Schager Courant Vijfde Blad. Binnenlandsch Nieuws. Het mond- en klauwzeer. Ernstig auto-ongeluk bij Schiedam. De schatgravers van Zaandam. Loonsverlaging in den Frieschen landbouw. Groote actie voor de Joodsche Invalide in de elf provinciën en in Amsterdam. J. 0TSEN, Kolhorn. Laat mij werken! Jack Hylton en z ij n Band. i - 'I Gemengd Nieuws. Het hongerspook in Rusland. Een echt Indisch verhaal. BILLY BOO. Zaterdag 17 Mei 1930 73ste Jaargang. No. 8664 Groningen verzoekt telegrafisch een ver bod als voor Friesland. De invoer van herkauwende dieren en varkens in Friesland is, zooals men weet, met ingang van 15 Mei verboden. Het dagelijksch bestuur van de Gro ninger Mij. v. Landbouw heeft Donderdag aan den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw telegra fisch verzocht, den verboden kring uit te breiden met de provincie Groningen, eventueel het vervoer naar de provincie Groningen te verbieden. Auto met groote snelheid tegen een draai- mast van de electrische tram gereden. De slag tot ver in den omtrek gehoord. Eén doode, twee gewonden. In den nacht van Woensdag op Donderdag om streeks half vier is op den Rotterdamschendijk te Schiedam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat een van de inzittenden het leven heeft gekost en waarbij bovendien twee ernstig gewonden zijn gevallen. Uit de richting Rotterdam kwam een bijna nieuwe Chevroletauto van de'garage Romein te Vlaardingen aanrijden. Achter het stuur zat de chef van de ga rage, de 33-jarige E. M. Seynhave. Naast hem zat de 34-jarige melkboer F. Smit uit de Potgieterstraat te Vlaardingen en achterin de 40-jarige meubelmaker J. van Asperen, eveneens uit Vlaardingen. De wagen reed geheel links van den weg en is daarna, juist in een bocht van den weg, naar rechts overgestoken, waarbij hij is gebotst tegen een draaimast van de R. E. T. De auto moet een groote snelheid hebben gehad, want de slag van de botsing is tot ver in den omtrek gehoord. De wagen is totaal vernield, van den draaimast is de kop afgeknapt en in den auto terecht gekomen. Op het geluid van de botsing is de Schiedamsche politie toegesneld en zij vond in den vernielden wa gen de drie mannen liggen. Allen waren bewusteloos en zij zijn, nadat twee van hen, die in het metaal werk van den wagen bekneld zaten, met veel moeite waren bevrijd, naar het ziekenhuis vervoerd, waar Smit Donderdagmorgen aan de gevolgen van zijn ver wondingen is bezweken. De toestand van Seynhave is zeer zorgwekkend. Hij is korten tijd bij kennis ge weest en toen door de politie gehoord. Hij schreef het. ongeluk toe aan den mist, maar gaf toe zeer snel te hebben gereden. De drie mannen waren te Rotterdam uit geweest. De overledene was gehuwd en laat twee kinderen achter. De R. E. T. is dadelijk met het gebeurde in ken nis gesteld en nog denzelfden nacht is de trambaan reeds vrij gemaakt. Een grondboor gerequireerd. Nog een kwestie van uren! Donderdag werd gemeld: Het goud, dat volgons de aanwijzingen van Ma dame Sylvia op de oude begraafplaats moet zijn ver borgen, laat lang op zich wachten. De Duitsche expe ditie blijft echter vol moed haar onderzoekingswerk voortzetten. Intusschen is gebleken, dat moderne werktuigen noodig zijn om tot het doel te geraken. Nadat twee dagen waren besteed met de versterking van de be kisting, heeft gistermorgen de firma J. Lankelma en Zoon uit Purmerend een boor geplaatst, waarmee thans de bodem wordt onderzocht. Zooals dezer da gen werd bericht, meent de heer Langhirt, dat nog twee meter grond moet worden verwerkt om den schat te kunnen blootleggen. Met de boor, waarmee thans gewerkt wordt, is het verwerken van deze hoe veelheid aarde slechts een kwestie van een paar uur, en het zal nu spoedig moeten blijken, of men op de juiste plaats is. De moderne bond besluit tot krachtig verzet. Wij lezen in „Het Volk": Te Oudebildtzijl, waar de loonen der landarbeiders in een overeenkomst zijn geregeld, deelden de land bouwers op de bespreking van 1 April mede, dat zij voornemens waren de uurloonen der losse arbeiders met 5 ct. te verlagen en terug te brengen van 30 op 25 ct. Aan dit voornemen heeft het meerendeel der landbouwers in dit dorp op de Friesche kleibouw- streek nu uitvoering gegeven. Zij hebben namelijk aan hun arbeiders medegedeeld, dat met ingang van 12 Mei 1.1. de uurloonen met 5 ct. zullen worden ver minderd. De federatie Noordelijk Friesland van den modernen landarbeidersbond behandelde in een drukbezochte vergadering te Leeuwarden die aange kondigde loonsverlaging en besloot tot krachtig ver zet. De landbouwers zijn op Donderdag tot een nieuwe bespreking uitgenoodigd. Handhaven zij hun stand punt, dan zal het hoofdbestuur den leden te Oude bildtzijl adviseeren op nader te bepalen datum het werk neer te leggen. De chr. landarbeidersorganisa tie deelt deze meening. Teneinde haar financieele basis te versterken, zal door de Vereeniging „De Joodsche Invalide" te Amsterdam, die in den loop der jaren in geheel Ne derland en ook buiten onze grenzen een algeheele be kendheid heeft verworven, weder een groote Lotery worden georganiseerd. Hetzelfde zal plaats hebben in alle Provinciën van ons land. De organisatie vaon deze laatste elf Loterijen is in handen van de betreffende Afdeelingsbesturcn, die dit op dezelfde wijze zullen doen, als het Hoofd bestuur In Amsterdam. Over enkele weken begint reeds de uitgifte der loten. Voor Iedere Loterij Is als Hoofdprijs aangekocht een fraai Huis, vrij op naam. Als tweede prijs wordt een Essex Auto (Model 1930) verloot. Verder kan men win nen rijwielen, volledige radio-installaties, enz., enz. In totaal zijn er voor iedere Loterij 1000 prijzen. Nadere bijzonderheden over deze belangrijke actie, zullen binnenkort worden bekend gemaakt. 6ESCHERMD TEGEN "NAMAAK DOOR HET OCTROOI 17201 Het ideaal voop iedere vrouw. steunt de buikspieren. geeft steun in den rug en verschuift niet. AANBEVOLEN DOOR H.H. DOCTOREN Verkrijgbaar blti WETTEN BETEEKENEN IN VEEL GEVALLEN: MEER VRIJHEID. Op een vergadering van vrijzinnig-democratische raadsleden, welke dezer dagen te Utrecht werd gehou den, sprak het Kamerlid, de heer Joekes, over het standpunt, dat genoemde raadsleden moeten innemen ten opzichte van de winkelsluiting. Ongebondenheid, zoo zei hij, wordt dikwijls vereen zelvigd met vrijheid, terwijl juist ter wille van de maat schappelijke vrijheid perken gesteld en regelen getrof fen moeten worden. Deze woorden, waartegen o.i. niets valt in te brengen, brachten ons in herinnering, dat verleden jaar een winkelier zich tot den Minister wendde met een open brief, welken hij van dit opschrift voorzag: Laat mij werken, Excellentie! Blijkbaar heeft deze zakenman verstand van reclame. Het is niet te ontkennen: zoo'n titel pakt. Wij houden immers van vrijheid, blijheid. Er zit schrik niet, o lezer! een sterk individualistische, om niet te zeggen anarchistische inslag in onzen volksaard en aan voorschriften, regelen en dwangmiddelen hebben we veel meer dan één broertje dood. Toch zou het er zonder wettelijke bepalingen met de daarbij behoorende strafbedreiging in ons overvolle landje niet best uit zien. Vrijheid, wel, dat beteekent ook andermans vrijheid en om die te waarborgen zijn vaste regelen noodig. Zoo is het in het gezin, op de werkplaats, in de vereeniging, op het dorp, In de gemeente, in het heele land zoo is het overal, waar we met anderen te maken hebben. Ook hebben we het soms nog noodig tegen ons zelf, beschermd te worden. Op ons eigen bedrijfje kunnen we met ons zelf doen wat we willen. Niemand belet ons om dagen te maken van 16, 20, desnoods van 24 uur. De mensch in zulke sloovers is er echter slecht aan toe en we zouden wel de vraag willen stellen, of het zedelijk geoorloofd is. dat iemand zich zoo zeer tot louter werkdier verlaagt Juist vandaag lazen we iets over een rapport, dat door een aantal van haar kopstukken is uitgebracht aan de Engelsche liberale partij. Nu zijn. zegt men, die Engelsche liberalen van een heel ander slag dan de Hollandsche. Ze zijn van grooter formaat, evenals hun land, en ze durven en kunnen wat meer dan hun neven uit dit kleine landje. We kun nen dat niet beoordeelen, doch wel weten we. dat fris- sche opmerkingen voorkomen in bedoeld rapport, op merkingen, welke ook hier ter harte genomen mogen worden. Het is een dwaasheid, zeggen de samenstellers, onder wie een aantal mannen met klinkende namen, dat de menschen zich het vrijst zouden voelen, Indien de staat zich zoo weinig mogelijk met het openbare leven be moeide. Haal de politie maar eens uit de straten; het is waar, dat de staat zich dan niet meer bemoeit met de vrijheid van den misdadiger, maar de overige bur gers zullen spoedig bemerken, dat zij onvrijer zijn dan ooit. Schaf den leerplicht méar eens af; het is waar, dat de ouders dan niet meer verplicht zijn te doen wat zij misschien niet willen, doch de volwassenen van het volgend geslacht zullen geen deel meer hebben aan de beschaving. En trek de wet op de winkelsluiting maar eens in: kortzichtige winkeliers zullen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat willen verkoopen, maar de winkelbedienden en zij zelf, voegen wij er aan toe zullen worden beroofd van een stuk vrijen tijd, zonder welken het leven slavernij is. Wetten be- teekenen in vele gevallen meer vrijheid. Om wetten te maken, zegt hoofdstuk tien, moet de regeering beschikken over een staf van deskundigen, die de ministers waarschuwen omtrent komende ge beurtenissen en die hen adviseeren over alle groote pro blemen van economische politiek. Want daar de vraag stukken, die de regeering moet behandelen, meer en meer een technisch karakter krijgen, dient zij te wor den voorgelicht door deskundigen, die het precies weten. Heel wat fouten werden .in het verleden gemaakt, niet omdat men niet wilde of bevooroordeeld was, doch omdat men niet was voorbereid en omdat men niet precies wist, hoe de vork in den steel zat Daarom werd voorgesteld een algemeenen economischen raad te vormen, die o.m. tot taak zou krijgen op eigen intia- tief de aandacht te vestigen van de regeering op be langrijke tendenzen en veranderingen in binnen- en buitenland. Wij zullen het wel niet mis hebben, als we meenen, dat de adviezen van zulk een raad zouden bedoelen, de regeering te bewegen tot daden, tot Ingrijpen. Niet minder, maar meer overheidsbemoeiing dus! Laten we nu elkaar goed verstaan. Het is ons niet te doen om ingrijpen van de overheid op zich zelf, doch als algemeen en bizonder belang met elkaar in botsing komen, moet o.i. het bizondere wijken, onvoorwaar delijk. Zijn daarvoor wetten noodig. welaan, dan be- teekenen die voor het algemeen niet minder, maar meer vrijheid. Om te werken blijft er nog gelegenheid genoeg. Bovendien heeft de mensch ook recht op iets anders. We zouden hier zelfs van plicht willen spreken. Jack Hylton en zy'n „Band", (die vooral vermaardheid verwierf door de radio en de gramofoon), die onder auspiciën der N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss deze maand een tournee door Nederland zullen maken en Maandag 19 in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, Dinsdag 20 in het* Concertgebouw te Amsterdam, Woensdag 21 in het Con- Jack Hylton. certgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen, en Donderdag 22 Mei In het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen le Rotterdam zullen concerteeren. Vrijdag zal Jack Hylton en zijn beroemde Band een 13-tal nummers geven door de radio, uit te zenden door de A.V.R.O. Al het mogelijke wordt door de 6ovjet-over- heid gedaan om de catastrophe af te wenden Eiken dag wijzen de sovjet-bladen op het groote ge vaar, dat de Sovjet-Unie bedreigt, nu het gebleken is, dat de plannen van het volkscommissariaat van land bouw niet uitgevoerd zijn. Volgens officieele gegevens van het volkscommissariaat van landbouw was de stand van de zaai-campagne op 1 Mei als volgt: de kolchozen hadden slechts 50 pet. van het voorgeschreven aantal hectaren bezaaid, terwijl de „jedinolitsjnikl" (d.w.z. de boeren, die weigeren zich bij een kolchoz aan te sluiten en hun akker zelf bewerken) minder dan een zesde van de voorgeschreven oppervlakte bezaaid hadden. Dat. beteekent, dat de campagne vrijwel mislukt is. omdat in het grootste gedeelte van het land en vooral in de graanproduceerende streken, de zaaiperiode reeds voor bij is. De sovjet-overheid doet nu al het mogelijke om de catastrophe af te wenden. Zij geeft aan alle plaatse lijke ambtenaren hevel voort te gaan met het zaaien. De boeren, die bereid zijn hun akkers te bezaaien, zullen verschillende belooningen krijgen. De toestand vertoont veel overeenkomsten met dien van 1921, toen Rusland door een vreeselijken hongers nood geteisterd werd. Er zijn echter ook verschillen. De sovjet-regeering is nu veel sterker dan in 1921, de eco nomische macht van de overheid is veel grooter, de financiën verkeeren in een veel beteren toestand en het transportwezen, hoewel het ook nu veel te wenschen overlaat,is beter geregeld en functioneert veel beter dan toen. De sovjet-regeering zal dus beter in staat zijn de bevolking te helpen. mooie jas uit te trekken en de gast vertrok zonder dat van de mooie badkamer gebruik gemaakt was. Zoo iels weet men van te voren niet De gastheer moet in elk geval zorgen, dat de gelegenheid-er is, al wordt zij on benut gelaten. Onze eigen gouverneur-generaal gaat nu bij den heer Hardeman logeeren. Ik hoop dat hij de verbouwde bad kamer, ingericht voor gouverneursgeneraal, niet zal vergeten!" DE COCAINEVERGIFTIGING IN BELGIS. Een winstgevend bedrijf. Weer heeft de Brusselsche politie in verband niet de zaak Lamnoy twee personen gearresteerd, ver dacht van het in het bezit te zijn van cocaïne. Dat de cocaïne-handel zeer winstgevend is, bewij zen de volgende cijfers: Te Darmstadt, in Duitschland, het groote productie centrum, is de productieprijs 700 fr. per kilogram. Maar zij kost den „groothandelaar" te Brussel onge veer 10.000 fr. De verkoop in het klein gebeurt per gram tegen 40 tot 100 fr. Echter wordt van één gram zuivere cocaïne gewoonlijk twee tot drie gram ge maakt, door toevoeging van meel. EEN UNIVERSITEIT IN EEN RUSSISCH DORP. De badkamer met tegeltjes, die... niet ge bruikt werd. Naar aanleiding van het bezoek van den gouverneur- generaal aan Soerabaja wordt in het „Bat. Nbl." verteld hoe ook in Indië aan hooge bezoeken een ernstige in spectie vooraf pleegt te gaan: „Met name zegt de schrijver toen de gouverneur van Indo China, de heer Pasquier, hier een bezoek bracht. De heer Pasquier zou ook, op doorreis, in Soe rabaja komen, en daar dlneeren. Misschien zou hij nog •willen baden, men kan nooit weten. En de gouverneur van Oost-Java vond dat zijn badkamer niet gouverneur- generaalfahig was. Weshalve die badkamer werd ver bouwd en van mooie tegels voorzien. Het gouvernement zal het hebben betaald. De gouverneur van Oost-Java in elk geval niet. Wat is nu het droevige van dit geval? De heer Pas quier had in Soerabaja slechts enkele uren te verspe len. Het diner moest per sé plaats hebben. Misschien zou de gast liever hebben gebaad. Maar er was zelfs geen tijd voor den heer Pasquier om slechts even zijn In het groote dorp Nikitskoje (gewest Toela) Is een „bóeren-universiteit" opgericht. De instelling kan na tuurlijk niet in ernst als een hoogeschool beschouwd worden, al overtreft ze alles, wat op onderwijsgebied op het platteland hekend was. Het program van deze „universiteit" luidt als volgt: Russisch, wiskunde, staathuishoudkunde, kolchoz-vraagstukken, agrono- mie en zootechniek (Izwestia). STERKE DRANKVERKOOP IN RUSLAND. Op feestdagen verboden. Wij lezen in de „Izwestia" van 8 Mei j.l.r Het volkscommissariaat van hinennlandsche za ken heeft een nieuwe wettelijke regeling gepubli ceerd omtrent den verkoop van sterken drank In de steden en arbeidersdorpen is de verkoop van spiritualiën op revolutionnaire feestdagen verboden. Dezelfde regeling geldt voor de fabriekstreken op de dagen, dat de arbeiders hun loon ontvangen. GOUDEN MUNTEN OP DEN VUILNISHOOP. Blijkens een bericht van de Pester Lloyd heeft een dagloonster te Boedapest, die met haar 4 kinderen leeft van het zoeken naar beenderen in vuilnishoo- pen, op het politiebureau een roestige blikken bus gedeponeerd, waarin zich 50 kostbare gouden mun ten uit den tijd van keizerin Maria Theresia bevon den. De.eerlijke vindster had het blik in een vuil nishoop gevonden. Door de straten van de stad geleidde de in specteur van politie zijn gevangenen, Bllly en de prinses voorop, en Leander, Rebneb en Jer- ry daarachter. Iedereen bleef staan om naar hen te kijken en de arme prinses was vreeselijk verlegen en beschaamd. Tranen kwamen in haar oogen, doch ze vloeiden niet over haar wangen. Ze was te trotsch om te schreien, als iedereen 't zag. Ze hield haar hoofd rechtop gericht en zij stapte voort, net doende alsof ze niemand zag. Toen zij in het politiebureau waren gebracht, werd hun bevolen te gaan zitten en na Billy al lerlei vragen te hebben gesteld en nadat al hun namen in een boek waren geschreven, gaf de inspecteur een bos sleutels aan een der gendar men en zeide hem de gevangenen in de cel te brengen. De agent bracht hen door een lange gang met cellen aan béide zijden, en opende een deur van een der cellen en gaf de» gevangenen hevel daar binnen te gaan. Zij deden het. En toen zij waren binnengetreden, sloot de politle-agent de deur achter zich en verwijderde zich met de bos sleutels door de lange gang. ..Wat zullen we doen," vroeg Billy, „nou zijn z J toch niet gelukkig." De kleine prinses begon te weenen. „O. lieve prinses, schrei niet," smeekte Leander, „ik ben er zeker van, dat ons geen kwaad zal geschieden. Billy zal zeker wel denken aan een middel om te kunnen ontsnappen en in dien tyd zal ik op mijn luit spelen en mijn liedjes zingen." En inderdaad verkortte dit den tijd ln de gevan genis. En de zanger deed meer. Door zijn zin gen kreeg Billy een idéé om te ontsnappen. Wat zal dat nu weer wezen?

Schager Courant | 1930 | | pagina 17