Vroege- en Darwin-ïulpen. ZANG-UITVOERING Woning te Huur flinke nette hulp, Een Smidsknecht Nog steeds 10 JAAR HOOGHEEMRAADSCHAP. Tot over de ellebogen toe in 't geld Uit onze omgeving. LANGEND IJ K CALLANTSOOG Z IJ P E G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Javaan door een haai overvallen. Hevige brand in Noorwegen. De beweging in B r i t s c h-I n d i Binnenlandsch Nieuws. De verdeeling van den R a d i o-z e n d t ij d. Groenten op de vuilnisbelt? Advertentiën. Bal na. De landbouwcrisis. Koolplanten, te Sint Maarten. Vrijdag 23 Mei a.s., circa 2!|2 H.A. TULPEN groote partijen Darwin Tulpen, Vroege Tulpen, dat zijn meisje nog steeds affectie voor* den vroegeven inspecteur gevoelt, laat Trent hem door Steve tijdens het diner binnenbrengen. Hij wordt gesard en mis handeld door de smokkelaars, en van een trap gesme ten. Deze behandeling^van den grooten kerel heeft op het meisje een omgekeerde werking als Trent bedoelde. Zij gaat Nolan achterna, en smeekt hem tot zich zelf te komen. Nolan antwoordt dat Donovan's dood hem te zeer heeft aangegrepen en om hem te redden vertelt zij hem dat niet hij. doch Trent de moordenaar van den jongen is. Op het hooien van dit nieuws ondergaat Nolan geweldige verandering. Zinnend op wraak be geeft hij zich op weg om Trent te zoeken. Trent heeft gehoord dat zijn meisje Nolan ingelicht heeft betreffende den moord en schiet haar in koelen bloede neer. Nolan dringt door in Trent's eigen kamers, waar deze zich verborgen heeft. Ook Steve bevindt zich in Trent's vertrekken. Bij het openen van de in duis ternis gehulde slaapkamer wordt Steve begroet door een regen van kogels iiit een machinegeweer. Trent heeft zich achter het bed verschanst, en verkeert In de meening dat Nolan binnen treedt. Steve beantwoordt het vuur. en de beide mannen dooden elkaar. Als Nolan op het terrein van den strijd aankomt, heeft de wraak haar werk reeds verricht. Het blijkt dat Trent zijn meisje niet doodelijk ge raakt heeft en na een paar maanden in het ziekenhuis trouwt zij met inspecteur Nolan, die zijn post bij de politie weer ingenomen heeft. MARKTOVERZICHT. De vette koeien werden Donderdag j.1. duurder ver kocht vergeleken bij vorige weken, prijzen tot 57% ets. Handel vlug. De handel in kalfkoeien was goed. In gel- dekoeien duur met een vluggen handel. Pinken strek kend duur. De handel in nuchtere kalveren was vlug. De hoogste prijs was 34 gld., welke besteed werd, maar dat was ook een uitzondering. Pinkestieren werden verkocht van 200 tot 360 gul den en waren ook voor dien prijs prachtbeesten. De handel in overhouders was redelijk. De handel in lammeren was matig. De prijzen waren anders hoog, tot 27 gld., wat duur. De handel in bokken en geiten was vlug, duur. De biggen en schrammen werden duur verkocht met een trekkenden handel. Genoteerd werd in het markt- berjpht: vette varkens tot 35 ets., maar later werd er beweerd, dat er 37 ets. is besteed. Laten wij aannemen, dat dit voor een enkeling was. De afloop van deze markt was anders zeer stug. Op de kippenmarkt was niet veel te doen; prijzen dezelfde bij vorige weken. Haantjes liepen van f 0.10 0.75. Boter duurder; waarom komt er niet meer? naar andere markten gezien in het toch lang niet slecht. Over het algemeen was het een mooie, drukke markt. GEMEENTE SCHAGEN. .Getrouwd: Cornelis Pieter Schrijver en Alida Brou wer. Jacobus Tromp en Maria Verlaat. POLITIE. Vermist: oen lam. In ons nummer van boden vinden onze lezers aan gekondigd een spoedvergadering van onzen Raad. Volgons ile convocatie is er een aanbod van den heer I.. van Rijswijk (raadslid), tot verkoop aan de ge meente van 2 hockperccelen. Bij informatie bleek ons, dat dit betreft een deel van den zoogenaamden Kleinen Winkel in de Hee renstraat, n.1. de westpunt, met daarachter gelegen kantoor cn erfje en het daarop volgend pakhuis aan hot Rensgas. Naar men ons meedeelde, was dit te zamen nog geen 2 Aren groot. Op onze vraag wat de heer Van Rijswijk als fi- nantfeclc oisrh stolde, luidde het antwoord: f 15.000, maar dat. B. en W. niet genegen waren dit bedrag te geven, doeh f 10.000. Een grove berekening bracht ons bij het eerste cij fer tot oen M2.-prijs van f78.bij het tweede cijfer tot ongeveer f52.per M2. Ons lijken dat nogal respectabele cijfers, vooral ge zien de niet afdoende verbetering die door amovee- ring dezer perceelen wordt vorkregen, en tevens ge zien de aanmerkelijke verbetering van situatie voor het overblijvende zaakgedeelte des hecren Van Rijs wijk. Een afdoende verbreeding van de Heerenstraat wordt met dezen aankoop echter niet verkregen. Al leen eenige verruiming v. d. Rcnsgarshoek, maar juffet wat we noodig hebben in de eerste plaats: een verruiming van den oprit naar de Loet, een verrui ming van dien hoek en van de Loet zelf, is met de zen aankoop in geen enkel opzicht gebaat. Demping van oen gedeelte Loet, als de gehocle dem ping te kostbaar zou zijn (ofschoon men aan geld op ons raadhuis blijkbaar geen gebrek heeft) ware een veel betere oplossing o.i. Daardoor toch zou voor het zelfde geld ook een ruimer oprit naar de Loet wor den verkregen, een veel ernstiger verkeersobstakel als het. daar is. Wij hopen dan ook van harte, dat, geheel afgeschei den van de finantieele positie der gemeente, waar over wij ons oordeel al reeds meermalen kenbaar maakten, en die groote zuinigheid gebiedt, onzen Raad dit aanbod des hecren Van Rijswijk niet zal accepteeren, een te dure, maar ook niet afdoende ver betering als hiermede zou worden verkregen. Wij ontraden het nog te meer met het oog op den loop van den nieuwen primairen weg, waardoor 't verkeer door deze gemeente juist vanaf en naar richting Noord zeer zeker in niet geringe mate zal worden ontlast. Vol verwachting klopt ons hart, of onze burgerij krijgt de koek of de gard. Wij vreezen echter dat het al wel voor „mekaar!!!" is, want men zit op ons raadhuis nu eenmaal tot over de ellebogen in 't geld. RAAD ZUIDSCHARVVOUDE. Vrijdagavond acht uur vergaderde de Raad van boven genoemde gemeente ten Raadhuize, onder voorzitter schap van den Ed. Achtb. heer A. L. van Spengler, bur gemeester: secretaris de heer J. Th. Kunnen. Aanwezig alle leden. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. De notulen van de vorige vergadering worden tot de volgende vergadering uitgesteld. Als cenigst punt staat op de agenda: de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer. waarbij de stemmen in de vorige vergadering staakten. Het voorstel van B. fn W. tot verhooging van 1 tot 1.15 wordt met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Bek- kcr. Zeeman en Kroon verworpen, zoodat de factor van 1 wordt gehandhaafd. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. Dezer dagen hebben de heeren Bol en Hart alhier een nieuwe zaak in motoren geopend, ten huize van laatst genoemde. Vooral de heer Bol is onder de motorsport vrienden in Noord-Holland lang geen onbekende en we twijfelen er niet aan of de nieuwe zaak zal tot groote bloei komen en 't vertrouwen van 't publiek winnen. We wenschen de ondernemers veel succes. Van verschillende kanten hoorden we klachten over dc zoogenaamde diksloot aan 't einde van de Spoor straat bij de Roskambrug en dikwijls werd de vraag gesteld: „Is er nog een gezondheidscommissie in Oud karspel?" We zijn er eens een kijkje gaan nemen en we moeten toegeven, dat de klachten niet ongegrond zijn. Het was waarlijk buitengewoon, zooveel rommel als er in lag. Reeds langen tijd kunnen de naaste be woners van de bewuste sloot 's zomer bij warm weer de ramen niet open hebben vanwege den „stank", die uit de modder opstijgt en nu de Gemeentereinigingsdienst er ook nog vuil heeft bijgebracht, is de toestand nog veel slechter geworden. Was het de bedoeling om de sloot te dempen? Maar met vele anderen vragen we ons af, hoe moet het thans verder, nu de ophaaldienst weer is gestaakt? Moet dat alles zoo blijven liggen? We kunnen het ons moeilijk voorstellen, doch zouden gaarne zien, dat men •met de demping meer spoed zou maken, want zoo wordt de toestand toch onhoudbaar. De hygiëne eischt, dat er maatregelen worden getroffen. BROEK OP LANGENDIJK. Ongeval. Vrijdagmiddag j.1. werd de koopman J. uit Alkmaar, komende met paard en kart uit de richting Zuidschar- woude, op het Noordeinde aangereden door de auto van den heer D. uit Noordscharwoude, waardoor de kar zoodanig in de knel raakte, dat de inhoud, vodden en beenen, over de straat terecht kwam. Daar J. aan den rechterkant der straat reed, treft dezen geen schuld. Door den heer D. zal de schade vergoed worden. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de publieke verkooping van een burgerwoon huis. staande aan de Prinsengracht cn eigendom van de erven Wed. J. Goudsblom, werd kooper de heer C. Masteling, alhier, voor f2545. Naar wij vernemen, zal in deze gemeente eer daags een voetbalclub opgericht worden. De bedoeling van de oprichters is om met de komende competitie uit te komen in den N.H. Voetbalbond. SCHAGERBRUG. Woensdag geraakte alhier een zoontje van den heer C. B. spelenderwijs in de Groote Sloot, zonder dat dit door iemand werd opgemerkt. Wel passeerde eenige oogcnblikken later een auto van den heer De Boer, graanhandelaar te Zuid- scharwoude, wiens vrouw, die mede in de auto zat, het kind in het water zag drijven. De heer De B. aarzelde geen oogenblik, maar stap te direct in het. water, waarop de kleine drenkeling spoedig op het droge was gebracht. Kunstmatige ademhaling, toegpast door mevr. De B., deed de le vensgeesten van het kind spoedig terugkeeren, dat den volgenden dag alweer zoo goed als beter was. vindt U de grootste keuze en de beste kwaliteit in RIJWIELEN tegen de laagste prijzen bij ZONDAG 18 MEI 1930. (Gewijzigde opgave.) DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. DINSDAG 20 MEI 1930. Wieringen, Gebouw „Land in Zicht", Herv. Jongel. Ver- eeniging, nam. 8 uur Bijeenkomst. Bijbelinleiding K. Oudt: Aan de Zee van Tiberias. Voordracht R. C. Frank: Maatschapp. werk in Berlijn. Mislukte jacht op het monster. Op een middag, omstreeks 2 uur, werd de Javaan Sadjiman uit Singaradja, N. Bali terwijl hij in zee was, door een haai aangevallen. Hij werd door het monster meegesleurd, en eerst losgelaten nadat de kampong-bewoners waren komen toesnellen en met steenen gooiden. Zijn zitvlak was echter geheel afge beten, zoodat het slachtoffer kort na het op het droge brengen overleed, zonder meer bij bewustzijn te zijn ge weest. Sadjiman was naar schatting 75 jaar oud. Den geheelen middag werden pogingen in het werk gesteld om het ondier te vangen, en bijna had een aan tal Chineezen succes. Ze hadden n.1. het dier reeds aan een haak, waaraan een dood varken was bevestigd. Bij het op het strand trekken brak echter het veel te dunne touw en de haai verdween weer in de diepte, haak en 10 meter touw met zich nemend. Merkwaardig is echter, dat het monster steeds naar dezelfde plek terugkeert. Men blijft pogingen in het werk stellen om het dier te vangen. Te Bergen meer dan 50 huizen vernield. Uit Oslo wordt gemeld: In de Noorsche stad Bergen heeft een hevige brand gewoed. Gedurende eenlgen tijd werd zelfs gevreesd, dat deze dezelfde catastrophale afmetingen zou aannemen als die, welke verscheiden jaren, geleden Bergen teis terde. De brand brak hedenmiddag om halfdrie uit in een aan de haven staand pakhuis, sloeg over op eenige in de nabijheid liggende kolenopslagplaatsen en breid de zich met groote snelheid uit over de uit hout opge trokken gebouwencomplexen. Meer dan vijftig, voor het meerendeel kleine huizen, zijn in vlammen opgegaan. De schade staat nog niet vast, doch wordt op vier mil- lioen kronen geraamd. Men gelooft, den brand thans meester te zijn. Mislukte aanval op het zoutdepöt. Het N.T.A. seint uit Dharasana d.d. Donderdag: Hedenochtend begon mevrouw Naidoe, de tegen woordige leidster van de campagne van Gandhi, met haar vrijwilligers den opmarsch naar het zoutdepöt hier ter stede. De politie vormde er een cordon om heen, zoodat mevrouw Naidoe cn haar volgelingen niet verder konden oprukken. Mevrouw Naidoe wei gerde terug te keeren en beval haar vrijwilligers, op de straat te gaan zitten. De arrestatie van mevrouw Naidoe. Toen mevrouw Naidoe, zoo vinden wij nog ver meld, met haar vrijwilligers door de politie werd te gengehouden, toen zij op weg was naar het zout depöt van Dharsana, gaf de nolitic te kennen dat zij op haar beurt „satyagraha" (lijdelijk verzet) zou bie den tegen de vrijwilligers. Daarop maakten de poli tie cn de vrijwilligers zich op voor een lange wake. Vrijwilligers, die er op uit gingen om voedsel te ba lein, kregen gen vergunning om terug te keeren. Van morgen nadat men aldus 28 uur over een weer ge wacht had, hadden de vrijwilligers, die bij elkaar wa ren gebleven, blijkbaar voedsel noodig; zij werden 1 door "de politie van binnen het verboden gebied van Dharsana naar een naburig kamp voor plegers van lijdelijk verzet gebracht, waar men hen te eten en te drinken gaf. Mevrouw Naidoe werd per auto .naar het kamp gebracht, doch zooals gemeld, weer vrijge laten. Onderhandelingen tusschen de regeering en Gandhi? Reuter seint uit Bombay, 16 Mei: In liberale kringen verklaart men, dat er binnen kort een stap van de regeering wordt verwacht om onderhandelingen te openen met Gandhi. Een bom in een politieposthuis. Reuter seint uit Calcuta: Gistermorgen werd een bom geworpen in een in steek van een politie-posthuis te Howrah, waar de chef van de post met zijn vrouw en kinderen slie pen. Niemand werd getroffen, ofschoon de bom tegen de ijzeren staven van het venster ontplofte. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. VÜf sterfgevallen tengevolge gebruik van methyl-alcohol. Uit New York wordt gemeld: Binnen twaalf uur zijn vijf personen overleden na het gebruik van methylalcohol. De gemeentelijke gezondheidsdienst heeft naar aan leiding van deze strefgevallen een waarschuwing gepu bliceerd tegen het drinken van in den sluikhandel ge- kochten alcohol. Protest-telegrammen aan den minister. De minister van Waterstaat heeft gister de volgende protest-telgrammen ontvangen naar aanleiding van zijn zendtijdverdeeling. (Zie elders in dit nummer). „Gewestelijk bestuur Noord-Holland van de A.V.R.O., vertegenwoordigende ruim 35.000 goede staatsburgers, benevens hun gezinnen, allen volwaardige luistervinken, van den Nederiandschen onpolitieken omroep, kennis genomen hebbende van de beschikking Uwer Excellentie inzake zendtijdverdeeling, waarbij geen rekening gehou den is met mogelijkheid zenduitbreiding in Nederland, dringt aan op onverwijlde goedgunstige beschikking op aanbod A.V.R..O. om op eigen kosten nieuw zendsysteem te creëeren." „Diep teleurgesteld door Uwe beslissing inzake zend tijdverdeeling waardoor A.V.R.O.-arbeid grootendeels wordt vernietigd ten bate der politieke omroepen en constateerdend dat A.V.R.O.-verzoek tot inrichting eigen zendsysteem op eigen kosten, sinds een jaar door regeering genegeerd is gebleven, verzoekt Vereeniging Vrije Luistervink Uwe Excellentie met meesten klem thans op dit request spoedigst gunstig te beschikken, opdat voor honderdduizenden in den lande behouden blijve, wat hun door moeizamen gezamenlijken opbouw in een reeks van jaren, dierbaar is geworden." Aan den heer Vogt werd het volgende telegram ge zonden: „Vereeniging Vrije Luistervink, diep veront waardigd over verbijsterende aantasting van moeizaam verworven A.V.R.O.-rechten door Minister van Water staat, doch vol vertrouwen in strijdbaarheid en volhar ding van A.V.R.O.-bestuur, schaart zich als één man vastberaden achter ons aller omroep, waarvan de bl- langen bij u blijkens rede Zwolle gisteravond, volkomen in .vertrouwde handen zijn. Leve de A.V.R.O." Mevr. Antoinette van Dijk heeft het volgende telegram gezonden aan den minister: „Verzoek Uwe Excellentie met klem A.V.R.O. in de gelegenheid te stellen haar cultureel werk alsnog op eigen zendsysteem voort te zétten. Tienduizenden moeders, zieken en kinderen zul len U daarvoor dankbaar zijn." Het Tweede Kamerlid Duijs vraagt den Minister inlichtingen. Het Tweede Kamerlid Duijs heeft o.m. de volgende schriftelijke vragen tot den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gericht: Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelijken dank aan allen, die blijken gaven van belang stelling bij hun 25-jarig Huwelijksfeest ondervonden, inzonderheid geldt deze dank aan de Fam. PLUISTER, voor de prachtige gelegenheid hun zoo be reidwillig toegestaan. Namens de Familie, W. VEENSTRA. Barsingerhorn, Mei 1930. Getrouwd: J. BLOM en T. VEENSTRA, die, mede namens wederzijdsche Ouders hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Kolhorn, Mei 1930. op Zondag 18 Mei a.s., in het „ZIJPER VEERHUIS" te Schagerbrug. Aanvang 's avonds 8 uur. van de Woningbouwver- eenigiijg Nieuwe Niedorp Aanmelding van gegadigden bij den Voorzitter A. VISSER. Mevr. de Wed. MELCHIOR, Kenm. Straatweg 127, Alkmaar, vraagt een voor huishouding en verpleging van een bedlegerige, niet zieke oude dame P.G. (modern;. Is het den minister bekend, dat op verschillende plaatsen in ons land groote hoeveelheden waarde volle groenten als spinazie, sla, enz., als veevoeder worden gebruikt, ja zelfs in slooton. op vuilnisbelten e.d. niet daarvoor bestemde plaatsen worden gewor pen? Is de Minister bereid terstond in te grijpen ten ein de te voorkomen, dat nog langer deze vernietiging op groote schaal van waardevolle producten voortgang vinde, en is hij bereid mede te doelen, welke maat regelen hij zich voogstclt te nemen? URKER BOTTER GEZONKEN. Geen slachtoffers. Gistermorgen is te Lemmer met averij binnenge- loopen de motorboot „Risico", kapitein P Veters van Groningen, op reis met een lading maïs van Rotter dam naar Hoogkerk. Deze boot was in den afgeloopen nacht in aanvaring geweest met een Urker-botter IJ. M. 375, die daarbij was gezonken. De opvarenden van den botter zijn door de U. K. 41 gered en te Lemmer aan wal gebracht. Nog geen uitsluitsel. Het antwoord op de vraag van het Kamerlid Braat. Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Braat betreffende indiening cn behandeling vóór het a.s. zomerreces der Tweede Kamer van wetsvoorstel len, strekkende tot steun of bescherming van de landbouwers, heeft de minister van Binncnl. Zaken en Landbouw geantwoord: Voor zooveel in de vraag uitdrukking wordt gege ven aan dc gedachte, dat, indien in verband met den crisistoestand dc wettelijke weg zou moeten worden gevolgd, deze zoo spoedig mogelijk dient, te worden ingeslagen, is de Regeering met den steller van de vraag van gelijke meening. Of tot mogelijke maatregelen, met betrekking tot de crisis, voorzieningen bij de wet zullen behooren, kan op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. 15 Mei j.1. was het 10 jaar geleden, dat 't Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier werd opgericht. Donderdag 15 Mei was het 10 jaar geleden, dat de oprichting van dit hoogheemraadschap door de benoe ming van dijkgraaf en hoogheemraden een feit werd. Hiermee was vervallen het voordien sedert meer dan anderhalve eeuw bestaan hebbende Hoogheemraadschap Hondsbossche en Duinen tot Petten. Het nieuwe college was opgericht, omdat men meen de, behoefte te hebben aan een lichaam, dat de milli- oenen zou kunnen innen, die door de provincie waren uitgegeven in verband met de watersnood van 1916, terwijl het tevens het beheer over den Hondsbosschen Zeedijk zou moeten voeren. Of het nieuwe hoogheemraadschap in zijn taak is ge slaagd? Tot nu toe zeer zeker. Het heeft tal van wegen en dijken in zijn ressort belangrijk verbeterd en waar noodig in overeenstemming gebracht met de eischen van het toenemende verkeer. Het heeft dan ook het vertrouwen van het publiek dat echter nog steeds niét accoord gaat met de destijds door de Staten getroffen regeling om de lasten van de over stroomingen van 1916 te leggen op Westfriesland en de duinstreek. Men had de stellige overtuiging dat Amster dam en Haarlem groote belangen hebben bij een rich- tig dijkbeheer en dus wel mee zouden hebben te betalen Het college van hoogheemraden bestaat nog bijna uit dezelfde personen als bij de oprichting. Alleen de heer D. Kooiman uit Purmerend heeft zijn plaats moe ten ruimen (wegens benoeming tot Gedeputeerde in deze provincie), en déze afgestaan aan den heer H. K. Koster te Wieringerwaard. Itf het dagelijksch bestuur is op het oogenblik, tengevolge van het overlijden van een secre taris den heer Van Amstel, in Februari 1.1. nog een va cature. Deze functionaris die benoemd werd bij de op richting en met den penningmeester Groot en den in genieur Poppens de krachtige grondslagen van het be stuurslichaam legde, is zeer betreurd. TE KOOP: Alle soorten begin Juni pluk klaar, bij W. GO- VF.RS, Dirkshorn. gevraagd, bij J. SMIT )z., School straat, Bergen (N.H.) Door de N.V. HoIIand's Bloembollenhuis te Lisse, zal op des voormiddags ten 10 uur precies, publiek geveild worden: Buitengewone groote, prachtige, extra zwaar in 't gewas zijnde partijen voor de heeren KI. FRANS en anderen, te beginnen op den tuin genaamd „Wijzend" aan den Wijzenerweg te St. Maarten. Gepresenteerd zullen worden: voor den heer KI. FRANS: in de soorten Dw. Pride of Haarlem, Dw. Clara Butt, Dw. Farn. Sanders, Dw. Wm Copland Dt. Murillo, Evt. Flamingo, enz. enz. Voorts voor den heer P. v. d. MOLEN w.o. Bartigon, Marnix van St. Aldegondc, Wm. Copland, Clara Butt, Farn. Sanders, Pride of Haarlem, Baron de la Tonnaye, Pr. Elisabcth, Ccnte- naire, enz. enz. w.o. Prins van Oostenrijk, Murillo, Witte Duc Max, Herm. Schlegel, Cram, Brillant, Witte Zwaan, La Reine, Rose Grisdelin, Flaningo, Cullinan, Thomas Moore, Witte Valk, Grand Duc, Electra, Scariet Duc, enz. enz. Ten overstaan van Notaris S. W. Wegener-Sleeswijk. Betaaldag vóór of op 1 November 1930. N.V. HOLLAND's BLOEMBOLLENHUIS. De Directie.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10