SchagerCourant RA IO Een origineel experiment. Tweede Blad. 1923-1930. Woensdag 14 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8662 Herinnert u zich nog welk een frissche wind er over Hollands politieke velden woei in den zomer van '23? Er was een vlootwet op stapel gezet door de regee- j-ing-Colijn en 10 jaar achtereen zouden we daarvoor 8.650.000 extra moeten betalen. Het was Minister de Geer te bar. Zijn financieel ge weten kwam in verzet en hy nam de beenen. Wat Colijn toen noodzakelijk achtte, was een vloot van: 2 kruisers, 12 jagers, 16 duikbooten. Zonder deze zou Nederland niet langer Nederland blijven! Het liep warm in onze gewoonlijk nog al kalme ge moederen. Er werd vergaderd, geadresseerd, gepetitiou- lieerd, en ziet... 23 October werd het voorstel verworpen, ook met de hulp van 10 R.K. Kamerleden. Een zucht van verlichting ging op en de coalitie zakte in elkaar. Nu zijn we 7 jaar verder. Er is een R.K. burger-minister van Defensie en onder leiding van Ruys de Beerenbrouck, den edelman di« voor het volk werkt, vraagt de regeering alleen voor Indië: 3 kruisers, 12 jagers, 18 duikbooten. In tien jaar zullen de kosten bedragen 120 millioen en Minister de Geer blijft rustig zitten. Blijkbaar is zijn geweten ruimer geworden! Wat voor wind zal er nu gaan waaien? De tijden zijn slecht. Er wordt geschreeuwd om belastingverlaging. En dit vlootplan vraagt: voor 1930 9% millioen, voor 1931'34 telkens bijna 10% millioen, dan 5 jaar lang ruim 11 millioen, en in 1940 nog 11.1 millioen. De volkeren, ook ons volk, zuchten onder den druk van het militairisme. Zij snakken naar verlichting van dien last. Niet om geweld vragen zij, doch om recht Moge er weer een golf van verontwaardiging en ver zet gaan over Nederland, opdat ook thans de zege zij aan de vredesgedachte! P h o t o-R a d i o. De voorpagina van een dagblad binnen 3 uur van San Francisco naar New-York. Het is reeds eenigen tijd geleden dat de radio wereld andefmaal door een nieuwe vinding werd verrast, en wel door het volgende: Drie uren, nadat er een editie van een dagblad te San-Francisco de pers verlaten had, waren enkele personen van het radio-laboratorium van de Generaal Electric' Company te Schenectady reeds in staat de frontpagina daarvan te lezen. Dit was mogelijk door middel van de radio en een nieuw type van reproductiemachine. De ingenieurs verklaren, dat het de eerste maal Js, dat door middel van radio zulk een groot blad over een afstand van 2500 mijl en in zulk een kor ten tijd werd overgebracht. Het toestel, dat voor de proefnemingen gebruikt werd, is niet grooter dan de normale radiophoto- ontvanger en kan aan ieder normaal radiotoestel inplaats van den luidspreker aangesloten worden. Het geeft, de <?ver te brengen stukken op een pa- pierrol weer, die automatisch rondwentelt. De machine, welke door Dr. E. F. W. Alexan- derson uitgevonden werd, is nog in een experi menteel stadium. Be afbeelding geeft de Voorpagina der krant weer, die onlangs van San-Francisco naaf New-York draadloos werd verzonden. Kapper den kleinen herder openlijk, van genoemde on eerlijkheden, terwijl het eind van de zaak was, dat hij hem de hoeve afjoeg, waarna Arie dus vrijwel wanho pend thuiskwam en nu nog een standje kreeg op den koop toe, omdat zijn ouders zich toch maar niet kon den voorstellen, dat hij geheel zonder schuld zou zijn. Nu had boer Kapper vast en zeker gedacht, dat het geitje weer overvloedig melk zou geven; maar er kwam totaal geen verandering in den staat van zaken en boer Jacob besloot, de geitenfokkerij dan maar aan kant te doen. den, wat er aan haperde bij het lieve „witje" en zoo deed zich dan ook niemand op, om het te koopen en besloot de boer. het beestje met haar kleintjes naar den slager te zenden. Toen Arie dit boorde huilde hij tranen met tuiten. Nog één uitweg was er: hij zou eens in zijn spaarpot kijken. Nu, er zat anderhalve gulden in aan centen en dubbeltjes en "dit bood hij zijn moeder aan, in de hoop, dat die er misschien nog wat bij zou leggen, om Bianca van boer Jacob te koopen. Toch was het nog te gevaarlijk, dat vrouw Hoevers dit zelf zou doen; daarom nam ze een welwillende buur vrouw in den arm, die voor hem den koop zou sluiten. Dank zij deze list, Kon Arie zich nog dienzelfden dag in het vroolijk bezit verheugen van zijn viervoetig „witte- kind" en was het weerzien dan ook treffend: Bianca had zelfs tranen in de oogen; je kunt het nu gelooven of niet! Den volgenden dag liet hij het beestje op de gemeen schappelijke weide grazen. Ze ging er flink te gast en hij zag haar dan ook steeds in omvang toenemen. Zoo ging het nu iederen dag. zoodat Arie nog een aardig duitje maakte met den melkafzet. Dit kwam natuurlijk boer Jacob ter oore en die ging nu ook weer aan het geiten-houden. Maar het gekke van het geval was nu, dat met deze opvolgster van Bianca weer hetzelfde spel letje begon; ook zij keerde 's avonds zonder melk te rug. Maar dat ging nu toch alle paal en perk te buiten! Zeker had Arie daar weer de hand in. Boer Jacob ver telde druk kwaad van den jongen, en, al werd daar, over het algemeen, nu niet zooveel geloof aan gesla gen, op den duur kwam het Arie voor, dat men zijn om gang ging vermijden. Dit stemde hem dus heel droe vig, en, dan ook al heel weinig opgewekt, zat hij op een goeden dag aan den kant van den weg. Daar kwam opeens een heele kudde schapen voorbij. De herder liep er achter, een pijpje rookend. En dien ouden Govert, die al tachtig zomers achter den rug had- durfde Arie toch wel deelgenoot maken van zijn droeve ervaring. Hoofdschuddend hoorde de goede man het verhaal aan „Troost je maar mijn jongen. Ik zou me al zéér ver gissen, als lk de oorzaak niet wist van die ziekte van de Sydney Wellington Schenectady. DAT bezitters van korte-golf ontvangers bij het luisteren soms wonderbaarlijke dingen kunnen beleven, is een feit, dat zoo langzamerhand wel als bekend verondersteld mag worden. Toch aarzelen wij niet het programma, dat het station WGY eenigen tijd geleden uitzond, als zelfs voor „in het vak vergrijsde" kortegolf-enthousiasten verbazingwek kend te noemen. Dit station relayeerde n.1. op één avond de uitzendingen van drie andere kortegolfzenders in verschillende deelen van de wereld. Het resultaat was, dat, hoe vreemd het ook moge klinkA, uitzendingen, welke b.v. des avonds uitgezonden werden, reeds in den morgen van denzelfden dag werden ontvangen! Klach ten over de ter plaatse heerschende felle koude, zoowel als over een ondragelijke hitte wisselden elkaar af. De luisteraar, die verleden week Dinsdag om half ne gen 's morgens zijn toestel op WGY afgestemd had, hoorde eerst de stem van den omroeper van W2XAF, (Schenectady N.Y) die verkondigde, dat het juist twee uur geleden was, dat de zon opgekomen was. „Er heerscht hier een zware sneeuwstorm; de sneeuw ligt op sommige plaatsen meters hoog, zoodat het verkeer gestremd is. en men vele automobielen, die niet verder kunnen, verlaten langs den weg ziet staan." Dit en der gelijke berichten, die iemand kippevel zouden kunnen bezorgen, volgden elkander op. Plotseling klonk de stem van WGXN (Oakland. Call- fornië), die vertelde, dat de zon pas over een uur zou opkomen en dat het weer heerlijk zacht was. Vlak daarop hoorde men VK2ME uit Sydney, Austra lië, waar volgens den omroeper wat sneeuw niet on welkom zou zijn. „Het is nu half twaalf 's nachts. Dins dagavond. Alhoewel het eigenlijk bedtijd is, wordt aan het strand nog druk gezwommen om nog wat verkoe ling te vinden. Er heerscht hier een temperatuur van 90 graden en de vochtige, tropische hitte is bijna on dragelijk." 2YA, het station Wellington op Nieuw-Zeeland deelde mede, dat het nu toch tijd begon te worden om te slui ten. Het was al half een 's nachts, dus al Woensdag morgen. Het weer liet niets te wenschen over. Het was een prachtige klare zomernacht. Soms raakten de omroepers wel eens de kluts kwijt Zoo was de man van Schenectady in de veronderstel ling, dat hy met Oakland in gesprek was; uit het ant woord, dat hij kreeg, bleek, dat hy eenigzins uit de Het gericht antenne-systeem te Schenec tady, dat ook benut werd bij de uitzendin gen naar Byrd. geiten van Jacob!" O, zeg U het dan, alstublieft!" „Kijk eens, ik geloof, dat het een adder is, die hebben zoo de eigenaardigheid zich onder het gras te verschuilen en dan ongemerkt, den geitjes de melk af te zuigen." Nu had Arie eenmaal een onbeperkt vertrouwen in den goeden Govert, en, hoe vreemd het hem ook nog altijd leek, toch kwam het geen oogenblik in hem op, dat die een loopje met hem had genomen. Liever wilde hij zelve de zaak eens gaan onderzoeken. En daartoe vleide hij zich den volgenden dag in het gras neer. dicht bij het plekje, waar Jacob's geit rustig lag uitge strekt na haar ruimen maaltijd. Hy verloor het beestje niet uit het oog, en ziet 's middags om een uur of vier, kwam daar zoo'n lange kronkelslang aangekropen, wond zich om de pooten van het zachte diertje heen en begon van de melk te genieten, dat het zoo'n aard had... Op dat oogenblik zelf was Arie te zeer ontsteld, om te weten, wat hij ze zou doen. Dien nacht kon hij er zelfs niet van slapen. Het beste was nog maar. dacht hij, dat hij zich regelrecht naar de hoeve begaf, om zijn vroegeren baas op de hoogte te brengen. Dit deed hij dan ook, den volgenden dag, en al van verre riep hij: „Baas, nu weet Ik eindelijk hoe het komt, dat uw gei- ent geen melk meer geven..." „Jawel, dat verwondert my niet, dat Jij zoo spreekt!" „Vanmiddag om vier uur zult U voorgoed bevrijd zijn van die plaag!" „Als jij kans ziet, om dat gedaan te krijgen, dan kan je ervan op aan, dat wij goede vrienden worden. Hoe denk je dat aan te leggen?" „Dat is mijn zaak", sprak Arie geheimzinnig. „Tot vanavond dus. baas!" Boer Jacob was nu erg verlangend om te zien, wat zich daar voor zijn oogen zou afspelen. Hij stelde zich ver dekt op, achter een hoop takkebossen, terwijl onze jonge held zich gereed maakte tot den aanval. Arie had gro ve slobkousen aangedaan en leeren handschoenen, om zich tegen mogelijke beten van de adder te vrijwaren; als eenig wapen had hij een langen stok in de hand. Juist op het oogenblik, dat de slang zich toen een eindje oprichtte, om haar smakelijk maal te gaan gs- nieten, kwam Arie met een geweldige slag midden op den rug van het beest neer. dat hij daarmede de rug- gegraat verpletterde, zoodat het op slag dood was. Nu, je begrijpt, hoe alles best in orde kwam tusschen buurt geraakt was, daar zijn vragen door Sydney, Australië' beantwoord werden; een en ander ontlo'.ite een soort hoongelach aan Oakland. Sinds enkele weken worden door de ingenieurs van de Generaal Electric Co., in samenwerking met hun colle ga's van de Amalgamated Wireless Australasja LTD te Sydney, Australië, proeven genomen met kruisgesprek- ken. De proeven vinden eiken Dinsdagmorgen plaats en beginnen te ongeveer 5 uur Standaardtijd Oostelijk halfrond. De gesprekken van Schenectady werden uitgezonden via W2XAF op Golflengte 31.48 meter, terwijl de Austra lische omroepers, de heeren A. S. Macdonald en P. M. Farmer, via het station VK2ME op 28.8 meter zonden. Op 11 Februari j.1. verscheen nog een derde deelne mer in den aether en wel het station 2YA te Welling ton, Nieuw-Zeeland, weldra gevolgd door W6XN. de kor- tegolf-zender van de General Electric Company te Oak land. Op een gegeven moment waren deze vier stations met elkaar in geregelde verbinding. Groeten cn weerberich ten werden over en weer gewisseld. Het Australische station te Sydney probeerde nog verbinding te krijgen met Londen, maar de sterkte van Londen bleek onvol doende voor een goede verbinding. Het tot stand brengen van deze dubbele kruisgesprek- verbinding ging niet zonder moeilijkheden. Het station WGXN (Oakland, Californië) kon bijvoorbeeld W2XAF (Schenectady) niet ontvangen. Dit bezwaar werd, on dervangen door YK2ME (Sydney) de uitzending van W2XAF te laten relayeeren. De uitzending van Schenec tady werd dus door Oakland gehoord, nadat de signa len eerst dwars over Amerika's vasteland en daarna nog tweemaal de Stille Oceaan overgegaan waren, wat een afstand van ongeveer 17000 mijlen beteekent. Het eigenaardige hierbij is. dat de beide stations zich op een onderlingen afstand van niet meer dan 3000 mijl bevon den. De omroeper van Wellington, station 2YA, Nieuw-Zee land, kon zijn eigen stem hooren. nadat deze tweemaal van de Stille Zuidzee naar het vasteland van Amerika heen en weer gevlogen was. 2YA zond n.1. op de lange golf naar Sydney (VK2ME), welke de uitzending rela yeerde per kortegolf naar W2XAF (Schenectady). W2 XAF werd op haar beurt weer opgevangen door 2YA. Voor het voeren van een gesprek tusschen de beide sta tions 2YA en VK2ME, welke zich op een onderlingen afstand van slechts 1200 mijlen bevonden, moest dus een heelen omweg gemaakt worden. De meeste luisteraars zouden van het geheele expe riment weinig gemerkt hebben, indien niet WGY, het langegolfstation van de General Electric Company, de uitzendingen der verschillen de kortegolfzenders gerelayeerd had. De door W2XAF uitgezonden muziek werd door VK2ME op gevangen. gerelayeerd en door Schenectady weer opgepikt, welk station deze muziek op de langegolf weer uitzond. Het in Schenectady op de korte golf uitgezonden programma werd dus door hetzelfde sta tion op de langegolf weer uit gezonden, nadat he* een reis van ongeveer 20.000 mijlen ge maakt had, n.1. tweemaal over de Stille Oceaan. Voor het af-1 leggen van dezen afstand had den dc aethergolven 1/8 se conde noodig gehad. Dit tijds verschil werd door de ingeni eurs van de General Electric Company te Schenectady dan ook waargenomen in den vorm van een soort echo van het ge luid. Het station WGY zond ook nog de programma's van Wellington, 2YA en Sydney, VK2ME, uit. boer Jacob en Arie! Onze jongen werd geheel in eere hersteld kreeg een goed loon als herder en de baas kon voortaan geen kwaad meer van hem hooren! Zoekplaat] e. de twee hazen, die hij achtervolgt? Legprent. Wie kan deze zwarte stukken uitknippen en zoo samenleggen, dat ze een olifant vormen? Link Banks in WIÉ KI Altif'ïïs <<K - •igryws - fltOOMS.Uï>KHEHK.rè - V»s-'A>- $118,000,000 Juiiar^Wy BEATEH BY 8 MASKEfl MD V -a e 4 Troppcd of) Rock Wait Tid< .rrr4~ m.* *mKm srs$ öWSSPB rnmmv. ssasssssi «sT MSSSÖSSjJ jJifer- HPH r»~"i85U3««Ui vft «fi W3>b* VOOR HET KLEINE VOLKJE Er schuilt een addertje onder het gras. Er was eens een boer: Jacob Kapper geheeten, en die woonde in een heele mooie streek. Arie Hoevers, een jongmensch van een jaar of twaalf, vervulde hier het gewichtig ambt van herder en daar moet je niet gering over denken, want hij had het liefste geitje onder zijn hoede, dat er maar op vier pootjes rondloopt en dat zoo sneeuwwit was, dat het den naam: Bianca had ge kregen, wat, in het Italiaansch, zooveel wil zeggen als: „Witje". Bianca's kindertjes waren alleraardigste Spring-in- het-Velden en onze herder had soms dolle pret, als het viertal aan het rollebollen was over de wei. Jammer, dat er zoo gauw weer een eind kwam aan dien geluk kigen tijd voor Arie. Hij had al lang gezien, dat de baas echt zwart keek, maar onze jongen kon zich niets be denken, waarin hij boer Kapper aanstoot zou hebben gegeven. Toch lag de oorzaak voor de hand: Bianca gaf al eenige dagen geen melk meer. Geen wonder dus, dat Jacob zijn herdertje al ging verdenken: óf Arie verkocht heimelijk de melk onderweg, óf hij bracht ze misschien naar zijn ouders, die heele arme luidjes waren en ze dus best gebruiken konden. Op een dag, daar brak de bom los en beschuldigde

Schager Courant | 1930 | | pagina 5