lliiiiii Nitits- Mlltttllit- Si LllllllVlUL Dinsdag 27 Mei 1930. 73ste Jaargang No. 8669, Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Plaatselijk Nieuws. De Zaterdagavondmarkt. SCHACER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere lettors worden nnnr plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Uien te water en rabarber niets waard; de tuinder leeft in afwachting en reageert weinig op voorspiegelingen. Verminderde aanvoeren roode kool, aanvankelijk vrij goed, loopt in prijs achteruit; idem gele ook Denen laag idem boswortelen vrij goede prijzen voor stooktomaten. De tuinbouwers leven in afwachting op betere tij den. Immers bijzonder slecht zijn de tegenwoordige. Toen we gisteren een rondvaart deden tussclien de uitgestrekte tuinbouwvelden door, zagen we enkele bouwers bezig de uien, die daar nog in groote hoopen als stomme en toch weer als welsprekende getuigen van de heerschende crisis in den tuinbouw stonden, in schuiten te werpen, om ze ergens in een doodloo- pende sloot te stoppen, ten einde ze op te ruimen, daar ze onverkoopbaar zijn. Op andere plaatsen ston den ze nog in die bekende hoopen, die nu echter met een groen kleed waren bedekt, daar de uien al flink waren uitgeschoten, zoodat ca* weinig gaven meer aan wezig waren. De Langendijkers kunnen de laatste weken goedkoope uien eten, men heeft ze maar voor het weghalen. Op weer andere akkers zagen we frissche rabarber groeien en bloeien. Deze planten met hun groote bla deren en hun stevige breede bladstelen brachten twee jaar geleden beste prijzen op, zoouat zij toen een lucratieve opbrengst gaven. Verleden jaar was het evenwel slecht en dit jaar is het nog slechter, daar ook dit product eenvoudig niet te verkoopen is. Ze blijven op de akkers getuigen, hoe de tuinders met hun harden arbeid zelfs het dagelijksch brood niet kunnen verdienen. Binnen enkele dagen begint de vroege aardappelen campagne. „Hoe zal het daarmee gaan? vragen velen zich in angstige spanning af. Als de resultaten niet beter zijn dan verleden jaar, dan zal dit voor ve len de nekslag zijn. Insiders meenen, dat de vroege aardappelen geen hooge prijzen zullen opbrengen. We willen ons liever nog maar niet in bespiegelin gen daarover verdiepen, omdat het altijd gevaarlijk is voorspellingen op dit terrein te doen. Wel mag het als een ongunstig voortëeken géiden, dat deze week aan de veiling te Venhuizen, waar de eerste vroege aardappelen reeds werden aangevoerd, slechts f 18 per 100 K.G. werd betaald. Als de prijs hier niet hooger is, dan is dit voor den aanvang te weinig. De laatste week stond in het teeken der door de Provinciale Commissie uit de Veilingen voorgestelde nieuwe aardappelsorteering. Over 't algemeen voe len de tuinbouwers er een beetje voor, daar zij van oordeel zijn, dat het heel wat werk meebrengt, doch weinig voordeel. Er zijn dan ook tuinbouwvereenigin- gen, dio het eenvoudig vertikken. De hande'l is in tusschen van oordeel, dat dit het middel kan zijn, om sommige buitenlandsche afnemers te behouden. Het hoofd van den tuinbouwer staat er echter tegenwoor dig niet naar, om deze voorstelling maar voetstoots aan te neimen en hij wijst op andere hem meer werk- gevende maatregelen, die werden aangeprezen in het belang van den tuinbouwer, doch dit later bleken, geen enkel effect te sorteeren. Begrijpelijk is het, als de bouwer weinig reageert op theorethische beschou wingen in een tijd, dat de grauwe werkelijkheid hem niet eens het dagelijksch brood verschaft voor al zijn arbeid. In tijden van crisis is de Langendijker tuinder im muun voor theorie en bespiegeling. Hij vraagt alleen een bescheiden loon voor geleverd werk. Blijf hem met al het andere maar van het lijf: politiek, econo mie en bodrijfshuishoudkunde kunnen hem gestolen worden. Hij constateert, dat het leven duur is en dat hem de middelen ontbreken, gevolg van de voor hem slechte tijden, om die duurte het hoofd te bieden. Dc ambtenaren verdienen dan gauw te veel en het aan tal ervan is te groot. Doch tegelijkertijd ziet men, dat de tuinbouworganisaties zelf ambtenaren aanstellen en ze niet slechter betalen, dan dit de publiekrechte lijke lichamen doen. Men denke slechts aan de keur meesters in dienst van het U.C.B.. die f 40 per weck in minimum verdienen of f 2100 per jaa\ Verschillen de gemeente- en rijksambtenaren verdienen dit. eerst na een aantal dienstjaren. Weshalve het verwijt wel ietwat ongemotiveerd blijkt. Er zijn er intusschen, die in de hooge pachten een oorzaak zien van de crisis in den tuinbouw. Een tuinbouwvergadering is dan een gereede aanleiding, om op dit stramien te gaan borduren. Inplaats van betrokken pachters tot een afdeeling. van den Bond van Landpachters te orgeniseeren, moet een organisatie van pachters en niet-pachters voor dit karretje worden gespannen. De meest tegen strijdige dingen ziet men in tijden van crisis gebeu- len, ongetwijfeld een gevolg van het feit, dat we al len zoekende en tastende zijn. In Koedijk hoort men b.v. verlaging van den belastingfactor bepleiten, in verband met de ongunstige tijden, in Zuidscharwou- de bepleit een woordvoerder der zelfde politieke par tij verhooging. Komende tot het verloop aan de veilingen, kan worden geconstateerd, dat de aanvoeren aan de Broeker veiling aanzienlijk zijn verminderd, doch dat te Noordscharwoude nog groote hoeveelheden stapelgroenten aan de markt komen. Schitterend waren de prijzen intusschen niet. Voor roode kool werd Maandag f 1.70f 5.10 be taald. De drie volgende dagen liepen deze prijzen nog wat op, zoodat voor groote tot f3.80 per 100 Kg. werd besteed, en het mooie kleingoed nog tot f 8 kon monteeren. De laatste twee dagen was het echter weer geheel mis. Vrijdag werd van f 1.10 tot f2.60 besteed, terwijl Zaterdag nog roode kool voor f 0.60 werd verkocht. De hoogste prijzen, die toen werd be taald, was f 4.50. Roode kool werd aan de Broeker veiling niet meer aangevoerd. Aan die te Noord scharwoude werden nog ongeveer 11 spoorwagens ge veild. Van gele kool wordt de aanvoer belangrijk minder. Hij bestond uit ruim 2 spoorwagens te Noordschar woude. Dinsdag werd van f4.50f9 betaald. Dit is nog een vrij goede prijs, die ecMer niet kon stand houden. De twee volgende dagen werd ongeveer de helft besteed. Zaterdag kon f3.20f6.60 worden be dongen. Hoewel de prijzen dus beter waren, dan in eenige voorafgaande weken, waren ze voor dezen tijd toch te laag om loonend te kunnen heeten. De grootste aanvoeren hebben nog plaats in Deen- sche witte kool. Aan de Broeker veiling werden ruim 5 spoorwagens verkocht, aan die van den Noorder- marktbond niet minder dan 52. De prijzen bleven weer beneden het middelmatige. Dinsdag waren ze op zijn best: f2.20—f3.10 te Broek op Langendijk, f2 tot. f4.10 te Noordscharwoude. Nadien liepen ze echter aanmerkelijk achteruit. Aan de veiling van den Noordermarktbond kwamen eiken dag prijzen van f0,60 voor en was een noteering van f2.50 een hooge uitzondering. Aan de Broeker veiling was de hoogste prijs de laatste 2 dagen f 1.50. Was er de vorige weken eenige opleving te bespeu ren in den uienhandel, deze week was het „niks ge daan". Men besteedde voor dit product van f0.60— f 1.50, drielingen werden verkocht voor f 0.10f0.30 per 100 Kg., terwijl voor grove uien fO.90f 1.50 werd betaald, Ze waren alzoo het uitzoeken niet. waard. De aanvoer beliep 4 spoorwagens aan beide vei lingen. De belangstelling voor peen was uiterst gering. Kon dit product aanvankelijk nog f 1 voor groote en f0.50 voor kleine opbrengen, latei' brachten de eerste gemiddeld f 0.40 op, de laatste f 0.20. Er kwamen deze weck ook boswortelen aan de vei lingen, al was het in kleine hoeveelheid. De prijs voorspelde niet veel goeds voor de toekomst. Ze brachten van f5.10f5.50 per 100 bos op, veel te wei nig voor den tijd van het jaar. Bloemkool was een der andere vroegere produc ten. Al kon de prijs niet slecht worden genoemd, meermalen werd op dezen tijd voor de eerste aanvoe ren meer betaald. Ze brachten f 14.90 tot f 15.60 per 100 stuks op. Blauwe aardappelen werden verkocht voor f 2 tot f2.10; Bravo" s konden slechts f0.90f 1.40 maken. De aanvoer van tomaten begint flink toe te ne- n en :er wérden deze week al 5000 Kg. geveild. Al Zijn de prijzen niet zoo hoog als het vorige jaar, de aanvoerders zijn er toch niet ontevreden over. In 't begin werd voor A-qualiteit f58f59.30 be taald, Zaterdag werd f50.20f57 besteed. Voor B- qualiteit was dit resp. f53.90f55 en f47f47.80; voor C f40—f50 en f46—f47, C.C. f25—f30.20, en f 17. Wat aangevoerd wordt zijn nog alle stooktoma ten, zoodat de productiekosten hiérvan hoog zijn. Het is te hopen, dat de prijs niet lager wordt. De eerste steen gelegd, begin. Een succesvol Zoo ls dan Zaterdag j.1. de voornaamste wensch van de buurtcommissie uit de Molenstraat in vervulling ge gaan de eerste Zaterdagavondmarkt is gehouden. 's Middags om half 5 had door het gemeentebestuur de officieele opening plaats in het café van den heer A. Visser. Behalve het raadslid Koojj was het geheele raadscollege benevens de gemeentesecretaris aanwezig zooals bekend vertoeft burgemeester Cornelissen in het buitenland terwijl naast de verschillende leden noegen en roep U bij deze allen, zonder uitzondering, het welkom toe. Toen de heer Rotgans het vorige jaar met het adres van de Molenstraters bij het Gemeentebe stuur kwam, was ik ook degene, die dat in ontvangst nam, en hem mijn meening, voorzoover dat toen ging. kenbaar maakte en heb daarbij gezegd, dat ze, als ze wat kregen, niet alles zouden krijgen wat ze vroegen. Maar ik geloof, zegt spr. dat ze tevreden kunnen zijn; hun hoofddoel is bereikt. Ik feliciteer hun namens het gemeentebestuur met hun succes en spreek daarbij de hoop uit dat deze nieuw opgerichte markt, aan het doel zal beantwoorden, tot voordeel van de marktkooplie den. Molenstraters en de geheele Burgerij. Ik wensch jelui goed succes. Applaus. De heer Schmalz, feliciteert namens de Schager Han deldrijvende en Industrieele Middenstandsvereenlging, het gemeentebestuur met het besluit dat ten aanzien van deze Zaterdagavondmarkt is genomen en tevens de c miralssie uit de Molenstraat met het behaalde succes. Hij spreekt den wensch uit dat de verwachtingen die men van deze markt koestert, verre zullen worden De heer Mr. J. A. E. Buiskool, meent als voorzitter van „Algemeen Belang" niet achter te mogen blijven en wcnscht een enkel woord te zeggen. Het is voor een ieder duidelijk dat deze Zaterdagavondmarkt van alge meen belang is voor onze gemeente. Het oog moet er goed op gericht zijn dat wij als centrumgemeente de aandacht van de buitengemeenten tot ons trekken en als dat door de stichting van deze markt het gevolg zal zijn, is dat in het algemeen belang van onze gemeen te en wil spr. daarvoor reeds bij voorbaat zijn dank be tuigen. Spr. hoopt dat de verwachtingen die van deze markt worden gekoesterd, in de toekomst bewaarheid zullen worden, en dat mede door deze markt onze ge meente zoowel in economisch als in finantieel opzicht j vooruit zal worden gebracht. Ook in finantieel opzicht. want spr. wijst op de finantieele offers, die de gemeente zich in de toekomst zal hebben te getroosten voor de verschillende zaken en waarvan naderhand zal blijken of ze die offers waard zullen zijn. Spr. hoopt dus dat de voorstanders van deze Zaterdagavondmarkt niet teleur gesteld zullen worden, doch dat deze markt tot in lengte van dagen en jaren de gemeente voorspoed zal brengen De heer B. G. G. König, voorzitter van de Hanze, ge voelde, ondanks zijn ongesteldheid, behoefte om hier aanwezig te zijn, teneinde de buurtcommissie-Molen- straat, namens zijn verecniging de gelukwenschen aan te bieden, wat spr. bij dezen doet. Namens het gemeentebestuur wordt den genoodigden een glaasje wijn en een sigaar aangeboden en hiermede is de Zaterdagavondmarkt in Schagen officieel geopend. Nadat van het gezelschap nog een foto is genomen, begeeft men zich vol nieuwsgierigheid naar het markt terrein en hoewel alle stalletjes nog niet uitgestald zijn, heerscht er al een zeer gezellige drukte. En het zijn na tuurlijk de standwerkers, de gangmakers, zou men ?e kunnen noemen, die in de eerste plaats het volk trek ken. De radheid van tong, de kwinkslagen waarmee ze hun artikelen aan den man trachten te brengen, die blijven hun bekoring uitoefenen. Daar was de brillen- koopmane die al spoedig een bril verkocht voor den civielen prijs van f 2, waarmede, naar des koopmans beweren, de eerste steen was gelegd en die de zilverlingen tweemaal op den grond wierp, wat hem geluk zou aan brengen. De brillen die onherroepelijk de noodlge af nemers moesten vinden; waren het niet de brillen waar door men zelfs de duisternis in het licht kon zien? En dan was daar de koopman met zijn fluiten, de confrater van den grooten Willem Mengelberg, de koop man die daar op zijn instrumenten concerteerde dat het een lust was om aan et hooren en waarbij het Men gelberg-orkest een „hummeltje" bleek te zijn. Bij de officieele opening der Zaterdagavond markt te Schagen, waren verschillende autoriteiten uit de gemeente aanwezig. van de, buurtcommissie Molenstraat, ook aanwezig wa ren de bestuursleden van de Sohager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereenlging de Hanze en Al gemeen Belang, voorts de marktmeester, verschillende marktkooplui en belangstellenden. De loco-burgemeester, de heer D. Leguit, deelde mede dat de heer D. Rotgans, voorzitter van de Buurtcom missie Molènstraat, helaas door plotselinge ongesteld heid niet aanwezig kon zijn, en dat op de markt aan wezig waren 14 stalletjes, een aantal dat in den loop van den avond tot 18 steeg. Do officieele opening. Als alle aanwezigen hebben plaats genomen neemt de heer Leguit het woord om in de volgende bewoordingen namens het gemeentebestuur de Zaterdagavondmarkt te openen: Daar onze Burgemeester in het buitenland vertoeft, heeft hij mij verzocht om met een enkel woord deze Zaterdagavondmarkt te openen. Ik doe dat met veel ge- overtroffen, dat ook heeren marktkooplieden en de mid denstand ervan zullen profiteeren, kortom dat deze Za terdagavondmarkt moge bijdragen tot de groei en bloei onzer gemeente. Een der marktkooplieden, de heer Jacobson, dankt na mens den standwerkersbond den waarnemenden burge meester, en de leden der commissie die het Initiatief tot deze markt hebben genoemen en spreekt den wensch uit dat met den marktmeester in goede orde en har monie zal worden omgegaan. De heer J. Jansen voert, nu tot hun spijt de heer D. Rotgans door ongesteldheid niet aanwezig kan zijn, het woord namens de buurtcommissie uit de Molenstraat en dankt dan in de eerste plaats de heeren Raat en Rotgans, die het initiatief tot deze zaak hebben geno men en voorts het gemeentebestuur voor de welwillen de beschikking op het door de commissie ingediende adres, de middenstandsvereeniging en den Bond van marktkooplieden, voor hunne medewerking en wijst op het succes, nu reeds een 15-tal stalletjes aanwezig zijn. en vertegenwoordigers van vereenigingen En dan de koopman met zijn onverwoestbare pen nen, een pen die zeer zeker de beroemde Swan-vulpen wel duizend ronden achter zich liet. „Het hoofd koel. de voeten warm", daarvoor zorgde de koopman met de pantoffels; weer in een anderen stand werd ervoor ge zorgd, dat als vader of moeder ln tijden van dienstbo- dennood, zelf de aardappelen eens moest schillen, dat dit, mits met zijn mes gedaan, niet te dik geschiedde. Prlnz' motorkleedlng, timmermansgereedschap, fruit, visch, bloemetjes, enz. enz. voor een prik was het te koop. En toen 's avonds half acht Schagen's Harmonie de niet genoeg te waardeeren attentie had om na een rond gang door de gemeente op de Zaterdagavondmarkt een paar nummertjes muziek te geven, toen was het op het marktterrein een groote drukte en bleek het autover keer langs de Nieuwe Laagzijde geleid te moeten wor den. Het was er den geheelen avond een gezellige druk te en het was voor de Molenstraters, die door het uit steken van den vlag reeds hun vreugd over de stichting Een der standwerkers op de Zaterdagavondmarkt te Schagen, die zich speciaal in de belangstelling der jeugd mag verheugen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1