Alicicen Bitlis- AilHttllit- Lllilllllltl STER-TABAK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. Vóór den sprong over den Oceaan. Pleziervaartuig gezonken. Opnieuw een gevangenis in Amerika bestormd. Ernstige ongevallen bij auto-rennen. Een griezelige vondst Binnenlandsch Nieuws. Ernstig ongeluk in Zuid-Limburg. De Landbouwtentoonstelling een Paarden markt te Opmeer. Dinsdag 3 Juni 1930. umn 73ste Jaargang No. 8672 COBRA»! Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers C cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De Oceaan-vlieger Kingsford Smith met de Southern 3ross naar Ierland vertrok ken. De eerste Nederlandsche vlieger over den Oceaan. Onder groote belangstelling is Zaterdagmorgen de Southern Cross van Schiphol naar Londen vertrok ken. Het 3-motorige Fokkervliegtuig, dat met den eige naar den Australischen vlieger Kingsford Smith, drie kwart van clen aard'bol heeft omgevlogen, is door de Fokkerfabrieken te Amsterdam weer keurig en in de beste conditie afgeleverd en heeft Zaterdagmorgen den aanloop gemaakt voor den sprong over den At- lantisohen Oceaan, waardoor de Southern Cross dan den geheelen aardbol zal hebben omvlogen. Velé familieleden, vrienden en kennissen van onzen Nederlandschen piloot E. v. Dijk, waren aanwezig, om afscheid te nemen van den eersten Nederlander, die een Oceaan vlucht gaat ondernemen. Toen de bemanning voltallig was (het wachten was op den Engelschen navigator) verhief zich de Southern Cross, nagewuifd en vergezeld van de goe de wenschen van een kleine groep belangstellenden, in de lucht en verdween het in de richting van Londen. Van Londen gaat het verder naar Ierland en wel naar het plaatsje Curragh aan de Westkust van het eiland en daar hoopt Kingsford Smith ongeveer over 14 dagen zijn aanloop te nemen voor den groo- ten sprong over den Atlantischen Oceaan, de laat ste, maar de moeilijkste en hachelijkste étappe van zijn reis om den aardbol door de lucht. 29 passagiers verdronken. V.D. verneemt uit New York: In de nabijheid van Santa Monica in Californië is !het pleiziervaartuig „Ameco" door tot nu toe onbe kende oorzaak gezonken. Negen en twintig passagiers zijn om het leven ge komen, terwijl dertig passagiers gered konden wor den. Volgens een nader bericht van United Press uit Santa Monica is een motorboot, waarop zich circa €0 personen bevonden, die aan een vischwedstrijd hadden deelgenomen, op den terugweg naar Santa Monica omgeslagen. Toen door een golf het roer on klaar werd renden de passagiers allen naar een zijde van de boot, met het gevolg, dat deze kapseisde. Dertig der passagiers konden worden gered, zoodat men vreest, dat de overige dertig opvarenden om het leven zijn gekomen. Tot heden heeft men vijf lijken, waaronder twee van kinderen, kunnen bergen. Om een neger te lynchen. Het N.T.A. seinde Zaterdag uit New York: Te Chickaolia in den staat. Oglahoma is het tot uit spattingen gekomen van denzelfden aard, als inlangs te Shcrman in den staat Texas hebben plaats gevon den. Een uit omstreeks 1000 personen bestaande menig te trachtte gisteren te Ghiokaohma een neger te lyn chen, die wegens het aanranden van een blanke vrouw in de gevangenjus was opgesloten. De menigte slaagde erin, de gevangenispoort te vernielen en tot de binnenplaats door te dringen. Daarop kwam men aan een stalen deur, die evenwel aan alle pogingen om haar open te breken weerstand bood. Ten slotte arriveerde bereden politie met machi negeweren, die de indringers verjoeg. De situatie is echter nog altijd in hoogc mate gespannen. Race-auto vliegt tegen een tribune op. Vijf dooden, vele gewonden. V.D. verneemt uit New York: Bij twee autorennen in de Vereenigde Staten hebben zich ernstige ongevallen voorgedaan, die in totaal vijf dooden hebben geeischt. Te Winchester in den staat In- liana. verloor een coureur de macht over zijn stuur en de renwagen reed met volle vaart op de menigte toe schouwers in. Vier personen werden gedood en twintig gewond. Het tweede ongeluk gebeurde bij autorennen in In- dianapolis. Ook hier reed een race-auto in volle vaart tegen de afrastering van de renbaan. De coureur werd gedood, terwijl zes personen werden gewond. BOTSING TUSSCHCN TREIN EN AUTO. Zes dooden. Uit Santiago de Chile wordt gemeld, dat bij een hotsing tusschen oen trein en een auto op een spoor wegovergang bij Vina del Mar in de provincie Val- paraiso zes personen gedood en verscheidene gewond werden. IN EEN TON DEN NAGARA-WATERVAL AF. Uit Niagara fOntario) wordt gemeld: William Hall is ongedeerd in een stalen ton den Niagara-waterva! afgekomen. Het is de eerste maal, dat een dergelijke poging is geslaagd. Faket met afgesneden menschenooren uit den trein geworpen. Zaterdagmiddag heeft een onbekende bij Ujazd in Po len, niet ver van Lodz een in geel papier gewikkeld pa- ket uit het venster van een personentrein geworpen. Een wegwerker vond het pakje, opende het en vond daarin tot zijn schrik dertien paar menschenooren. De politie werd onmiddellijk van de griezelige vondst in kennis gesteld. Tot nu toe zijn de pogingen om de iden titeit van den passagier vast te stellen vruchteloos ge bleven. De recherche van het district Lodz heeft telegrammen verzonden aan de universiteiten Krakau, Lemberg on Lublin, waarin gevraagd wordt of in de antomische in stituten soms een groot aantal menschenooren wordt vermist. Te Lodz is men zeer verontrust, wat tot aller lei fantastische geruchten aanleiding geeft. GRONDVERSCHUIVING OP EEN SPOORLIJN. Aan een groot gevaar ontsnapt Op de spoorlijn KopenhagenFrederikssund heeft een aardverschuiving plaats gehad, welke ernstige gevolgen had kunnen hebben. Thans gebeurde het terwijl er een goederentrein passeerde, waardoor 4 wagons in de diepte rolden, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Er was echter nog geen half uur van te voren een volle passagierstrein gepasseerd, zoodat deze aan een groot gevaar ontsnapt zijn. Daar op deze lijn slechts enkel spoor ligt, zijn de passagiers eenige dagen genoodzaakt ter plaatse in een anderen trein over te stappen. EEN ONGELUK BIJ EEN VERTOONING VAN- LUCHT ACROBATIEK. Boven Tamworth, in Australië, was, volgens een tele gram uit Sydney, een vlieger die een passagier bij zich had, met zijn toestel aan het kopje duikelen en andere kunsten aan het maken, toen de schroef van het vlie- tuig weggeslingerd werd. Het toestel stortte voor de verschrikte toeschouwers in de hoofdstraat neer. De vlieger en zijn passagier werden op slag gedood. De gedoode vlieger was Frank Mitchell, die het vlieg tuig vergezelde, hetwelk indertijd kapitein Kingsford Smith met zijn toestel Southern Cross in de Australi sche wildernis ontdekte, toen deze daar eenige maanden geleden aan het begin van zijn vliegtocht naar Enge land verdwaald was geraakt. Scholieren door een vallend rotsblok ge troffen. Een doode, drie zwaar en een licht gewond. Zaterdagmiddag werd uit Heerlen in Zuid-Limburg gemeld: Een groep leerlingen van de rijkskweekschool te Haarlem, die een uitstapje maakten naar Zuid-Lim burg, bezocht vanmorgen de rotswoningen te Geul- lem. Waarschijnlijk tengevolge van het slaan met wandelstokken, is een steen van ongeveer 700 K.G. uit den rotswand losgeraakt. Deze stortte op de jon gens, doodde een van hen, een jongen uit Zandvoort, verwondde drie der jongens zwaar en een licht. De reddingsbrigade der mijnen is naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit noodlottige ongeluk worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Een gezelschap van 73 leerlingen en 7 leeraren van de Rijkskweekschool te Haarlem heeft, een vier- daagsch bezoek aan Valkenburg gebracht, dat Zater dagmiddag zou eindigen. Zaterdagmorgen werd tot besluit van het verblijf te Valkenburg een uitstapje gemaakt naar de verla ten rotswoningen te Geul hem. De groep klom over een in den rotswand uitge houwen trap naar een der woningen. Er bleek ner gens uit, dat ecnig gevaar dreigde. Toen een gedeelte der leerlingen in de woning was, viel plotseling een 3000 K.G. zware steen uit het dak. Hierdoor werd de 17-jarige P. Vissers uit Zandvoort op slag gedood. Ge wond werden verder de 17-jarige mcj. A. Jellema uit Haarlem, die een niet ernstige -beenfractuur kreeg; de 17-jarige J. Lieven, die een zeer ernstige beenfrac- tuur opliep en welke vermoedelijk tot verlies van het been zal leiden en de 11-jarige L. Lcesma. Deze laat ste kreeg een ernstige beenwonde. Nog andere leer lingen kregen verwondingen, welke evenwel niet van ernstigen aard waren. Het stoffelijk overschot van Piet Vissers, dat slechts na groote moeite geborgen kon worden, werd overgebracht naar het St. Josephziekenhuis te Heer len. De drie gewonden, hierboven genoemd, worden verpleegd in het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht. Een onderhoud met den directeur der kweekschool. Hoe kon het ongeluk ge beuren? Zaterdagavond half tien is het gezelschap te Haar lem teruggekeerd. „Hoe kon het ongeluk gebeuren?", werd clen direc teur gevraagd, „waren er geen waarschuwingen ge geven; was men op iets dergelijks niet voorbereid?" „Van dat alles niets", was het antwoord. Het ge bied is particulier bezit, maar men krijgt op de wan deling geen geleider mee, die de aandacht zou kun nen vestigen op gevaarlijke punten. Er staat ook geen enkel waarschuwingsbord; dus een vreemdeling weet niet beter, of het is overal veilig. En dit", zei de directeur met nadruk, „wil ik vóór alles vaststellen: de leerlingen hebben zich op de heele reis volkomen ordelijk en rustig gedragen. Zij waren vroolijk, maar van baldadigheid of ruwheid was geen sprake. Die mogelijkheid is dan ook noch door den burgemeester, die spoedig aanwezig was, noch door den wacht meester der marechaussee, die ook ter plaatse kwam, geopperd. Trouwens, uit den loop van het ongeval blijkt wel, dat er van eenige baldadigheid niet eens sprake behoefde te zijn. De zoldering liet eenvoudig las en vieJ in groote brokken omlaag. De burgemeester uitte de veronderstelling, dat langzamerhand scheuren zijn ontstaan, waaraan geen aandacht is geschonken. Het groote verkeer in de na bijheid kan daarvan oorzaak zijn geweest. In elk ge val was het in die woningen niet in orde, en men liet het zoo zonder den bezoekers ook maar eenige waarschuwing te geven. Elk ander reisgezelschap had dus hetzelfde kunnen treffen. Hoe gevaarlijk het was, bleek daaruit, dat de neer vallende steenen niet alleen in de rotswoning vie len, maar ook op den weg terecht kwamen, zoodat ook anderen hadden kunnen worden getroffen. De directeur en de leeraren, die door het ongeval natuurlijk zeer ontdaan waren, meenden, dat hier door geringe zorgzaamheid en gebrek aan toezicht bij de verzorging van dit Limburgsche gebied, waar jaar lijks zoovele bezoekers komen, een ramp als deze kon voorkomen. Noch aan de leerlingen, noch aan hun geleiders kan, n ar hun overtuiging, eenig verwijt worden ge maakt. Zij hebben zich als rustige en ordelijke men- schen gedragen. KANO OMGESLAGEN. Een jongen van den dood gered. Men meldt uit Nieuwer Amstel: Op de Nieuwe Meer is Vrijdngamiddag een kano omgeslagen waarin een 13-jarige jongen was gezeten. Deze geraakte te water en zonk onmiddellijk. Een passeerende schippersknecht wist den knaap, na drie maal gedoken te hebben boven water te brengen. Toepassing van kunstmatige ademhaling had op den bewusteloozen jongen na ruim 1H uur het ge- wenschte resultaat. ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Auto door een trein gegrepen en ver nield. Zaterdagmiddag is te Zelhem een vrachtauto van de firma S. en N. uit Hengelo (G.) op den onbewaak- ten overweg door den trein uit Ruurlo gegrepen. De auto werd totaal vernield, de inzittenden kwa men met den schrik vrij. Het uitzicht ter plaatse wordt eenigszins belem merd door het hooge roggegewas. KLOPJACHT OP INBREKERS. De dieven in de duisternis verdwenen. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 3 uur werd de landbouwer A. C v. P., aan den Haagweg 74 te Leiden uit den slaap gewekt door gestommel in zijn woning. Toen hij beneden kwam, zag hij twee surveilleerende politieagenten, die later twee perso nen ontmoetten. Toen deze door de politie gesom meerd werden halt te houden,, sprongen zij over een sloot. Een der agenten zond toen een revolver schot na, waarop een hunner een grooten koffer, welke kleeren bleek te bevatten in de sloot wierp. Over de weilanden wisten beide inbrekers, te ontko men. Er wordt een bedrag van f 400, benevens een aantal gouden en zilveren voorwerpen vermist. De afdeeling Opmeer en Omstreken van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw hield Maandag 2 Juni haar jaarlijksche tentoonstelling en paardenmarkt en ditmaal weer eens begunstigd door bijzonder mooi weer. En waar deze belangrijke factor voor het welslagen van dezen dag dan aanwezig was. kon het niet anders of de voorzitter van de afdeeling, de heer G. Stapel Gz., Sr., wees daar in zijn openingswoord met blijdschap op. Im mers met goed weer komt deze eerste Maandag in Juni, dien spr. noemde den grooten dag van Westfries- land, eens goed tot zijn recht, wat de vereeniging vorig jaar. met slecht weer,ja reeds 3 maal heeft ondervonden Is het weer goed en het staat er vandaag goed voor, dan is welhaast het welslagen verzekerd, en dan ls alle moeite, die men zich voor tentoonstelling en paarden markt heeft getroost, beloond. Met de beste wenschen voor het welslagen dan, verklaart spr. de tentoonstel ling voor geopend. Het tentoonstellingsterrein Is ook nu weer goed bezet, en het ls vooral de rubriek pluimvee en konijnen, die met een groot aantal nummers is bezet. Ook het voor terrein dat ingenomen wordt door de diverse inzenders van automobielen, landbouwwerktuigen, rijwielen enz. biedt weer veel bezienswaardigs. Daar is de bekende firma Berends en Co., Schagen met Westfalia-melkma- chine met benzinemotor en landbouwgereedschappen, de firma Jac. Met. Alkmaar, met en mooie inzending au tomobielen, de heer A. Peereboom, Nieuwe Niedorp, za delmakersartikelen. de firma De Reus en Groenewoud, Winkel, Citroenauto's, J. Moeijes, Heerhugowaard, met zijn pracht-collectie motorrijwielen. Ariël en Rudge Whit- worth, enz. enz., die allen het beste op hun gebied ex poseerden, en wier inzendingen groote belangstelling trokken. De paardenmarkt gaf een gezellige drukte, er was een flinke aanvoer en er werden hooge prijzen besteed; im mers er is gras genoeg. Voor de tentoonstelling was in de morgenuren een be hoorlijke belangstelling al zijn het op dezen dag het concours hippique en de landelijke rijvereenigingen die de belangstelling trekken. Bekroningen. Automobielen, ter opluistering. Ie prijs Jac. Met tn Luiting, Alkmaar, Hoorn, Buick; 2e prijs firma Ott en Bloemendaal, Hoorn, Fiat: bij loting werden de 3e en 4e prijs toegekend aan: 3e prijs N.V. Automobielmaat schappij Hoorn, en 4e prijs K. de Reus. Hoorn, Citroën. Paarden, 3-jarigen: le prijs C. Stoop, Wogmeer, 2e pr. G. Weel, Beemster, Een pijprooker, die voor het eerst kennis maakte met riep uit: „Had ik dat maar eerder geweten! Maar het spreekwoord zegt: „Beter laat dan nooit, en hij haalt nu de schade weer in. 2-jarigen: le prijs P. Wijnker, Opmeer, 2e prijs P. Slag ter Kz., Gouw, Hoogwoud, 3e prijs P. v. d. Oord, Aarts woud; I-jarigen le prijs KI. Slagter, Spanbroek. Merries met veulen: le prijs C. Stoop, Wogmeer, 2a prijs A. C. Buijs, Ursem, 3e prijs P. Wagenmaker, Weere, Abbekerk. Van de overige bekroningen vermelden we: Wolvee, geregistreerde Texelsche melkschapen: le en 2e prijs wed. Langedijk, Weere, Abbekerk: Geregistreerde Texelsche ooilammeren: le prijs wed. H. Langedijk, Ab bekerk, 2e prijs Gals, Gouw, Hoogwoud. Niet geregistreerde lammeren: le prijs G. de Jong, Spanbroek, 2e prijs A. Schipper, Opmeer; 1-jarige weide- schapen: le prijs C. Wit Dz., N. Niedorp, 2e prijs G. Sta pel Jz., Sijbekarspel. Geregistreerde Texelsche ram-lammeren, le prijs wed. H. Langedijk, Abbekerk, 2e prijs J. Wagenmaker, Abbe kerk. Geregistreerde Texelsche rammen van 1 jaar: le prijs C. Langendijk Jz., Weere, Abbekerk, 2e prijs J. v. Ber- kel, Wognum; Geregistreerde Texelsche rammen, ouder dan 1 jaar: le prijs wed. H. Langedijk, Abbekerk, 2e prijs Glas, Gouw, Hoogwoud. Varkens, geregistreerde drachtige zeugen: le en 2e prijs P. Borst, Heerhugowaard: Geregistreerde beeren, jonger dan 1 jaar, A. de Haan, Beemster. Melkgevende geiten: le 'prijs K. Groot Kz., Hoogwoud, 2e prijs N. Niele, Weere. Pluimvee en konijnen: le en 2e prijs R. Hoogland, Hoogwoud, witte Leghorns, 2e prijs KI. Groot Kz., Hoog woud, Rhode Island Reds; le prijs Th. Roep, Schagen, Barnevelders: le prijs C. Commandeur, Hoogwoud, Acond.; le prijs D. Pijper, Opmeer, Krielwyandottcn; 2e prijs P. Smit. Beemster. Krielhoenders: 2e prijs R. Mul, Opmeer, Krielkip met kuikens; le prijs KI. Groot Kzn., Hoogwoud, kloek met kuikens, witte Leghorns, 2e prijs idem. kloek met kui kens Rhode Island Reds; le en 2e prijs R. Hoogland, Hoogwoud, witte Leghorns; le prijs idem Rhode Island Reds; le prijs P. Koenis, Hoogwoud, kuikens met bui ten-kunstmoeder; 2e prijs P. Groen, Lagehoek, Rhode Island Reds; le prijs idem Hollandsche spreeuwkoppen; le prijs F, Groten, witte loopeenden: 2e prijs R. Mul. Opmeer, idem; le prijs P. Deken, Hoogwoud Khaki Camp. bell eenden; 2e prijs A. Zwaag, Langereis, doffer met duif, Raadsheeren; le prijs R. Mul, Opmeer, kal koen met kuikens. Voor inzendingen eieren werden toegekend: le prijs KI. Groot Kz., Hoogwoud; 2e prijs R. Hoogland, Hoog woud, twee le prijzen en drie 2e prijzen aan P. Groen, Langereis, en le prijs aan F. Grooten, Opmeer. Konijnen: le prijs Th. v. d. Gracht. Schagen. Blauwe Weener ram, 2e prys idem, zwarte Weener voedster; le prijs A. Klaver, Opmeer, Russische brandneus ram. 2e prijs idem. idem voedster; le prijs J. Koeten, Aartswoud,- Hollandsche voedster; le en 2e prijs C. Moeijes, Schagen, Cincllla kleine voedster, 3e prijs Th. v. d. Gracht. Scha gen, Cincllla groote ram; le prijs N. Leijen, Schagen, Angora-voedster, 2e prijs W. Groot Pz., Twisk,: lc prijs D. Prinsen, Spanbroek, witte Vlaamsche reus met jon gen; le prijs W. Delisser, Spanbroek, Ckncilla met jon gen. Bovendien werden in deze afdeelingen een flink aantal eervolle vermeldingen toegekend. Als te ongeveer 1 uur de bekroonde paarden enz. voor afgegaan door het schier onvermoeide muziekcorps, in den ring verschijnen, dan hebben reeds honderden per sonen zich een plaats om den ring veroverd en nog steeds groeit het aantal bezoekers aan. De paardensport heeft, ondanks de groote toename van het automobol- verkeer, wederom groote belangstelling en de kranige wijze waarop de landelijke rijvereenigingen „Beijaerts" Beemster, „Anna Paulowna" te Anna Paulowna, Heiloo en omgeving; „Bucephalus" te Barsingerhorn en West friesland" te Zijpe e.a. op het terrein verschijnen, om straks hun „kunnen" te demonstreeren, trekt reeds groote aandacht

Schager Courant | 1930 | | pagina 1