Een-Mei-viering te Moscou. Radioprogramma Kinderen mee naar het veld. Ingezonden Stukken. Pieter Jelles Troelstra. Marktberichten. BEKENDMAKING. Opening Zaterdagavondmarkt. Uit onze Omgeving. LANGENDIJK WIERINGERWAARD ANNA PAULOWNA WARMENHUIZEN Siltinliekaarlje met de ligging der stations Schenectadg, Sydney en Wellington. (Zie het artikel op den voorkant van dit blad). DONDERDAG 15 MEI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.006.00 n.m. 298 M.) A.V.R.0 10.00—10.15 Tijdsein en Morgenwijding. 12.00— 2.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwlntet, 2.003.00 Gramofoonmuziek, populair programma; 3.003.30 De clamatie van Noord- en Zuid-Nederlandsche gedichten door Janny van Oogen, 3.304.00 Gramofoonmuziek, Klassiek programma; 4.005.00 Ziekenuurtje door An- toinette van Dijk, 5.306.00 Dinermuzlek door Elek Vorös' Hongaarsche Kapel in het Café-Restaurant Astoria te Amsterdam; 6.00 Tijdsein, 6.01 Voortzetting Concert, 6.30 Koersen Vaz Dias, 6.457.15 Landbouw- halfuurtje: „De aardappelmeelindustrie"; 7.458.00 Gra mofoonmuziek, 8.00 Tijdsein, 8.01 Concert door het Om- roep-Orkest o.l.v. Nico Treep, 8.30 Solisten-concert door Mary Kühner, harp en Jacques Kühler, cello; 8.50 Voortzetting concert AVRO-Orkest; 9.15 Solisten-con cert, 9.35 Voortzetting concert AVRO-Orkest, 10.00 Persberichten van Vaz Dias, 11.00 Aansluiting van het Carlton-Hotel te Amsterdam, 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V.: 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert, 10.00—10.30 Zang door het Dameskoortje der Korte Ziekendiensten, 10.30 —-11.00 Korte Ziekendienst. 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C. M. Doyen, 11.3012.30 Uurtje voor de Landbouwers, 12.0012.15 Politieberichten, 12.30 2.00 Middagconcert, 2 002.45 Gramofoonplaten, 2.45 3.45 CursBs Fraaie Handwerken, 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00—6.00 Gramofoonplatenconcert, 6.007.00 Concert uit de Geref. Kerk aan de Parkstraat te Velp, 7.508.00 Politieberichten, 8.008.10 Gramofoonmuziek, 8.108.30 Spreker: Dr. H. Schokking, Ned. Herv. Predikant te 's-Gravenhage. Onderwerp: „Verademing of Vernieu wing"; 8.30—8.40 Gramofoonmuziek, 8.40—9.00 Tweede deel der rede van Dr. H. Schokking; 9.0O—10.00 Caril- lonbespeling op het Koninklijk Paleis te Amsterdam. 10.00-1010 Persberichten van Vaz Dias, 10.10-11.00 Gramofoonplatenconcert. Waarbij zelfs de Javaan niet ontbreekt. (Speciale correspondentie). Albert Thomas, de leider van het internationaal Ar beidsbureau te Genève, kwam gedeeltelijk enthousiast uit Sovjet-Rusland terug en vertelde mij indertijd om trent de viering van een nationalen feestdag, welke hij daar had medegemaakt, dat er toch werkelijk een zeker enthousiasme onder de slaafsche bevolking van Rusland voor het Sovjettisme moest bestaan. Duizenden, ja tlen- duizende sloten zich bij de demonstraties aan om de openluchtredevoeringen op Moskou's pleinen bij te wo nen. Overal waren de gevels van de huizen versierd en bevlagd. Zelfs des avonds werden de ramen, welke op de straat uitzagen met waskaarsen, olielampen en ande re verlichtingsartikelen geillumlneerd. Thomas vertelde de waarheid. Evenals hy hebben tientallen reizigers in Rusland dezen feestdag zien vieren; met evenveel animo, met evenveel ophef hebben zij daarna rondgebazuind de „vrijheid" in den heilstaat. Thomas had echter verzuimd het masker op te lichtpn, dat de groote heeren in Moscou op dergelijke feestda gen den vreemdeling laten zien. Officieele rondreizen in Sovjet-Rusland, welke door leiders van vakorganisa ties en journalisten worden ondernomen, hebben absoluut geen waarde. De schitterend georganiseerde propaganda-afdeeling te Moskou draagt er wel degelijk zorg voor, dat men Rusland ziet, zooals zij wenschen; het te laten zien. Het is mij evenwel mogen gelukken het masker af te rukken, dat het werkelijke gelaat van Moscou verbergt en te vertellen, op welke wijze men dergelijke feestvieringen weet in elkaar te schroeven. In de eerste plaats is het dan noodig iets te zeggen van de arbeidersvakorganisaties, welke een voorname plaats bij feestelijkheden innemen. Bij officieele gebeur tenissen associeeren zich de groote partij uit niet meer dan vierhonderd duizend leden bestaand, welke het volk van 160 miljoen zielen regeert en de arbeiders- syndicaten. Ieder arbeider moet georganiseerd of beter: gesyndicaliseerd zijn. Bij den groep van het vak, dat hij uitoefent, wordt hy ondergebracht, waardoor de sovjets alle elementen opvangen. In dergelijke optochten zag ik zelfs het vaandel van het syndicaat der Aap- je3koetsiers en sterker van het syndicaat der bedelaars. De voorzitters van de syndicaten staan onder de onmid dellijke bevelen van den plaatselijken chef der be ruchte G.P.O.E. Ho© de menschen gedwongen worden aan den optocht doel te nemen. Alvorens nu tot het formeeren van dergelijke demon straties over te gaan, worden deze bestuurders bij den G.P.O.E.-chef ontboden. Uitdrukkelijk en op gevaar, ge vangenisstraf te ondergaan, wordt hun te kennen gege ven met een vastgesteld leden aan het feest deel te nemen. Zelfs wanneer een paar personen aan het vast gestelde aantal ontbreken, worden strenge cellulaire straffen tegen de leiders en bestuursleden uitgevaardigd. Zeer begrijpelijk is het dus uit het voorgaande, dat men op den eersten Mei en andere nationale feestdagen dui zenden en tientallen duizenden in optocht door Mos- cou's straten ziet trekken. Begrijpelijk ook, dat de niet georiënteerde toeschouwer evenals de célèbre Thomas, den indruk krijgt, dat er in Rusland voor het huidige regime groot enthousiasme „moet" bestaan. Minder aangenaam wordt de situatie, wanneer ik zeg. dat ook de orthodoxe geloovigen en zij, die een geloof aanhan gen, gedwongen worden onder het banier van het athe- isme te demonstreeren. Ik kom op de 1 Mei-viering terug. Op eenige punten van de stad formeeren zich de arbeiders in gesloten gelederen. Alvorens men echter vertrekt, wordt vanaf een opgericht podium, zoowel in Moscou, als in alle an dere plaatsen, door een der propagandisten tot de me nigte het woord gericht. Hierbij wordt dan goed uiteen gezet de weldaad van het communisme, de leer van den grooten Lenin, maar ook van het daaruit voortgevloeide huidige regime.eBij een dergelijke betooging mocht het mij gelukken bij het podium te naderen. Men kan zich mijn verbazing voorstellen, toen Ik terzijde van den spreker verschillende personen in nationale kleeding van andere landen zag staan. Daar waren Chineezen, Hin does, Turken en wat mij als Hollander bijzonder frap peerde, eenige Javanen. Hieruit blijkt wel, hoe perfect de propaganda-afdee ling werkt en de kleinste details tot in de finesses worden uitgevoerd. Die geheele tot demonstreeren gepreste massa moet voor alles den indruk krijgen, dat Lenin's leer tot ver over de grenzen van Rusland verbreid is.Bovendien moet die nationaliteiten-rhapsodie onwillekeurig een geweldi ge impressie krijgen van die golvende, wuivende volks massa. Een schrikbewind op straat en in de lucht. Nadat ongeveer een uur lang georeerd was, waarbij het meerendeel toch voor de enorme menigte verloren ging door de groote uitgestrektheid der pleinen, werd de stoet tot marcheeren gecommandeerd. Thomas ver zuimde evenwel te vertellen, dat de indruk, welke deze stoet wekt, die is, van een troep geketende slaven. Sla ven, dan niet als woordspeling voor den Rus maar in werkelijkheid als een aan het noodlot overgeleverde menschengroep. Deze overtuiging werd nog versterkt, door het sterke soldaten-cordon van het Roode leger, welke daarom heen getrokken was. En onbehagelijk doet het dan op ons nuchtere Hollanders aan, op de hoeken der pleinen mitrailleurs opgesteld te zien, waar van de mondingen niet op de straten, welke toegang tot het plein geven, gericht waren, doch op de... demon- streerende volksmenigte. Dit is toch wei een zuivere ba rometer voor den trouw en zekerheid van Ruslands ar beiders tegenover het bestaande regime. Ook het aantal boven de stad cirkelende vliegtuigen en het in de straten opgestelde zware geschut was niet alleen als parade-materiaal bedoeld. Zoo viert het pro letariaat in Rusland den vrijheidsdag. Een schrikbe wind op straat en in de lucht Wat de versiernig betreft? Ieder bewoner van een kamer, welke over vensters aan de straatzijde beschikt, ontvangt opdracht zijn ramen en gevel te versieren of te illumineeren. Ik ontmoette b.v. een oud vrouwtje, die eenig huisraad moest verkoo- pen om een pak vetkaarsen, welke zeer kostbaar zijn, te kunnen koopen. Toen ik haar op deze dwaasheid wees, vertelde zij, dat de eventueele geldboete hooger zou zijn. Bij dergelijke versieringen, zal ieder toeschou wer, de heer Albert Thomas incluis, overtuigd zijn, van de aanhankelijkheid der Russen aan het U.S.S.R.-re- gime. Verleden winter heeft de Bond van Sociaal-Democra tische Vrouwenclubs een rapport gepubliceerd over de wijze, waarop de kinderen van landarbeidsters worden verzorgd gedurende den tijd, dat de moeder landarbeid verricht. Het onderzoek was niet heel uitgebreid. Het bepaalde zich tot enkele gemeenten in Groningen en Drente en loopt in totaal over niet meer dan 325 ge zinnen. Deze telden 1377 kinderen. Hiervan waren er 167 ouder dan 14. Deze bleven feitelijk buiten beschouwing, zoodat de volgende bizonderheden betrekking hebben op 1210 kinderen. De moeders verrichten landarbeid tijdens het aard- appelroolen alleen of ook bij den korenoogst. In het eerste geval duurt haar gedwongen uithuizigheid 6 8 weken, in het laatste geval ongeveer 3 maanden per jaar. Van 201 gezinnen werden 41 zuigelingen en 331 kleu ters jonger dan 6 jaar meegenomen naar het land. De arbeid begint in den regel om 6 uur, soms vroeger. 101 moeders woonden wel een half uur van haar werk. Hoe vroeg moeten die niet op, om met haar kleine volkje 179 in aantal op tijd te kunnen beginnen! De kinderen, die niet meegenomen worden, laat men meestal thuis. Uitbesteding komt weinig voor. Dat thuis laten heeft natuurlijk ook zijn bezwaren. Oudere kinderen moeten dan „moedertje'-spelen. enz. We zullen er niet meer over zeggen. De ellende spreekt voor zich zelf en vooral de moeders, die het geluk hebben, er niet op uit te moeten, zullen beseffen, wat de kinderen, waarover we hierboven schreven, te kort komen. Het is een raar wereldje, waarin we leven! Sint Maarten, 13 Mei 1930. Mijnheer de Redacteur, Mag ik naar aanleiding van liet raadsverslag van St. Maarten, voorkomende in het nummer van 10 Mei j.1., nog om een klein plaatsje verzoeken in uw blad. het er op wagende voor de tweede maal aan den schandpaal te worden gespijkerd. In do raadsvergadering wordt o.m. behandeld het vermenigvuldigingscijfer en wordt voorgesteld - dit weer te handhaven op 1.7, evenals het vorige dienst jaar, dat een overschot gal van notubene f14000.— er is dus bijna nog eens zooveel geheven als blijkt noodig te zijn. En als is het mijn doel niet weer op de gevraagde bijdrage van het Dag. Bestuur terug te komen, kan ik toch niet nalaten op te merken, dat het met dat niet te. overzien, best meegevallen kan zijn, temeer daar de Raad het in handen heeft op welke voorwaarden zij iets kan verleenen. (Basta.) Het komt er nu mijn inziens maar op aan, hoe of die f14.000.— nu gebruikt wordt en dan vind ik die keuze als daar gekozen is, niet gelukkig. Beweerd wordt dat die gunstige uitkomst te danken is aan het gunstige jaar vanwege de hoogc inkomens en dan zal dat moeten komen van de tuinders, want een andere branche in onze gemeente, die zoo gunstig was, is nog niet bekend. Maar wat komt nu dien tuinders ten goede van het door hen te veel opgebrachte? (De progressie in aanmerking genomen.) Zoo goed als niets, want \tel- ke tuinbouwer zal er nu een inkomen hebben, dus maakt het voor de tuinders weinig uit hoe of het vermenigvuldigingscijfer luidt, maar komt het enkel ten goede aan hen die wel een inkomen genoten hebben, speciaal aan de ambtenaren en ook wat aan veehouders, wier inkomen meer stabiel is. Ik meen te weten dat als een tuinder of wie dan ook (maar bij de tuinders komt dat nog al eens voor) dat hij b.v. het eene jaar dubbel ontvangt en het volgende jaar weinig of niets, maar dat hij dan van zijn beste jaar meer betaalt dan iemand b.v. die in die twee jaar een gemiddelde had, dus van een in komen van b.v. IS000.— en 't volgend jaar niets, moet meer betaald worden dan van 2 jaren met een inkoriien van f 4000, welke laatsten nu gebaat zijn met dat groote overschot ineens in den volgenden dienst, tc werpen, wat mijn inziens een zeer onbillijke belastingverschuiving is. Voor liet komende dienstjaar is een vergelijking gemaakt met het eveneens slechte jaar 19231924, doch ik heb maar eenmaal duurder kool verkocht dan in het voorjaar van 1924, dus die vergelijking zal wel niet opgaan. Tenslotte wcnsch ik nog mee te doelen dat ik zelf nog wat inkomen zal hebben en ik dus niet direct voor me zelf opkom, en ik hoop dat als mijn meening mis is, dat mij daarop, onverschillig door wie, gewe zen zal worden, daar het mij niet te doen is onwaar heden te publiceeren. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. D. SWART. 't Rijp je, gcm. St. Maarten. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling las ik in Uw raadsverslag, dat er weer eens over de nieuwe school werd gesproken. B. en W. zullen een bespreking houden over deze aangele genheid met den inspecteur en het hoofd der school. Maar is er door den raad nu al bepaald waar de nieuwe school zal komen en wie er aangewezen is om als deskundige een teekening te maken? Ik heb daar nog nooit iets bepaalds van gelezen, mijnheer de redac teur. Al die besprekingen, besprekingen, besprekingen zijn heel mooi, maar de raad moet toch eindelijk als eerst betrokkene toch zeker bepalen wat er en waar er gebouwd moet worden en wie er een teekening zal maken van het gebouw, dat toch wel een ton ongeveer zal kosten. Aan een potloodschetsje, waar de burge meester steeds over praat, hebben we niet veel. Ik ben wel nieuwsgierig, hoe lang de raad het nog op zich zal laten komen, eer door dezen het bit eens op de kiezen wordt genomen en gezegd zal worden: daar zal het, zóó moet het en die moet het teekenen: ik, de raad, heb het te zeggen. Met dank voor de plaatsing, EEN BELASTING-BETALEND EN BELANGSTELLEND SCHAGER. Boven-de-maatsche menschen zijn zeldzaam en een klein volk is al gauw geneigd, om in een zijner zonen of dochteren iets bizonders te zien. Troelstra was echter onbetwist iets bizonders. Vijf en twintig jaar lang heeft de Nederlandsche politiek zijn stempel gedragen en *meer jaren nog was hij het middelpunt eener volksbeweging, welke hij wist te be zielen voor fcooge idealen. Onrecht was hem een gruwel. Leed dat ontsproot aan maatschappelijke verhoudin gen, welke hij niet noodzakelijk achtte, dreven hem tot fel verzet Toch was niet het materieele, het stoffelijke leed hem de grootste gruwel. Naar den geschonden mensch ging zijn groote liefde uit, naar hem en haar en naar het kind, aan wie deze maatsohappij schier elke moge lijkheid van hooger levensvreugde onthoudt Troelstra was geen heilige, geen onfeilbare. Zeker had hij zijn gebreken, want hij was slechts een mensch. Maar dan toch een mensch, wiens groote warme hart, wiens dichterlijk gemoed, wiens scherp verstand en wiens hartstochtelijke liefde voor allen die leden, hem ophieven hoog uit de menigte en hem brachten op de plaats, waar alleen de grooten onder ons het recht heb ben te genaken: waar de zon door niets wordt overschaduwd; waar de storm, door niets gestuit, zijn felste slagen toebrengt. Troclstra heeft het niet gemakkelijk gehad. Gemak en rust en een eervolle positie heeft hij trou wens ook niet gezocht. Toch en juist daardoor heeft hij zich een plaats ver worven in de geschiedenis, zooals voor den eerzamen burger niet is weggelegd. Zijn vrienden zullen die misschien wat overschatten, doch rond zijn baar getuigen ook zijn felste tegenstan ders: er is een mensch van ons heengegaan, een groot en goed mensch. Nog by zijn leven had hij zich aan het gewoel van den strijd moeten onttrekken. Opgebruikt had hij zijn groote gaven in den kamp voor een verheven ideaal. Of dat ooit verwezenlijkt kan worden, of dat het, zooals velen nog meenen, een hersenschim zal blijken, is voor de waarde van den mensch Troelstra niet het voornaamste. Wel dit: dat hij er zich geheel aan heeft geofferd. Troelstra's verscheiden is in de eerste plaats een ver lies voor zijn partij. Het is echter meer: het is een verlies voor ons volk, omdat het een van zijn groote zonen grafwaarts moet dragen. Geen ziel zoo klein, dat zij niet zal instemmen met de verzuchting: Hij ruste zacht. Zijn rust is welverdiend. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Mei. Roode kool f 1.30—4, gele kool f 1.60—3.30, witte kool f 0.50—1.30, uien f 1.30—2, grove f 1.80—2.20, peen f 0.80 —1.30, tomaten A f 76. B f 73. C f 59. CC f 40 p. 100 kg. Aanvoer: 12000 Kg. roode kool. 26000 Kg. gele kool. 47000 Kg witte kool, 13700 Kg. uien, 2300 Kg. peen, 150 Kg. tomaten. NOORDSCHARWOUDE, 13 Mei. BI. aardappelen f 2, bravos f 1.50, uien f 0.701.40. drie lingen f 0.201, grove f 1.502.60, peen f 0.300.50, roo de kool f 0.904.70, gele kool f 24.20, Deensche witte kool f 0.60—1.60 per 100 Kg. Aanvoer: 1200 Kg. aardappelen, 402Q0Kg. uien, 6400 Kg. peen, 80600 Kg. roode kool, 16000 Kg. gele kool. 253200 Kg. Deenscho witte kool. WARMENHUIZEN, 13 Mei. Roode kool le kw. f 1.403.50, 2e kw. f 0.60. gele kool f 2.202.50, witte kool le kw. f 0.201.30. drielingen f 0.70, uien f 1.10—2.40, grove uien f 1.60, peen f 0.50 per 100 Kg. Aanvoer: 24200 Kg. roode kool, 2900 Kg. gele kool, 37300 Kg. witte kool. 6350 Kg. uien, 975 Kg. perti. PURMEREND. 13 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 19 stapels fabrickskaas f 37.50, 20 stapels boe renkaas f 39. 1 stapel commissiekaas f 40.50, in totaal •10 stapels wegende 40.000 Kg. kaas, handel matig, 2500 Kg. boter f 1.401.65 per Kg. Vee. 958 stuks runderen, w.o. 315 vette f 0.901.08, per Kg., 628 melk- en geldekoeien f 250425. handel vlug; 15 stieren, 42 paarden i 100225. handel matig, 42 vette kalveren f 130160. handel matig, 501 nuchtere kalveren slacht f 1140, fok f 1833. handel vlug, 209 vette kalveren, voor de zouterij 6268 cent, voor de slacht f 0.700.74, per Kg., handel vlug, 91 magere var kens f 3256. handel vlug, 450 schapen f 3648, 1004 lammeren f 1827, handel stug, 42 bokken, kipeieren f 4.255.25, eendeieren f 4.30, piepkuikens f 0.152.75, Tragisch. t Is Mei. In de lucht hangt een vroolijke muziek van vogels, die in de schoonste zangen hun geluk uitjube len. De kale boomen en heesters zijn herschapen tot groote bouquetten, in een oneindig teere variëteit van kleuren. Over het land zweven» geuren van bloesems, versch-groen en nauw-ontloken bloemen. Zelfs het zon netje heeft er schik in en overpoeiert alles met een vroolijk, glimmend licht, dat als zilver wordt terug gekaatst door rivieren en vijvers. Door het heerlijke voorjaarsweer aangelokt, wandel de in een der buitenwijken van Den Haag een dame, wier geheele wezen onmiskenbaar het type van oen oude jongejuffrouw verried. Stijf in haar armen ge kneld droeg zij haar grootste schat, een klein smousje. Bij een plansoentje werd de lieve kleine, met moe derlijke vermaninkjes onderricht, voorzichtig op den grond neergezet, om op eigen onderdanen eens van het heerlijke voorjaarsweer te kunnen genieten. En zeer zeker was ook ons hondje in de ware lente-stemming, want door allerlei dwaze sprongetjes en heesche blaf- geluldjes trachtte het zijn blijdschap te kennen te geven. De juffrouw, zooveel dartelheid niet kunnende be grijpen, liet over haar maagdelijke lippen allerlei zinne tjes komen, die weliswaar grammaticaal foutief waren, doch waaruit duidelijk haar bezorgdheid bleek; en wel: „Moet mijn liefste poelepetroelie dan moe word", of „zal mijn doddig troelestaartje eens niet zoo tegen het vrouwtjie opspring", enz. Edoch, een dier is maar een dier, want alle liefkoo- zinkjes ten. spijt, huppelde ons hondje plotseling weg, om in dollen ren een rasgenoot te gaan vervolgen. In zijn driestheid liep het den weg over, werd gegrepen, door een auto, een schreeuw 't Is lente; doch een juffrouw, die zich voortspoedde langs de straat met haar dooden last, merkte dit niet. Door haar betraande oogen zag zij de wereld plots donker en stil. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. PURMEREND. 13 Mei. Aangevoerd 225414 eendeieren f 4.505.20, 156267 kip eieren, 70—80 Kg. f 6—7, 65—66 Kg. f 5.50—5.80, 63—64 Kg. f 5.20—5.50, 60—62 Kg. f 4.90—5.30, 58—59 Kg. f 4.80 —5.10. 56—57 Kg. f 4.60—4.80, 53—55 Kg. f 4.30—4.60, f") 52 Kg. f 4.10—4.30. EIERVEILING, PURMEREND, 13 Mei. Aanvoer: 42808 kipeieren kw. A f 4.805.50, 730 kip eieren kw. B f 4.104.70, 21820 eendeieren kw. A f 4.50 4.60, eendeieren broed f 4.505.80. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de Zaterdagavond- markt zal worden geopend op Zaterdag 24 Mei a.s., des namiddags 4)* uur, in het lokaal van den heer A. Visser, Molenstraat. Schagen, 12 Mei 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Dit jaar staan de vroege aardappelen bijzonder mooi. Over 't algemeen zijn ze vroeg geplant en het zachte, weer heeft den groei zeer bevorderd. Het is te ver wachten, dat er dit jaar vroeg nieuwe aardappelen aan de veilingen zullen worden aangevoerd. De ambtenaren en werklieden, in dienst van de Licht- bedrijven alhier, en georganiseerd in den Nederland- schen Bond van Personeel in Overheidsdienst, besloten, aan de 5 gemeentebesturen, betrokken bij de Lichtbe- drijven, een adres te richten tot invoering van het Georganiseerd Overleg, omdat de meening der Gas- commissie, die het verzoek van den Raad der gemeente Zuidscharwoude afwees, niet weergeeft de meening van de meerderheid der betreffende raadscolleges. Aangezien mag worden aangenomen, dat de raads leden op prijs zullen stellen een duidelijke uiteenzetting van het doel, de werkwijze en de beteekenis van het Georganiseerd Overleg voor de Lichtbedrijven, zijn zij uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waarop een lid van het Hoofdbestuur van het Overheidspersoneel een en ander zal uiteenzetten. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag onderzoek kunstmeststoffen, geleverd door de fa. Haytema te Alkmaar, aan de Vereenlging „Tuin- bouwbelang": zwavelzure ammoniak 21.02 pet., chili- salpeter 15.7 pet., kalksalpeter 14.15 pet., ureum 46.15 pet., superfosfaat 14.4 en Patentkali 26.6 pet. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat het bouwershuis van den heer S. Kruijer, alsmede het dubbele woonhuis van den heer R. Smit bij onderhandscben verkoop in eigendom zijn overgegaan aan den heer K. Stam. Ons bericht Inzake de verbrande auto van den heer D. Wagemaker te Oudesluis ls niet geheel juist geweest, wat betreft 't redden der kruidenierswaren. Het waren slechts een paar busjes, die gegrepen waren. De overige boodschappen zijn allemaal verbrand. Politie. Verloren: een sleutel en een vulpenhouder. Gevonden: een belastingplaatje, 2 sohroefsleutels, een zwart lederen portemonnaje met eenig geld. Inlichtingen ter secretarie. Naar wij vernemen is het telefoonkantoor alhier met ingang van 19 Mei a.s. voor abonné's opengesteld van 8 tot 21 uur. Aan den heer Chr. de Vries te Breezand, is ingevolge de Hinderwet vergunning verleeend tot het oprichten ven een bakkerij, waarin een heeteluchtoven on een clactrcmotor van 1% P.K. zullen worden gebezigd. Toen Maandagmiddag de brandstoffenhandelaar A. uit Bergen en zijn zoontje met 'n vracht cokes gehaald van het Gasbedrijf alhier, huiswaarts keerde, geraakte de wagen met inhoud bij de helling van den Westfrieschen d\jk neer. De oorzaak hiervan was, dat ie hit halver wege de kluft bleef staan en niet weder wilde aanleg- gen. De voerman wist vlug van den wagen te springen

Schager Courant | 1930 | | pagina 6