COÖPERATIEVE BROODBAKKERIJ EN VERBRUIKS- VEREENIGING „DE TIJDGEEST" TE WINKEL. Marktberichten. Ledenraad op Zaterdag 31 Mei 1930 te Winkel, ten huize van den heer R. Laan. Aanwezig 47 leden, benevens het bestuur. De Voorzitter opent mei een woord van welkom de vergadering en heet in het bijzonder welkom de nieuw gekozen leden. De resultaten, zegt de voorzitter, zijn het afgeloo- pen jaar niet zoo geweest als het bestuur zich had voorgesteld. De heerschende malaise in verschillende takken van bedrijf heeft vooral ten plattenlande haar invloed doen gevoelen ook in de coöpera tie, maar spreker hoopt, dat de door de malaise ge troffenen zullen inzien, de behoefte m zich aan te sluiten bij de coöperatie, teneinde hunne koopkracht te verhoogen. De Secretaris leest daarna zijn keurig gestelde no tulen voor, welke na een kleine opmerking van den heer De Pree onder dankzegging worden goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede, het verloop der districts vergaderingen. deze zijn zeer serieus opgevat en hebben veel werk gevraagd. Aan hen, die geregeld die vergaderingen hebben medegemaakt, brengt spre ker een woord van dank Het bestuur was ook over het verloop zeer tevre den en geen ernstige klachten werden op die verga deringen gehoord. In het geheel zijn de districts vergaderingen door 400 inenschen bezocht en spre ker hoopt dat dit zal bijdragen tot den bloei der vereeniging. De controlerekening, waarmede het aanvankellijk niet te best was, geeft na de aanstelling van den heer ten Hoorn als winkelchef, een heel ander beeld. Een compliment aan den heer ten Hoorn is hiervoor op zijn plaats. Alle districtsvergaderingen zijn ook bijgewoond door den heer E. van dor Wal, propagandist der vereeniging en die heeft goed werk gedaan, waar voor een woord van dank hem toekomt, De bedrijfsleider, de heer H. Beukman, is benoemd tot lid van den Coöperatiën Raad en wordt met de ze onderscheiding geluk gewcnscht. Voorts, dat Wijn en Melk beiden zijn ontslagen wegens oneerlijkheid. Enkele malen zijn er klachten gehoord over de samenstelling van het brood, 't Is voor den chef bakker aanleiding geweest, om te bedanken., Het filiaal „Van Ewijcksluis" laat zich gunstig aanzien. Het prijzenonderzoek is in de Districtsvergaderin gen een prachtig propagandamiddel gebleken. Dit jaar, en wel op 19 Juni a.s., wordt te Winkel het congres gehouden van den Coöperatieven Vrou wenbond. Voorts is er dit jaar een wedstrijd uitgeschreven door den Internationalen Coöp. Vrouwenbond, nl. „het maken van een opslel over den verkoop ver Handelskamerartikelen. De voorzitster der afd. Winkel, meyr. Beukman-Faber, behaalde daarin den lsten prijs. De Ilandelskamer heeft een uitstekend jaar ge maakt, niettegenstaande de daling der prijzen, f34900 winst is er gemaakt, waarvan f1400 aan deze coöperatie ten goede komt. Dit jaar hebben we te betreuren gehad het over lijden van den geëmployeerde, C. Slikker. De heer Beukman licht de gedane mededeelingen nog eenigermate toe. De controlerekening sluit, rekening houdende met K inwicht. Voorts dat Melk is ontslagen wegens gebrek aan vertrouwen, oneerlijkheid is niet bewezen. De heer De Pree vraagt, waarom wel is aangeroerd de zaak Wijn, Melk en den chefbakker, doch niet de zaak Van Kempen. Ook daarover verlangt spre ker opheldering. De heer De Jong vraagt mededeeling inzake het pensioenfonds. De heer S. van der Wal vraagt, of de bedrijfslei der, als gevolg zijner benoeming tot lid van den Coöp. Raad, er meer op uit zal moeten. Voorts, waarom de candidatuur Melk niet is geschrapt. De heer Schaafstra deelt namens het personeel mede, dat dit geen prijs meer stelt op Melk als be stuurslid. De voorzitter wenscht de zaak Van Kempen aan te houden tot een later punt. De heer Beukman wil de zaak nu direct behan delen, tegelijk met punt 10, bespreking collec tieve arbeidsovereenkomst. Het bestuur is hier niet voor. De heer De Pree verwacht, dat aan de zaak Van Kempen een luchtje is en stelt voor, dit nu met punt 16 te behandelen. Bij zitten en opstaan wordt tot die behandeling besloten. De heer Beukman begint met de bespreking over de coll. arbeidsovereenkomst, waarvan de coöperatie, sinds het bestaan der overeenkomst, weinig plezier heeft gehad. Voor het bestaan daarvan is reeds ge tracht voor de personeelsleden f3 per week loons- verhooging te eischen, doch dit is door het bestuur afgewezen. Als ecnig resultaat kan de Bakkersgezel- lenbond het feit boeken, dat het bestuur bij voor- keur georganiseerd personeel in haar dienst zal ne men. Het coll. arbeidscontract gaf al spoedig aanlei ding tot verschil over vacantietoeslag. In de over tuiging dat dit f10 was. heeft de bedrijfsleider het contract geteekend en bleek daar f 15 in te staan, De 15 werd veranderd in 10. aannemende, dat dit een typfout was, gaf aanleiding tot een dreigement van den Bond om een vervolging in te stellen, wegens valschheid in geschrifte. Het bestuur heeft de va cantietoeslag van f 15 betaald. Het volgende treffen was in de zaak Van Kempen. In overleg met den Bond is de bakkerijdeskundige L. Smit de bakkerij komen inspecteeren. Na een onderhoud met den chef-bakker Puijck is ook met Van Kempen geconfereerd. De heer Smit kwam er op neer, dat het loonpercentage te hoog was, terwijl in den joop van het gesprek Van Kempen beweerde dat er al geruimen tijd in de banketbakkerij zoowat niets te doen was. Van Kempen is door het bestuur o.m. ontslagen wegens zijn onhandelbaarheid. Dat dit niet eerder is gebeurd, is enkel en alleen te dan ken aan het feit, dat hij een alleszins bekwaam vak man is. Allereerst heeft het bestuur een onderhoud dien aangaande gehad met Van Kempen, daarna met het afdeelingsbestuur en vervolgens met het Hoofd bestuur. Toen is de zaak onderworpen aan een scheidsgerecht, bestaande uit 2 leden gekozen uit het Bondsbestuur, 2 leden door „De Tijdgeest" en als voorzitter de Burgemeester van Winkel. Allereerst is een poging tot een minnelijke schikking gepro beerd. En in zoover is dit aanvankelijk ook gelukt. Het ontslag zou worden teruggenomen en Van Kem pen zou direct zelf ontslag vragen, onder voorwaar de dat hem (uiterlijk) een half jaar zijn loon zou worden uitgekeerd. Van Kempen zou hierdoor niet broodeloos op straat worden gezet en gelegenheid hebben naar iets anders uit re zien. De voorzitter van het scheidsgerecht maakte een akte van compromis, waarin stond dat het loon we kelijks zou worden uitbetaald, totdat. Van Kempen een andere betrekking had gevonden. Van Kempen weigerde dit te teekenon De voorzitter heeft toen en z.i. meer in overeenstemming met het getroffen accoord een andere akte opgemaakt, en wel zoo dat aan Van Kempen direct moest worden uitgekeerd een bedrag gelijk aan 26 X 137.—. Het bestuur kon daarmede niet accoord gaan Gehoord de ontstemming welke reeds naar buitcn- tift werd gewekt, acht spieker het gelukkig dat Van Kempen niet heeft, gcteel.end en het scheidsgerecht zal nu hebben te beslissen. Inmiddels heeft de voor zitter en een der leden van het scheidsgerecht be dankt. Spreker gaat verder voort met het arbeidscontract en stelt in het licht hoe eens het bestuur het min. loon van f23 op f26 bracht en toen door den afd.- voorzitter waarvan men tevredenheid had ver wacht ihet verwijt werd gemaakt dat dit maar van bovenaf werd geregeld zonder de organisatie te hooren. Deze regeling had 1400 a 1500 gld. meer ge kost aan het bedrijf, doch door deze houding werd die gunstige regeling direct ingetrokken. Het Bonds bestuur is daarin betrokken en dit zou de regeling, als die weer werd ingesteld, zeer waardeeren en op prijs stellen en zoodra de bedrijfsresultaten bekend waren wenschten zij nog eens te confereeren. Het is de meening van het bestuur een uitspraak van de ledenvergadering te krijgen om van dit arbeidscon tract af te komen, of een nieuwe vast te stellen zon der deze bezwarende be} aling.. De heer Kamp acht het teekencn van het contract zonder te letten op die f 15, waardoor het de ver eeniging f 300 heeft gekost, een groote fout. De heer De Pree zegt voor een principieele quaestie te staan. Hij zal Van Kempen niet vrij pleiten, doch opkomen voor het recht van den arbeider. In een or ganisatie is het niet vreemd als er tegen voormannen spijkers op laag water worden gezocht Er is gewe zen op onhebbelijkheid, doch vraagt men het per soneel of zij van den chef of den boekhouder houden, is er ook geen die ja zegt. Van Kempen is opgekomen voor het recht ook van anderen, in een geval dat een nieuwe bakker niet direct in het groo t bedrijf op zijn plaats was en daar steeds op gehamerd werd. 't Is spreker vreemd, als het ontslag rechtvaardig is, dan had het nooit ingetrokken mogen worden, door dit te doen, staat het bestuur zwak. Van een voor vechter voor een organisatie is men heel graag af. Het cijfermateriaal dat tegen Van Kempen moet getuigen, heeft voor spreker geen waarde Er is ge zegd, hij schreef te veel uren, doch het is bekend dat toen de andere minder overuren hadden, dit kwam door de kermisweek. De heer Schaafstra spreekt als georganiseerd lid, om het arbeidscontract te verdedigen. Spreker is een der eerste voorstanders geweest, omdat hem bleek dat er 3 a 4 menschen regeerden en dat was bedrijf- leider, boekhouder en chef-bakker; was men in den geest daarvan, dan was het goed. Organisatie was daartegen het eenige middel en dit is den bedrijfslei der medegedeeld en ten slotte is men gekomen tot het arbeidscontract en daar zit een goede kant aan. 2 partijen verklaren zich daaraan te houden, doch doet 1 partij het niet, dan komt er strubbeling. De vakorganisatie staat daaiaan niet schuldig. De rege ling van f 15.— stond reeds in het contract en het is fout geweest dat daar toen geen aandacht aan ge schonken is. Ten Opzichte der loonsverhooging zou het bestuur niets van gezegd worden, als daar ook geen ver slechtering aan vast gezeten had. Er zijn 41 coöperaties met een coll. arbeidscontract en waarom zou het hier niet kunnen. Als spreker een deel van het contract citeert, dringt voorzitter aan op bekorting. Spreker noemt opzeggen van het arbeidscontract een klap in het gezicht der georganiseerde arbeiders. De heer S. van der Wal vraagt of de venters ook in dien bond zijn. Voorzitter antwoordt bevestigend. Spreker merkt op dat overuren gecontroleerd had den moeten worden, begrijpt, voorts niet dat de ver houding nu zoo slechts is, waar tot. nu toe elk jaar verslag sprak van goede verhouding, enz. Menschen die niet willen is niet mede te werken en als dit. een gevolg is van het coll. arbeidscon tract, gooit het dan weg, doch vraagt of dat weer kosten moet. Ten opzichte van het ontslag van Van Kempen meent spreker, dat het bestuur een ruim standpunt heeft ingenomen. De heer De Jong vindt het een zeer onverkwikke lijke zaak. Spreker heeft op de arbeidslijst de over uren ontdekt in een tijd toen Van Kempen met ver lof was. Schreven de banketbakkers lVa uur over werk én Van Kempen 2Vs uur. Ook het optreden van v. Kempen tegen een jongsten bediende, dien hij had mishandeld, heeft spreker ontdekt, doch toen hij Van Kempen er over sprak, kreeg hij ten antwoord: Ik heb niets met je te maken. Dat er niemand spreker als boekhouder mag, de liefde van het personeel is wisselvallig, doch de ver kiezing voor den ledenraad heeft wel anders uitgewe zen Spreker is geen voorstander van de tegenwoor dige organisatie en had liever gezien een organisatie van het personeel in zijn geheel, nu is lang het ge- hcele personeel niet georganiseerd. Van Kempen heeft tegenover spreker altijd een onaangenaam stand punt ingenomen, hem genegeerd en getracht in on gunstig daglicht te stellen. Dat de banketbakkers hem zouden gezegd hebben dat dit minder overuur een gevolg van de kermis was is onjuist. Van Kempen heeft trouwens zelf er kend dat hij abuis was en het 2 uur had moeten zijn. dit was toch nog een uur te veel. Spreker wijst pertinent af, dat het zijn streven geweest zou zijn, Va*n Kempen te zoeken, om van hem af te komen en wenscht dat de heer de Pree die bewering zal terug nemen. Spreker noodigt den heer Schaafstra uit te bewijzen, dat hij en Puick zoo'n overwicht op den be drijfsleider hadden, dat zij die naar hun hand zou den zetten. De heer Beukman zegt dat het gek moge schijnen dat hij een voorstel doet om het coll. arbeidscontract op te zeggen, doch spreker heeft er iets aan topge- voegd, n.1. een ander vaststellen, zonder die bezwa rende bepaling. Die f 15.was een fout, doch steeds heeft voorgezeten f 10— en spreker meende als eer lijke menschen tegenover elkander te staan. Het per soneel scheen dit echter niet te weten, want toen het geteekend was, is de opmerking gemaakt, ziezoo, die fo.is verdiend. Spijkers op laag water zoeken is niet waar, lang voor het arbeidscontract liep het al vast met Van Kempen, toen was er. nog geen sprake van een lastige georganiseerde. Voorts kent spreker Van Kam pen als een serieus man, niet een als hij die wist wat noodig was geweest voor zijn productie, hij no teerde alles, doch deed dit omdat hij de zaak niet vertrouwde, 't Is niet om de organisatie, maar om de onhandelbaarheid. Er is zoo menschwaardig mogelijk gehandeld door het bestuur en moet daar nu nog een verwijt van gemaakt worden daar moet een einde aan komen. Ten opzichte van niet harmonieeren met de organi satie, wenscht spreker dan wel aan te nemen dat 2 kijven 2 schuld hebben. De heer Van der Wal merkt op dat die overuren beter gecontroleerd hadden moeten worden. De heer Beukman erkent dit, als men alles vooruit wist 't is echter lang zoo erg niet als in de cou rant heeft gestaan herhaaldelijk misbruik van ver trouwen het vertrouwen in hem is beschaamd. De heer De Pree wenscht op de zaak door te 2aan 011 herhaalt dat dc overuren kwamen door de Winke- ler kennis en spreker beschikt over een brief van de bakkers, dat zij dit aan den boekhouder hebben me degedeeld. De heer Koorn interrumpeert: Van Kempen heeft zelf bekend. De heer De Jong interrumpeert: Deze brief is volko men in strijd met de verklaring die ze hebben afge legd. Er is merkbaar verschil van meening.. De heer Kamp stelt, voor een motie van vertrou wen in het bestuur. De heer De Pree gaat door en tracht aan te toonen dat Van Kempen wel eerlijk is en. toont dit aan uit de winkellijsten van het filiaal in de Bosch, daarin komen veel vergissingen voor, ook ten voordeele van Van Kempen, maar steeds is hij er mede op het kan toor gekomen. Een ontslag op grond daarvan is on rechtvaardig en dan hoort Van Kempen terug in de zaak. De heer Keuris is niet voor de motie, dc buitenleden hebben recht om dc zaak te weten. De heer De Pree kan zijn bewering aan het adres van den heer De Jong niet bewijzen, doch wel ver moeden. De heer Schaafstra evenmin, dodh het doet het per soneel niet weldadig aan, als er iets met den bedrijfs leider is, is het altijd de boekhouder die zic-h er in mengt. De heer Beukman erkent gaarne dc goede quali- teiten van den heer De Jong. Laten we verder afwach ten wat het scheidsgerecht uitspreekt, wel wil spre ker zeggen, dat een rechtskundig advies is ingewon nen in hoeverre men zich daarbij moet neerleggen en dat is zoo, dat wanneer die uitspraak in strijd is met wettelijke bepalingen, elke uitspraak nietig is. De heer De Pree: Is de uitspraak in het voordeel van Van Kempen, dan moet hij terug, en is do uit spraak anders, dan ook geen cent meer. De heer Keuris zegt tc gevoelen dat samenwerking niet meer mogelijk is en de houding van het bestuur is toe te juichen, doch in een democratische vereeni ging als deze, behoort toch een collectief arbeidscon tract niet opgezegd te worden. De heer Raven informeert of bier dc commissie voor geschillen niet gehoord had moeten worden. De heer Sieswerda dient een motie in om over te gaan tot de orde van den dag en de uitspraak af te wachten, daaraan toevoegende: Van Kempen terug, bestuur aftreden. Bestuur gelijk, Van Kempen er uit. De heer Beukman acht dit niet goed als de leden raad tolereert dat er dingen kunnen gebeuren, zooals hier zijn gebeurd, dan gaat met het bestuur, ook spreker als bedrijfsleider weg. Van Kempen kan niet teruggenomen worden. De motie komt niet in stemming. Hot bestuur gehoord de wenschelijkheid dat er een arbeidscontract moet zijn, stelt voor aan liet bestuur op te dragen dit in den besten vorm te ontwerpen. Dit wordt aangenomen. De heer De Pree merkt nog op dat dit een besluit van niks is. De discussie is gesloten. Jaarverslag. Dit verslag is 111 ieders bezit. De heer De Pree heeft enkele vragen: le. Met welk recht het bestuur voor het feest bij het 25-jarig bestaan de toegestane f 1500 met f 1000 heeft overschreden? 2. Kosten verbouwing woning voor den bedrijfs leider, een rijwiel, vloerzeil en een kachel? 3. Wat alle „diversen" beteckencn? De heer De Jong vraagt wat men met de winst denkt te doen? De heer Beukman merkt op dat gelijke vragen ook in de Districtsvergaderingen zijn gesteld en beant woord. SDe vragen van den heer De Pree zijn niet te voren ingediend, zullen echter zoo goed mogelijk beantwoord worden. le. De kosten van het feest zijn zeer tegen geval len, en wel voornamelijk het gezelschap dat zou op treden en het vervoer der leden. Toen de toegezegde f 1500 was verbruikt, kon het bestuur het niet stop zetten. Voor een eventueel volgend feest misschien 50-jarig bestaan, zal het bestuur wel trachten dit te voorkomen. Het recht ontleent het bestuur aan art. 16 der statuten. 2e. De kosten der woningverandering zijn niet aan wezig, doch de vorige ledenvergadering besloot die voor de vereeniging te nemen. Een rijwiel heeft de be drijfsleider niet van de zaak. 3e. „Diversen" kan zoo niet beantwoord worden. Aan den heer De Jong antwoordt spreker, dat aan de winst geen bestemming is gegeven, omdat men dezen ledenraad wilde laten oordeelen. Het bestuur denkt 1 dividend uit te kunnen keeren, doch geeft, gezien de resultaten van het bedrijf, in overweging, dit bedrag nog niet aan het bedrijf te onttrekken. Dc lieer De Jong stelt voor te wachten tot Januari 1931 en dan tegelijk met het dividend over 1930. Het bestuur wenscht daarover een uitspraak der vergadering. De heer Keuris is voor uitkeering, doch meent het bestuur beter van niet, dan kan spreker zich daar mede vcrcenigen. Mevrouw Van Dok pleit voor uitkeering van divi dend, er wordt op gerekend. De heer De Mazurc acht dit een belangrijke zaak, is het beter dat het in kas blijft, dan is spreker daar voor. De heer De Pree pleit voor uitkeering. De heer K. Burger eveneens. De heer Beukman stelt op den voorgrond dat dit voorstel door het bestuur is gedaan in het belang van de zaak, doch acht de ledenraad uitkeering beter, dan zal dit geschieden. In stemming gebracht wordt besloten tot uitkeering van 1 dividend. De heer De Pree vraagt waarom aan de Kleine Sluis een verkiezing is gehouden voor een ledenraads lid, terwijl dc heer Krijger, die het grootst aantal stemmen had, deze periode zitting had bchooren te nemen. Spr. stelt zich de vraag of hier opzet in het spel is en of men den heer Krijger heeft willen pas- scoren. Spr. maakt de opmerking dat het bestuur tracht de arbeiders te negeeren en daarvoor komt spreker op, niet uit zucht tot spreken en het verheugt hem dit te hebben gedaan, want had hij het niet gedaan, wat was er dan van de zaak Van Kempen terecht gekomen. Spreker maakt er o.a. het bestuur oen verwijt van bij het 25-jarig bestaan, niet te heb ben uitgenoodigd die oude arbeiders, die 23 jaar ge leden op klompen naar notaris De Boer gingen om de akte te laten opmaken, doch wel dc menschen die toen lijnrecht tegenover de beweging stonden. De heer B(Hikman bewondert de lankmoedigheid van den Voorzitter, om op deze wijze voort te laten gaan. Het bestuur is niet bang voor Krijger, het staat vast in zijn schoenen. Dc heer De Pree voortgaande, doch de voorzitter komt in ernstig verzet tegen diens insinuatie als zou het bestuur opzettelijk hebben gehandeld. Toegezegd wordt te zullen nagaan of er onrecht is gedaan en 7.00 ja, dan zal dit hersteld worden. %I)e voorzitter sluit daarover de discussie. Bestuursverkiezing. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren J. Ham, P. Tensma en J. Koopman herbenoeming!, de heeren G. Gaijaard in de vacature V. Band en J. Lont in de vacature S. Kriek. Tot commissarissen de hee ren P. Dekker, Nieuwe Niedorp en S. van de Wal, Winkel. Alle aanwezige benoemden nemen achtereenvol gens de genoeming aan, met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Aan de nieuw benoemde leden draagt de voorzitter de belangen der vereeniging op en aan de afgetre den leden wordt een woord van dank gebracht voor hetgeen zij in het belang der Coöperatie hebben ge daan. Door de afgetreden commissaresse, mevrouw Schaafstra, is nog de wensch geuit dat het bestuur geregelder ter vergadering zal komen. De voorzitter hoopt dit van dc leden te mogen ver wachten, er kunnen echter redenen van verhinde ring zijn, die alleszins zijn gewettigd. Het bestuur stelt voor splitsing van het dividend van den omzet bakkerij en kruideniersafdeelingen. In de districtsvergaderingen werd dit ook reeds wen- schelijk geoordeeld en billijk geacht. Hiertoe wordt zonder discussie besloten. Het bestuur stelt voor het weren uit de coöperatie van particuliere met de Handelskamer concurreeren- de merken, inzonderheid particuliere zeepproductcn. Aangenomen. Het bestuur vraagt machtiging tot mogelijke ver koop van gebouwen en bespreekt in verband daar mede nuto-onkosten, aanstelling monteur, aanschaf fing reserve-auto en bouwen garage. De voorzitter deelt mede, dat liet nog niet de hi» doeling is het pand te Nieuwe Niedorp le verkoopei?, doch machtiging te hebben om te verkoopen als zictj een geschikte gelegenheid voordoet. De heer Beukman zegt. dat er sprake is van ge bouwen en derhalve sprake zou kunnen zijn van meerdere gebouwen. Het plan is zoo: Wordt het pand Nieuwe Niedorp verkocht, dan zal de berg plaats voor brandstoffen te Winkel vergroot moeten worden, wat zeer geschikt kan en dan daar alle brandstoffen komen. De oude coöperatie is bij een stalling voor ketten en bergplaats voor hooi. Dooi de Handelskamerexperts is het onderhoud cn beheer der auto's gecontroleerd en hoewel de bpoordeeling der in rekening gebrachte kosten gunstig is, acht men het toch voordeeliger een eigen monteur aan te stellen, Met genoemde schuurtje zou in dat geval 7.00 mogelijk voor garage en werkplaats ingericht kun nen worden 011 de woning kan door den monteur worden betrokken. Is dit schuurtje ongeschikt, dan zou achter het be drijf een eenvoudige gatage moeten komen. Een re servewagen is noodig. Dit zijn echter nog geen vast staande plannen, doch het bestuur vraagt alleen machtiging. Voorts is liet ook de bedoeling de paar den zelf in beheer te nemén en te verzorgen, waar stalling voor nioet zijn. De lieer De Vries kan het plan niet bewonderen en vreest dat het veel zal kosten. De heer Beukman zegt, dat wordt afgegaan op het rapport van de Ilandelskamer. Het onderhoud heeft i'5000 gekost en men verwacht met een eigen mon teur een lager bedrag. De heer S. van der Wal vreest meer kosten en meer auto's en kettenvervoer is toch het goedkooi»- ste. De heer Visser wenscht liever maar direct een ga rage te bouwen. De heer Bakker zag er gaarne 'n fietsenhandel en reparatieplaats aan verbonden. Andere sprekers zagen liever een afgeronde be grooting, omdat de plannen te vaag zijn. De Voorzitter zegt, dat wanneer het ingrijpende bedragen- worden, hel bestuur toch bij den ledenraad terecht komt en 't bestuur doet toezegging dit reeds, te doen als het zonder -'e reserve-auto f3000 te boven zal gaan. De heer De Pree pleit nog voor de wenschelijkheid voor een reserve-auto een 2e handsch auto aan te schaffen. liet bestuur acht dit niet gewenscht. De machti ging wordt verleend. De heer S. van der Wal vraagt maandelijksche me dedeeling van belangrijke zaken aan de ledenraads* leden. Zal overwogen worden. De heer Kamp vraagt ,of de coöperatie ook bij draagt aan het congres van den Coöperatieven Vrou wenbond. De heer Beukman deelt mede, dat een bedrag van hoogstens f300 is toegezegd, dit is ook gebruikelijk in andere plaatsen. De heer Visser vraagt, of de broodwagens mogen geborgen worden in een paardenstal. Dit mug niet en er zul'en maatregelen worden ge nomen ter verkrijging daarvan. De heer De Jong vraagt of er geen voorstel van commissarissen is tot vaststelling van de vergoe ding van het bestuur. Besloten wordt het bestaande bedrag te hand haven. De heer De Jong vraagt naar de pensioenregeling voor het personeel. Heeft nog steeds de volle aandacht van het be stuur, dat hoopt te eeniger tijd met voorstellen te kunnen komen. Mevrouw Woudenberg vraagt, waar het reserve fonds is belegd. De heer Beukman zet uitvoerig uiteen, dat het reservefonds dient voor bedrijfskapitaal in de zaak/ een maatregel, die beter is dan reserve belgegen te gen matige rente en duur geld leenen voor bedrijfs kapitaal. De heer Van der Welle heeft geen convocatie ge had, en voorts vraagt spreker of de bestellers zelf niet meer aan de auto's kunnen doen dan smeren enz. De Voorzitter acht dit niet gewenscht. De voorzitter merkt in zijn slotwoord op, dat dezf vergadering niet vrij van felle critiek is geweesf aan het adres van bestuur, doch ook tegen den be drijfsleider, doch spreker, die den bedrijfsleider kent kent hem als een ijveranr voor het belang van df zaak en als een man die hart heeft voor zijn per soneel. Wat wij doen is menschenwerk. en zal duf niet vrij zijn van fouten, doch wat gedaan is. gina naar beste weten in het belang der coöperatie eij spreker hoopt ook die belangstelling te vinden bij den ledenraad. Daarna wordt de vergadering gesloten. ALKMAAR. 31 Mei Op de heden gehouden piepkuikemnarkt waren agngo voerd: 10 korven en 58 kisten hoenders en 5 kuikens De prijs was f 0.951.05 per Kg. ALKMAAR, 31 Mei. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor» fabrieksboter le soort f 0.750.824. fabrieksbotcr 2f soort f 0.650.70, eieren (groothandel) f 4.505, eend eieren f 44.25. ALKMAAR. 31 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer ep prijzen als volgt: 38 paarden f 225—350, hitten f 100275 21 melkkoeien f 300—400. gelde koeien f 270—350. f>J nuchtere ka.lv. (slacht) f 12 -28, nuchtere kalv. fok f 2' 34, 44 schapen (vette) f 3040, 172 lammeren f 18— 25. 4 schrammen f 35, 170 biggen (10 weken) f 23 -31, 2S bokken en geiten f 14—25, kleine bokjes fl 3. Hande' stil. NOORDSCHARWOUDE. 2 Juni. Uien f 1.601.80, grove f 1.502. roode kool f 5, Deen- sche witte kool f 0.601 per 100 Kg. Aanvoer: 1725 Kg. uien, 2000 Kg. roode kool, 2425 Kg Deensche witte kool. ALKMAAR, 31 Mei. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 215000 kipeieren. 56—58 Kg. f 4.50—4.80. 51 —60 Kg f 4.60—4.90. 60-62 Kg. f 4.80—5.10. 62—64 Kg f 4.90-5.70, bruine 60—65 Kg. f 5—5.70. 50000 eendeierer f 4.30—4.70. AMSTERDAM. 2 Juni 1930. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 442 vettt koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 112120 ct 2e kw. 96108 ct., 3e kw. 8094 ct., mindere soorten 70—80 ct., per K.G. slachtgewicht; 92 melk- en kalf koeien f 275400. 123 vette kalveren le kw. 9096 ct, 2e kw. 8290 ct, 3e kw. 7682 ct.. per Kg. levend gewicht, 144 nuchtere kalevren f 1018. 50 schapen f 3' 42. 166 lammeren f 2228, 740 varkens, vleeschvarkenf 90110 Kg. 8083 ct, zware varkens 7679 ct, vett/ varkens 7375 ct., per Kg. slachtgewicht 115 paarden f 120-220. ALKMAAR, 2 Juni 1930. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 45 vette koeiep f 280 485, 18 vette kalveren f 60—135. per Kg. f 1.10- 1.40: 58 nuchtere kalveren f 1034. 610 vette varkeni vette 6069 ct, zouters 68 -70 ct., per Kg. Handel ir koeien goed. in varkens stug. AMSTERDAM, 2 Juni 1930. Binnenl. Granen. (Boerennottering). Witte tarwe 9.5( 10.25, roode tarwe f 9.259.75. rogge f 6.256.75. ch^ valiergerst f 6.256.75, haver f 6—6.50, duivcbooncp f 14—15, paardeboonen f 8.258.75, alles per 100 Kg

Schager Courant | 1930 | | pagina 7