CENTRALE VEILINGSVEREENIGING WARMENHUIZEN EN OMSTREKEN Ingezonden Stukken. Predikbeurten. ■f9 De algemeene vergadering van deze tuinbouwvereeni- ging vond plaats op Woensdag 21 Mei 1930, in het veilingskoffiehuis te Warmenhuizen, des middags om half drie. Do Voorzitter, de heer P. Slot, opent de vergade ring niet een welkom, speciaal tot ed afgevaradigden van Koophandel en den secretaris der Prov. Com missie, den heer Balk. Spr. wijst op de groote tegen stelling die valt te constatecrcn als de tegenwoordige toestand wordt vergeleken met dien van vorige jaren liet. is inderdaad zeer treurig, vele tuinders verdienen zelfs hun brood niet. Spr. hoopt dat de belangen van het veilingwezen vanmiddag op goede wijze zullen worden behartigd en dat niet het spreekwoord: noode maakt fraude, tot uitdrukking mag komen. De notulen worden door den secretaris, den heer P. Klant voorgelezen, onder applaus der vergadering worden ze goedgekeurd. Opgemerkt wordt, dat het Bestuur -niets heeft ge daan wat btereft de besprekingen van de vorige ver gadering over den last die -de tuinders in hun lan derijen ondervinden van de jagers. De Voorzitter erkent dat dit door het bestuur is ver geten en alsnog van dit verbod kennis zal worden, gegeven. Mededeelingen. Door den Secretaris wordt medegedeeld, dat het aan tal leden der aangesloten vereenigingen op 1 Januari 1930 bedroeg van De Noord 226, Samenwerking 164, De Noordwest 98, Groenteteelt 77, Westfriesland 52, Ons Belang 32, totaal 649 leden tegen 628 in het vo rige jaar. Tot ledetn van het Centraal Bestuur werden herko zen de heeren W. Gutker, L. Doekes, W. Meijles, C. de Geus, J. Wilde boer en J. G. Dekker, nl de plaats van den heer K. Biersteker is gekozen de heer G. J. Jonker. Den leden wordt medegedeeld dat de aangifte voor de aardappelkeuring, welke openstond tot 20 Mei, tot morgen is verlengd, zoodat zij die morgen nog aan gifte doen aan het Betaalkantoor, alsnog voor de keu ring worden aangènomen. Dezer dagen wordt van regeeringswege een land bouwtelling gehouden. De leden worden verzocht om daaraan hun volle medewerking te vcrleenen, opdat de verzamelde gegevens zoo juist mogelijk zullen zijn. Men behoeft niet bang te zijn dat het iels met de be lasting heeft te maken. Van het gemeentebestuur kwam bericht in, dat be sloten is in de algemeene politieverordening een be paling op te nemen, waarin is bepaald dat het telen van bepaalde aardappelsoortcn t.w. Bravo, De Wet, Kampioen en Bintje verboden is. Van de Prov. Commissie is voorts een schrijven in gekomen over de sortecring voor de vroege aardappe len. De maten blijven voor de eerste dagen van de oogst zooals deze steeds waren,-met dien verstande, dat de kleine (drielingen) 28—33 m.M. zijn en de groote boven 33 m.M. Zoodra echtei de aardappelen eenigs- zins zijn volgroeid, het tijdstip te bepalen door het bestuur, in overleg met den handel, zullen de volgen de maten gelden, voor geelvleezige de drielingen van 2S—38 m.M., met 2 m.M. speling naar beneden voor de 38, de middelbare van 38—55 m.M. met een spe ling van 5 m.M. naar beneden en voor de groote bo ven de 55 m.M. Alle witvleezige minimum 40 m.M. en op een nader te bepalen dag 45 m.M. Op Zaterdag 24 Mei zal de Prov. Commissie ver gaderen. De Voorzitter wijst op het belang van deze laatste mededeeling. het is een tamelijk ingrijpend voorstel; in Warmenhuizen wordt in drieën gesorteerd, wat goed gezien is gebleken. Het tegenwoordige voorstel gaat echter weer verder, dc concurrentie is oorzaak dat een nauwkeuriger sortcering geboden is, en juist Italië is een onzer grootste concurrenten en daar lieerschcn in hooge mate de regeeringsbemoeiingen. Het hierboven vermelde compromis tussohen de Prov. Commissie en de exporteurs is natuurlijk nog geen overeenkomst tussohen tuinders en exporteurs en met het oog op de vergadering van Zaterdag a.s. is een bespreking in deze vergadering wel gewenscht. De heer Pronk „Samenwerking', meent, dat de middensoort voor het binnenland besterad is en de sorteering dus niet zoo noodig is. De Voorzitter is het hier niet mee eens, wij heb ben reeds in practijk gebracht wat hier wordt voor gesteld, maar het voorstel acht spr. nog beter. Verschillende opmerkingen worden nog gemaakt en door den Voorzitter beantwoord, die de goede sorteering bepleit. We dienen onze afnemers te be vredigen. Den heer Balk valt deze bespreking mee en hij ziet er een bewijs in dat men de zaak hier goed inziet. Wel vergt de sorteering meer arbeid, maar het gaat erom om het afzetgebied te behouden. In restaurants enz. let men wel degelijk op de sorteering en dooi de sorteering van de kool hebben wij een wereldre putatie verkregen. Met de vroege aardappelen moet het ook dien kant uit. Het gaat. in hoofdzaak er om dat de goed gesorteerde aardappel de label krijgt en als de Warmenhuizer aardappel voor het binnen land is bestemd, welnu, dan zou daar de sorteering niet voor noodig zijn. Algemeen kan de vergadering zich met het voor stel vervat in het schrijven der Provinciale Com missie vereenigen, en de afgevaardigde naar de ver gadering der Prov. Commissie krijgt machtiging om vóór het voorstel te stemmen. De finantlën. Uit de rekening en verantwoording over 1929 blijkt, dat ontvangen werd f 28737.29 en dat de uitgaven be- droegen f 26912.87, zoodat er een saldo was van f 1824.42. De balans geeft een winstbedrag aan van f 9578.85 en het Centraal bestuur stelt voor deze winst als volgt aan te wenden: Uitkeering over het aandeelenkapitaal 4 pet. is f 184. afschrijvingen: op bascules f 78.69, op tomatenhobbel f 26.95, op tomatenkisten f 158 en op het veilingsgebouw en de terreinen f 9131.21. Als deze winstverdeeling heeft plaats gehad, komt het veilingsgebouw en de terreinen tot een bedrag van i 55073.77 op de balans voor, 5 pet geldleeningen f 17000, rentelooze geldleeningen f 35600. De heer Burger, „Samenwerking", wil de rekening tomatenhobbel en tomatenkisten eens sluitend heb ben. De Voorzitter zegt, dat vorig jaar deze zaak niet erg liep en de veiling te Broek op Langendijk heeft plaats gehad. Het is een nieuwe zaak, en huur is niet gevraagd; in den vervolge echter zal een andere wijze worden gevolgd. Als de maatregel wordt af gekeurd, zal het Centr. Bestuur nader moeten over wegen of voortaan nieuwe zaken moeten worden ge steund. Ook met de erwtenveiling heeft de veiling geholpen. Uit de verdere besprekingen blijkt wel, dat er hier van een misverstand gesproken kan worden en de vergadering vindt goed dat voor nieuwe zaken in den beginne steun wordt verleend. De heer Burger vraagt naar den post bijdrage ex ploitatieverlies Gem. tuinbouwbedrijf f 132.32. Spr. vraagt of de vereeniging ook in de winst deelt. De Voorzitter verwijst naar de notulen van de ver gadering, waarin bedoeld besluit is genomen, de re geling is aangegaan voor 10 jaren. Het verlies kan ook hier weer worden geweten aan den algemeenen toestand. De Secretaris wijst er op. dat het bedrijf voor deze geheele omgeving is cn de gemeente Harenkarspel heeft dat ook ingezien door steun te verleenen. De heer Molenaar wijst op de groote risico voor de gemeente Warmenhuizen en spr. vindt dat er hier wel op een wat te krenterige manier over wordt gesproken. De gemeente heeft er f20.000 in gestoken. De heer Pronk, „Samenwerking", wil niet krente rig wezen, maar wijst op de billijkheid. Vanuit de vergadering wordt o.i. zeer terecht op gemerkt, dat als op deze wijze wordt vergaderd, we morgenochtend hier nog zitten De Voorzitter meent dat op deze enkele vergade ring in een jaar de grieven en wenschen kenbaar gemaakt dienen te worden. In den breede gaat spr. nog eens na hoe tot de totstandkoming van het be drijf is gekomen. Rekening cn balans worden tenslotte goedgekeurd, verlies- en winstrekening evenzoo. terwijl de verga dering accoord gaat mei de voorgestelde bestem ming van de winst. De finantieele commissie deelde bij monde van den heer G. Bijpost, „Groenteteelt", mede dat alles keurig in orde was en dank werd gebracht aan den pen ningmeester. De begrooting voor 1930 wordt aangeboden tot een totaal cijfer van f 11793, met een vermoedelijk saldo van f 1012.08. Als bijdrage in het exploitatieverlies van het Gemeente-tuinbouwbedrijf is uitgetrokken f 100. Zonder bespreking wordt de begrooting goedge keurd. Het jaarverslag. Uit het zeer uitvoerige, keurig samengestelde jaar verslag van den Secretaris vermelden we, dat geme moreerd werden de zeer lage prijzen der producten en dat vooral aan het bijzonder zachte winterweer verweten wordt, dat zulke slechte bedrijfsuitkomsten zijn verkregen. De ongunstige toestand teekende zich natuurlijk dui delijk af in den verminderden omzet van de veiling. Bedroeg de omzet in het seizoen 1928-'29 f 1.826.180.37, in het seizoen 1929-'30 slechts f 988.767.90. In het afgeloopen seizoen is tot heden 286 maal ge veild. Dat is meer dan in eenig jaar te voren en nog wordt dagelijks veiling gehouden. Verhandeld werden van 1 Mei 19291 Mei 1930: 3.711.332 Kg. aardappelen, 10.920.625 Kg. roode kool, 1.192.990 Kg. gele kool, 5.259.300 Kg. Deensche witte kool, 3 382.850 Kg. gewone witte kool. 725.625 Kg. uien, 338.665 Kg. gele nep, 137.088 Kg. zilveruien, 157.900 Kg. peen, 37.450 Kg. bieten, 22.088 Kg. slaboonen, 265 Kg. snijboonen, 22.343 Kg. tomaten, 3.080 Kg. groene erw ten, 13.405 Kg. grauwe erwten, 12.520 Kg. vale erwten, 20.000 Kg. rabarber, 12.953 Kg. Chin. witkrop, 85.450 stuks bloemkool, 444% snees roode -kool, 33 snees gele, kool, 66 snees Deensche witte kool. In vergelijking met het vorige jaar is toegenomen de aanvoer van: aardappelen met 35 wagons, roode kool met 52 wagons, gewone witte kool met 96 wagons, gele nep met 20 wagons, zilveruien met 2 wagons. •Afgenomen L* de aanvoer van: gele kool met 77 wa gons, Deensche witte kool met 44 wagons, uien met 46 wagons, peen met 3 wagons, rabarber met 3 wagons, bloemkool met 87000 stuks. De aanvoer van erwten is met 9000 K.G. afgenomen. Met de erwtenveiling loopt het nog niet Wel zijn er enkele trouwe veilende leden, doch de meerderheid heeft voor het veilen nog geene belangstelling. Bij de beschouwing van de aanvoercijfers kan nog worden opgemerkt, dat zij zeker veel gunstiger zouden zijn geweest indien niet zooveel voor koevoer was aan gewend en op de mesthoop was terecht gekomen. De tusschenkomst van den keurmeester is in 1929 70 maal ingeroépen tegen 62 maal in 1928. Bovendien heeft de keurmeester 24984 baal aardappe len voor verzending naar het buitenland gekeurd, waar van zijn verzonden naar: Frankrijk 4200 balen. Zwitser land 3800 balen, Duitschland 14282 balen, Eelgië 2702 balen. Als een bijzonderheid van dit seizoen kan helaas worden vermeld, dat de aanvoer van de producten aan de veiling zelfs niet éénmaal door vorst is onderbroken. Het groote nut van de overkapping is dit jaar wel duidelijk bewezen. Steeds werden groote hoeveelheden ter veiling aangevoerd. Op sommige dagen zelfs zoo veel, dat thans reeds de overkapping te klein bleek te zijn. De inrichting van het veilingsgebouw werd in het afgeloopen seizoen, ik zou bijna zeggen volmaakt, door de aanbrenging van voetverwarming. Deze ver betering werd door de belanghebbenden zeer op prijs gesteld. Met de aflossing van schulden is een begin gemaakt. De eerste verplichte aflossingen zijn geschied en ook is reeds 1/10 gedeelte van de rentelooze obligaties uit geloot Hulde wordt gebracht aan het scheidende bestuurs lid, den heer Bfersteker. Wat de toekomst betreft merkt de secretaris op, dat juist de donkere vooruitzichten ons moeten prikkelen tot verhoogde krachtsinspanning, tot eene sluiting der gelederen tot het bevorderen van alles wat afeet en opbrengst der producten kan bevorderen. Bevordert daartoe in de eerste plaats de bloei van uw eigen markt Tenslotte zullen overwinnen zij,' die getoond hebben de meeste volharding te bezitten. Door een hartelijk applaus geeft de vergadering hare tevredenheid te kennen over de wijze waarop de secre taris zijn verslag heeft uitgebracht Het reclamefonds. Aan de orde komen de verschillende voorstellen, in de eerste plaats het voorstel van het Centraal bestuur. Het Centraal Bestuur vraagt machiging van de al gemeene vergadering om tot 1/10 van den omzet bij te dragen voor het reclamefonds. Voor de Groep Vellingsvereenigingen moet een ver plichte bijdrage voor het reclamefonds worden afge dragen van 1/20 van den omzet Het Centraal Be stuur acht dit percentage eohter te gering en wenscht in overleg met den Vierbond een hooger bedrag be schikbaar te stellen, onder beding dat het meerdere zal worden aangewend voor reclame voor die producten, waarbij de leden van den Vierbond het grootste belang hebben. Dc heer Boekei, „Samenwerking" vindt 1/20 voldoende en vraagt of er wel voldoende controle bestaat op de reclame in het buitenland. De Voorzitter vindt dit geluld niet erg sympathiek, het bevat een verkapte verdachtmaking aan het adres van de heeren in een hooger college en die hun sporen op dat gebied toch wel hebben verdiend. Spr. vindt dat de heer Boekei zich beter op de hoogte dient te stellen, voordat hij een dergelijke verdachtmaking uit spreekt Dat men vrij algemeen er anders over denkt, blijkt wel uit de besprekingen in de vergadering van de Groep. De heer Boekei dacht dat f 800 bijdrage voldoende was. De heer Balk denkt dat de Voorziter van de Lan delijke organisatie op deze woorden van den heer Boe kei vuur en vlam zou vatten. Hij staat wel degelijk onder controle van de voormannen, die mede met be hulp van den heer Boekei zijn gekozen. Het is nog maar kort geleden dat er een cheque inkwam van f 10.000 van onze provincie en dat zou niet gebeuren als men niet overtuigd was, dat de reclame voor Noord holland op een juiste wijze werd gevoerd. Applaus. De heer Blokdijk „Samenwerking", vraagt alleen of onze vereeniging een uitgaaf van f 1600 voor reclame kan dragen. De Voorzitter zegt dat in dit geval natuurlijk moeilijk is te zeggen of bedoeld bedrag winst oplevert, maar die overtuiging heeft het bestuur in het algemeen wel. De secretaris wijst erop, dat de bijdrage berekend is naar den omzet van vorig jaar. als de omzet dit jaar minder ia, is de bijdrage van de reclame volgend jaar minder Met algemeene stemmen wordt het bestuursvoorstel aangenomen. Hierna wordt een kwartiertje gepauzeerd. Het volgende voorstel van het Centraal bestuur is, om het keurreglement te wijzigen. De bedoeling van deze wijziging is hoofdzakelijk om gelijkluidende reglementen te verkrijgen voor alle bij den Vierbond aangesloten Vereenigingen. Het concept is in overleg met den Vierbond en het Bestuur van Koophandel opgesteld. De heer Swart St Maarten, vraagt of elk lid zoo'n reglement kan krijgen. De Voorzitter zegt toe dat dit zal geschieden. De voorgestelde wijziging wordt goedgekeurd. De beruchte bonnen. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van de Vereeniging „Westfriesland" om geen vergunningbon nen meer af te geven voor onderhandschen verkoop van producten, welke over de veiling verkocht behooren te worden, daar zij meent dat de prijzen er door ge drukt worden. Wanneer alles geveild wordt zal de vei ling beter tot haar recht komen en betere prijzen zullen volgen. Prae-advies van het Centraal Bestuur: Het Centraal Bestuur meent dit voorstel ernstig te moeten ontraden. Voor den afzet naar Amerika is het geven van ver gunningsbewijzen voor onderhandschen verkoop cp bepaaalde tijden beslist noodzakelijk en ook voor aan vulling van wagons kan het nog niet worden gemist De geheele afschaffing van de vergunningsbonnen acht het Centraal Bestuur een onverantwoordelijke be lemmering voor den afzet van onze producten. Het Centraal Bestuur deelt niet in de meening van de voorstellers dat de prijzen in de veiling door de afgifte van bonnen altijd worden gedrukt, doch meent integendeel dat deze in vele gevallen door een oordeel kundige afgifte van bonnen kunnen worden bevorderd. Waar ook aan de andere veilingen de bonnen gehand haafd blijven, meenen de heeren Stet en Zoon. afgevaar digden van „Westfriesland" dat dan ook hier de afschaf fing niet wel mogelijk is en „Westfriesland" trekt dan ook haar voorstel in. Veillngskosten bü onderhandschen verkoop. Voorstel van de vereeniging „De Noordwest" om van onderhands verkochte producten 10 veilingskosten te heffen. „De Noordwest" is van meening, dat algeheele op heffing van onderhandschen verkoop niet is uit te voeren, doch acht dit de beste maatregel om het zoo veel mogelijk te beperken en de aanvoer aan de velling te bevorderen. Prae-advies van het Centraal Bestuur: Het Centraal Bestuur ontraadt ook dit voorstel. De voorgestelde extra-heffing i^ zoo hoog, dat het resultaat van deze bepaling hetzelfde zou zijn als van de geheele afschaf fing der vergunningsbonnen. Bovendien is het incon sequent een verkapte boete te willen laten betalen door leden, die sleohts doen wat ook „De Noordwest" in het algemeen belang noodzakelijk acht. De Vereeniging „Samenwerking" stelt voor om van onderhands verkochte producten in plaats van een half procent 5 extra te heffen. Prae-advies van het Centraal Bestuur: Hoewel na tuurlijk in mindere mate voor zooveel het bedrag der extra-heffing betreft, is overigens het prae-advies bij het voorstel sub 8 op dit,voorstel eveneens van toepassing. De heer Zomerdijk, „Noordwest" wil over deze zaak maar niet te veel spreken en tot stemming overgaan. De heer Kos van „Noordwest" wijst op het voorstel van „Samenwerking" en denkt dat dit voorstel eerder geaccepteerd zal worden dan het voorstel, van „Noord west". Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van „De Noordwest" verworpen met 51 tegen 23 stemmen, blanco werden 4 stemmen uitgebracht. Hierna komt in bespreking het voorstel van „Samen werking" om 5 pet. extra te heffen. De heer Blokdijk verdedigt dit voorstel, door er op te wijzen, dat zooveel mogelijk verkoop over de veiling in de hand moet worden gewerkt. Een handelaar weet nooit op den vorigen dag wat bij den volgenden dag te kort komt. De heer Mink „De Noord" zegt dat de afgevaardigden van zijn afdeeling bindend mandaat hebben gekregen om tegen dit voorstel te stemmen. De heer A. Kroon, „Koophandel" meent dat als de mogelijkheid blijft bestaan om uit de hand, met behulp van bonnen, bij te koopen, de gelegenheid te Warmen huizen beter blijft bestaan om daar orders te plaatsen. Bestond die mogelijkheid niet dan zou men zich hier met tweedehandsprijzen tevreden moeten stellen en het is dus In het eigenbelang van de aanvoerders der pro ducten om de bonnen te handhaven. Spr. wijst nog maals op het gevaar dat de handel zich tot de hoofdvei lingen wendt m De heer Pronk „Samenwerking", bestrijdt deze rede neering, en de mogelijkheid om op bonnen te koopen blijft bestaan, alleen zal dan 5 pet. moeten worden be taald. De heer Pronk bepleit beteren aanvoer terwijl daaren tegen de heer Groet „De Noord", meent dat „Samen werking" dan maar eens wat minder naar „Noordschar- woude moet vliegen. De heer Pronk weerspreekt dit, „Samenwerking" sym pathiseert met de veiling te Warmenhuizen, al zal er wel eens iemand naar de veiling te Noordscharwoude gaan. De Voorzitter merkt nog eens op dat de bonnen niet gemist kunnen worden, maar dan gaat het toch niet op om boete te heffen op een maatregel die door ons ge wenscht wordt geoordeeld. Spr. vindt het voorstel van „Samenwerking" het meest onsympathiek, omdat het niet in de hand wil werken de afschaffing van de bon nen, maar omdat er wangunst uitspreekt tegenover een zusterafdeeling, die beter in de gelegenheid is, om op bonnen te verkoopen. Als de bonnen gemist konden wor den, zou dat het eerst mogelijk zijn te Noordscharwou de, de grootste veiling, en waar voldoende te koop dient te zijn. De afgifte van bonnen is een middel om te ko men tot verplichte veiling. Een meer regelmatige aan voer der producten zal onder de oogen moeten worden gezien. De heer C. de Geus, St Maarten, wijst er op dat uit dc rekening blijkt dat slechts 6% pet op bonnen is ver kocht en spr. noemt dat al zeer gering. Bovendien moe ten we ook ten aanzien van het veilingspercentage met de zustervellingen kunnen concürreeren. Ook de heer Molenaar, veilingleider, wijst op het mi niem gebruik van de bonnen en spr. ontkent dat die af gifte de prijzen zou drukken. De heer Doekes „Samenwerking", lid van het Centraal Bestuur, gelooft niet dat hier afgunst in het spel is; de afgifte van bonnen wil spr. een noodzakelijk kwaad noe men, er is al zeer veel mee beleefd en daar blijkt wel uit dat er iets in zit dat niet deugt De afgevcr van de bonnen zal wel eens een heele toer hebben om de koop lui van zijn lijf te houden, en „Samenwerking" bedoelt de 5 pet. heffing als rem. Laten we het eens een jaar probeeren. Voor- en tegenstanders voeren nog het woord en ten slotte wordt het voorstel van „Samenwerking" verwor,- pen met 46 tegen 32 sternen. De Voorzitter hoopt dat door deze uitspraak het ge zwam over de bonnen eenige jaren moge verschuiven. Nieuw© leden. De Afdeelinfeen van den L.T.B. te Warmenhuizen en te Tuitjenhorn wenschen als lid der Vereeniging toe te treden. Het Centraal Bestuur stelt voor deze vereenigingen als lid toe te laten op de volgende voorwaarden: a. dat zij reohtspersooniykheid bezitten; b. dat zij minstens 25 leden tellen; c. dat de leden dier vereenigingen geen lid kunnen zijn van een andere aangesloten vereeniging. d. dat zij in het aandeelenkapitaal der vereeniging deelnemen en wel met f 100. voor elk tiental leden dat zij tellen, gedeelten van tientallen voor geheele bere kend. De vergadering gaat met dit voorstel accoord. D© rondvraag. De heer Van der Stoop „De Noordwest" heeft kool ge bild met lichte kanker en die kool is er uitgelicht, hoe wel de kool onder het U.C.B.-merk is geveild en geladen De Voorzitter meent dat men dan in het vervolg wol zóó verstandig zal zijn. dergelijke kool niet meer onder het U.C.B. merk te veilen. Tenslotte kan men zich tot den keurmeester wenden om diens bemiddeling in te roepen. De heer Kos „Noord West" informeert naar de aard appelenkeuring. De heer Balk noemt dit zoo langzamerhand een nacht merrie, de keuringsinstituten houden er een verkoop op na en dat is toch niet de bedoeling geweest. Het K.I.Z. is een jaren bestaand Institut en de Prov. Commissie heeft in het belang van de tuinders haar bemiddeling aangeboden. Spr. neemt de gelegenheid te baat om op den algemeenen tosstand te wijzen en acht het onjuist om den afgevaardigden een bindend mandaat mee te geven. Bij de voortzetting van de rondvraag wordt de aard appelenkeuring nog nader besproken, hoewel de heer Balk reeds de vergadering heeft gverlaten en de Voor zitter wijst nog eens .op de interesse voor het pootgoed die bij den handel bestaat. Spr. vindt het niet zoo'n be zwaar dat er een tweed© instituut is opgericht, al is de werking van de keuringscommissie goed. De heer Gutker brengt de erwtenveiling ter sprake, deze veiling slaagt nog niet naar wensch. De Voorzitter wil de proef nog voortzetten en breekt ewen lans voor de veiling. Goedgevonden wordt met de erwtenveiling door te gaan en de Voorzitter dringt dan aan op meerderen aanvoer. Na de gewone plichtplegingen volgt te 8 uur sluiting der vergadering. SL-Maarten, Mei 1930. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U, mij nogmaals een plaatsje af te staan in Uw veelgelezen blad. en wel naar aanlei ding van het ingezonden stuk van den heer Swart. Waar er geen antwoord, van wie dan ook, kwam, mogen wjj aannemen, dat voornoemde persoon, in zijn stukje de waarheid demonstreerde en geen scheeve voorstel ling ten beste gaf, daar hy dan wel weer, zeer zeker op den Geestersingel te Alkmaar was beland, waar een rechter sprak van een styfhoofdigen Westfries en een hoogstaand persoon. Nu waarde lezers, rijst by my de vraag: Wist of kon die burgemeester het weten, dat er pl.m. f 14000 meer ontvangst was voor de gemeente, t e n-1 ij d e, dat de polder om subsidie vroeg? en onze waterleiding-aanvraag voor een jaar werd opgeschort? Wat bij nadere informatie geen f 400, maar ten hoogste tuschen de 2 a 3 honderd zou bedragen. Zoo ja, dan laat ik het aan de lezers over. welke benaming zy dan voor hoogstaand willen lezen. En ik herhaal: indien het antwoord op myn vraag werkelyk ja is. dan raakt men niet uitgedacht over de houding van onzen Burge meester, die hier aan het Rüpje pl.m. 30 gezinnen zon der leidingwater laat zitten, terwyl zy 50 pet teveel belasting hebben betaald. Hoe hooger als hoogstaand was het nu geweest, indien diezelfde Burgemeester in de j.1. gehouden Raadsvergadering van zijn vorig stand punt was afgeweken en een voorstel tot onmiddellijke aansluiting had gedaan. Trouwens ik begrijp de raadsleden niet nu ze van zulk een te veel in kas hoorden, dat ze niet ,een van allen voor ons op de bres zyn gesprongen. Even wil ik hier nog aan toevoegen, geiyk de heer Swart, dat ik niet voor myn eigen persoonlijk belang opkom, daar ik gedurende de 14 jaar. nog nimmer gebrek aan water, in mijn huisgezin heb gehad, maar om de schreeuwende onbillijkheid, die hier met de waterleidingvoorziening heerscht, 'en wanneer er dan een lichtpunt aan de he mel komt. er niet eens medewerking te hebben van ons Gemeentebestuur. Het is niet denkbaar en toch is het zoo. Amen. Nu nog over iets anders. Toen my'a zoontje de vorige week een paar centen mocht versnoepen, zei hy: ik koop er w i n-toffies voor, daar kan je toch zoo'n hoop op winnen. By nader onderzoek bleek my dat dergelijk kindersnoepgoed bestónd. Ik voor mij zou het gok- toffé's noemen, en daar het gokken aan volwassenen by de wet is verboden, en by overtreding strafbaar, zoo rust hier weer een schoone taak, thans een kindertaak voor onzen Burgemeester te vervullen, door het één en ander te onderzoeken, en indien het maar eenigszins mogeiyk is, het ten verkoop aanbieden of in voorraad hebben van dergelijke win-, gok- of tombola- t o f f 's of hoe men ze ook wil noemen by onze kruideniers te verbjeden, echter wel te verstaan zonder straf toe te passen. Het een en ander moet ten goede komen, aan de opvoeding der jeugd. Moge dit ook voor andere gemeenten een kleine wenk (verzoek) zijn, cn indien het mogeiyk is, het kind voor win- of gokzucht wat by sommige al dieper inwortelt, te behoeden, door dergelijk snoepgoed te verbieden ten verkoop aan te bieden. Dankend voor de plaatsruimte, 't Rijpje. H. V. ZONDAG 25 MEI 1930. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dyk. Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Hulsduinen, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Warmenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Boeke. Hoogwoud, voorm. 10% uur, Ds. Hamilton. Winkel, geen dienst Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur. Ds. Jellema. Oosterland, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Heerhugowaard en Veenhuizen, geen dienst Valkkoog, nam. 7 uur, D$. Tlnholt Dirkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Eerbied. Burgerbrug, geen dienst. St-Maartensbrug, geen dienst Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug. voorm. 10 uur, Ds. Witkop. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, geen dienst EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. ter Linden van Amsterdam Nam. 5 uur, geen dienst. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. de heer Bosma. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna. voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. Den Oever, voorm. 10 uur, Ds. Winkel van Blaricum. Bediening H. Avondmaal. Nam. 3 uur, Ds. Winkel. Nabetrachting. (Busdienst half drie Poelweg). Wierlngcn, Kapel, voorm. 10 uur, de heer Lovfers. Af scheid. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer Van Tuinen. Nam. 8 uur, de heer Van Tuinen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7