Elnnenlandsch Nieuws. Herdenking Mr. P. J. Troelstra. Oplichting? Stakingsrelletjes te Alphen aan den Rijn. De Zuiderzeewerken. Tweede Kamer. Gemengd Nieuws. Fridtjof Nansen. Vrouwen bestormen het stadhuis van Lodz. Dwaze vrouwenmode. Naphta-reservoir ontploft. De moorden te Dusseldorf. Over den Atlantischen Oceaan. In de vergadering van de Tweede Kamer werd gis ter mededeeling gedaan, van het overlijdensbericht van mr. P. J. Troelstra. De Voorzitter houdt de volgende rede, welke staan de werd aangehoord „Geachte medeleden, De daareven voorgelezen mededeeling laat onze Ka mer niet onbewogen. Te zamen met wijlen den heer v. Kol in 1897 Hd van liet college geworden, is mr. Pieter Jelles Troel- stra, behoudens een korte onderbreking van 1925, volksvertegenwoordiger gebleven. Een politieke per soonlijkheid van nationale beteekenis is met hem heengegaan. Duiten het Parlement was hij de geest driftige en bezielende leider der Sociaal-Democrati sche Partij, die door hem is geworden en groot ge worden. Zijn in onze vergadering gehouden brillante redevoeringen zijti evenzoovele gedenkstukken van blijvende parlementaire waarde. Niet het minst door zijn parlementairen arbeid slaagde hij er in lichtende kimmen voor te houden voor de betere samenleving, die hem voor oogen stonden. Troelstra's eerbiedwek kende strijd voor de verheffing van de arbeiders stempelt hemt, trots verdeeldheid van inzicht over zijn optreden, tot oen blijvende en historische figuur, ook als lid dezer volksvertegenwoordiging". De Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, de heer Ruys de Becrenbrouck houdt daarna de volgende rede: „Bij de woorden, die gij namens de Kamer gewijd hebt aan de nagedachtenis van haar oud-lid, den heer Troelstra, moge ik mij, namens de Regeering aansluiten. Tientallen leden der Kamer cn niet wei nigen Ministers der Kroon hebben gedurende vele ja ren met den overledene in deze vergaderzaal aan de beraadslagingen deelgenomen. Het gedeelte der oppositie, waaraan hij uitnemen de leiding gaf, mocht fier gaan op zijn aanvoerder. Wars van kleingeestigheid, breed van opvatting met groote oratorische gaven toegerust, was de heer Troelstra een heraud van het parlement. Zijn warm kloppend hart voelde voor de nooden des volks; het kon zich verplaatsen cn meeleven in den gedachten- gang van hen, die met hem van meening verschil den. Aan zijn uitnemende eigenschappen van geesten hart bewaart ook de Regeering een dankbare her innering." De begrafenis van mr. P. J. Troelstra, Omtrent de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. P. J. Troelstra, welke, zooals we reeds meldden, Vrijdag zal geschieden, wordt nog meegedeeld, dat deze vanwege het partijbestuur der S.D.A.P. zal plaats hebben op de Algemecne Be graafplaats te 's Gravenhagc. liet ligt in de bedoe ling, dat de stoet 's middags te 1 uur zal vertrekken van het sterfhuis in de Leuvcnschestraat. Op de be graafplaats wordt de kist opgesteld en zal een dé- filé van de deelnemende corporaties en personen plaats hebben. Na dit défilé, dat vermoedelijk ge- ruiraen tijd in beslag zal nemen, zullen de deelne- menden zich begeven naar een zaal, waar een af- scheidsplechtigheid zal plaats hebben. Daarna zal het stoffelijk overschot worden ter aarde besteld. Bij deze plechtigheid zal niet meer worden gesproken. Een nieuw merk sigaren, waarvan gratis kistjes waren te bekomen. Den laatsten tijd verschenen in eenige dagbladen ad vertenties van D. C. van G., wonende Turfmarkt 16 te Haarlem, waarin reclame werd gemaakt voor een nieuw seriemerk Nederlandsche Steden. In de advertentie werden gratis monsterkistjes ter beschikking gesteld, welke 50 sigaren van gemiddeld 10 ct per stuk bevat ten. Toezending geschiedde na ontvangst van een post wissel ten bedrage van 50 ets. voor porto en verzen dingskosten. Een door de Haarlemsche politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de advertentie was geplaatst door een D. H. van W., Admiralengracht 247. De naam van G. was gefingeerd, en Turfmarkt 16 te Haarlem was slechts een postadres. De man, die geen sigaren fabrikant is, en geen sigaren in zijn bezit had, is aan gehouden en in bewaring gesteld. Aan het postkantoor te Haarlem had men reeds een groot aantal postwissels ontvangen, geadresseerd aan van G. De politie heeft evenwel gezorgd, dat deze niet zijn bezorgd. Bij zijn arrestatie had de man postwissels en bewijs nummers van couranten, waarin de advertentie was ge plaatst, bij zich. Botsingen met de politie, waarbij rake klappen zijn uitgedeeld. De woningen der fabrieksbazen met steenen bekogeld. Te Alphen aan den Rijn zijn tengevolge van een «staking in de dakpnnnen- en beton-industric ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Maandagmorgen is zoowel bij de dakpannenfabriek als bij de betonfabrick de Hoorn van de N.V. Oost hoek cn Zonen, ccn aantal werkwilligen uit Doetin- chcm, die des nacht per auto daar aankwamen, te werk gesteld. Denzelfden morgen arriveerden weder om 14 werkwilligen uit Ooltgcnsplaat en des avonds vijf uit Spakenburg, zoodat thans 31 arbeiders op beide genoemde fabrieken te werk zijn gesteld. De werkwilligen zijn ondergebracht in een woonhuis van de firma, dat op het terrein van de dakpannenfa briek is gelogen, en in een loods bij dc betonfabriek, zoodat zij zich niet op den openbaren weg behoeven te begeven. Beide gebouwen worden dag en nacht door de politie bewaakt. In den loop van deze week worden nog meer werkwilligen verwacht. Ernstige ongeregeldheden. Gisternacht, is het tot ernstige ongeregeldheden ge komen tusschon de politie en de stakers der N.V. Oosthoek en Zn. Omstreeks 11 uur Maandagavond verzamelden zich 300 a 400 menschen, onder wie ook vele nieuwsgierigen, voor de woning van den be drijfsleider. den heer Winkel, welke in de onmiddel lijke nabijheid van de dakpannenfabriek is gelegen, waar met eenige steenworpen de ruiten werden ver brijzeld. Dc politie, bestaande uit 10 A 12 man, rijks veldwachters en gemeentc-politie, die eveneens met steenen werden bekogeld, vermocht zich niet anders te handhaven dan door gebruik te maken van revol ver, sabel en gummistok. Er werden eenige salvo's in de lucht gegeven, waarna rake klappen werden uitgedeeld. Eenige personen liepen lichte verwondin gen op; een politieagent werd aan een hand ge wond. Het doel van de demonstratie voor de woning van den heer Winkel was waarschijnlijk te trachten, den politiepost voor het in de onmiddellijke nabijheid ge legen huis, waarin een aantal werkwilligen zijn on dergebracht, weg te lokken. Dit gelukte echter niet, waarop de stakers ook dit huis hebben bekogeld. Het duurde gcruimen tijd, voordat de omliggende straten waren schoongeveegd. Tegen half één ongeveer, kwam het opnieuw tot botsingen met de politie, nadat van de woning van den werkbaas P. in -dc Mourikstraat eveneens de ruiten waren ingegooid. De politie ziet zich ?ïti genoodzaakt strenger op te treden. Het is verboden, voor of in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek te blijven staan. De aangenomen werkwilligen zouden bijna uitslui tend expcditicwcrk verrichten. De spoorwegverbindingen over den afsluit dijk naar Wleringen. Ingediend is bij de Tweede Kamer een onteigenings- ontwerp, ten behoeve van aanleg van een spoorweg verbinding van den staatsspoorweg AmsterdamDen Helder met den ontworpen afsluitdijk door de Zuider zee en van een rijksweg langs een gedeelte van die spoorwegverbinding. Het is n.1. wenschelijk geoordeeld een verbinding tot stand' te brengen van den ontworpen afsluitdijk met het spoorwegnet in Noordholland, ten einde na het ge reed komen van den afsluitdijk den aanleg van een doorgaande spoorweg-verbinding tusschen Noord-Holland en Friesland te kunnen bevorderen. De ontworpen spoorweg zal aldus nog de Memorie van Toelich ting het station Anna Paulowna met het oosteinde van Wleringen verbinden. In de onteigening worden begrepen de gronden noodlg voor den aanleg van het gedeelte van den op het rijkswegenplan voorkomenden weg AlkmaarNieuwediepDen Oever, voor zooveel gelegen tusschen den afsluitdijk door het Amsteldicp en den Oever aan de Zuidzijde van den ontworpen spoor weg. INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL. Bij den horlogemaker I,. Constandse aan de Voor straat te Spijkenisse, heeft gisternacht een brutale inbraak plaats gehad. Een nieuw ingezette ruit is van de stopverf ontdaan en weggenomen. Gestolen zijn ongeveer 30 gouden ringen met en zonder zegel- steenen, eenige zilveren horlogekettingen, 40 zilve ren horloges, 10 gouden dasspelden, 40 doublé blouse- spelden, 10 stuks doublé dameskettingen, 15 paar goud op zilver manchetknoopcn, enz., alles ter waar de van f 400 a f 500. De eigenaar was niet tegen inbraak verzekerd. Het speuren van een politiehond gaf weinig resultaat. Er zijn vingerafdrukken gevonden. De Kamer is doorgegaan met de verdere behande ling van het wetsontwerp tot herziening van de Ge meentewet. Z.h.s. wordt aangenomen een amende ment-Ketelaar tot bepaling van de onderwerpen, waarover in besloten vergadering niet kan worden beslist of beraadslaagd. De heer Van Dijk (a.-r.) verdedigt een amende ment, om mogelijk te maken, dat burgemeesters op treden als reserve-officieren, behoudens de bevoegd heid der Kroon, ontheffing te geven van de verplich ting tot opkomst. Dit amendement, dat bestreden wordt door den heer Ketelaar (v.-d.), wordt, nadat de minister Ruvs de Beerenhrouck het heeft ontraden, verworpen met 45 tegen 30 stemmen. De heer Wijnkoop (comm.) maakt bezwaar tegen de bepaling, dat de burgemeester den raad kan voor stellen, een lid de deelneming aan de vergadering te ontzeggen. Dc bepaling wordt aangenomen met de stem vaji den heer Wijnkoop tegen. De heer Marchant (v.d.) stelt voor om aan de burgemeesters alleen op te dragen de uitvoering van de besluiten van B. en W. De heer Van Hellenberg Hubar (r.k.) zag gaarne meer soepelheid hij de uitvoering van besluiten, val lend onder het burgerlijk recht en dient daartoe een amendement in, eveneens zoo de heer Van den Bergh. Met het amendement-Mnrchant kan de heer Von der Bergh zich niet verecnigen en ook de heer Heems kerk ,(a.r.) kan niet begrijpen waarom de burgemees ter aan den Raad verantwoording schuldig moet zijn voor de uitvoering van besluiten van B. en W. zoo als het amendemeijt-Marchant voorstelt. Spr. wil dit aanhouden, waarmee de heer Marchant zich in zijn repliek vereenigt. Nadat de minister de verschillende amendementen heeft besproken en ook het amendement-Marchant heeft ontraden, wordt dit tenslotte verworpen met 39 tegen 34 stemmen. Het amendement-Van Hellenberg Hubar wordt ook verworpen met maar 4 stemmen voor. Het amendemei\t-Van den Bergh wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij artikel XXXIII licht mejuffrouw Westerman een amenderpent toe om de verplichting voor den burgemeester die tevens burgemeester is van een an dere gemeente, om minstens tweemaal per week zit dag te houden in die gemeente, te vervangen door ten minste éénmaal. Dit amendement wordt verworpen met maar 9 stemmen voor. Bij artikel XL licht de heer Van den Bergh een amendement toe om in artikel 91 de formuleering; „de wethouders staan den burgemeester bij" te doen vervallen in overeenstemming met de zelfstandige beteekenis van het wethouderschap. De heer Vos verklaart zich tegen dit amendement, maar de minister acht het een verbetering en be veelt aanneming aan, dat vervolgens geschiedt. Bij artikel XLI licht de heer Van den Bergh een amendement toe om te bepalen dat het lot alleen beslist bij een staking van stemmen bij herstemmen in het college van B. en W. De Minister neemt het amendement over. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag. De bekende Noordpoolonderzoeker gister overleden. Naar Wolff uit Oslo meldt, is daar gister de bekende Noordpoolonderzoeker dr. Fridtjof Nansen in den ou derdom van 69 jaar overleden. Over zijn tochten. Op 10 October 1861 ls Fridtjof Nansen op het land goed Store-Fröen bij Oslo geboren. Zijn vader was rechtsgeleerde, zijn moeder een barones Weled-Jarls- berg. Hij wijdde zich aan de studie van zoölogie. Nansen zou er misschien wel nooit aan hebben gedacht om te pogen de Noordpool te bereiken, wanneer professor Col- let hem niet had gevraagd of hij aan boord van een robbevanger mee naar de IJszee wilde gaan om daar de dierenwereld te bestudeeren. Op 12 Maart 1882 ver trok de 21-jarige Nansen aan boord van de „Viking" van uit de haven van Arendal voor het eerst naar de Poolstreken. In 1888 ondernam hij zijn eerste zorgvuldig door hem zelf voorbereidde reis dwars door Groenland. Kapitein Sverdrup begeleidde hem. Deze reis met sneeuwschoe- nen door Groenland was een der moeilijkste ontdek kingsreizen, die ooit gedaan zijn. Nansen hield zich nu bezig met de vraag of men niet door de zeestroomen bij den Noordpool kon komen. Hij opperde zijn plan in 1892 op het congres van de inter nationale Geografische bijeenkomst te Londen. In Jun! 1893 begon, met de „Fram", welke volgens zijn aanwij zingen was gebouwd, de nieuwe tocht. Ten Noorden van den mond van de Lena werd het schip op 22 September in het ijs verankerd. Hier werd overwinterd. Eerst op 9 Juli 1896 slaagde men er in weer los te komen. Met luitenant Frederik Hjalmar Johannsen had Nan sen op 14 Maart 1895 het schip verlaten om zelf op een landexpeditie den Noordpool te onderzoeken. Na vele moeilijkheden bereikten zij op 7 April 1895 het Noorde lijkste punt van hun reis, 86 graden, 4 min., een gebied, dat tevoren door niemand was betreden. Met levensge vaar en na groote lichamelijke inspanningen bereikten de onderzoekers op 12 Augustus 1895 Frans Jozelfland, waar zij op 17 Juni 1896 door de expeditie van Jackson werden gevonden. Op 19 Juli 1896 bereikte men de Noor sche kust, terwijl de Fram 20 Augustus behouden in het vaderland terugkeerde. Het resultaat van de reis was een meer diepgaande kennisneming van het Poolgebied. Van Nansens' werken zijn de bekendste: „Op sneeuw- schoenen door Groenland"; „Eskimoleven," „In nacht en ijs" zijn bekende werk en de Poolexpeditie 1893 1896. Zijn laatste werk is „Siberië." Van 1906 tot 1908 was Nansen gezant van Noorwegen te Londen. Een laatste poolreis bracht hem in 1912 naar Spitsbergen en het Beren-eiland. Ook op diplomatiek gebied heeft dr. Nansen zich be wogen en sedert 1920 heeft hij in opdracht van den Vol kenbond de terugkeer der krijgsgevangen Duitschers en Oostenrijkers uit Rusland en Siberië en die der Russi sche gevangenen uit Midden-Europa geleid. In 1922 is hem de Nobelprijs voor den vrede toegekend Zij moeten nagir buiten worden gedragen. V.D. verneemt uit Warschau: Lenige honderden werklooze vrouwen en vrouwen van werklooze arbeiders hebben Maandag het stad huis van Lodz,bestormd. Zij drongen de bureaux bin nen en vernielden in verschillende kantoorlokalen den inventaris. De politie, die de orde moest herstel len, zag zich gedwongen de vrouwen stuk voor stuk naar buiten te dragen. Nadat de politie hiermede ruim vier uur ingespannen bezig was geweest, was de rust hersteld. De En gel sche vrouwen trekken liever broe ken aan, dan dat ze naar de lange rokken zouden terugkeeren. De „gevaarlijke" hoeden. Het Engelsche weekblad, de Sunday Express had zich aan het hoofd gesteld van de beweging tegen de lange rokken die stoffenfabrikanten en modeteekenaars aan de vrouwen wilden opdringen. Zondag verklaarde zij dat de samenspanning aan het mislukken was. „Lady Duff Gordon heeft haar gedood, totdat zij in 'n protestvergade ring van vrouwen te Londen zeide dat zij liever broeken aan zouden trekken dan tot lange rokken terug te keeren." Hetzelfde blad stelt de vraag wat het lot van den „zelfmoord-hoed" zal zijn, het nieuwe model, dat vrou wen het gezicht naar opzij aan weerskanten beneemt en, gelijk wij reeds gemeld hebben, te Londen al onge lukken by het oversteken van den ryweg heeft veroor zaakt. Er zyn modellen die gemaakt worden met echte oogkleppen, geiyk de ooren van een spaniel, en dit type is zooveel te gevaarlijker, omdat bestuurders van auto's niet zoo gauw begrypen, dat de draagsters van zulke hoeden niet opzy kunnen zien. Een medewerker van de Sunday Express heeft Zater dag een uur lang vrouwen op het drukke punt bij Hyde Park Corner gadegeslagen. Dit is een van de gevaar-, ïykste punten van Londen. Zyn slotsom is dat vrouwen met kleine hoeden zonder gevaarlijke randen, zoogenaamde skull caps, veilig over staken. Maar toen kwam er een vrouw aan met een hoed van het nieuwe model. Het leek een aardig hoofd deksel en de draagster ervan keek opgewekt. Bü den trottoirband begon haar gezicht echter een zorgeiyke uitdrukking aan te nemen. Zy weifelde eerst een oogen- blik en rende toen naar een vluchtstoep toe. Een taxi die aan haar rechterzyde* aankwam en die zij niet had kunnen zien, remde met een gierend geluid en de be stuurder pakte even uit. De „vrouw met den hoed" was veel te geagiteerd om dat te hooren. Zy moest een tweede vluchtstoep bereiken, alvorens zy naar het trot toir aan de overzyde kon oversteken. By dezen laatsten overtocht scheelde het slechts een haar, of een drie wieler met een kist voorop had haar aangereden. Zy bereikte echter goed en wel, maar geheel ontdaan met haar hoed den anderen kant. Vijftien gebouwen door het vuur verteerd. Reuter seint uit Elizabeth (New-Jersey): Vijftien gebouwen, toebehoorende aan de „Atlantic Coaltar Distillate", werden door brand vernield. Groote hoeveelheden nafta en gedenatureerde alcohol werden een prooi van het vuur. Honderd brandweer lieden bestreden het vuur. De machinerieën werden voor tweederde deel vernield. Gevaar voor Standard Oil-emplacementen. De omliggende emplacementen van de Standard Oil verkeeren, evenals andere fabrieksgebouwen en huizen, in gevaar. Het blusschingswerk wordt ern stig bemoeilijkt door den geweldigen rook, die boven de terreinen hangt. Een opzienbarende aanhouding te Ber lijn. Wolff meldt uit Berlijn: De Berlijnsche recherche heeft Dinsdagmorgen vol gens de bladen een opzienbarende aanhouding ver richt. die in verband moet staan met de moorden te Dusseldorf. Het betreft een 30-jarig arbeider die se dert ongeveer zeven weken zonder zich te hebben aangemeld, bij zijn getrouwde zuster heeft vertoefd. De recherche is te weten gekomen dat hij van Maart tot November 1929 in Dusseldorf is geweest en daar een vrij geheimzinnig leven heeft geleid. Tevoren vertoefde hij te Stolp, waar hij bij een vechtpartij betrokken was, waarvoor hij ook door de politie ge zocht werd. In November. 1929 is hij plotseling spoor loos uit Dusseldorf verdwenen. Waar hij sedert ge weest is. kon nog niet worden nagegaan. De recher che hoopt nog heden uit te maken of hij al dan niet iets uitstaande heeft met de moorden te Dusseldorf, Ook Pauser by de moorden betrokken? Wolff meldt uit Ratlbor: Uit het verdere onderzoek tegen Leopold Pauser, die gearresteerd is, verdaoht van den moord op den 15-ja- rigen Zeiler en op den kleermaker Wanis, alsmede van den moordaanslag op den koopman Ru9ke, is gebleken, dat er eenig verband*schynt te bestaan tusschen hem en den massa-moordenaar van Dusseldorp. Ongeveer drie maanden geleden is op het station in Ratlbor een man aangekomen, dit uit Dusseldorpkwam. Een spoorweg beambte heeft Pauser als dien man herkend. De ver dachte weigert eenige verklaring af te leggen. Het ver- dere onderzoek moet uitwijzen of hij Inderdaad zwak zinnig ia dan wel of hy simuleert. Uit Dusseldorp wordt evenwel gemeld, dat naar de meening der politie aldaar Pauser met de moorden in die stad waarschynlyk niets te maken heeft. Het klimaat deugde niet. Myn koffers staan gepakt, ik ga .naar Batavia. Dat zit 'em zoo... zegt de N. Soer. C. Het is myn gewoonte niet om by elke stilstaande auto langs den weg stil te houden om assistentie te verlee- nen. Ik ben dikwyls op pad voor de importfirma, bij welke ik werk en voor wie ik de desa bereis. Toen ik onlangs van een trip van een tiental dagen naar Soera- baja weerkeerde heb ik echter met mijn stelregels ge broken. Ergens by Toelagan stond een nieuwe Crysler two- seater stil. Het was een van die koffiekleurige wagens met die enorme achterbouw en die vreemde radiator. De chauffeur morrelde aan de motor en zij zat met een onverschillig snuitje achter het stuur. Het moet dit snuitje, die roodblonde lok, die onder de platte, hoog- opstaande rand van het kleine strooien hoedje te voor schijn kwam, dat blanke halsje zijn geweest, die me deden remmen. Ik morrelde wat mee aan den motor, leende een nieuwe bougie en eerder dan ik het wenschte, sloeg de machine aan. Gedurende de geheele operatie had snuitje haar plaats niet verlaten. Ze had even gelachen en dat lachje maakt my duizelig. Ze reed weg; een heldere, even spottende stem riep mij toe „hartelijk dank" en daar stond ik als een beduusde boerenjongen op den grooten heirweg. Ik zag haar terug in het theater. Ze zat twee rijen voor me in avondtoilet. Ze was met een vriendin, doch de zoo zorgvuldig gerangschikte roodblonde golven van het kopje van „snuitje" namen zoo myn geheele aan dacht in beslag, dat ik niets anders zagi Het halsje, dat ik reeds eerder had bewonderd, was ook van achter gezien een fraai sieraad en de blanke wel gevulde armen maakten met den hals een schoon geheel. Ik beeldde me in, dat ik haar parfum kon opsnui ven en ik trachtte te ï-aden, welke odeur zij gebruikte, met de heimelyke gedachte dat ik snuitje binnenkort wel een flacon zou mogen toesturen. Zoodra je gaat denken, „wat zou ik haar kunnen geven" dan ben je al een heel eind weg. Tydens de pauze, bleef snuitje zitten. Ze had geen program en keek om naar een exemplaar op andere stoelen. Dit verschafte my de gelegenheid haar het mijne aan te bieden, waarvoor ik beloond werd met een herkennend schalksch lachje en een dankje. Ik had nu de gelegenheid haar beter op te nemen. Ze was geen volmaakte schoonheid, daarvoor wipte het kleine neusje te veel en was het geestige kuiltje in haar kin te geprononceerd. Maar of geen schoon heid, ze had „it". Onze derde ontmoeting had plaats in het zwembad. Het duurde even voor ik haar herkende. Die badmutsen verbergen het haar zoo zorgvuldig, dat de gezichten een geheel vreemd voorkomen krijgen. Mijn .eerste gedachte was slechts, welk een aantrekkelyke vrouw. Toen echter zag ik het kuiltje van de kin en het wipneusje en ik was gelukkig. Ze riep een jongen voor een speld om de kinriem van haar badmuts vast te maken. Maar er was geen jongen en ik dook van de plank, klom op den kant, hoog me over de balustrade en kreeg een speld van den mandoer. Het was een zeer verlegen, onbeholpen jongentje, dat enkele seconden later de verlangde hulp kwam aan bieden. Het was een zeer zelfbewuste vrouw, die de hulp in ontvangst nam. Om mezelf een figuur te geven, moest ik me met den linkerhand vasthouden aan een ijzeren pilaar; snuitje had geen houvast poodig voor haar pose. De zwembad-episode was op Zaterdag, Zondagavond moest ik bij myn baas gaan eten, met de bedoeling te worden voorgesteld aan zijn vrouw, die kort geleden uit Europa was gekomen. Het was een zeer zelfingeno men jongeling, die de voorgalerij kwam binnenstappen. Het was een erg terneergeslagen ventje toen de baas hem had voorgesteld aan... Snuitje. Ik heb me den ganschen avond erg ongelukkig ge voeld en telkens bemerkte ik, dat het bloed naar mijn wangen steeg. Doch vexmoedelijk zal ik nooit zoo ver legen hebben gekleurd als toen snuitje me een bougie overhandigde, me dankende voor mijn groote hulpvaar digheid en myn ridderlijken aard. Den volgenden dag heb ik overplaatsing gevraagd en gekregen. Het klimaat van Soerabaja deugt niet voor me. De Fransche vlieger Mermoz in Brazilië geland. De Fransche vlieger Mermoz is gisterochtend 8 u. 10 (Greenwich-tyd) na het Zuidelijk deel van den Atlan tischen Oceaan overvlogen te hebben, te Port Natal in Brazilië geland. Mermoz had by St. Louis (Senegambië) het vasteland van Afrika verlaten en vloog even na middernacht over het eiland Fernando Noronha. Te St. Louis had Mermoz de voor Zuld-Afrlka bestem de post overgenomen, die daar door de Fransche vlie gers Emler en Margillet Maandagochtend uit Frankryk was aangebracht. Dit is de eerste poging om een lucht-postdienst tus schen Europa en Zuid-Amerika in te stellen. GEVAL VAN MELAATSCHHEID TE PRAAG. Volgens de „Narodni Listny" is Maandag te Praag een geval van melaatschheid vastgesteld by een arbei der, die ln Argentinië by een petroleumonderneming werkzaam is geweest en reeds in 1920 teruggekeerd was Het geval werd in de kliniek van prof. Schamberger microskopisch vastgesteld. Dc zieke en zyn gezin zijn terstond geisoleej-d. EEN CYCLOON OP MADAGASCAR. Uit Fort Dauphin op Madagascar wordt gemeld, dat een cycloon het zuidoostelyk deel van het eiland heeft geteisterd. Vooral de nieuwe stad Manakara heeft zeer veel te ïyden gehad. De helft van het inboorlingenkwar tier en een kazerne werden geheel vernield, terwyl van de meeste huizen in de Europeesche wijk de daken wer den afgerukt EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Verleden week is de geneesheer-directeur van het kurhaus Wildbad Einöd door den electrischen stroom gedood. Hy behandelde zich zelf al geruimen tyd met stralen van hooge frequentie tegen een aderonsteklng. Woensdag, onder de behandeling, schijnt hij gemerkt te hebben, dat er een kraan van een waschtafel open was blijven staan. Hij heeft die willen sluiten, doch ver zuimde het bestralingstoestel uit zyn hand te leggen; dientengevolg kreeg hy den stroom door het lichaam. Hy moet vrijwel op slag dood zyn geweest. GROOTE BRAND TE POKROWSK. De stad in gevaar. V.D. verneemt uit Kowno: Naar uit Moskou wordt gemeld, woedt te Pokrowsk, de hoofdstad van de Duitsche Wolga-republiek, een brand, die de stad dreigt te verwoesten. Verscheidene stadswyken zijn reeds invlammen opgegaan. De brand weer uit Saratow en groote troepenafdeelingcn hielpen by het blusschingswerk. Er zijn waarschynlyk vele 1 dooden.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2