Muziekconcours te Nieuwe Niedorp. Een uitstekend geslaagde Concoursdag. Tweede Kamer. De verdeeling van den Radio-zendtijd. N. Niedorp in feeststemming. Zondag voortzettino v. h. Concours Woensdagmiddag. Toon op do in hot begin van Januari van dit jaar gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van don Wclstfrioschen Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen de vraag werd gestold, waar dit jaar het Concours zal worden gehouden, was het een der af- govaardigdon van het fanfarecorps „Excelsior", <1 ie het plan opperde, om do muziekfeesten dit jaar te Nieuwe Niedorp te houden. Deze stem vond algemeen weerklank en zoo kwam dien dag de heugelijke tijding hier ter plaatse, dat dit jaar op Hemelvaartsdag en den Zondag d.a.v. een groot muziekfeest gehouden zal worden. Zoodra dit feit hekend was bij de leden, zoowel als bij de be langstellenden van de gastvrouwe Excelsior, werden zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen geno men om te trachten goed voor den dag te komen. Nu kon immers de arbeid beginnen en werd eendrach tig de hand aan liet werk geslagen om er voor te zorgen, dat de Bond van haar in Januari 1.1. gehou den besluit geen spijt zou hébben. Een rondschrijven werd aan de burgerij gezonden, waarin men melding maakte van het groote voor recht. dat het plaatselijk fanfarecorps ten deel was gevallen, n.1. om het Bondsconcours te mogen orga niseeren. De burgerij werd de gelegenheid geboden om getuige Ie zijn van de prestatie's der harmonie ën fanfarecorpsen, die de bond in zoo groote getale telt. Het bestuur van Excelsior mocht dan ook ver onderstellen, dat de burgers het initiatief van hun plaats dl ijk fanfarecorps van harte zouden toejuichen en er buitengewoon mee zouden zijn ingenomen. Ge rakend werd op <te medewerking van allen, om dezen mooicn wedstrijd op zijn allerbest te doen slagen, en tevens om de deelnemende vereenigingen de gelegen heid te bieden in dezen muzikalen strijd het hoog ste en het schoonste zoowel op muzikaal als op instrumentaal gebied ten gehoore te brengen. Aangezien liet organiseeren van een dergelijk con cours natuurlijk met hooge kosten gepaard gaat, was hot noodzakelijk, dat er een flink waarborgfonds werd gevormd, dat slechts dén alleen dienst moet doen, als de uitgaven de ontvangsten zullen over treffen. Laat ons echter niet hopen, dat aan het einde van liet toumooi de penningmeester van een nadeelig saldo moet gewag maken. Wanneer men de finanrieelc resultaten van de gehouden concoursen over de laatste 10 jaren gadeslaat, dan toonen die tot groote vreugde aan, dat een financieel stropje spo radisch is voorgekomen, zoodat het reservefonds meestal onaangeroerd blijft. Enkele leden van het bestuur hadden ziclh belast met het. aanbieden van een lijst om de gemeente- naren in'de gelegenheid te stellen hun penningske te offeren, in den vorm van het plaatsen van een liandteekening, gevolgd door het vermelden van het bedrag, waarvoor men borg staat hij een eventueel fiasco. Deze lij sten-rondgang is een succes geworden; ingc- toekend werd voor een bedrag van f3200.De ge meente Nieuwe Niedorp, alsmede de Ned. Herv. Wee- zenadministratie teekenden ieder voor f500.ter wijl het restecrende bedrag afkomstig was van de Niedorper ingezetenen, die hierdoor volgens onze meening wel blijk hebben gegeven voor het welsla- ven van dit concours groote belangstelling te toonen. Deze sympathie, die onmiskenbaar tot uiting werd gebracht door de burgerij, was wel te verwachten. Er waren reeds immers vroeger ook talrijke sympathie betuigingen getoond; we brengen onze lezers in dit verband in herinnering het aanbieden van een vaan del, alsmede de keurige muzieknis, waarin Excelisor des zomersavonds menigmaal de luisterenden doet genieten van een concert. Wij herinneren de lezers ook nog aan het feest, dat Excelior op 22 September van het vorig jaar ter gelegenheid van haar 12Vi-ja- rig bestaan op zoo luisterrijke wijze heeft gevierd. Wij waren toen in de gelegenheid bij dit feest tegen woordig te zijn. Ons trof toen geweldig de sympathie, die het fanfarecorps onder de burgers en de plaat selijke vereenigingen geniet. Het bestuur kon zelf niet alle voorbereidende werk zaamheden treffen, men besloot, een gedeelte van die taak over te dragen aan tijdelijke commissies. Deze commissies ad interim hebben in den loop der weken veel werk tot stand gebracht. Daar word een feest commissie in het leven geroepen, verder kwamen er tot stand een terreincommissie, een pers- en propaganda-commissie, welke laatste d.m.v. adver- tontiën en groote goedverzorgde aanplakbiljetten de aandacht der Wcstfriesche bevolking reeds tijdig van tevoren op de komende muziekfeesten vestigde. Ver der verrees een commissie van uitvoering voor het gemaskerd bal. Het geheele uitvoerend Comité heeft alle mogelijke best gedaan en werkte gestaag en met ijver aan de vele voorbereiidingen. Dezer dagen kwamen we in het bezit van de offi- cieele feestgids, die door de N.V. Drukkerij v.h. Trap man en Co te Schagen op smaakvolle wijze is ge drukt en de vervaardigers, alsmede de samenstellers alle eer aandoet. Dit boekwerkje zal o.i. zijn doel niet missvii en een ieder zal bij het bezoek aan het feest terrein onafscheidelijk vergezeld gaan van deze gids. De niet-bezitters deelcn wij mede, dat op het ter rein gelegenheid bestaat zich een dergelijke gids aan te schaffen tegen het luttele bedrag van 25 cent. De eere-voorzitter van de feestcommissie, de edel achtbare heer A. Visser, burgemeester van Nieuwe Niedorp, heeft een kort voorwoord geschreven, waar in de wcnscli, wordt geuit, dat de verschillende corp sen in vredcfli even den strijd elkander mogen bekam pen en daardoor de toehoorders laten genieten van <le muziekkunst. Behalve deze sympathieke voorrede, bevat de feestuitgave de programma's der beide con- coursdagen, alsmede die der concerten op Woensdag en Zaterdagavond. Verder zijn er een keur van ad vertentie» in geplaatst van zakenlieden, zoowel uit de plaats zelve, als daarbuiten. Ruim een 40-tal prij zen zijn voor het concours geschonken, waarvan o.m. door H. M. de Koningin-Moeder, Z.K.H. Prins Hen drik en den Commissaris der Koningin in deze, pro vincie, ieder een keurige bronzen plaquette, welke prijzen dankbaar door het bestuur der ontvangende vereeniging zijn aanvaard. liet was de laatste week een gezellige drukte op liet feestterrein, er werd gehamerd, gezaagd, geklopt, in een woord hard gewerkt door velen, die hun werk kracht en hun tijd geheel hebben gegeven om de voorbereidende maatregelen te treffen. Excelsior is thans gereed om de vele zusterverecni- gingen met hun muziekminnende aanhang te ont vangen. Wij zijn ervan overtuigd, dat het hun hier zoo aangenaam mogelijk zal worden gemaakt, op dat de indruk van hun verblijf gedurende deee dagen zoo gunstig moge zijn, dat misschien door vele be zoekers een volgende maal het vriendelijke dorp nog eens met een bezoek vereerd zal worden. In drommen zullen velen zich morgen en Zondag opmaken om te genieten van de te bieden muziek. Laat ons hopen, dat een vriendelijk Mei-zonnetje op deze beido dagen moge schijnen over de plaats, waar het centrum der belangstelling is, n.1. het fees telijk ingerichte sportterrein. Woensdagavond. Op het feestterrein. Het loopt tegen achten, dat we ons opmaken om naar het feesterrein te gaan, vele Niedorpelingen gaan in dezelfde richting, allen reeds ofc hun Zon dags uitgedost, om het openluchtconcert, te geven door „Excelsior", met welwillende medewerking van Niedorp s Gemengd Koor, te beluisteren. Wij willen onze lezers niet onthouden een korte beschrijving van het terrein te geven. Via een aardig laantje bereiken we eerste enkele donkergroen ge schilderde goederenwagens van de „stoom", die bij de entree hun opwachting maken. We gaan verder en en voor ons op doemt het groote sportterrein, dat thans slechts weinige uiterlijke kenteekenen vertoont van dit. waarvoor het in normale gevallen dienst doet. De zuidelijke'goal-paal is nog blijven staan, maar verder ontwaart men geen voorwerpen meer, op de voetbalsport betrekking hebbende. Links van ons passeeren we de stoomdraaimolen van Roels- Peelers uit Bergen op Zoom. Aan onze rechterzijde staan eenige kramen, er is voor een elck wat wils; er is ijs, daarnaast een fruitkraam en verder een stand voor heeren rookers en tenslotte een groote kraam vol heerlijk snoepgoed voor de jeugd. Voor ons uit zien we een zweefmolen en links daarvan weer enkele tenten, een schiettent, een koek- kraampje, en een vischtent vinden reeds aftrek van de kinderen. En a's we dan het middenterrein bereikt hebben, dan zien we de muziektent, benevens de tenten voor juryleden en voor de feestcommissie. Als een mooie beschutting voor den wind staat aan de zuidzijde van he: terrein de groote danstent van Benema. De muziektent ziet er aardig uit, een bloemenperkje er voor doet het goed. Vele vlaggen maken het terrein tot een feestelijk aanzien. Talrijke booglampen zul len straks hun dienst doen. Om ongeveer half negen wordt een aanvang gemaakt met het programma. Velen hebben zich reeds voorzien van een plaatsje. Het fanfarecorps heeft zich opgesteld en even later klinken de heldere muziektoncn door de kille avond lucht. Behalve de twee nummers, die in de gids ston den vermeld, gaf het corps nog een extra-nummer, n.1. Modeste van Martin. Daarna was het woord aan de zangvereeniging, die ons vergastte op een drietal aardige liedekens. In de pauze betrad de heer C. Groot, voorzitter van „Excelsior", het podium en richtte eenige woorden tot de dames- en heerenleden van de zangvereeniging. Het is. aldus de heer Groot, geen openingsrede van het hier te houden feest, die ik zal uitspreken, maar het is een woord, dat spr. wil richten tot de zangver- vereeniging Niedorp's Gemengd Koor onder hare leiding van den heer Hovenier. Wederom is het „Ex celsior", aldus de heer Groot, die hier groote feesten organiseert. Deze vooravondmuziek moet men, vol gens den voorzitter, beschouwen als een avond in intiemc-n kring voor de burgerij. Het is volgens spr. op een avond als deze niet mogelijk een volledig pro gramma samen te stellen en uit te voeren. Doch om toch een afwisselend programma aan de Niedorpers te geven, heeft het bestuur van „Excelsior" in geenen deele zich schoorvoetend tot de zangvereeniging ge wend, om hare medewerking te vragen voor het welslagen van dezen avond. Wij vertrouwden reeds met dè zangvereeniging succes te hebben, want het is volgens spreker alom hekend, dat. Niedorp's Gem. Koor aan zeer hoog gestelde eischen voldoet. Op den vorigen feestavond van „Excelsior" had het fanfa recorps ter gelegenheid van zijn 12^-jarig bestaan behalve de zangvereeniging, ook medewerking van andere plaatselijke vereenigingen. Doch laten die andere vereenigingen niet denken, dat ze op het feest van heden zijn vergeten, in geenen deele is dit het geval. Doch het is U bekend, aldus spr., dat dit groote feest geheel gewijd is aan muziek. Daarom kwam het „Excelsior" beter voor om alleen het Gemengde Koor op dezen dorpsnvond uit te noodigen. Het bestuur van „Excelsior" wenscht behalve een dankwoord nog op andere wijze de betoonde mede werking der zangvereeniging te waardeeren en wel door 't aanbieden van een medaille als stoffelijk blijk van blijvende herinnering aan dezen dag. Dat deze medaille, aldus de voorzitter, aan uw vaandel moge prijken temidden van andere prijzen, die U binnen niet al te langen tijd hoopt deelachtig te worden, dat is de wensch van „Excelsior". Spreker wil eindigen met de hoop uit te spreken, dat de hand tusschen de beide voornoemde vereeni gingen steeds nauwer en vaster gehecht moge worden. (Applaus). De medaille wordt daarna in handen gesteld van den voorzitter van Niedorp's Gemengd Koor, den heer P. Haringhuizen. Daarna worden nog enkele nummers gezongen en tenslotte hooren we nog een tweetal stukjes muziek van de fanfare en dan verspreiden de toehoorders zich over het terrein. De Stoom maakt reeds goede zaken. Velen maken van de gelegenheid gebruik om een ritje mee te maken onder de opgewekte muziek en het snerpend gefluit. Jong en oud zit te paard of kruipt in een koetsje. Velen staan ook op den molen en werpen met serpentines naar de toeschouwers; er wordt hier reeds flink pret gemaakt en we gelooven wel, dat de stoom een der aardigste amusementen van de kermesse d'été zal zijn. Maar behalve in den stoom waren er reeds velen in de groote danstent, waar men gelegenheid heeft een dansje te maken onder gezellige dansmuziek van het gezelschap Kos uit Ou Ikarspel. Tot laat in den avond is reeds op dezen vooravond feest gevierd. Door allen werd nu maar gehoopt, dat het morgen heerlijk zomerweer zou zijn. Donderdag. De wensch, die we zoo juist neergeschreven heb ben, is bewaarheid. Des morgens vroeg wierp de zon reeds hare gouden stralen over het dorp. Aan het verzoek om de vlaggen uit te steken, is door velen voldaan, hierdoor heeft het dorp een echt feestelijken aanblik gekregen. Tegen elf uur hebben zich in de zaal van „De Witte Eenhoorn" verzameld het Bondsbestuur, de Jury, ie Feestcommissie, het Gemeentebestuur alsmede het Bestuur van „Excelsior" en vele anderen. Rede van den burgemeester. De Burgemeester vraagt de aanwezigen een oogen- blik aandacht en zegt ongeveer het volgende: „Het is mij zeer aangenaam U allen hier namens het gemeentebestuur het. welkom te mogen toeroepen. In het Voorwoord van de Feestgids staat: „Excelsior wil U t'.onen, dat zij een goede gastvrouw kan en wil zijn." Die belofte daar geuit, wenscht het gemeente bestuur aan te vullen me«t de woorden: „Dat willen wij ook. Wij. en ik neem aan te mogen spreken na mens de gansche burgerij, willen medewerken, dat het concours zoo goed mogelijk zal slagen. Wij hel pen van ganscher harte mee, omdat wij het als een eer rekenen, dat ons fanfarecorps dit jaar uw con cours hier mag houden. Een dergelijk muziekfeest is voor ons dorp een ge beurtenis. Het stemt ons zeer aangenaam om een paar dagen het centrum te zijn van kunstminnend Westfriesland. In het Voorwoord wordt tevens ge zegd: „Wij rekenen op uwe medewerking en hulp, dan moet het feest slagen." Mij dunkt, alle kentee kenen can Uw zoo gewaardeerde hulp en medewer king zijn aanwezig. De Hoofdbestuursleden geven immers daarvan blijk door hunne tegenwoordigheid. Gaarne breng ik hen hulde voor al het werk, dat zij in het belang van den W.F. Bond reeds gedaan hebben. Hulde, omdat zij de concoursen zoo weten te organiseeren. dat ied°r 1 jaar 30 a 35 vereenigingen aan den wedstrijd deelneij men. Stellig komt een deel van die hulde toe aan h.h. Juryleden, die de mooie, doch zeer moeilijke taak op hun schouders genomen hebben om in cijfers de kunstprestaties der corpsen te waardeeren. Deze wedstrijden hebben naar mijn meening daarom zoo veel waarde, omdat de Juryleden tevens in hun cri- tische verslagen de aandacht, vestigen op fouten en tekortkomingen der deelnemende corpsen, die fouten bespreekt en daardoor een waardevolle bron van studie scheppen voor h.h. dirigenten. Ook op de medewerking der corpsen kunnen wij rekenen, immers 34 vereenigingen nemen aan het concours deel. Het is ons een genoegen hier verschil lende dirigenten en voorzitters der vandaag spelende corpsen te kunnen begroeten. Aangenaam is het mij ook hier aanwezig te zien de leien van het Eerecomité, die behalve door hun naam ook met den daad getoond hebben de waarde van dit feest te erkennen. Ook de heeren van het Feestcomité breng ik gaarne woorden van dank voor al het werk, dat zij hebben gedaan en nog moeten doen, om dit feest te doen slagen. Alleen zij, die medegeholpen hebben aan dergelijke feesten weten hoeveel arbeid, moeite en zorg daar aan verbonden is. Zij weten echter ook, dat degene, die aan den weg timmert, aan critiek onderworpen is. Tenslotte is het mij zeer aangenaam hier ook te mogen begroeten het bestuur van „Excelsior". Het is deze vereeniging bekend, dat het gemeentebestuur veel voor het fanfarecorps gevoelt.. In herinnering wordt gebracht het 12J4-jarig jubileum dezer ver eeniging. Bij verschillende festiviteiten is Excelsior steeds bereid om mee te werken. Het is derhalve geen won der, dat helt gemeentebestuur direct bereid was om de behulpzame hand uit te steken. Uit de lijst van geschonken prijzen voor dit concours blijkt ten dui delijkste, dat velen er evenzoo over denken. Waar spreker alzoo medewerking van alle kanten kan constateeren, daar meent Burgemeester Visser te mogen eindigen met het uitspreken van de verwach ting, dat uit concours moge slagen. Spreker stelt voor een dronk te wijden op het wel slagen en hoopt, dat dit concours een gunstige plaats zal innemen in de rij der concoursen van den West- friesChen Bond. (Applaus.) Toespraak van den heer Bruul. Hierna verkrijgt de heer Bruul, voorzitter van den W.F. Bond het woord, die in de eerste plaats een woord van hartelijken dank brengt aan den burgemeester voor de hartelijke ontvangst en de vriendelijke woorden tot den Bond gericht. Het heeft den leden zeer aangenaam getroffen, dat het gemeentebestuur het goedgevonden heeft den Bond officieel te ontvangen. Spr. uit er zijn vreugde over, dat in deze komende dagen weer zal blij ken, dat ln deze omgeving nog velen worden aange troffen, die in dezen tijd van materialisme zoovele ide alen hebben weten te bewaren, dat zij zich stellen in dienst van de beoefening der Muziekkunst. Wanneer wij om ons heen zien, aldus spr., het jachtend leven, naar vermaak en gewin, wanneer wij zien, dat in dezen tijd van vredesconferenties en besprekingen over ont wapening en vlootbeperking, een zuidelijke natie milli- oenen voteert voor uitbreiding van oorlogstuig en daar door als het ware andere staten forceert, haar op dat heillooze pad te volgen, dan moet het ons verheugen, dat er hoogere idealen worden nagestreefd, n.1. dat de Kunst niet wordt vergeten, en dat men de Muziek niet kan missen! Spreker is er zeker van, dat velen, die de gasten zullen zijn van de gastvrije gemeente, de niet-beoefening der muziek als een ernstig gemis zouden voelen. Onze Bond streeft er naar de beoefening der muziek te be vorderen, te leiden en te steunen. En wanneer wij, al dus de Bondsvoorzitter, op het afgelegde levenspad te rugzien, dan meent spr. zonder hoovaardig te zijn, te kunnen zeggen, dat de Invloed van den Bond een zeer gunstige is geweest. Met slechts 12 corpsen opgericht, telt hij thans 36 aangesloten vereenigingen. Het peil, dat vele dezer hebben bereikt, getuigt van ernstig willen en werken: het is onze bondsleden bekend, dat er serieus geoefend dient te worden, om te komen op de plaats, die ieder zich voorstelt te bereiken, n.1. de eere-afdeeling. Spre ker is er nu zeker van, dat het thans weer zal blijken, dat er met ernst gewerkt is en door hem wordt ge hoopt, dat de komende dagen op waardige wijze zullen worden bekroond voor de vele uren van inspanning en oefening, die de Bondsmakkers zich hebben getroost voor de verovering van de „eere-palm", niet alleen om het bezit, doch dat daardoor het bewijs zal worden ge geven, dat zij de muziek hebben beoefend op een wijze, zooals zij dat willen, n.1. correct, bezilend, vol fijne teerheid en jubelende kracht. Spreker hoopt voor de vertegenwoordigers en leden der aangesloten corpsen, dat de concoursdagen hen vol doening zullen geven. Mocht het onverhoopt niet het geval zijn, laat ons dan bedenken, dat evenals met het leven, dat afwisselend vreugde en druk brengt, dit ook zoo is met het leven der corpsen. Gestaag heft zich de levenslijn, om straks weer. te dalen, doch door in spanning en energie wordt de stijging weer vervolgd, steeds naderend den top! Laat ook bij een daling der lijn de levensblijheid ons bezielen, omdat wij weten, dat de levenskracht het beste tot ontwikkeling komt bij moeite en strijd. Dan brengt spreker in herinnering het festival, eeni ge jaren geleden in café „De Prins Maurits" alhier ge houden; daar werd een welkomstlied door de zang vereeniging gezongen, uit welks lied spreker steeds de volgende woorden zijn bijgebleven: „U wacht den strijd, Geen strijd van bloed en tranen, Doch een vreedzame strijd om de eerepalm." Deze woorden zijn volkomen van toepassing op de komende bondsdagen. In dien strijd wenscht spreker als vereenigingen een schitterende overwinning. Als scheidsrechters begroet spr. heeren Juryleden; den wensch wordt geuit, dat zij de corpsen zullen steu nen d.m.v. opbouwende critiek. door het dienen van voorlichting, waar dit wenschelijk is, door hen te prij zen, waar dit 't geval kan zijn. Spr. hoopt, dat de komende dagen weer zullen toonen, dat de Bond een te loven peil .heeft bereikt, dan zal de taak de juryleden niet te zwaar vallen, omdat de „kunstenaar" in U zal genieten van de kunst, die geboden wordt. Verder dankt spreker de vereeniging „Excelsior" en allen, die hebben meegewerkt aan de voorbereidingen van dit feest en waardeert de heer Bruul ten zeerste, dat Excelsior zich zoo spontaan heeft aangeboden, toen de Bond op den beschrijvingsbrief moest plaatsen, dat hij voor dit jaar nog dakloos was. Spreker eindigt aldus: Ik hoop, dat het feest schitte rend moge slagen en dat de belooning moge zijn, dat dit Concours 1930 hoogst prettig en lang moge voort leven in de herinnering van den Bond en de ingezetenen van Nieuwe Niedorp, en tot sieraad moge strekken van de gastvrouwe Excelsior. Applaus. Toespraak van den heer Groot De laatste spreker was de heer Groot, voorzitter van de vereeniging Excelsior, die de aanwezigen duidelijk maakt, hoe men eigenlijk aan het thans te houden feest gekomen is. Spreker releveert de vergadering van Ja nuari 1.1. van den Bond. Toen besloten was het feest alhier te houden, lag er een groot arbeidsveld voor het bestuur van Excelsior open. Spreker brengt woorden van dank aan hen, die hebben medegewerkt aan de vele voorbereidingen, ook wordt dank gebracht aan hen, die prijzen hebben beschikbaar gesteld. Spreker richt nog enkele woorden tot de jury. tenslotte tot de di recteuren der deelnemende vereenigingen. die ontegen zeggelijk veel tijd hebben opgeofferd, om zoo goed mo gelijk voor den dag te komen. Spreker eindigt met den wensch, dat het feest het karakter zal dragen, zooals men dat alhier gewend ls, n.1. ordelijk, netjes en zonder eenigen wanklank, en dat het Bondsfeest denzelfden naam zal dragen als de feestvierende vereenigingen: „Excelsior". Instemming. Het concours is hiermede voor geopend verklaard en thans gaat een ieder naar het feestterrein, waar om streeks kwart voor twaalf het eerste corps het pro gramma opent. Den geheelen middag was het schitte rend weer en velen hebben genoten op het feestterrein. Wij kunnen reeds zeggen, dat de eerste Concoursdag als geslaagd mag worden beschouwd. Gaarne wekken wij allen nog op om Zondag a.s. naar Nieuwe Niedorp te gaan, om getuige te zijn van een prachtig feest. Hieronder vermelden we nog den uitslag van den eersten concoursdag: Derde afdeel in g Fanfare. 1. „Kunst na Arbeid", Aartswoud, 3e prijs 117 punten. Tweede afdeeling Fanfare. 1. „De Vriendschap", Schoorl, le prijs 16514 punt; 2. „Door Wilskracht Verkregen", Beets, le prijs 14814 punt; 3. „T.A.V.E.N.U.", Opperdoes, 2e prijs, 143 punten. Eerste afdeeling Fanfare. 1. „Volharding". Berkhout, 3e prijs 11514 punt; 2. „Texelsch Fanfarecorps", Texel, 2e prijs, 142 punten; 3. „Kunstmin*^ Andijk (Oost), 3e prijs, 115 punten; 4. „Excelsior", Nieuwe Niedorp, 2e prijs, 140 punten; 5. „Kunst na Arbeid", Grootebroek, 2e prijs, 14214 runt; 6. „De Eendracht". Enkhuizen' 3e prijs, 11614 punt. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. 1. „Crescendo" Medemblik, 2e prijs, 13314 punt. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare. 1. „Concordia", Abbekerk-Lambertschaag, le pr„ 155 pt.; 2. „De Herleving", Zwaag, le prijs, 16014 punt; 3. „Christiaan de Wet", Groot-Schermer, le pr„ 15014 pt; 4. „Harmonie" Wieringen, 2e prijs 13514 punt Eere-afdeeling Fanfare 1, „Oefening Kweekt Kennis' Oostwoud, 2e pr. 13914 pt. 2. „Excelsior", Andijk (Oost), ,2e prijs 125 punten. Hoogst aantal punten: „De Vriendschap", Schoórl, 16414 punt Na anderhalf uur pauze begon de eere-wedstrijd, waar in uitsluitend medespeelden vereenigingen. die een eer sten prijs veroverd hadden. Het bezoek was des middags buitengewoon groot, des avonds had men ook geen klagen over de opkomst De beoordeeling van dezen eerewedstrijd wordt Zondag avond bekend gemaakt. Na afloop werden danstent en stoomdraaimolen be stormd, tot laat in den nacht werd druk gefeest en ge fuifd. De tentenhouders hebben dezen eersten concours dag geen klagen gehad. Laat ons hopen, dat het bezoek Zondag minstens even groot moge zijn als afgeloopen Donderdag Een verslag van het verdere gedeelte van het Con cours volgt in het Dinsdagnummer. Moties van mr. Boon en Oud verworpen. Woensdag is in de Tweede Kamer het debat over de verdeeling van den Radio-zendtijd voortgezet met de behandeling van de interpellatie-Boon. Nadat de heer Boon met kracht geprotesteerd heeft tegen de onbehoorlijke dingen, die gezegd zijn (de uit latingen van Ds. Eckering te Amsterdam), zegt spr., dat het Nederlandsche Volk zal doorgaan, totdat er recht is geschied. Twee moties. Mede namens den heer Oud dient de heer Boon twee moties in, luidende: „De Kamer, van oordeel, dat door de beschik king van den minister van 16 Mei niet een zoo goed mogelijk geregelde algemeene omroep in het leven is geroepen, noodigt den minister uit, een zoodanige regeling te treffen, dat gedurende de geheele week een algemeen programma hoor baar zal zijn, onder deugdelijke controle van de samenstelling van dit programma." De tweede motie luidt: „De Kamer, van oordeel, dat de zendtijdver ruiming voor Nederland gewenscht is, noodigt den minister uit, ten spoedigste alle pogingen in het werk te stellen, om hiertoe te geraken en gaat over tot de orde van den dag." Deze moties komen dadelijk in behandeling. Verschillende vóór en tegenstanders van het door den minister genomen besluit laten zich vervolgens hooren. Eerstens de heer L i n g b e e k, die heelemaal niet over de verdeeling in de wolken is en volgens wien het Nederlandsche volk hier in stukken wordt gehakt. Ook oud-minister Slotemaker de Bruin© is nog niet volkomen overtuigd dat het besluit van mi nister Reymer gelukkig is geweest. Het algemeen pro gramma moet een grooter deel van den omroep uitma ken zegt spr. De heer K r e ij g e r beziet de verdeeling van den zendtijd uit een oogpunt van aanvaardbaarheid voor de Chr. Historischen. Ook deze spr. betreurt het uiteen vallen van ons volk, ook op het gebied der radio-uitzen ding, maar als de noodzakelijkheid ons daartoe wordt opgedrongen, moeten wij de splitsing wel aanvaarden, aldus voegt hij er aan toe. Spr. sluit zich aan b(j den aandrang van den heer Slotemaker de Bruine voor een meer algemeenen omroep. Maar de A.V.R.O. heeft op dien weg kanonnen geplaatst, die door marktschreeu wers worden bediend. De R.K. afgevaardigde, de heer T e u 1 i n g s tracht in zijn betoog duidelijk te maken, waarom d© minister de wet juist en doelmatig heeft uitgevoerd. De heer Vliegen (S.D.A.P.), is dankbaar voor hetgeen de V.A.R.A. heeft gekregen in plaats van het weinige dat ze had en volgens hem is het onjuist, om de A.V.R.O. alleen in staat te achten, een algemeen pro gramma te verzorgen. Door verschillende voorbeelden tracht de heer D u ij s aan te toonen, dat de A.V.R.O. niet neutraal zou zijn. De A.V.R.O. is niet beroofd; nu staan de partijen gelijk en is er gelegenheid tot een algemeenen omroep te ko men. Weigert de A.V.R.O. mede te werken, dan zullen de anderen de handen ineenslaan en bestaat de kans, dat de A.V.R.O. nog meer zendtijd zal moeten missen ten behoeve van een w e r k e 1 ij k algemeenen omroep. Onder de daarna volgende sprekers waarschuwt de heer Oud (V.D.) de regeering, dat men er rekening mee moet houden te weten wat het beteékent als een deel van ons volk onrecht lijdt. De A.V.R.O. moest nu eenmaal worden ondergebracht in een loketkast vaa een levensbeschouwing, aldus spr. Na dupliek van den minister, waarin deze opmerkt, dat de belangrijkste discussies van dien middag da materie vrijwel hebben uitgeput en spr. verder hoopt, dat het tot samenwerking tusschen goedwillende ver eenigingen zal komen, wordt gestemd over de moties. De motie omtrent het algemeen program ma wordt verworpen met 56 tegen 15 stemmen. (Voor de liberalen, de vrijzinnig-democraten en de heeren Floris Vos en I4ngbeek). De motie omtrent de zendt ij dvergunni n g wordt verworpen met 56 tegen 15 stemmen. Voor dezelfden. De Voorzitter zegt, dat het zijn voornemen is de Ka mer weder bijeen te roepen, zoodra df behandeling van

Schager Courant | 1930 | | pagina 18