POSTER'C WEES SLIM GEBRUIK GUN X RugpynNieren Pillen Te veel winkels? I I <:A' BILLY BOO. m- f- v"' -' V -ar Misschien komt de mensch ji/ï«t !n zijn houding tegenover de smart des levens het meest in zijn ware gedaante te voorschijn. Want dan is hij tijdelijk los van vele dingen, die hem anders binden. Hij voelt de ongewisheid van het aardsch geluk, de broosheid van het leven en dit doet in hem ontwaken het be sef, dat er iets is dat hem boven het tijdelijke en vergankelijke uit tilt. Wat is dit? Hierop zullen verschillende antwoorden worden gegeven, afhankelijk van de levens- en wereldbe schouwing der mcnschen. De één zal zeggen, dat hij door de smart is gekomen tot overgave aan God; de ander zal spreken van de groote liefde, waarvoor hij zijn hart wil openstellen; een derde zal gewa gen van de wijsgeerige berusting, welke zijn deel is geworden. Maar al deze antwoorden hebben dit met elkaar gemeen, dat zij iets vertolken van wat in de heilige uren van smart aan goede voornemens in hen is op geleefd, van dat onuitroeibaar verlangen naar ver zoening met lot en leven. Zoo brengt de smart den mensch tot zichzelf! Dat is haar rijke zegen. Want „tot zichzelf komen" beduidt: zich bezinnen op de beteekenis van het leven. En het leven is niet denkbaar zonder smart. Zij is de tegenhanger van de vreugde. Indien gij aan een ernstig mensch, die veel heeft meegemaakt, zoudt vragen, welke zijn de mooiste, de blijdste uren geweest in uw leven, dan zou hij antwoorden; het zijn geweest de uren van geluk, toen ik mijn eerste liefde voelde ontwaken en ik we derliefde ontmoette, toen het eerste geschrei van mijn kind tot mij klonk, toen een onverwacht succes mijn streven beloonde, toen de gezochte roem mijn deel werd, enz. Maar indien gij hem zoudt vragen, welke zijn uw diepste, uw heiligste levensuren geweest, dan zou hij zeggen; mijn heiligste uren zijn geweest die, waarin ik, gebogen onder smart, bij 't sterfbed van een geliefde, bij een ramp, die mij trof, bij een bit tere teleurstelling, welke over me kwam, bij het be wust aanschouwen van het wereldleed, dat mij be nauwde, gekomen ben tot het besef, dat er maar één waarachtig geluk bestaat en dat dit geluk gelegen is in de volkomen overgave aan dat mysterievolle Leven, hetwelk wij i n ons ervaren als drang naar reinheid en liefde. ASTOR. De Zuiderzee-werken en de Z.V.T. „Onze Nationale Trots"? Wel, dat is in deze twintig ste eeuw het grootsche werk van bedijking en inpolde ring van de oude Zuiderzee. Na jaren van overweging en zorgvuldige berekening herneemt Nederland zijn rechten op de verdronken lan den en worden de eerste gronden van haar twaalfde provincie drooggelegd. Waar eeuwenlang de zee haar golven stuwde, zullen straks uitgestrekte dreven aan duizenden jonge bouwers een plaats bieden voor een eigen hof. Wis en zeker, deze vreedzame verovering, waardoor ons land 7 pet. tot zijn oppervlakte toedoet en zij welige teeltaarde met pl.m. 10 pet. vermeerdert, is een werk waarop heel onze natie met welgevallen mag neerzien. Hoe begrijpelijk het ook is, dat velen het hoofd schud den over de millioenen, die voor de uitvoering van de beraamde plannen noodlg zullen blijken, doorzicht in zoo groote ondernemingen is slechts weinigen gegeven. Als voorheen trooste de practische Hollander zich ook thans met zijn nuchtere levenswijsheid. „De kost gaet voor de baet uit." sloot niet meer op te kijken, maar de aantrekking of de afschuw (wat was het?) van die oogen werd haar te sterk en weer ontmoette zij hun blik. Ditmaal kreeg zij een scherper beeld van hem: een eigenaar dig gezicht min of meer afstootelijk en toch zou zij het graag bestudeerd hebben, als zij dat ongemerkt liad kunnen doen. Terry vond, dat het verwonderlijk intelligent was voor een bezoeker van de „Blauwe Maan". Het voor hoofd was hoog, maar smal, omkranst door dik met grijs doorstreept, zwart haar. De glinsterende oogen lagen diep onder de zware wenkbrauwen. De neus was sterk en groot, de wangbeenderen staken uit, men kon hem aanzien voor een schrijver of een re denaar, die gewoon was te spreken over sterk ge voelde onderwerpen; maar het onderste gedeelte van het gezicht vernielde den indruk, al wist zij ook niet waardoor. Zijn zware kaak en vooruitstekende kin waren bedekt door een grijzig zwarten baard, maar zijn lippen waren dik en rood. Terry''s wimpers gingen neer, maar zij was ervan overtuigd, dat de man naar haar keek, gedurende al de gangen van zijn diner. En zij kon hem niet uit haar gedachten bannen. Waarom moest zoo'n intel ligent mensch zich vermaken net als alle andere ge wone lieden door haar aan te staren, totdat zij verle gen werd? Na eenigen tijd, zonder dat zij evenwel gekeken had, begreep Terry, dat de man was opgestaan. Doch een minuut of wat later zei de stem van haar vader: „Dit is mijn dochter mijn naamgenootje Teresa Desmond meneer Nazlo", zei hij. Hij voegde erbij: „Meneer Nazlo heeft mij een paar vriendelijke dingen gezegii over mijn inrichting; het is vandaag voor het eerst dat hij er komt. Heel toevallig was het maar hij zegt dot hij van plan is terug te komen. En dat hoop ik. Hij is een heel groot man, even goed Ame rikaan als Griek en wij zullen trotsch er op zijn, hem onder onze gasten te mogen rekenen." Nazlo lachte. Het was nog vroeg en slechts enkele tafeltjes waren bezet. Hij kon met de casslère pra ten en bij haar blijven staan, zonder opgemerkt te worden. „Dank u", zei hij met een zware stem. „Ik hoop, juffrouw Desmond, dat u mij eveneens zult verwel komen. En ik hoop, dat u het niet hinderlijk vond, dat ik u zoo aanstaarde; ik wilde volstrekt niet on beleefd zijn. Maar ik veronderstel, dat wel meer mcn schen u gewezen zullen hebben op de gelijkenis, welke er is tusschen u en een nogal bekende jonge dame, Juliet Divine? Heeft u haar nooit gezien?" Terry zag den waarschuwden blik in haar vaders oogen. HIJ antwoordde voor haar om haar uit de Bij nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom is het zoo verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornissen, stijve en ge zwollen gewrichten, blaaszwakte, be zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen en versterkt worden, terwijl het tijd is. Beproef Foster's Rugpijn N'eren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraatf ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. Bij de ingebruikstelling van het groote gemaal te Medembllk zelde de heer Colijn „Een volk moet op zijn tijd eens een groot werk aandurven." En dat ons volk dit werk aandurft, bewijst wel de enorme belangstel ling die het toont voor de arbeid, die zich in de golven van de Zuiderzee voltrekt. Het Nederlandsche volk en massa „kent zijn ideaal". Vandaar de geweldige deelname aan de excursies, die van tijd tot tijd naar de werken uitgaan. Vandaar de stroomen van lectuur in krant en brochure, die hun weg vinden naar belangstellende lezers ln binnen- en buiten land. Maar tot nog toe heeft het complete overzicht ont broken. De gepubliceerde gegevens zijn te zeer ver spreid, de verhandelingen zijn te fragmentarisch. Het wordt tijd dat ons volk eindelijk een totaalbeeld van dit gigantische werk voor oogen wordt gesteld. Dat totaal beeld zai gegeven worden op de Z.V.T. de groote Zui- derzee-Visscherij-Tentoonstelling, welke van 25 Augus tus tot 6 September te Enkhuizen zal worden gehouden. Daar wordt aller belangstelling in allen deele bevredigd De Z.V.T. zal o.m. een afdeeling inrichten, welke uit sluitend aan de Zuiderzeewerken en aan de toekomst der Zuiderzee gewijd zal zijn. Een maquette van de werken geeft U een minatuur- beeld hoe het Is en hoe het worden zal. Kaarten en ta bellen zullen statistische gegevens bevatten over alles wat voor den technicus en den belangstellenden leek van waarde Is. Plaatwerken en fotographien zullen verschillende be langrijke momenten en monumenten van het werk voor oogen brengen. De medewerking van heeren Ingenieurs van de Zui derzeewerken is met de grootste bereidwilligheid toege zegd voor het verstrekken van inlichtingen aan het weetgrage publiek. In lezingen, met lichtbeelden verdui delijkt, zullen zij U den omvang en de beteekenis der werken uiteenzetten en de verschillende werk-metihoden toelichten. Tijdens de Tentoonstelling zullen dagelijks onder des kundig geleide excursies uitgaan per boot naar den af sluitdijk en den Wierlngermeerpolder. Dan zult U een kijkje kunnen nemen bij die wondereh van waterbouw kunde: de twee groepen uitwaterlngs- en schutsluizen. Ook is er gelegenheid één der gemalen van den Wie- ringermeerpolder te bezoeken, en in den Andijker Proef polder kunt u zich een Idee vormen van het ontziltings- proces en van de resultaten, die een juiste methode van bebouwing na weinige jaren oplevert Wie straks op de hoogte wil zijn van den stand der Zulderzee-werken en de verdere plannen, moet de be langrijke afdeeling, die de Z.V.T. aan deze werken wijdt, gezien hebben. Komt mee naar de Z.V.T. Het Is er interessant en uitermate leerzaam. moeilijkheid te helpen. „Juffrouw Divine is hier een paar maal geweest, doch dat was, voordat mijn doch ter nog van school thuis was. Teresa is pas drie mnanden hier om haar ouden papa wat te helpen. De een of ander heeft mij verteld, dat juffrouw Di vine op het oogenblik weg is in Europa of Zuid- Amerika en Teresa zal dus geen kans krijgen om de gelijkenis te zien." „Juffrouw Divine is weer terug. Ik zag haar voor een dag of wat in Fifth Avenue", zei Nazlo. „Ik ken haar niet persoonlijk," vervolgde hij, waarschijnlijk tot Desmonds vreugde, „maar wij bewonderen haar zeer. Zij is een verdraaid mooie vrouw! Maar, als ik het zeggen mag." (hij hoog voor Terry) „u stelt haar in de schaduw. En u is heel wat jaartjes jonger bo vendien". „Mijn dochter is zeventien jaar", zei Terence: „ze ventien en juist terug uit de kloosterschool'1. Terry vond het onaangenaam, dat haar vader zoo de aandacht op haar vestigde. Nazio's oogen flik kerden. „Een schoolmeisje!" herhaalde hij. „We mogen over haar niet spreken in één adem met de „Miljoen Dol lar Pop". Is het wel, meneer Desmond?'' Nu sprak Terry voor het eerst. „Wat is een miljoen dollar pop?" vroeg zij zich tot haar vader wendend, een ietsje verontwaardigd, omdat Julia het was, aan wie die man een bijnaam had gegeven, die geen pret- tigen klank had. Nazlo lachte. „Laat mij die vraag beantwoorden, meneer Desmond", zei hij: „met een andere vraag. Hebben zij u op uw school onderwijs gegeven in de mythologie van mijn vaderland Griekenland?" „N'cc", zei het meisje. „Maar er was oen kinder boek over mythologie, vol met platen, in de school bibliotheek. Dat heb ik gelezen." „Ah! Herinnert u zich Danae?" „Ja", Terry aarzelde. „Er was een afbeelding van haar te midden van een gouden regen, die Jupiter gezonden had". „Nummer een van de klas! Nu dan, eten miljoen dol lar pop is een hedendaagsche Danae, die niet thuis zou geven voor Jupiter of voor welken god dan ook, als hij geen regen van goud meebracht en er tusschen door niet wat paarlen, diamanten en bont mantels strooide. Begrijpt u het nu?" „Nee, ik begrijp het niet", zei Terry kortaf. Zij voelde zich beleedigd en in de war gebracht, maar haar vader deed geen enkele poging om zijn lieve lingsdochter te verdedigen. Zijn ooren waren rood, hetgeen steeds 't geval was, als hij kwaad was, maar dat kon meneer Nazlo niet weten. Daarenboven keek Nazlo naa- haar en niet naar hem. Niemand zal beweren, dat we winkels kunnen missen. Zijn er echter niet te veel? Het komt ons voor, dat het antwoord op deze vraag zonder eenig voorbehoud bevestigend moet luiden. Plaatsen als Schagen, Alkmaar, Hoorn en Purmerend verkeeren natuurlijk in blzondere omstandigheden. Het zijn marktplaatsen, die veel bezoek trekken uit heel de omgeving. Dit bezoek geldt niet alleen de markt. Er wordt op die dagen ook gewinkeld en niet zuinig. Waarschijnlijk wordt er in vele zaken op de markt dagen meer ontvangen dan op alle andere te zamen. Zelfs in plaatsen als Schagen zou het aantal winkels echter zonder bezwaar kleiner kunnen zijn. Het zou wel interessant wezen, om te weten hoeveel wij er van elke soort rijk zijn! Zulk een telling wordt wel eens gehouden. Toevallig komen ons enkele gegevens onder het oog uit Enge land. Daar hebben verleden jaar een paar groote dag bladen een onderzoek ingesteld, dat tot de uitkomst leidde, dat er in Engelond en Wales pl.m. 500.000 zijn te vinden. Geteld zijn alleen de echte winkels, geen stalle tjes op straat, enz. Door elkaar gerekend is daar dus één winkel op 78 inwoners, want Engeland met Wales telt bijna 39.000.000 zielen. Anders gezegd: één winkel op 18 gezinnen, het gezin van den winke lier medegerekend. 17 Gezinnen moeten dus dat eene onderhouden! Is het wonder, dat duizende winkeliers een zorgelijk be staan voortsleepen? Natuurlijk zijn er ook onder hen „rangen" en „stan den", maar dit neemt niet weg, dat zij, ook door hun groot aantal, geregeld bezig zijn, elkaar op te eten. Er zijn stellig ook andere redenen, doch van een groot aantal faillissementen in den handeldrijvenden kleinen middenstand moet de oorzaak zeker niet in de laatste plaats gezocht worden in de volkomen overbodigheid van tal van zaken. Bedoelde enquete stelde vast, dat in sommige middei- groote steden het aantal winkels bedroeg 1200 op 55.0000 inwoners of 1 winkel op elke 11 gezinnen. Laten we nu eens een kleine rekening opzetten en geen uitersten nemen. Bijv. 16 gezinnen per winkel, dus 15 buiten het eigen gezin. Stel dat de winkelier verdient f 2000 per Jaar, een bedrag dat door velen niet zal worden gehaald, doch waarop het gemiddelde gezinsinkomen in Neder land wordt geschat. Door elkander gerekend bezorgt elk gezin hem dan een winst van f 135 per jaar, of van een rijksdaalder per week. Dit zijn dan de kosten, verbonden aan de distributie, den kleinhandel. Voortgebracht, geproduceerd wordt 1.1 Na dat ze gelukkig de grenzen waren over getrokken, vond de prinses het heerlijk, rustig In de auto te mogen zitten, terwijl ze het land schap bewonderde en met Billy een gezellig praatje maakte, toen zij langs de wegen trok ken. -Toen begon ook Leander op zijn luit te spelen en soms hield hij even met zingen op, en vroeg hun het liedje mee te zingen. Dus de tijd ging prettig voor hen voorbij, tot zij kwa men in de straten van een stad, waar juist markt werd gehouden. De straten waren gevuld met koelen, schapen, varkens, paarden en aller lei soort dieren, die naar het marktplein werden gedreven. En Billy moest erg oppassen, dat hij met zijn auto geen der dieren aanreed. „Des te beter als u het niet begrijpt," zei de Griek glimlachend. Het doet verfrisschend aan om in dezen tijd nog onschuld te zien. Meneer Desmond, uw dochter dient toch iets van dc wereld te zien, vindt u ook niet? Het lijkt mij wel wat zelfzuchtig van u, haar hier zoo opgesloten te houdein, in plaats van haar iets van het leven te laten genieten. Zij is maar eens jong". Terry verwachtte dat haar vader op de een of andere wijze den man zou duidelijk maken, dat zijn dochter zijn zaak was, maar in plaats daarvan nam hij den raad aan op dezelfde luchtige manier, waarop hij was aangeboden. „Ik vond het noodig, dat het meisje op de hoogte kwam van de zaken en ik wilde eens zien, wat er in haar stak", verklaarde hij. „Ik ben niet van plan haar af te beulen of haar nog lang aan het werk te zetten." Het was een feit, dat Desmond razend op Nazlo was. Als hij zich had kunnen laten gaan, zou zij hem zeker het restaurant hebben uitgesmeten om de ge- meene beschrijving, die hij van Julia had gegeven maar natuurlijk hij, Desmond, mocht niet toonen, dat hij eonig belang stelde in juffrouw Divine. Hij had het zelfs doen voorkomen, alsof hij niet siwt, dat zij reeds uit Europa was teruggekeerd en het hin derde hem, dat Terry dit nu wist. Nu de gelijkenis met Terry zoo opvallend was, was het maar beter, dat Julia zich niet meer in de „Blauwe Maan" ver toonde. Zij hield van haar vader, maar in haar eigen wereld had zij nu het hoogtepunt bereikt en minder dan ooit wenschte zij hekend te zijn als dc dochter van een herbergier. Lang geleden had zij een sprookje verzonnen betreffende haar afkomst en dat wilde zij volhouden. En wat Terence betrof, hij had zijn „ou- derwetschen tegenzin" overboord gegooid in den tijd van Tom Perrin, aan wion men het wisselen der for tuin verschuldigd was. Misschien was het grootste deel van dien tegenzin, net als Cleopatra's paarl, op gelost in alcohol; in alle geval was er niets van over gebleven en wat Jule. deed was goed. Terence had nog andere concessies aan het leven ge daan. Bijvoorbeeld waar het een millionnair betref, zooals Nazlo; dan bewaarde je je goed humeur tot nan het uiterste en zelfs nog daarbuiten; zoo'n geld man kon je honderd maal koopen en verkoopén. Als je geen concessies deedt, dan was je een dwaas. Je kon nooit weten, wat zoo'n kerel voor je deed, als je hem naar de oogen keek. En hij moest ook .den ken aan Teresa's toekomst. Terence had haar niet tot zijn caissière gemaakt, omdat hij haar hulp in het restaurant noodig had. Het zou gemakkelijk genoeg geweest zijn om een meisje te vinden, dat het werk al kende. Hij had voor dat geld niets. De voorraad goederen, die tot onze beschikking staat, wordt er niet door vergroot; wij worden er dus niet rijker door. Bij een doelmatige voorziening zou hierop ongetwijfeld heel veel zijn te bezuinigen. Dan zou er echter regel en organisatie moeten komen, gericht op het algemeen be lang. Daarzonder zal het wel blijven als het nu is. Geen enkele zakenman, die voor zijn taak berekend is, zal ln zijn eigen zaak zoo'n ordelooze boel dulden, als het nu in het maatschappelijk leven Is. Als wij meenen, dat er te veel winkels zijn, is dat geen verwijt aan eenigen winkelier. Velen zijn het niet voor hun genoegen en de goede, die hart hebben voor hun zaak en hun klanten, zien de fouten zoo goed als wij. Het zal echter nog wel wat duren, eer samenwerking in de plaats treedt van concurrentie! DE MAN VAN SMAAK. (Hummel.) Wat een slechte smaak. Men draagt geen witte broek bij een zwarte jas. Het zou goed zijn afgeloopen, als niet plotseling een vet varken dwars de straat was overgesto ken, net voor den wagen. Billy trachtte dadelijk te stoppen en zette de remmen aan. Doch de prinses schreeuwde, en greep de arm van Billy, waardoor Billy de macht over het stuur kwijt raakte. De wagen slipte sloeg een aantal scha pen neer, stootte op 'n kudde paarden en koelen en toen ontstond een verschrikkelijke herrie. Schapen, paarden, varkens, koeien, namen de beenen, en vlogen de straat over. De drijvers schreeuwden uit alle macht en sloegen met hun stokken op de beesten. De menschen vluchtten in de winkels en in de huizen, vrouwen schreeuwden en vielen flauw. En toen verscheen de politie op het tooneel van het ongeluk... Nou, dat zal zeker niet gemakkelijk afloopen. Terry op die plaats gezet, omdat, hij wilde, dat, zij gezien werd. Bijna onwillig had hij zichzelf moeten bekennen, dat het meisje net zoo mooi was als Julia. En zij was tien jaar jonger. Hij dacht, dat het niet onmogelijk zou zijn in dezen tijd, dat een rijke jon gen verliefd zou worden op de mooie caissière en zelfs met haar zou kunnen trouwen. Maar hij had nooit gedacht, dat hij zoo'n groote visch als Nazlo aan den haak zou slaan. Eustace Nazlo, de Schoenenko ning. Nazlo was van een ander type dan de meeste mannen jongen, ouden of van middelbaren leef tijd die aangetrokken waren geworden door Ter ry's roode haar, en door haar groote oogen, die zwart leken, maar bruin waren of diep blauw. Die andere kerels waren „Johnnies" geweest huis-, tuin- of keuken .Amerikanen het zou moeilijk zijn geweest om zoo'n schoolkind ertoe to brengen intiem met hen om te gaan, zelfs niet als zij het ernstig hadden ge meend, wat klaarblijkelijk het geval niet was. Maar Nazlo was een man met hersens; een Napoleon in zijn zaken, die met niets begonnen, zelfs vóór den oörlog al aardig op weg was geweest om million nair te worden. En gedurende den oorlog was het hem gelukt. Ieder kende hem bij naam. Zijn prach tige Bolls-Royce stond nu in de garage en maakte dat al de andere wagens eruit zagen of ze „geen cent waard waren". Zelfs Terry had over hem moeiten hooren spreken, ofschoon het scheen van niet. Maar in plaats dat dit Nazlo verveelde, vond hij haar onnoozelbeid aardig en grappig. Het was een bewijs, dat wat er over haar verteld was, geen sprookje was. Geen enkel meisje van haar soort, behalve dan een schoolkind, zou hem onverschillig hebben behandeld. „Mijn raad is, zie dat u zoo snel mogelijk een andere cassière krijgt," zei Nazlo. „en verlos deze jonge dame uit haar gevangenis. Houdt u van auto rijden, juffrouw Desmond? Als u het prettig vindt, dan kunt u een toertje in mijn Rolls Royce ma ken". Terry bloosde. Zij was niet veel veranderd sinds de dagen van Silverwood, toen zij het spelletje speel de van „laten wij doen alsof". Zij antwoordde: „Ik heb nog nooit in een auto gezeten". „Wat? Ik dacht, dat er zoo iemand niet bestond!" barstte Nazlo uit. „Maar ziet u, ik heb nog nooit een jonge dame ontmoet, die juist was uit een klooster school. U is een nieuwe ondervinding voor mij, juf frouw Desmond. En dat beteekent heel wat voor zoo'n blasé heerschap als ik ben. Begrijpt u het woord blasé?" „Ja. Ik heb in het klooster Fransch geleerd," zei Terry. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6