Schier Courant De begrafenis van Mr. P. J- Troelstra. Vierde Blad. Een enorme menschenmassa op de been. De rouwplechtigheid. De Zaansche schatgravers. Een vrachtauto geslipt. Tweede Kamer. Zaterdag 17 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8664 Massale en indrukwekkende manifestatie van trouw en liefde van tienduizenden je gens den ontslapen staatsman. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den grooten socialistische leider en stichter van de Neder- landsche arbeidersbeweging is gister tot een onvergete lijke plechtigheid geworden, waarvoor duizenden van zijn volgelingen uit heel het land naar de Residentie waren opgetrokken. Deze enorme en ontroerende belangstelling bewees wel. hoezeer mr. Troelstra in den kring zijner geestver wanten als een der grootsten werd beschouwd en de uitdraging naar zijn laatste rustplaats is dan ook ge worden tot een massale en indrukwekkende manifesta tie van trouw en liefde van tienduizenden jegens den ontslapen staatsman. Reeds in den vroegen morgen begonnen uit alle dee- len des lands de extra-treinen de Residentie binnen te rollen, met de duizenden deelnemers voor de plechtig heid. Uit Friesland kwam een extra trein met belangstel lenden aan het staatsspoor station aan. Aan de Hollan- sche Spoor arriveerden twee extra treinen uit Amster dam. De meeste treinen, welker in Den Haag aankwamen, waren versterkt en voerden aanzienlijke menschenmas- ea's aan. Het weer, dat in den vroegen ochtend nog grauw en somber was, klaarde op en onder stralenden zonneschijn trokken de groepen in de richting Scheveningen. De geheele weg, van het centrum der stad naar het Belgische Park. was een groote trek van menschen. Al lerlei organisaties, afdeelingen der partij en socialisti sche vereenigingen waren met omfloerste vaandels en banieren naar Den Haag getrokken om den beminden volksleider de laatste eer te bewijzen. Overal zag men partijrouw dragen: een rood strikje met zwarten achtergrond. Vele partijgenooten waren met autobussen uit omlig gende plaatsen gekomen; de intercommunale lijnen der H.T.M. voerden eveneens talloozfen naar Den Haag. Langs de gansche route, van Koningskade, Raamweg en Badhuisweg, was één rij van standaarden, vlaggen en banieren. Naar mate het dichter naar twaalf uur liep, groeide de menigte aan en concentreerde zich alles meer en imeer op den Badhuisweg, waar de stoet zich geleidelijk opstelde. De lengte van de stoet verscheidene kilo meters. Steeds groeide het aantal deelnemers nog aan, zoodat tegen, 1 uur een onafzienbare menschenmenigte in de omgeving van het Belgische Plein opgesteld had. De lengte van den stoet bedroeg verscheidene kilome ters; eerst toen men zich aaneen begon te sluiten kreeg men een indruk van de niet te beschrijven belangstel ling. Daar liepen de leden der S.D.A.P. Eerste en Tweede Kamerfracties, de leden van het Partijbestuur, het hoofd bestuur van het N.V.V., vertegenwoordigers van de In ternationale van Vakvereenigingen, van de Intern. Transportfederatie van de Arbeiderspers en van de hoofdbesturen van tallooze organisaties bij liet N.V.V., aangesloten. Daarachter hadden zich de deelnemers provinciegewijze opgesteld. Het eerst kwam Friesland, waarvan buitengewoon veel belangstelling was gekomen. Uit de kleinste plaatsjes uit die provincie had men de reis naar Den Haag on dernomen om de nagedachtenis te eeren van mr. Troel- stra, die da.r waar hij geboren en opgevoed was, in de harten der arbeiders een zeer bijzondere plaats steeds ingenomen had. Dan kwamen groote groepen uit Groningen, uit Dren the en uit alle andere provincies. De groepen waren alle weer onderverdeeld in de verschillende organisaties. De groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vormden ieder een eigen groep. Machtig was de indruk, welken de Arbeiders Jeugd Centrale maakte, welke met vele duizenden leden aan wezig was en met tallooze banieren langs den Pomp- etationsweg stond geschaard, gevolgd door den Nederl. Arbeiders Sportbond. Nog tallooze andere organisaties volgden. Het aan tal deelnemers is op geen duizenden te schatten, doch naar verluidt waren er meer dan 25.000 menschen uit de verschillende deelen des lands gekomen, waarbij dan nog niet gerekend zouden zijn de groote steden. Een belangrijke afvaardiging was ook aanwezig van Boc.-dem. club te Antwerpen. Het uitdragen. Het was even voor eenen, toen de eikenhouten lijk kist uit de woning, waar mr. Troelstra zijn laatste levensjaren heeft doorgebracht, naar buiten werd ge dragen en in de lijkkoets geplaatst. De vlag van de partij, waarvan hij de groote leider is geweest, werd over de baar gelegd. Twee grdote kransen van sparre- groen met roode aronskelken van het Troelstra-oord werden aan den lijkwagen gehangen. Een groote krans van de S.D.A.P., eveneens van «parregroen cn roode bloemen, werd achterop de lijk koets bevestigd. Op het lint de woorden: „Van de partij, die hem zoo lief was." Partijbestuurders werden als eerewacht opgesteld, terwijl de lijkstoet werd gevormd. In het eerste rijtuig nam mevr. Troelstra met de kinderen plaats. Daarna volgde de politieke leider der S.D.A.P., ir. Albarda met den partijvoorzitter, den heer Oudegeest in het tweede rijtuig. Later kwamen per auto de Belgische partijgenooten Van der Velde en Kamiel Huysmans aan. Eerstgenoemde nam toen nog plaats in het rijtuig van den heer Albarda. De heer Huysmans zag men later loopen in den kop van den stoet, welke zich onmiddellijk achter het laatste rijtuig aansloot. Om 10 minuten over één zette de stoet zich in bewe ging. Overal langs den weg, welke de stoet volgde, stonden dichte rijen menschen geschaard om het voor bijtrekken gade te slaan; waar de lijkwagen met het stoffelijk hulsel van mr. Troelstra voorbijkwam, werd eerbiedig het hoofd bntbloot. Omstreeks kwart voor twee kwam de lijkstoet in de onmiddellijke omgeving van het kerkhof, terwijl op dat oogenblik het achterste gedeelte van den stoet nauwe lijks 't sterfhuis gepasseerd was. Op de begraafplaats, die aan beide zijden door de politie werd vrijgehouden voor den rouwstoet, was voor het hoofdgebouw Kanaalzijde een met zwart kleed be dekte katafalk geplaatst, terwijl zwarte loopers waren gelegd. Op deze katafalk zou de kist worden geplaatst, terwijl daarachter ruimte was gereserveerd voor de naaste familieleden en dé andere personen, die in de volg- rijtuigen met den stoet zouden meekomen. Het partijbestuur heeft een grafkelder voor den ont slapene gekocht, die als familiegrafkelder is bestemd. Een aantal orde-commissarissen uit de S.D.A.P. as sisteerden voor de regeling van het défilé. Onder de belangstellende niet-sociaal democraten, die op het kerkhof het voorbijtrekken gadesloegen waren o.m. de Kamerleden prof. ir. Van der Bilt, mj. Mar- chant, mr. Oud, mr. Boon en het oud-Kamerlid Örion. Tegen drie uur rukten, onder plechtige stilte, hon derden jongens en meisjes aan van de roode jeugdbe weging. Slechts de rhythmische passen verbraken de stilte. Zij werden gevolgd door sociaal-democratische studenten en groote groepen roode afdeelingen uit de grootste steden; en het einde was nog lang niet te zien. Even voor vieren was het défilé geëindigd. Het voor bijtrekken heeft ruim twee uur geduurd. Gedurende al dien tijd bleef de plechtige stemming gehandhaafd. Er waren er, wien het na het passeeren van de kist te machtig werd. Ruim dertigduizend personen van de soc.-dem. bewe ging hebben aan hunnen voortrekker op waardige wijze de laatste hulde gebracht. Het laatste eerbetoon. Het oogenblik was nu gekomen voor het laatste eer betoon. De heeren Hermans, Moltmaker, Kupers, Van Zadelhoff, Schaper, Ankersmit, Mendels. Van der Walle, J. ter Laan en H. de Boer droegen de kisL naar de groeve. Slechts onder hun aanwezigheid en Inder die van de familie werd ze in het graf neergelaten. Op de kist werden bloemen gestrctoid als een laatste afscheid aan mr. P. J. Troelstra. Belangstelling uit onze omgeving. Ook uit Hollands Noorderkwartier was groote belang stelling. Zoo was de afdeeling Den Helder met een de putatie van 60 dames en heeren en voorzien van het af- deelingsvaandel aanwezig, terwijl ook de afdeeling Scha- gen mede met haar vaandel tegenwoordig was. In het Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Den Haag. In het Gebouw van Kunsten cn Wetenschappen te Den Haag is daarop de rouwplechtigheid gehouden, is aan den voortrekker op waardige wijze hulde ge bracht en zijn baanbrekend werk herdacht. Het ge bouw was om drie uur reeds stampvol. De voorzitter der S.D.A.P., de heer J. Ouden geest sprak het eerst over den heengeganen leider in warme bewoordingen en eindigde met: „Troelstra, heb dank! Vervolgens sprak de heer J. W. Albarda, de voorzitter der S.D. Kamerfractie, die het baanbre kend werk van Troelstra herdacht, wiens 40-jarige lange streven de arbeidende klasse tot groote over winningen heeft gevoerd. Namens de Socialistische Tweede Internationale sprak dan de Belgische oud-minister Vander velde, waarna de Duitsche afgevaardigde Wel enkele woorden van groote waardeering aan den out sla pene wijdde. Aan het ontstaan van de samenwerking tusschen partij en vakbeweging in 1917 herinnerde tenslotte de heer F. v. d. Walle, die namens de gansche mo derne vakbeweging het woord voerde. Onder enorme belangstelling heeft Vrijdagmiddag te 's Gravenhage de begrafenis plaats gehad van wijlen Mr. P. J. Troelstra, stichter en eersten leider der S.D.A.P. De kist met het stoffelijk overschot wordt in den lijkwagen gebracht. De zoon dankt. SCHIPPERSVROUW DOOR EEN GIEK GETROFFEN De heer Jelle Troelstra, zoon van mr. Troelstra, sprak hierna, diepbewogen woorden van dank voor de wijze, waarop de nagedachtenis van zijn vader was geëerd. „Dat was gehécl in zijn geest!" „Dank ook aan allen, vooral aan de ouderen, die hem tijdens zijn ziekte zoovele, blijken van haar, oprechte belangstel ling hebben gegeven. „Dat heeft hem lang staande gehouden." Na deze in diepe stilte aangehoorde redevoeringen (vooral het dankwoord van den heer Jelle Troelstra, maakte diepen indruk), zong „De Stem des Volks" het socialistisch lied: „Morgenrood". ltystig, stil, een stilte nu cn dan gestoord door het snikken van menschen uit het publiek in de half donkere zaal, ging de bijeenkomst kwartier vóór zessen uiteen. Het was een waardige, aangrijpende plechtigheid. De voormannen van de S.D.A.P. Vooraan de heer Oudegeest, voorzitter der S.D.A.P. Achter hem Mr. Albarda. Verschillende berichten. Een snapshot van den ontzaglijken stoet, die de lijkbaar naar de begraafplaats volgde, waardoor de teraardebestelling tot een groote demonstratie werd. Een nieuwe phase. -—Nog steeds niets ge vonden. Houdt er den moed maar in! D? Zaansche schatgraverij heeft nog steeds geen suc- s. Is elders in dit blad meegedeeld, dat men Donder- ag met een grondboor begonnen is te trachten het •oud naar boven te brengen, thans kan gemeld worden, dat deze boringen op het oude kerkhof al weer zijn gestaakt. De kuil is weer verlaten. De schat is niet gevonden., zelfs niet op 11 meter diepte. Maar nog geeft de combinatie den moed niet op. want na gistermorgen is de schatgraverij in een nieuwe phase getreden. De Duitsche, blijkbaar twijfelend aan hun eigen ge gevens, hebben thans met den heer Ros, den vroegeren eigenaar van het aangrenzend terrein, een overeen komst aangegaan, waarbij de heer Ros de juiste plek, waar de schat ligt. zal aanwijzen, aan de hand van vroegere hem gedaan zijnde Fransche hlederziende aan duidingen. Dien tengevolge is gisterochtend de heele boorinstallatie der Purmerender firma verplaatst naar het voormalige terrein-Ros en begint men daar met nieuwen moed te boren. De heer Ros beweer,t dat men op de plek, welke hij aanwijst, binnen twee dagen met twee man arbeidende den schat moet vinden. Aldus houdt men er den moed maar in! De bestuurder van een personen-anto zwaar gewond. Op rlen Gelderschen weg bij Eindhoven reed gister middag omstreeks TJ uur een kolenhandelaal' uit Geldrop met een vrachtauto in de richting Eindho ven, van waar de heer J. Scholts, wonende te Eind hoven, met zijn auto kwam aanrijden. Bij het uitwij ken voor wielrijders slipte de vrachtauto, met het gevolg, dat de personenauto recht op de dwars over den weg staanden vrachtauto reed. De vrachtauto kwam in een sloot terecht, doch de bestuurder be kwam geen letsel. De personenauto werd totaal ver nield. de bestuurder .1. Scholts. kreeg een hersen schudding en een dubbele beenbreuk. In zeer zorg wekkende» toestand is hij naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Aan boord van het zeilschip „Dwaal Ik wacht U", dat Donderdagmiddag door de Oude Plantage te Botterdam voer, is de 40-jarige schippersvrouw \Y. II. de JongeVan der Ben door een samenloop van omstandigheden ernstig gewond. Daar de schipper niet voldoende snelheid kon krijgen wilde hij het grootzeil bijzetten, doch door een ongelukkige ma noeuvre botste hij tegen een voor den wal liggend schip aan, waardoor het zeil scheurde. I)e vrouw werd getroffen door een loshangende giek en over het dek geworpen. Ernstig gewond is zij door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. VADER VERDRINKT VOOR DE OOGEN VAN ZIJN ZOON. Ernstig ongeval bij Schiphol. Donderdagmiddag te halfzes was de heer M. P. W. Hom, oud 37 jaar cn van beroep steenzetter, met een bootje, waaraan 'u kruisnet was bevestig op de Ringvaart nabij Schiphol aan het visschen. On gelukkigerwijze kwam het bootje met een motor-, poot, komende uit de richting Aalsmeer, in aanvaring en sloeg om. Ilorn geraakte te water en verdronk. Zijn 15-jarige zoon, die eens naar zijn vader was-ko men kijken, was van het ongeval getuige. Het lijk werd s avonds door de politie opgehaald. BESTRALING VAN KIPPENEIEREN. Bespoedigde het uitkomen. Ultraviolet door latend glas bevorderde den leg in den winter. Onlangs hebben dr. Ch. Sheard en M. Higgins van de Mayo-stichting te Rochester, in den Amerik. staat Minnesota, proeven genomen met bestraling van kippeneieren. Het bleek, dat de stralen van een kwarts- kwiklamp door de schaal en het binnenvlies daarvan heengaan. De ultraviolette stralen deden, in normale omstandigheden. 20, percent der eieren 24 tot 48 uren eerder uitkomen dan een gelijk aantal eieren dat niet bestraald was. Voorts konden onderzoekers vaststellen, dat, wanneer men kippen in het winterseizoen achter ultraviolet doorlatend glas houdt, zij tweemaal zooveel eieren leg gen dan achter gewoon glas gehouden hoenders. VAN EEN WISSEN DOOD GERED. Volgens een bericht uit Honoloeloe is de stoomboot riawaii er in geslaagd acht militaire vliegers op te pikken, die gedwongen waren geweest op zee neer te dalen tusschen de eilanden Maui cn Ilawaii, waar het wemelt van haaien. Een vliegtuig, behoorende tot een eskader van 18 vliegtuigen, moest, terwijl het eskader zich tusschen de heide eilanden bevond, neerdalen. Een watervliegtuig kwam het te hulp, doch ook dit kon tengevolge van den hoogen zeegang niet meer opstijgen. Twee andere vliegtuigen, die ook neerstre ken, trof hetzelfde lot. Een der vliegtuigen was reeds 00 K.M. afgedreven, voor dat de inzittenden konden worden gered. Een der vliegers is verdronken. De besprekingen over de wijziging Gemeentewet zijn Vrijdag voortgezet met het gevolg dat na nog cenig debat het amendement-Dr. Vos over den zoo- genaamden dubbelen raad hij onteigening, samen voeging of opheffing eener gemeente werd verworpen Er waren maar 7 stemmen- voor. Daarna werd gedebatteerd over de bevoegdheden van den Raad en Rutgers van Rozenburg (c.h.) stelde voor art. 135 zóó te wijzigen, dat het zal luiden: „hij (de raad) maakt de verordeningen, die hij in het belang der gemeente noodig oordeelt.' De bedoeling van de wijziging schijnt te zijn de beperking van de bevoegdheid van den raad in het tegenwoordig art. 135 neergelegd, op te heffen. Dientengevolge zal het toetsingsrccht van den rechter vervallen. Door de wijziging wordt echter ook het vernietigingsrecht van de Kroon beperkt. De bevoegdheid van den raad wordt door de wijziging vrijwel ongebreideld. En het is een zeer lang debat wat zich over dit punt ontspint en bleek wel dat men hier te doen had met een zeer grondige verandering van het verorde- ningcnrecht en wordt door verschillende sprekers de voorkeur gegeven aan de tegenwoordige redactie. De tegenwoordige redactie gaf duidelijk aan al dat gene. wat de raad heeft te doen tot uitoefening van zijn taak. In de wijziging zal een stimulans zitten om de gemeentetaak uit te breiden buiten de grenzen van die taak. Aldus uitte zich o.a. de heer Knottenbelt (v.b.). Ook de heer Kortonhorst (r.k.) acht de wijziging nn- gewenscht. De onderstelling is niet gewaagd, dat aan de voorbereiding van de gedachtenwissèling tus schen regeering en volksvertegenwoordiging nog al iets heeft ontbroken. Achter liet art. 135 liggen aller lei problemen verborgen. Wat is do bedoeling van de voorgestelde wijziging? Brengt zij nieuwe staatsrech telijke begrippen omtrent do verhouding van het staatsgezag en de gemeenten? Do heer Smccnk (a.r.) acht. do tegenwoordige redac tie. die 75 jaar good heeft gewerkt en waaronder tal van verordeningen zijn geboren geworden, uitstekend. De heer Bcunier (a.r.) meent zelfs dat do autonomie der gemeenten hier in hot gedrang komen. Nadat nog een paar sprekers het woord hebben go- voord en de heer Aalberse (r.k. zijn slem vóór liet artikr4 heeft gemotiveerd en de Minister aan het woord is geweest, wordt de stemming aangehouden cn de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13