Kosten van den vorigen en van den volgenden oorlog. Sport van Zondag. Gemengd Nieuws. Bloedige kloppartijen m Duitschland. De brand op het pelgrimschip. Uit onze Omgeving. ALKMAAR. LANGEND IJ K ST. PANCRAS. ANNA PADLOWNA WIERINGEN sen van (100, nu tegen fietsen van f 110. Dat is ge makkelijker en hun kans op winst door meer omzet is groot er, terwijl de particulier, die het Nederlandsch fabrikaat begunstigt, geen cent duurder uit is. Al leen de vaderlandölooze, die per sé een Kngelsche fiets wil hebben, moet die liefhebberij met 10 extra betalen, wat ieder braaf burger hem van harte gunt. Het verhoogde invoerrecht brengt dus niets dan goeds en moet liever vandaag dan morgen ingaan! Ho wat, de praktijk is eenigszins anders dan wij ze teekenden. Als ik weet, dat mijn collega van morgen af f 110 moet vragen, inplaats van f100, blijf ik niet op f96 staan, doch spring bijv. op f 105. Dat beteekent voor mij f9 extra winst en voor den burger die bij mij koopt, een prijsstijging tot hetzelfde bedrag. Hij is liet, die het verhoogde invoerrecht betaalt, dat boven dien dit bijkomstige, doch niet geringe kwaad met zich brengt, dat het mij doet verslappen. Immers zonder eenige inspanning mijnerzijds kan ik den buitenlander de baas blijven. Moest ik den steun van het hooge invoerrecht missen, dan zou ik op al le mogelijke manieren moeten probeeren om mijn productiekosten te verminderen en de kwaliteit van mijn waar te verbeterena Die prikkel wordt grooten- deels uitgeschakeld en mijn medeburgers betalen mijn gemakkelijk succes. liet staat dan ook zoo, meencn wij: Kik invoerrecht verhoogt kunstmatig den prijs en wordt betaald door de burgers van het land. De pro ducenten profiteeren daarvan op al tc gemakkelijke wijze, doch hun aantal is gering in verhouding van hen, die extra belast worden. Extra heiast: inderdaad, dat is het juiste woord. Invoerrechten werken niet anders dan slecht gere gelde belastingen, want zij treffen den rijke niet zwaarder dan den arme, tenzij het geldt weelde artikelen, welke met of zonder prijsverhooging toch niet binnen het bereik van den minder bedeelde vallen. Hechten op graan, op fietsen, op suiker, op thee, op zoovee) andere artikelen, drukken gelijkelijk op alle gebruikers en het zwaartst op de g r o o t e gezinnen en treffen niet slechts het buitenland, doch vooral en in de eerste plaats dc eigen burgers. Men kan ongetwijfeld de invoerrechten zoo hoog maken, dat de invoer onmogelijk wordt. Daarvan profiteeren de binnenlandschc fabrikanten, kwee kers en telers, doch het geheele volk be taalt het. Daarom is het middel erger dan de kwaal Wie dat niet toe wil geven, moet ons maar eens vertellen, in welk opzicht landen met hooge invoer rechten er nu minder slecht aan toe zijn dan N derland. Of we dan weten, dat. er weer oorlog zal komen? Welnecn, dat weten we niet, maar heel de wereld doet toch, alsof bij stellig komt. De dolle bewapening gebeurt immers niet, omdat men zeker is van den vrede. Men zegt dien vrede te willen, doch bereidt zich ten oorlog. Dat kost onzegbare schatten en dat. verstaat men onder de kosten van den volgenden oor log. dus drie vierde van alle belastingen heeft En- goland nowlig voor rente en aflossing van zijn oor- logsschulden, voor militaire pensioenen en voor zijn tegenwoordige bewapening. In Griekenland gaan 70 van alle staatsuitgaven heen voor ouden en nieuwen oorlog en ongeacht de kosten voor de luchtvloot Voor onderwijsdoeleinden wordt nog geen zeven besteed. In Joego-Slavië staat het zoo: voor militaire uitgaven 54 voor onderwijs 10 Is het wonder, dat ruim de helft der bevolking volslagen analfabeet is, geen a voor een b kent? In het Servische gedeelte is zelfs zeven achtste ab soluut. ongeletterd. I)e Vereenigde Staten van Noord-Amerika offeren twee derde van hun hegrooting aan den oorlogsgod. Gevangenissen en krankzinnigengestichten zitten overal vol. In het aangezicht van bovenstaande gegevens moet men wel tot de conclusie komen, dat er nog heel wat misdadigers en gokken vrij rondloopen, de wereld rcgceren en geëerd en geacht worden als leiders der monschheid. Leiders,*ja, naar broedermoord en vernietigingl H.R.C.ZEEBURG IA, 8—3. Q H.R.C. heeft in dezen vriendschappelijken wedstrijd nog net een gelijk spel kunnen behalen, al zag het er voor rust en in het begin daarna niet erg hoopvol uit. In de eerste helft waren de racers beslist de minderen, speciaal wat betreft balcontrole en ploegwerk. De Zee- burgianen vertoonden een goed kort, hoewel voor doel wol eens iets te kort samenspel, terwijl ook iedere spe ler afzonderlijk goed werk deed. Bij de Amsterdammers was de rechtsback wel de beste speler, maar ook spil en keeper speelden een zeer goeden wedstrijd. De rest van de spelers was goed zonder bepaald op te vallen. H.R.C. kwam met het volgende elftal in het veld: M. Prins. Siersma. Baijer. Stolk. Goudswaard. Stompedissel. Kaptein. Van TUI. Beneker. Roobol. B. Prins. H.R.C. kon dezen wedstrijd maar niet goed in vorm Komen, terwijl gedurende de eerste helft het enthousi asme ook ontbrak. Na de rust werd evenwel veel vu riger gespeeld. Bij H.R.C. waren keeper Prins en Be neker de meest op den voorgrond tredende spelers. Het backstel was maar matig. De linkshalf, die na ongeveer 20 minuten uitviel heeft vrijwel niets gepresteerd. Hij werd vervangen door Sont, die linksbinnen ging spelen, terwijl Roobol linkshalf ging spelen. Deze halftime was lang niet zoo goed als anders, vooral de spil was er geheel uit. In de voorhoede waren de buitenspelers goed, de blnncnspelers daarentegen niet, hoewel zij ook niet elecht speelden. Om even over half drie liet scheids rechter Dol beginnen. Zeeburgia noemt al direct het spel in handen en er ontstaat voor het H.R.C.-docl menig gevaarlijk oogen- blik, maar Prins is in goede conditie. Bij een aanval van H.R.C. schiet de linksbuiten hard op doel, zijn schot wordt mooi door den keeper gevangen. Aan den anderen kant breekt de, linksbinnen mooi door, maar Prins redt zijn schot meesterlijk. Toch moet hij eindelijk rwichten voor een kogel van den middenvoor, die zich eerst han dig vrijgemaakt had. Het gelukt Racing evenwel gelijk te maken. Een voorzet van Kaptein werd n.1. door Bene ker onhoudbaar ingeschoten. De Amsterdammers blij ven echter in de meerderheid en na eenige pogingen hernemen zij dan ook de leiding door een doelpunt van den middenvoor (1—2). Met dezen stand gaat de rust in. Na rust komt H.R.C. er beter in en tegen het einde waren ze zelfs iets in de meerderheid. Het begin is even wel voor Zeeburgia. Na een aantal mislukte aanvallen heeft dc linksbuiten succes met een scherp schot. Aan den anderen kant wordt de H.R.C. voorhoede langza merhand gevaarlijker. Bij een aanval krijgt H.R.C een strafschop wegens hands toegewezen, welke men even wel niet wenscht te benutten. Eenlgen tijd later maakt Beneker een doelpunt uit een voorzet van links, welk evenwel geannuleerd wordt wegens hands. Uit een cor ner van Kaptein scoort de H.R.C.-middenvoor via een Zeeburgia-speler (2—3.) terwijl dezelfde speler kort voor het einde uite en penalty gelijk maakt, zoodat het einde komt met 33, alhoewel Zeeburgia wel een kleine overwinning verdiend had. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag de wedstrijd Hel derH.R.C. gespeeld worden. SPARTA. Sparta I en II gecombineerd, speelden thuis tegen B.K.C. I en wonnen dezen doelpuntenrijken wedstrijd met 74. Sparta's jongste adspiranten namen revanche voor de op Wieringen geleden nederlaag en sloegen Suc ces b met 40, terwijl Sparta a adspiranten de .Sus- ces a adspiranten met 91 klopten. Sparta's 3e elftal trok naar Kol'horn, om daar op het terrein, wat eens Zuiderzee was, tegen S.D.O. I te spelen. Voor de rust scoorde S.D.O. eenmaal en na rust Sparta 3 eveneens eenmaal, zoodat hier een ge lijk spel het resultaat was. 11. Met Hemelvaartsdag ontvangt Sparta I een sterke H.R.C.-combinatie en Sparta 3 dc plaatselijke vereeni- ging S.R.C. I. BARSINGERHORN. Zondagmiddag speelde D.E.S. I een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Aartswoud I. Na een aardigen strijd, waarin over het algemeen D.E.S. iets in dc meerderheid was, werd de eer ge deeld 2—2. D.E.S. II kwam met een 5—2 nederlaag tegen Aartswoud II thuis. Volgende maal weer beter, jongens! AARTSWOUD. Uitslagen voetbalwedstrijden: Aartswoud IBarsingerhorn I 22: Aartswoud II Barsingerhorn II 5—2; Aartswoud IIILambertschaag I 2—4. WIERINGEN. Succes II kreeg Zondag bezoek van Andijk I. Om half drie blaast scheidsrechter Metselaar de elftal len hijeen en laa'. beginnen. Succes speelt tegen wind en pakte direct flink aan. Na een kwartier spelen is het de S.-midvoor die zijn club de leiding geeft. Kort daarna een mooie voorzet van rechts en het is weer de midvoor die hard inkopt. S. is voor de rust steeds de baas en wist voor rust zelfs 30 er van tc maken. Na de rust is Andijk het meest in den aanval, doch weten door hoog overschieten of er naast, het net niet te vinden. Als S. de bal weer mooi opbrengt, is het de linksbinnen die de stand op 40 brengt. A. werkt hard om toch de eer te redden, en een minuut of wat voor het einde weten ze uit een corner het eenigstc doelpunt te schoren. Andijk kreeg meer dan haar toekwam en had van S. II op eigen terrein met 31 gewonnen, zoodat S. flink revanche had genomen. PETTEN. Petten 2 ontving Zondag bezoek van de Schoorlsche reserves. De heer J. G. Nieuwland te Burgerbrug had voor dezen wedstrijd een medaille beschikbaar gestold. Jammer dat S., weinig sportief, de gelederen had ver sterkt met enkele 1ste elftalspelers. Mede hierdoor kon P.S.V. het niet bolwerken. Uitslag 27. Enfin, 't was voor de jongelui een goede oefening in voetballen en ook in zelfkennis, immers eerst bij een wedstrijd krijgt men een juist besef van zijn tekort komingen op dit gebied en ontstaat tevens, hopen wij, de lust deze door training te overwinnen. Tusschen natlonaal-socialisten en commu nisten. Te Berlijn en op andere plaatsen in Duitschland hebben Zaterdagnacht en Zondag weer verschillen de bloedige botsingen tusschen nationaal-sociaiisten en communisten plaats gehad. In de Lutzowstrasse kwam het Zaterdagnacht op den hoek van de Potsdammerstrasse tot een botsing waarbij ongeveer 30 schoten werden gelost. Van de vechtenden werd niemand gewond. Daarentegen werden een vrouw en een andere voorbijganger, die met het geval niets uitstaande hadden, door de kogels in het heen getroffen. Een derde persoon is door mes steken aan het hoofd gewond. Toen het overval-commando ter plaatse verscheen, namen de communisten de vlucht. Zij werden echter door de politie, geholpen door de nationaal-sociaiis ten, nagezet en het gelukte 4 communisten te arrestee- ren. Ook een nationaal-socialist werd in hechtenis ge nomen. Op de plaats van den overval werden een leger- revolver en verscheidene leege patroonhulzen gevon den. Zondagmiddag kwam het ook te Charlottenburg tot een botsing, waarbii ook agenten door de communis ten werden aangevallen. Acht communisten werden hier gearresteerd. De ergste botsing tusschen nationaal-sociaiisten wordt uit Pirmasens in de Palts gemeld, waar Zater dag en Zondag een congres der communisten werd gehouden. Na afloop van het congres begaven zich de com munisten, die van buiten gekomen waren, zich met auto's naar huis. In de Zwcibrückerstrasse ontmoette tegen 6 uur een dezer auto's en troep nationaal-sociaiisten, die van oen bijeenkomst te Boehmühlerbach terugkeerden. Het kwam tot een vechtpartij, waarhij behalve van messen ook van revolvers werd gebruik gemaakt. Zes personen moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen, van wie er in den loop van don avond een is overleden. Drie ge wonden verkeeren in levensgevaar. Acht andere per sonen hebben lichtere verwondingen opgeloopen, ter wijl voorts nog een aantal personen licht gewond moeten zim, die zich echter niet hebben aangemeld om verbonden te worden. De meeste gewonden zijn communisten. Alle samenscholingen zijn thans ver boden. DE RAMP TE LIKASAN. Het vernietigend werk van den modder stroom. Aneta seint uit Ambarawa: In totaal zijn thans in het geteisterde gebied negen lijken geborgen, waarvan verschillende zeer ver minkt waren, o.a. vond men een kinderlichaam, waarvan het hoofd en een arm ontbraken. Volgens schatting bedraagt de oppervlakte waar de modder stroom haar vernietigend werk heeft aangericht, te Likasan en omgeving 20 bouws en te Keboemen zestig bouws. Reeds komen de gelden voor de eerste steunver- leoning binnen. OLIFANTEN-INVASIE. Duizenden oliepalmen verwoest. Aneta seint uit Medan: Twintig olifanten hebben op de onderneming Ka- rang Inoue van de Dutch-Borneo Rubber Industrv Company Ltd. in het Peureulasche, afd. Oostkust van Atjeh, Gouvernement Atjeh en On lerhoorighe- den, duizenden oliepalmen verwoest. De administra teur der onderneming vroeg om assistentie, waarop een afdeeling der veldpolitie derwaarts is gediri geerd. De officieren en de bemanning zich niet om het lot der passagiers bekommerd? Aan de „Daily Herald" worden uit Djeddah ernstige mededeelingen geseind omtrent het gedrag van de be manning van het s.s. „Asia", dat een groot aantal pel grims vervoerde en in brand is geraakt. Het heet dat de officieren en de bemanning van het schip dit hebben verlaten zonder zich om het lot der passagiers te be kommeren, waarvan er zooals men weet meer dan hon derd zijn omgekomen. (Dit zou niet onmogelijk zijn, daar Vrijdag werd gemeld, dat de geheele bemanning is gered). De bedevaartgangers zouden zich er over heb ben beklaagd dat zij, toen ze zich in de reddingbootcn wilden begeven, ruw behandeld werden; slechts twee booten werden neergelaten, waarin de kapitein, officie ren en bemanning het eerst plaats namen. De pompen van het schip werkten niet. In het geheel bevonden zich 1530 pelgrims op de „Asia", die van Hoedaida naar Djiboeti op weg was. De oorzaak van den brand is niet bekend. De koning van Hedjaz heeft hulpmaatregelen op groote schaal genomen. De geredden zijn in barakken ondergebracht. DE ONTPLOFFING TE FRANKFURT. Wraakneming van een bediende. Een W.B.-telegram uit. Frankfurt a. M. meldt: De geweldige ontploffing, die hier in den avond van 19 Mei bij een drogist plaats vond, en waarbij twee personen gedood en drie zwaar gewond wer den, ',.i, naar een onderzoek rnet vrij groote zekerheid uitwees, te wijten aan wraakneming. Een bediende, wion salarisverhooging geweigerd was, zou de ontploffing, waarbij hij zelf omkwam, veroorzaakt hebben. De reden van deze daad lag in het feit, dat de jon geman, door de weigering van salarisverhooging, niet in het huwelijk kon treden, reden waarom hij al lang met plannen van zelfmoord rondliep. VERBETERING. Op verzoek van de fa. B. Koorn en Co. te Alkmaar verwijzen wij naai' hare advertentie in dit No., waar in de koffieprijs, die door eene misstelling vorig keer op 58ccnt was vermeld, thans is verbeterd in 63 cent. Op j.1. Zaterdagmiddag hield de Noord-Hollandschen Bond van Veilingen een buitengewone vergadering in het „Landbouwhuis" te Alkmaar, met die Veilingen, welke belang hebben bij den afzet van vroege aardap pelen, over het vraagstuk „Sorteering van dat product". Met het Bestuur waren aanwezig de afgevaardigden van 14 veilingen en de vertegenwoordigers van de han- delorganisaties, „De Koophandel", de N.H. Exporteurs- bond" en van den Nederlandschen Bond van Aardap pelhandelaren." De vergadering stond onder leiding van den heer P. Slot, Voorzitter van den Bond. Na de aanwezigen welkom te hebben geheeten, opent Voorzitter de vergadering met de volgende inleiding. Reeds het vorige jaar is van de handelaren het ver zoek ingekomen, de maten der aangevoerde aardappelen te veranderen, doch dit had het bezwaar dat het sei zoen reeds was aangevangen. Wij verzochten evenwel de veilingen de groote, boven de maat van 55 m.M. uit te schieten en afzonderlijk aan te bieden. Op de jaarvergadering in December 1929, zou het vraagstuk van een andere sorteering worden behandeld. Men kon het toen evenwel niet eens worden de ma ten van een andere sorteering, mede niet. omdat de han del het in hare organisatie ook nog niet eens was hoe die zou moeten zijn en werd dit vraagstuk versohoven tot in Mei 1930, om dan, in overleg met den handel, de sorteering met de belanghebbende veilingen trachten te regelen. Op j.1. 19 April ontving Uw Bestuur het verzoek tot het bijwonen van een bijeenkomst met de Handelorga- nisaties. Wij kwamen aldaar, hoewel moeilijk, overeen, de U nu bekende maten in de aan U gezonden circulaire vastgelegd, n.1. voor de geelvlezige begin der campagne te stellen op 2833 m.M. voor de drielingen en daarbo ven behoorende tot de grooten en op een nader te be palen tijdstip, als de aardappel voldoende volgroeid is, zullen de volgende maten gelden: voor de drielingen 2838 m.M. met 2 m.M. speling voor de 38; de middel bare van 3855 m.M. met 5 m.M. naar beneden voor de 55: daarboven behooren tot de groote. Voor de witvle- zige in den aanvang minimum 40 m.M. en later dit te verhoogen tot de 45 m.M. Wij hebben die circulaire tijdig genoeg verzonden, op dat die met Uwe leden zou kunnen worden behandeld. Om heden de zaak nog breedvoerig te bespreken, is niet noodig, de circulaire is duidelijk genoeg. Op de bijeenkomst met den Handel, heeft uw Bestuur gepleit voor de invoering op een bepaald tijdstip, om dat bij de directe invoering dier maten, de oogst later zou moeten beginnen met het oog op nateelt en het ver laten van den aanvoer, schadelijk zou zijn. Het indienen van voorstellen, om de maten te wijzi gen, zal geen zin hebben, omdat dan daarover ook* weer zou moeten worden beraadslaagd met uwe leden, zoo ook met den Handel. Een ingekomen voorstel van Ob- dam, hetwelk Voorzitter voorleest valt dus onder die be paling. Van de nu geboden gelegenheid tot het stellen van vragen, werd allereerst gebruik gemaakt door den af gevaardigde van de „Tuinbouw" te Grootebroek en deelt mede, dat hij opdracht heeft, tegen te moeten stemmen, omdat het. in hunne vergadering in haar geheel verworpen is. Men wenscht een sorteering in twee en niet in drie soorten. Ongeveer gelijkluidend was de mededeeling van den afgevaardigde van de „Langendijker Groenten-Centrale". Verschillende afgevaardigden deelen mede, dat hunne vereenigingen met de voorgestelde sorteering accoord gaan. Een tweetal hebben alleen bezwaar tegen de mi- inmum-maat van 45 m.M., voor de witvlezige op later tijdstip. De „Noordermarktbond" wenschte de minimum-maat voor de groote te verhoogen tot 60 m.M. inplaats van 55 m.Mdoch zou bij eventueele stemming, zich niet tegen verklaren. „Sint-Jozef" te Modemblik heeft bezwaar er voor te stemmen, indien de veiling te Grootebroek zich er te gen verklaart, doch is in beginsel een voorstander. Van verschillende kanten wordt het voorstel bepleit, met het oog op de concurrentie van andere landen, die een betere sorteering gaan invoeren; enkelen noemen het een bezwaar met het rooien, door meerdere zorg daaraan. De heeren Wagenaar van „Koophandel" en Siewert- sen van den Nederlandschen Bond. deelen mede, dat de concurrentie met België en Italië het noodig maakt, beter te sorteeren en dat het dus noodzakelijk is, hier aan gevolg te geven. De laatst genoemde deponeerde een monster nieuwe aardappelen, uit Italië afkomstig die nuiform gesor teerd zijn en deelde mede, dat deze partij op de Im portveiling f 14.— per 100 K.G. opbracht en de af wijkende sorteering met moeite voor f 7.een kooper vond. Over het vraagstuk, in twee of drie soorten sorteeren. evenals de maat van de groote 55 of 60 m.M., wordt breedvoerig gedlscussccrd en ten slotte wordt de vraag gesteld: hoe zal het U.C.B. handelen? ■KHL »ti imirn, *1 wlvnCiv 1 VERKRIJGBAAR IN I- KLAS RIJWIELZAKEN C&talosSus op aanvraag Voorzitter antwoordt, dat het U.C.B. natuurlijk re kening zal houden met de uitspraak der belanghebben den. Hij kan hierop geen positieve uitspraak doen. Wordt het voorstel met groote meerderheid aangenomen en de sorteering in overleg met het U.C.B. Ingevoerd, dan zullen de niet op deze wijze gesorteerde aardappe len het label van het U.C.B. niet kunnen bekomen. Hij wenscht evenwel op te merken, dat het Bestuur van het U.C.B. niet zoo maar maten gaat decreteeren, in dien het voor de tuinders niet gewenscht wordt geacht. Hij vindt het jammer, dat twee van de grootste vei lingen mandaat hebben gekregen tegen te moeten stemmen. Tegen de beginmaat 2833 m.M. en later verhoogen tot 2834 m.M. voor de drielingen, bestaat geen bezwaar, maar voor de in drieën te sorteeren, wordt stemming verlangd. Hierna brengt Voorzitter in stemming het voorstel, zooals het in meer genoemde circulaire is vastgelegd, hetwelk wordt aangenomen met 27 voor en 16 tegen. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld ten aanzien van andere aangelegenheden, en meer of minder met Instemming zijn beantwoord, sluit voorzitter de verga dering en spreekt de hoop vit, ook weldra door de tegenstemmers zal worden aanvaard en dat deze rege ling in het belang moge zijn van den afzet. Men bericht, ons dat 2 Juni a.s. l.et 25 jaar geleden zal zijn, dat dc heer J. Smit in dienst kwam bij de firma de Lange en de Moraaz te Alkmaar. De heer Smit, die reeds vele jaren geleden tot procuratie-hou der werd benoemd, komt geregeld eiken Donderdag voor de Firma de Lange dc Moraaz te Schagen. BROEK OP LANGENDIJK. In verband met moeilijkheden die er gerezen waren met ouders van sohoolgaande kinderen, welke officieele tijd houden, heeft het bestuur der Chr. School besloten, hieraan in zooverre tegemoet te komen, door het aan- vangsuur te bepalen inplaats van tien uur op half tien (n. t.) Door de schippersvereeniging „De Beurtbevrachting" zijn de eerste nieuwe aardappelen vervoerd naar de Groentenmarkt te Amsterdam. Door de associatie van transportarbeiders zal in het komende seizoen de nieuwe tijd gehandhaafd worden. Maandagmorgen j.1. waren er voor het eerst 2 par tijtjes aardappelen van den kouden grond, aan de markt gevoerd, welke resp. f 21.10 en f 21.90 per 100 Kg. op brachten. Evenals vorige jaren zal ook dezen zomer wederom door het Chr. Mannenkoor en Chr. Gemengd Koor een concert gegeven worden in den muziektuin te Alkmaar en wel op 24 Juli a.s., onder leiding van den heer Paul Kok. Voor dezen avond zal een uitgezocht programma ten gehoore gebracht worden. Als werknemers zijn In het plaatselijk bestuur van de bedrijfsvereeniging „Het Platteland" benoemd de heeren. P. de Boer Kz. en D. Visser en voor de Chr. Midden- stands-vereeniging de heeren J. Pluister Jz. en Jb. Balder NOORDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd door onze harmonie „Excelsior" onder leiding van den heer P. Pranger het eerste bui tenconcert gegeven in dit seizoen. Al was de opkomst van het publiek niet groot, toch gelooven wij wel dat dit correct geslaagd is, daar het zacht weer was. De gespeelde nummers werden mooi uitgevoerd. Door de afdeeling van den Bond voor Staatspenslon- neering zal op Dinsdag 3 Juni a.s. voor de ouden van dagen een autotocht georganiseerd worden. LANGENDIJK. We vernemen, dat het aantal tulpenkweekers zich ook dit jaar weer aanmerkelijk zal uitbreiden. Dit is ongetwij- fedl toe te schrijven aan de overweging, dat de finan- tieele uitkomsten van de bollenteelt aanmerkelijk beter zijn dan die van den tuinbouw. Vanwege de lichtbedrijven worden de electrische lam pen midden boven de straat gehangen. Tot nu toe hin gen ze in lantaarnpalen, die aan den kant van den weg staan. De verlichting zal nu ongetwijfeld beter tot haar recht komen, zoodat de kosten er niet nutteloos aan zullen zijn besteed. Jammer dat de straat niet wat bree- der kan worden gemaakt. Reeds heden werden de eerste vroege aardappelen aan de veiling aangevoerd. Ze brachten f 21 op. De heer R. Bakker, cand. te Enschede, heeft het be roep naar de Ned. Herv. Gemeente aangenomen. Aan A. Boer, dienstplichtige der lichting 1925. is tot 15 Febr. 1931 uitstel verleend van het vervullen der her halingsoefeningen. Door den hoofdinspecteur van den Arbeid is ten be hoeve van den bouw van een bloembollenschuur aan de firma J. P. Oudshoorn en Zonen te Sassenheim, van 26 Mei tot en met 17 Juni 1930 vergunning verleend om door mannen van 18 jaar of ouder arbeid te laten ver richten tot maximaal 9V6 uur per dag en 48 uur per week. De dienstplichtige R, J. Blaauboer, lichting 1927, is voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst opge roepen voor den tijd van 17 dagen in de maand Augus tus. Politie. Gevonden: een medaillon met photo. Inlich tingen ter secretarie. Volgens het verslag van den Vleeschkeuringsdienst te Den Helder zijn gedurende het jaar 1929 te Wierin gen gekeurd: 437 runderen. &i2 varkens, 5 vetkalveren, 15 graskalveren, 162 nuchtere kalveren, 53 schapen, 2 geiten, 5 paarden, 1 varken, 2 graskalveren, 8 nuchtere kalveren, 16 schapen en 3 paarden; voorwaardelijk goed gekeurd werden 2 runderen en 2 nuchtere kalveren. De heer J. H. Eden, tijdelijk onderwijzer aan de school te Oosterland, is door Burgemeester en Wethou ders In gelijke betrekking benoemd aan de school te Hippolytushoef, wegens het aanstaand vertrek van den heer Windsma. Op Woensdag 11 Juni a.s. wordt door den Direc teur-Generaal der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage aanbesteed het onderhoud van den Amstelmeerdijk en van de nieuwe haven en de schutsluis te De Haukes gedurende het jaar 1930, De raming is 1 .U.500.—

Schager Courant | 1930 | | pagina 6