SchagerCourant Raad Zuidscharwoude. Vijfde Blad. Doorzitten PUROL Binnenlandsch Nieuws. De „electro-ingenieur". Het Provinciehuis te Haarlem. De schoolquaestie te Den Helder Een ongeluksbrug. Opheffing van tollen. ZONDAG a.s. DEMI-FINALE GOUDEN KRUIS-WEDSTRIJD Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 10 Mei 1930. 73ste Jaargang. No. 8660 Donderdagavond half acht vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten Raadhuize, onder presidium van den Ed.Achlb. Heer Burgemeester Van Spengler. Door den heer C. Kramer is bericht van verhinde ring gezonden. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen van de vorige ver- gaderinig, welke ter inzage hebben gelegen, werden vastgesteld. Van de heeren A. Kout en Jb. Kroon Az. is bericht ingekomen, dat zij hunne benoeming resp. als lid van het Burg. Armbestuur en de Schoolcommissie aan nemen. Van de N.V. Therraochemische Fabrieken een dank betuiging voor het verleende uitstel. Van het Gemeentebestuur van Alkmaar bericht, dat als regenten van het Stadsziekenhuis zijn be noemd de heeren Baron van Fridagh en Haringhui zen, resp. burgemeester van Schoorl en Wieringer- waard. Van Ged. Staten goedkeuring op de wijziging van de Politieverordening. Bovenstaande voor kennisgeving aangenomen. Hierna biedt de Voorzitter het Gemeenteverslag over 1929 aan. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Du Burck op, dat 450 personen zijn ingeënt tegen alastrim. Zijn dat geen buitengewone werkzaamheden voor den ge meentegeneesheer? Spr. is verbaasd, dat hiervoor geen helooning wordt gegeven. Als bijv. de gemeente opzichter extra werk doet, wordt dit ook betaald. Voorzitter maakt nog al eenig verschil tusschen gemeente-geneesheer en gemeente-opzichter. De heer Du Burak stelt voor, in de volgende ver gadering met een desbetreffend voorstel te komen. De heer Dijkhuizen ondersteunt den heer Du Burck. De heer Du Burck merkt op, dat de dokter een vast bedrag heeft en het eene jaar veel werk en het volgende weer minder, dus zou hij in het gemakke lijke jaar te veel worden betaald. De heer Groen voelt niet voor "gratificatie, evenals de heer Bekker. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Du Burck met 5 stemmen tegen verworpen. Aanwezig is het verslag van de afd. Langendijk vnn de Vereen, tot bevordering van het Vakonder wijs in Westfriesland. In het tekort zal door deze ge meente moeten worden bijgedragen f88.50. Van Ged. Staten bericht, dat het gemiddeld bedrag der laatste drie jaar van de inkomstenbelasting be draagt -f 22743.45. Van den Minister van Onderwijs, K. en W. is goed keuring ingekomen op het raadsbesluit tot het in standhouden van den cursus in de behandeling van motoren en de kennis van de reglementen voor de binnenvaart. Het verzoek van de commissie inzake de bstu- deering der iepziekte om een subsidie van f25 wordt niet toegestaan. Kanalisatie van Westfriesland. Van Ged. Staten een schrijven, waarin wordt aan gedrongen om de gevraagde f1700 voor de kanalisatie van Westfriesland alsnog toe te staan. Er is toege staan een bedrag van f600 per jaar, welk bedrag B. en W. voorstellen t'e handhaven, gezien den slechten financieelen toestand. De heer Zeeman kan zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. Het kan wel eens gebeuren, dat de zaak niet verwezenlijkt zou kunnen worden. Er schijnt niet veel animo te zijn om 1/G deel bij te dragen, doch men zal berouw hebben. Spr. stelt voor f 1000 te geven, men kan toch niet zeggen, de ver betering is ons f600 waard. De koolverlading, welke direct aan den Langendijk had kunnen gebeuren, zou groote voordeel en hebben gebracht. Wij moeten er onze uiterste best voor doen. f 1700 is te hoog en te onevenredig, doch f600 is ook te gering. Wethouder Bekker zegt, dat, als het een tuinbouw- belang is, de grondeigenaren ook maar moeten be talen. De heer Groen vereenigt zich met B. en W., is nooit voor fCOO geweest en kan er geen tuinbouvvbeiang in zien. Tot heden zijn de spoorwegen en de be staande scheepvaart altijd in staat geweest de pro ducten te vervoeren. De heer Du Burck is het volkomen met den heer Groen eens. De heer Zeeman kan toch ook niet we ten, wat voor voordeel er in zal schuilen in de toe komst. Wat dat 5/6 gedeelte betreft, wij zijn ook in woners van het Rijk en de Provincie. Spr. vereenigt zich met het voorstel van B. en W. De heer Dijkhuizen is van meening, dat, bij an deregemeenten vergeleken, wij toch vrij goed betalen. Hij is het met B. en W. eens. De heer Zeeman zegt, dat als straks het Amster dam-Rijnkanaal komt en het Noordzeekanaal, wij er ook aan moeten betalen. Het plan zou een zeer groote besparing geven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met den heer Zeeman tegen. Kasvcrificntie is gehouden bij den Gemeenteont vanger. De ontvangsten hadden bedragen fS7403.14Vo, '"'gaven f85455.79. In kas was en moest dus zijn f 21 00 de Bank is 8ePlaatst een bedrag van Ingekomen is het verslag van den Vleeschkeurings- dienst. In totaal zijn 1947 stuks vee gekeurd, in de Doodslachtplaats 191 stuks, waarvan 25 onvoorw. goedgekeurd, 93 voorw. goedgekeurd en 73 stuks af gekeurd. De nachttelefoondienst. Hierna is aan de orde het verzoek van de Vereen. „De Koophandel", om een subsidie van f 80.per jaar tot instandhouding van den nachttelcfoondienst. B. en W. stellen voor deze subsidie te verleenen, daar het een gemeentebelang is, dat de telefoon ge durende den nacht open is, mede met het oog op de groote onveiligheid op het platteland en in geval van ziekte. De heer Groen is het met B. en VV. eens, doch vindt de verdecling niet juist Spr. had gedacht dat Noord- scharwoude en Broek op Langendijk, die er toch meer belang bij hebben, er meer aan zouden moeten beta len. De heer Du Burck is het niet met het prae-advies van B. en W. eens. Z.i. zouden de kosten moeten ko men voor de belanghebbenden. De gemeente zou kosten van het bedrijf overnemen. Als de groenten- handel nu zoo noodlijdend was, doch de kooplui red den zich wel. De burgemeester en de politie zijn niet aangesloten, dus zou de vermeerdering der veiligheid ook niet veel beteekenen. De dokter hier is ook niet aangesloten. De Voorzitter antwoordt, dat hier bedoeld is dat men verbinding kan krijgen met de ziekenhuizen in Alkmaar of Amsterdam. De heer Dijkhuizen is verwonderd dat „De Koop handel", zoo'n machtig lichaam, om subsidie komt. Tevens had spr. gaarne een specificatie gezien van de telfoongesprekken, waaruit het belang bleek voor deze gemeente. Op een vraag van den heer Zeeman, of het stil zwijgend doorgaat, antwoordt Voorzitter ontkennend. Het wordt ieder jaar weer behandeld. Voorzitter merkt nog op, dat het een zeer groot ge meentebelang is en vindt f 80.nog te laag. Na nog eenige opmerkingen der andere heeren, wordt de subsidie verleend alleen voor dit jaar. Te gen stemde de heer Du Burck. Van de Tuchtunie is- een adres ingekomen, om als lid of donatrice toe te treden. Zal bij de a.s. begrooting worden behandeld. Het kohier voor de hondenbelasting wordt vast gesteld met een totaal bedrag van f 169. Den heer D. Goed wordt een half jaar ontheffing verleend. Van den directeur van het postkantoor te Broek op Langendijk is een verzoek ingekomen, een wijzi ging te willen aanbrengen in de Bouw- en Woning verordening, n.1. de verplichting toe te voegen, dat aan alle woningen brievenbussen moeten zijn, met het oog op de vluggere bestelling en het verbod aan de bestellers, om poststukken onder deuren of ramen door te schuiven. Doorzitten bij wielxijden verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube S0 ct. Voorzitter antwoordt op een desbetreffende vraag van den heer Groen, dat dit voor de bestaande wo ningen ook zal gelden. De heer Groen is er dan vierkant tegen, evenals de heer Du Burck, die de menschen niet op kosten wil jagen in dezen slechten tijd. Do heer Zeeman vindt de dwang wat te gezocht. Een ieder, die zijn post op tijd wil hebben, laat na tuurlijk een brievenbus aanbrengen. Het verzoek werd met 5 tegen 1 stem, die van wethouder Kroon, verworpen. Het totaal bedrag der af- en overschrijvingen be dragen voor den gewonen dienst f 4156.63, voor den "kanitaaldienst f 1333.33. B. en W. wordt machtiging verleend, om de en kele posten, welke nog kunnen komen, te behande len. Vermenigvuldigingscijfer 1930. B. en W. stellen de factor te bepalen op 1.15. Door de aanzienlijk lagere inkomsten in 19291930, zou voor de f20.000.—, welke op de bcgrooting staat, de factor 1,4 moeten zijn, echter rekening houdende met. een surplus belasting van 1929 van ongeveer f3500.wordt nu voorgesteld 1.15. In 1927, ook een zeer slecht iaar, was de opbrengst bij een factor van 1,7 f 22316.07. De heer Groen vraagt, wat de opbrengst is geweest in 1929 en met welk bedrag de rekening van 1929 sluit Voorzitter antwoordt dat de opbrengst over 1929 on geveer f23500.is geweest en flat dc rekening zal sluiten met een voordeelig saldo van f 13 a 14.000. De heer Groen zegt, dat als" 1,15 gewaagd is, 1 nog gewaagder is, doch op d% Bank staat een bedrag van f21.500.De gemeente staat er dus zeer gunstig voor. Spr. zou de ingezetenen niet zwaarder wil den belasten dan ze al zijn, in de-zen slechten tijd. Spr. stelt voor de factor op 1 te handhaven. Voorzitter merkt op. dat de factor moet worden ge stabiliseerd. De handhaving van 1 gaat ten nadeele van het saldo en heeft invloed op 5 jaar uitkeering uit het Gemeentefonds. Wij zijn nu op den goeden weg en htbbcn nu een banksaldo, laten wc zoo voortgaan. De heer Zeeman is het met voorzitter eens. Het is niet goed, om de gemeente krap in de centen te zetten. Er moet een appeltje voor den dorst worden gehouden. Voorzitter zegt, dat men zich toch wel eenigszins moot laten leiden door cijfers en haalt het jaar 1927 nog eens aap. Als de factor toen 1 was geweest, was er een débacle gevolgd. Volgens den heer Du Burck zou het niet zoo'n ramp zijn, als de rekening nu r.-ens een nadeelig slot had. Spr. vindt 1,15 niet noodzakelijk. Voorzitter zegt dat het wel is, hoe lager hoe aan genamer, maar het kan niet. De heer Dijkstra is ook voor 1. De heer Groen vindt het tegenstrijdig, dat het be drag der inkomstenbelasting invloed heeft op de uit keering uit het Gemeentefonds. Voorzitter herhaalt dat 1,15 zeer laag Is, en niet abnormaal. Na nog eenige gedachtenwisseling wordt overgegaan tot dc stemming, waarbij de stemmen staken, zoo dat in de volgende vergadering zal worden beslist. Het aantal vergunningen. Als laatste punt der agenda is aap de orde het adres van de Vergunninghouders, om het aantal ver gunningen weer te brengen op 4. De meerderheid van en W. is voor 4 vergunnin gen, de minderheid voor 3. Drankmisbruik komt hier niet veel voor, en als hot voorkomt, is het meestal door bier. De heer Dijkhuizen gelooft niet'dat het drankge bruik zal vermindoren als de vergunningen worden ingetrokken, terwijl de bestaansmogelijkheid van en kele menschen sterk zou worden verminderd. De heer Groen vraagt, of er ook inrichtingen .zijn met bevoorrechte vergunningen. Voorzitter antwoordt, dat als het aantal vergun ningen zal worden verminderd, de zaken Kramer en Beers hunne vergunningen zullen behouden, daar dit inrichtingen zijn van maatschappelijk verkeer. De heer Zeeman merkt op, dat er nogal wat ge wrongen redeneeringen zijn. Als geen drank wordt gebruikt, daalt, volgens de kasteleins, de waarde van hun zaak sterk. En hier wordt beweerd dat het drankgebruik niet zoo groot is. Spr. vindt het een groot belang, dat geen alcoholica wordt gebruikt. De heer Zeeman leest nu een gedichtje voor van den grooten opvoedkundige Jan Ligthart, waarin wordt gewezen op het verderf dat de drank brengt. De heer Du Burck zegt, dat de heer Zeeman Jan Ligthart genoemd heeft. Deze echter trad niet op met dwang, want het goede kan niet opgedrongen worden. Spr. zegt, dat in het stukje niet wordt ge sproken over het aantal vergunningen, doch het staat bij hem als een paal boven water, dat, als iemand drinken wil, hij toch drinkt, al is er maar 1 vergunning. Tevens wijst spr. er op, dat B. en W. buiten hun boekje zijn gegaan door de vergunning op Rijper over te laten schrijven. De Voorzitter antwoordt, den heer Bu Burck, dat hij niet buiten zijn boekje is gegaan, volgens de drankwet was het geoorloofd. Het voorstel om het aantal op 4 te brengen wordt aangenomen. Rondvraag. De heer Zeeman vraagt, of nu de lantaarns in het midden van de straat hangen, er rekening zal wor den gehouden met de stegen en brugopgangen. Voorzitter antwoordt van wel. Tevens zou de heer Zeeman gaarne spoedig de voorwaarden, waarop de landerijen zullen woeden verhuurd, willen behandelen. De heer Groen vraagt, of reeds een voorstel is te wachten van B. en W. om de verordening van het verbod om te fietsen op het Kerkepnd, in te trekken. Voorzitter antwoordt, dat in de volgende verga dering mededeelingen zullen worden gedaan. Hiex-na sluiting. Een oplichter en dief geknipt Men schrijft uit Zeist aan het Hsbl. Het gelukte de Zeister politie een groote oplichters- zaak en een diefstal tot klaarheid te brengen. Een 24-jarige Rotterdammer, onlangs ontslagen uit de gevangenis, wist in Zeist een goed pension te be trekken en door beschaafd optreden vertrouwen te wekken. Het jongmensch gaf zich uit voor electro-in genieur, bestelde drukwerk met een klinkend hoofd, twee nieuwe costumes en een nieuwen Ford. Bij een proefrit naar Rotterdam in een gebruikten wagen had een botsing plaats, maar de schade zou wel voldaan worden als de nieuwe Ford zou zijn gearriveerd. Voorts vervoegde de pseudo ingenieur zich bij een makelaar, van wien hij een terrein aankocht voor f 70.000 voor den bouw van een chemische fabriek met tal van arbeiderswoningen, welk bedrijf reeds functi oneerde in Mexico, doch naar Nederland zou worden overgebracht. Zelfs liet mijnheer al twee bouwkundigen uit Utrecht naas Zeist komen om de werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Voor uitstel van betaling van een zeker percentage aan den makelaar werd als motief aangevoerd een be spreking op het departement in Den Haag. welke over enkele dagen zou geschieden. Het doel was waarschijn lijk om met het koopcontract in de hand een belangrijk bedrag los te krijgen van de bezitster van een landgoed die heel niet gesteld is op de nabijheid van een fabriek. Intusschen werden goederen vermist na den brand in „Rose-villa" van den bankier Brandt bij Doorn op Maan dag j.1. Onderzoek van de politie wees uit, dat ook de „ingenieur" had helpen blusschen. De man keek het gekochte terrein af met een Zeiss-kyker, welke af komstig bleek uit „Rose-villa", evenals andere waarde volle voorwerpen, die in zijn bezit bleken. Natuurlijk werd mijnheer aangehouden en bracht verder onderzoek uit wie hij eigenlyk was. Zeist krijgt alzoo geen chemische fabriek met tal van arbeiderswoningen. Do verhuizing. Sinds enkele dagen is men bezig den boedel van het oude gebouw der provinciale griffie aan de Jansstraat te Haarlem over te brengen naar het Paviljoen „Welge legen" aan de Dreef en naar het daarachter gebouwde administratiegebouw. De Commissaris der Koningin en de griffier zullen Maandag hun kamers in het paviljoen betrekken. Dan zijn ook alle afdeelingen naar het nieuwe administratie gebouw over. Intusschen is het hoofdgebouw aan de Dreef nog niet geheel gestoffeerd. De inrichting, zoover die door het Rijk bekostigd wordt, kan worden geplaatst en aange bracht, maar op de aflevering van de talrijke geschen ken Is nog lang geen uitzicht. De wandtapijten, gordij nen. kleeden, voor de vergaderzalen, anti-chambre en koffiekamer zullen waarschijnlijk eerst ln het najaar gereed zyn. Als de griffie geheel geïnstalleerd is, zal het eerst de vergaderzaal van Ged. Staten worden gereed gemaakt. Op 21 Mei zal daar de eerste vergadering worden ge houden; de vergadering van 14 Mei wordt gehouden in de oude raadszaal op het Prinsenhof. De Prov. Staten komen voor de eerste maal op 17 Juni in het nieuwe gebouw bijeen. Het voornemen is niet aan deze bijeenkomst een fees telijk karakter te geven, omdat de officieele opening van het gebouw eerst later in het jaar geschieden zal. Hsbl. Onlangs is voor Ged. Staten van Noord-Holland be handeld het bezwaarschrift van het bestuur van de Geref. School te Den Helder tegen het besluit van den raad dier gemeente, waarbij geweigerd werd de ge vraagde verandering van het gaslicht in de school in electrisch licht te doen uitvoeren. Ged. Staten hebben het bezwaarschrift gegrond ver klaard. Gevaar voor het verkeer. Donderdagmiddag werd de brug van Lichtmis ern stig beschadigd, doordat een varkensauto tegen de leuningen opreed. Zoowel de klap als de leuningen werden vernield. Het verkeer is gestremd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Nader schrijft men uit Meppel: Het wordt hoog tijd. dat" de brug over de- Berkum- mersluis en die te Lichtmis, beide liggende in don rijksweg ZwolleMeppel, worden verbreed. Deze bruggen zijn hoogst gevaarlijk voor het modern ver keer. Reeds zijn er dooden gevallen in de laaste ja ren. Het ernstige ongeluk ann eerstgenoemde brug. waardoor de auto-eigenaar door den leuning-paal werd gespietst en onmiddellijk gedood ligt nog versch in het geheugen. Bij de brtig te Lichtmis hebben de laatste weken telkens ongelukken plaats. Ze wordt berucht en past niet meer in een weg voor het groot-verkeer. Donderdagnacht der voorlaatste week reed een on bekend gebleven auto met een smak er tegen op, den Vrijdag daarop de 1ste prijs-auto van een verloting uit onze omgeving. Zaterdag voor een week een vracht auto, welke de tooneelbehoeften van Nap de la Mar (Flierefluiters Oponthoud) vervoerde van Groningen naar Haarlem. De bovenbouw der auto met inboud bleef op de brug liggen, 't onderstel met cabine reed doorDinsdagmiddag der vorige week vloog de auto van iemand die met studieboeken reed, tegen de brugleuning op en caramboleerde van daar tegen de schuur van den sluiswachter, zoodat er dc stee- nen en pannen afvlogen. De auto kwam daarna tot staan tegen de leuning van dc even verder liggende Rijksbetonbrug met veel averij natuurlijk. De leuning van eerstbedoelde ongcluksbnxg was ge heel verbogen. Gelukkig dat ze niet gebroken is, an ders was de auto pardoes in de diepe schutkolk ge reden! Gistermiddag kwam uit het Zuiden een luxe-auto van den heer M. uit Groningen aanrijden. Uit het Noorden kwam bijna tegelijkertijd een vrachtauto van den autodienst Haakman uit Sittard (P 15020)) welke varkens vervoerde voor dc firma Jeetcn al daar. De Groninger auto was er het eerst en reed re brug op. Of de Limburgsche auto nu niet zoo gauw kon stoppen, is onbekend, maar een feit is, dat ze pardoes tegen de rechter leuning reed. De kettingen van de klapbrug knapten af en de zware balans der brug viel met geweldigen smak naar beneden, terwijl de hefboomen afknapten. Het vci'kccr was absoluut ge stremd. De varkensauto zat muurvast op en in de leuning geklemd. Op het oogenblik dat dit geschreven werd ging het autoverkeer over den Hulst (Nieuwleusen) over de Ommedijker brug een heele omweg. De firma Wis- selweij uit Zwolle zal met de noodige werktuigen do zware balans die loodrecht voor dc brug staat, ver wijderen. Politie en marechaussee hebben den weg afgezet Hdbltl. Met Rykssteun. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in den laatsten tijd veel moeilijkheden ontstaan door het drukke wegvei> keer, in verband met de tollen op de wegen? Is de minister bereid, de Kamer mede te deelen, welke maatregelen genomen worden om de tollen op de wegen op te heffen en welke tollen daarvoor, met behulp van Rijkssteun, in de naaste toekomst in aanmerking ko men? Aanvang 2 uur. Terrein Loet. CORRESPONDENTIE. P. de Wit wordt beleefd verzocht het door hem bestelde boekje te komen afhalen. Boekhandel Trapman en Co. N.O.G. Op de maandelijksche vergadering van de afd. Scha- gen van het N.O.G., Donderdag alhier gehouden, was aanwezig de heer J. H. Pluvier uit Amsterdam, ter ver dediging van de stellingen behoorende bij het Pacifica tie-rapport aan het N.O.G. uitgebracht De heer Pluvier rapporteur der pacificatie-commissie wist op boeiende en onderhoudende wyze de meening der commissie te ver dedigen, maar overtuigen kon spreker toch de afdeeling, niet. Een zeer geanimeerd debat volgde op de Inleiding, zoodat het al heel laat was eer voorzitter v. d. Laan op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst kon sluiten. Een twintigtal leden woonde de vergadering bij. SPARTA. Zondag wordt op het Sparta-terreln de demi-finale van de Goudenkruiswedstryden gespeeld. Nadat Succes. Wie- ringerwaard en B.K.C. waren „uitgekruizigd" door Spar- ta, moesten zij naar Assendelft 2, welke sterke Zaansch® club ook werd verslagen. Het welbekende N.V.V. I komt nu morgen om hier de demi finale tegen Sparta I te spelen, wat een span nende wedstrijd beloofd te worden, temeer daar Sparta voor de competitie van N.V.V. verloor en dus nog iets heeft goed te maken. EEN KWADE DAG. Het was Donderdag tegen het afloopen van de markt, de koopman met gouden horloges, staanplaats op de Ge dempte Gracht, treft reeds de voorbereidende maatrege len, om aanstonds met zyn onverkochte remontoirs onze gemeente weer te.verlaten. Vanaf de markt komt een veedrijver, die ditmaal aan de hand een paard en een nog jeugdig stiertje, welk tweetal het blijkbaar niet al te best met elkaar kon vinden. En 't is gevaarlijk dicht bij onzen horloge-koopman, als de drijver weldra met wijduitgestrekte armen op den Gracht staat, met de eene hand trachtende het paard meester te blijven, ter wijl aan de andere hand het stiertje, al trekkende uiting geeft aan zijn tegenzin voor zijn reisgenoot En de man moet dan ook tenslotte wel een van zijn beestjes losla ten, het lot treft den stier, die zich omkeerend, een groote sprong maakt en precies op het tafeltje met de gouden horloges terecht komt Tafeltje kapot, horloges op de straat het was een wanhopig gezicht voor den koopman. De stier werd gelukkig voordat hij verder on heil kon stichten, door behulpzame handen gegrepen, maar de drijver had van de consternatie gebruik ge maakt, om zijn paard in veiligen haven te brengen en het eind van dit marktdrama is ons nog niet bekend. GEPLAATST. De heer A. de Boer. Opmeer, voorheen ploegbaas bij de tram SchagenWognum, heeft een standplaats ge vonden te Zevenhoven, Nieuwkoop, Zuidholland. Hier mede is de laatste man van buitenpersoneel van ge noemden tram opnieuw geplaatst THEATER ROYAL. Het wereldberoemde tooneelstuk Able's Irish Rose van Anna Nichols is onder regie van Victor Fleming verfilmd. Het is een film met een lach en een traan. Solomon Levy. een orthodoxe Jood, die als landver huizer naar de Vereenigde Staten kwam en daar For tuin gemaakt heeft ziet tot zijn groote droefheid zijn eenigen zoon Abraham naar het front vertrekken. In Frankrijk, in een lokaal van de Y.M.C.A., maakt Abie kennis met een Iersch meisje, Rose-Marie Mur- Phy, die liedjes zingt voor de soldaten. Abie begeleidt haar op de piano. Weldra ontstaat er een groote liefde tusschen de twee, en als de Oorlog voor bij is. en zij bei den in Parijs aanstalten maken voor hun vertrek naar Amerika, verloven zij zich. Abie en Rose-Marie, de or thodoxe Jood en de vrome Katholieke ontdekken dat er niets gaat boven een groote en mooie liefde. Niets kan hun huwelijk in den weg staan. Na hun huwelijksvoltrekking in alle stilte in een Me- thodistenkerk, te New-Yersey, krijgen ze na aankomst te New York door allerlei omstandigheden oneenigheid met hun ouders, die niets meer van hen willen weten. Abie en Rose-Marie worden door iedereen verlaten, alleen de heer en mevrouw Isaao Cohen, vrienden van Abie's vader, laten hen niet in den steek. Dan komt de Kerstavond. Het is precies een jaar ge leden dat Abie en zijn vrouw te Parijs hun verloving vierden. Hoewel de Kerstboom brandt, en een feestdi ner klaar staat, voelen de jonge Levy's zich gedrukt door de afwezigheid van hun ouders op dezen avond. De heer en mevrouw Cohen hebben echter dc oude Solomon weten over te ha^en een bezoek aan zijn kin deren te brengen, en aan zijn kleinkind. Ook Rabbi Sa- muels begeeft zich naar het huis van het jonge paar. Pater XV halen heeft intusschen eveneens den koppigen Patrick weten te overreden, de reis naar New York te maken, en de belde grootvaders komen gelijktijdig aan de zakken vol speelgoed en lekkers. Op het zien van Patrick wil Solomon weer naar huis gaan, en omge keerd. Beiden blijven echter en beginnen ruzie te maken Na de eerste begroetingen komt Rose-Marie voor den dag met haar zoon Patrick Joseph, naar haar vader genoemd. Patrick is in de wolken en Solomon diep te leurgesteld. Dan komt Rose-Marie echter binnen met een tweede baby, een meisje, dat Rebecca genoemd Is, naar Abie's overleden moeder. Solomon's gezicht klaart op. de belde vaders schenken hun kinderen vergiffenis en schudden elkaar de hand. Met de wederzijdsche gelukwensch: „Gelukkig Kerst feest Sol!" en „Gut Yomtof. Pat!" begeeft de gelukkige familie zich aan den feestdisch.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13