SchagerCourant Zaterdag 10 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8660 Derde Blad. ei: *U" FEUILLETON. VERTELLINGEN. I «u - Mll T Brabantsche brieven. ODERNE K_ BLAAUBOER EUBELEN SCHAGEN een modern mahonie Huiskamer-Ameublement, De landbouwcrisis. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ ItflStlHEEREN-BAAI B e d e 1 a a r s m e l h o d e n te New-York. i Ulvenhout, 5 Mei 1930. Menier, Toen 'k Zondaggemèrgen in ons kerkske kwam, toen sting daar veur aan, in de verte, 'nen grooten kraans van kèèrsen-zonnekes te stralen om 't schoone beeld van onslievrouwke. En pot ten mee rodondendrums in vollen bloei die stingen aan d'r voetjes. Lijk groote klodders van suikergoed, zoo laggen die schoone blom men as gemorst op 't fik- ache, starke gruune blad van die weelderige potten. Maar daar hlew 't nie mee op, amico! Hortensia's blommen as dubbele vus- ten zoo groot in kleuren zoo zocht as d'n veurjaars- dag zeivers is en graniums van 't zeldzomste rood, die stingen daar onder 't wiemelend licht van smette- looze kèèrsekens te pralen in 'nen kleurendos, da g*oew oogen er nie van af kon houwen. Elommen, blommen en nog 's blommen en 't leek wel *nen golf van kleurig schuim waarop onslievrouwke te zweven sting! Meimaand! Bloeimaand! De witte en liela kruinagelpluimen ste ken in trossen boven 't struikgewas uit en buigen op 't windeke teugen de zon. De meidoorn in de heggen hangt in gierlaandes tusschen al 't gruun en geuren as rijstepap-mee-bruine-suiker asemen d'r uit de wegels over. 't Eotergeel van de dotterblommen drupt as room de slooten in waarover wilgenbomkes mee d'r zulverig blad d'r eigen in te spiegelen staan. Gatvernolle 't is zoo schoon ieveraans! Ge kim 't zien, ge kun 't ruuken ja, ge pruuf 't zuut op oew lippen: En in de velden...! Ah! Daar lijk 't 'n overstrooming van gruun. Daar staan gewoon plassen van goudgelen slaai zoo ver as da ge zien kunt. Te kroppen en te zwellen staat ie da ge 'm zoo in z"n rijpe blaren bijten zou. En de dunne, donkermalsche spenazieblaaikes staan <e trillen op 't veurjaarswlndje dat er over d'akkers asemt as de nokte basjes van pasgeboren kernijntjes. Ge kun 't zóó eten. Neeë, drinken kun-d-et! Want elk blaaike is 'nen slok van zuutig vocht da-g'-as balsum deur oew keel lot güjen. En nouw vandaag, amico, nouw er al van d'n vruu- gen mergen af malsohe mei-rengel te druppen haangt uit de zware lochten; nouw er 'nen blaauwen damp over de wereld wasemt waarin de groeikracht besloten zit as sap in 'n mollige wijnpeer, nouw de èèrde vol is van 't druppend en tikkend gerausch van de vette drop pen op 't overdadig gruun en de zware zuute geuren van onze bosschen en de blommen teugen de kleffe èèrde blijven kleven, nouw zouw ik nakend deur de velden willen duikelen in 'n bad van dieën malsohen, wèrmen rengel die as hondeklonje aan oew vel plekt! Maar ami co. keb 't aanders aangeleed. Ik kon 't nie meer hou wen; barstte van veurjaarsdolheld en keb 'nen duik ge mokt in onze Mark, da-d-et schuim omhoogvlokte in de kruinen van 't gebomte. Keb op 'n afgelegen plakske, midden tusschen de mastenboomen van 't bosch m'n spullen aan 'nen stronk opgehaangen en ben over m'nen kop, schuins van de kaanten, dat de werme modder aan m'nen rug klonterde, de Mark ingekieperd. As 'n stoom- botje hè'k er op m'nen rug gezwommen, schuim trap pend mee m'n voeten. En van boven vielen druppels as duiveneiërs uit de lochten en pasten kledderend op m'n vel. En ineens schoot daar 'n zonnestraaltje deur de we reld, dwars deur de pepkes rengel henen en 't was of er pèrels in muljoeneu van den hemel kwaxnmen rollen, zóó schoon, zóó wonderbaar, da'k snotverdemallemos- terdpot glad weg vergat te zwemmen en zonk as 'nen loodgieterswinkel. Keb gelachen da m'nen buik in 't water hong te schud den. Stel-d-oew eigen veur amico, da ge as zwemmer verzuipen zouw omda ge glad vergeten was om .te zwemmen. Da's zoowa net eender as da gij op oewen buroow dood zou gaan omda ge vergat asem te halen. Maar ollee, 't was toch ok zoo sohoon ee? Of ze 't schoons mee schuppen vol d'n hemel uitflaansten. Meimaand! D'r is 'nen overvloed van alles op deuz Lentewèreld, da-d-elken mensch genieten kan van 't schoon en van 't lekkers, as 'nen mieljenèèr. De kustelljkste gruunten daar kan d'n ermste z'n bukskc aan strak-frèten; aan de blommen z'n gemoed voldrinken; van de geuren in de huiverende lochten z'n longen volzuigen da z'n bloed deur z'n zielement schuimt en bruischt; z'n klok huis, z'n hart, 'n bad krijgt van nuuw en frisoh bloed! 't Beste en 't kuste!ijkste veur 'nen mensch, da leet er nouw veur 't happen! Starker: d'r is méér. dan me verstouwen kunnen. En de* veugeltjes, ze laten d'r rollerkes en d'r slagskes deur de lochten buitelen in dol geschater en geschetter. Mee d'r glaanzende virkes, gespreid over de volgefrèten basjes zemmen biikskes as illestieken ballokes, zoo #ond en vol, zitten ze in de takken van boomen en 'pruiken, moe d'r kopke naar omhoog, te zingen dat d'r tDlllerkes deur de bosschen en over de velden rollen en is 't of ze den Schepper van alle schoons en goeds hul de brengen en daank veur z'n küstelijke gaven. En toen 'k ze van den mergen weer heurde in 't nat geblaaite da fonkelde in 't zonneke, duzenden drup- kes hongen te beven in 't zonnelicht lijk illectrieke laampkes van 'n ertje-ter-grotte, toen docht ik ineens aan da goeie, da-d-eilige pustorke; aan da-d-eenvoudig menneke, da zukke schoone vèèrzekens hee gemokt op de wondere natuur en die naar 'k las, en daarom moes ik aan 'm denken 'n paar oogenblikskes veur ie doodgong nog zee: „keb altij de veugeltjes zoo gère beuren schoefelen." Keb efkes stillekes veruit staan turen, daar onder m'nen noteléér, die vol mee plümkes zit van 't bot tend blad of er vlammekes uit de takken lekken en toen was 't, of ik 'm daar uit 'n plekske zon zag ko men, naar me toe, mee z'n smal-zw^rte figuurke en z'n groot wit gezicht, heilig van gepeinzen, om 'n pepke tckomen smoren en te praten van daauwdropkes en madelievekes; van veugeltjes en van blommekes; van blossem en van meidoorn. En ik docht aan z'n staand- beeld da ze deus dagen emmen onthuld in bijzijn van wèreldlijke en kerkelijke vorsten; van geleerde perfes- tera en kunstenèèrs en... amico, 'k zag 'm daar op m'nen erf stillekes lachen staan, turend naar 'n fladde rend kapelleke en z'n witte haandje lochtjes beven as ie z'n steenen pepke in z'nen mond stak. En hij schudde toen 's mee z'nen zwaren kop en 'n traantje liep er deur de diepe groeven van z' lieve gezich... En keb 'm begrepen, amico. De veugeltjes daanken zingend veur 't veule goeds en 't veule schoons. De menschen gooien de slaai en de spenazie op den mesthoop, zooas ze ok Giedo Gezelle z'n vèèrzekens en z'n schoone woordekens gesmeten emmen op d'n mest hoop van onverschilligheid en nog erger. Keb 'm begrepen, amico, deuzen mensch, die z'nen Schepper veul beter begreep as de menschen om 'm henen. Waant hij had gin verstajum van leugenary en geniepigheid; daar was ie te goed veur. Keb 'm begrepen, toen 'k docht aan z'n staandbeeld en 'm op dazelfste mement z'nen moeiën kop zag schud den, as 'n veul te zware blom op dunnen stengel, die te beven staat op 't windeke. Ja de menschen zijn lijk kienders. Lijkt 't kindeke da jaankt om 'n stukske' speulegoed en 't kepot slaat zoo gauw as ie 't heet Maar dan nie wit wat ie doen mot om 't gemokt te krijgen en blijer is mee de stuk ken as mee 't onbeschadigd spulgoed. Zoas de groote mensch meer plezier belèèft van 'nen Giedo in brons as van 'nen levenden Giedo Gezelle! Maar genogt: de schatten die dit eilig dlchterke ons nagelaten heet, ze vürmen nog gin percent van d'n rijk dom die er zit in zijn zielementje, ok al zat da ziele- mentje in 'nen toog, die gruun was van kallgheid^en èremoei en dan is ie Goddaank! nóg nie te bekla gen! Hij ee méér genoten van één madelieveke da nie van hum was, as 'nen mieljenèèr van 'n heel park da deur dartig man mot onderhouwen worren en hij zouw liever mee z'n blooten voet in 'nen verroesten spijker emmen getrapt, dat mee z'n schoenen aan in 'n klap roos. Maar hoe menschen 't hart emmen om scheepladin- gen van de küstelijkste gruunten op d'n mestvaalt te smijten, terwijl m'nen zeun d'n verver 'n dubbeltje veur 'nen krop slaai en twaalf centen veur 'nen kiloow spe nazie geven mot in Amsterdam, kek, da-d-is onzen lieveneer op z'n teenen trappen! Amico, hoeveul menschen zijn d'r nie, die 's middag ges aan tafel mee 'n lepeltje zitten af te mikken da-d ieder 'n evengroot (evenklein!) schepske van dieën gruunte op z'n bord krijgt. Da moeder blaaike veur blaaike nakèkt veur z*r ééntje weg zal gooien deur d'n gootsteen, omdat 't opgefrèten is deur 'n wurroke. Hoe d'r veul van tafel opstaan omda-d-'t gedaan is, maar gère nog 's aan zouwen schuiven as er 'n schaal te daampen sting mee spenazie die nouw op d'n mest- kuil leet! Kek, amico, as ge daar bij denkt, dan schudde mee oewen kop, zooas Giedg vandenmergen op m'nen erft en dan zouw er ok 'n traan over oew bakkes tippe len. Eten weggooien omda-ge-'r nie genogt geld van maken kunt, terwijl er nog duzenden menschen zijn mee 'nen veuls te wyen broeksbaand, da's misdadig! Da's aan d'n eenen kaant zitten te bidden om 'nen goeien oogst en aan den aanderen kaant onzenlieveneer bedaanken as er nilcske groeit! Zekers, ik as boer zie ok gère goeie prijzen van m'n gewas. Ok veur mijn is 't nie meugelijk om m'nen vruchten goeiekooper te verkwaanselen, dan d'n pluk kost Maar liever za'k de erme menschen, ge stichten en instellings op m'nen velden de boel laten rooien, dan da'k 't in d'n mestkuil smijt as vuil! Eén spenazieplaantjc, van God gegeven, is me meer wèèrd, as tien penhouwers waar da pampier van Lo- carno mee geteekend is en waar heel de plieslewèreld veur overènd staat om da dink terecht te brengen! Ochèrme! Nog sjuust emmen In Londen kunnen zien, hoe de vrede d'r veurstaaL Daar emmen ze de grotste keet gemokt om d'r vloot te houwen. Wa zal dus da pampier van Locarno veur wéérde emmen as er weer oorlog komt? Nog minder as 'nen kruiwagel oorlogsmarken teugen dieën tijd! Lot staan d'n penhouwer waar da pampier mee on derteekend is! Ge zouw bekaanst zeggen, da-d-et 'n flaauw recla mesmoesje is, 't kwijtraken van da dink, om op die manier nog 's te laten zien da-d-al die vredesconferen- sies nog zoo mis nie zijn. Maar mijn maken ze nie ongerust horre, mee die vredesrillekwie! Keb meer te doen mee de spenazie en slaai, waar ze d'n hemel op ons bloote kniekes veur moesen bedaanken en die ze behaandelen as essetee! Amico, Ik schel d'r af. M'n vel ls staampende vol en 'k gaai nog effekee naar buiten tot d'n zonsonder- gaank! Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. UIT VOORRAAD LEVERBAAR afgewerkt met coromandel en esdoorn, bestaande uit Dressoir, Trek- tafel, 2 Fauteuils, 4 Stoelen, Spiegel, PRIJS f510.-. Bekleeding naar keuze. Kan ook in andere samenstelling geleverd worden. III. In ons voorgaand artikeltje wezen we op het groo te voordeel dat er voor de maatschappij in zou ge legen zijn, als er overal door de geheele wereld een vrij ruilverkeer was. Helaas, dit is een droombeeld, waarvan de werkelijkheid nog in het verre, verre verschiet ligt Zelfs een afzonderlijke conferentie daarover te Génève gehouden, waar afgevaardigden van de meeste staten, aanwezig waren, is op niets uitgeloopen, en onze Nederlandsche afgevaardigde al daar, de heer Colijn, moest met ledige handen naar huis terugkeeren. Hij had voor zijn mooi werk al daar een beter lot verdiend, doch het mooht niet zoo wezen. Tarieven hier, tarieven daar, overal tarieven en invoerrechten die het vrije ruilverkeer duchtig be lemmeren en velen vragen zich af of Nederland zich nu maar zoo alles moet laten welgevallen. Ik weet dat er onder de landbouwers, vooral in het Zuiden van onze provincie aanhangers zijn van de leer, als iemand je slaat, welnu, sla dan terug. We kunnen toch immers ook wel wat terugdoen. Al zijn we een klein land, we rekenen op de wereldmarkt toch nog wel mee. Om dit te demonstreeren, heeft de Secretaris der Holl. Maatij. van Landbouw een berekening opgezet van hetgeen ons land in heit afgeloopen jaar 1029 heeft uitgevoerd. Aan allerhande artikelen leverde ons land aan het buitenland voor 1989 millioen gul dens. Van deze 19S9 millioen ging allee.n voor een waarde van 456 millioen guldens of ongeveer 23 van het geheel naar Duitschland. Bij deze 456 mil lioen was een bedrag van 250 millioen gulden aan bodamproducten of wel ongeveer 1/8 gedeelte van onzen totaaluitvoer. Het ligt voor de hand natuurlijk dat deze getallen teii opzichte van Duitschland zoo groot zijn. Duitsch land toch ligt nabij onze grenzen. Het is een bij uit stek industrieland, en heeft dus een dichte bevol king; welke behoefte heeft aan velerlei producten van land- en tuinbouw. We kunnen in dit land be trekkelijk goedkooper leveren, dan vele andere ex porteurs van veeteelt-, landbouw- en tuinbouwpro ducten. Weet ge geachte lezer wat nu een bezwaar is van dezen eenzijdigen uitvoer naar Duitschland. We zijn met dezen onormen uitvoer naar Duitschland te veel van de handelsverrichtingcn van dit land afhanke lijk geworden. Wanneer zoo'n groote klant als Duitschland hooge invoerrechten gaat heffen, zooals we dit den laatsten tijd ondervinden, gevoelen wij daarvan een groote terugslag. Wanneer onze export voor hetzelfde be drag naar 10 diverse staten ging, zou het weinig hin der veroorzaken in den gang der zaken als één van die landen ging doen wat de groote afnemer nu doet. Nu is de wereld groot genoeg en onze exporteurs zit ten gelukkig niet voor een gat gevangen en met onze qualiteitsproducten zullen we wel weer nieuwe markt ten veroveren indien dit tenminste ook niet ver hinderd wordt door tariefmuren in andere landen, doch voor dit alles is tijd noodig. Dat gaat zoo maar niet ineens. Welke producten gaan nu zoo al naar Duitschland. De voornaamste zijn wel deze: Boter voor 77,3 kaas 45.1 eieren 67.4 hoenders 86 versche groen ten 62.6 bollen en heesters 20.3 mnd -en kalfs- vleesch 85.7 aardappcle:1 30.7 en versch fruit 41.4 Duitschland is dus een zeer belangrijke af nemer van onze producten, die wij graag tot klant zouden wensehen te houden. Wat betrekt ons land nu van het buitenland. Vol gens denzelfden heer Hulsmand, die dat netjes heeft nagerekend, beliep dit over 1929 een waarde van 2752 millioen gulden. Hiervan leverde Duitschland 30V2 of 812 millioen gld. Tegenover een uitvoer naar Duitschland van 456 millioen, staat nu een invoer van Duitschland van f842 millioen, m.a.w.: wij, het kleine Nederland, betrekken veel meer van Duitschland, dan Duitschland van ons, of m,a.w.: wij maken het dus mogelijk en niet in ge ringe mate, dat in Duitschland de fabrieken kunnen blijven werken, en dat er zeker heel wat minder werkeloosheid heerscht, dan wanneer wij die Duit- sche producten niet zoo maar vrij invoerden in ons land. Deze ingevoerde producten- zouden ook heel best in ons eigen land kunnen worden gefabriceerd, hetgeen aan de werkeloosheid in ons eigen land zou ten goede komen. Waarom dan zoo lijdzaam alles te accepteeren de maatregelen die het buitenland gelieft te treffen. Sla terug, zoo redeneert men dan; misschien is dan het spelletje eerder uit, dan wanneer men maar lij delijk toeschouwer blijft. Deze landbouwers, die ik zoo sprak, zouden dus gaarne een vechttarief op het verlanglijstje plaatsen dat aan de Regeering zal wor den aangeboden om verbetering in den toestand te brengen. Of zij gelijk hebben? Wie zal het zeggen, Voorloopig maakt de redeneering nog geen opgang, want als ik mij niet vergis, heeft geen enkolc land- bouwmaatij. dit onderwerp positief naar voren ge bracht. En daar is reden voor. Al lijkt alles heel aan nemelijk, toch liggen op dit terrein heel wat voet angels en klemmen. We zullen er eens één noemen. Van de 2752 mil lioen gulden die wij 's jaarlijks aan producten in voeren, maken de voederartikelen voor ons vee een zeer belangrijk quantum uit. Gesteld nu eens dat de Regeering besloot om een invoerrecht te heffen van deze voederartikolen. Dat zou natuurlijk dete voeder- artikelen duurder maken; de akkerbouwers zouden dat wel fijn vinden, die waren er mee gebaat, want de groentenprijzen zouden daardoor een gelijke ver hooging kunnen ondergaan. Doch de koeboeren zou den zich die duurdere granen moeten aanschaffen. Als die deze meerdere onkosten nu maar konden ver rekenen met de zuivel prijzen en de vleeschprijzen, dan zou ten slotte het buitenland onze afnemers deze invoerrechten betalen. Doch in werkelijkheid gaat het geheel anders. Het duurdere vleesch, de duurdere zuivel vindt geen aftrek in het buitenland. Men gaat daar dan koopen bij goedkoopere adressen en het gevolg moet worden dat de veehouders in weerwil van duurder voer, mindere prijzen voor de producten verkrijgt Wat voor de eene partij dus een voordeeltje is, is schade voor de andere partij. Dit gaat altijd zoo met invoerrechten. Daarvan profiteert de een ten koste van den ander, aangezien al die rechten willekeurige menschelijke instellingen zijn en de fouten vertoonen die aan menschenwerk eigen zijn. Ik geloof niet dat dit de juiste manier van han delen zou zijn. Er zijn m.i. betere. Ik zal eens een voorbeeld geven. Duitschland neemt per jaar van ons af 800 millioen eieren. Geen ge ring aantal dus. Ons ei heeft in Duitschland een zeer goeden naam en wordt daar graag eenige pfenningen duurder betaald dan het eigen inheemsche product Om de menschen in Duitschland te dwingen de on gewilde Duitsohe eitjes te consumeeren, heeft de Rijksdag het invoerrecht op eieren verhoogd tot 30 Mark per 100 K.G. Dit besluit zal eerst waarschijnlijk in het eind van dit jaar van kracht worden. In de laatste jaren is de kippenstapel in Duitschland na tuurlijk ook evenals bij ons, reusachtig uitgebreid en in de toekomst zal het aaitla kippen in Duitsch land natuurlijk nog belangrijk omhoog gaan. Sta tistieken wijzen uit dat de Nederlandsche kippen evenwel gemiddeld 159 eieren per jaar produceeren, terwijl de Duitsohe het niet vorder kunnen brengen dan 100 eieren per dier. Vanwaar dit verschil? Dit zit hem in onze intense selectie gedurende vele ja ren. Wij hehben dus een voorsprong met onze kip pen op de Duitsohe kippen van 50 eieren per jaar. Laten wij dit uitbuiten en laten wij trachten dezen voorsprong te blijven houden. 150 eieren per kip ge middeld is al niet weinig, doch door goede legsters te fokken, kan dit getal toch nog wel gemiddeld over het geheele land met 30 a 40 per dier opgevoerd worden. Nu is het gemiddeld 150. Dat wil dus zeg gen, dat er ook nog kippen worden gehouden die veel minder produceeren. Die moeten er uit; weg met die dieren. Kook er maar soep van; als zij daar ten minste nog voor deugen en laten alle kippenhouders zich toeleggen op het fokken en houden van waar devolle dieren. Om dergelijke dieren aan te schaffen kost iets meer, doch door het grootere aantal eieren dat men raapt, zullen deze kippen toch op den duur ECHTE FRIESCHE 20-50ct per om heit goedkoopste zijn. Het gemiddelde getal van 150, moet dus omhoog. We moeten Duitschland daarin voorblijven. En dankten tweede moeten de productiekosten van een ei kleiner worden lager worden. Men zal dit moeten zoeken in oen meer rationeele voedering; een voedering overeenkomstig de hedendaagsche eischen der wetenschap. Men zal dan misschien per kip iets meer aan voer moeten betalen, maar naar verhouding van het aantal eieren dat men door een goede voedering meer raapt, zal de productie van een ei goedkooper worden. Een ra tioneele voeding is altijd de goedkoopste per ei. Ook met de voedering kunnen wij dus de eierproductie op voeren, doch de productiekosten zelf, verlagen. En als derde punt van beteekenis zal de pluimveehou der zich nog meer dan tot heden moeten toeleggen om de kippen zoo groot te bpengen en zoo te verzor gen, dat zij juist de eieren produceeren in den tijd dat deze het duurste zijn. Hiervoor is kennis van zaken noodig. Voor zoover het onze pluimveehouders betreft, de groote massa hiervan is voldoende onder legd om de groote voordeelen van bovenstaande be schouwingen in practische toepassing te brengen. Dit hebben wij ook voor op de Duitsche kippenhouder3 als massa beschouwd. Het intensieve dat onze be drijven eigen is, mist men nog in Duitschland. Alles is daar nog veel meer extensief dan in ons land. Met de invoerrechten als beSchermmiddel zullen de Duit sche kippenhouders zich ook wel niet zoo er op toe leggen om hun bedrijf intensief te maken, want dit is weer de groote fout van invoerrechten: 's menschen geest en genie wordt niet genoeg gescherpt. Er be staat geen strijd tot intensiveering, geen drang naar volmaking. Neem in een land de tariefmuren weg en zoowel de industrie, als do landbouw valt cr dan als een kaartenhuis in elkaar. Op een vrije concur rentie is men nooit ingesteld geweest. We kunnen het dus nog wel bolwerken in weerwil van de hooge tarieven, doch dan gezorgd voor verbetering van de kwaliteit van het Hollandsche export-ei, en van de verpakking, verbetering van de legsters op de boer derij en verbetering in de manier van voeren. Vooral de veilingsbesturen en allen die bij den export betrok ken zijn, kunnen in deze heel veel doen om den goe den gang van zaken te bevorderen. Hetzelfde wat ik hierboven aanstipte over onzen kippenstapel, zou van meerdere andere producten uit landbouw, tuin bouw en veeteelt kunnen worden aangehaald. Su perieure-kwaliteit met de minst mogelijke kosten ver kregen, dank zij een wetenschappelijke ondergrond zij en blijve de leus van ons in den strijd tegen da tarieven. S. V. Een „hariverscheurenden aan blik". Bedelende bedriegers, die gemiddeld 11 dollar per dag verdienen en dat is nog heel ge ring. Een ware stadsplaag. De bedelaars, die op de straten en stations van den ondergrondspoorweg van New-York om een aalmoes bedelen, bieden, aldus de „N. S. C." vaak een hartver- scheurenden aanblik. „Hoe treurig" zucht de gevoelige dame. ais ze, geroerd, haar penningske offert om de ellende te lenigen. Een feit Is het, dat dit ambacht, dit handwerk, waarbij veel ellende wordt vertoond, een zeer winstgevend bedrijf is en dat vele van deze „arme slokkers" in de Amerikaansche steden een grooter In komen hebben dan de teerhartige lieden, die zich zoo vriendelijk beijveren, hen te helpen. Leden van de universiteit van Chicago hebben kort geleden, een studie gewijd aan de bedelarij, en niet slechts enkele uitzonderingen onderzocht, doch de ge middelde gevallen. Getuigenverklaringen en eigen aan schouwing gaven tot resultaat, dat de bedelarij In Chi cago, vijf tot twintig dollars per dag verdient Gemid deld verdient hij elf dollar per dag. In New-York is de zaak niet beter. In de laatste jaren zijn de bedelende bedriegers tot eene ware stadsplaag geworden. Zoo gedachtenloos werpen de voor het moment levende wereldstedellngen hun geld weg, dat zelfs een bedelende nieuweling meer verdient dan een fatsoenlijk man door behoorlijken arbeid. Door weldadlgheldsvereenigingen werd vastge steld, dat de toestanden verschrikkelijk zijn en de meeste bedelaars geen hulp noodig hebben. Een slechts eenigszins medelijdenwekkenden kerel speculeert niet tevergeefs op het medevoelen van zijn medemenschem Een goede stand, zooals de trappen welke naar den ondcrgrondschen spoorbaan voeren of zeer drukke hoeken van straten, ls een ware goudmijn. Zoo zou een der bedelaars, geïnstalleerd bij een v«t de stations van den „ondergrond" minstens dertig dol lars perd ag verdienen. Menigeen zal bij dergelijke ver dienste voor een bedelaar wel wat al te hoog geschat vinden. Deze meening bewijst evenwel, dat men niet op de hoogte Is van het bedelaarsbedrijf. Toen, eenigen tijd geleden, een man werd gearresteerd, omdat hij ln de wagens van den ondergrondsche had gebedeld, bleek, dat hij, op een tocht van vijf minuten 25.73 dollars had veroverd. Hij verklaarde, dat hij een slechte week heeft, wanneer hij niet minstens 200 dollar ontvangt De bedelaars te Chicago schijnen dus tot een klasse der „ongeschoolde arbeiders" te behooren. Of de kan sen op een „fatsoenlijk stuk brood" zijn in Chicago kleiner dan in New-York. Daarom ls het zeer waar schijnlijk, dat er wel eergierige bedelaars van Chicago naar het Oosten, naar New-York, zullen trekken, waar een „dorado" hun tegenlacht. Ook de New-Yorksche bedelaars zijn met den tijd vooruitgegaan. Waren vroeger de bedelaars vaak goed gekleed of poseerden ze als fatsoenlijke lieden, wicn het is tegengegaan, thans doen ze alsof ze gebrekkig of ernstig ziek zijn. Vertelden ze vroeger hun slachtoffers een lange lij densgeschiedenis, zoo gaan ze thans zielkundiger te werk en volgens de Oostersche methoden, door hun „gebreken" te vertoonen, waarbij zij stommetje spelen* In werkelijkheid evenwel leidt deze bende van bedrie gers een vroolijk en behagelijk leven. Een aantal woont buiten ln villa's en komt dagelijks naar de stad voor „de zaak". In één geval bewoonde een van deze bede laars een geheelen vleugel ln een hotel. Op de sti and promenade van het bekende Cony-eiland werden kortge leden. twee luxe-bedelaars gearresteerd, juist toen zij op het punt stonden, ln een zeer elegante, dure auto, dis door de vrouw van een hunner werd bestuurd, hun operatieveld te verlaten. Twee wandelaars hadden zich bij de politie beklaagd, dat zij door de twee bedelaars op onbeschaamde wijze waren lastig gevallen. Op hv. politiebureau vond ro»n in de zakken van deze twee heeren 97 dollars in bank noten cn in zilveren munt Het gemiddelde van elf dol lars ie toch eigenlijk heel „gering", als men bedenkt dat

Schager Courant | 1930 | | pagina 9