Raad Heerhugowaard. Uit onze Omgeving. ST. MAARTEN ALKMAAR. NIEUWE NIEDORP HEERHUGOWAARD WIERINGEN Vergadering van den Raad op Vrijdag 16 Mei 1930, De vergadering was uitgeschreven tegen 4 uur, doch werd voorafgegaan door een comité-zitting, zoo dat te ongeveer 5 uur de openbare vergadering wordt geopend. Voorzitter de heer W. van Sloo^n, burgemeester, vacature. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering, en deelt mede, dat in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. v. d. Oord, als lid van den Raad is benoemd de heer A. Kooij Cz. De hoeren Tromp en Van Lange worden belast met het nazien der geloofsbrieven en bij monde van den heei- Tromp wordt tot toelating geadviseerd, met welk advies de Raad zich vereenigt. Tot de vergadering toegelaten, legt de heer Kooij de bij de wet voorgeschreven beloften af, waarna de Voorzitter hom feliciteert en zegt. dat de heer Kooij de plaats inneemt van iemand die de gemeente heeft verlaten, doch enkele jaren naar behooren heeft mee gewerkt de belangen der gemeente te behartigen. Spr. hoopt dat de heer Kooij dat net zoo goed zal doen, als liet kan zijn nog beter. De heer Kooij hoopt de belangen der gemeente zoo correct mogelijk te behartigen. Hierna volgt algemeene felicitatie. De notulen der vorige vergadering worden gele zen, ze worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Mededccling wordt gedaan van het bericht dat over 1929 voor 3 leerlingen, die de Rijks hoogere burger school te Alkmaar bezoeken, zal moeten worden be taald f 487.02 en de bijdrage over 1928 nog moet wor den vermeerderd met f 19.35. Van den Inspecteur der directe belastingen kwam bericht, dat dc opbrengst van de personeele belasting over 1929 bedraagt f 5769.79. Wat het verzoek van de Commissie voor bestudee ring van de iepenziekte betreft, stellen B. en W. voor, een afwachtende houding aan te nemen, omdat in deze gemeente nog weinig gehoord is van iepen ziekte. De heer Kostelijk daarentegen wil wel subsidie ver- leenen, er zijn zeer veel iepenboomen in de gemeen te en als de ziekte hier kwam zou het de gemeente tamelijk ontfraaien. Spr. verwacht dat de provincie in dezen ook wel niet achter zal blijven. Dc heer Tromp kan zich met de redeneering van den heer Kostelijk vereenigen, alleen vindt hij het jammer dat het rijk deze uitgaven niet bekostigt. De Voorzitter wijst er op dat men zoo op den on- gunstigen tijd wijst en er komen zooveel verzoeken om subsidie, dat B, en W. er een schutje voor wil len steken. De begrooting zou weer gewijzigd moeten worden en daarom is het beter om volgend jaar eens te zien. De heer Kostelijk vindt die wijziging van de be grooting niet zoo'n bezwaar. Dc heer Krom licht toe, dat B. en W. het niet heb ben besproken als door den Voorzitter wordt gezegd. Een afwijzend advies hadden zij niet, dc Raad moest maar beslissen. De heer Qnant meent, dat het adres bij den pol der thuis behoort, want die is eigenaar van dc boo- men. De Voorzitter deelt die mecning niet, want als de iepenziekte optrad, zou de gemeente er door ontfraaid Worden. Met 6 tegen 5 stemmen wordt besloten subsidie te vcrleenen. Een schrijven van den Minister van Binnenland- sche Zaken over wijziging van de verordening op de heffing van personeele belasting, in dien zin, dat een ruimere classificatie wordt verkregen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is de rekening der Gezondheidscommis sie, over 1929, tot een bedrag van f 1720.55, en een batig saldo van f 181.50. Mej. VaderDekker, t.b.c.-patiënte, zal voortaan verpleegd worden in een sanatorium te Bommel, waar dc verpleegkosten f2.75 per dag bedragen. De heer Voskuil zond een dankbetuiging voor dc bijdrage ad f 25 in de kosten van zijn rijwiel, de heer Geuzebroek voor dc gratificatie voor 1930. Het nut van den Vrijw. Bijzonderen Land storm. Van de Commissie van den Vrijwilligen Bijzonde ren Landstorm te Heerhugowaard-Zuid en -Noord, was ben verzoek ingekomen om een jaarlijksche bij drage van f30 voor Hugowaard-Zuid en f25 voor Hu- gowaard-Noord. Het schrijven was vanmorgen ingekomen en B. cn V. hebben dus geen advies. De lieer Groenland erkent het nut van die instel ling en vindt het gewenscht het verzoek toe te staan. De heer Kostelijk ziet het nut van die instelling niet in en op principieele gronden zal hij zijn stem tegen liet verzoek uitbrengen. Spr. gevoelt niet voor éen zoodanige wijze van bewapening, die tegen de burgerij gericht is en door dé gemeente gesubsidieerd moet worden. Do heer Quant meent dat het gaat om de handha ving van orde en gezag in tijden van revolutionnaire woelingen. De heer Kooij is het niet met den lieer Quant eens <*n zal tegen de subsidie stemmen. Wat is eigenlijk de bedoeling Tan de instelling? De Voorzitter zegt, dat de instelling bedoelt, om in tijden van revolutionnaire woelingen de regcering te steunen, omdat in zulke tijden in het leger onbe trouwbare elementen zijn. Spr: vfndt de instelling wel goed, maar. meent dat het op den weg der regec- ring ligt, om de kosten geheel te dragen. Do heer Tromp oordeelt dat waar het gaat om een instelling die de wettelijk gekozen regcering wil steu nen, er veel voor het vcrleenen van subsidie is te zeggen. Spr. wijst er op dat ook de Raad overheid is en als zoodanig de instelling behoort te steunen. De heer Kostelijk wil geen debat voeren over ont- of bewapening, maar spr. js er principieel tegen dat een zeker deel der burgerij een ander deel met de wapenen aanvalt. Er is al eens meer misbruik van gemaakt. Als het gaat om orde en gezag te handha ven» zal spr. de eerste zijn die in de rij komt, maar het scheelt op welke wijze die handhaving wordt ge zocht. Dc Voorzitter zegt dat niet de gemeente den V.B.L. oproept, hij is een steun voor de regeering. De heer Kostelijk zegt, dat toch al eens eigenmach tig is opgetreden. Met 7 tegen 4 stemmen wordt het verzoek ingewil ligd, tegen stemden de hoeren Kooij, Kostelijk, Pool en W'uis. Over de financieelc verhouding tusschcn Rijk en Gemeenten zvn een drietal missives ingekomen be treffende factoren waarnaar berekening zal plaats hebben. Wat de inkomstenbelasting betreft, zal dat zijn over een bedrag van f314G0.82. De school voor achterlijke kinderen te duur voor het platteland. Ingevolge de verzoeken van C. Bart en L. Stuurman, beiden alhier, om hunne kinderen voor rekening van de gemeente naar de school voor achterlijke kinderen tc Alkmaar te zenden, deelen B. en W. den raad mede, dat bij informatie' by het Hoofd der bedoelde school ls gebleken, aldaar wel gelegenheid bestaat dusdanige kinderen op te nemen per begin van den cursus, doch dat de kosten zullen bedragen ongeveer zestig gulden per jaar en per leerling aan schoolgeld. De vervoerkosten per kind iederen dag van Veenhui- zen naar Alkmaar en terug zullen echter belangrijk meer bedragen, vermoedelijk minstens f 120.per jaar en per kind. Hoewel B. en W. gaarne willen medewerken om te zorgen, dat die kinderen, welke het gewone Lager Onderwijs niet goed kunnen volgen, in de gelegenheid gesteld worden om hun volgend leven een behoorlijke mate van gewoon lager onderwijs deelachtig te worden, opdat ze alsdan beter in staat zijn in hun onderhoud te voorzien, schijn het hun in deze gevallen toe, alsnog niet tot inwilliging van het verzoek te kunnen advi- seeren, daar nog niet is gebleken, dat deze kinderen bij eenigszins goeden aandrang der ouders, en eenige ambitie van het onderwijzend personeel, op duedanige school behoeven geplaatst te worden, daar die leerlin gen wel zoodanig geestelijk ontwikkeld zijn, om een voudig onderwijs te begrijpen. Waar bovendien de kosten nogal beduidend worden en de ouders v4olgens hunne verklaring niets kunnen betalen, zouden deze kosten geheel voor de gemeente komen, en stellen zij dus den Raad voor, niet tot de aanvraag tot plaatsing over te gaan. De heer Kostelijk staat wel sympathiek tegenóver deze school, maar toestaan van het verzoek zou van zoo ingrijpende beteekenis zijn, dat het voor onze ge meente niet doenlijk is. School 4 heeft ongeveer 40 a 45 kinderen en deze 3 leerlingen allen van die school, zou den de gemeente 3 maal f 180 is f 540 per jaar kosten. Als men nu deze gevallen als maatstaf voor de geheele gemeente neemt, zou dat bedrag, waar we totaal 800 schoolgaande kinderen hebben, met 20 vermenigvuldigd moeten worden en zou de school voor achterlijke kin deren dus op f 10.000 komen. Hoe goed de stichting dus is, voor het platteland is het om financieele redenen uitgesloten er gebruik van te maken. De Voorzitter zegt dat als men de rekening zoo zou opzetten, dan zou het vreeselijk wezen en dan zou men zelf beter een dergelijke school kunnen stichten. Maar B. en W. meenen, dat deze kinderen niet zoo achterlijk zijn. De heer Kostelijk had eerst gedacht, dat de school was voor aan idiotisme grenzende kinderen, doch zulke kinderen worden geweerd. De heer Krom zegt dat ae school is voor kinderen die bijv. 3 jaar in dezelfde klas zitten. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De instructie voor den lijnwerker van het G.E.B. wordt zoodanig gewijzigd, dat er nu in wordt vermeld, dat voor het gebruik van een rijwiel een bijdrage wordt verleend. Waterleiding in de onrendabele gebieden. Door de bewoners van den Boterweg is een verzoek gedaan om aansluiting hunner perceelen aan de wa terleiding en tevens van een tweetal tuinbouwers om hunne warenhuizen ook van leidingwater te voorzien. Ingevolge de nieuwe regeling zou deze aansluiting mogelijk zijn geweest met eenige bijdrage van Provincie en Gemeente, doch de eigenaars der warenhuizen kon den op de beslissing van het P.W.B. niet wachten en hebben beide zich van welwater voorzien voor dat doel en dit voldoet voorloopig uitstekend. Om deze reden wenschten zij niet meer eenig bedrag by te dragen voor dat water en is dus de mogelijkheid uitgesloten een eenigszins behoorlijke opbrengst te ver krijgen, waarom B. en W. voorstellen op hun verzoek afwijzend te beschikken. In het schryven van het P.W.B. werd er op gewezen, dat het verlangde percentage, n.1. 90. nog niet in de gemeente is aangesloten, doch de Voorzitter deelt mede, dat volgens de lijst der gemeente nu reeds meer dan 90 pet. is aangesloten. De heer Tromp zegt het wel op prijs te stellen als iedereen in de gelegenheid wordt gesteld aan de water leiding aan te sluiten, maar de toeleg was om het water voor de warenhuizen te bestemmen enwaar de eigenaars dat niet meer verlangen, zou het gemeentelijk offer te zwaar worden. De heer Kostelijk meent ook dat aansluiting nu prao- tisch niet mogelijk is. Algemeen gaat de raad accoord met de voordracht van B. en W. Benoeming vroedvrouw. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een vroed vrouw. Er waren 5 sollicitanten en de aanbeveling van B. en W. luidt: 1. Mej. van Galen, Beemster, 2. Mej. Weel, Medemblik, 3. Mej. v. d. Wal te Amsterdam. De heer Kostelijk herinnert er aan dat de raad de jaarwedde bepaalde op f 800 en indien de vroedvrouw de beschikking had over een auto, f 950. Spr. vraagt naar den indruk van B. en W. over deze regeling bij de sollicitanten. De Voorzitter zegt dat hier maar één sollicitant is geweest en deze deelde mede, dat ze het te Beemster per fiets deed. Maar zij had wel het voornemen om de wijze van Mej. v. d. Pol voort te zetten. Want ze hield er niet van, weinig naar de patiënten te gaan. Met algemeene stemmen wordt Mej. Van Galen be noemd en de Voorzlter verdacht dat deze uitslag de benoemde nog meer zal animeeren. Spr. hoopt dat de raad een goede keus heeft gedaan. Een ondergrondsch net. In behandeling komt het voorstel tot verandering van het laagspaningsnet in de kom der gemeente in een ondergrondsch net. Het prae-advies van B. en W. luidt als volgt: Reeds is aan uwen Raad medegedeeld, dat het wen- schelijk zou zijn het eerste gedeelte van het laagspan ningsnet in de gemeente te veranderen, daar het, ge bouwd in 1912, niet geheel meer aan de- behoefte kan voldoen en bovendien door de palen, welke aan den weg staan een obstacel vormt voor het steeds drukker wor dend verkeer. Bovendien worden dc palen, welke in 1913 en 1914 da teeren, alreeds zoodanig, dat ze binnen korten tijd zul len moeten worden verwisseld, daar de duur der palen gemiddeld op 15 jaren gesteld werd bij de oprichting. De administrateur heeft een berekening gemaakt van de kosten van een en ander en komt dan tot de slot som, dat, zou het net in een ondergrondsch worden omgezet, dit in totaal aan materiaal arbeidsloon, straat lampen en veranderingen der aansluitingen in de aan gesloten woningen voor het gedeelte vanaf de Halte Middenweg tot aan de aansluiting H. Schouten een be drag vereischt van f 25.892.16, berekend op 35 kwadraat koper en op f 28.392.16 berekend op 50 kwadraat koper, een en ander tot een lengte van 2755 meter. Door een lageren koperprijs zal momenteel op het bedrag der kos ten nog wel vermindering kunnen voorkomen. Zou eventueel ook de Basserweg aan deze verande ring worden onderworpen, dan zullen voor dat gedeelte lang 1290 meter een bedrag van f 9.525.99 benoodigd zijn eventueel verminderd met den verlaagden koperprijs. De wenschelijkheid van deze verandering is door de Commissie van Bijstand besproken, en heeft deze Com missie een vergadering van den Raad wenschelijk ge acht, daar tihans de prijs van het koper is verlaagd en daar dus misschien van kan worden geprofiteerd in het voordeel van de zaak. Ook is ten overvloede de wenschelijkheid van een en ander door ons in een bijeenkomst met de Commissie besproken en zijn de voordeelen en de nadeelen onder de oogen gezien, doch is de Commissie met ons van oordeel, dat het tegenwoordige net in dit gedeelte der gemeente onvoldoende is om eene behoorlijke licht en krachtvoorziening aan de tegenwoordige aangeslotenen to verzekeren. Wanneer Uwen Raad het in dezen met ons eens is. stellen wij U voor: 1. Vanaf het transformatorhuisje II bij de Halte Mid denweg tot aan de woning en maalderij van den heer Schouten een ondergrondsch laagspanningskabe! te leg gen 4 aderig van 50 kwadraat koper ter lengte van on geveer 2755 meter en daarop de verschillende woningen aan te sluiten. 2. Het thans aan genoemd weggedeelte staande bo- vengrondsch laagspanningsnet weg te nemen, en de af komende materialen elders te gebruiken of te verkoo- pen, waarde gebaseerd op pl.m. f 2270, of iets minder, rond f 2000. 3. Het gedeelte Basserweg thans nog niet te veran deren. maar dit tot een volgend jaar uit te stellen. 4. Van de thans in de kas van het bedrijf aanwezige middelen een bedrag van pl.m. f 15000 voor een en an der te doen gebruiken, en na afwerking het alsdan nog benoodigde bedrag door een geldleening te verkrijgen. De heer Kostelijk vraagt of aan één firma prijsop gaaf is gevraagd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat in het buitenland wel andere kabels worden gelegd, maar de kosten werden dan nog iets duurder, zoodat het aanbeveling verdiende, de levering in het binnen land te houden. Wat het straatwerk betreft, denkt Voor zitter dat de kosten wat meer zullen worden en daar om berekent spr. de kosten liever op f 28000 dan op f 27.000. De heer Kostelijk vraagt of B. en W. en de commissie van bijstand dus adviseeren 50 kwadraat koper. De Voorzitter zegt dat geoordeeld wordt dat dit se cuurder is, zoo'n kabel kan in 40 jaren worden afgeschre ven, en men weet niet wat er in 2b a 30 jaren kan ge beuren, wat de uitbreiding der gemeente betreft. Ook niet wat het stroomverbruik betreft, men weet niet of zich hier industrie zal vestigen. Ook het P.E.N. zou als het 't werk moest doen, 50 kwadraat koper prefereeren. De heer Kostelijk vraagt van waar de voedingska^el komt. De Voorzitter antwoordt van uit Oterleek, langs den Jan Glijnisweg, en Rustenburgerweg en door het land van Jn. van Lange. Spr. deelt mede dat het oorspron kelijk plan om met een bovengrondseh net naar Scha- gen te gaan, gelukkig veranderd is, er zal nu een ka bel langs den spoorweg naar Schagen gaan. De heer Kostelijk vraagt of in den Rustenburgerweg de voeding voldoende zal kunnen worden opgevoerd. De Voorzitter zegt dat een transformator aan het kruispunt wel gewenscht zou zijn, maar daar heeft het P.E.N. weinig zin in, daar denken ze nergens over den over de overname van het bedrijf en daar voelen wij nu weer niet voor. De administrateur echter meent dat het ondervangen kan worden door verzwaring van de trans formator hier en dan een kabeltje leggen. Maar dat is een kwestie die binnenkort onder de oogen gezien kan worden. Het net hier is te licht om den menschen goed licht te verschaffen. De heer Kostelijk vraagt zich af of het geen voorzich tiger daad zou zijn om voor de geheele kosten een lee- nihg te sluiten en te verdeelen over 40 jaren, in plaats van de f 15000 van het bedrijf te gebruiken. Spr. wijst op de mogelijkheid dat de gemeente in de verre toekomst toch gedwongen zou kunnen zijn om het bedrijf aan de provincie over te doen, en in dat geval zou spr. niet een geheel en al schoon bedrijf willen hebben. Het zou mis schien aanleiding zijn dat de provincie met wat minder begeerige blikken naar ons bedrijf uitkeek. De Voorzitter zegt dat er misschien voor dat idee wel wat is te zeggen, maar vandaag behoeft nog geen be slissing over het aangaan van een geldleening te worden genomen. De kabel zou over 6 a 7 weken geleverd wor den. En de f 15000 zouden in de boeken worden vermeld en als kosten voor aanbouw ln aanmerking komen. In een volgende vergadering kan over de geldleening wor den gesproken. De heetf Kooij vraagt of de straatverlichting in de kosten is"opgenomen. De Voorzitter antwoord bevestigend en deelt mede dat het de bedoeling is dat de straatverlichting dan in het midden van den weg komt, tusschen 2 palen aan weerskanten van den weg. De heer Krom kan op 't moment nog niet met het voorstel van B. en W. meegaan om redenen die hij in comitévergadering heeft medegedeeld. Spr. wil nog en kele maanden wachten. De Voorzitter vindt het beter dat alles zoo spoedig mo gelijk wordt klaargemaakt. De heer Tromp dacht uit het voorstel van B. en W. tc begrijpen dat de heer Krom er ook mee accoord ging. De heer Kostelijk meent dat dit niet het geval behoeft te zijn, in het advies hald wellicht een minderheidsidee vermeld kunnen worden. Spr. kon niet in de comité- vergadering tegenwoordig zijn en is dus niet met de motieven van den heer Krom bekend. De heer Kooij stelt voor dan nog in comité te gaan, waartoe wordt besloten. Na heropening wordt met 10 tegen 1 stem, die van den heer Krom, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De heer Wijnker verlaat de vergadering. Uitbreiding electrisch net. Door J. Gootjes aan den Broekerdijk en S. Bruins en wed. ^Bruins, Jan Glijnisweg, is verzocht aan het laag spanningsnet te mogen worden aangesloten. Voor deze aansluitingen moeten extra aansluitingen gemaakt wor den; voor J. Gootjes, ten bedrage van f 291.60 en zou om behoorlijk rendabel te zijn, benevens eenige ruime afschrijving, door Gootjes een bedrag van f 65.25 aan stroomafname gegarandeerd moeten worden. De totale aanlegkosten voor Bruins zullen bedragen f 161.40 en moet een bedrag van minstens f 56.71 als jaarlijksche opbrengst gegarandeerd worden. Wanneer dus bedoelde aanvragers op hun verzoek in williging zullen ontvangen, zal het wenschelijk zijn, dat door hen een overeenkomst te dezer zake wordt aange gaan en stellen, voor tot aanleg te besluiten, onder de voorwaarden, de aanvragers zich tot het sluiten der overeenkomst voor 10 jaren genegen verklaren. De heer Tromp merkt op dat voor de 7 huizen, vóór het perceel Gootjes, 1 draad was, wat een ongewenschte toestand is. De uitbreiding naar Gootjes zal tot gevolg hebben dat die toestand beter wordt, en deze extra kos ten zijn voor rekening van het bedrijf. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stem men aangenomen. Tot leden van de commissie die de rekeningen van het G.E.B. en van het Armbestuur zullen nazien, wor den benoemd de heeren A. Kooij, H. Wuis en P. Tromp. Hierna volgt sluiting. ST. MAARTEN STROET. Woensdag vergaderde de tuinbouwvereeniging „Groen teteelt" in lokaal „Halfweg" te Stroet Aanwezig 18 leden. Voorzitter opende deze bijeenkomst met een gepast woord en hopende op een zakelijke bespreking. Na deze opening lezing en goedkeuring der notulen. Voorlezing werd gedaan van een verzoek om subsidie door den Plantenziektenkundigen dienst, welk werk veel geld verslindt. Op Bestuursvoorstel wordt besloten tot wederopzeg ging toe per jaar f 5 te subsidieeren. Voorts voorlezing der verbodsverordening op de teelt van brave's, enz.; voor kennisgeving aangenomen. Tot afgevaardigden naar de op Woensdag 21 Mei te houden algem. verg. worden benoemd de heeren G. Bij- post, J. Tin. A. Butter, J. Tlel, J. Glas. O. Koedijk en W. Bijpost. en als plaatsvervangers de heeren A. Groet, C. Kroon en A. Sijbrands. Uit deze heeren wordt den heer G. Bijpost verzocht om op 19 Mei a.s. mede de rekening der certr. vereen, te willen nazien. Al deze heeren aanvaarden hun func tie. Hierna kwam in behandeling het finantieel verslag en de beschrijvingsbrief waarbij allen zich na eenige. op- of aanmerkingen bij het pré-advies van het Hoofd besuur neerlegden. Punt fi. Opgaaf aardappelbesproeiing. Besloten werd de aangifte hiervoor tot 15 Juni toe open te stellen. Voorts deelde voorzitter naar aanleiding der gedane verzoeken der voorgaande vergadering mede, dat men kan overgaan tot gezamenlijken inkoop van sublimaat en dat tot 1 Aug. de gelegenheid openstond opgave te doen van verlangde hoeveelheid bij het bestuur. Tevens werd na ampele bespreking goedgevonden dat een te benoe men comm. deze herfst, ter veredeling der koolsoorten uit enkele beste stukken te veld staande kool. zetkool te zoeken, hiervan zaad' te telen en voor belanghebbenden verkrijgbaar te stellen; voor nadere bespreking en be noeming zal in Sept. een ledenvergadering worden uit geschreven. Bij de rondvraag brengt de heer A. Groet ter sprake het gevaar dat de op het land staande bloeiende kool struiken kunnen veroorzaken aan de zetkool. Voorzitter hoopt, dat door het courantenverslag een elk wordt gewaarschuwd en deze producten afkapt. Na nog enkele minder belangrijke onderwerpen be sproken te hebben sluit voorzitter in dank deze verga dering. De pers is niet altijd met de slechtste plaats bedeeld. Als herinnering aan de aangename samenwerking gedurende pl.m. 8 jaar, ontving onze vertegenwoordiger in het Rechtsgebouw te Alkmaar, van den politierechter, Mr. Dr. N. Muller, benoemd als zoodanig bij de Arr.- Rechtbank te Amsterdam, diens „Strafrechtelijke reis beschrijving Amerika", waarin de vleiende opdracht; Tot afscheid aan zijn collega-journalist en collega strafrechterlijk-deskundige. Alkmaar/Amsterdam, April 1930. get. N. Muller. We zouden zóó zeggen, dat onze representant het er als amateur behoorlijk mee doen kan! Muziekconcours. Schreven wy enkele weken geleden, dat ernstige po gingen werden gedaan eenige nummers van het muziek concours draadloos te doen uitzenden, tot onzen spijt moeten wij thans melden dat dit geen voortgang zal hebben. Verschillende moeilijkheden deden zich voor, voornamelijk technische. Vast staat echter dat de uitslagen op de beide con- coursdagen des avonds door bemiddeling van het Pers bureau Vaz Dlas radiografisch zullen worden uitgezon den. Ledenvergadering van het Departement N. Niedorp van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het café Prins Maurits op Woensdag 14 Mei 's avohds 8 uur. Aanwezig 10 personen. Na opening volgt lezing der notulen, welke onder dank aan den secretaris den heer A. Visser zonder on- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat in het afgeloopen seizoen 5 nutsavonden zijn gehouden, met gemiddeld 240 bezoe kers, over de opkomst van leden en abonné's is men. zeer tevreden. De winteravonden voor het volgenfi sei zoen worden als volgt vastgesteld: 1. Litteraire avond: Henri de Vries of Dr. Klaver; 2. Tooneelvoorstelling, zoo mogelijk het Ensemble Frits Bouwmeester; 3. Muziek en zangavond, nader door het bestuur te regelen; 4. Wetenschappelijke voordraent door Dr. v. d. Sleen, Haarlem; 5. Gecombineerde aVohd van zang, fanfare, gymnastiek, door plaatselijke ver- eenigingen, waarschijnlijk aangevuld door een voor drachtkunstenaar. De beschrijvingsbrief, Hoofdvereeniging levert niet veel stof tot bespreking op, een afgevaardigde daarheen wordt niet noodig geoordeeld. Bij de rondvraag wordt naar voren gebracht het op richten van een ophaaldienst De bedoeling is dat we kelijks door iemand wordt opgehaald een bepaald be drag, waarvan dan diegene die do administratie voert de gewenschte betalingen doet, als belasting, huishuur enz. Deze diensten komen in de steden veel voor en doen goed werk. Het schijnt namelijk dat sommige menschen niet alleen het vormen van een reserve moeilijk valt, maar dat het niet ontijdig gebruiken van deze hen nog moeilijker valt. Op bovengenoemde wijze komt het eer ste tot stand en wordt het laatste ondervangen. Het nutsbestuur is gaarne bereid mede te werken, wanneer er een drang naar zulk een instelling komt. Hierna wordt de vergadering onder dank gesloten. VEENHUIZEN. Na herhaalde oproeping heeft zich vor de vacature van hoofd der openbare lagere school alhier slechts één sollicitant aangemeld. De twee vorige sollicitanten hadden zich teruggetrokken. De ontworpen spoorweg en de nieuwge bouwde openbare lagere school. In ons nummer van Woensdag j.1. hebben wij reeds melding gemaakt van de indiening van een onteigenings- ontwerp bij de Tweede Kamer, ten behoeve van aanleg van een spoorwegverbinding van den Staatsspoorweg AmsterdamDen Helder met den ontworpen afsluitdijk door de Zuiderzee, teneinde in de toekomst een spoor wegverbinding tusschen Noord Holland en Friesland, over den afsluitdijk en Wieringen te kunnen bevorderen Voor zoover zulks werd gevraagd, zijn belanghebben den in de gelegenheid gesteld hunne bezwaren hiertegen in te dienen. Met betrekking tot dit laatste lezen we nog in de Me morie van Toelichting dat; de vrees van burgemeester en wethouders van Wieringen, dat de nieuwgebouwde openbare la gere school binnen de te onteigenen strook zou vallen, ongegrond is. zoodat dit bezwaar buiten beschouwing kan blijven. DEN OEVER. Christelijk Tehuis voor Zuiderzeewerkers. Wij herinneren onze lezers er aan, dat op Hemel vaartsdag a.s. in het gebouw een groote uitvoering zal worden gegeven. Alsdan treedt het Urker mannenkoor op, bestaande uit 60 leden. Christelijk Tehuis Zuiderzeewerkers in het gebouw wordt Zondagavond een feestelijke bij eenkomst gehouden, De leiding berust dien avond by den heer Dokter, die alsdan een lezing hoopt te houden. Voorts zullen eenige dames en heeren ter afwisseling gezang en muziek ten gehoore brengen. Voetbalwedstrijd gespeeld Donderdagavond tusschen Flevo tegen V.V.M.P. I, werd gewonnen door V.V.M.P. met 3L Gebouw Land in Zicht Men vestigt er onze aandacht op, dat de diensten van de Land in Zicht gemeente voortaan in de kapel te Den Oever 's morgens om J0 uur zullen gehouden worden te beginnen a.s. Zondag. De heer Lovfers zal 25 Mei in de kapel afscheid nemen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14