ayii SchagerCourant S. Coltof S. Coltof S. Coltof S. Coltof COSTUUMS. ft Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Het spoorwegongeluk bij Kursk. Protestbetoogingen tegen stierengevechten. Een interessante proefneming. De gestie van de dictatuur in Spanje. Verkeer?f»n<i3va!I?n in het buitenland. De Dusseldorfsche moordenaar. Binnenlandsch Nieuws. Het Schouwburgvraaj?stuk te Amsterdam opgelost. 30 Mark invoerrecht per 100 K.G. eieren. Laffe overval. Ernstig verkeersongeluk te Zandvoort. Doodelijk verkeersongeval bij Schoorldam. EEN GRIL VAN DE NATUUR. - Bovenstaande foto iaat ons een merkwaardige gril van de natuur zien. Het zijn n.l. twee van de vijf lammeren, welke met halve pootjes geboren tvefdendit voorjaar hij den heer W. Mostert te Westerland op Wieringen. Door het Zoötechnisch Instituut, directeur prof. dr. H. M. Kroonte Utrecht, zijn deze twee lammeren aangekocht. Zatenla/; 31 Mei 1930 73ste Jaargang. Nu 8671 Kanaalweg 142 Den Helder. Denkt U er om! Onze winkels zijn Maandag en Dinsdag GESLOTEN. 45 trein passagiers verbrand. Door de schuld van het treinpersoneel. V.D. verneemt uit Kowno: Naar uit Moskou wordt gemeld, publiceeren de bla den het resultaat van het onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeluk bij Kursk, waarbij 45 passa giers om het leven zijn gekomen en 23 personen gewond werden. Door de ontbranding van houtgeest, dat een on bekende reiziger bij zich had, vloog een wagen in brand Doordat een paniek uitbrak en de uitgangen gesloten waren, kon niemand den wagen verlaten. De verkeers- commissie liet een gerechtelijk onderzoek instellen te gen het treinpersoneel, dat niet voldoende energie en voorzichtigheid heeft betracht bij het reddingswerk. Stormachtige tooneelen te Melun en Nancy in Frankrijk. Te Meun is Hemelvaartsdag een stierengevecht ge houden voor een publiek van achtduizend menschen. Zeshonderd leden eener vereeniging tot bescherming van dieren, die in toeristen-auto's naar de arena waren gereden, protesteerden tegen het stierengevecht. Er ont stonden botsingen, waarna veertig menschen werden aangehouden. De betoogers werden ten slotte uitgedre ven. Deze stierengevechten te Melun, die Donderdag tot stormachtige tooneelen hebben geleid, waren niet ae eenige gevechten van dezen aard in Frankrijk. Ook te Nancy zijn dien dag stierengevechten gehouden. Hier hebben zij weliswaar niet zulke protesten uitgelokt ais te Melun, doch de stierenvechter werd door den stier zóó ernstig toegetakeld, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Een nader bericht omtrent de relletjes te Melun meldt nog, dat een der betoogers rookverspreidende bommen in de arena had geworpen, waarop het gerucht ontstond, dat er een poging tot brandstichting was gedaan. Ton slotte zijn de tegen het stierengevecht protesteerende bezoekers door politie en publiek uit de arena verwijderd Gesprek met een vliegtuig Berlijn-Los Angeïes. Een interessante proefneming is er Donderdag tus- schen Berlijn en een vliegtuig, dat boven Los An geïes vloog gehouden. De bekende Amerikaansche deskundige op vlieg- tuiggebied Millikcn en prof. von Karmann, van de technische hoogeschool te Aken, bevonden zich aan boord van dit vliegtuig en hielden om 15 uur Ame rikaansche tijd ("23 uur Berlijnsche tijd) een gesprek, dat ongeveer 10 min. duurde met Milch, den direc teur van de Duitsche Lufthansa, die aan een ge woon telefoontoestel zat. Het gesprek ging over den Hearst-zender te San Francisco. Het geluid kwam over den afstand van ongeveer 12.000 K.M. zoo goed over, dat men in het vliegtuig directeur Milch moest verzoeken niet zoo luid te spreken, daar elk woord uitstekend was te verstaan. Directeur Milch bracht de beste groeten en wen- schen van het Duitsche luchtverkeer en van de ge- heele Duitsche luchtvaart over. Men is in Duitsch- land verheugd, dat bij den huidigen stand van het vliegwezen dergelijke groote afstanden zonder moeite overwonnen kunnen worden. Tenslotte wcnschte directeur Milch den Amerikaan Milliken veel succes toe met zijn verder wetenschap pelijk werk. ERNSTIGE OVERSTROOMING OP JAVA. Een gehucht bedolven. Aneta seint uit Bandoeng: Ln 't onderdistrict Goenoeng Haloe, gelegen in het regentschap Bandoeng, heeft 'n hevige overstrooming plaats gevonden, waardoor het gehucht Tandjoeng is bedolven, terwijl 2 huizen plus een bedehuis en veel kleinvee werden meegesleurd. Padi-sawahs werden vernield en bruggen zijn weggeslagen. EEN REUZENHOTEL TE LONDEN. Beatty, de president-commissaris van de Canadian Pacific Railway, heeft medegedeeld, dat zijn maat schappij een bouwterrein in het hart van Londen zocht voor een hotel met ongeveer 1000 kamers. De kosten ervan worden op ruim 24 millioen gulden ge schat. Uit Madrid: De minister van financiën Alvarado, is tot voorzit ter benoemd van een commissie belast met het op spellen van ecu rapport over de gestie van de re- gcoring tijdens dc dictatuur. TREIN DOOR EEN CYCLOON UIT DE RAILS GEWORPEN. Eenige slachtoffers. Bij Sahbporr Kamal in Britsch-Indië, is een gedeel te van een sneltrein door een cycloon over een dijk geworpen, waardoor twee personen werden gedood en vijf zwaar gewond. ALGEMEENE MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIë? In Belgische industrieele kringen heerscht een ze kere onrust in verband mer het besluit der mijn- directies om de loonen met 5 pet. te verlagen, een maatregel, die 10 of 15 Juni in toepassing treedt. Dit besluit, gemotiveerd door het feit. dat de voor raad steenkolen 30 April jl. f 1.326.740 ton bedroeg te gen 494.680 ton einde April 1929, wordt door de ar^ beiders zeer slecht ontvangen en zou wel, naar wordt gevreesd, tot een algerneene mijnwerkerssta king aanleiding kunnen geven. Auto door een D-trein gegarepen. O; herhaald verzoek de baanwachter de boo men nog even geopend. VD. verneemt uit Munster: In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een D trein bij den spoorwegovergang oostelijk van hot station Bruchlen op een auto gereden, waarin oen zestal personen gezeten was, afkomstig uit Osna- bruck. Een der inzittenden was op slag dood. iVer andere inzittenden werden gewond, van wie twee zwaar. De auto werd geheel verpletterd, terwijl dc locomotief licht beschadigd werd. De spoorboomen waren reeds neergelaten. Door het herhaald verzoek der inzittenden van den auto om de spoorboomen nog even te willen openen, had do baanwachter zich laten overhalen met het vermelde noodlottige gevolg. Vliegtuig van 600 meter neergestort Te Krakau heeft op het vliegveld een ernstig onge luk plaats gehad. Van een vliegtuig, dat zich op 60C meter hoogte bevond, braken plotseling beide vleu gels, waardoor het omlaag stortte. De inzittende, een kapitein-vlieger, werd onder het wrak bedolven. Auto tegen een boom. Twee dooden. De chauffeur jaagt zich een kogel door het hoofd. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is bij Wittenberge in den nacht van Donderdag op Vrijdag een auto op den straatweg tusschen Karstaedt en Blüthen tegen een boom gereden en in een sloot terecht gekomen. Van de inzittenden werden 2 personen gedood. De chauffeur, die ondanks de hevige botsing ongedeerd was gebleven, was zóó overstuur, dat hij naar zijn worfing te Karstaedt ging en zich daar een kogel door het hoofd joeg, hoewel hij, naar een commissie van onderzoek gistermorgen constateerde, geen schuld aan het ongeluk heeft. De auto van den Belgischen koning over rijdt een kind. De corr. van de „Msb." meldt uit Brussel: Toen op Hemelvaartsdag koning Albert zich per auto naar Evere begaf, om er een groot militair vliegfeest bij te wonen, heeft onderweg zijn auto een negenjarig kind, Max Roose, overreden, dat zwaar gekwetst werd. De koning, zeer onder den indruk van het gebeur de, is medegegaan in het arbeidershuisje waar de knaap werd binnengedragen en is daar gedurende ruim een half uur bij het kleine slachtoffer gebleven. Kanaalweg 142 Den Helder. Onze Reclame Eiken Slaapkamer Compleet f 139.00. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Vier ernstig gewonden. Uit Lissabon 29 Mei: Op den weg naar Montemor Novo heeft een ernstig automobielongeluk plaats gehad. De Portugeesche oud-minister van landbouw, dr. Oliveira, de alge rneene beheerder der bezittingen van ex-koning Ma- nuel, Phillippo Jesus, en de vertegenwoordiger van den ex-koning, Alves, werden ernstig gewond. De toestand der eerste twee is verontrustend. De chauf feur verkeert in levensgevaar. BLOEDIGE FAMILIETWIST. Met een handgranaat beslecht Naar Berlijnsche bladen uit Sofia melden, heeft in het dorp Salali een boer, die in onmin leefde met een bloedverwant een handgranaat in diens woning gewor pen, waardoor 9 personen zwaar gewond werden. Twee der slachtoffers zijn reeds overleden, terwijl twee kin deren van den schrik krankzinnig werden. AUTO IN EEN RAVIJN GESTORT. Vijf dooden. Te Dalhousie in Punjab is een auto van een mili tair konvoci in een ravijn gestort. Vijf Indiërs wer den gedood en dertien gewond. WEER EEN GEVANGENISOPROER IN AMERIKA. Een doode. Uit Londen, in den Amerikaanschen staat Ohio, wordt gemeld: De bewakers eener plaatselijke gevangenis waren genoodzaakt op 4 gedetineerden te schieten, toen de ze poogden te ontvluchten. Een gevangene werd gedood. Steeds nieuwe bekentenissen over ge pleegde misdrijven. De tot Donderdagmiddag voortgezette verliooren en onderzoekingen tegen den Dusseldorfsehen moorde naar, Peter Kürten, heeft weer verschillende afgrijse lijke détails aan het licht gebracht van rle beestach tige wijze, waarop de moordenaar te werk ging. De onderzoekingen hadden o.a. ten doel de feiten vast te stellen met betrekking tot de reeds bekende voorvallen van 20 Aug. 1929, waarvan het eerste slachtoffer mej. Goldhauscn was. Kürten, die haar in de duisternis achtervolgd had, bracht haar in het voorbijgaan een steek toe met de bedoeling, zooals hij verklaarde, haar in het hart te treffen. Het slachtoffer zakte ineen en Kürten ging verder in de overtuiging, dat hij haar doodelijk ge troffen had. Op de Erkrathcrstrasse ontmoette hij vervolgens mejuffrouw Mantel. Hij trachtte haar'zijn gezelschap op te dringen, doch zij ging zonder een woord te spreken, naar de overzijde van de straat. Kürten keerde zich eerst om, doch achtervolgde haar daarop en bracht haar een steek in den rug toe. Volgens zijn verklaring heeft hij nog een tweeden steek toege bracht, doch hij wist niet te zeggen, of deze steek ook getroffen heeft. Kurten vervolgde daron zijn weg langs den Ga- terweg naar de Wilhelm Heinriohstrasse, waar'hij dc getuige Kornblum trof, wie hij eveneens een steek in den rug toebracht Ten slotte gaf Kürten een beschrijving van den overval op Karoline Herstrass uit Neuss, die hij in de Dussel geworpen heeft. Zijn verklaringen stem men met die van het slachtoffer nauwkeurig overeen en het bewijs is geleverd, dat Kürten in dit geval de dader is geweest. Verder is een door Kürten voor het eerst vermeld geval onderzocht, dat tot nu toe onbekend was ge bleven. In Maart j.1. sprak hij op het plein voor het station een meisje aan, wier naam hem onbekend was, doch dat intusschen opgespoord is. Hij bezocht met haar eerst een café en lokte haar vervolgens mede naar een bosch. Hier viel hij het meisje aan en trachtte haar te wurgen. Zij verweerde zich ech ter zoo krachtig, dat zijn voornemen, om haar te doo den, verijdeld werd. Zij wist uit zijn greep te komen en de vlucht te nemen. Teneinde voortaan zijn doel niet te missen had Kurten voro zijn verdere moordplannen 2 dagen voor zijn arrestatie de twee hamers, waarvan dezer dagen reeds sprake is geweest en die als moordwerktuigen moesten dienen, verstopt op een plaats in de buurt waarvan hij verdere moorden wilde plegen. Het is gister gelukt deze twee hamers te vinden. Zij waren door 2 jongens gevonden precies op de plaats welke Kürten aangegeven had. De jongens hadden intusschen de hamers reeds weggegeven aan anderen. Kurten herkende ze als zijn eigendom, toen zij hem werden getoond. Het onderzoek wordt thans ook gevolgd door dr. Kopp en „Kriminalrat" Gennat uit Berlijn, die te Dusseldorf zijn aangekomen. De leiding van de ver- hooren en van dc onderz ekingen, die verder nog noodig mochten zijn. blijft echter in handen van het hoofd der recherche te Dusseldorf. V.D. verneemt d.d. gisteren nog uit Dusseldorf: Heden is het gerechtelijk voor-onderzoek tegen Kurten., den Dusseldorfsehen moordenaar, officieel geopend. Hii is door den rechter van instructie voor het eerst officieel gehoord. Kürten's zondenregister Volgens berichten uit Keulen, heeft de Dussel dorfsche morodenaar Peter Kurten bekend, in den zomer van 1929 nog een moord te Keulen te hebben gepleegd, nl. op het 10-jarig dochtertje van den ca féhouder Klein. Aanvankelijk werd een familielid van den moord verdacht, doch later vrijgesproken. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN ROEMENIë. V.D. verneemt uit Boekarest: Te Moreni heeft een hevige gasontploffing plaats gehad toen een 50-tal arbeiders in een tunnel aan het werk was. Drie ingenieurs en 26 werklieden werden gewond, terwijl een arbeider gedood werd. De overi gen konden zich in veiligheid stellen. EEN VOGELTREKSTATION OP TEXEL. Op Texel zal een vogeltrekstation worden gesticht. De „Vogelwarte" te Helgoland heeft den heer S. M. van der Galiën, natuur-historicus en journalist te Utrecht, aangezocht zich met de leiding te willen belasten. De heer Van der Galiën heeft deze opdracht aanvaard en zal zich binnenkort op het eiland Texel vestigen. Kanaalweg 142 Dón Helder. Deventer Staaldraadmatrassen vanaf f 12.50. GROOTE TENTOONSTELLING OP TEXEL. Te Den Burg op Texel wordt begin September a.s. door de gezamenlijke landbouworganisaties een groo te land- en tuinbouw- en vec-tentoonstelling georga niseerd. DRUK BEZOEK AAN SCHIPHOL. Op Hemelvaartsdag hebben vele Amsterdammers een bezoek aan Schiphol gebracht. Ilct aantal bezoe kers bedroeg 4600, en 198 personen maakten rond vluchten. Ook rle internationale luchtlijnen waren mooi bezet. Twee gezelschappen als vaste bespelers. Komt neer op 1.1 a 1.5 cent per ei of 20 a 25 van de waarde of wel ruim f 10 mil lioen. Hoe belangrijk onze uitvoer van eieren naar Duitsch- land is, en dus hoe funest de verhooging van 5 tot 30 mark invoerrecht per 1C0 K.G., kan neg eens blijken' uit de cijfers: in het afgeloopen jaar voerden wij naar onze Ocstelijke buren uit 57% millioen K.G. van de 81% mill. K.G. totaal; dat is dus 70% van onzen geheelen eierexport. De waarde van die uitvoer bedroeg f 47.1 millioen van de f 70 millioen waarde, zoodat. gerekend naar dc waarde. Duitschland 67% van onze eieren afneemt. Wat beteekent een invoerrecht van 30 mark per 100 K.G. eieren, het zesvoudige dus van het thans nog geldende tarief? Het beteekent een belasting van 1.1 a 1.5 cent op èlk in Duitschland Ingevoerd ei. Het komt overeen met 20 a 25 van de gemiddelde waarde en zal bij gelijken Invoer als in 1929. een bedrag van 10.36 millioen guldtn in de Duitsche schatkist doen vloeien, in plaats van 1.72 millioen, zooals op het oogenblik. Hbl. Een meisje door haar vroegeren verloofde met een mes ernstig gewond. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd een bewoner van Coevorden. komende per auto van. Hoo- geveen. waar hij een vergadering had bijgewoond, aan gehouden door twee personen, die hem verzochten een in erge mate met een mes verwond meisje naar den dokter te Nieuweroord te brengen. Hij voldeed aan dat verzoek en nam het meisje, dat half liggend en half zittend tegen een boom aan leunde op en bracht haar in half bewusteloozen toestand naar Nieweroord. Zij bleek te zijn mej. A. B. te Nieuweroord, die met haar verloofde aan het wandelen was. Op zeker oogen blik waren van achtér een boom drie jongens te voor schijn gekomen onder wie haar vroegere verloofde J. Sch. te Nieuweroord. Deze sneden de jas van haar ver loofde. den heer A. K.. in reepen, maar raakten zijn lichaam niet. Het meisje wilde tusschenbeiden komen en keeg toen een slag met het mes over den rechter on derarm, waardoor een vreeselijk diepe wonde ontstond en drie pezen doorgeslagen werden. De dokter te Nieuweroord kon de wonde niet hech ten en adviseerde opneming in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen. Daar is het meisje verder behandeld. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. De motorrijder en duorijdster ernstig ge wond opgenomen. Den avond van Hemelvaartsdag in op den Zeeboule vard te Zandvoort, een ernstig motorongeluk gebeurd, doordat een motorrijder, uit Vclsen, toen hij wilde uit wijken voor een stilstaanden auto. door een verkeerde manoeuvre te veel naar links aanhield, waardoor hij met een uit de tegengestelde richting komende auto in bot sing kwam. De bestuurder van dezen laatsten auto had de tegenwoordigheid van geest, om, ondanks de groote snelheid, waarmede hij reed. eveneens naar links uit te wijken, waardoor beide voertuigen elkaar rakelings passeerden. De motorrijder werd ernstig aan hoofd en beonen ge wond en na door Dr. Willem3 te zijn verbonden per auto naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De duorijdster werd van het motorrijwiel geslingerd en eveneens ernstig gewond opgenomen. Zij had het ongeluk bij haar val in aanraking te komen met liet langs den weg staande prikkeldraad. Wat aanvankelijk als een noodoplossing inzake de bespeling van de Stadsschouwburg te Amsterdam was beschouwd, is tenslotte een feit geworden. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft thans een beslissing genomen en de beide sollicilanten, het Amst. Tooneel (VerkadeVan Dalsum) en de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel (SnalbornVerbeek) als vaste bespelers aangewezen, met een subsidie van f 155.006. Wethouder Polak deelde nog mee. dat bij B. en W. geen plannen bestaan tot het bouwen van een noodschouwburg, maar dat in den loop van den zo mer voorstellen zijn te verwachten voor den bouw van nieuwe schouwburgniimte. DEN NEK GEBROKEN. Een 35-jarige gehuwde arbeider, bezig nv ver ven van een gashouder te Zeist, viel v.i:i ui- sten omloop op den tweeden, waar de man met ge broken nek levenloos bleef liggen, tot men na zijn vermissing het slachtoffer vond. Een 68-jarige wielrijder door een auto aan gereden en kort daarop overleden. Woensdagmiddag is de 68-jarige Jb. Mantel, af komstig uit Hauwert, opgenomen in het huis der Diaconie te Alkmaar, toen hij naar Schoor! fietste, nabij Schoorldam door een auto aangereden. Met ecu ernstige hoofdwond is hij naar Alkmaar vervoerd, waar hij hij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Kanaalweg 142 Den Helder.

Schager Courant | 1930 | | pagina 5