Noodweer in Duitschland. Gevaarlijk ijs. Spoorwegongeluk in België. De tocht van de Graf Zeppelin. De beweging in B r i t s c h-I n d i BILLY BOO. Hevige brand te Berlijn. Nagekomen Berichten. Z IJ P E ALKMAAR. Binnenlandsch Nieuws. Motorsport. De moord te Grootegast Een raadslid veroordeeld. Rioleering en bloembollenteelt. De schatgravers van Zaandam. moeden heeft gekregen van de levenswijze van haar man, omdat hij altijd 's nachts buitenshuis was. Zij •heeft ook opgemerkt, dat hij van Papendeel met be- modderde schoenen en vuile kleeren was terugge keerd. Eerst had hij op haar vragen geantwoord met allerlei uitvluchten, maar later, toen het net van de politie hem steeds meer omstrikte, had hij haar hekend de gezochte moordenaar t« zijn. Bij haar arrestatie deed zij de politie mededeeling van de be kentenis van haar man en vertelde zij ook van de afspraak bij de kerk. De geheele bevolking van de stad s opgelucht dooi de Arrestatie van den moordenaar: sinds maanden en Ipuanden had de geheimzinnige en onvatbare mis dadiger een ieder in spanning en onrust gehouden. Naar aanleiding van het feit. dat Kürten zijn laat ste slachtoffer niet gedood heeft, hetgeen tenslotte de oorzaak van zijn ontdekking werd, heeft de politie ambtenaar Momberg, die belast was met de leiding Van het speurweze, tegenover een journalist erop ge- Vezen, dat iedere misdadiger tenslotte toch altijd een fout maakt. Op het begaan van deze domheid heeft tle politie gewacht. Kuiten heeft waarschijnlijk niet gedacht, dat het meisje straat cn huisnummer van zijn woning zou hebben opgemerkt. Voor hij zijn misdaad beging, had hij het meisje gevraagd of zij wist waar hij woonde, waarop zij geantwoord had: „Hoe zou ik dat weten, nu u me in deze groote stad roo her- en derwaarts gevoerd heeft?" Had het meisje niet zulk een antwoord gegeven, dan lag zij waarschijnlijk als tiende slachtoffer van Kürten hier of daar begraven in het Grafenberger Wald. t Vondsten bij Kürten. A Omtrent het onderzoek in de Duseldorfsche moord zaak meldt het W.B., dat bij de huiszoeking in de woning van Kürten verschillende documenten en een actentasch zijn gevonden. Onder een matras van het bed vond men een spaarbankboekje met een bedrag van ongeveer 0000 M. Ook legde de politie de hand op een groote schop ,dic volgens verklaring van Kürten gediend heetf bij het begraven van het lijk van \larie Iiahn bij Papcndell. Schrijver der „moordenaarsbrieven". Verder is gebleken, dat Kürten werkelijk de schrij- veris van de talrijke „moordenaarsbrieven", waarvan indertijd bij herhaling melding is gemaakt. Zij ver- toonen een volkomen gelijkenis met die welke men den verdachte thans heeft laten schrijven. Ooi Lür- tens antwoorden op vragen naar dingen, die alleen den briefschrijver bekend konden zijn, wezen hem nis den dader aan. Een stal met 35 stuks rundvee een prooi der vlammen. In verschillende deelen van Duitschland hebben Za terdag en Zondag hevige onweders gewoed. Vooral bo ven Mecklenburg heeft een waar noodweer geheerscht. Talrijke gebouwen zijn door den bliksem getroffen en afgebrand. Op het riddergoed Faulenrost bij Malchin werd een koestal door den bliksem getroffen. Binnen enkele mi nuten stond het gebouw in lichte laaie. Vijf cn dertig stuks rundvee, vele landbouwmachines, een groote hoeveelheid kunstmest enz. werden een prooi der vlammen. In het dorp Wllsen zijn 3 schuren en 2 veestallen af gebrand. terwijl voorts nog schuren in de buurt van Lübz. Wittcnburg en Neukloster door den bliksem wer den getroffen en afbrandden. Ook het gebied van de Chiemsee, dat reeds eenige ja ren achter elkaar door noodweer werd geteisterd, is weer hevig getroffen. Door ontzettende hagelbuien, die zoo erg waren, dat op sommige plaatsen de hagel 12 tot 15 cM. hoog lag, is 90 procent van den oogst verwoest. Een kleine honderd personen ziek ge worden. Uit Brunsxvijk wordt gemeld, dat daar 50 volwasse nen en kinderen na het eten van ijs ziek zijn ge worden. Zij hebben zich allen onder medisch behan deling gesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat liet ijs paratyphusbacillen bevatte. Te Detmold zijn 39 kinderen na het eten van ijs ziek geworden. Te Linnemannsbusch cn te Holzhau- scn. bij Schoemar. zijn eveneens vergiftigingsver schijnselen waargenomen. De toestand der zieken is echter in geen enkel geval ernstig. Trein ontspoord te Welkenraedt, De machinist en twaalf artilleristen gewond. Zondagmiddag omstreeks drie uur had een trein ontsporing plaats, dichtbij den ingang van het sta- tion Welkenraedt. De trein reed naar Antwerpen cn vervoerde artillerietroepen, die voor de schiet oefeningen in het kamp te Elsenborn waren ge weest. Door een totnogtoe onbekende oorzaak kantelde de locomotief en vier wagens. De machinist werd zwaar gewond en een twaalftal soldaten, die in den trein zat:--;, liepen eveneens verwondingen op. Van Pernambuco naar Blo de Janelro en weer terug. De „Graf Zeppelin" is Zaterdagnacht hoven Rio de Janeiro de hoofdstad van Brazilië, aangekomen, waar het luchtschip bleef zweven tot de eerste zonnestralen zioh boven den Oceaan vertoonden. De sirenen van de veerbooten wekten de bewoners uit haar slaap en spoedig vertoonde zij zich voor de vensters, op straat en op de daken, terwijl de „Graf Zep pelin" naar het vliegterrein van Dos Affonsos vloog, waar om 7 uur 5 minuten de landing een vlot verloop had. Daar de berichten over den tijd van aankomst tegen strijdig waren geweest, brachten ongeveer 10.000 perso nen den nacht in de omgeving van het vliegterrein onder den blooten hemel door, om het belangrijke moment van de aankomst niet te missen. Kort daarop is het luchtschip weer vertrokken om weer naar Pernambuco terug te keeren. Gister werd nog gemeld: Naar de Associated Press uit Pernambuco meldt, zal de Graf Zeppelin heden naar Havanna vertrekken. Te Havanna blijft het luchtschip slechts kort, alleen om proviand in te nemen. Van Havanna zal over de Bahama-eilandon naar La-kehurst gevlogen worden. Dr. Eckener denkt 9 Juni weer in Duitschland te zijn. Blo de Janelro scheldt. Onder het bovenstaande opschrift stuurt de corres pondent van de Kölnische Zeitung te Rio de Janeiro een telegram aan zijn blad, waarin hij er op wijst, dat het resultaat van het bezoek van de Zeppelin aan Rio wel negatief zal zijn. Het bezoek is, aldus de correspondent, veel te vaak uitgesteld en nu het eindelijk gebeurde, duurde het maar anderhalf uur, te kort Zelfs 214 uur na het vertrek van het luchtschip waren nog honderden auto's en bussen op weg naar het landingsterrein. Rio de Janeiro is opgewonden dat de Graf Zeppelin zoo weinig notitie van de hoofdstad heeft geno*nen. Men praat nu het sensatieblad Notte na, dat reeds dagenlang beweerd heeft, dat de luclit- vaarders alleen den steun van de Braziliaansche regee ring hebben willen lncasseeren. zonder tegenprestatie. In deze omstandigheden zal de weerklank in de bladen wel niet gunstig zijn. Ernstige onlusten te Rangoon. Bij Zondag te Rangoon voorgevallen ongeregeldhe den zijn 80 menschen, onder wie drie doodelijk, ge wond. De opstootjes waren door koelies verwekt die tij dens de staking aan de haven tijdelijk aangenomen waren. Zij waren ontevreden over het verlies van hun werk ten gevolge van de regeling van de sta king. Deze ongeregeldheden zijn Maandag hervat en nu blijkt het ernstiger te zijn toegegaan. Volgens Reu- Ier zijn gistermiddag 10 menschen gedood en ruim 250 gewond, waaronder verscheidene Europeanen en twee Kuropeesche politic-ambtenaren. De zaken zijn gesloten. Ken later telegram van Reuter meldt, dat het aan tal dooden 20 moet bedragen. Er werden 276 men schen naar een ziekenhuis gebracht en verder wa ren er nog 400 licht gewonden. Muzelmannen en Hindoe's. Bloedige botsing te Dacca. Te Dacca is de reeds heerschende spanning tus- schen Muzelmannen en Hindoe's Zondag verergerd tien meai het lijk van een Muzelman op straat vond. De Mohammedanen gaven den Hindoes van zi'n dood de schuld en trokken met het lijk door de straten. In de geheele stad kwamen gevallen van aanran ding voor. Een Mohammedaan liep hierbij een mes steek op. Daarop vuurden de Mohammedanen en staken hui zen van Hindoe's in brand of plunderden. De Hini- doe's sloegen hen met lathi s (bamboestokken) af. Later vielen uit een moskee komende Mohammeda nen een Ilindoeschen tempel aan en stichtten er brand. Een aantal Ilindoe's en Muzelmannen zijn «ewond in het ziekenhuis opgenomen. Gepantserde auto's en gewapende politie patrouil leeren nu in de stad ,om de orde te handhaven. Een Britsch politieambtenaar gedood. Reuter seint uit Simla: Een Britsch politic-ambtenaar werd gisteren bij een vechtpartij in het dorp Gojarlarhi, bij Mardan, gedood. Een charge te Wadala; Zeven ernstig gewonden. Uit Bombay werd gister gemeld: De rust in de omgeving van het zoutdepot te Wa dala is na een aanval hedenochtend hersteld. Veertig vrijwilligers werden gearresteerd, waardoor 't totaal tot 94 stijgt, en 47 toeschouwers. Bij een hedenoch tend door de politie uitgevoerde charge werden 17 personen gewond, van wie zeven ernstig. DE ZIEKTEGEVALLEN TE LtiBECK. Reeds 21 zuigelingen giestorven. Uit Lübeck wordt gemeld: Gistermorgen is medegedeeld, dat in den afgeloo- pen nadht opnieuw een volgens de Calmette-methode behandelde zuigelinr overleden is. Het aantal sterfge vallen is hierdoor tot 21 gestegen. Op het oogenblik zijn nog 98 kinderen ziek; 107 staan onder genees kundige behandeling. Vijftien kinderen zijn hersteld. In de spoorwegwerkplaatsen. Talrijke lood in vlammen opgegaan. Gister werd uit Berlijn gemeld: Een geweldige brand heeft vandaag even na twaalven gewoed op een terrein van de vroegere spoorwegwerk- plaatsen nabij het station Stralau-Rumelsburg bij Ber lijn. Op dit terein staan thans talrijke loodsen, die door de spoorwegmaatschappij aan verschillende firma's zoo als Tietz en Osram, verpacht zijn. In een der loodsen brak vijf minuten voor twaalf brand uit Het vuur ver spreidde zich door den sterken wind met een gewel dige snelheid over het gansche terrein en na twintig minuten stonden reeds vijf loodsen in vlammen. Vrijwel de gansche Berlijnsche brandweer moest wor den gealarmeerd. Het vuur breidde zich voortdurend verder uit en vaak konden de arbeiders, die op het terrein werkzaam waren, zich slechts met moeite in vei ligheid brengen. Om 1 uur stonden talrijke loodsen met een totale oppervlakte van ongeveer. 1000 vierk. meter in vlammen. Drie brandweerlieden werden bij het blus- schen zwaar gewond. Eerst om twee uur slaagde de brandweer er in het vuur te beperken. TEGEN DEN HANDEL-IN BLANKE SLAVINNEN. Uit Buenos Aires wordt gemeld: De politie heeft de bekende millionnaire Ester Kohn en een zekeren Gutman, eigenaar van een der groot ste dancings, gearresteerd, onder beschuldiging be trokken te zijn bij den handel in blanke slavinnen. OVERBEVOLKING IN DE SOVJET- GEVANGENISSEN. Volgens berichten uit Moskou heeft de Executieve Commissie der Sovjet-Unie besloten, dat alle tot een jaar gevangenisstraf veroordeelde personen niet lan ger in de gevangenis zullen worden opgesloten, doch hun straf zullen ondergaan in den vorm van dwang arbeid in de daarvoor aangewezen gebieden van Sovjet-Rusland. Deze maatregelen zullen tengevolge hebben, dat aan de overbevolking der gevangenissen een einde wordt gemaakt. DE AARDVERSCHUIVINGEN TE VIENENBÜRG. Steeds nieuwe ongevallen. Wol ff meldt uit Bronswijk: De toestand in Vienenburg is, naar de mijninspec- tie mededeelt, nog erger geworden. De aardverschuivingen duren nog steeds voort. Het personeel van den veiligheidsdienst moest het terrein van zijn werkzaamheden wederom verleggen. In een straat heeft zich 'n nieuwe trechter gevorrr.i V.D. verneemt nog uit Vienenburg: Gistermorgen is in de buurt van de zwakke bodem- plekken een man, die in zijn tuin, in de nabijheid van de suikerfabriek, stond, plotseling voor oogen van zijn ondergeschikten in een zes meter diepe aard- splcet gezonken. De ongelukkige kon slechts met ernstige hoofdwon den worden opgenomen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Ella Jannie dochter van J. K. Kweldam cn van C. Bleek. POLITIE. Verloren: een taschje. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Men deelde ons mede, dat het bouwen van twee ar beiderswoningen in den Ruigenweg voor rekening van graaf Bentlnck is opgedragen aan den heer P. G. Veuger alhier. Beter één minuut gewacht, dan naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdagmorgen, omstreeks 6.35, werd mej. KI., wo nende te Alkmaar, terwijl zij de straat wilde oversteken, op den hoek PaternosterstraatKanaalkade. aangereden door een auto, vermoedelijk toebehoorende aan Sch., wonende alhier, waardoor haar voet werd geraakt. Een onderzoek wordt door de Politie ingesteld. Gevaren voor spatbordpassagiers. Zondagmiddag omstreeks 1.40 uur, had er op den Baansingel alhier een vrij ernstige aanrijding plaats. De 11-jarige M. de J., wonende alhier, die aldaar achter op een rijwiel van een kameraadje wilde springen, kwam hierbij te vallen, juist op het oogenblik dat de Stads autobus passeerde. De jongen is toen onder de auto bus geraakt en vermoedelijk door het linkerachterwiel overreden. De ter plaatse verschenen geneesheeren, achtten opname In het Stadsziekenhuis noodzakelijk en is de jongen daarheen per politiebrancard vervoerd. Zijn toestand was gistermorgen goed te noemen, zoodat hij er zeer waarschijnlijk nog goed is afgekomen. Polltlepreek had goede resultaten. Zondagavond, omstreeks 8.30 uur, werd door een burger telefonisch assistentie gevraagd, daar er eenige personen in de Krebbesteeg aan het vechten waren. De „heeren" werden tot kalmte aangemaand en was de rust spoedig hersteld. Krabbenta ktie>k. Omstreeks 8.50 uur had Zondagavond in de Lange- straat alhier een botsing plaats tusschen een automobiel, bestuurd door J. B., wonende te Wleringen en een motorrijwiel, bestuurd door J. M., wonende te Heer- Hugowaard. De oorzaak was, dat de automobielbestuur der achteruit reed. De schade, welke niet groot was, ls in der minne geschikt. De strijkbout was de boosdoenster. Zondagavond omstreeks 6.40 uur werd telefonisch me dedeeling gedaan, dat er brand was in den schouwburg „De Harmonie" alhier. Bij onderzoek bleek, dat er een geringe brand was geweest ln de huiskamer van den heer C. H.-de L., doordat een strijkbout vermoedelijk kortsluiting had veroorzaakt, waarbij eenige kleeding- stukken in brand geraakten. De brand werd door dc bewoners zelf gebluscht, zoodat de politie niet handelend behoefde op te treden. Verplichtingen van den hotelhouder Terzake het niet op tijd inleveren van de nachtlijst, werd proces-verbaal opgemaakt tegen eenige hotelhou ders hier ter stede. Do nieuwe rechter in de Arrondissements rechtbank. Mr. H. M. Fruin, griffier bij het Kantongerecht te Hoorn is de eer te beurt gevallen in bovengemelde functie te worden aangesteld. De nieuwe dignataris is 34 jaar, gelooft politiek aan den Vrijheidsbond en ver vulde te Hoorn met ambitie het wethoudersambt. Zoo men ziet, een man die zich niet buiten het sociaal leven stelde en misschien voor Alkmaar, waar de deftigheid zich nogal graag separeert, een aanwinst zal blijken te zijn. In memoriam Th. v. d. Klei. De heer Th. v. d. Klei, President van den Bijz. Raad der St. Vincentiusvereeniging en een bekend en ijverig dienaar der Christelijke Chantas, is Zondag op 67-jari- gen leeftijd plotseling overleden. De overledene was Rid der in de orde van Oranje Nassau en begiftigd met het eerekruis „Pro ecclesia et Ponti fice (Voor Kerk en Paus). Reeds vroeg waren Zondagochtend 25 Mei ji. de Ariel-rijders van alle oorden uit ons land saraonge- s.roorad te Overveen om deel te nemen aan de pok en prestntierit van de Ilaarlemsche Ariel Motorclub. Er heerschte een gezellige drukte en opmerkelijk was het te constateeren, hoe goed die rijders van Oost en West, Noord cn Zuid reeds met elkaar be vriend waren, wel een bewijs van hunne tegen woordigheid bij de verschillende Ariel evenementen in ons land. En uit sportief oogpunt bezien, hoe wel dadig doet zulks aan wanneer men bedenkt, dat het in motorkringen nu niet altijd even prettig toegaat, gezien het feit, dat de Koninklijke Nederlandsche Motorrijders Vereeniging aan niet-Anelrijders ver biedt mee te rijden in deze gezellige ritjes. Waarom, is ons een raadsel, deze ritten toch hebben hoofdza kelijk het doel het motorrijden te bevorderen, iets, wat zeer zeker de K.N.M.V. ten goede komt. 54 Motoren, hetzij met of zonder zijspon, en duo, namen aan de riit deel. Om elf uur vertrok de eerste deelnemer, om de minuut gevolgd door een ander om via de pont te Velsen, Beverwijk naar Castricum te rijden, waar de eerste „gok" gewaagd werd. Hier werd nl. gedobbeld en liet aantal punten, dat men won, werd als winst geboekt voor den rijder. Nog vier van zulke gokstations moesten gepasseerd wor den, maar ook verliespunten kon men opdoen, door onderweg te vroeg of te laat geheimen tijdcon- troles te passeeren. Deze stonden listig opgesteld juist daar, waar men ze niet verwachtte en het re sultaat was dan ook, dat de uitslag geheel andera was dan de meeste rijders zich voorgesteld hadden. De rit viel bijzonder in den smaak van de deelne mers, die dan ook vol lof waren, vooral toen de avond verder gepasseerd werd met een echt vroolijk feest in de zalen van het Café-Restaurant Roospndaal ta Overveen, een waardig slot aan een genoegelijken dag. De uitslag der rit werd als volgt: 1. J. Partaglio, Amsterdam, 54 winstpunten; 2. D. Cortissos, Haar lem, 50 winstpunten; 3. J. Valkenet, Oudkarspel, 47 winstpunten: Extra prijs voor de beste prestatie in het Regelma tigheidsgedeelte: J. Valkonet, 0 strafpunten. De verdachte door het Gerechtshof te Leeuwarden tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Gerechtshof te Leeuwarden deed gister uit» spraak in de zaak tegen den 33-jarigen Ytje Wijk- stra, gedomicilieerd te Grootegast, door de rechtbank te Groningen, wegens moord cn doodslag op vier veld wachters veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het Hof vernietigde heden het vonnis der Groning- sche rechtbank en veroordeelde den verdachte wegens doodslag, viermaal gepleegd, tot 20 jaar gevangenis straf. Beslissing van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cas satieberoep van een lid van den Raad der gemeente Hoogkerk, die door de rechtbank te Groningen ver oordeeld was tot vier maanden gevangenisstraf en in hooger beroep door het Gerechtshof te Leeuwarden tot twee maanden wegens het zich niet verwijderen uit een voor den openbaren dienst bestemd gebouw op last van den bevoegden lastgever, en wegens we- derspannigheid. Hier betrof het zijn verwijdering uit de Raadsvergadering te Hoogkerk, welke door maré- dhaussées moest worden ten uitvoer gebracht. Met dit arrest is in hoogste instantie beslist, dat een uit een Raadsvergadering verwijderd lid straf baar is indien hij vrijwillig geen gevolg heeft gege ven aan het bevel van den burgemeester om zich te verwijderen. De gemeente Velsen veroordeeld. De N.V. Hooggreef's Bloembollenkweekerij en Han-, del te Driehuis heeft de gemeente Velsen in kort ge- di/ig in rechten aangesproken wegens lut onttrekken van water uit den bodem van haar bloembollenvelden, tengevolge van het leggen van een rioleering in den Driehuizerkcrkweg in dezen tijd van het jaar. De ven nootschap had, vóórdat het werk begonnen was, eeni ge malen te kennen geggevon, dat indien het werk tot 1 September werd uitgesteld, zij geen schade van het onttrekken van water uit den bodem ju hebben, daar tegen dien tijd de bloembollen van hei, veld zijn. De rechtbank heeft in haar vonnis cischcres in h-1 gelijk gesteld. De gemeente werd veroordeeld haar werkzaamhe den (draineering) oogenblikkelijk te staken, omdat hetgeen zij verrichtte als een onrechtmatige daad werd beschouwd. Do rechtbank overwoog, dat cische- resse er herhaaldelijk op had gewezen, dat zij schade zou ondervinden, tevens, dat het gemeentebestuur den aannemer van het werk had verzocht een opgave der verdere kosten te verstrekken, indien eerst op 1 Sep tember met het werk werd begonnen, hiermede dus erkennende, dat reden tot uitstel aanwezig was. Houdt er den moed maar in. Mevrouw Silvla voor goed van het tooneel verdwenen. De heer Langhirt houdt er den moed maar in. Op zijn verzoek hebben B. en W. de vergunning om op het terrein te graven weer met 14 dagen verlengd. Er ls nu een derde helderziende in het geding, een dame uit Den Haag. die zichzelf beschikbaar heeft gesteld; zij heeft nu op haar beurt een ander punt van de begraaf plaats aangewezen waar de schat verborgen zou zijn. Zonder tegenspoed zou men volgens haar spoedig resultaat kunnen bereiken. Zij huivert echter voor de gevolgen, omdat naar zfj te kennen geeft het geld ver vloekt ls. Mevrouw Silvla schijnt nu voorgoed van het tooneel verdwenen te zijn. De opgravingen onder leiding van den heer Ros. den vroegeren eigenaar van het terrein, die naar de aanwijzingen van z ij n helderziende werkt, hebben tot nu toe evenmin resultaat opgeleverd. „Ik groet jullie." zeide het kleine mannetje, boog eerst voor de prinses en toen naar de an deren. „Wie bent U?" vroeg Billy. „In alles Uw onderdanige dienaar." antwoordde het mannetje, opnieuw buigend voor Billy. „Ik ben de geest van Uw amulet en ik kom U mijn verontschuldiging aanbieden. De prinses werd bleek. Leander, Redneb en Jerry keken zeer verschrikt „Kan ik een andere auto krijgen." vroeg Billy met zijn hart in zijn schoenen. „Het spijt me." zeide de kleine man. „maar mijn voorraad auto's is op het oogenblik uitge put. „O. o. o." riep de prinses, terwijl zij ln snikken uitbarstte. De kleine man keerde zich naar haar toe. „Waarom schreit U," vroeg hij haar, „ik kan U toch wel iets anders geven, een stoomboot, een wagen met paard of een luchtballon" Billy sprong verheugd op. „Een ballon, een bal lon," riep hfj uit, dat is het beste van alles." De kleine man glimlachte en zeide tegen Billy, dat hy zyn amulet moest wrijven en nauweiyks had Billy zyn amulet gewreven, of de kleine man was verdwenen cn boven hun hoofden zweefde een groote ballon, waarvan de passa- giersmand op den grond voor hun voeten stond. Zal de politie hen ook in de lucht vervolgen?

Schager Courant | 1930 | | pagina 8