i Bij Examens Brabantsche brieven. privaten meer over de slooten staan. Tn onze gemeente staan er echter nog een berg en spr. acht het gewenscht de verordening te handhaven. De Voorzitter raadt aan even te wachten tot we de gemeentereiniging hebben. De emmers zijn besteld en den menschen zal den prijs opgegeven worden. De heer Kuiken vraagt of het dan meteen afgeloopen is dat die riolen in de slooten uitloopen. Spr. noemt een paar plaatsen, waar het meer dan erg is. De Voorzitter zegt dat ook dit op het lijstje staat. Hierna sluiting. IU Jt FEUILLETON. VERTELLINGEN. Ulvenhout, 26 Mei 1930. Menier, Nie da'k om 'n smoesje verlegen ben, daar nie van. maar as g'op d'n oogenblik alles zoo's nagaat uit wat er in de kraanten gepotlooid wordt, ollee, amico, dan is 't in de we reld op den oogenblik zoo maar 'nen aarlgen krlppot! As ge ieveraans leest wat de Moes weer aan 't klaer- stoven is. dan zou-de 'm da gekke mutskfe van 'm (Trui verassereert as da-d-et 'n doodgewone theemuts is, zooas ze in de stad gebrui ken), maar dan zoude 'm die theemuts over z n oogen trekken. Waant wat dieën ruziestoker bezielt da mag d'n duvel weten. Hij kan z'nen kwèèk nie opendoen (en die ga-d-even gemakkelijk open as d'n leën van Trui)! of 't is om keet te zoeken! Neeë, amico, ze kunnen daar in Italië heel erg in d'r nopkes zijn mee d'ren does. wa mijn betreft kunnen ze 'm kedoow krijgen, met of zonder theemutske. Hij is op reis gewiest. Gelijk heet ie. 't Mooie weer kom nouw aan. Maar da doet ie ok al op zo'n vrimde manier. Hij is dan in Milaan gewiest, maar veur ie daar aankwam Het "ie eerst de Milaneezen die gin fassist wa ren in d'n bak douwen. En toen is ie op 'n balkonneke gaan staan en daar hadde 't lieve leven weer aan d'n gang. Nog ging vijf minuutjes stong ie daar to kaaiëren of de Milaneezen, die nog nie in de bajes zatten, riepen: „Weg mee Frankrijk!" En toen zee de theemuts: „Wij motten mergen op alle verassings veurbereid zijn!" Nouw gij! „Ik ben zee d'n Moes, ,,'t hoofd en d'n maker van 't fassismé" (hij schijnt er gatvernolle nog groot op te gaan ok!) „en ik zal 't verdedigen." Maar dan toch ze kers mee de Italiaanders die nog vrij rondloopen? Daar koom 't al: .'.blijven guillie allemaal staandvaatig", zee 't ie. „houdt de geweren in de hogte!" As ze da leste nouw maar altjj doen, dan vallen er ten minste gin dooien! Dan schieten ze hogstens zoo wa gotjes in de locht, net as d'ren „schepper" altij doet En in Florence, waar ie ok al gewiest is, hij schijnt op vakaansie te zijn, daar riep ie vanaf 't balkonneke (as ie 'n balkon neke ziet, krupt ie er boven op en begint te spietsen), „da-d-et vlootbouwprogram ton veur ton zal worren uit gevoerd. Negenentwintig nuuwe oorlogsschepen zal ie op stapel laten zetten!" „Woorden," ging ie deur, „zijn heel schoone dingen, maar geweren, mieterejeurs, kenonnen, oorlogsschepen en vliegtuigen zijn nog veul schondere dingskes!" 'k Zou 'm da nog wel 's willen heuren zeggen, ami co, as ie uit zo'n schoon vliegtuig 'n bommeke boven op z'n theemuts kreeg! Ollee, dan zou-'t-ie wel aanders pie pen. En as ge me nouw vragen zouw, hoe 't komt as dat de Moes bp d'n oogenblik zoo heetgebakerd is, dan denk ik zoo, omdat die vredes-konferèènsle, lest in Londen, zoo op z'n neus gedropen is. Daar kos z'nen menistar, Graandi witte wel, d'n dieën mee da nijdig sikske, z'n verhaal nie halen. Die kon 't op die vreedeskonferèèn- sie nie veur mekaar gebokst krijgen om, mee toestem- mink van die aandere gasten, in naam van d'n vrede 'nen kwak oorlogsschepen te meugen bouwen. Daar is zo'n konferèènsie toch maar goed veur, wa gij? Nouw doen ze 't daar zonder die toestemming! En... nouw is er meteen de mot ok in! Waant de Moes gift veurnamelijk de schuld aan d'n Fraanschman Brie- jaand en veurloopig is al z'n getier teugen Fraankrijk bedoeld. Da's zoowa-d-'t veurnomste gevolg van de leste vredeskonferèènsie: mot tusschen Italië en Fraankrijk. Nouw zou da-d-allemaal nog nie zoohéél stark zijn, was 't nie da Fraankrijk zelf vrede zou willen houwen zonder oorlogsvlootuitbreidlng. Maar daar wrong nouw sjuust d'n schoen! D'n eene wouw daar veul meer „schondere-dingskes- dan -woorden" emmen (kenonekes en bommekes-gooien en zoo) om d'n vrede te bewaren as d'n aandere en da zette bij d'n Moes noeuw kwaai bloed. Da's van éénen kaant te begrijpen. As oewen nosten buur mee alle geweld in vrindschap mee oew leven wil en dus 'nen gelajen revolver in z'n zak stikt, dan wilde veur die vrindschap nie onder doen en ge zet 'n kenon op oewen erft, d'n kaant van oewen vrindelijken buur uit, In d'n Bels is 't al evenmin kousjer. Keb gelezen, in 'n Belse kraant, as da zuillie persies twee keer zooveul soldaten emmen as wij, terwijl me alelbei 'n zelfste poep .laandje zijn van 'n zeuven muljoen zielen. Ge mot nie vragen wa da kost! Waant ge wit zekers ©k wel, dat wij elk jaar nog 'n dikke honderd muljoen ©p motte brengen veur óns leger en vloot, bestemd om neutraal te blijven, tusschen al da vredeswerk! Belgie beschouw z'n eigen na d'n oorlog as 'n groote mogendheid. Maar alles bij mekare kan ik er nikske aanders in zien as 'n klein manneke me 'n veuls te groot soldatenpak aan. da z'n beentjes nog 's brikt over z'nen veul te grooten sabel. In Duitschland is 't al nie veul beter. Daar willen de menisters ok meer soldaterij, „waant," zee menister Greuner, „Fraankrijk, Engelaand en Polen emmen veul en veul meer gereedschap om te schieten en vredes werk te doen, as wij!" Dus de rest die snapte! In Oostenrijk emmen de regeerders d'r haandjes vol aan d'r eigen soldaten; de Spaansche koning zit op 'nen troon die te wiemeien staat om kruisdol te worren; Engelaand wit gin raad mee al z'n werkeloozen en zoo geleuf ik niet dat 'k teveul gezeed em, hierboven aan m'n briefk®, da-d-et in Europa 'nen heel aarigen krip- pot is. En Praankrijk, da mee z'n nostc buren openlijk over hoop leet en mee z'n oorlogsvrinden bedektelijk: da-d aan 't uitstarven is omdat er gin kinderkes genogt geboren worren: da van alle kaanten dus in z'nen piepzak zit. Fraankrijk kom nouw weer overnuuw aan dragen mee z'n idee om 'nen Europeeschen Statenbond op te richten. Briejaand wil 'n eigen Volkenbondszaak openen! .Hij zee netuurlijk wel van nie, maar de die- pelmaten, die nouw al veftlen jaren laank ruzie zitten te maken om d'n vrede, die weten op 't lest zeivers nie meer wanneer ze liegen. Toch is 't 'nen grappenmaker, da Briejanneke. Keb 'm in d'n Haag toen meegemokt op de konferèènsie ge wit da 'k daar indertijd gewiest heb en as ge 'm zoo ziet staan riddeneeren, amico, mee z'n hoog rug- geske en mee z'n haanden veuruit die even druk mee „praten", dan doet ie mijn denken aan 'n kopman- neke op de mart da poeiers verkopt die goed zijn veur: koorts, hoofdpijn, heksteroogen, 'n „zeer" hoofd en rim- meltiek, zooas 't er bij ons in de stad Dinsdag en Vrijdags geregeld zo'nen wonderdokter aan 't woord is. Ollcen, die gebrükt er nog 'nen valschen trumpetter bij. 't Is nie kwaad bekeken van Briejanneke om 'n kom- panjonschap aan te gaan nouw z'n eigen zaak nie meer datte 13! Van dieën kaant heet-ie grif gelijk. En meschient zouw't 'n middeltje zijn om nog meer vrede te genieten, waant in de kleinste affaire kun-d-'t al geregeld meemaken: as-t'er twee komjmnjons zijn is 't er geregeld keet in de kiepenkooi. Kek maar de ver- eeniging van d'n Echt, waar twee veurzitters zijn... Neeë, amico, keb in die nuuwe affaise van Briejaand gin fieduusie! Mee d'n Engelschman die ok gère baas is en d'n Düts, die 'nen Fraanschman lust mee huid en ha ren, zou er meschient wel 'n tweede China van groeiën en dan zeg ik nog maar niks van de Balkaneezen en de Bolsjewiekerts, Sodemearel, wa zou da 'en arigen stamppot worren bij mekare. In ieder geval, amico, as er nog 's 'nen dag komt da ze aan ons vragen of wij mee doen aan de oprichting van da tweede China, dan is 't het beste maar da wij wéér neutraal blijven! En aanders dempen me de Noordzee maar 'n stukske verder af en kruipen daar op mee ons zeuven-muljoenen. Waant ik weet nog nie wa-d-erger. is: wéér oorlog of zo'nen Franschen vrede van Briejaand. En lid zijn van de een en zelfste vereeniging as d'n Moes...! Dan gaai ik nog liever Turk worren. Zo'n rooi petje- zonderklep sta me net zoo goed als rum z'n theo-muts; wa gij? Amico, ik gaai d'r afscheiën. 'k Zit snotverdemalle- ir.osterdpot zóó diep in de pollitiek da'k al ruzie gaai krijgen veur m'nen brief klaas is... Leve d'n vrede; Trui gif m'nen dubbelloops 's aan! Amico, tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Provinciale subsidie voor Rijwielpaden. Ged. Staten en de 'Wegencimmissie z\jn er voor. In de voordracht betreffende een nieuwe begrooting van het Provinciaal Wegenplan, deelen Ged. Staten het volgende mede over eventueclen steun voor fietspaden: Naast de rijwielpaden, welke deel uitmaken van de wegen, worden, door de zorg van enkele vereenigingen, in deze Provincie, in aan natuurschoon rijke streken, rijwielpaden aangelegd, welke een zelfstandige wegbaan hebben. Voor deze rijwielpaden worden veelal bijdragen uit de provinciale kas gevraagd. Voor zoover zoodanig pad. hoewel niet onmiddellijk deel uitmakend van een op het wegenplan voorkomenden weg, kan dienen om het verkoer daarop te ontlasten, schijnt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat daarvoor een bijdrage uit de op brengst der wegenbelasting wordt toegekend. Voor zoover de rijwielpaden echter niet voor een uit- keerlng als bovenbedoeld in aanmerking komen, meenen Ged. Staten, dat er wel aanleiding bestaat, dat daarvoor uit de provinciale kas naar gelang van de omstandig heden een bijdrage wordt verleend- Door den aanleg van laatstbedoelde paden wordt tegemoet gekomen aan den meer en meer tot uiting komenden drang der be volking om van het natuurschoon te genieten. Aangezien het Ged. Staten niet wel mogelijk schijnt voor deze subsidieerlng algemeene regels te stellen, doch veeleer ieder geval afzonderlijk beoordeeld zal moeten worden, schijnt het hun in overeenstemming met het advies der Wegencommissie, de meest voor de hand lig gende oplossing, dat voor uitkeeringen als deze jaar lijks een post op de begrooting wordt gebracht. Ged. Staten zullen zich dan gemachtigd rekenen, daaruit bij dragen toe te kennen voor aanleg en onderhoud van laatstebedoelde paden. Zij meenen, dat de kosten niet groot kunnen ziin. Wij voegen daaraan toe: En uitstekend besteed. Nieuwe begooting van het Wegenplan. VAN 22 OP 36V% MILLIOEN. Gedeputeerde Staten hebben de kosten, welke de uit voering van het Provinciaal Wegenplan zal vorderen, opnieuw laten ramen, en- deelen aan de Provinciale Staten mede, dat die thans gesteld kunnen worden op f 36.250.000. dat is f 14.250.000 hooger dan in 1925 werd aangenomen. De oorzaken van die stijging zjjn velerlei: 1. Oorspronkelijk was voor alle wegen van het ver keersplan hetzelfde profiel aangenomen, n.1. en kruir.s- breedte van 12. a 13 c.M. en een verhardingsbreedte van iVz a 5 M. Dit achten Gedeputeerde Staten niet rationeel, omdat de omvang van het verkeer sterk uiteenloopt. Zij komen thans tot 3 wegprofielen, waarbij de breedte der wegbanen resp. 15, 10 en 8.50 M. zal zijn. Door de ervaring geleerd en met het oog op het steeds groeiend verkeer, stellen zij zich de verharding der rijbanen als regel niet smaller voor dan 5.50 M. Voor wegen in dicht bevolkte streken en met druk ver keer zal de verhardingsbrcedtc veelal op 6 M. gebracht moeten worden. Voorts dienen aansluitende rijwielpaden ten minste 0.75 M. breed te zijn. Rijwielpaden, wellte bestemd zijn voor verkeer in beide richtingen, zullen steeds van dc wegbaan gescheiden zijn en naar gelang van het te verwachten verkeer, eon breedte- krijgen van 1.50 M. k 2.50 M. Daar in de meeste wegen leidingen moeten worden aangebracht en veelal ook beplanting wenschelijk zal zijn, achten Ged. Staten de bovengenoemde breedte der wegbanen stellig niet te groot. Op plaatsen, waar wan delaars zijn tc verwachten, zooals bijv. bij het Woesper Zandpad en den Zwarteweg tusschen Bussum en Hil versum en op plaatsen, waar bebouwing is te voorzien, zullen voetpaden worden aangelegd. 2. In de nieuwe begrooting is er op gerekend, dat voor alle wegen van het verkeersplan een strook van zoodanige breedte wordt gekocht, dat op den duur ook de wegen, welke nu onder profiel 2 of 3 worden ge bracht, zonder verderen aankoop verbreed kunnen worden tot profiel 1 en dat de strook niet alleen ruimte biedt voor de eigenlijke wegbaan, maar ook voor ae taluds en de wegslooten over de volle breedte, bene vens nog 0.50 M. terrein aan de landzijde. Aldus ver zekert de Provincie zich volledige zeggenschap over haar wegen. Deze wijzigingen hebben gemaakt, dat niet. zooals In 1925 werd geraamd, 290 H.A. grond noodig is, doch 476 H.A. 3. De begrooting voor grondwerken is van f 6.703.000 gestegen op f 11.450.000. De reden is gelegen zoowel in de benoodigdc hoeveelheden zand. die aanzienlijk groo- ter moeten zijn, als in de zandprijzen, die in den laatsten tijd zijn opgeloopcn. 4. Voor verbetering en vernieuwing van kunstwerken was in 1925 gerekend op f 2.651.000, terwijl thans een bedrag van f 4.934.000 is becijferd. In het oorspronkelijke plan was gerekend op eenvoudige bruggen. Ged. Staten vinden het thans echter wenschelijk, ze aanmerkelijk brceder te maken, zoodat het wegprofiel op die kunst werken zoo min mogelijk wordt ingesnoerd. Gebleken is, dat de spoorwegkruisingen zooveel mo gelijk door viaducten of onderdoorgangen moeten wor den vervangen. De verbreeding der beharding heeft tot gevolg, dat die een uitbreiding ondergaat van bijna 310.000 M2. Naar Ged. Staten mededeelen. gaat de Wegencom missie met een en ander accoord. Tegenover de grootere uitgaven staan hooger In komsten. Er was niet op gerekend, dat do uitkeering uit de opbrengst van de Wegenbelasting het mogelijk zou maken groote sommen te storten in het Wegen fonds. Deze zijn zoo aanzienlijk, dat Ged. Staten hot mogelijk achten, de financiering op dezelfde wijze voort te zetten. Intusschen stellen zij toch een andere regeling voor. omdat de uitkeering uit de Wegenbelasting natuurlijk door wijziging of afschaffing gevaar kan loopen en ook omdat er uit de Staten bij herhaling op bespoediging van de uitvoering is aangedrongen. Uit overweging, dat thans de middelen nog ruim vloeien, willen Ged. Staten voorshands voor den aanleg der wegen zooveel mogelijk alles uit de gewone midde len van het Wegenfonds betalen en alleen leenen voor grond-aankoop Daarom wenschen zij dit fonds te ver sterken door 5 jaar lang, van 19301934, niet f 750.000, doch 1 millioen in te storten en er voorts 2 miliioen aan toe te voegen uit het reservefonds der Provincie, dat 4 millioen groot is. Met de te kweeken rente en de uitkeeringen uit de Wegenbelasting, welke samen op f 5.400.000 worden geraamd, komt men dan tot eind 1934 op een totaal van 19 millioen. Reeds is 3 millioen verwerkt, zoodat voor de jaren na 1934 nog voorzien moet worden in een bedrag van ruim 14 millioen. De financiering daarvan stellen Ged. Stalen zich voor, tijdig te regelen voor het eind van de vijfjarige perio de, dus uiterlijk in den loop van 1934. Daarbij zal dan rekening zijn te houden met de om standigheden en tevens met de nieuwe verhoudingen, die ontstaan doordat de opcenten op de personeele be lasting komen te vervallen en daarvoor opcenten Inkomsten en vermogensbelasting in de plaats moeten treden. In de zitting van 17 Juni a s. komt deze kwestie aan de orde. Waarschijnlijk gaat het voorstel dan naar een Statencommissie, wier rapport gelijk met de voordracht op 1 Juli in openbare bespreking komt. blijft men kalm cn helder, indien men vooraf Mijnliardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ingezonden Stukken. Geachte Redactie! Schoorl, 29 Mei 1930 Gaarne wilde ik even antwoorden op het ingezonden stukje van den heer Roos. Mijn bedoeling is geweest, toen het bleek bij de stem ming voor een lid der commissie tot wering van school verzuim, dat de heeren tegenstemmers liever een burger dan een arbeider in die commissie zagen, er mede uit te drukken: dat ze gerust den heer Roos konden stem men, want het is een kalme, bedaarde man, dus geen opposant. Ik wil erkennen, dat m'n gezegde (een zoete arbeider) geen gelukkige is geweest. Wat het echter met een waschechte sociaal-democraat te maken heeft, be grijp ik niet. Immers wanneer de heer Roos mij niet goed genoeg was geweest, had ik toch heusch niet zoo verontwaardigd behoeven te zijn, toen het bleek, volgens de heeren tegenstemmers, enkel boeren of burgers de behartiging van het onderwijs zijn toevertrouwd. Wat de tweede vraag betreft, of mij soms de naam zoete arbeider niet toekomt. Nou heer Roos, daar moest ik maar niet op ingaan, wanneer u zelf daarover zoo verontwaardigd is, zou ik dien naam ook maar niet aan een ander geven. Geachte Redactie, mijn dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Schoorl. A. GUTTER. BOERDERIJ en \EEHOUDERIJ Indrukken van de laatstgehouden Algem. Verg. der Holl. Maatij. van Landbouw. II. De belangstellende lezers van deze landbouwkro- niek zullen zich herinneren, dat wij de vorige week ten tooneele voerden de heet* Kistemaker uit de Haar lemmermeer. Deze stoere landbouwer heeft een men- pchenleeftijd cn nog langer misschien in de Haar lemmermeer gewoond, heeft dus alle tijden meege maakt, zoowel slechie als goede jaren en geen won der dat deze spreker de aandacht der vergadering had; immers van hem zouden wij geen bespiegelin gen hooren, neon, hier was de zuivere praktijk aan het woord, gegrond op een langdurige ervaring. En wat waren nu de wenschen van dezen door de er varing gerijpte landbouwer: „bescherming van onze landbouwproducten, bescherming en nog eens be scherming was de inhoud van zijn rede. Zonder dat zou het niet meer gaan. 't Speet mij, dat deze spreker niet even een terug blik gaf over de vele jaren dat de landbouw zich wel zonder beschermende rechten heeft kunnen redden, ja zelfs een geweldige vlucht, heeft kunnen nemen. Immers als menschen van het kaliber als Kistemaker in goeden doen zijn komen te verkeeren, hebben zij dit mede te danken aan de ontwikkeling van den landbouw zonder beschermende rechten. Daarom had m.i. toch ook wel eens even mogen wor den herinnerd. Doch de geachte spreker had nog meer. Dat de Staat de credietverleening door de Coöp. boerenleenbanken zou verruimen door zich in be paalde gevallen borg te stellen, achtte de heer K. absoluut uit den booze. Door dergelijke hulp te aan vaarden zou de landbouwer in een chronischen ziek tetoestand blijven verkeeren, hetgeen de Staat enorme kapitalen zou kunnen kosten; neen, dan was uitzieken veel beter. Degenen die het niet kon den volhouden, moeten sneuvelen. Dan wordt de toe stand van de overblijvende» beter, t Kan waar zijn, deze redeneering, doch wenschelijk is zij zeker niet. Zoo spreekt een volbloed agrariër, die te veel aan eigen belangen denkt en te veel vergeet, dat de maatschappij niet bestaat uit eenheden, doch een in gewikkeld samenstel is van diverse mogelijkheden. Ik vermoedde zoo, terwijl de heer K. stond te spre ken, die mijnheer kan zeker nog wel een stootje ve len, die staat zeker nog niet op het kantje van de sloot; hoe wreed moet deze redeneering in de ooren klinken van hen, die gaarne ecnige hulp van rpgee- ringswege zouden aanvaarden om staande te blijven. Immers alle tijden hebben hunne weertijdon. Ik kan mij indenken, dat een tijdelijke hulp van den Staat op finantieel gebied hier en daar veel leed zou kun nen voorkomen enveel welvaart in de toekomst zou kunnen brengen. Een dergelijke maatregel wel niet van Staatswege is in 1923 meen ik geno men voor de koolstreek aan den Langcndijk. Had men toen ook geredeneerd als nu de heer K., dan zouden waarschijnlijk velen hun bedrijf hebben moe ten staken, hetgeen mogelijk voor de finnntieel ster keren voordeeliger zou zijn geweest; doch de maat schappij in haar geheel zou m.i daarvan schade heb ben ondervonden en daarom ia het steunen in moei lijke jaren in mijn oog nog lang geen verkeerde daad van de regeering, al geef ik grif toe, dat aan dit vraagstuk ontzaggelijk veel voetangels en klemmen zitten en zeker pas mag worden toegepast als alle andere middelen om door de misère te komen, onder d3 oogen zijn gezien. Wat ik den ouden heer K. wel kwalijk neem is, dat hij met geen woord gerept heeft over een verbeterden oorlichtingsdienst en zich zelfs verklaarde tegen de oprichting van lagere landbouwscholen. Nu was de heer K. afgevaardigde van de afd. Haarlemmer meer. Ik neem aan, dat deze ufdeeling een vergade ring heeft gehouden en dat dit punt van alle kan ten is bekeken en dat daarna aan den heer Iv. op dracht is gegeven om zich tc verklaren tegen de op richting van lagere landbouwscholen. Foei, foei. af- decling Haarlemmermeer, wat een kwade beurt maakt ge hiermede en wat legt ge daarmede getui genis af, dat ge zelf nog heel veel ontwikkeling op landbouwgebied tekort komt. Daarmede laat gij L' duchtig in de kaart kijken en het spijt mij dat geen der aanwezigen op deze woorden gereageerd heeft en U even de ooren heeft gewasscnen. Ge hadt dit ruimschoots verdiend. Laat ik eens even op dit pun tje doorgaan. Hoe staat het met het landbouwonder wijs in do Haarlemmermeer? Deze polder is groot zooals men weet 18000 H.A Nemen wij als gemid delde grootte voor een bedrijf aldaar aan 40 H.A., clan staan in den geheelen polder 450 boerderijen, be woond door evenveel gezinnen met het noodige per soneel. Nemen wij aan, dat op elke boerderij mani éën persoon aanwezig is tusschen 10 en 24 jaar, dan zouden er dus in het geheel 450 personen kunnen zijn, die in de termen vielen om landbouwonderwijs te volgen. In Hoofddorp staat een Christelijke land- bouwwinterschool die jaarlijks pl.tn. 15 leerlingen toelaat, waarvan het grootste gedeelte gewoonlijk van buiten de Haarlemmermeer komt. Bovendien wor den er gewoonlijk drie landbouwcursussen gehou den, één te Hoofddorp, één te Nieuw-Vennep cn één te Halfweg. De cursus te Nieuw-Vennep wordt ge woonlijk nog het beste gevolgd. Dit jaar met 1b leer lingen. doch de cursussen te Hoofddorp en te Half weg worden met kunst cn vliegwerk in het leven ge houden en kunnen nauwelijks bevolkt worden met het minimum-aantal leerlingen, d.i. 12. Op den cur sus te Halfweg komen ook nog leerlingen die niet in de Haarlemmermeer wonen. Resumeercnde volgeni alzoo in dezen geheelen bouwpolder- ongeveer 40 jongens tusschen 16 en 24 jaar landbouwonderwijs. Jk heb mij dit nooit goed kunnen begrijpen doch sinds ik den heer I\. heb hooren spreken, denk ik, ja, dat is nu geen wonder meer. Inplaats dat deze menschen het landbouwonderwijs zullen bevorderen cn steunen, zijn zij tegen de volle ontplooiing van dit onderwijs. Zij bewijzen daarmede de gemeenschap geen dienst. Voor zich zelf mogen menschen als Iv. de overtui ging hebben: wij zijn er ook gekomen zonder voor lichting en onderwijs, men moet niet vergeten dat de tijden geheel veranderd zijn. Toen de eerste land bouwers in de Meer aldaar een bedrijf gingen stich ten pljm. 1850, had de grond een geringe waarde. Langzamerhand is dit. veel beter geworden en de eer ste eigengeërfde landbouwers uit de Meer hebben dus in flinke mate geprofiteerd van do stijging der landprijzen tusschen 1850 en nu. Hieraan hebben zij veelal in de eerste plaats hun dikke portemonnaie te danken. Doch veelal wordt dit door henzelf over het hoofd gezien en dergelijke menschen zijn vaak ge neigd om te zeggen: boeren, och, dit kan men wel zonder ontwikkeling. Kijk maar naar mij. Ik heb nooit geen landbouwonderwijs gehad en bon ik er niet evengoed gekomen. Een paar flinke armen aan het lijf, een goed verstand en het gaat vanzelf; dan kun jc het onderwijs wel missen. Helaas, de heer K. staat in deze meening niet ge heel alleen. Er zijn er onder de ouderen nog velen die aldus re de ne eren en niet, genoeg inzien, dat dc tijden van heden en de tijden van vroeger geheel andere eischen tellen aan den mensch cn hun bedrijven, en ik vrnaag mij af of als al die voorstanders van pro tectie uit dc Haarlemmermeer eens wat meer wisten van Staathuishoudkunde, of zij dan ook nog zoo zou den praten. Want het lag er vaak duimen dik op dat de menschen die zoo luid riepen om bescherming, de gevolgen van zoo'n politiek niet genoeg hadden over dacht. Zij hadden zich blind gestaard op het directe voordcel, zonder zich voldoende rekenschap te geven yan de gevolgen die dergelijke maatregelen zouden hebben voor de maatschappij. Hier wreekte zich al in dc eerste plaats het tekort aan onderwijs en het tekort aan voorlichting. Had men in de jengd of la ter op rijperen leeftijd dat zou zelfs nog heter zijn voldoende dergelijke quaesties van alle kanten loe ren bekijken, cn had men geleerd hoe belangrijke vraagstukken, van alle kanten moeten worden beke ken, alvorens een definitief oordeel uit te spreken, dan zouden de uitspraken van menschen als I\. en anderen in vele gevallen veel minder positief zijn geweest. Eon kleine aanvaring tusschen dc hoeren Bultman en De Boer (Stom pet oren), waarbij dc laatste zee bleef houden, dient voor de volledigheid alsnog te worden vermeld. Vertier was aardig de opmerking ik weet niet meer precies van wien toen het ging of dc land bouw gediend was met de aanstelling van een Direc teur-Generaal of een afzonderlijke landbouwministerie meer van noode was, dat deze afgevaardigde veel meer gevoelde voor een Minister. Immers een Direc teur-Generaal wordt voor zijn leven benoemd. Viel die man togen en was hij niet de rechte persoon, dan zat men er moe opgeschept; deze afgevaardigde voelde er veel meer voor om een Minister van Landbouw te hebben dien men zoo noodig naar huis kon zenden als hij fouten maakte, doch met onze verpolitiekte regce- ring staan ministers ook al niet op vóór zij hun diensttijd hebben uitgediend. Dat een eensgezinde Ka mer die de belangen van het geheele volk behartigt, een minister dwingt om heen te gaan, och, dat be hoort tot het verre, grijze verleden. De heer Barendrecht (Houtrijk en Polanon) bracht nog zeer adrem naar voren dat eenige protectie op den tarweprijs de broodprijs niet direct behoeft tc beïnvloeden. Na dcai val in de tarweprijzen hebben wij nog weinig goedkoop brood gegeten, zoo zei hij; de bakkers handhaven over de geheele linie hun oude prijzen, trots de belangrijke prijsdaling der tarwe. Dit komt zoo zei hij omdat de tarweprijs van veel minder invloed is op den broodprijs dan bijv. hot arbeidsloon en de verdere exploitatie der bakkerij. En hij vergat er bij te vermelden, dat ons distribu tie-systeem ook uit den tijd is. Enfin, op zoo'n vergadering hoor jc van alles en nog wat en het was ruim namiddag, toen de Voor zitter de sprekers beantwoordde. Hij deed dit naar de inzichten van eenigen wel wat te zachtzinnig en zij meenden dan ook goed tc doen den Voorzitter een duwtje te moeten geven, opdat hij zich nog tegelegener plaats deze vergadering zou herinneren. Deze zachte drang ontving de voorzitter in den vorm van een motie, die aldus luidde: „De vergadering enz., van oordeel dat onmiddellijk steun van de Regeering aan den landbouw noodza kelijk is, besluit dit ter kennis te brengen van de Regeering en van de Staton-Gencraal cn gaat over tot de orde van den dag." Daarmede gingen wij huis toe en behoorde dit be langrijke landbouwers-congres weer tot het verleden. We zijn nieuwsgierig wat het zal hebben uitgewerkt om de crisis te bezweren S. V.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14