Raad Noordscharwoude. Cv crstroomingen en regen in Italië. Sneuwval in het Zuiden van Frankrijk. Aardbeving in Perzië. Het Paleis op den Dam. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Den Helder als visscherij-centmm. Inbraak te Maastricht. De tolheffing bij Vlaardingen. Huizen ontruimd. Uit Rome. 9 Mei. Uit geheel Italië komen berich ten omtrent groote overstroomingen. Door den sterken regenval der laatste dagen traden twee kleine rivieren bij Brescia buiten hun oevers. Verscheidene huizen moesten worden ontruimd; de op de velden aangerichto schade is aanzienlijk. Ook uit Milaan wordt gemeld dat in de benedenstad èen aantal huizen gedeeltelijk onder water staat. Een bericht uit Parma meldt dat de wijngaarden door zwaren hagel werden geteisterd. Ook hier moesten hul zen worden ontruimd, daar de kelders overstroomd wa ren. In de nabijheid van Avellino stortte een hoeveelheid aarde van 500 kub. M. op de straat, zoodat het ver keer werd gestremd. Twee huizen werden getroffen, zij moesten worden ontruimd, waardoor elf gezinnen dak loos zijn geworden. Nieuwe overstToomingen dreigen. Parijs, 9 Mei. Uit het gebied In Zuid-Frankrijk, dat pas kort geleden door de zware overstroomlngsramp werd geteisterd, wor den nieuwe overstroomingen gemeld. Tengevolge van de hevige regens van do laatste dagen zijn ln de depar tementen Hérault en Gard do rivieren zoo sterk ge wassen, dat men nieuwe overstroomingen vreest. In de hooggelegen gedeelten van het departement Gard is bo vendien veel sneeuw gevallen. Ook te Toulouse regent het reeds twee dagen zonder ophouden. De waterstand van de Garonne neemt gesta dig toe. Donderdagavond viel boven de stad een onweer, Door het Inslaan van den bliksem raakte een deel der electrische installatie onklaar, zoodat het tramverkeer geruimen tijd gestremd was. Een fabriek, die door den bliksem werd getroffen, vloog in brand en werd geheel door het vuur vernield. Een drukkerij werd door den bliksem getroffen en brandde tot den grond toe af. Men schenlevens vallen niet te betreuren. De omgeving van Marseille heeft eveneens van de koude en den sneeuwval te lijden. Op het vliegveld van Marlgnan ls het luchtverkeer stopgezet Uit Lyon wordt gemeld, dat de waterstand van de Rhóne 2.80 meter be draagt Reeds sedert dagen is de rivier buiten haar oevers getreden en zijn alle landerijen overstroomd. Ook de Saóne stijgt en de waterstand van vele zijrivieren is zoo hoog als in jaren niet meer het geval is geweest Tweeduizend slachtoffers. ...Uit Teheran, 9 Mei. Het blad „Iran" meldt, dat Maandagmiddag te Salmas het meerendeel der huizen bij een aardbeving is ingestort, waarbij een aantal per sonen bedolven werden. Het aantal slachtoffers wordt op tweeduizend geschat. Het overgroote deel der be volking is bulten de stad gekampeerd. Vergadering van den Raad op Vrijdag 9 Mei 1930, des avonds 8 uur. Allo leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer Jhr. A. L. v. Spcngler, burge meester, secretaris de heer K. G. Reinders. De Voorzitter opent met een woord van welkom en verzoekt don secretaris de notulen te willen voor lezen. Na voorlezing worden ze onveranderd vast gesteld, onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende in gekomen stukken: Verslag van den cursus voor de niet-lcerpliohtige jeugd over 19291930; missive van Ged. Staten ten aanzien van de finantieole verhouding tusschen Rijk en gemeenten, waarbij de gemiddelde opbrengst van de inkomstenbelasting over de jaren 1926, 1927 en 1928 bedraagt f25062.45 en dit dus een factor is waarnaar de bijdrage uit do fondsbelasting zal worden be paald: oen tweede missive, waarbij de Commissaris dor Koningin bericht, dat op de gemeenterekening geen bedragen worden verantwoord wegens heffing van opcenten op de vermogensbelasting. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Ingekomen is een adros van de Oudercommissie der U.L.O. school, waarin wordt verzocht: le. in het leerplan te willen opnemen onderwijs in de Fran- sche taal en 2e. het schoolgeld voor de tl.L.O. school te willen verlagen. B. en W. willen overleg plegen met de gemeente besturen van Zuidscharwoude en Oudkarspel, om daarna te zijner tijd met voorstellen in den Raad te komen. Het college heeft nog geen gelegenheid ge had om zioh ten aanzien van dit adres te beraden. Van den directeur der posterijen en telegrafie te Broek op Langendijk is een schrijven ingekomen, waarin modedoeling wordt gedaan van het verzoek van den Directeur-Generaal van dezen dienst, om te willen bepalen dat in alle woningen waar nog niet aanwezig, een brievenbus dient te worden aange bracht. B. en W. stellen voor de bouw- en woningverorde ning aan te vullen met de bepaling, dat alle bestaan de en nog te bouwen percee-len voorzien zullen die nen te zijn van een brievenbus. De heer De Geus stelt de vraag of dan een com plete brievenbus zal moeten worden aangebracht. De Voorzitter antwoordt, dat dosgewcnscht volstaan kan worden met het aanbrengen van een gleuf. De heer Kwadijk vraagt of de bepaling ook zal gel den voor de bestaande woningen. De Voorzitter zeg tdat het in de eerste plaats de bestaande woningen betreft. Het voorstel van B. en W. wordt goedgevonden en de Voorzitter wijst er op dat waar het betreft een wijziging van de Bouw- en Woningverordening, het advies van de Gezondheidscommissie moet worden ingewonnen, hoewel het verband tusschen de gezond igd en een brievenbus totaal zoek is. Het aantal vergunningen. Waar in de vorige vergadering de stemmen staak ten over.het al- of niet verminderen van het aan tal vergunningen, komt opnieuw in stemming het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het maximum aantal vergunningen van 5 op 4 te bren gen. De minderheid van het college, de heer Ootjers, wilde het maximum op 5 laten. Het voorstel van de meerderheid van hbt college wordt verworpen met l tegen 3 stemmen. Tegen stemden <le heereai Zut, De Geus, Kooij en Ootjers. Het vorstel van de minderheid van het college wordt daarna nnngenomen met 4 tegen 3 stemmen, togen stemden de heeren Barton, Kwadijk en Schrijver. De slechte tijden en de gemeentelijke in komstenbelasting. Een kleine verhoo ging. Aan de orde wordt gesteld het laatste en wel het voornaamste punt, waarvoor de vergadering is uit geschreven, nl. de vaststelling van het vermenig vuldigingscijfer voor het belastingjaar 19301931. De Voorzitter deelt rnede, dat als bcnoodigd bedrag op de begrooting voorkomt f20.000. Vorig jaar, toen de omstandigheden heel wat beter waren dan nu, gold een vermenigvuldigingscijfer van 0.7 en was de opbrengst na aftrek van het aandeel in de kwade pos ten f25826.69. Het spreekt vanzelf dat die opbrengst dit jaar op lange na niet zal worden verkregen en zelfs de schatting van 50 misschien nog wel te hoog zal blijken te zijn. In goede tijden zal het ver menigvuldigingscijfer verlaagd kunnen worden, in slechto tijden zal het verhoogd moeten worden, wil de finantieele toestand dor gemeente veilig zijn. De meoningen in het college zijn verdeeld, de meerder heid van het college stelt voor het vermenigvuldi gingscijfer van 0.7 op 0.8 te brengen, de minderheid en dat is spr., stelt voor het vermenigvuldigingscij fer op 0.9 te brengen. De Voorzitter wijst er op dat het naturulijk veol dankbaarder en verleidelijker is om het vermenigvuldigingscijfer lager te stellen, maar spr. acht een factor van 0.9 noodig. De heer Kooij zegt, dat hij feitelijk het vermenig vuldigingscijfer van 0.7 had willen handhaven, maar spr. kan met het voorstel van de meerderheid mee gaan. Om het vermenigvuldigingscijfer met 0.2 te verhoogen, vindt hij niet gewenscht, omdat er een reserve gekweekt is. De Voorzitter antwoordt, dat het op een geweldig debacle zou uitloopen, als een vermenigvuldigings cijfer van 0.7 werd gehandhaafd. In een zeer goed jaar werd daarmee klein f26.000 ontvangen, terwijl nu in dit slechte jaar een opbrengst van f20.000 noodig is. De opbrengst der inkomstenbelast:ng is een factor waarnaar de bijdrage uit de fondsbelas ting wordt bepaald cn als het geraamde bedrag niet binnenkomt, wreekt zich dat gedurende 5 jaren. De gevormde reserve staat buiten de bepaling van het vermenigvuldigingscijfer. Het benoodigde bedrag kon op f20.000 worde bepaald, juist omdat gebruik gemaakt is van f4000, als deel van 't saldo van den dienst 1928, welke maatregel is getroffen om np die wijze stabiliseering in den belastingaanslag te krij gen. Was dat niet gebeurd, dan zou een opbrengst van inkomstenbelasting tot een bedrag van f24.000 noodig zijn. Ter vergelijking deelt de Voorzitter nog mede, dat in 1927, een jaar dat veel overeenkomst vertoonde met het afgeloopen jaar, de raming, met een verme nigvuldigingscijfer van 0.9 bedroeg f 18.000, terwijl de opbrengst was f 18930.71. Verhooging van den factor is dus absoluut gebiedend. In Noordse'- is men nooit een hooge belasting gewend geweest, en als nu, nadat we zulk een malaise-jaar achter den rug hebben, nog het vermenigvuldigingscijfer op 0.9 kan worden gesteld, dan is spr. toch geneigd te zeg gen, dat er hier heel weinig belasting wordt betaald. Onze gemeente verkeert voorts in een heel wat slechtere positie dan de aangrenzende gemeenten, want niet alleen dat we rekening hebben te houden met de sterk verminderde inkomsten der tuinbou wers, doch ook met die der kooplieden. Waar we hier aanslagen hadden van f40.000 en f30.000, zal het niet te veel gezegd zijn, dat die gereduceerd zullen dienen te worden tot f 10.000, vermoedelijk wel f5000. En dat nu geeft zoo'n geweldig verschil aan op brengst, van een aanslag ad f40.000, beteekent dat ongeveer f 1000 minder aan belasting. De heer Ootjers zegt, dot het misschien een heele toer zal zijn om na het pleidooi van den Voorzitter het voorstel van de meerderheid van B. en W. te ver dedigen. Spr. wijst er op dat steeds gestreefd is om de belastingaanslag zoo stabiel mogelijk te houden en daarom is de laatste jaren de belasting tamelijk hoog geweest wat blijkt uit de gevormde reserve. Aan vankelijk wilde spr. dan ook niet tot verhooging van het vermenigvuldigingscijfer voorstellen, maar de slechte toestand heeft de wethouders toch tot hun voorstel tot verhooging gebracht. Misschien valt de opbrengst wel mee, en in ieder geval hebben we de reserve. De overgroote meerderheid van de ingeze tenen is geen tuinbouwer en heeft tot nu too nog niet door den slechten toestand geleden, Misschien zal het, na 1 Mei, nog beginnen te nijpen. De Voor zitter is dubbel voorzichtig, maar ook de wethouders moenen met het voorstel voorzichtig te zijn. De Voorzitter zegt dat het hem niet minder aange naam zou zijn als met een Jager vermenlgvuligingscijfcr kon worden volstaan, maar het belang der gemeente eischt verhooging, al druischt dat dan tegen den wensch van den belastingbetaler in. En spr. wijst er dan op dat een vermeerderde verhooging van 0.1 zeer weinig be teekent en wijst op het gevaar dat opcenten op de fondsenbelasting geheven zullen moeten worden al3 de opbrengst tegenvalt Elders, waar men ook niet tot verhooging van het vermenigvuldigingscijfer overging, kreeg men later een veel grooteren sprong. Wij hebben altijd de voorzichtige lijn gevolgd, laten we dat ook nu doen, risico wil spr. in deze uitsluiten. De heer De Geus zegt dat als er slechte tijden zijn en er begint nood te komen, en men gaat de belasting ver hoogen, dan komt de gemeente wel binnen. Maar als er in dat geval nog geen weg is te vinden en men raakt ln het particuliere leven in de klem, dan gaat men bezuinigen en als het zelfs de spulgaten uitloopt don gaat men zich zoo'n beetje behelpen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dat de gemeente ook een beetje binnen komt door bezuiniging. De Voorzitter zegt dat voor bezuiniging alles Is te zeggen, maar in dit geval staat dat naast de vaststel ling van het vermenigvuligingscijfer. De begrooting voor 1930 is door den raad vastgesteld en Ged. Staten staan op het punt haar goed te keuren. Een zuinig beleid is natuurlijk op zijn plaats en wordt ook zooveel mogelijk door B. en W. en den raad toegepast, doch de zuinigheid moet hier niet de wijsheid bedriegen. De heer De Geus meent toch dat als men mlndet uitgeeft, minder geld noodig zal wezen. Spr. wil niet zeggen, dat teveel wordt uitgegeven, want dat zou een beschuldiging aan het adres van B. en W. zijn. Wie weet welke toestanden we in 't verschiet hebben, het ls malaise van alle kanten, maar misschien houdt dat wel geen verband met het vermenigvuldigingscijfer. De Voorzitter merkte op. dat de finantieele toestand deT gemeente kerngezond Is. ook voor de toekomst, maar die moeten we dan ook gunstig houden. Van de mees te gemeentenaren ls dit helaas thans niet te zeggen. Een belasting van f 20.000 voor een gemeente als Nd.- Scharwoude Is zeer laag, een van f 30.000 zou niet abnormaal zijn. De heer Ootjes zegt dat ook de wethouders de voor zichtigheid niet uit het oog hebben verloren en noode de verhooging van 0.1 willen opleggen. Misschien ls wel met 0.7 te volstaan, maar 0.8 zal veiliger zijn. En als de opbrengst dan nog minder zal zijn dan de ra ming. dan ls het nog geen ramp, dan kan de reserve aangesproken worden. De heer Schrijver vraagt of met het aanwenden van de f 4000 uit de reserve, die reserve daarmede is uitge put De Voorzitter zegt, dat de rekening 1928 sloot met een vrij belangrijk saldo en toen besloten ls f 4000 er van voor 1930 te gebruiken, om op die wijze den aan slag te stabiliseeren. Als nu de factor op 0.8 wordt be paald ls de vraag gewettigd of de raad vorig jaar dan niet te veel belasting heeft geheven, wat toch niet het geval ls. als men nagaat dat er eon saldo van f 6000 ls. De heer Ootjers zegt dat dit saldo wel f 10.000 kan worden. De Voorzitter daarentegen wijst op de mogelijkheid dat voor kwade posten een bedrag van f 1500 moet wor den afgetrokken, de eene mogelijkheid kan tegenover de andere worden gesteld. Do heer Barten wijst er op dat de tuinders weinig be lang hebben by de vaststelling van het vermenigvuldi gingscijfer. Immers als zij geen Inkomen hebben, betalen ze geen belasting ook. Er Is wat bewaard voor de kwade jaren en nu we een kwaad jaar hebben wil spr. er gebruik van maken. Als we met 0.8 niet uitkomen is er toch nog wel wat in kas. De gemeentekas zal er niet door in de war raken, er is een.groote categorie die niet van den slechten tijd heeft geleden. Spr. noemt als voorbeeld de raadsleden, die hier zitten cn de werklie den. De heer Kwadijk kan zich vereenigen met het voorstel van de meerderheid. De tuinbouwers betalen elk jaar en deelen in tegenstelling met hen, die een vast Inko men hebben niet in de vaststelling van een lager cijfer. De Voorzitter merkt op dat het moeilijk gaat de inge zetenen in verschillende categoriën te verdeelèn. We heb ben ons af te vragen wat de gemeente voor hare huis houding noodig heeft En spr. herhaalt dat de belasting hier laag is, er zijn gemeenten die een veel grooter fac tor hebben. Den heer Kwadijk merkt spr. op dat in de goede jaren de tuinbouwers juist meehelpen aan het vormen van een reservefonds cn dat zullen ze ook wel liever doen dan geen inkomsten te hebben. De heer Zut verwijst naar de cijfers van 1927 en waar de gemeente wat het zielenaantal betreft, vooruit Is ge gaan, gelooft hij wel dat met 0.8 volstaan kan worden. De Voorzitter wij6t echter nog eens op de voormalige grootere inkomens, die zullen nu veel minder belasting opbrengen. Bij het verdere debat merkt spr. nog op liever geen risico te willen loopen, met de producten nemen de tuin bouwers al genoeg risico op zich. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. het vermenigvuldigingscijfer op 0.8 te bepalen, wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. De gedenkplaat ln het nieuwe raadhuis. De heer De Geus brengt nog eens in bespreking het feit, dat de naam van den architect ,den heer Oesterlee niet op de gedenkplaat in het raadhuis voorkomt Op verschillende gedenkplaten wordt de architect wel ver meld en spr. heeft vernomen, dat zonder vervorming van de gedenkplaat de naam nog best aan het opschrift kan worden toegevoegd. Spr. stelt voor dit alsnog te doen. De Voorzitter zegt dat dit onderwerp al meer ls be sproken en er reeds op is gewezen, dat de betrokken persoon er zelf niet zooveel waarde aan hechtte. Zijn naam kwam ook niet voor op de gedenkplaat in de openbare lagere school. De heer Barten zegt dat hij dit vorig maal ook meende, maar spr. heeft zich nu overtuigd en daarbij is spr. ge bleken, dat de naam van den arcjiitect daar wel ver meld wordt. De Voorzitter zegt dan verkeerd te zijn ingelicht, maar er is vorig maal bij nog andere gedenkplaten stilgestaan Als de raad de toevoeging wenscht, spr. heeft persoon lijk geen bezwaar, en ook de wethouders wel niet. Spr. wijst er op dat men niet moet denken dat het niet is gebeurd uit mindere waardeering, want vooral by spr. is de waardeering voor hetgeen de heer Oosterlee ge wrocht heeft, groot Als dat idee mocht voorzitten kan de Voorzitter den heer De Geus geruststellen. De heer De Geus zegt dat dit niet by hem voorzit. Maar het is een gebouw dat tiptop in orde is en spr. heeft tegen den heer Oosterlee zyn verwondering er over uitgesproken, dat deze er geen prys op stelde dat zyn naam op de gedenkplaat van een gebouw, dat klinkt als een klok. voorkomt En toen kreeg spr. den indruk dat de heer Oosterlee er toch wel prys op stelde. De Voorzitter zegt dat de naam nog op de gedenk plaat zal worden vermeld. Hierna sluiting. AAN WIE BEHOORT HET? Aan de gemeente Amsterdam? Aan het Rijk? Aan de Koningin? Dit twistpunt is al van ouden datum en eigenlek is van een „Paleis" geen sprake: het ls Amsterdams Stad huis, na het sluiten van den vrede van Munster, die in 1648 een eind maakte aan den Tachtigjarigen oorlog, gebouwd door Jacob van Campen. Dichterlyke zielen noemden het 't „achtste wereldwonder" en ongetwüfeld was het een waardige zetel voor Amsterdams stadsbe stuur. In den Franschen tyd is echter de misère begon nen en toen we eindeiyk van deze lastige vrienden waren verlost, vergrootte de Amsterdamsche raad van 1814 de moeilijkheden door zelf in een onoogiyk bouw sel huisvesting te zoeken en zyn eigeniyke huis aan te bieden aan koning Willem I om er te vertoeven ge durende zyn jaarlijksch verbiyf. Zoo is het sindsdien gebleven en 350 of meer dagen vao elk jaar staat Van Campens wondere schepping onbewoond en doodsch, niet beroerd door het bruisende leven van de groote stad, dat juist daar tot uiting zou moeten komen. Amsterdam heeft nooit zyn eigendomsrecht prijsgege ven en van 1901 tot 1912 zyn er herhaaldelijk pogingen gedaan om het te heroveren voor eigen gebruik. In laatst genoemd jaar kreeg de zaak een ander aan zien: minister Heemskerk stuurde een briefje, dat het Ryk zich als eigenaar beschouwde! Het gemeentebestuur legde zich daarby niet neer en de stadsadvocaat betoogde, dat de gemeente nog steeds eigenaresse was. Hierop stelde het raadslid Vliegen voor, om het paleis op te vragen, doch dit voorstel werd verworpen. Daarna liep het zoo: In 1926 deed het raadslid Mr. G. v. d. Bergh opnieuw een voorstel om de Koningin het bruikleen op te zeg gen. Dit voorstel ging naar B. en W. om prae- advies, waarna dezen zich van advies lieten dienen door een commissie van rechtsgeleerden omtrent de eigen- domsvraag. Deze commissie, welke bestaat uit prof. mr. F. A. Molster, prof. mr. P. Scholten, prof. mr. F. G. Schelte- ma, prof. mr. A. Anema. te Amsterdam, prof. mr. E J. J. van der Heijden to Nymegen, jhr. mr. D. G. Rengers Hora Sicoama te Utrecht, mr. H. A. E. Modderman te Amsterdam en mr. Th. A. F ruin te Roterdam, is thans, zooals wy hierboven meldden, met haar rapport gereed gekomen. Het is echter nog niet aan B. en W. aangeboden, doch naar „Het Volk" uit betrouwbare bron zegt te verne men, is de commissie tot de conclusie gekomen, „dat het paleis onbetwistbaar eigendom is der ge- „meente Amsterdam. „Wy vernemen voorts, dat het in het voornemen van „den burgemeester en eenige wethouders zou liggen „den raad een voorstel te doen om het palels aan het „xijk te koop aan te bieden en met het daardoor ver- kregen kapitaal een nieuw raadhuis te bouwen or „het Frederikspein (voormalig Paleis voor Volksviyt- „terrein). Is Het Volk goed Ingelicht, dan staat de kwestie voor Amsterdam zeker heel gunstig. De uitspraak van een zoo veelzydig samengestelde commissie uit onze beste rechtsgeleerden zal moeiiyk te negeeren zyn, zelfs niet door een minister. EIERVEILING, SCHAGEN. Aangevoerd 153974 kipeleren, 5254 Kg. f 4.204.50, 55—57 Kg. f 4.50—4.80, 58—60 Kg. f 4.80—5.20, 61—63 Kg. f 55.30, 6467 Kg. f 5.305.50, ongewogen wit f 4,20— 5.20, ongewogen bruin f 55.20, klein f 3.504, 11597 cendeieren f 4.304.40, 21 kalkoeneieren f 8.10. HOORN. 8 Mei. 20 stapels kleine fabriekskaas t 38.50, 4 stapels klei ne boerenkaas f 37.50, 6 stapels fabrieks comm. kaas f 42, 4 stapels boeren comm. kaas f 43. Aanvoer: 34 stapels, wegende 46072 Kg. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE. 8 Mei. BI. aardappelen f 2.30, bravo's f 1.801.40, uien f 1.60 —2.20, peen f 0.300.50, peen kleine f 0.10, roode kool f 0.60—3, gele kool f 1.704.50, Deensche witte kool f 0.60—1.10 per 100 Kg. Aanvoer 1000 Kg. aardappelen, 3200 Kg. uien. 1800 Kg. peen, 9040 Kg. roode kool, 28400 Kg. gele kool, 180600 Kg. Deensche witte kool. WARMENHUIZEN, 8 Mei. Roode' kool le kw. f 0.40—1.40, gele kool le soort f 0.60 —2.30, witte kool le soort f 0.20—0.80, uien f 2 per 100 Kg. Aanvoer: 17000 Kg. roode kool, 1600 Kg. gele kool, 32300 Kg. witte kool, 800 Kg. uien. WARMENHUIZEN. 9 Mei. Roode kool le kw. f 1.90—3.10, gele kool le soort f 1.30 witte kool le soort f 0.60—1.10, uien f 1.90—2.40, grove uien f 2 per 100 Kg. Aanvoer: 4900 Kg. roode kool, 400 Kg. gele kool, 15500 Kg. witte kool, 3275 Kg. uien. AMSTERDAM. 9 Mei. Zeeuwsche bonten f 2.403.50, blauwen f 2.753.25, bravo's f 1.601.75, roodstar f 1.60—1.75, bonte star f 11.20, blauwe poters f 0.600.80, bonte poters f 0.60 —0.80, Bevelanders f 1.101.20, IJpolder eigenheimers f 1.101.20, bravo's f 1.601.75, roodstar f 1.601.75, Be velanders f 1.10—1.20, Andiiker: blauwen f 2.102.25, bonten f 2.102.25, Anna Paulowna zand f 1.101.20, roodstar f 1.601.75, Hillegommer zandaardappelen f 1.10 1.25, Friesche roodbonten f 11.20 alles per H.L., winter malta f 78, zomer malta f 16.5017 per 100 Kg. ALKMAAR, 9 Mei. Aangevoerd 71 stapels, wegende 156000 Kg., 52 stapels fabriekskaas, kleine met merk f 38, 8 st fabriekscom- missie f 41, 3 st. kleine boerenkaas f 39, 8 st. boeren- commlssle f 43.50. Handel goed. ALKMAAR. 9 Mei. Aanvoer totaal 759 H.L., 120 H.L. tarwe f 10.50—11.25, 178 H.L. gerst chevalier f 7—7.62%, 331 H.L. haver f 6— 6.50, 45 H.L. boonen, paarde boonen f 8, bruine boonen f 12.5014, witte boonen f 2226, 2 H.L. kanariezaad f 23, 10 H.L. mosterdzaad geel f 25, 33 HJ* blauwmaan- zaad f 3538, 40 H.. erwten, groote groen f 15, kleine groene f 99.75, grauwe f 1215, alles per 100 Kg. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Mei. Roode kool f 1.80—2.10, gele kool f 1.80—4.30, witte kool f 0.10—0.80, uien f 2.50—2.80 per 100 Kg. Aanvoer: 7500 Kg. roode kool, 20000 Kg. gele kool, 45000 Kg. witte kool, 2200 Kg. uien. Een toekomstige vestigingsplaats voor de Zuiderzeevisschers. De heer B. J. Gelder heeft voor het departement Den Helder van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, een lezing gehouden over „de Zui- derzee-steunwet in verband met het algemeen be lang". Spr. wees op het groote belang, dat z. i. Den Helder heeft bij een vestiging van Zuiderzeevisschers; de plaats is voor ontwikkeling der visscherij buiten gewoon gunstig gelegen. Van de door de regeering bij de indiening van het wetsontwerp tot droogleg ging aan de visschers gedane beloften betreffende ruime schadeloosstelling, is niets terecht gekomen; integendeel wordein zij thans onder Armenzorg scha deloos gesteld, hetgeen door hen terecht als een grie vende behandeling wordt gevoeld. Spr. wees er op, dat van het visscherijbedrijf alle inkomsten ten bate van een gemeente komen, in tegenstelling met in dustrieën, die voor groote bedragen van elders moe ten betrekken. In de toekomst voorziet spr. een grooten bloei voor den Helder als visscherijcentrum. De gemiddelde verdienste van den visscher is niet minder dan van een gemiddeld werkman en de besommingen aan den Helderschen vischafslag zijn hooger dan elders. Ver wonderlijk is het daarom, dat men in Den Helder blijkbaar niet op de vestiging van visschers gesteld is. Er wordt hier veel tong gevischt, die goede be somming maakt. Aan de hand van cijfers toont spr. aan, dat hier een groot economisch belang is voor den Helder. De heer Bot wees er in het debat op, dat de Noord zeevangst achteruit gaat; de trawlervisscherij heeft de Noordzee geleidelijk uitgemoord. De heer Gelder antwoordde, dat dit tot op zekere hoogte waar is, doch dat de trawlervangst zich ver plaatst en de Noordzee weldra weder op het vroe gere peil zal komen. Een aanwezige visscher betoog de, dat de loonen, door den heer Gelder genoemd, te hoog zijn, doch deze hield de zijne, welke naar een aantal jaren als gemiddelden berekend zijn, staande. In het stationsgebouw. Politiehond ach terhaalt den dader. Op het emplacement der S. S. te Maastricht werd in een rijtuig 2de klasse des nachts om half drie een man ontdekt, die onmiddeliyk op de vlucht sloeg. De man kroop onder de spoorwagens door, doch werd door een politiehond tot staan gebracht De verdachte, die 'n geduchte beet had opgeloopen, moest worden ver bonden door den G.G.D. Op het politiebureau bleek de aangehoudene te zijn de monteur F. W. uit Leipzig wiens laatste woonplaats Rotterdam was. Tegeiykertijd met deze aanhouding werd door den Sta tionsrestaurateur den heer R. aangifte gedaan, dat bij hem, na inklimming door een tuimelraam, het kasregis ter was verbroken, waaruit een bedrag van f 12 aan wisselgeld werd weggenomen, terwyl eveneens enkele flesschen wyn, doosjes sigaretten en een regenjas werd ontvreemd. Genoemde voorwerpen bleken In het bezit van den aangehoudene, die niettemin schuld ontkent. Verdachte's mes toonde echter nog duldeiyk de spo ren van het geweld op het kasregister gepleegd. De verdachte werd gistermorgen voor den officier van Justitie geleid. Bespreking met den burgemeester naar aan leiding van de gehouden „bestormingen". De autohouders niet voldaan. Woensdag heeft op uitnoodlging van den burgemees ter van Vlaardingen ten stadhuize aldaar een bespreking plaata gehad met een aantal houders van auto's waarby de burgemeester heeft uiteengezet, waarom de opheffing van den tol by Vlaardingen zoo lang op zich laat wach ten. Grootendeels moet dit, zoo zeide hy, worden toege schreven aan het talmen van Rijk en provincie. De bur gemeester keurde evenwel de wyze van demonstreeren voor tolopheffing door middel van bestorming, hetgeen by den tol aan de Vyfsluizen nu reeds tweemaal Is ge schied, ten zeerste af en zeide, dat indien de automo bilisten prys stellen op zyn medewerking, zulks achter wege moet biyven. Hy ried de betrokkenen aan, zich tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek, gocd- koope tolabonnemonten in te voeren, tot de opheffing van den tol is verwezenlykt Eenige aanwezigen verlieten daarop onvoldaan do vergadering.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2