Fa. W. D. N1ESTA0T J Zn., telefonisch aangesloten Steeds grooter onder no. 11. Woningbouwvereniging „Schagen". G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen. Uit onze Omgeving. WIERINGEN Overblijfselen van een oud kerkhof in de Wieringer Meer. LANGENDIJK OUDE NIEDORP BARSINGERHORN KOEGRAS Predikbeurten. De werkloosheid in Engeland. ARBEIDSBEMIDDELING IN DEN LANDBOUW. Onder leiding van den heer Joh. de Veer werd Woens dag 28 Mei te Schagen in café de Beurs een vergade ring gehouden van het bestuur van de Holl. Mij. v. Landbouw, Schagen en Omstreken en enkele andere af- deelingen. Op deze vergadering, die ook bijgewoond '•werd door den heer L. Bandsma, directeur der districts arbeidsbeurs te Den Helder, werd door den heer Knetsch ambtenaar bij den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling, speciaal voor de arbeids- bemiddeling in den landbouw, een uiteenzetting gege ven van de mogelijkheid om de openbare arbeidsbemid deling in dienst van den landbouw te stellen. Zoowel voor het verkrijgen van losse arbeiders, b.v. grasmaaiers e.d. als voor vast personeel kan de openbare arbeidsbemid deling hulp verleenen. De aanwezige bestuursleden zegden hunne medewer king toe om deze aangelegenheid, die gehoord de uiteen zetting hun symphatie had, verder bij de leden bekend te maken. Zij achten het voor den landbouw van groot be lang dat een instituut als de openbare arbeidsbemidde ling geheel kosteloos en belangeloos bemiddeling ver leent om de voor het bedrijf noodige en geschikte ar beiders te verkrijgen. MARKTOVERZICHT. Vette koeien waren er Woensdag j.1. weinig aan gevoerd; de handel was stil; tot 55 ct. De kalf- en geldekoeien werden weer duur verkocht. Pinken niet aangevoerd. De gang van nuchtere kalveren was 1528 gld. Am- sterdammers waren er niet, dus het was zoo'n handel zoogenaamd onder ons. Later hoorden wij dat er twee nuchtere kalveren waren verkocht voor f74. dat wil wel wat zeggen. De vorige week werd hier nog een kalf gekocht van één week oud, voor den prijs van 85 gld., door den heer J. Homan, een be kend koopman uit Alkmaar. Dit soort kalveren noeml men dikbillen,daar schijnt die koopman veel van te doen te hebben om dit soort juist te koopen. Op de paardenmarkt was nogal veel drukte, de handel was goed te noemen. De handel in oude slachtschapen was stug, van 3448 gld werd er besteod. Overhouders liepen van 3038 gld., handel aan den stillen kant. Lammeren stug duur. Magere schapen, klein in getal aangevoerd, tot 23 gld. De bokken en geiten liepen er vlug uit, daar is nogal vraag naar. Dc handel in biggen en schrammen was matig, prijzen iets minder. De vette varkens waren duur der bij de vorige weken, besteed werd 34J/2 ct., han del goed. Zouters tot 33 ct. Op de kippenmarkt was het heel stil, weinig aan gevoerd; dit beteokent dc laatste weken niet veel. De aanvoer en drukte met zoo'n verstelden dag was wel waar te nemen. VANAF HEDEN IS SCHAGEN, FOTOGRAFENFOTOHANDEL Vergadering Vrijdagavond jl. onder voorzitter schap van den heer Ch. H. Th. Schmalz, ten lokale J. Boontjes. De notulen van den Secretaris, den heer Tj. de Jong, werden goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat de heer G. Kouseband tot administrateur was benoemd en inmiddels de kas en boeken van den vorigen functionnaris had overgenomen. Het Gemeentebestuur zond bericht, dat de Thor- beckestraat niet overgenomen behoefde te worden, omdat ze reeds ten name der gemeente stond, vermeld op.het kadaster. Voorts adviseerde genoemd bestuur, het verschil in den crisistoeslag der Holl. Spoor te accepteeren, wegens bet betrekkelijk geringe ver schil. Opnieuw was een missive van de Ned. Spoorwegen ingekomen, waarin zij berekende dat de crisistoeslag over 1029 f45.60 lager was dan de opgave der Wo- ningbouwvereeniging. liet Bestuur zal dit nagaan en afwikkelen. liet Gemeentebestuur kon zich niet vereenigen met de verlaging van het salaris van den admini strateur van f300 tot J250 en wilde f300 handhaven; wel echter met de verhooging van het salaris van den secretaris van f 150 tot f20j. De vergadering besloot, het genomen besluit te handhaven, dat op goede gronden was genomen, toen de functie van admini strateur vacant werd, terwijl tevens de nieuwe func tionnaris verklaarde met het lagere salaris tevreden te zijn. llit een oogpunt van zuinig beheer werd het niet goed geoordeeld de administratiekosten te ver- lioogen. Aan de Vereeniging T.I.P.A.C.O. (Timmerpatroons- combinatie) was op haar verzoek om het onderhouds werk te verdeelen, bericht gezonden dat daarmede zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden. Gegadigden kunnen de woningen koopen. Het Gemeentebestuur zond ter kennisname een rondschrijven van den Miniester van Arbeid, enz., waarin wordt medegedeeld, dat de woningen aan huurders, die dit wenschen, verkocht kunnen worden tegen taxatieprijs en onder verschillende voorwaar den, b.v. gemakkelijke afbetalingsvoorwaarden, 10 van den prijs contant. Aan de huurders der woningen zal hiervan mede- deeling worden gedaan. De huisvrouwen der huurders van de Type A-wo ningen verzochten de benedenvertrekken zoo spoedig mogelijk te schilderen. Hieromtrent is een bestuurs voorstel. De financleele altkomsten in 1929. Na deze mededeelingcn en ingekomen stukken wordt aan de orde gesteld de Balans en Verlies- en Winstrekening over 1929. De heer Kotiseband leest het jaarverslag voor, waar uit we het volgende vermelden. Met den verhuur der woningen werd geen moeite ondervonden. Wegens huurderving werd in 1929 geen schade geleden. Wegens schilderwerk en veel ge woon onderhoudswerk hebben deze onkosten veel ^rootere offers gevergd dan gemiddeld per jaar be schikbaar is. Hierdoor moest f 1648.28 van de reserve worden afgeboekt. Het totale onderhoud beliep f 5224.30. Voorgesteld wordt het onderhoudsfonds opnieuw te houden op 2'A der bouwkosten van alle 79 wonin gen, zoodat dit fonds dan wordt f9963.30. De waarde der beleggingen hiervan bedroeg 1 Jan. f7993.92. I)e totaal-huurpenningen bedroegen f 18.597.62. Huurschade is vanaf de oprichting der vereeniging nog niet geleden, lluur-achterstand van ernstigen aard kwam in 1929 niet voor. De reserve bedraagt nu nog f524.21. De gemeente droeg in 1929 bij f 11736.52 (waarvan een groot gedeelte door liet Rijk wordt teruggestort). Het verslag der financieele commissie luidde gun stig. Deze commissie, bestaande uit de heeren P. Re- zeiman en J. H. Schenc, adviseerde tot goedkeuring wordt de vraag naar KATWIJK-, CYRUS-, PROBA- TUM-, B. en W.-Rijwielen. Ze zijn le klas. Iets aparts. Rijwielen vanaf f 40. en décharge van den vorigen penningmeester, den heer Schoor! Aldus werd besloten, waarna de Voorzitter den Ad ministrateur en de Commissie bedankte en den af getreden Administrateur dank betuigde voor zijn vele werk in 't belang der Woningbouwvereniging en voor zijn steeds accurate administratie. Als financieele commissie voor 1930 werden aan gewezen de heeren: P. Rezelman, J. H. Schene, L. van Rijswijk, Mr. J. A. E. Buiskool en K. Kerkmeer. De aftredende bestuursleden, de heeren Dc Jong en Schmalz, werden bij acclamatie heahenoemd en na men de functie wederom aan. Vervolgens werd op voorstel van het Bestuur be sloten tot het schilderen van het geheele beneden huis van 29 type A-woningen en tot het behangen van de zolderkamers van 13 type A-woningen (nieuw blok). Het Bestuur zal in overleg treden met de plaat selijke schilders. Ook wordt publieke aanbesteding overwogen. Besloten werd verder offerte te vragen bij de As suradeuren De Knegt en Zoon over de voorwaarden en kosten van stormschade-verzekering, en het Be stuur gemachtigd deze verzekkering aan te gaan. Bij de rondvraag kwam ter sprake eene klacht van bewoners der Thorbeckestraat over den hinder van steenkolengruis, dat door de gasfabriek achter hun perceel en wordt neergestort. Daar deze klacht gegrond is, zal aan het Gemeente bestuur gevraagd worden een andere plaats voor dat gruis te bestemmen. Hierna sluiting met dank voor belangstelling en medewerking. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis Arie, zoon van Johan Philip Blaauboer en Geertje Smit. Pieter, zoo van Pieter Wardenaar en Greta Elisabeth Boontjes. POLITIE. Verloren: 2 rijwielplaatjes; een portefeuille met geld; e enportemonnaie met geld; een brocht. Gevonden: een taschje. DEN OEVER. Het Urker Mannenkoor te Den Oever. Dat het Urker Mannenkoor op Den Oever komen zou. was wijd en zijd verspreid geworden, Wij stonden eerst wel wat pessimistisch tegenover de zaak, onze meening was dan ook dat de belangstelling nihil zou wezen, en gezien het mooie weder, was de gedachte algemeen, dat velen zich naar elders zouden begeven. Maar hoe hebben we ons vergist; het tegendeel is gebleken. Het ruime vriendelijke tehuis voor Zuiderzeewerkers kon de scha re niet bevatten, het gebouw was tot in alle hoeken be zet, zoodat velen zich met een staanplaats moesten te vreden stellen. Ook buiten het gebouw om de deuren en bij de ven* sters hadden de belangstellenden zich verzameld. De Ur ker zangers waren intusschen gearriveerd met twee bot tere, ook vróuwen en kinderen hadden de reis mede ge maakt Als het mannenkoor op het podium verschijnt, wordt hun een ovatie van het publiek gebracht Het is een eigenaardlgen aanblik, de Urkers in hun eigen kleeder- dracht te zien optreden. Het is ruim 7 uur, als de heer Dokter, die de samenkomst moet leiden, deze opent met het zingen van Ps. 121 vers 1. Hij spreekt dan een ope ningswoord, in de eerste plaats is het hem een groot ge noegen dat het Urker mannenkoor de moeite heeft wil len nemen, alhier te komen, en heet hun allen hartelijk welkom. En geeft dan verder aan de zangers gelegen heid hun zangkunst te toonen. Het eerste lied dat gezongen wordt, is getiteld: Zo merlied, en al direct blijkt dat de Urkers heel mooi kon den zingen, wat ook uit het tweede lied bleek, wat een hartelijk applaus ontlokte. Als derde nummer van het programma kregen wij een stuk ten gehoore, hetwelk ontroerend schoon voor ons werd vertolkt: Hoe zal ik u ontvangen, hoe wilt ge zijn ontmoet. Het was heel stil in het gebouw toen dit gezongen werd. Wij kwamen onder den indruk van het schoone, dat ons werd geboden Het volgende nummer was getiteld: De hemelen vertel len Gods eere. Dit stuk werd heel zacht gezongen, en werd met veel belangstelling aangehoord, het was in een woord schitterend. Nadat nog een tweetal liederen waren gezongen, hield de heer Dokter een toespraak, waarbij hij het een re den van groote blijdschap noemt, dat het Urker man nenkoor hier voor zoo'n groote schare op mag treden, het is op Den Oever nog nooit voorgevallen, dat hier Urkers optraden zooals nu het geval is. De heer Dokter zeide voorts, dat hij met stil weer in Den Helder vaak de Urker visschers had hooren zingen op de zee, zij zijn zanglustig van aard, omdat zij een godsdienstig volk zijn, en vaak in groote ver drukking verkeerd hebben. Visschers hebben veel be slommeringen in het leven, omdat ze veel op zee rond zwalken, in alle weer en wind en stormen. Maar spreker zegt, zy zoemen in de verdrukking en daaruit is ook dit koor uitvloeisel van en dit mannen koor toont dat het er wezen kan, want wij zijn over weldigd door het schoone wat gij ten gehoore brengt. En nu zijn nog lang niet alle leden aanwezig, daar een gedeelte hedenavond naar zee moest is het koor dus gedeeltelijk vertegenwoordigd. Ze zijn zoo eenvoudig, bescheiden en nederig, end at treft juist zoo, zij doen mij denken aan het Don-Kozakkenkoor, die ook zoo eenvoudig, maar echt zijn. Volgens spreker is Urk een mooi eiland, het ls vroeger grooter geweest dan het nu ls, veel ls wegge slagen door de stormen die het hebben geteisterd; het is nu een heuvel die uit zee oprijst, met heuvelachtige slingerpaden er doorheen. Voorts staat er een deftig hotel, alwaar men 's nachts logeeren kan, er ls een gemeentelijke centrale en ook waterleidingbedrijf. De visschersvloot telt ongeveer 100 schepen. En als straks in de toekomst de Zuiderzee droog komt te leggen, zijn ze niet bevreesd voor de toekomst,- want zoo zeggen ze, dan gaan we naar de Noordzee te visschen. Ook zijn er verscheiden Urkers bij het Zuiderzeewerk, die daar door in hun levensonderhoud voorzien; ook op Den Oever zijn ze vertegenwoordigd. En dan vloeit er van zelf uit voort, dat ze ook trouwe bezoekers van het te huis zijn. Voor spreker is het een aangename taak, niet alleen tot de Urkers te mogen spreken, maar ook voor de zoo talrijk opgekomenen. Spr. wil ook een woord tot hen richten, want het is vandaag een feest dag, het ls den Hemelvaartsdag, dien wij gedenken; ons leven moet naar boven zijn gericht, naar den He mel en dat het geen hellevaart mag zijn. Jezus Is zelf ten hemel gevaren, hij Is van ons weggegaan, om de aarde vaarwel te zeggen. Hij heeft dus voldaan aan zijn vijanden, die geroepen hebben: weg met hem, voor Pilatus, kruisigt hem. Voor den Koning der eere wil men niet buigen, de aarde willen zy voor zich houden, want zy zoeken hun geluk alleen in het aardsche leven, Jezus herinnert er zyn discipelen aan, dat ze in de we reld verdrukking zullen hebben, door druk en lgden heen. Jezus zelf moest heengaan, om plaats te berei den vpor zyn volk, hy zelf geeft deze aarde prys, in TRAM ZONDER RAILS. Een speciale commissie uit het Engelsche Hoogerhuis w ïeeft een wetsontwerp behan- 'eld, waarbij aan de London^ United Tramways machtiging wordt gegeven op het traject van ruim 70 K.M., dat zy be dient. de tram op rails te ver vangen door een trolley-tram 1 zonder rails. Als voordeel wordt aangevoerd, dat deze trams bij het trottoir kunnen stoppen voor het in- en uitstappen van passagiers, waardoor ongeluk ken by het in- en uitstappen midden op straat worden voor komen. Het trolleybus-systeem kent men hier te lande alleen te Groningen. Hoe fraai een dergelijk bus-type eruit kan zien, toont onze foto uit Kopen hagen. waar men geen gewone tramlijnen meer kent, doch zich enkel van trolleybussen bedient den dag der dagen zal het openbaar worden, wie de Koning is der Koningen en de Heer der Heeren. Spr. besloot tenslotte zyn rede te beëindigen met de woor den van den Hedllgen Schrift zeiven: „Ziet ik ben met U, tot aan de voleinding der wereld, want het woord Gods blijft tot aan de voleinding der wereld'.. Het woord wordt nu gegeven aan den dirigent, den heer Mets, die met een der leden van het koor een solo zingt, getiteld „Het Graf". Wq hebben het zelden gehoord, zoo buitengewoon mooi werd dit stuk ge zongen, zeldzaam zuiver, het slot was ontroerend schoon. Wij kunnen wel doorgaan met alle zangstukken te roemen, de stukken die nog gezongen werden waren aldus getiteld: Op ten Strijd; Nu zijt welkom; Zwaluw waarheen is uw vlucht; De Lofzang: Heer wij danken U. Het slotnummer was getiteld: Vaarwel, vaarwel. Dit slotlied werd in het begin zacht gezongen, hetwelk geleidelyk overging in opbruisend, krachtig, bezielend gezang. En toen waren wy aan het einde gekomen van dezen mooien avond. De heer Dokter spreekt nog een slotwoord, en tevens een afscheidswoord, ln de eerste plaats, tot de zangers, die zoo bereidwillig waren om alhier te komen. Gij hebt ons een schitterenden avond bereid, die nog lang in ons geheugen zal biyven, en wij koesteren den wensch dat ge nog eens terug komt op Den Oever dezen zomer of straks in den winter. Een daverend applaus volgde op deze woorden. Spr. merkte op, dat deze avond een propaganda was voor het evangelie, waarin gij ons hebt gesteund. Wij hopen dat ge straks veilig moogt huiswaarts keeren. Tot slot wordt het koor de zegenbede uit Ps. 121 4 staande toegezongen, waarna de heer Dokter deze zoo schitterend geslaagden avond met dankgebed sluit. Terwijl het gebouw leeg stroomde, hebben de bezoe kers de Urkers uitgeleide gedaan naar de haven, alwaar hun vaartuigen vastgemeerd lagen, en by het vertrek werden zij hartelyk toegejuicht, die eenvoudige stoere Urkers. De Christ. Jongel. Ver, op Geref. grondslag houdt a.s. Maandag 8 uur vergadering in de Chr. school. In leiding van J. Cuperus, over Art. 8 Geloofsbelydenis. Bespreking Leiddraadvragen. De Herv. Jongel. Ver. vergadert a.s. Dinsdag 8 uur in Gebouw „Land in Zicht". Bijbelinleiding H. van Sabbe: Geloofsbelydenis. Huishoudelyke zaken. Gedurende den Hemelvaartsdag was het alhier een gezellige drukte in het dorp. Verschillende pleizier- booten kwamen binnen, om voornamelijk hun belang stelling te toonen voor de Zuiderzeewerken. Ontzagge- lyk veel auto's reden door het dorp, alsmede een groot aantal fietsers, en motorfietsen. Een groot wonder mag het heeten, dat niet meer ongelukken gebeuren langs de verkeerswegen, gezien het vaak woeste ryden van auto's en motorfietsen. Hier wordt ook steeds geklaagd door de dorpsbewoners. Het zou misschien geen kwaad ding zijn, wanneer de politie hier strenger op toe zag, want het komt herhaaldelyk voor, dat er op 't kantje af ongelukken worden veroorzaakt. Tenslotte is voor komen beter dan genezen. Men seint ons uit Kolhorn: Vrijdag werden bij het peilen en uitzetten op de drooggeloopen gronden in de Wieringermeer, door opzichter en waker, tegenover paalhoofd 12, einde Groetpolder, ontdekt een zestal doodkisten met stee- nen zerken, ongetwijfeld de overblijfselen van een voormalig kerkhof. Duidelijk was op te merken, dat de steenen zerken zijn gegraveerd met opschriften, doch deze opschriften zijn niet te ontcijferen. Een merkwaardige ontdekking inderdaad! OUDKARSPEL. Kind vermist. Vrijdagmiddag verspreidde zich plotseling de mare over 't dorp van een kind vermist, 't Bleek helaas werkelijkheid te zijn; het. vierjarig dochtertje van den heer Bakhuijs was sedert half vier spoorloos ver dwenen. Onmiddellijk werd een uitgebreid onder zoek ingesteld en de vermissing door den geheelen Langendijk omgeroepen. Ten einde raad begonnen velen te dreggen en zelfs te werken met treknetten, doch alles was vergeefsch tot we dit schreven (pl.m. 11 uur in den avond). Nog geruimen tijd stonden groepjes menschen zwijgzaam bij elkaar. Men weet niet wat men er van denken moet; mcnschelijker wij ze gesproken kan 't kind bijna niet te water geraakt zijn, daar alles zeer nauwkeurig afgedregd is. Ang stig gaan de ouders den nacht in. Zou alle hoop ver loren zijn? Heden is de zaak van den heer C. Kroon wederom geopend. Alles is hernieuwd en naar de eischen des tijds ingericht Reeds van buiten kan men zien, dat alles zeer netjes en flink is ingericht Flinke breede étalage-ruiten, waarachter de frisch uitgestalde krui denierswaren een ieder tot koopen aanlokt In den winkel bevinden zich een paar flinke breede toon banken. De beschildering is mooi, kortom alles is blin kend van helderheid en wij kunnen dan ook ver wachten dat de heer Kroon veel succes zal hebben met deze verbouwing en moderniseering. „Good Luck" Kroon. Deze zaak is thans in orde. Onder het vee van den veehouder J. D. te Zijdewind in deze gemeente komt de gevreesde ziekte „Mond- en Klauwzeer" voor,- v- KOLHORN. Vrijdagavond werd ten overstaan van Notaris G. J. van Leersum te Winkel in het café van den heer S. Kuiper publiek gepresenteerd. De machinistwoning met schuur en erf, alsmede het machinegebouw, staande aan dc bovenkolk. De woning werd in bod gebracht door den heer J. Beers te Kolhorn voor f2100. Het. machinegebouw werd in bod gebracht door den heer L. Kaper te Kolhorn voor f1205. Beide pereeelen werden niet gemijnd. In combinatie werd kooper de heer A. Droog te Kolhorn, voor f3310. Daarna werd de drooggemalen kolk verhuurd, waarvoor evenwel geen liefhebbers waren JUIANADORP. De tombola, die Zondag j.1. tijdens het jubileumfeest van de Harmonie „Kunstzin" alhier gehouden is, heeft opgebracht f 69.70. Het zoo gevreesde mond- en klauwzeer heeft naar wij vernemen, ook hier zich weer geopenbaard en wel op het bedrijf van den heer P. K. Ds. E. R. Dainsté, predikant by de Ned. Herv. Gemeente HuisduinenJulianadorp, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar Colijnsplaat (N.-Bev.) bedankt. AMSTERDAM, 30 Mei. Zeeuwsche bonten f 1.502.75, blauwen f 1.502.50, bravo's f 11.25, blauwe poters f 0.500.80, Bevelan ders f 0.901.10, IJpolder bravo's f 11.50, roodstar f 1 •1.20, Bevelanders f 11.20, Anna Paulowna zand f 1 1.20, roodstar f 11.20, Hillegommer zand f 11.20, alles per H.L., nieuwe Italiaansche f 1418, nieuwe Zo mer Malta f 13.50—15 per 100 Kg. ALKMAAR, 30 Mei. Aardappelen f 0.17 per Kg., aardbeien f 0.190.41 per doos; andyvie f 4.40—10.50, bloemkooll f 15—23, n f 10 14, kropsla f 0.302.30, komkommers f 719 per 100 stuks, asperges f 3646, prei f 6.60, rabarber f 4—8, ra- dys f 1.506.20, wortelen f 718 per 100 bos, perziken 412 cent per stuk, postelein f 0.130.40, spinazie f 0.25 0.70 per bak, peulen f 0.570.61, snijboonen f 0.43— 0.46, D spercieboonen f 0.520.57 per pond, tomaten: A f 20, B f 18, C f 17 peh 100 pond. ZONDAG 1 JUNI 1930. Den Oever (Gereformeerde Kerk) voorm. 10 uur, Lees- dienst. Nam. 3 uur, idem. Den Oever (Hervormde Kerk) voorm. 10 uur, de heer Frank. Verschillende berichten. CORRUPTIE TE CHICAGO. Tien vooraanstaande personen voor den rechter. V.D. verneemt uit New York: Uit Chicago wordt gemeld, dat ter berechting voor de groote juryrechtbank aldaar zijn gedaagd tien vooraanstaande politieke personen, waarvan vijf deel uitmaken van den Gezondheidsraad. De tien ge daagden worden beschuldigd van fraude, waarbij zij zich ten koste van de stad in gezamenlijk overleg zouden hebben verrijkt. Een deel der Arbeidersfractie nieuwe voorstellen. verlangt Het N.T.A. meldt uit Londen: Een door tachtig leden der Lagerhuisfractie van de Arbeiderspartij ondersteunde motie verlangt, dat de regeering tot bestryding van de werkloosheid en ver grooting van de productie nieuwe voorstellen doet. De nieuwe onderwijswet aangenomen. Verhooging van den schoolplichtigen leeftijd. Het Lagerhuis heeft met 280 tegen 223 stemmen de nieuwe onderwyswet in tweede lezing aangenomen. Trevelyan, de minister van onderwijs, had van te vo ren het wetsontwerp toegelicht. Hij zeide dat de wet ten doel had. den schoolplichtigen leeftyd van veertien tot vyftien jaar te verhoogen en dat het voorzag in steun voor de armste leerlingen. By deze nieuwe regeling zyn 462.000 kinderen be trokken en de toestand op de arbeidsmarkt moet er door verbeteren. Er zullen 8000 nieuwe onderwyskraoh- ten aangesteld moeten worden. Lord Percy stelde uit naam van de conservatieven de verwerping van de wet voor. DE BRAND OP DE „VECHTDIJK." Een nader Lloyd-telegram over den brand op het s.s. „Vechtdijk" (Zie ook elders in dit nummer), meldt, dat ruim IV, waarin de brand woedt, bevat copra, veekoe ken, jute zakken en katoen. Geprobeerd is het vuur met water te bestrijden, het geen niet gelukt is. UIT DEN DIENST ONTSLAGEN. De agent Bron geen politieagent meor De burgemeester van Rotterdam heeft gisteren eer vol ontslag verleend (niet op verzoek) aan den agent 2de kl. C. Bron, bekend uit de zaak-Lans. Dit ontslag is verleend op voorstel van den hoofdcommissaris, die Bron ongeschikt acht voor alle politiediensten. De com missie van advies had voorgesteld den agent uit den straatdienst te nemen en hem een administratieve post in politiedienst te verleenen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 10