SchagerCourant Vrouwelijke Burgemeesters toch mogelijk. Vierde Blad, Binnenlandsch Nieuws. K. y. K. Hollands Noorderkwartier. De vliegpostverbindmg Nederland JavaAustralië. Motorrijder tegen een auto gebotst. Een paar waaghalzen. Onder een rioolring. Met een gestolen auto over d:n kop. Minister Ruys lijdt een échec. Tweede Kamer. Zaterdag 10 Mei 1930. 73ste Jaargang. No. 8660 De opleiding van winkelpersoneel. - Voornemens om voor Alkmaar, Schagen en Den Helder tegen den a.s. winter een cursus op te rich ten. De Kamer van Koophandel voor Noord-IIollands Noorderkwartier heeft Woensdagmiddag een open bare vergadering gehouden met vertegenwoordigers van middenstandsvereenigingen in dat district, ter bespreking van de vraag: Is het gewenscht in het district dezer Kamer een of meer cursussen te doen houden, waarin tot vcrkooper(ster) wordt opgeleid? Ter inleiding van deze vraag was uitgenoodigd de ■heer J. Traast, directeur van de Handelsschool ter opleiding van verkoopsters te Amsterdam. Ter ver gadering waren mede aanwezig de directeuren van de Handelsdagschool cn de Handelsavondschool te Alkmaar, alsmede van de Handelsavondschool te Schagen en voorts o.m. de heer dr. Mol, directeur van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar, jhr. Mollerus en de heer Van Liempt, resp, voorzitter en secretaris van de K. v. K. te Haarlem. Na een ♦mededeeling, dat de school te Amsterdam herhaaldelijk bezoeken krijgt uit handelskringen, zoowel uit binnen- als buitenland, zeide de heer Traast, dat. daaruit zeer zeker blijkt hoezeer dé han del overtuigd is van de wenschelijkheid van vak kundige opleiding van personeel. Vast staat, dat met de uitwendige moderniseering der vele winkelzaken de inwendige opbouw geen gelijken tred heeft ge houden. Er is maar steeds voortgesukkeld met de ouder- wetsche wijze van het aanwerven van personeel en dit mag zeer zeker verwondering wekken, juist om dat de leden van het personeel de geldverdieners voor den patroon zijn. In Amerika zag men het eerst in, dat aan de eenzijdige opleiding van jongelui een einde moest komen, en al heel spoedig werd dat idee in Europa/overgenomen, echter vrijwel uitsluitend voor zoover het kantoorpersoneel betreft. In Neder land is nog slechts één gelegenheid om winkelper soneel op te leiden. Men begon met een avondcursus voor jongens en meisjes voor verschillende zaken, maar deze mislukte totaal, waarschijnlijk als ge volg van den onbeperkten werktijd in de winkels en door het moeilijke van de leerstof. De dagcursussen, waartoe men later overging, met aanvankelijk 16 leerlingen, worden nu bezocht door 350 meisjes en zeer zéker zou dit aantal verdubbelen als het niet noodzakelijk 'was elke uitbreiding te houden binnen het raam van de beschikbare subsidies. Amsterdam- sche kooplieden brachten voor de oprichting van die school f 15.000 bijeen en thans wordt voor de volle honderd procent van de uitgaven subsidie genoten van rijk, provincie en gemeente, terwijl bovendien jaarlijks nog enkele giften binnenkomen. Spreker behandelde hierna het leerplan, dat hoofdzakelijk omvat het onderwijs in warenkennis, verkoopkunde en étaleerkunst. Met voorbeelden bracht hij naar vo ren op welke wijze de verschillende vakken worden onderwezen. Deze uiteenzettingen werden met groote belangstel ling aangehoord en daarna ontwikkelde zich een uitvoerige discussie over het gesprokene. Bij het sluiten van de debatten werd mededeeling gedaan van het voornemen der K. v. K. om voor Alkmaar, Schagen en Den Helder tegen den a.s. win ter een cursus voor de opleiding voor verkooper- (sters) op te richten, waarvoor men meende stellig te mogen rekenen op een groot aantal deelnemers. De noodzakelijkheid kwam naar voren,, dat de winke liers in de kleine steden uit plicht tot zelfbehoud geschoold personeel in dienst nemen om de concur rentie met de grootere steden met succes het hoofd te kunnen bieden. Dit klemt vooral voor de drie ge noemde plaatsen, als straks de electrificatie van de spoorlijn Amsterdam—Alkmaar voltooid zal zijn. Een Hollandsch plan. Reuter meldt uit Canberra: Sprekende over het Hollandsche plan tot uitbreiding van de luchtroute NederlandJava tot Australië, heeft Scullin, de Australische eerste-minister, verklaard dat de Nederlandsche consul met hem gesproken had over Ihet vervoer van de post en andere dingen. Deze ge- dachtenwisselïng werd voortgezet. Ten aanzien van de voorgestelde uitbreiding van de luchtroute van de Imperial Airways van Britsch-Indië naar Australië, zeide Scullin dat het kabinet deze zaak nog niet overwogen had. Hij voegde er echter aan toe dat de ingestelde informaties hem den indruk hadden gegeven dat de aan dit voorstel verbonden voorwaar den voor het Australische gemeenebest te kostbaar wa ren dan dat het ze vooreerst in overweging kon nemsn. Het slachtoffer onverzorgd In den graskant laten liggen. Op den Ringdijk, nabij den Llsserweg, in Haarlemmer meer, kwam de bestuurder van een motorrijwiel, de heer K. uit Den Haag. in botsing met een uit tegen overgestelde richting komenden auto, die echter links van den weg reed. K. kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij niet in staat was zich op te richten. De inzittenden van den auto legden hem in den gras berm en zeiden een dokter te zullen halen, maar ztj waren na meer dan 2 uur nog niet teruggekeerd, zoodat dien geheelen tijd de motorrijder, die veel pijn had, in het gras heeft moeten liggen. Een voorbijganger, die hem vond liggen, ging direct hulp halen. De ontboden geneesheer constateerde een dubbele beenbreuk en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Lelden noodzakelijk. Letter en nummer van den auto konden worden op genomen. Een klein bootje bij Terschelling in nood. Vrijdagmorgen ontdekte de kustwacht van Terschel ling een motorvlet, die op de Noordzee in nood verkeer de. De reddingboot „Brandarls" vertrok en zag, dat het vaartuigje, dat ongeveer 4 M. lang is en de naam „Hum mel" draagt, niet tegen den hevigen golfslag was opge wassen. De reddinboot Brandaris heeft de uit twee personen bestaande bemanning van een klein vaartuigje, dat voor de kust dreef, aan wal gebracht. Men trachtte, ook 't scheepje zelf, dat slechts 4.80 bij 1.20 M. groot is en door trapbeweging werd voortbewogen, te bergen, doch op sleeptouw van de Brandaris raakte het vol water en zonk. De twee waaghalzen, die met dit scheepje op weg wa ren van Hamburg naar Engeland, voor hun plezier, had den het zwaar te verantwoorden, voordat zij door rie Brandaris werden opgepikt. Nadere bijzonderheden over het doodelük ongeluk te Den Haag. Omtrent het doodelijk ongeluk bij rloleeringswerken bij de Zuiderparklaan te Den Haag, waarbij een arbei der onder een vallenden riooleering geraakte en op slag werd gedood, worden nog de volgende bijzonder heden vernomen. Een aantal werklieden was bezig een rioolstuk te plaatsen en de 59-jarige grondwerker E. was aan het graven van rioolsleuven, waarin de fundeering voor het zware stuk moest worden gelegd. Boven het gat lagen twee balken naast elkaar, waarover het riool moest worden gerold. Zooals gebruikelijk is, werd, toen het riool in aantocht was, geroepen: „Van onderen!" De werklieden sprongen toen op zij en ook E. Eén der bal ken knapte door, het riool maakte een tuimeling en kwam juist terecht waar E. stond met het bekende nood lottige gevolg. Bij onderzoek is gebleken, dat hier van eenige schuld niet kan worden gesproken. De balk ver toonde een zoogenaamden dwarsdraad. die van bulten af niet te zien was. Het hout zag er op het oog gezond uit Op het werk heerschte na dit ongeluk begrijpelijker wijs groote verslagenheid. De arbeid is voor dien d g gestaakt Autodieven te Rotterdam aan h 't werk. - Niet lang plezier van hun „nieuwe wage. tje" gehad. Woensdagavond omstreeks 12 uur kwam t'.e 27-jarIgo koopman F. L. uit de Snellinckstraat te Rotterdam tot de ontdekking, dat de auto, welken hij omstreeks half tien in de Ammanstraat aldaar onbeheerd had laten staan en welke auto een gesloten Chevrolet van het model 1929 het eigendom is van den Helds autohan del was verdwenen, hoewel hij de deuren op slot had gedaan. Hij haastte zich van den diefstal aangifte te doen op het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg, Daar hoorde hij evenwel, dat men juist den beheerder zocht van een vermoedelijken gestolen Chevrolet-auto. Bij onderzoek bleek, dat deze auto dezelfde was, welke in de Ammanstraat was gestolen. De politie had als volgt kennis van de zaak gekregen-: Omstreeks kwart over tien zag een agent van politie op den Nieuwen Terbregschen weg een auto zonder licht rijden. Toen hij wenkte om te stoppen, ging de bestuurder, die al vrij vlug reed, nog sneller rijden. Maar even verder raakte hij het stuur kwijt, de auto kwam op den berm van den weg terecht en sloeg over den kop. Uit den wagen kwam een jonge man te voor schijn, die hard wegliep. Een tweede jonge man, die ook in den auto had gezeten, was bij de tuimeling In de sloot langs den weg terecht gekomen. D^. agent hielp hem op het droge en bij ondervraging bekende de jonge man, die de 18-jarige fietsjongen M. P. bleek te zijn, dat hij met zijn vriend samen, den auto kort tevoren in de Ammanstraat had gestolen. P. is daarop naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overge bracht. waar hij is opgesloten. Nog den zelfden nacht is ook de vriend, de 18-jarige lasscher J. V. aangehouden en opgesloten. De auto is zwaar beschadigd. Ook al niet gelukkig. In de fuik gefietst. Woensdagmiddag werd de politie aan het bureau Nassaukade te Rotterdam opgebeld door den burgemees ter van Rhoon, met de mededeeling, dat daar even te voren een fiets was gestolen. Een signalement van den dader en de fiets werden opgegeven en terstond werd op alle wegen welke van Rhoon naar Rotterdam leiden, posten uitgezet. Weldra zag de agent, die bij de Waalhaven Oostzijde stond, twee mannen uit de richting Rhoon komen aanfietsen, van wie de een aan het signalement beantwoordde. Hij hield beiden aan en de verdachte bekende den diefstal te hebben ge pleegd. De ander bleek in het algemeen politieblad te zijn gesignaleerd wegens oplichting, aldaar gepleegd. Beiden zijn opgesloten. De fiets is naar Rhoon terug gezonden. ONGELUK IN DE STAATSMIJN HENDRIK. Een mijnwerker gedood. Bij het einde van den nachtdienst heeft Donder dagmorgen op de staatsmijn „Hendrik" te Brunssum een doodelijk ongeval plaats gehad. In de 537 meter verdieping van het ondergrondsche bedrijf werd de 34-jarige houwer Burmeister dodelijk getroffen door het ontploffen van een vermoedelijk vroeger achtergebleven dynamietpatroon. B. was gehuwd, vader van drie kinderen en woonachtig te Bruns sum. Naar de juiste toedracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. DOODELIJK ONGEVAL. Monteur in een liftkoker gestort. Donderdag is de 25-jarige liftmonteur H. K. uit Rotterdam.in de apparatenfabriek der N.V. Philips te Eindhovrn bij het openen van een deur der lift, van de vijfde verdieping in den liftkoker naar bene den gestort. De ongelukkige was op slag dood en werd met verpletterden schedel opgenomen. K. was ongehuwd. Het lijk werd door de politie in beslag genomen en naar het politic-bureau overgebracht. HET DOODELIJK VERKEERSONGELUK BIJ MAASTRICHT. De identiteit van het slachtoffer vastgesteld. Zooals gemeld werd Woensdagavond ,op den Rijks weg bij Maastricht een wielrijder door een hollend jaard, dat voor een auto geschrokken was, omver ge reden. De kar sloeg om en kwam op den wielrijder te recht, met hot gevolg dat hij oogcnblikkelijk aan de gevolgen is overleden. Het stoffelijk overschot is her kend als dat van den heer Van Bemmelen, inspecteur van de Centrale Verzekeringsbank tc 's-Gravenhage. WEL EEN CADEAUTJE WAARD. Nu Eerkrade van een brandstichter is bevrijd. De 17-jarige slagersknecht H. Soomers te Kerk- rade, die zich verdienstelijk maakte bij de opsporing van den brandstichter van S. aldaar, mocht nis blijk van erkentelijkheid van het gemeentebestuur van Kerkrade een gouden horloge ontvangen. INTERPELLATIE-DE VISSER GEWEIGERD. Een dreigement. Het voorstel van den Kamervoorzitter om aan den heer De Visser geen verlof te verlccnen tot het hou den van een interpellatie over de actie in Neder land tegen de geloofsvervolgingen in Rusland, is met 74 tegen één stem aangenomen. De heer De Visser heeft gedreigd, dat hij voortaan bij alle onderwerpen rechtstreeks of zijdelings deze zaak te berde zal brengen. Vergadering van Donderdag. Met 1 stem tegen 71 is geweigerd het verzoek van den communist De Visser om te interpelleeren over de actie tegen de sowjet-ropubück in verhand met de zoogenaamde gleoofsvervolging gevoerd cn het daarmee samenhangende oorlogsgevaar, aangezien uit het antwoord van de regeering op de vragen van den heer De Visser is gebleken, dat haar houding ten opzichte van Rusland ongewijzigd is, en het hier niet. de plaats is om de toestanden in een ander land tc bespreken. De heer De Visser dreigt met obstructie. Daarna is de Kamer verder gegaan met de behan deling vari de wijziging van de Gemeentewet. De heer Vliegen (s.d.) verdedigt een amendement om te voorkomen dat over ccn heele brgrooting be raadslaagd kan worden in geheime zitting. Minister Ruys de Bccrenbrouck zegt, dat het voor stel slechts aangeeft hetgeen praktijk is; het amende ment gaat te ver. De heer Ketelaar (v.d.) dient een amendement in, waarin worden genoemd de onderwerpen, waarover niet mag worden beraadslaagd of besloten in een geheime vergadering. Dit amendement zal worden gedrukt en rondge deeld. De behandeling is aangehouden. De minister neemt over een araendement-Van den Bergh^om op te heffen verschillende twijfelpunten ten aanzien van de voorwaarden, waaronder raadsbe sluiten tot stand moeten komen. De heer v. d. Bergh (s.d.) licht een amendement toe om aan vaste bestuurscommissies bepaalde be voegdheden toe te kennen. Na een uitvoerig debat wordt dit amendement in getrokken. De vrouw en hef burgemeesterschap. Mej. Westerman (lib.) licht een amendement toe, om de vrouw benoembaar te verklaren tot burge meester. Het algemeen belang wordt niet gediend door be perking der keuze voor do ambtenaren. Wat is er ge beurd tusschen 1923 en nu? In 1923 bestonden de be zwaren die de Minister nu naar voren brengt, even goed als nu. Toch nam de Minister de benoembaar heid van vrouwen tot burgemeester in het ontwerp 1923 over van de Staatscommissie-Oppgnheim, waarin o.m. de heeren van Lynden van Sandenburg. De Geer, Nolens en van Lanschot zitting hadden. In de Grond wet van 1917 is het woord „mannelijk" mot opzet weggenomen uit het artikel dat bepaalt, dat alleen mannelijke Nederlanders benoembaar zijn tot leden van den Raad en Burgemeesters. Artikel 5 der Grond wet luidt: Ieder Nederlander is tot elke landsbedie ning benoembaar. Maar hier wordt de vrouw, ge schikt of ongeschikt, uitgesloten. De benoeming van een vrouw tot Burgemeester zal tot de hooge uitzon deringen behooren. Maar het is in strijd met den geest des tijds de vrouw uit te sluiten. In 1922 werd in België de eerste vrouwelijke burgemeester be noemd, in 1924 werden in Engeland 8 vrouwelijke burgemeesters benoemd; er zijn in Frankrijk, Duitsch- land en Roemenië vrouwelijke burgemeesters. In 1927 werd een vrouw waarnemend burgemeester van Ber lijn. Flinkheid, cordaatheid en koelbloedigheid op moeilijke oogenblikken wordt ook bij vrouwen ge vonden. Tact en? kalmte zijn bij vrouwen veel voor komende eigenschappen waardoor conflicten kun nen worden voorkomen. Spr. beveelt het amendement mot warmte aan en hoopt dat we nog onder dezen Minister de eerste vrouwelijke burgemeester in Ne derland mogen zien. Mejuffrouw Groeneweg (s.d.) verdedigt een soortgelijk amendement (Van den Bergh), en vraagt wat de reden kan zijn dat de Minister zijn voorstel van 1923 heeft teruggenomen. Zij kan niet aannemen dat de Minister gezwicht is voor de argu menten van „verscheidene leden" in het Verslag van het afdeelingsonderzock. die o.a. opmerken, dot de man in openbare lichamen zijn uiterste best doet om hoffelijk tegenover vrouwen te zijn, wat tot moeilijk heden leidt. Het gaat, niet alleen om het recht voor de vrouw maar om het belang der gemeenschap. Dc kring van geschikte personen voor het burgemeester schap is vaak zeer beperkt. De regeering moet zoo ruim mogelijk in baar keuze zijn. Daarom moet do kring van beschikbare personen worden uitgebreid. Hoe weet men dat een vrouw niet geschikt is om b.v. het opperbevel bij brand te voeren en dat zij de eigenschappen niet bezit om een leidende positie te hebben en aan het hoofd der politie te staan? Hoe durft men dat neerschrijven, waar de Koningin aan het hoofd staat van de Nederlandsche weermacht? Waaruit putten sprekers, mannelijke collega's, de vrijmoedigheid de capaciteit der Nederlandsche vrouw zooveel lager te stellen dan die der buitenland- sche vrouwen? Bovendien kan een vrouw ook hier te lande waarnemend-burgemeester zijn en dan kan zij wèl hoofd van de politic zijn en het opperbevel voeren bij brand! Mevrouw Bakker—Nort (v.d.) zegt, dat dc omstan digheden sinds 1923 niet veranderd zijn en er dus geen reden was voor den Minister het voorstel van 1923 om de vrouwen benoembaar te stellen voor bur gemeester cn secretaris, terug te nemen. De Minister zegt dit voorstel te hebben teruggenomen „na ern stige overweging". Heeft hij het dan niet i n g e- d i e n d na ernstige overweging? vraagt mr. Marchant terecht in „De Vrijzinnig Democraat Zijn er voor het burgemeesterschap van een zekere INSTORTING IN ORANJE NASSAU III TE HEERLERHEIDE. Mijnwerker onder neervallend gesteente bedolven. In een gang der 250-meter-verdieping van de mijn „Oranje Nassau" III te Heerlerheide heeft een instor ting plaats gehad, waardoor het dak over een groote uitgestrektheid is bezweken. Er bevonden zich op dat oogenhlik geen arbeiders in deze gaan, behalve de Poolsche mijnwerker Filippiat, die hier moest passeeren om materiaal te halen. Hoewel men vele uren naar den mijnwerker heeft gezocht, heeft men hem nog niet teruggevon den. Vermoed wordt dan ook, dat hij door het puin is bedolven. Men stelt echter nog alle pogingen in het werk om hom te bevrijden. Filipiat woont te Heerlerheide. BURGEMEESTER VAN TWISK OVERLEDEN. De burgemeester van Twisk, do heer H. Vïjn Hzn., is Donderdagmorgen in den leeftijd van 63 jaren plot seling overleden. gemeente geen geschikte mannen beschikbaar, dan is hot toch zekor bctor daarvoor een geschikte vrouw te benoemen, dan een ongeschikten man. Een vrouw kan tegenwoordig hier hoogleeraar worden, er is er al een; zij kan zelfs minister worden. En zou zij dan niet geschikt zijn voor burgemeester? In Amerika, Engeland en België zijn zeer geschikte vrouwelijke burgemeesters. In België zijn ei- die tijdens de bezet ting met heldenmoed en grooten ijver de helangen van haar ingezetenen hebben voorgsctaan. Ook mej. Katz (c.h.) zegt dat in den eisch van benoembaarheid der vrouw tot burgemeester niet te zien is een symptoom van een drijven in feministische richting. Want in de Staatscommissie-Oppenlieim za ten mannen als Van Lynden van Sandenberg en Dc Geer cn het ontwerp-1923 werd ingediend door Mi nister Ruys de Beerenbrouck. Er wordt niet ge vraagd om perse vrouwen te benoemen tot bur gemeester, maar alleen om het m o g e I ij k te ma ken. Als een vrouw daarvoor niet geschikt is, dan ia de Regeering er toch direct bij om te zorgen dat zij niet wordt benoemd! Ook mej. Meijer (r.k.) verdedigt het amendement. De heerDe Wilde (C.H.) bestrijdt het amendement. Spr. meent dat het zou zijn een stap in verkeerde richting. De eer en positie der vrouw ligt niet in het publieke leven. Een landsbelang is met dit amende ment niet gemoeid. Deze eisch is een pastulaat van het feminieme. Het karakter van de publieke colleges zou geheer veranderen indien de vrouwen er de meerderheid kregen. De aard der vrouwen is geheel anders. Het ambt van burgemeester stelt zware physische eischen. In Engeland is de lord mayoress niet hoofd der politie. Het geldt hier een zaak van groot prin cipieels beteekenis voor ons. Wordt dit amendement aangenomen, dan zal sprekers fractie tegen het ont werp moeten stemmen. De heer Kerstens (S.G.P.) acht het een heilloos drijven om de vrouw de gelijkgerechtigde van den man te maken en haar te verdrijven van de plaats die Gods woord haar aanwijst, dat draagt de bitterste vruchten. Wij zijn tegen passief zoowel als actief vrouwenkiesrecht. Het Gods ordonnantie ondermij nend beginsel wordt hier doorgetrokken door het amendement. Dit is noodlottig. De geëmancipeerde vrouw is geen vrouw meer. zij is een soort manwijf geworden en evenals een verwijfd man verachtelijk is, is ook zulk een manwijf verachtelijk. Men spreekt met minachting van de heilige taak van de gehuwde vrouw. Daardoor haalt de geëmancipeerde vrouw zichzelf omlaag. De vrouw moet niet staan aan het hoofd der gemeente. Wij hebben vooral in deze dagen noodig een krachtige Regeering, ook aan het hoofd der gemeenten. De heer Kortenhorst (r.k.) bestrijdt het amende ment op practische gronden. Nadat nog de heeren Schokking en Lingbeek zich tegen het amendement hebben verklaard, krijgt de minister het woord. Hij zegt dat geen verstandig mensch zich schaamt van mecning te veranderen. Spr. staat nu op een standpunt, afwijkend van dat van 1923. Spr. meent dat het amendement niet moet worden aanvaard. Ten aanzien van de benoembaar heid der vrouw tot publieke ambten zijn er twee uitersten: eensdeels dat van hen die principieel ;»f- keerig zijn van elke benoembaarheid der vrouw, eens deels van hen die man en vrouw volkomen gelijk willen stellen. Geen van beide uitersten wil spr. in nemen. liet eerste standpunt miskont de ontwikke ling ten aanzien van de benoembaarheid der vrouw. Maar het tweede uiterste standpunt doet de natuur geweld aan. De aanleg van de vrouw is nu eenmaal een andere dan die van den man. Uit dit verschil in aanleg volgt een verschil in geschiktheid. Zoowel de physieke als de geestelijke geaardheid van de vrouw brengt mede, dat zij voor bepaalde onderdeelen van de burgemeesterstaak minder geschikt is dan de man. Voor een groot gedeelte wordt de waarde van dit argument bepaald door de ervaring die men zelf heeft opgedaan. Spr. noemt het opperbevel bij brand, voor al in kleine gemeenten. Moet een burgemeester niet vaak darabij oen man bij de kraag vatten en hard handig optreden? Dat is geen taak voor de vrouw! Spr. houdt mej: Katz een citaat voor uit „Gemeente beleid", orgaan van christelijk-historische gemeente raadsleden, waarin geschetst wordt aan welke perike len de vrouw bij den schouw van waterleidingen en slooten ten plattelande is blootgesteld. Zelfs in ge meenten waar de burgemeester zelden of nooit zelf politicdiensten moet verrichten, dient geen vrouw aan het hoofd te staan. Een burgemeester moet kunnen beslissen over het plegen van daden van geweld. En nu vraagt spr. of indien een vrouw geschikt zou zijn voor het ambt, zij dan wel beschikt over de eigen schappen die wij bij vrouwen en btj mannen zoo gaar ne willen zien. In het algemeen eischt het burge meesterschap eigenschappen die de vrouw van na ture niet bezit. In sommige landen is de vrouw benoembaar tot burgemeester, maar daar is aan het burgemeesters ambt geon politietaak verbonden. In Noorwegen cn Finland is de vrouw benoembaar, maar er is nog nooit een benoemd. Zegt men: wat doet het er toe of men de vrouw benoembaar verklaart; men zal toch geen vrouw benoemen, dan zegt spr.: de wetge ving moet waar zijn. Dan moet men zeggen: du vrouw is niet benoembaar. Velen die in theorie voor benoembaarheid der vrouw tot burgemeester zijn, zouden in de practijk nooit tot benoeming van eenige vrouw overgaan. De vrouw is in den regel ongeschikt voor het burgemeestersambt en voor de zeer weinige uitzonderingen is de toelating niet gerechtvaardigd. Daarom moet spr. het amendement met klem ontra den. 'J en slotte wordt het amendement om de vrouw te kunnen benoemen tot burgemeester in stemming ge bracht en aangenomen met 45 tegen 35 stemmen. Voor de linkerzijde, verschillende katholieken en mej. Katz (c. h.). De vergadering is verdaagd tot Dinsdag.

Schager Courant | 1930 | | pagina 17