter van de hand kon worden gedaan. Medegedeeld wordt, dat dit reeds enkele malen is getraent, den grond te verkoopen, doch niet voldoende kon opbrengen. Voorts wordt de brandassurantie te hoog geacht De woningen zijn verzekerd tegen een waarde van f 35000, de oorspronkelijke waarde. Het komt het bestuur voor dat dit veilig is terug te brengen tot f 28000. De vergadering gaat hiermee accoord. De Secetaris brengt daarna verslag uit over 1929. De heer Bregman vraagt hoe het kan dat de onge bruikte grond destijds publiek verhuurd moest worden en nu onderhandsch is verhuurd. De voorzitter deelt mede, dat de grond uit de huur kwam en zich geen gegadigden onder de bewoners voordeden, totdat er toen de grond weg moest, er toch nog een kwam. Dit moet ech'ter niet worden beschouwd als regel, het bestuur acht zich het meest verantwoord bij publieke verhuring. Het verslag wordt met een woord van dank aan den •ecretaris goedgekeurd. De rekening over 1929, wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren D. IGeen, K. Bart en J. Bregman. EEN OPLOSSING? (Buen Humor). Ik moet een hooge huur vragen, mijnheer, omdat u aoo'n prachtig: gezicht hebt vanaf het balcon. Als ik beloof nooit op 't balcon te komen, wat kost de kamer dan?. Na het onderzoek rapporteert de commissie alles in orde te hebben bevonden en stelt voor de rekening goed te keuren. Vervolgens worden enkele cijfers mede gedeeld en toegelicht De exploitatierekening sluit in ontvangst en uitgaaf op f 3507.17. Voor het aan de gemeente betalen der annuïteit voor grond- en bouwvoor9chot ad f 2809.04 zal een bijdrage van.de gemeente noodig zijn van f 1525.08. Op de huur is geen verlies geleden, daar alle worffngen het geheele jaar verhuurd geweest zijn. De heer Bregman infoi meert waarom aan een ver- treklienden huurder f 5 werd betaald voor door hem aangebracht deursloten. De Voorzitter deelt mede, dat deze huurder op voor- en achterdeur een ander slot had aangebracht, aange zien het gebleken was, dat meerdere woningen gelijke sleutels hadden. Het bestuur acht dit ook verkeerd en stelt zich voor daar gelijdelijk verandering in te bren gen en waar deze gelegenheid zich nu voordeed, meende men daarvan gebruik te moeten maken. De rekening wordt daarna goedgekeurd, de commissie bedankt voor haar onderzoek en den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Bestuursverkiezing. Periodieke aftreding van de hee ren J. van Dijk en K. Bakker. De heer J. van Dijk wordt herkozen 'en in de plaats van den heer K. Bak ker wordt gekozen de heer K. Bart. Vacature. Bij eerste stemmingen wordt gekozen de heer K. Bakker, die echter bedankt, waarna bij tweede stemming gekozen wordt de her J. Bregman. Alle be noemden nemen hunne benoeming aan. Rondvraag. De heer Koolj vraagt wie de kleur van de buitenverf bepaalt. De heer Johansen ontwikelt bezwaren tegen het huurcontract, dat loopt van 1 Mei30 April en of een huurder bij tusschentijds vertrek aansprakelijk blijft het geheele jaar. Voorts voelt spreker het gemis van een ladder bij de perceelen en heeft eenige reparatie aan een buitenmuur. De heer Kleen heeft ook dezelfde bezwaren tegen het huurcontract. De heer Bregman eveneens en wijst op de noodzake lijkheid van het schilderen. De heer Bakker spreekt over een binnendeur in het huis bewoond door K. Bart, die noodig vernieuwd moet worden. De voorzitter, de sprekers beantwoordende, deelt mede, dat het bestuur het bepalen van de kleur der verf aan zich houdt. Dat het bestuur is opgevallen, dat zij die al jaren huurders zijn en eiken jaren hun contract hebben ge- teekend, nu ineens bezwaar daartegen hebben en spre ker moet er toch ernstig tegen waarschuwen, niet ten onrechte zonder contract te blijven wonen. De vorm van het huurcontract is destijds vastgesteld; er wordt elk jaar een nieuw contract gemaakt, omdat het dan kosteloos is. De aansprakelijkheid houdt echter op bij het verlaten van het perceel en geschidet dit in de tweede helft van een week, dan is de geheele week de huur verschuldigd, bij vertrek in de eerste helft is geen huur verschuldigd. De huurder draagt geen risico voor het korter of langer leegstaan van de woning. Omtrent net aanschaffen van een ladder is verschil van meening, ook wel geweest onder de huurders. Het bestuur achtte het niet noodig doch is bereid, vooral waar nu bestuursleden gekozen zijn, die er wo nen en met de zorg daarvan kunnen worden belast, dit nader te overwegen. Het schilderen der woningen is opgedragen en er wordt getracht dit zoo spoedig mógelijk gedaan te krijgen. Aan noodige herstellingen zal worden voldaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter met een woord van dank voor de belangstelling deze ver gadering, nadat door hem een woord van dank is ge bracht aan den vertrekkenden secretaris-penningmees ter voor al hetgeen hij in het belang <jer vereeniging heeft gedaan. Het verdere getuigenverhoor. De zit ting v/ordt Maandag voortgezet. (iZe ook Vierde Blad.) Na de hervatting van de behandeling voor het ge rechtshof te Leeuwarden van de zaak tegen Yje Wijk stra, wegens het dooden van vier veldwachters te Grootogast, werden gisterochtend nog een aantal ge tuigen a charge gehoord. Over het algemeen kwamen de verklaringen over een met die door andere getuigen afgelegd over ver- dachte's levenswandel, zijn bedreigingen tegen de po litin en zijn omgang met Aaltje Wobbes, enz. Zijn familieleden cn vrienden hadden hem den laatsten tijd, voorafgaande aan den moord, eigenaar dig en verstrooid gevonden; hij kon soms zoo won derlijk lachen. Getuige H. W. Bzn. een jieef van verdachte, ver telde, dat verdachte en Aaltje bij hem aan huis wa ren gekomen na afloop van den moord. Verdachte vertelde, wat hij gedaan had. Zijn eerste plan was zich zelf dood te schieten, maar toen ging Aaltje hem om den hals hangen en bewoog hem dat niet te doen. Toen heeft verdachte haar de hand gegeven en be loofd geen zelfmoord te zullen plegen. Hierna worden nog drie getuigen décharge ge hoord. Grietje Veenstra, getrouwd met Bijlstra, een neef van verdachte, deelde mede, dat verdachte nogal bij haar in huis kwam, doch zij vond hem den laatsten tijd vreemd. Vooral sedert Aaltje bij verdachte in huis was. Hij kon vreemd lachen en had het dan over spoken, die des nachts in zijn kooi kwamen. Toen de moord plaats had gehad kwam hij bij haar thuis en zag er vreeselijk uit. Aaltje hing hem toen „om de huid". Zij had toen gezegd dat zij blij was, dat die „polities' maar dood waren. In de middagzitting kregen de deskundigen, die het niet in alle opzichten met elkaar eens waren, nog eens de gelegenheid om hun rapporten te verdedi gen, waarop de zitting werd verdaagd tot Maan dagmorgen. Te Alphen a. d. Rijn. Ook een woon huis door het vuur verwoest. De bewo ners afwezig. Gistermiddag te half drie is brand uitgebroken in de zuivelfabriek van den heer C. Dijkema, staande aan de Lindenhovestraat te Alphen a. d. Rijn, op on geveer 6 K.M. afstand van het centrum der gemeente. Toon tweo motorspuiten arriveerden, viel er aan blusschen niet meer te denken. Door den feilen wind sloegen de vlammen spoedig over naar het aangren zende woonhuis, waarvan het rieten dak onmiddel lijk in lichter laaie stond. Met veel moeite slaagde de brandweer er na twee en een half uur in de naast gelegen perceelen te behouden. Van den inventaris der fabriek en den inboedel van het huis kon niets worden gered, daar de bewoners afwezig waren. De schade wordt door verzekering gedekt. Oorzaak is on bekend. LES IN BELEEFDHEID, (Gutierrez). Dame (tot heer, die zijn hoed ophoudt) Blij u te zien, maar komt u op bezoek of gaat u weer vertrekken? Er zitten edele metalen in den grond. Het gehalte van het goud is al bekend. Ingenieur M. Friedersdorff, die thans de technische leiding heeft van de werkzaamheden, heeft d.d. 7 Mei j.L een aangeteekenden brief aan den burgemeester van Zaandam gestuurd, waarin hij mededeelt, dat het hem gelukt is, bij het controleeren van de aanwijzingen van madame Syvia, door middel van geophysische graafap- paraten, vast te stellen, dat in het kerkhof aanwezig moet zijn: goud, van gehalte tot 24 karaat, zilver en koper, onder een oppervlak van ongeveer een meter lang en veertig c.m. breed, in een onderaardsche gang van ongeveer zestig c.m. Naast een ouden muur in het terrein naast het kerkhof bovindt zi<jh, onder een on geveer even groot oppervlak, in een onderaardsche gang van ongeveer veertig c.m. goud (tot 13 karaat) en zil ver. De Instrumenten hebben slechts kunnen uitwijzen, dat, in de bedoelde gangen, alleen de genoemde metalen aanwezig zijn; niet echter de hoeveelheid ervan. Het kunnen zoowel massa's van groote waarde zijn als ge ringe resten. Hoe diep zich deze gangen bevinden, kon nog niet "worden vastgesteld. Het werk hervat. Gistermorgen zijn de Duitsche schatgravers terugge keerd en is het werk hervat. De kuil in den Zuidoost hoek van het kerkhof waar de oude elkeboomen en sporen van het geteerde vat zijn gevonden en die reeds was gedicht, is men bezig weder open te maken. Met vijf man, die gistermorgen opnieuw door den heer Langhirt zijn aangenomen, is het werk begonnen. Naar laatstgenoemde mededeelde zijn de benoodigde werktui gen spoedig te verwachten. Stijgende cijfers; in 1929 per hoofd 28 L. In de April-aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt me degedeeld, dat de brouwerijen in 1929 2.316.000 hl. bier hebben afgeleverd (2.273.000 in 1928). Zoowel de afzet met binnenlandsche bestelling als de export gingen ongeveer 2 vooruit. Hierbij wordt er op gewezen, dat 1928 in dit opzicht reeds een gun stig jaar was, waarin de cijfers van de onmiddel lijk voorafgaande jaren met meer dan 10 over troffen werden. Het binnenlandsch verbruik van bier ëteeg van 2.134.000 hl. in 1928 tot 2.176.000 hl. in 1929 of per hoofd van 27.8 tot 28 liter. De weersgestéldheid in zomer en nazomer was in deze beide jaren voor het bierverbruik eunstig, in tegenstelling met de vorige bierjaren, waarin per hoofd ongeveer 25J4 1. werd verbruikt. DE MOORD TE ABCOUDE. Een oproep van den burgemeester van Abcoude, om J. B. Bos aan te houden, heeft tot gevolg gehad, dat deze man zich Donderdagavond bij de politie aan het hur. Linaueusstraat te Amsterdam heeft gemeld. Hij had niet geweten, dat men hem zocht; anders zou hij zeker eerder zijn gekomen. Hij verklaarde, met den moord niets te maken te hebben en toen elders te zijn geweest. De commissaris van politie heeft Bos d adellijk op transport gesteld naar Abcoude. De burgemeester daar heeft hem toen e enverhoor afgenomen, waarna Bos denzelfden avond nog op vrije voeten werd ge steld. ALKMAAR. 9 Mei. Aardappelen f 22. per 100 Kg., aardbeien f 0.19—0.41 per doos, asperges f 3550, prei f L403.50, rabarber f 3—7, raapstelen f 0.90—1.40, radijs f 1.40—3.60, wor telen f 1719 per 100 bos, bloemkool I f 1826, n f 5 15, kropsla f 1.505.70, komkommers f 1324, per 100 stuks, postelein f 0.25—0.66, spinazie f 0.1O—0.80, per bakje, peulen f 5457, D. spercieboonen f 4159, toma ten f 43, witlof I f 9.10—12.60, II f 2.10 per 100 pond. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Adrianus, zoon van Pieter Borst en Cor- nella Steur. Ondertrouwd: Pieter Pool, 25 jaren, kruidenier te Oud karspel, en Maartje Blokker, oud 25 jaren, zonder be roep, te Schagen. Getrouwd: Jan Breed en Maria Waag. VOORZORGSMAATREGELEN. (London Mail, Londen/ MevrouwWat moet die man daar toch doen Mijnheer: Daar je wilt leeren chauffeeren, laat ik de de^r van de garage tweemaal zoo groot maken EEN WINDHOOS TE HONGARIJE. Groote materieele schade. Naar het W.B. uit Boedapest meldt, heeft een windhoos in het Tokayer wijnbouwgebied de twee dorpen Tallya en Ratha geteisterd. Alles wat de cy cloon ontmoette, boomen, daken, telefoonpalen, enz. werd meegesleurd. In twee minuten tijd was een ont zaglijke schade aangericht. Uit verschillende steden in de provincie komen berichten over hagelslag welke ook groote schade veroorzaakte. In het huis van afgevaardigden is heden reeds het verzoek aan de regeering gedaan de zwaarbezochte gebieden te steunen. DE ACTIE TEGEN EEN ZANGERES. Het bevel tot arrestati van Elisabeth Rethmann la opgeheven .(Zie ook elders In dit nummer). De zange res bevindt zich dientengevolge weder in volledige vrij heid. De 82.000 mark die het Berlijnsche concertbureau eischte, waren echter vooraf gedeponeerd bij de recht bank te Dresden. DE HITTE TE NEW-YORK. Thans verminderd. De onverdraaglijke hitte te New York is thans ein delijk door het vallen van regen en het ontstaan van koude Ijichtstroomlngen verminderd. De temperatuur is tot 27 graden Celsius gedaald. De laatste 24 uur zijn 6 personen tengevolge van de hitte overleden. MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. V.D. verneemt uit New York: Boven het vliegveld Langleyfield kwamen op een hoogte van 600 meter twee legervliegtuigen met elkaar in botsing. Beide vliegtuigen stortten neer. De beide piloten, van wie één een Siameesche luitenant was, werden gedood. TRAMBOTSING TE MILAAN. 28 Gekwetsten. Donderdag zijn in de ItaJiaansche stad Milaan twee volle trams met elkaar in botsing gekomen, 28 passa giers werden gekwetst, van wie 8 ernstig. SNEEUW IN HET ZWARTE WOUD. In het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud is de tem peratuur niet alleen in de hooger gelegen streken, doch ook in de lagere, sterk gedaald. Op den Feldberg sneeuwt het, terwijl het 4 a 5 graden vriest OVERSTROOMINGEN TE COLOMBO. Reuter seint uit Colombo: Tengevolge van overstroomingen zijn hier tienduizend menschen zonder dak. Het electrische krachtstation van de regeering is buiten dienst gesteld. Weer vreeselyke dingen gebeurd. Te Ohio, in den staat Columbus (V. St.) zijn nu waar lijk weer vreeselijke dingen gebeurd in de gevangenis, waar eenigen tijd geleden de zoo afschuwelijke brand had plaats gevonden. Het was met de discipline in de gevangenis slecht gebleven. Zoo was een groep van 500 a 600 recalcitrante gevangenen opgeborgen achter ijzer- draadversperringen op de binnenplaats van de gevan genis Het scheen dat de groep allengs minder vijandig kwam te staan tegenover het gevangenispersoneel. Maar in den nacht van 7 op 8 Mei vlogen de tenten in brand. Het personeel weigerde de brandweer te alarmeeren, wijl het vreesde dat in de verwarring gevangenen zouden ontsnappen. Toen de tenten waren uitgebrand, ze^ den de bewakers, dat de gevangenen nu maar op den kouden grond onder den blooten hemel moesten slapen. En zoo gebeurde het Dit gaf aanleiding tot geraas en getier onder de gedetineerden. En er werd van een der daken geschoten met een machinegeweer. De ko gels kwam terecht in een slaapzaal van „goedgezinde" gevangenen, van wie er twee gedood werden en één g®- wond. Erwordt een onderzoek ingesteld! (Het berichtje elders ln dit nummer, dat de schoten „per ongeluk" zijn gelost schijnt dus niet geheel en al juist te zijn). Omvangrijke winkeldiefstallen gepleegd. De jongste, een 15-jarige, de leidster van de bende. Te Berlijn zijn zes meisjes, een van 15, vier van 16 en een van 21 jaar, gepakt en naar den kinderrech ter verwezen. Zij hebben drie jaar lang gezamenlijk omvangrijke winkeldiefstallen gepleegd, den buit aan de man gebracht, de opbrengst belegd, om later voor gezamenlijke rekening een „eigendom" te koopen. Wat het zou zijn, een huis of iets anders stond den dievegjes nog niet helder voor den geest, maar het moest iets zijn waar ze duurzaam wat aan zouden hebben. Niet het oudste, maar fcet jongste, 15-jarige meisje was de leidster van de bende, die twaalf jaar was toen de zonderlinge coöperatie begon. Dat de meisjes niet alleen op voordeel uit waren maar ook een roma nesk tintje aan de onderneming zat, zou uit den naam dien ze er aan gaven zijn af te leiden. Zij nom- den zich n.1.: de „Amazone-club". „Behandeling" van deze aangelegenheid in den whemnitzer gemeenteraad^-. met „gebruik" van stoelen. In de vergadering van den gemeenteraad, welke tot gistermorgen vroeg duurde, heeft oen sociaal democratisch lid een urgentie voorstel van zijn frao tie toegelicht, waarin werd voorgesteld, dat het ge meentebestuur alle luchtacrobatick op het vliegveld van Chemnitz als onverantwoordelijk spelen met menschenlevens zou verbieden. De nationaal-socialisten weigerden aan de tot standkoming van een dergelijk voorstel mede te werken. Het kwam tot een heftige woordenwisseling tus- schen nationaal-socialisten en sociaal-democraten, waarbij tenslotte beide groepen van hun stoelen op stonden en de afgevaardigden elkaar te lijf gingen, ln de raadszaal heerschte groote verwarring en som mige raadsleden zwaaiden wild met stoelen boven hun hoofden. Eerst na geruimen tijd gelukte het, de vechtenden te scheiden en langzamerhand kwam er weer orde. Het urgentie-voorstel der sociaal-democraten werd tenslotte met alleen de stemmen der nationaal-so cialisten tegen, aangenomen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 12