Raad Wieringen. Gemengd Nieuws. Een klopjacht op inbrekers. Een schip overvallen. De vlootbouw in de Vereen. Staten. Valsche munterij in Amerika. Opstand in Indië. De tunnel onder „het Kanaal" Brand op de „Vechtdijk". Miss Amy Johnson gevallen. bepaalde wetsontwerpen daartoe aanleiding geeft. Het schijnt hem niet uitgesloten, dat de leden elkaar ln de tweede helft van Juni weer zullen zien. De vergadering gaat te 7.15 uur tot nadere byeen- roeping uiteen. Vergadering van den Raad op Vrijdag 30 Mei 1930, des middag 3 uur. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, waarne mend secretaris de heer Maaskant. Alle leden zijn aanwezig. 1 Vacature. De Voorzitter deelt mede. dat er een schrijven van den heer S. P. de Vries is ingekomen, dat hij bedankt als lid van den raad en verzoekt onder op de candida- tenlijst te worden geplaatst. De Voorzitter zegt dat het vanzelf spreekt dat we het jammer vinden dat de heer De Vries gemeend heeft ons te moeten verlaten. Spr. is overtuigd namens allen te spreken als hij den heer De Vries dank zegt voor het vele goede dat hij voor de gemeente heeft gedaan en voor de vele besluiten die met zijn steun zijn genomen. Wij wenschen den heer De Vries in zijn verderen loop baan nog veel genoegen. De heer Lub vraagt of aan het verzoek van den heer De Vries om onder op de candïdatenlijst te worden ge plaatst wordt voldaan? De Voorzitter antwoordt bevestigend. Voorts wordt mededeeling gedaan van de benoeming tot lid van den raad van den heer P. Kooij en bericht dat deze de benoeming heeft aangenomen. De Voorzitter wijst de heeren Kaan, M. Kooij en Oden aan om de geloofsbrieven van den heer P. Kooij na te zien en schorst daartoe de openbare vergadering. De heer Kaan deelt mede dat deze commissie de ge loofsbrieven in orde heeft bevonden en tot toelating wordt geadviseerd. De Voorzitter merkt op dat dit te onofficieel gaat en eerst de vergadering heropend dient te worden. Als dit heeft plaats gevonden, besluit de raad tot toelating én legt de heer P. Kooij de vereischte beloften af. De Voorzitter wenscht den heer Kooij hartelijk ge luk met zijn benoeming en met het vertrouwen dat de kiezers in hem hebben gesteld. De notulen worden door den heer Maaskant gelezen, ze worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen de vol gende stukken: Van het Rijk bericht dat het recht tot wiermaaien met 3 jaar is verlengd. De pacht is onveranderd geble ven. Van den heer S. Koorn Jz. Sr. bericht van -inne ming zijner benoeming tot lid van het College van Armvoogden, beheerende de Hervormde of Gereformeer de Armenkassen; van den heer H. Bakker bericht als- voren; van den administrateur der Zeegras-exploitatie de maand staat van het bedrijf over April, er zijn 150 pak afge leverd; van Gedeputeerde Staten expeditie van hun besluit, waarbij voor de gemeente Wieringen is vastgesteld het bedrag der gemiddelde opbrengst, be doeld in art. 17, le lid. van het Kon. besluit van 4 Nov. 1929 Stbl. 476 (gemiddelde opbrengst gemeentelijke in komstenbelasting) en wel op f 33.482.64%; van Ged. Staten expeditie van hun beschikking, waarbij is' -'ast- gesteld het bedrag der gemiddelde- opbrengst, bedoeld in art. 18 van hetzelfde besluit (gemiddelde opbrengst opcenten vermogensbelasting) en wel op f 270; van Ged. Staten expeditie van hun besluit, waarbij het be drag. in artikel 9 van hetzelfde besluit, door de letter U voorgesteld (kosten politie, lager onderwijs en armen zorg) voor Wieringen wordt vastgesteld op f 34801.12%. De drie laatste stukken staan in verband met de uit voering van de wet tot regeling van de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. Van den Vleeschkeuringsdienst te Den Helder het verslag van den dienst over 1929. Verschillende gegevens over dit verslag zijn reeds eer der in ons blad vermeld. Aankoop van grond voor verbreeding van de Nieuwstraat. B. en W. herinneren er in hun praeadvies aan, dat zoo als reeds in de vorige vergadering is medegedeeld, de heer Jb. mit SLz, er in heeft toegestemd den naar de straat gekeerden gevel van zijn woonhuis Nieuwstraat 17 achterwaarts te doen verplaatsen. Zij meenen. dat de wenschelijkheid om den weg op dit smalste punt dezer voor het doorgaand verkeer dienende straat te verbree- den, wel niet nader behoeft te worden aangetoond. Te zamen met het achteruit zetten van de hekken aan de overzijde der straat, waartoe in genoemde vergadering werd besloten, vormt deze verruiming een verbetering, die van beteekenis is. De kosten van het verplaatsen en opnieuw optrekken van den gevel worden door den gemeente-opzichter geraamd op circa f 250, waarbij voor bestrating nog is te rekenen op f 50. Volgens een overgelegd situatiekaartje zal de gevel 3.60 meter achteruit worden gebracht. De straatbreedte zal door de voorgenomen maatregelen worden gebracht op ruim 6 meter. De heer Smit is bereid den voor het huis vrijkomenden grond zonder kosten aan de gemeen te over te dragen en wil den benoodigden grond van den tuin afstaan voor f 5 per M2. Daar zij dezen prijs redelijk achten, stellen B. en W. voor: a. hen te machtigen voor rekening der gemeente den Noordgevel van het woonhuis Nieuwstraat 17 over een afstand van 1.60 meter achterwaarts te verplaatsen; b. den vrij komenden grond, ter grootte van ongeveer 8.80 M2. van het perceel kadaster sectie C. No. 3036. aan te koopen voor een totale som van f 1, met de kosten van overdracht; c. van de perceelcn kadaster sectie C Nos. 3765 en 3789 aan te koopen een langs den weg liggende grond- strook, zooals op de situatiekaart is aangegeven, welke strook in haar geheel groot is ongeveer 11.20 M2., voor een som van f 5 per M2. met de overdrachtskosten en onder voorwaarde, dat de kosten van de achterwaartsche verplaatsing en eventueele vernieuwing van het hek ten laste der gemeente komen; d. den aan te koopen grond te bestemmen tot open baren weg. Zonder descussie wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Wyziging verordening op de heffing van belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. Met betrekking tot het om praeadvies in handen van B. en W. gestelde voorstel van de Sociaal-Democrati sche raadsfractie tot wijziging van de heffingsverorde ning der belasting op tooneelvertooningen enz., wordt medegedeeld, dat B. en W. tegen de strekking van dit voorstel in beginsel geen bezwaar hebben. Daar de beoordeeling of een reden tot vrijstelling van de belasting aanwezig is reeds in het bestaande laatste lid van art. 4 der verordening aan B. en W. is opgedra gen, meenen zij, dat de woorden „naar het oordeel van B. en W." in de voorgestelde bepaling gevoegelijk kun nen vervallen. Het komt hun verder voor, dat het aan beveling verdient ook de woorden „welke uitgaan van ten algemeenen nutte werkzame vereenigingen" niet op te nemen. En dit niet alleen, omdat bij de toepassing van dit voorschrift er zeer veel ruimte is voor meeningf- verschillen, doch in hoofdzaak, omdat die opname niet noodig ig. Vermoedelijk toch is met de daarop volgende woorden „niet gewinshalve worden gegeven of gehou den" de bedoeling der voorstellers reeds verwezenlijkt. Die bedoeling zal toch wel zijn, dat niet worden belast de vermakelijkheden, waarvoor alleen entréegeld wordt geheven om de kosten te dekken. Daartegenover is er geen aanleiding om zelfs een ten algemeenen nutte werkzame vereeniging. die met het oogmerk om winst te maken, een uitvoering of iets dergelijks geeft, van de belasting vrij te stellen. B. en W. geven daarom in over weging de aanvulling van het eerste lid van art. 4 als volgt te doen luiden: „c. tooneel-, zang- of muziekuitvoeringen en bioscoop- vertooningen, welke niet gewinshalve worden gegeven of gehouden en welke kosteloos of tegen betaling van niet meer dan f 0.50 per persoon, alles inbegrepen, toe gankelijk zün." De voorgestelde toevoeging achter het woord „licht beelden" in art. 4 letter b. van de woorden „of biosco pen" ontraden zij, omdat'daardoor verwarring kan ont staan. Het woord lichtbeelden omvat toch zoowel stil staande als bewegende beelden, dus ook bioscoopver- tooningen. De heer Kaan verlangt stemming. Hij stelt zich voor dat als iemand er 50 cent voor over heeft, er ook geen bezwaar zal zijn om 60 cent te betalen. Tot stemming overgaande wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stem den de heeren Jn. Lont, Jb. Lont, M. Bakker, M. Kooij, J. Kooij en Kaan. De heer Lub vraagt wat de heer Kaan zooeven aan voerde, spr. heeft dat niet goed gehoord. De Voorzitter zegt dat de heer Kaan meende, dat iemand die 50 cent betaalt, ook wel 60 cent kan betalen. Deze mededeeling ontlokt den heer Lub een glimlach Zeegrasmaaieu. B. en W. stellen voor dit jaar wederom zeegras te la ten maaien, en de prijzen vast te stellen ge lijk die van het vorig jaar. te weten: pakkengeid f 3. waarvan f 2 bij het aan den wal brengen en de rest, als het zeegras droog is opgeslagen; maailoon f 8 voor prima zwaar zeegras en f 3.50 voor de minste soort, de tusschenliggende soorten naar evenredigheid door den keurmeester te bepalen; verkoopsprijzen voor de hande laren f 12 voor prima prima, f 11.25 voor goed gemaaid en f 9.50 voor afwijkend gemaaid zeegras, alles per 100 Kg. Het tijdstip, waarop met het maaien kan worden aan gevangen. zal door B. en W. nader worden bepaald. Zij deelen ten slotte mede, dat op het oogenblik geen zee gras van vorige oogsten meer voorradig is. Goedgevonden.. Commissie van toezicht op het lager onder wijs. Door B. en W. is. naar aanleiding van het verleend eervol ontslag aan den heer R. Windsma. als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, na ge pleegd overleg met de commissie, de volgende aanbeve ling opgemaakt: 1. de heer F. H. T. Jasperse; 2. de heer H. de Jong. Het te benoemen lid zal moeten behooren tot de categorie meerderjarige onderwijzers der openbare lagere scholen. De heer Jasperse wordt met algemeene stemmen be noemd. De Voorzitter stelt voor om punt 8 der agenda, aan koop van het perceel land Kadaster sectie A No. 192 te Den Oever in comité te behandelen en wenscht aan de agenda toe te voegen het volgende voorstel: Opmaken van een plan voor verbetering van den hoofdweg. B. en W. memoreeren, dat de toestand van den hoofdverkeersweg in de gemeente veel te wenschen overlaat. De uitmuntende staat, waarin die weg ver keerde na de omvangrijke verbeteringswerken, daaraan uitgevoerd in de jaren 1918 en 1919, toen een groot deel van de grindverharding werd vervangen door een laag van basaltslag. heeft ondanks de voortdurende zorg van het Gemeentebestuur en niettegenstaande de jaarlijks stijgende onderhoudskosten, geen stand kunnen houden ten gevolge van het intensieve verkeer. Het schijnt B. en W. niet wel mogelijk ook blij kens de ondervinding op andere plaatsen een basalt- weg met druk autoverkeer in voldoende conditie te houden, welke geldelijke offers men zich daarvoor ook zou wenschen te getroosten. De karakteristieke golflijn, die het wegoppervlak al spoedig gaat vertoonen, is bij de gebruikelijke wijze van onderhoud noch te voorko men, noch afdoende te verbeteren. Naar hun meening is dan ook het oogenblik aange broken een andere richting in te slaan ten opzichte van de zorg der gemeente voor haar wegen. Een andere wijze van beharding zal daartoe noodzakelijk zijn. Welk soort van wegdek moet worden gekozen, wenschen zij voor het oogenblik in het midden te laten, omdat het gewenscht is deskundigen daarover uitspraak te laten doen. Vermoedelijk zal wel een keuze moeten worden gedaan tusschen een klinker- en een gesloten wegdek. B. en W. vragen daarom machtiging tot het doen opmaken van een plan voor de aangeduide verbetering. Wanneer dit aan den raad wordt voorgelegd, kan tevens worden beslist, of de heele hoofdverbinding (Wester- landerweg, Koningsweg. Gemeenelandsweg) dan wel een gedeelte daarvan onderhanden zal worden genomen. Dat met de vorenbedoelde verbetering een zeer groot bedrag gemoeid zal zijn. staat wel vast, een lichtpunt is echter het feit, dat de uitkeerïngen wegens ge- meente-opcenten op de dividend- en tantième-belasting thans beginnen te vloeien, welke uitkeeringen B. en W. wenschen te bestemmen tot dekking hetzij van de kosten zelf of van de rente en aflossing der deswege op te nemen geldleening. Ter zake van genoemde belasting werd tot nog toe ontvangen over het dienstjaar 1927 een som van f 135.40 en over 1928 van f 12966.48. Vermoed wordt intusschen, dat die uitkeeringen over de opvol gende jaren hooger zullen worden, al bestaat daarom trent natuurlijk geen enkele zekerheid. Wat hiervan zij. B. en W. meenen, dat thans moet worden doorgetast en de verbetering niet op de lange baan mag worden geschoven. Zij bevelen hun voorstel daarom dringend ter goedkeuring aan. Bij den raad blijkt geen bezwaar de machtiging tot het doen maken van een plan te verleenen. Een nieuwe salarisregellng. De Voorzitter brengt nu ook ter tafel een voorstel, waarover de raad voor de openbare vergadering reods een uur heeft gesproken, n.1. een nieuwe salarisregeling van den correspondent der arbeidsbemiddeling en waar om direct wel tot stemming kan worden overgegaan. Aan het voorstel om het salaris op f 1200 te bepalen, wil de Voorzitter doen verbinden dat het lokaal van het waaggebouw voor f 150 aan het rijk zal worden verhuurd en dit bedrag dus ten laste van de arbeidsbe middeling zal komen. De heer Jb. Lont wenscht de gelegenheid voor de ar beiders om zich te doen inschrijven met 3 uur te ver lengen, want hij vindt de tegenwoordige gelegenheid 's morgens van 7—8, 's middags van 12—1 uur, en des avonds van 78 uur al zeer miniem. De heer Kaan denkt dat dan wel een andere corres pondent zal gezocht moeten worden, want de heer Kaaijk zal het werk dan by diens tegenwoordigen werk kring niet kunnen doen. Spr. weet dat de heer Kaaijk al veel tijd te kort komt en als boekhouder bij de Gebr. Kaan zal hij het correspondentschap dan niet meer kunnen waarnemen. Spr. weet niet of dat de bedoeling van den raad is, hij gelooft het niet De Voorzitter zegt. dat hij het persoonlijk, en ook de wethouders wel, zou betreuren, als de heer Kaaijk de functie niet meer zou kunnen waarnemen. Spr. deelt mede dat er wel eens om 11 uur arbeiders bij hem zijn geweest en spr. dan vroeg of zij zich reeds hadden la ten inschrijven. Als dat niet het geval was, werden ze evengoed door den correspondent geholpen. De corres pondent is dus wel toeschietelijk. De heer Kaan zegt dat de heer Kaaijk een massa tijd aan telefoneeren besteedt De heer Oden zegt dat de heer Kaan dat nu wel kan zeggen, maar als de uren er niet voor zyn bepaald, be hoeft de heer Kaaijk het niet te doen. De Voorzitter vraagt of er dan klachten over zijn; spr. heeft ze nooit gehoord. De heer Bakker dacht dat de gelegenheid van 3 uren al aardig was, De heer Lub denkt dat dit veel van de omstandighe den zal afhangen. In dezen tijd bijv. is het meer dan voldoende. De Voorzitter herhaalt nooit klachten te hebben ge hoord. De heer Bakker merkt op dat als de correspondent dan nog zoo welwillend is ze tusschentyds evengoed to helpen, er niets tegen de regeling is. De heer Jb. Lont wijst op het loon dat er voor gege ven wordt De heer Bosker zegt dat als dan de volle arbeids kracht verlangd wordt, het loon nog niet voldoende is. De Voorzitter herinnert er aan, dat de heer Van Lier. vertegenwoordiger van den dienst der Rijksarbeiders- bemiddeling er op gewezen had, dat als de arbeidsbe middeling te Wieringen rijkszorg zou worden, de Wie- ringer menschen gelijk gesteld zouden worden met die van Amsterdam, In hoever nu deze stok achter de deur een verschil zal maken metden tegenwoordlgen toestand kan spr. moeilijk doorgronden. De heer Lub zegt dat aan den correspondent in over weging gegeven zou kunnen worden om tegemoetko mend te zijn voor de menschen die in de vastgestelde uren verhinderd zyn. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Kaaijk dan direct wel zou vragen of er klachten waren, maar spr. wil liet hem wel in overweging geven. De heer Jb. Lont vindt 's morgens van 7—8 uur al heel vroeg. De heer Kaan zegt dat er toch al bosjes staan. De Voorzitter merkt op dat toen de uren bepaald wer den. dit ochtenduur gewenscht geoordeeld werd. De heer Lub vindt 's winters van 78 uur een eigen- aardigen tijd. Alvorens tot stemming over te gaan. wijst spr. er nog op dat straks bij de besprekingen bleek dat de raad weer in zijn rechten beknot is gewor den. De benoeming toch was geschied per jaar. maar bij de bespreking kwam spr. tot de conclusie dat de hoer Kaaijk weer voor een jaar was herbenoemd. Als die be noeming tot de bevoegdheid van den raad behoort, heb ben B. en W. niet het recht daartoe en als dat dus juist is, hoopt spr. dat het in het vervolg niet meer zal ge beuren. De Voorzitter zegt dat de raad het salaris heeft vast gesteld, maar de benoeming van tijdelijk personeel is aan B. en W. B. en W. hebben in geen geval de bedoe ling om den raad in zijn rechten te beknotten. Tot stemming overgaande wordt het voorstel met r.1- gemeene stemmen aangenomen, hoewel uit de wijze, waarop meerdere leden hun stem uitbrachten wel bleek dat het niet heelemaal ..van harte" ging. Hierna gaat de raad in comifé. Na heropening komt aan de orde het volgende punt: Aankoop van het perceel land kadaster sectie A. No. 192 te Den Oever. De heer M. Bakker Sz.. eigenaar van het perceel land kadaster sectie A No. 192, hetwelk krachtens de beslis sing van den Raad d.d. 17 December 1929, goedgekeurd door Ged. Staten bij besluit van 12 Februari 1930 No. 76. zal worden aangekocht voor de stichting daarop van een openbare lagere school te Den Oever, heeft den wensch te kennen gegeven vóór 1 Juni a.s. te mogen vernemen of de aankoop van dat terrein doorgaat, ook indien Ge- deputerde Staten met den bouw van bedoelde school ter plaatse niet accoord gaan en op dit terrein dus geen school zou worden gesticht. Na dien datum wenscht hij zijn aanbieding tot verkoop niet meer gestand te doen. Na gezette overweging meenen B. en W„ dat ook in dat geval de aankoop dient te geschieden. Weliswaar zit in den aankoop onder die omstandigheden altijd een speculatief element, doch hetzelfde zal het geval zijn, zij het in mindere mate, als op het terrein een school komt, omdat ook dan 'n zeker deel als bouwgrond moet worden verkocht. Naar werd medegedeeld, zullen er reeds spoedig één of twee gegadigden komen voor aan- kkoop van grond van dit perceel. Voorgesteld wordt daarom den heer Bakker te doen weten, dat de gemeente den aankoop in elk geval wenscht te doen doorgaan. De heer Bakker had zich voor de bespreking van dit punt verwijderd. De heer Lub stelt voor aan het voorstel van B. en W. toe te voegen het amendement, om den grond in erf pacht uit te geven. Dit amendament-Lub wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen, voor de heeren P. Kooij, Oden en Lub. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens aangeno men met 7 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren P. Kooü, Oden en Lub. Na deze stemming geeft de heer Lub nogmaals in overweging den grond in erfpacht uit te geven en de Voorzitter zegt toe, dat hieromtrent prae-advies zal worden uitgebracht. De rondvraag. De heer Jn. Lont merkt op, dat bij de firma Samson boekjes worden uitgegeven omtrent het nieuwe belas tingstelsel. Spr. acht het wel gewenscht, dat de leden met de nieuwe regeling op de hoogte worden gebracht. De Voorzitter zegt. rekening met dezen wenk te zullen houden. De heer Jb. Lont zegt dat vorig jaar nogal ge...spro ken is over het kerkhof te Hippolytushoef. De ingang van de begraafplaats is zóó schamel, dat hij noodig gerestaureerd mag worden. De heer Bakker bepleit het aanbrengen van een toren uurwerk in de kerk te Oosterland, nu deze buurt steeds grooter wordt. De Voorzitter merkt op, dat destijds wel is beweerd, dat de kerk een baken in zee vormde, dus nu, merkt spr. lachend op, de toren wel afgebroken kan worden. De heer Lub zegt dat in de vorige vergadering de toe zegging is gedaan dat den autohouder over het rumoer dat 's nachts te Den Oever werd gemaakt, aangeschre ven zou worden en tot de coupure doorgereden moest worden. De vorige week kwam het euvel echter al weer voor. De Voorzitter deelt mede, dat den bod# was opgedra gen. dit de autohouders te zeggen, maar die komt alleen middernacht. Hij zal nu worden aangeschreven. De heer Bosker vraagt of de klachten ook andere autohouders betreffen. De heer Tijscn zegt, dat de bussen van Geel en De Haan ook 's nachts komen met bioscoopbezoekers en die dus ook aangeschreven dienen te worden. De heer Oden zegt dat herhaaldelijk gebleken is, dat menschen verbaliseerd worden, die den Mekkenstuinweg met rijwielen inrijden. De Voorzitter zegt dat die kwestie ook in de verga dering van B. en W. is besproken. Destijds is in den raad gezegd, dat het niet zoo erg was voor de fietsers om om te rijden. De heer Oden merkt op dat alleen de boomen van Jac. Boersen ln den weg staan en die wil ze niet verkoopen. De heer Lub zou ze dan willen onteigenen. De heer P. Kooij oordeelt dat als er een ronde hoek was, het gevaar geweken zou zijn. De Voorzitter herinnert eraan, dat een paar ongeluk ken, die daar plaats vonden, aanleiding waren tot slui ting van den weg. De heer Oden zou de rijwielen in dat verbod willen schrappen. De Voorzitter wil probeeren den hoek aan te koopen. De heer Jb. Lont gevoelt wel voor het idee van den heer Oden. De Voorzitter zegt toe. dat B. en W. in de volgende vergadering zullen komen met een voorstel in den geest van den heer Oden. De heer Oden informeert naar de toestemming van de Gezondheidscommissie voor aanleg van rioleering en deelt mede, ook zelf stappen te hebben gedaan voor de eventueele aansluiting van verschillende wijken aan de waterleiding. De Voorzitter deelt mede. (Jat provinciale steun voor de onrendabele gebieden alleen gegeven wordt, indien 90 van de aansluitplichtige perceelen is aangesloten. De heer Odèn heeft zich in verbinding gesteld met een lid van Gedeputeerde Staten en deze achtte het niet onmogelijk, dat het geval van Wieringen als een bijzonder geval beschouwd kan worden. Den heer Jn. Kooij is door 2 a 3 menschen ver zocht om op het Woudstrand geen zeegras te maaien. De heer P. Kooij merkt op, dat door het droog maken van de Zuiderzee aanstonds de gelegenheid lot zwemmen ontbreekt. Spr. vraagt of B. en W. eens hun aandacht willen schenken aan het maken van een zwemgelegenheid te Westerland, een inrichting met een paar kleedkamertjes. De Voorzitter wijst erop, dat de vroegere tent is vernield. De heer Kaan denkt dat een dergelijke inrichting nogal wat zal kosten. De heer Oden verwacht evenwel, dat het bij de bur gerij wel instemming zou hebben, als die gelegenheid werd gemaakt. De heer P. Kooij bepleit het uitbreiden van den vuil nis-ophaaldienst tot de Haukes. Vroeger werd de vuil nis in zee geworpen, maar die is nu aanstonds droog. De Voorzitter zal er met D. van Duin over spreken. De heer Lub wijst in dit verband ook op het Lage Pad, alles ligt er vol. De heer M. Ko-:ij merkt op, dat de vuilnisophaaldienst niet voor geheel Wieringen ingesteld kan worden. De Voorzitter herhaalt dat hij het met Van Duin zal bespreken. Hierna sluiting. Drie dooden. Het W. B. maakt melding van een klopjacht, welke in de omstreken van Brandenburg en Potsdam ge houden is op eenige inbrekers door de politic uit ge noemde steden, waarbij drie menschen gedood zijn. Donderdagmorgen vroeg werd een inbraak ontdekt op pen boerderij, waarbij een fiets en kleeren waren gestolen. De politie ging op zoek en ontdekte na uren lange nasporingen twee mannen in liet gras liggen; naast hen lag een rijwiel, die onmiddellijk door den eigenaar herkend werd als de zijne. De dieven trachtten te vluchten; het kwam tot een schietpartij, waarbij twee politiebeambten en ten misdadiger zijn gedood. Een der inbrekers wist te ontkomen. De ee- doode dief bleek in het bezit van een Poolsche pas. Een bult van 27.000 dollars. Uit Sjaghai, 30 Mei. Een schip, dat het geld ver voerde 'tot uitbetaling van de weeksalarisson aan Chineesrhe employé's van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg aan de rivier de Whangper. werd door ne gen roo.ers geënterd, die schoten losten op dc voor de uitbetaling aangewezen beambten en de beman ning. Twee Britten werden ernstig gewond, een Chi- neesch machinist werd gedood, vijf andere Chinee- zen werden ernstig gewond. Dc roovers namen het geld ten bedrage van 27.000 dollars mede. Een crediet van 380 millioen dollar. Uit Washington; De Senaat nam een wetsontwerp aan, dat vooi-ziet in een crediet van 380 millioen dollar voor de vloot. Een millioen dollar aan valsch papier go- vonden. Uit New York: De New Yorksche recherche is er na maandenlange nasporingen in geslaagd, te Brooklvn een grootscl^ opgezette valschemunterij te ontdekken. Voor me# dan een millioen dollar aan valsche dollarbiljetten kon in beslag genomen worden. Tot dusverre zijn drie personen gearresteerd. Er zijn nog meer arres taties te wachten. Een conferentie tusschen onderkoning, Mohamedanen en Hindoes voorgesteld. Uit Poona: Moulana-Anisa'hmed, secretaris van de centrale fe deratie van Mohamedanen, heeft het belangwekkende voorstel gedaan van een preliminaire conferentie tus schen den onderkoning, den nizam van Hyderabad, den onbetwisten leider van 70 millioen Indische Mo hamedanen, en Ghandi, den vertegenwoordiger der Hindoes. Moulana meent, dat een dergelijke confe rentie aanzienlijk zou bijdragen tot het overwinnen van de hinderpalen. Door de rijksverdedigingscommissie ver worpen. Uit Londen: Volgens de „Daily Herald" heeft de Rijksverdedi gingscommissie gisteren in een zitting, waaraanMac Donald en Lloyd George deelnamen, het ontwerp voor een Kanaaltunnel uit overwegingen van lands verdediging wederom afgewezen. Het schip naar Port Said teruggekeerd. Een Lloyd-telepram meldt uit Port SaLd, dat het Nederlandsche stoomschip „Vechtdijk" van den Rot- terdamschen Lloyd, dat van Calcutta op weg was naar Antwerpen en Rotterdam, in den afgcloopen nacht naar Port Said is teruggekeerd met brand in ruim IV. Het stoomschip „Vechtdijk" vaart in de Holland- Britsch-Indië-lijn. Volgens hij de directie ingekomen bericht ligt de drijvende brandspuit langszij het schip. De directie leidt daaruit af, dat dc toestand waarschijnlijk niet ernstig is, hoewel omtrent het verloop van den brand tot dusver nog geen nadere berichten zijn ingekomen. De „Vechtdijk". die ge bouwd is in 1920, meet 6S00 bruto register ton. Zij bleef ongedeerd en het toestel onbe schadigd. Reuter seint d.d. 29 Mei uit Brisbane: Amy Johnson is bij de landing alhier gevallen, maar bleef ongedeerd. Ook het toestel bleet onbe schadigd, zoodat zij haar tocht over de groote ste den kan voortzetten. Een N.T.A.-bericht meldt, dat het ongeval geschied de bij het vliegveld. Er stond een dwarswind en de tegenwoordigheid van andere vliegtuigen en de reus achtige, opgewonden menigte deed Amy's moeilijk heden nog toenemen. Een der lezingen zegt, dat Miss Johnson vreesde over het vliegveld heen le vliegen en daarom weer steeg. Daarbij raakte ze een draad. Na de onfortuinlijke landing klom dc Britschc avia- trice uit de cockpit en stapte in de auto, die naar de loods reed. Hoewefl ietwat geschrokken, herstelde zij zich gauw en ging tusschen een reusachtige me nigte door naar het Stadhuis. De kleine beschadigin gen aan het toestel kunnen de mecaniciens dusdanig herstallen, dat zij haar vlucht naar Sydey kan ver volgen.

Schager Courant | 1930 | | pagina 19