SchagerCourant Raad Schoorl. DAHLIA'S Tweede Blad. BLOEMKWEEKERIJ „CARPE DIEM", f EN KANONSCHOT Erger dan de kwaal. Dinsdag 27 Mei 1930. 73ste Jaargang. No. 8669 Vergadering van den Raad op Maandag 26 Mei 1930, des morgens 10 uur. Afwezig is de hoer Bijl. Voorzitter de heer Baron van Fridagh, burgemeester, secretaris de heer Smits. De Voorzitter opent de vergadering met een woord Van welkom en deelt mede, dat tot zijn spijt de heer Bijl wegens een droevig sterfgeval in zijn fami lie afwezig is. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging goedgekeurd. De heer Schermer bepleit overlegging van de no tulen bij de stukken en hij verkrijgt de toezegging, idat B. en W. dit in overweging zullen nemen. Van de ingekomen stukken en mededeelingen ver melden wc, dat B. cn W. nog eens zullen nagaan of de geldleening ad f 10.000 ten behoeve van het G.E.B. eerder kan worden afgelost. Van de hecren P. Hoogland c.s. was het verzoek ingekomen om de Burenkuil te dempen, uoch B. en iW. merken op dat door het inbrengen van vuilnis reeds aan het verzoek wordt voldaan en het de be doeling is door het planten van een boschje daar een aardig plakje te maken. Naar aanleiding van de ing komen missives over Öe factoren waarnaar de uitkeering ingevolge de nieuwe finantieele verhouding tusschen rijk en ge meenten zal plaats vinden, wordt door den secre taris opgemerkt, dat hij zich noch tot de heele, noch tot de halve geleerden, die zich in de verschillende gemeenten opwerpen, rekent, doch dat bij een paar eenvoudige berekeningen de volgende becijfering kan ■weergeven: Oude toestand: .Uitkeering naar getal inwoners (1929) f 2795.— Rijksbijdrage in de jaarwedden van Burge meesters, en Secretarissen f 600.— Opcenten Vermogensbelasting f 1500.— Opcenten personeele belasting f 3500. Plaatselijke Inkomstenbelasting 1920'30, na aftrek der kwade posten ad f3000. f34000.— f 42395.— Nieuwe toestand: Rijksbijdrage in de jaarwedden van Bur gemeesters, en Secretarissen (maximum) f 3000.— .Uitkeering wegens rangschikking der ge meente in de gemeentefondsbelasting f Uitkeering naar getal inwoners met in- achtneming limiet naar 70 f 14485.52 Uitkeering 75 opbrengst der Grondbe lasting f 5062.50 Opcenten vermogensbelasting (als boven) f 1500. Uitkeerinig Personeele belasting (1928) f 9158.13 Opcenten Personeele belasting (10) f 3500. Woonforensbelasting f f 36706.15 f42395.— f 36706.15 f 5688.(dit bedrag nog te vinden in opcenten op de Gemeentefondsbelasting.) 100 X 14485.52 5688.85. X 'Afgerond: 145 X 5689. X 39.2 of 40. Alzoo te heffen: 40 opc. gem. fonds bel. 40 opc. pers. bel. (onv.). 50 opc. verm. bel. (onv.). De nieuwe regeling zal dus van verstrekkende be- teekenis wezen voor onze gemeente, het zal niet meer of minder dan f29000 schelen wat minder opgebracht moet worden en als dan rekening wordt gehouden met het tekort op de wegen, misschien f 10.000. De heer Duin wil maar niet de huid verknopen voor dat de heer is geschoten en de Voorzitter meritt dan ook op dat het voorloopige cijfers zijn. Wat betreft het adres van de 4 bewoners aan de iSmeerlaan, om aansluiting aan de waterleiding, wordt medegedeeld, dat de provincie voor dit onrendabele gedeelte zou bijdragen f 42, de gemeente zou dienen bij te dragen f lOl.Cfö per jaar en dat met het oog op het besluit om per perceel niet meer dan f5 bij te dragen, dus niets van de aansluiting kan komen. Op het verzoek van den heer -lelsdincen, om het pasbuizennet, niet langs den Duinweg, maar langs het Duin voetpad te mogen leggen, wordt gunstig be schikt, tegen een recognitie van f 1.per jaar. De N.V. Thermo-chemische fabrieken zond be richt, dat zij heeft te eerbiedigen het besluit van den Raad om de overeenkomst met hare vennootschap als verbroken te hese".ouwen. De Voorzitter merkt op dat 4 a 5 weken geleden het gemeentebestuur zich gewend 'ueefi tot den Kring Bar- singerhorn, maar tot nu toe hebben de heeren daar gezwegen. .Spr. hoopt niet dat we tusschen 2 stoclc.i in komen te zitten. De heer Kaag oordeelt, dat gehoord de mededee- Sing van den heer Kleinjan, daarvoor geen vrees be- flioeft te bestaan. Die kring betaalt nog aardige be dragen uit en wil de beesten graag hebben. De Voorzitter zegt dat die graagte toch nog niet is gebleken. De noodslachter meent, dat de nieuwe verordening hem belet om gezond vee te slachten en mitsdien verzoekt hij om zijn salaris, dat gemiddeld op f 140 kan worden gesteld, te bepalen op f 186. B. en W. merken op dat de opvatting over de nieuwe verordening niet juist is, maar waar de nood- slachter altijd moet klaar staan, willen zij op het verzoek om het salaris op f250 te bepalen, wel in gaan. Na eenige bespreking wordt dit verzoek toege staan. De noodslachter vraagt voor het plaatsen van een koelcel een vergoeding van f 150. B. en W. willen hem voor het beschikbaar stellen van de koelcel en van zijn gereedschap een bedrag Aan f 15.per jaar toekennen. Tenslotte kan de Raad ook met dit voorstel ac- coord gaan. Uit een schrijven van den directeur-generaal der posterijen blijkt, dat het telefoonkantoor gedurende het zomerseizoen een uur langer zal zijn openge steld. Van de N.V. Vlamovenklinker kwam bericht dat nooit de bedoeling is geweest de steenen te leveren op keur van kleur op den wal en dat de heer Scher- nier zich in dezen vergist moet hebben. De heer Schermer is het met die conclusie niet eens. het was juist over die bepaling dat de be spreking liep en het is jammer dat de schriftelijke bevestiging van die bespreking is weggebleven. Wat betreft het sloopcn van het voorgedeelte van het huisje, eigendom van den heef Polle en be woond door Berkhout, meent de heer Van Lienen, dat de kosten ad f435 te hoog zijn in verhouding tot de te verkrijgen verbetering. Met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren Duin en Vnn Lienen, heslist de Raad evenwel dat tot de verbetering zal worden overgegaan. Nu uit de vele werkzaamheden is gebleken dat een arbeidsbemiddelingsbureau in deze gemeente noo- dig is en de Tweede Kamer heeft besloten dat iedere gemeente een dergelijk bureau zal moeten hebben, stellen B. en W. voor den correspondent der Ar beidsbemiddeling W. K. Belonje, een jaarwedde van f75 toe te kennen, ingaande 1 Januari 1930. De heer Kaag wijst op het eigenaardige dat voor heen een ander, die hetzelfde salaris genoot, is ont slagen. De Voorzitter beaamt dit, maar dit is geschied buiten de geste van B. en W. om. De heer Duin oordeelt, dat voorheen dat bureau niet noodig bleek te zijn, nu is het dat wel. Met algcmecne stemmen wordt de voordracht aan genomen. Volgt het voorstel van B. cn W. om den Gemeente- opzichter R. van Essen wegens meerdere werkzaam heden en geldelijke verantwoording gedurende de uit voering van het „Wegenplan 1930", eene toelage naar f 100.per maand te verleencn. (Duur der werkzaamheden 3 a 4 maanden.) De heer Duin betwijfelt of het werk in 100 dagen klaar zal komen, dat kan wel 7 8 maanden duren en om nu een vergoeding, berekend naar f 1200 te geven, vindt spr. veel te erg. Z.i. kan na afloop van het werk de verkoeding wel worden bepaald. Ook de heer Schermer gevoelt er meer voor om over de vergoeding te praten als het werk af is en deze spreker wijst er op dat voor het werk een tijde lijk opzichter is aangesteld. De heer Gutter wijst er echter op dat bij de be paling van het salaris er op is gerekend dat niet de geheele arbeddskracht zou worden gevergd. Nu dat wel het geval is, js het juist gezien reeds nu de toe lage te bepalen. van onze prima bekende snijsoorten tegen uitverkoopprijs. T. T. MEEDENDORP, GROET, gem. Schoorl - Tel. 502. De heer Stam was in de veronderstelling, dat vol staan zou worden met den tijdelijken opzichter en dat er zooveel bazen op het werk zijn, vindt spr. niet gewenscht. De heer Van Lienen zegt, dat dc opzichter al veel voorwerk heeft gehad en spr. is het met de redencow ring van den heer Gutter eens. Spr. wijst ook op het vele extra werk. De heer Kaag wil na afloop van de werken de gra tificatie bepalen en wijst er op, dat als eenmaal de nieuwe weg is gelegd, de werkzaamheden voor den opzichter in de toekomst afnembn. De Voorzitter zegt, dat op 31 Maart met het werk i9 begonnen en de gemeente-opzichter de verant woordelijkheid draagt. En gelet op de bepaling in het bestek, dat het werk in 100 dagen voltooid dient te zijn, hebben B. en W. hun voorstel gedaan. De heer Schermer merkt nog op, dat bij het op maken van de begrooting voor den weg er nooit aan is gedacht dat er boven den tijdelijken opzichter nog een opzichter zou komen te staan. Hoewel B. en W. hun voorstel dan voorloopig te rugnemen, merkt de Voorzitter op, dat de gemeente opzichter aan de hand van zijn instructie zich niet met het oordeel van den Raad behoeft te vereeni gen. Door den opzichter werd een grootere vergoe ding gevraagd, welke vraag B .en W. hebben terug gebracht tot f 100 per maand. De heer Gutter meent, dat als de opzichter gochem is, dan zoekt hij het verder uit. Nu het afgeloopen jaar finantieel niet gunstig is geweest, stellen B. en W. voor om thans officieel te bevestigen, dat het vermenigvuldigingscijfer van de gemeentelijke inkomstenbelasting op 1.3 wordt be paald. Goedgevonden. Een zoete arbeider. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding cn het zich niet meer beschikbaar stellen als zoodanig van den heer J. Ens. Overeenkomstig het advies der commissie beve len B. en W. aan: 1. J. Roos, 2. K. P. Zuurbier. De heer Gutter had reeds zijn verwondering uit gesproken over het democratisch gevoel dat in deze aanbeveling tot uitdrukking kwam. Evenwel bij 2 vrije stemmingen werden er 3 stommen uitgebracht op den heer Roos en 3 stemmen op den heer Zuur bier, welke uitslag den heer Gutter deed opmerken, dat Roos een zoete arbeider was. Bij loting wordt de heer Zuurbier benoemd. Voor de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer C. Koel, luidt de aanbeveling: 1. C. Koel, 2. J. Offers. De heer Gutter heeft geen bezwaar tegen de be noeming van den heer Koel, maar gezien het aan tal stemmen dat op zijn partij wordt uitgebracht en het feit dat zijn partij uitstekend onderwijs voorstaat, zou hij toch wenschen dat eens menschen van die klasse in dergelijke commissies werden benoemd. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling van de commissie en B. en W. is geweest, die klasse te doen vertegenwoordigen, maar de raadsleden hebben er an ders over geoordeeld en het lot is die klasse niet gunstig geweest. Met algemecne stemmen werd de heer Koel be noemd. De zomerwoningverordening. Aan de orde kwam de voordracht van B. en W. tot wijziging van de verordening, regelende het bou wen, inrichten en bewonen van z.g. zomerwoningen. Van de commissie uit de V.V.V. te Groet, was het verzoek ingekomen om de bestaande zomerwonin gen gedurende 5 jaren buiten de in de verordening opgenomen bepalingen te doen vallen, welk ver zoek overeenstemde met het voorstel van den heer Schermer. Uit de besprekingen bleek, dat de heer Bijl dien termijn te lang vond cn hem bepaald wilde zien tot 1 Januari 1932. We kregen allereerst omtrent deze zaak alge- meene beschouwingen, waarbij de heer Stam op merkte, dat het zijn bedoeling is het den menschen gemakkelijk te maken door het verhuren van hun woning en zelf een meer primitief vertrek te bewo nen bijverdiensten te maken. Spr. wees er op, dat het verhuren van woningen zich in den laatsten tijd verplaatst heeft naar een ander gedeelte der gemeente Camperduin en Groet en die menschen er nog niet op zijn ingericht en voor velen het moeilijk valt een zomerwoning te bouwen. Dat adviezen zijn ge vraagd aan V.V.V. en aan de pensionhoudersver- eeniging, vindt spr. minder juist, omdat dit zijn be- langenmenschen. Spr. noemt de verordening voor onze gemeente onzinnig en zou de bestaande veror dening willen intrekken en volgend jaar een nieu we verordening vaststellen. De heer Schermer deelt mede. dat het ook zijn streven is het den menschen eenigszins gemakkelij ker te maken. Spr. weet hoe moeilijk het valt zijn huls eerst voor pension in te richten en daarna krijgt men de eerste jaren nog de aanschaffing van meubilair. Op de protest vergadering van de V.V.V. te Groet is wel gebleken, dat de menschen niet on willig zijn. om de verordeningen na te leven, manr er is meestal onmacht. Spr. heeft daarom het bepaalde bij art. 21 buiten werking willen stellen tot 1 Januari 1935, in het volle vertrouwen, dat de menschen dan hun woningen in orde zullen hebben. Spri wil alles in het werk stel len om goede permanente woningen te krijgen, maar vindt het niet erg dat in den mooisten tijd van het jaar de menschen zich wat behelpen. Spr. vraagt den Voorzitter, of deze als de raad de verordening verwerpt, in hooger beroep zal gaan. De Voorzitter merkt" op, dat de verordening door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. Door den heer Gutter wordt er op gewezen, dat als de zomerwoningen worden toegelaten, afgeweken wordt van de woningwet. Spr. kan zich niet voor stellen, dat Ced. Staten of de Gezondheidscommis sie dat zullen goedkeuren, en dan zullen de men schen er dus absoluut niet in mogen. En tenslotte is het pensionhouden een bedrijf dat zoo goed moge lijk dient te worden ingericht. Spr. heeft den in druk, dat als de menschen toestemming vragen en er mankeert wat aan de zomerwoningen, zij toch van B. en W. de toestemming wel krijgen. Spr. be twijfelt dus of de menschen met een nieuwe regeling wel gebaat zullen zijn. De heer Kaag hecht aan het advies van de be langhebbenden wel degelijk waarde cn kan als de soepelheid wordt toegepast, zich vereenigen met de bestaande verordening. Intrekken is dun niet noodig. De heer Duin denkt, dat het meerendeel van de betrokken personen niet tegen de verordening zou zijn als de portemonnaie het maar toeliet. Immers de menschen vinden het zelf niet prettig als hun gas ten zien dat zij in een varkenshok, kippenhok, enz. onderdak zoeken, hoewel die droog zijn, terwijl hier vele in een tent nat liggen. Spr. meent dat het hier min of meer afhangt, van een soepele toepassing. Spr. gaat mee met het idée-Stam. maar als de ver ordening wordt ingetrokken, en de hand gehouden aan de woningwet, is het voor de menschen nog erger. De Voorzitter verwondert er zich over, dat men in dit geval de handhaving van de wetten zoo onaan genaam vindt. Het gaat thans meer om de handha ving van de woningwet, dan om de verordening op de zomerwoningen. Wordt de verordening ingetrok ken, dan komen de schuren onder het ketenbesluit en de beoordeeling daarover valt buiten de be voegdheid van den raad. Spr. onderschrijft de op merking van den heer Gutter, dat het hier ook een bedrijf betreft, en hij had het sympathieker gevon den als was voorgesteld om uit de gemeentekas een zeker bedrag beschikbaar te stellen cn de menschen beneden een bepaald inkomen daaruit te steunen. Spr. wijst er op, dat voor woningverbetering in deze gemeente behalve de jaarlijksche aflossing voor den woningbouw, niets wordt gedaan. Vijf jaren vindt ook spr. een veel te langen termijn. De burgemeester past dan nizt voor deze gemeente. De heer Duin wijst er op, dat er geen bezwaar is dat de verordening bestaat, als de Voorzitter maar wat door de vingers kan zien. De Voorzitter zegt, dat dit tegen zijn geweten is, waarop de heer Duin antwoordt, dat de burgemeester dan niet voor deze gemeente past. De Voorzitter zegt, dat de beoordeeling daarover maar aan de autoriteiten moet worden overgelaten en dat de mecning van den heer Duin, hoe spr. te genover zijn geweten staat, weinig waarde voor hem heeft. De heer Duin: Dat kan me niet schelen. De heer Schermor zegt, hij de verdere discussie dat een termijn van 5 jaren misschien wel wat gepot is ert om tot goede overeenstemming te komen, wfl hij wei een tusschen-voorstel doen, n.1. tot 1 Juli 1933. De heeren Duin cn Van Lienen bepleiten evenwel wel een overgangstijdvak van 5 jaren en tenslotte wordt hiertoe dan ook besloten, met 4 tegen 2 stem men, tegen stemden de heeren Gutter en Kaag. B. en W. verkrijgen machtiging de verpachting der standplaatsen langs den Duinvoet te doen ge schieden voor den duur van 2 jaren met 2 optieja ren, ingaande 1 Januari 1930 en onder voorwaarde dat zonder toestemming van B. en W. de pacht, het- gij geheel, hetzij gedeeltelijk, aan anderen niet is over te dragen. Naar aanleiding van een opmerking door den heer Gutter, wordt besloten, dat de pacht van de tegen woordige hurders, indien zij dat wenschen, voor een jaar wordt verlengd. De Voorzitter deelt mede, dat de rekening over 1929 van het G.E.B. sluit met een winst van bijna f4000, de Vleeschkeuringsdienst met een saldo van f25 en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur met een saldo van f 50. Nadat door den Voorzitter is medegedeeld, dat in de volgende vergadering zal worden uitgemaakt of de electriciteitscommissie ook zal vormen de gas- commissie of dat de eerstgenoemde commissie zal moeten worden uitgebreid, wordt vastgesteld: a. een verordening op het beheer van het gasbedrijf; b. een instructie voor den administrateur van het gasbedrijf; c. idem voor den meter-opnemer-geldophaler; d. de belooning voor den administrateur en den meteropnemer-geldophaler respectievelijk naar f 1. en f0.50 per aansluiting per jaar, naar den toestand per 1 Juli van het loopende jaar; e. om de zekerheidsstelling voor den administra teur van het gasbedrijf te bepalen op f 1000 en voor den meteropnemer-geldophaler op f 250; de begroo ting van het bedrijf is geraamd op pl.m. f 14000 per jaar, de te innen maandgelden op f 1000. Tot administrateur voor het gasbedrijf wordt met algemecne stemmen benoemd de heer J. W. Schoone en tot meteropnemer-geldophaler dc heer D. Swaan. De vergadering wordt hierna voor een 20 minu ten geschorst. Na heropening wordt aan B. en W. machtiging ver leend tot aankoop van G. Selhorst te Schoorldam van een strookje grond, ter grootte van 27.30 M2., voor den prijs van f 150, zulks voor de stichting van het gasmeterhuisje. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting groot f200.000, inzake kasgetldleening. Een tegenvaller van 18 mille. Volgt het voorstel van B. en W., om, wegens mis rekening der te vernieuwen straatlengte der hoofdwe gen, alsnog ten behoeve van het overblijvende ge deelte van den Duinweg, lang pl.m. 1100 meter (J. KnllerJ. Modder) een crediet te verkrijgen van f 18.000.—. Door den Voorzitter wordt er op gewezen, dat dit een zeer onaangename zaak is en dat men er nog niet achter heeft kunnen komen wie de schuld voor deze misrekening treft. B. en W. hebben er eerst over nagedacht het werk zoodanig te wijzigen dat de kosten binnen de begrooting bleven, inaar mede met het oog op de mogelijkheid dat Duinweg en gedeelte Heerenweg op het wegenplan mcchten komen en dan een veel grootere bijdrage uit het wegenfonds werd verkregen, doen B. en W. het hierboven ver melde voorstel. Door den lieer Schermer wordt in een zeer uitvoe rig betoog er op gewezen, dat de misrekening niet bij hem gezocht mag worden, want dat hij wat de lengte van den weg betreft, gebruik heeft gemaakt van de cijfers door de gemeentesecretarie verstrekt. Ook de Wegencommissie uit den A.N.W.B. heeft dat gedaan en toen spr. naderhand aan de opgegeven lengte twijfelde, wprd hem medegedeeld, dat de weg driemaal was gemeten. Een kanonschot" hoort hy nieh Nu slaapt maar door Maar zeg je heel zacht aan z'n oor; J.6RUNO'5 ECHTE FRIE.5CHE BAAI-TABAK Dan i5 de rakKer; Dadelyk wakker! IO-I2-I5 A I6CT5. PER >4 ON3 Wat nu het voorstel van R. en W. betreft, dat juicht spr. toe, want hij denkt dat de Raad, als deze misrekening niet was gedaan, ook wel f 120.000. had gevoteerd, inplnats van f 100.000. De heer Duin acht het zeer gewenscht dat uitge maakt wordt wie dc fout heeft gemaakt, niet om den schuldige af te maken, doch urn dc overige perso nen vrij te doen uitgaan. Spr. is het ermee eens, dat de weg er moet komen, maar z.i. kan dat werk tot volgend jaar worden uitgesteld. En spr. bepleit dan voor deze 1100 meter publieke inschrijving voor de le vering der steenen. De heer Gutter vreest ook dat het werk voor het seizoen niet klaar kan en gevoelt dan ook VO' uit voering na het seizoen. Spr. vindt het ook jammer dat niet bekend is, wie de misrekening heeft gedaan. De Voorzitter zegt dat dit nog wordt uitgemaakt. Tot aanbesteding van dc levering van de steenen is niet overgegaan, omdat vlamovensteenen verlangd werden en deze vrijwel in handen waren van de vcr- eeniging in Zeist. Spr. deelt dan verder nog mede, dat de uitvoerders van het werk spoedig met een derde ploeg zullen beginnen. De heer Schermer is wel voor inschrijving, omdat een paar ingezetenen dan zullen kunnen profitoe- ren van procenten. Het resultaat van de besprekingen is, dat openbare aanbesteding zal worden gehouden, het werk in het najaar zal worden uitgevoerd cn dat .poedigc aan koop der steenen met het oog op de abnormale lage vrachtprijzen gewenscht wordt geoordeeld. B. en W. vragen machtiging tot het sluiten der definitieve leeningen ter uitvoering va a. het „Wegenplan 1930" tot een bedrag van f 100.000, af te lossen in 15 jaren, en b. de stichting van liet gasbedrijf der gemeente Schoorl tot een bedrag van ten hoogste f96.000, of zooveel minder als noodig blijkt te zijn, af te lossen in 30 jaren; een en ander tegen de door B. en W. overeen te komen gunstigste rente en voorwaarden. De besprekingen hebben tot resultaat, dat B. en W. gemachtigd worden een geldleening voor het we genplan aan te gaan van f 120.000 of zooveel minder als noodig is, tegen een rente van ten hoogste 5 tegen een koers van 100 en oor het onder b genoem de geïnformeerd zal worden na.- r dc voorwaarden van een annuiteitsleening en die van e°n gewone geldleening. De rondvraag. De heer Guttpr vraagt waarom voor de ijzeren rek ken om de electriciteitspalen niet aan de smeden in deze gemeente geen prijsopgave is gevraagd. Medegedeeld wordt dat de administrateur ze bui ten kennis van electriciteitscommissie en B. en W. heeft besteld, maar dc quaestie is dat eerst maar een paar rekken noodig waren, doch het benoodigdc aan tal langzamerhand toenam. De -Voorzitter zegt toe, dat met de opmerking van den heer Gutter rekening zal worden gehouden. Door den heer Duin wordt er op gewezen, dat wat den nieuwen weg te Camperduin betreft, niet de hand wordt gehouden aan het bestek en met name dan wat betreft de bepaling dat de weg nat moet worden gehouden. Spr. wijst er op, dat door het ge bruik van meelzand en het niet nathouden van den weg, de steenen klappertanden. De Voorzitter zegt. dat het met sproeien "is gepro beerd, doch de opzichter vond dat het geen nut had. De heer Schermer oordeelt ook, dat de opzichter zich had moeten houden aan het bestek, over een jaar liggen de steenen er uit en spr. acht ook de bermen te hoog. De heer Van Lienen zegt, dat de weg werd afge sloten, en iedere avond water werd gesproeid, maar het water blijft onder de straat staan. Er is nie mand die een straat in Camperduin houdt. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. dus in dit geval te soepel zijn geweest. De heer Duin zegt van in dit geval te slap. B. en W. hadden den tijdelijken opzichter moeten uit- noodigen ter secretarie te komen en hem er op moe ten wijzen, dat hij het bestek moest handhaven. De Voorzitter zegt, dat dit morgen zal gebeuren, maar de heer Van Lienen oordeelt dat dc opzichter niet de schuldige is. De heer Duin dringt aan op het afsluiten van den weg, want te Camperduin is de weg nu al in deso- laten toestand. Dc Voorzitter meent dat afsluiting van het gedeelte van „Het Witte Paard" tot Zwaan niet bost kan. De heer Duin daarentegen oordeelt dat dan wel om gereden kan worden. De heer Schermer is verder van plan nog een paai* dingen ter sprake te brengen, maar het is ongeveer 3 uur en de persverteggenvvoordigers oordeelcn thans genoeg geduld te hebben getoond en verlaten de ver gadering. Er is met invoerrechten natuurlijk Iets te berei ken. Nemen we als voorbeeld de fietsa Stel dat een eerste klas Engelsch rijwiel nu be taald moet worden met f60, als het onze grens is ge passeerd. Voor groot- en kleinhandel wordt er dan iets opgelegd en de kooper betaalt bijv. f 100. Het verschil van f40 is natuurlijk geen zuivere winst. Om te verkoopen, ruilt men eene oude fiets wat te duur in, niet iedere klant blijkt achteraf goed voor zijn geld; in de garantie zit wat risico, enz. Dit zijn echter bijkomstigheden, welke nu niet ler zake doen. Waar het op aankomt is dit, dat de bin- nenlandsche fabrikant rekening moet houden met het feit. dat zijn uitheemsehe concurrent voor ongeveer f 100 leveren kan en dat hij daar wat beneden moet blijven om goede verkoopkansen te hebben. Nu wordt de muur aan de grens wat hooger opge trokken. De importeur inoet rekenen, dat een fiets hem bijv. geen f60, maar f 70 kost. I)c f 10 verschil neemt hij niet voor eigen rekening, als hij kans ziet aan die aderlating te ontkomen. Zijn inkoop stijgt met 16 allicht probeert hij die althans grooten- deels op den uiteindelijken kooper te verhalen en de détnilprijs wordt stellig f 110 of meer. Dit is voor de binnenlandsche fabrikanten een bui tenkans. Eerst moesten zij concurreeren tegen fiet-

Schager Courant | 1930 | | pagina 5