Alieneei Nitns- Mftritilic- Lullnillil S. Coltof VLOERKLEEDEN. C. v. TRIET Den weg achter zich afgebroken. S. Coltof S. Coltof S. Coltof MANTELS. M.KLERCQ COSTUUMS. HOEDEN. BLOUSEH en VOSSEN. Den Helder. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Nieuwe modderstroom in L i k a s a n. DEN HELDER Koopt bij ons, Het Berger Bosch. Gemengd Nieuws. Cycloon boven Batavia. Wederom een scherpe rede van Mussolini. Opzienbarend schandaal te Genève. Een woesteling. Zaterdag 24 Mei 1930. SCHAGËR 73ste Jaargang No. 8668 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot "s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaat3t. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. I.osse nummers 6 cent. AÜVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grontere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Kanaalweg Den Helder. Thans zestien huizen vernield, doch geen slachtoffers te be treuren. -- Alle herstelwerken totaal vernield. -- De dorpen in de omgeving verlaten. -- Een doodsche woesternij. Donderdag seinde Aneta uit Semarang: Hedenmorgen om half elf werd wederom gerom mel gehoord afkomstig van de flanken vas den Te- lemojo. Gevreesd wordt voor een nieuwe modder- eruptie. De voorteekenen bedriegen niet. Later seinde het*persbureau Aneta: Een nieuw onheil is over de dessa Likassan ge komen. Een tweede moddereruptie, afkomstig van de Telemojo, die veroorzaakt werd door de voortdu- rcjid vallende hevige regens, vernietigde zestien hui zen, gelegen in de nabijheid van het terrein der vo rige eruptie. Daar deze huizen ontruimd waren, zijn geen mcnschenlevens te betreuron. De bevolking is van meening, dat een oud moeras, dat voor het groot ste deel droog was, wederom moerassig is geworden. Alle dorpen in de nabijheid worden door de bevol king verlaten, ook die, welke volgens het oordeel van de autoriteiten totaal geen gevaar loopen. De eruptie werd wederom vergezeld door een he vig gerommel, dat mijlen in den omtrek hoorbaar was. Alle herstellingen, waarmede men na de eerste eruptie was aangevangen, zijn door deze tweede erup tie totaal vernield. Trieste bijzonderheden. Een bezoek aan de plaats van de ramp. Zoover het oog reikt; modder. Een speciale correspondent van „De Locomotief" meldt nog, omtrent de Telemojo-ramp, dat het dal van de kali Likasan, zoover het oog reikt, een uitge strekt grillig modderbed is geworden. Het geheel biedt een doodschen, wanstaltigen aanblik. Geweldi ge zwerfblokken liggen her- en derwaarts verspreid, als hadden reuzen een spelletje gespeeld. Tusschen graniet en modder door zoekt do bruisende kali zich een weg, doch een anderen weg dan vroeger. Ver weg, aan den anderen oever van den modder- akker, tegen de hellingen van den Gadja.moengkoer, groent het plotseling weer. Daar schijnt de zon op welige sawahs, daar rijpt de padi, in schril con trast met den gruwlijlten dood, welke aan de voe ten gestrekt ligt. De bewoners, die het leven er hebben afgebracht, zijn nog niet in staat de gedachten voldoende te or denen, ook al schijnen zij uiterlijk zeer kalm en ge laten te zijn. Niet alleen was redding, kort na de ramp, onmogelijk, ook thans nog is het eigenlijk ge bied van de ramp volslagen ontoegankelijk. De mod der is overal van een zeer weeke en fijne structuur, zoodnt het vrijwel is uitgesloten, dat men gaat zoe ken naar de lijken der omgekomenen, aangezien dat hoogstens nieuwe levens zou vergen. Wanneer in het geteisterde gebied nieuwe zware regens doefbbre- ken, zal de modderlaag worden afgespoeld, zoo niet, dan zal zij verharden cn de slachtoffers zullen voor eeuwig begraven liggen in de bedding van klei. Om trent de oorzaak van de ramp staat niets vast. De duizenden kubieke nieters modder, die het dal wer den doorgesleurd, moeien afkomstig zijn, hetzij van een aardverschuiving, netzij van een bezweken berg rit, dat oorspronkelijk als een soort bedijking van de rivier fungeerde. Uit dc verhalen an de bewo ners van het getroffen gebied blijkt, dat de eerste nadering van den modderstroom zonder eenig ge rucht geschiedde, waaruit zou kunnen worden ge concludeerd, dat een zware aardmassa, tot een dikke pap geworden, door stuwing van het tegengehouden rivierwater, aanvankelijk langzaam omlaag schoof om ergens op een gegeven moment als het ware te Alle inwoners van Schagen, Anna Paulowna en Breezand, Roopen hun VLOERKLEEDEN «X bij: «L Spoorstraat 32—34 Tel. 206 Spoorstraat 126 - Telefoon 370 wij garandeeren prima pasvorm. bezwijken en uiteen te vallen, waarna de eigenlijke modderbandjir begon. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de trage vet tige massa ergens van de Noordelijke helling van. den vulkaan afkomstig is geweest. Eerst is de motjder massa Zuidwaarts gegaan om daaina een zwenking Oostwaarts te maken, waarna definitief een Noord- Oostelijke richting werd gevolg. Zeker is, dat met e'en donderend geraas, hetwelk tot Banjoebiroe en Am- barawa hoorbaar was, later slib en slijk door den gewonen bandjir zijn meegesleurd. Het herstallen van den weg Banjoebiroe—Salatiga zal'weken duren, het wegdek is over een lengte van 75 meter totaal vernield. Aangezien de kali Likasan een^ nieuwe loop heeft gekregen-, zullen nieuwe kunstwerken noodzakelijk zijn. Voorts is nog totaal vernield een gedeelte van den weg GetassanAmbarawa. Steun aan de slachtoffers. Uit Batavia wordt gemeld: Door het bestuur van het Smeroe-fonds is een be drag van 10.000 gulden overgemaakt aan den Gou verneur van Midden-Java, ten behoeve van de steun- verleening aan de slachtoffers. Kanaalweg Den Helder. De actie voor het ongeschonden behoud van een der laatst-overgebleven karak teristieke binnënduinrand-bosschen in on ze provincie. Dringend beroep op Prov. Staten om steun. Het comité van atcie tot het ongeschonden behoud van het Berger Bosch als natuurmonument heeft aan alle leden van de Prov. Staten van Noord-IIolland een brief gezonden, waarin wordt herinnerd aan het verzoek, den beruchten weg door het mooiste gedeel te van het bosch van het wegenplan af te voeren, welk verzoek later ook door den Baad van Bergen gedaan is. Op advies van den Boschraad zegde het Rijk voor den aankoop van 73 ha bosch ten Wes ten van de Sparrelaan gedurende tien jaren een bij drage van f 1600 per jaar toe, met het gevolg, dat de Raad in comité reeds tot den aankoop van het bosch besloot voor een bedrag van f96.000. In het adres wordt er nu de aandacht op geves tigd, dat zich terzijde van de Sparrelaan nog een zeer mooi boschgebied bevindt ter grootte van 9A ha., dat reeds twintig jaar in het bezit is van de Bouw en Bouwgrond-Mij. Bergen-Binnen. Nu de Mij. nage noeg al haar gronden ten Oosten van de Sparrelaan heeft verkocht en in liquidatie is, is de exploitatie van dit boschgebied aan de orde gekomen. De ge meente heeft getracht ook dit bosch, dat met het aan te koopen bosch een onmisbaar geheel vormt, aan te koopen, doch, daar men hiervoor f92.000 vraagt, be sloot de Raad in comité niet tot den aankoop over te gaan. Het bovengenoemde comité vernam, dat inmiddels een combinatie van speculanten voor den grond een bod deed van f 0.80 per M2., totaal f76.000, welk bod, op verzoek van met den directeur bevriende Berge- naren, nog niet in een commissaris-vergadering is behandeld om de gemeenschap nog een kans te ge ven zich va"n het bezit van dit bosch te verzekeren. Het comité heeft zich dadelijk bereid verklaard een inzameling te houden en een bedrag van f 10.000 als bijdrage voor den aankoop beschikbaar te stellen en de gemeente verzocht te trachten het bosch voor f70.000 te koopen. B. cn W. stellen zich op het stand punt, dat de gemeente voor het bedoelde boschter rein ten hoogste een bedrag van f30.000 kan geven, waartoe zij een voorstel aan den Raad willen doen. Volgens gezaghebbende natuurbewonderaars is het Berger Bosch een duinwoud met hulst en brem, een associatie van planten en dieren, welke bijna ner gens anders in ons land is te vinden. Het behoud van het Berger Bosch is niet alleen een economisch en cultureel belang, maar ook van belang uit weten schappelijk oogpunt, omdat het hier betreft een der laatst overgebleven karakteristieke binnenduinrand- bosschen in onze provincie Wanneer de Raad de f30.000 wil voteeren on het comité er in slaagt f 10.000 als vrijwillige bijdragen bijeen te brengen, dan zal er nog f36.000 noodig zijn, welke op andere wijze moeten worden verkregen. Waarschijnlijk zal de gemeente Alkmaar uit over wegingen van streekbelang wel een aantal jaren een bijdrage willen verleenen, maar ook met die hulp is de aankoop van het bosch niet verzekerd. Het comi té doet dan ook een dringend beroep op Prov. Staten om aan de gem. Bergen voor den aankoop van dit bosch financieelen steun te verleenen en op het ge meentebestuur voor den aankoop den noodigen drang ;uit te oefenen, waarmede een cultureel belang van het geheele gewest wordt gediend. Sedert de iram Schagen—Wognum in den guren avond van den 31sten Januari „den laatsten adem uitblies" in deu vorm van een gierenden stoot op de stoomfluit, is men begonnen met den weg af tc bre ken, waarover de „Wognummer" meer dan 30 jaar een trouwen dienst tusschen Schagen en Hoorn had onderhouden. Dezer dagen is men met dit werk gereed gekomen. In letterlijken zin hebben ze den weg achter zich afgebroken. In Wognum begonnen, zijn ze geëindigd ongeveer bij de Miedc, waar de nu afgebroken lijn in die van Schagen—Ewijcksluis overging. Onze foto laat de laatste wagon met materiaal zien, met daarvoor de ploeg arbeiders, die onder leiding van den heer Overdijk (in het midden) den weg hebben opgeruimd. Het afbraak-materiaal is naar verschillende sta tions gegaan, terwijl de rails allen te Ewijcksluis zijn opgeslagen. En hiermede zijn voorgoed de laatste sporen van de'oude Wognummer uit het landschap van West- Friesland verdwenen. Ernstige schade aangericht. Aneta seint d.d. Woensdag uit Batavia: Hedenmiddag woedde een hevige cycloon hoven Batavia, waardoor ernstige schade werd uangericht. Talrijke hoornen werden ontworteld. Omdat een aan tal lichtmasten is omgewaaid, is de stroomlevering in verschillende declen van de stad gestoord. Het ge- bouw van het „Bat. Nieuwsblad" werd totaal geïso leerd. Er was geen stroom, geen licht en de telefoon was buiten werking, zoodat het blad niet tijdig kon verschijnen. (Aneta.) Kanaalweg Den Helder. Tegen de snaterende ganzen van het Euro pee sch?. vredeskapitool. Mussolini heeft Donderdag bij de parade van oorlogs invaliden uit de Lombardijsche provinciën te Milaan een toespraak gehouden. Hij noemde de invaliden zijn liefste broeders en zeide verder o.a.: „Gij hebt mijn toe spraken van Livorno en Florence vernomen. Deze toe spraken hebben de ganzen, die zich opmaakten tot de verdediging van het vredeskapitool in de verschillende landen van Europa aan het snateren gebracht. Nog nooit heeft men een» dergelijk klassiek voorbeeld van huichelarij gezien. Ja, het schijnt wel als had alleen Italië vliegtuigen, kanonnen en kazernes, als hield al leen Italië in zijn overmoed er een marine op na. terwijl men elders in plaats van vliegtuigen, onschuldige pa pieren vliegers, in plaats van kanonnen wandelstok ken, in plaats van kazernes gezellige feestlokalen en in plaats van oorlogsschepen, visscherspinken of groote pleizierjachten heeft. Gij weet hoe de waarheid is en dat die er heel anders uitziet. Wanneer alle landen ge wapend zijn of zich wapenen, dan valt niet in te zien waarom Italië alleen weerloos zou moeten blijven." De rede van Mussolini werd geweldig toegejuicht. Het blinde Kamerlid Delcroix overhandigde Mussolini, „den vader des vaderlands", uit naam van de invaliden den met edelsteenen beslagen maarschalkstaf. Mussolini zeide hierop: „Makkers, verminkten, gij hebt mij dezen staf aangeboden, dien gij bevelhebbers staf hebt genoemd, maar voor mij is dit de staf van mijn gehoorzaamheid aan den geest der overwinning en aan den wil des vaderlands." Langdurige, geest driftige toejuichingen volgden op deze woorden. Kostbaarheden uit een tijdelijk gehuurde woning gestolen. Naar uit Genève wordt gemeld, is aldaar groot op zien gebaard door het volgende: Dc directeur van hot Parijsche instituut voor in tellectueels samenwerking, Luchaire, had in Septem ber van het vorige jaar hij Genève een gemeubeld landhuisje gehuurd, waar hij tijdens de Volkoubonds- vergaderihg met vrouw cn zoon introk. Einde Sep tember ging de familie weer naar Parijs terug, zon der dat het huisje door den eigenaar was nagezien. Toen deze er na geruiinen tijd terugkwam, consta teerde hij, dat talrijke kostbaarheden, antiquiteiten, enz. uit gesloten kasten waren verdwenen. Onmiddellijk telegrafeerde hij aan den heer Lu chaire, die antwoordde, dat hij met de quaestie niets te maken had en dat de eigenaar er maar werk van moest maken hij de justitie. Bij het onderzoek is nu gebleken, dat de zoon van den heer Luchaire en dc chauffeur van de familie de kasten opengebroken en gedeeltelijk van den in houd beroofd hadden. De eigenaar van liet huis heeft thans een vervol ging ingesteld togen het echtpaar Luchaire cn den chauffeur. Zoon vermoordt zijn vader, die hem eenige opmerkingen over zijn gedrag maakt. Paul Adrien, de 23-jarige zoon van een kapitein- luitenant ter zee, leerling van dc Technische Hoogo- iehool te Marseille, was gewoon elke weck-cnd bij zijn ouders door te brengen in de villa, welke deze bewonen in Cap-Brun. Maandagochtend, op hun punt, dat de jongeman naar Marseille terug zou keeren, maakte zijn vader eenige opmerkingen over zijn ge drag en gebrek aan ijver. De jongen ontstak in woede en bedreigde zijn vader, die zich dit niet liet welge vallen en verklaarde dat hij het zakgeld van zijn zoon zou inhouden. •Dol van drift stormde dc jongen op zijn vader los na eerst een zware gordijnroe te hebben afgerukt, waarmede hij den ouden man zoo hevig sloeg, dat deze dood neerviel. De buren snelden toe om den woesteling tc ont wapenen. Hij werd naar het politiebureau gesleept, waar hij de boel kort en klein sloeg cn zich zóó ver weerde, dat hem hand- en beenboeicn moesten wor den aangelegd. Kanaalweg - Den Helder.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1