AIlCltCB Billis- munt. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit onze Omgeving. WIERINGERWAARD LANGEND IJ K WINKEL HEERHUGOWAARD HARENKARSPEL ST. PANCRAS. Binnenlandsch Nieuws. Machtmisbruik? ST. MAARTEN Een berucht drietal. In de reiskoffer ASPIRIN Woensdag 4 Juni 1930. HAGER 73ste Jaargang No. 8673 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- teritiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomcnd nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVKRTKN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere «egel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote«-e letters worden nnnr plaatsruimte horekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De heer H. van der Woude heeft al weer maatregelen getroffen om ons bij gelegenheid der a.s. kermis te laten genieten. Hij heeft n.1. voor Maandagavond de origineele Van Dijk's Volendammers en voor Dinsdag de familie Hofmann geëngageerd. Laten we hopen op mooi weer en een flink bezoek, want de heer Van der Woude heeft zijn best gedaan om ons een paar gezel lige avonden te verschaffen. De heer P. Schenk heeft eveneens niet stil geze ten en heeft gezorgd, dat onze populaire humorist Daan Pool Maandagsavonds de kermisbezoekers zal laten genieten. Waar de heer Pool reeds meerdere malen hier met succes is opgetreden, kunnen we zeker wel weer een flinke opkomst verwachten. De bouw van een woonhuis en de verbouw van de boerderij voor den heer Nic. Kaan, aan den Walingsweg is onder architectuur van den heer Chr. Dekker te Scha gen opgedragen aan den heer P. Tuin te 't Zand, het schilderwerk aan den heer Andr. Woestenburg alhier. NOORDSCHARWOUDE. Woensdag werd vanwege de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een autotocht voor de ouden van dagen georganiseerd, waar veel belangstelling voor was. Niet minder dan een twintigtal particuliere auto's waren hiervoor beschikbaar gesteld, terwijl tevens nog gebruik werd gemaakt van drie autobussen van de fa. Kok, Tuinman en Kilken. Begunstigd door goed weer werd een tocht gemaakt naar Haarlem en omstreken. Een woord van hulde aan hen die de oudjes dezen mooien dag hebben aangeboden, is wel op zijn plaats. NOORDSCHARWOUDE. Politie. Gevonden: 1 heerenhorloge, 1 lederen handschoen en 1 alpacca damesbeursje. Inlichtingen verstrekt de Gemeente-politie. LANGENDIJK. Nader vernemen we nog, dat van de 6 molens van het Geestmer Ambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) er al vast 3 zullen worden afgebroken, n.1. die bij de sluis te Noordscharwoude. die te Zuidscharwoude, bewoond door den heer D. de Boer, en die bewoond door de wed. Mul der te St. Pancras bij den Twuijverweg. De overige 3 zijn seinmolens. Vrij zeker zullen er 2 blijven bestaan. GEMEENTE ZUIDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand Mei. Geboren: Martinus Cornelis, zoon van Cornelis van der Weerd en Hendrika Margaretha Sint; Willem, zoon van Willem Verkroost en Catharina Maria Keizer: Cornelia, dochter van Hendrik Bekker en Catharina Alida Bruin; Jansje, dochter van Willem Zoon en Wilhelmina Bergen, Margaretha Maria, dochter van Nicolaas Kramer en Trijntje Duijves; Jacob, zoon van Pieter de Vries cn Pietertje Groenveld; Gerardus, Bernardus Maria, zoon van Antonius #Oud en Maria Catharina Duiven. Ondertrouwd: Pieter Langendijk, Noordscharwoude, en Aaltje Buman; Antonius Spaansen en Anna Elizabeth Kramer; Theodorus Schipper en Dorothea Elisabeth Grootjes. Bevolking. Ingekomen: S. de Boer van Zijpe, M. Kuilman van Noordwijk; C. Heilig van Alkmaar; M. Visser van Hu- gowaard, J. OotjersStins, van Noordscharwoude. Vertrokken: J. Kooij naar Winkel, M. Schouten naar N. Niedorp, C. M. Grootjes naar St. Pancras, M. Bekker en A. Bekker naar Noordscharwoude, J. Hartog en ge zin naar Alkmaar. A. Bosman naar Oudkarspel, P. Koe man en echtgenoote naar Noordscharwoude, J. Lak en gezin naar St. Maarten, B. Goedhart en gezin naar N. Niedorp, T. Woldhuls naar Koog a. d. Zaan. M. Blom naar Loosdrecht GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven van 1—31 Mei 1930 Geboren: Caroius Ludovicus Albertus. zoon van Josephus 'd Hoogde en van Clotilda Rosalia van Waesberghe. Cornelia Adolphina. dochter van Fre- derik Adolf Melchior en van Guda Mathilda Kerre- bijn. Johannes, zoon van Petrus Floris en van Geer tje Ruijter. Gehuwd: Dirk Johannes Grootcndorst, 24 jaren, en Maartje de Jong, 20 jaren, Arie Stins,. 23 jaren en Neeltje Kuiper, 21 jaren. Overleden: Neeltje de Jong, 43 jaar, echtgenoote van Cornelis Pie. Arion Jonk, 55 jaar, echtgenoot van Dieuwertje Hoogland. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven van 1—31 Mei 1930 Geboren: Neeltje, dochter van P. Wonder en N. Biei-steker; Jacobus Adrianus, zoon van A. Strooper en G. Weel; Zita Maria, dochter van S. Mulder en G. Meiten. Jacobus Johannes, zoon van J. Stoop en G. M. Hurktnans. Nicolaas. zoon van Jb. Smit cn J. F.. Bijvoet. Johannes Anthonius, zoon van P. A. Zut en K. M. Bomtner. Petrus Cornelis. zoon van N Broers en A. Kieft. Marie. dochter van Th. Boekei en C. M. Zeeman (geb. te Alkmaar) Ondertrouwd: C. A. Beers, jm., 23 jaar en C. B. Punt, jd., 22 jaar; D. J. Kager, jm., 28 jaar en M. Stoop, jd.. 25 jaar; C. Mul, jm., 24 jaar en M. Ver- wer, jd.. 22 jaar; W. Bijvoet, jm., 26 jaar, en G. Bak ker, jd., 23 jaar; K. Evers, jm., 24 jaai en F v. Leijen, jd., 21 jaar; J. C.. Moejes. jm., 27 jaar. en G. Rus, jd., 21 jaar; J. lleijne. jm., 25 jaar, te Krommenie en M. C. Laan, jd., 22 jaar; S. Beentjes, jm., 26 jaar, te Castricum en J. Boots, jd., 20 jaar. Getrouwd: H. Reijne en A. v Slooten; M. Groot en J. A. Oudhuis; G. Appelman en M. Tromp; A. A. Loos en M. Dekker; N. W de Koning en M. G. Vree- ker; J. Peters en M. Visser; C. Dekker en D. van Schagen; J. Beers en A. Tamis; J. de Boer en J. C. Sijs; C. A. Beers cn C. B Punt; D. J. Kager en M. Stoop; C. Mul en M. Verwer; W. Bijvoet en G. Bak ker; Iv Evers en Fijtje van Leijen. Overleden: Jan Volkers. 61 jaar, wedn. v. T. Ooije- vaar; Antje Konijn, 73 jaar, wed. van F. Dekker; Simon Suiker, 77 jr., echtgen. van M. Appelman: Pieter Hittema. 46 jaar, echtgen. van T. de Vet (overl. te Alkmaar): Levenloos aangegeven kind van J. ten Wolde en H. Havemon. GEMEENTE HARENKARSPEL. Geboren: Wilhelmina Maria, dochter van Gerardus Veldman en Elisabeth Blank. Johannes, zoon van Jo hannes Zut en Cornelia Moras. Cornelia, dochter van Martinus Broersen en Cornelia Veldman. Petrus, zoon van Johannes Boekei en Geertje Karsten. Andries, zoon van Willem Ruiter en Cornelia Zutt. Simon, zoon van Johannes Bernardus Jaspers en Anna Bruin. Adri- anus, zoon van Jacobus Buter en Guurtje van Duin. Agatha. dochter van Pieter Boekei en Geertje Tesselaar. Maaike, dochter van Willem Elzinga en Hiltje Rus. Klasina Greta, dochter van Berend Kapitein en Guurtje Pool. Ondertrouwd en gehuwd: Johannes Jacobus Punt cn Maria Agatha Smit. Roelof Jan Linstra en Maria Eli zabeth de Leeuw. Jacob Gootjes en Anna Bruin. Corne lis Jacobus Bes en Anna Margaretha Bommer. Corne lis Langedijk en Dieuwertje Grootes. Simon Groen en Elisabeth Catharina Groen. Gehuwd: Petrus Hendrikus Spaans en Cornelia Bri- gitta van Duin. Bernardus van Stralen en Elisabeth Kooij. Overleden: Guurtje de Jong, oud 7 maanden. Jansje Tamis, oud 49 jaren, echtgenoote van Jacob Jansen. Cornelia Schrama, oud 34 jaren, echtgenoote van Simon Groen. Trijntje Grin, oud 41 jaren, echtgenoote van Cornelis Rentenaar. Willem Goudsblom, oud 70 jaren, echlgenoot van Cornelia Catharina Schoon. GEMEENTE SINT PANCRAS. Geboren: Jeltje, dochter van Klaas van der Bijl en Lieuwkje Bijlsma. Jannetje, dochter van Pieter Booij en Marie Emilie Martha Meier. Arijanna, dochter van Jacob Wit en Elizabeth Geertruida Stapel. Grietje, dochter van Hendrik Wiedijk en Sijtje Bakker. Overleden: Jacobus de GraaJf, 40 jaren, echtgenoot van Wilhelmina Woutering. Gehuwd: Rinke Troost en Anthonia Booij. Hendrik Hendrikse en Susanna Kloosterboer. Cornelis Vijzelaar en Maria Geertruida Gerritsen. Klaas Snel en Grietje Stammes. Ondertrouwd: Dorus Louwen en Alida Maria Eeerse. DE PAAR1)E?\SPORT IN NOORD-HOLLAND. Op hel Maandag gehouden concours- hippiqué te Opmeer ter gelegenheid van de Jaarlijkschc Paardenmarkt aldaar, behaal de de rijvereeniging AYestfrieslandte Sint Maartensbrug in het nummer eerste en tweede dressuurproef den eersten p r ij s. GEMEENTE ST. MAARTEN. Geboren: Henricus Maria, zoon van Jan Tak cn Geertruida Adriana Bakker; Willem, zoon van Adria- dus Roos en Aafje Lamberta de Boer; Arie, zoon van Pieter Slot en Maria Adriana Modder; Jacoba, doch ter van Jacob Breed en Antje Herman; Willem Ja'- cob, zoon van Cornelis Jonker en Jacoba Giltjes; Trien, dochter van Jacob Rus en Jantje Visser; Mar tinus Jozef, zoon van Adrianus Klaver en Bertha Heijne. Ondertrouwd: Teunis Paarlberg, oud 23 jaren, te Warmenhuizen en Klasina Johanna Dalenberg, oud 21 jaren, alhier; Cornelis Hink, oud 25 jaren, te Noordscharwoude en Grietje Bleeker, oud 24 jaren, alhier. Getrouwd: Petrus Johannes Mulder en Alida Blee ker; Simon Koning en Catharina Adriana Glas bergen. Overleden: Guurtje Huisman, oud 76 jaren, weduwe van Pieter Baars, overleden te Alkmaar: Jacoba Breed, oud 12 dagen, dochter van Jacob Breed en Antje Herman. Wij lezen in het „Handelsblad": Naar aanleiding van het artikel van onzen mede werker, mr. B. P. Gomperts in ons blad van 25 Mei (over „de Wees en het Gemengde Huwelijk") maakt men ons opmerkzaam op een stukje in „De Protestant", het orgaan der Evangelische Maatschappij; wij laten het hier volgen: „Te Roosendaal (N.-Br.) werd een klerk bij de ge meente-politie aangesteld; deze jongeman was van protestantschen huize uit Harderwijk; toen deze politie man dusdanige bekwaamheid in dat vak zich eigen ge maakt had, dat hij meende te mogen dingen naar de betrekking van inspecteur bij dat corps, werd hem door zijn superieuren meegedeeld, dat als eisch voor zulk een betrekking gesteld werd. dat de candidaat moest bezitten het diploma 5-jarige H,B,S, Een dergelijk te stellen voorwaarde is als aanvaardbaar te beschou wen; doch wat zien we korten tijd geleden met dien zelfden persoon gebeuren? Hy verlooft zich met een Roomsch meisje uit Roosendaal; het gevolg daarvan is, dat verzet komt tegen dat samengaan; ouders van beide partijen keuren dezen omgang af. „Nu komt Rome aan de beurt en weet te bewerk stelligen, dat die politieklerk Roomsch wordt; dat deze Roomsche politieman zonder diploma 5-jarige H,B,S. wordt aangesteld tot inspecteur bij de politie te Roosen daal; en thans loopt de gewezen protestansche jonge man in Roosendaal rond als Roomsch gehuwd man, ge stoken in het uniform van inspecteur by de gemeente politie. „Het doel heiligt de middelen". Wij merken hierbij alleen op. aldus voegt het „Hsbl." hieraan toe. dat indien de feiten zich hebben toege dragen op de vermelde manier, er inderdaad machts misbruik ten gunste van een kerkgenootschap is ge pleegd. En schending van geloofsvrijheid, of wel dwang tot een schijn-geloof. ONTSPORING BIJ GOUDA. Maandagmiddag omstreeks 12 uur-is op het stations emplacement te Gouda een locomotief, die losgekop peld was van een trein uit Rotterdam, bij het ran geeren ontspoord. Het ongeval bleef be<perkt tot eenigc materieele schade. Daar de ontsporing niet op het hoofdspoor gebeurde, ondervond het verkeer niet veel vertraging. Nadat men den tender had losge maakt, is de locomotief met een mechanisch gedreven dommekracht opgevijzeld en weer op de rails ge plaatst. Pakjesdieven te Rotterdam gearresteerd. Ook de heler aangehouden. Het was de politie te Rotterdam ter oore gekomen, dat zekere L. v. W. aan verschillende personen in de stad en op dorpen in de omgeving, goederen verkocht teg. n een bedenkelijk lagen prijs. Er werd een onderzoek in gesteld waarbij geconstateerd werd, dat een twaalftal buren van v. W. in het bezit waren van bijzonder aar dige schoorsteenloopers. In Numansdorp liepen acht menschcn in keurige met bont gevoerde jekkers rond. die by onderzoek bleken ook van v. W. gekocht te zijn. Een en ander werd in beslag genomen en by onderzoek bleek dat al deze goederen van pakjesdiefstallen af komstig waren. De schoorsteenloopers werden in Janu ari j.1. uit een auto, die een reiziger even onbeheerd in de Putsche laan had laten staan, gestolen. De jekkers bleken afkomstig te zijn van diefstal, gepleegd in No vember 1929 uit een auto. die op de Korte Hoogstraat te Rotterdam stond. Tenslotte werd nog een ventilator in beslag genomen die in December van het vorig jaar op den Pompenburgsingel uit een auto van een reiziger uit Doorn gestolen was. De politie is er van overtuigd, dat er nog veel meer van dergelijke diefstallen gepleegd zijn, waarin v. W. als heler is opgetreden, maar deze kunnen momentcel niet allen achterhaald worden. Tegelijk met v. W. is ook een beruchte pakjesdief aan gehouden, n.1. B. v. L., die er van verdacht wordt te zamen met zekeren v. Z. die reeds voor een ander feit in het Huis van Bewaring gedetineerd is, zich aan deze diefstallen ite hebben schuldig gemaakt. Het drietal is nu ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Ibehooren Aspirin- I tabletten, want op reis 1 staat U in 't bijzon- Ider aan het gevaar van kouvatten bloot. eenig op de wereld Let op oranje band en Bayerkrun. Prijs 75 ets. JEUGDIGE DIEVENBENDE TE LEIDEN. jCONCOURS-HIPPÏQUE TE OPMEER. Hctdefilc der landelijke rijvereeniging op 't terrein. De politie te Leiden heeft een aantal jongens van 14 tot 18 jaar aangehouden, die zich de laatste maan den hebben schuldig gemaakt aan tal van groofere en kleinere inbraken en diefstallen te Leiden cn om geving. De meesten van deze veelbelovende knapen zijn goede bekenden van de politie; sommigen hebben zelfs een voorwaardelijke veroordoeling achter den «•iig. Een deel van de bende, waarin deze jongens zich hadden georganiseerd, is nog voortvluchtig cn wordt thans door de politic opgespoord. BRAND TE GROENLO. Doordat kinderen met lucifers spc-'U.n. In een opslagplaats der fa. M. S. Heijmans, poots- katoenfahrikante, te Groenlo, waai-in een groote partij katoenafval in halen lag opgestapeld, ontstond Maandag een hevige brand. De licht lmandbare ^tof was spoedig één vuurzee en leverde*groot gevaar op voor de belendende perccelen. I)c brandweer, welke spoedig aanwezig was, wist echter het vuur tot de opslagplaats te beperken. De brand is veroorzaakt door hot spelen van kinderen met lucifers; de schade wordt door verzekering gedekt. VAN DEN TOREN GEVALLEN. Ie Maastricht is gisterochtend zekeren Jansen, uit Vonraav, die aan den bliksemafleider van den toren hij de zustei-s l'rsulinen in de Capucijnerstraat werk te, naar beneden gevallen. In zeer ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1