ilituti Bitlis- iiïitttilit- Lullinllil De politieke Pinkster-sensatie in Roemenie. DE LANGENDÏJKER GROENTENVEILÏNGEN. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Prins Carol onverwacht in zijn land teruggekeerd. Tot koning uitgeroepen. Binnenlandsch Nieuws. Ernstig auto-ongeluk bij Nijkerk. Woensdag 11 Juni 1930 SCBAGËR 73ste Jaargang No. 8676 CODROT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- ,'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ^entiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. TOEGEJUICHT DOOR LEGER EN VOLK. ZICH ZELF TOT KONING GEPROCLAMEERD. Naar uit Boekarest wordt gemeld, ls Prins Carol van Roemenië den Vrijdag voor Pink steren geheel onverwacht en in het geheim te Boekarest teruggekeerd, waarna zeer ge wichtige besprekingen werden gevoerd, die achter de schermen tot belangrijke politieke gebeurtenissen zullen leiden. Ofschoon het bericht spreekt van geheel onver wacht, heeft deze verrassing toch al heel lang in de lucht gehangen en is het afgeloopen jaar al geducht geïntrigeerd om deze terugkomst voor te bereiden. Ter herinnering van het een en ander diene nog het volgende. De nu teruggekeerde kroonprins Carol heeft in verband met zijn geruchtmakende vrouwengeschie denissen op 28 December 1925, toen zijn vader koning Ferdinand nog leefde, afstand moeten doen van zijn opvolgingsrechten en titels van kroonprins van Roe menie; den 21sten Juni 1928 is zijn huwelijk met prinses Helena van Griekenland ontbonden. De uit deze echtverbintenis gesproten achtjarige Michael regeert sedert den dood van zijr» grootvader in 1927 onder regentschap van een raad als koning. In dezen regentschapsraad van drie ledén zit prins Nicolaas, de eenige broer van Karei. Aan de verzekeringen, dat prins Carol nooit meer naar zijn' land zou terugkeeren is rechtmatig twij fel gerezen zoodra zijn vader, koning Ferdinand, het hoofd had neergelegd en zijn nog niet zesjarig zoontje koning werd. En deze twijfel is inderdaad gerechtmatigd gebleken, want in Januari jl. begon nen de eerste geruchten te loopen, dat de regeering van Maniu, den leider der Boerenpartij, die sterk vóór den terugkeer van prins Carol was. een her ziening van de acte var; troons opvolging zou over wegen. In April namen de geruchten van Carol's plannen een nieuwen vorm aan. Een Carolistisch blad, dat er opnieuw nadruk op legde, dat het tusschen Carol en mevrouw Lupescu zijn nieuwe vrouw, met wie hij te Parijs in het huwelijk was getreder; voor goed uit was, meldde dat de gewezen kroonprins aan zijn bescheiden vrouw prinses Helena had laten weten, dat hij zich graag met haar wilde verzoenen. De regeering bleef zich echter in raadselachtig stil zwijgen hullen en verbood kort en goed alle berich ten en beschouwingen over prins Carol. Later in Mei werd bericht, dat Carol zich tot Bra- tianu, der; leider der liberalen en scherpsten tegen stander van Carol, had gewend om de toestemming voor terugkeer van de liberale partij te erlangen, maar dat Bratianu daar afwijzend op had geant woord. Tenslotte het gerucht, dat Maniu aan Carol's her haald aandringen gevolg had gegeven en dat het tusschen de liberalen en boerenpartij inzake de Ca- rolir.gsche kwestie tot een wapenstilstand was ge komen en dat Maniu in de Kamer een „belangrijke verklaring" zou afleggen. Deze verklaring is uitge bleven en nu is Carol terug, nadat de minister-pre sident bijna tot op het oogenblik dat hij te Boekarest aankwam, ontkend had dat dit gebeuren zou. Dat Carol's komst geen politieke beteekenis heeft, zal men niemand wijs kunnen maken. Hevige be roering zal volgen, als hijzelf gekomen is, om de acte var; afstand te laten herzien of zijn aanhangers •mder het oficiercorps en de boerenpartij hem tot een stap in die richting drijven, waartegen de liberalen zich matuur lijk met hand en tand zullen verzetten. De jonge koning zit niet meer zoo vast op zijn troon. Bijzonderheden over den terugkeer van prins Carol. Over den terugkeer van prins Carol werden Za- i t_rigi;'..de volgende bijzonderheden uit Boekarest ge- OV; 5«irclschap van Dirai- tresk. aak <k**ky. twee zijner aanhangers, in een Franseo h*" v, ra* te Klausenburg aangekomen. De ne' u prins d e((°eg aê u&iform van Hoemeensch vlieg- officier. Op het r£iegyeld werd hij uiterst hartelijk begroet door de ofi beieren van den Roemeenschen militai ren luchtdic'yst, en nam daarna plaats in een Roe- 'Ch vliegtuig, bestuurd door een kapitein', tv aarmede hij 10 uur 's avonds op het vliegveld Catroccni bij Boekarest, in de nabijheid van het Koninklijk paleis, laadde. Hier werd hij opgewacht door een gansch regiment, dat reeds over zijn aanikomst was ingelicht. Hij liet de soldaten de revue p.'sseeren, en betrad daarna het slot, onder geestdrift^ toejuichingen der sol daten. In het portaal werd hij begroet door zijn broeder, den prins regent Nikolaas, die hem omarmde en hem met hartelijke woorden welkom heette Volgens het blad Dimineatza zou prins Karei bij zijn begroeting door minister-president Manioe heb ben gezegd: Ik geloof, dat ik een groote fout zou heb ben begaan, indien ik langer weg ware gebleven. De kwestie van de troonopvolging heeft ongerust heid en moeilijkheden van oeconomischen aard ver oorzaakt; hei is beter dat ik hier ben. Prins Carol van Roemenië, die Vrijdagavond onverwachts te Boekarest is teruggekeerd, en tot koning is uitgeroepen. De koningin-weduwe naar Duitsckland. Koningin Maria, die sinds lang op gespannen voet met Carol leeft en al haar invloed heeft doen gelden om zich tegen diens terugkeer te verzetten, was net naar Duitschland vertrokken, zoodat een pijnlijke ontmoeting tusschen moeder en zoon vermeder: is. Naar later nog gemeld wordt, zou zij a.s. Zaterdag naar Boekarest terugkeeren. Prins Carol proclameert zich tot koning. Zaterdag werd uit Betrouwbare bron vernomen, dat prins Carol zichzelf tot koning van Roemenië had geproclameerd.. Het kabinet afgetreden. Havas meldde Zaterdagavond uit Boekarest: Het kabinët is afgetreden daar het niet tot over eenstemming kon komen over de toelating van prins Carol tot het regentschap of over zijn uitroeping tot koning. Nieuwe regeering gevormd. De regentschapsraad heeft het ontslag der regee ring aanvaard en des minister van binnenlandsche zaken Mironescoe met de vorming van een kabinet belast. De nieuwe regeering zou nog in den Lacht van Zaterdag op Zondag worden beëedigd. DE EED OP DE GRONDWET AFGELEGD. - MENIë VOL GEESTDRIFT. BOEKAREST, 8 Jnni. Prins Carol van Roemenië is Zondag door de nationale ver gadering tot koning uitgeroepen. Uit de berichten blijkt, dat de gebeurtenissen zich met verbazende snelheid hebben ontwikkeld. Zondagmorgen 11 uur kwamen senaat en kamer in buitengewone zitting bijeen, om hun houding in ver band met den terugkeer van prins Carol te bepalen. Beide huizen verklaarden zich voor de intrekking var. de wet van 4 Juni 1926 en namen het voorstel aan om den tegenwoordigen koning Michael tot erf prins te benoemen en hem den titel van aartshertog van Alba Julia te verleenen. Terstond daarop kwamen beide huizen als natio nale vergadering bijeen, om de genomen besluiten te bekrachtigen. Hierop kwamen r.og de vertegenwoordigers van de verschillende partijen aan het woord, waarna over het al of niet uitroepen van prins Carol tot koning zou worden gestemd. De stemming. De president bracht het voorstel-Junian in geheime stemming. Eerst stemden de senatoren en daan.a de afgevaardigden. In totaal werden 485 stemmen vóór en 1 stem tegen uitgebracht. Nadat de president Csicso Pop het resultaat had medegedeeld, bracht de Nationale Vergadering ko ning Carol een levendige ovatie. De voorzitter schorste daarop de zitting en verklaarde dat de ko ning thans in de Nationale Vergadering ingehaald zou worden om den eed af te leggen. Om halfvier begaf zich de koning van het slot Cotroceni naar de Kamer. Hij werd geëscorteerd door een eskadron garde-cavaleiie. Langs den weg had zich een ontzaglijke menschenmenigte geschaard. Verscheiden regimenten brachten' den koning de eerbewijzen. Op zijn weg werd Carol voortdurend geestdriftig toegejuicht. Voor het gebouw van de Kamer kwam de premier Mironescu den koning tegemoet en geleidde hem naar de Kamer. Op de trap naar de zittingszaal vorm den de Roemeensche generaals een haag. De onmondige koning Michael met zij)i moeder prinses Helena. Toespraak van den nieuwen koning. De'nieuwe koning hield daarop een toespraak, wel ke herhaaldelijk door het gejubel van de geheele zaal onderbroken werd. Hij zeide ten diepste ontroerd te zijn door de hem bereide ontvangst en hoopte een zorgzaam vader voor zijn onderdanen te zijn. De koning besloot met de woorden: Roemenen van alle'vier windstreken var. ons land, vereenigt u in uw gedachten en in uwe gevoelens met mij tot het welzijn van ons land! En thans aan den arbeid! Nog wlnterprodncten, een unicum; keu ring van aardappelen en de afzet van pootgoed naar het buitenland; het vei- ïingspercentage voor de kooplieden en het conflict tusschen handel en veilingsver- eenigingen. De vroege aardappelen; vrij goede prijzen. Groote aanvoer van tomaten, dalende prijzen. Prijzen van uien, roode en witte kool, bloemkool. Dat er in de maand Juni nog winterproducten aan onze veilingen worden aangevoerd, moet ongetwij feld met een krijtje aan den balk worden geschre ven en nog meer is daartoe aanleiding in een jaar, dat op denzelfden tijd de temperatuur zoodanig is, dat men de schaduw opzoekt om de zonnewarmte te or.tloopen. Opvallend is ook de omstandigheid, dat al zoo vnfeg groote massa's nieuwe aardappelen en to maten ter veiling komen. Bijzonder laag zijn de prij zen der groenten geweest, die de laatste maanden zijn aangevoerd en met begrijpelijke spanning wordt uitgezien naar het verloop der prijzen van vroege aardappelen, die nu de markt gaan beheerschen en waarvan velen afhankelijk zijn in het kunnen voort zetten van hur; bedrijf. Mocht het verloop even on gunstig zijn als verleden jaar, dan zal ongetwijfeld de tijd zijn aangebroken om op een of andere wijze tot een hulpverleening over te gaan. Het verloop der laatste week is gelukkig niet zoo, dat aanwijzingen in die richting vallen waar te nemen. Men is de laatste week druk befcig geweest met het keuren van aardappelen te velde. We vernamen, dat de stand bijzonder gunstig is. dank zij vooral het prachtige weer. Het aantal bunders, dat ter keuring is opgegeven, moet aanmerkelijk grooter zijn, dan verleden jaar, zoodat de hoeveelheid goedgekeurde aardappelen ongetwijfeld veel grooter zal zijn dan in de vorige jaren. Het is bekend, dat er heel veel als pootgoed naar het buitenland gaat en van ver schillende zijden is meermalen op de gevolgen ge wezen, die daaraan verbonden zijn. Men wijst nl. op het gevaar, dat door verkoop van puik pootgoed aan het buitenland, dit straks onze eigen aardappe- ler.verbouwers gaat beconcurreeren met onze eigen poters, verkregen met veel kosten en moeite. Hoe wel dit ongetwijfeld waar is, lijkt het ons niet mo gelijk dit gevaar te stuiten, daar het den producent toch te doen is, om voor zijn product den hoogst mogelijken prijs te verkrijgen. Bovendien is deze Monroe-leer zeer zeker ongeschikt voor ons kleine Nederland. Het is een niet te weerspreken belang, dat de ver houding van handel en tuinbouw aan I.angendijk gutistig is. Verwondering behoeft dit eigenlijk niet te wekken, daar beider belangen in de meeste gevallen parallel loopen. Als het b.v. den handel gelukt, rui mer afzetgebied voor onze tuinbouwproducten te vin den, dan is dit irv het welbegrpen belang zoowel van handelaar als van tuinbouwer. Wordt groote zorg besteed aan de qualiteit der producten, dan profi- teeron daarvan evengoed de groentehandelaars als de bouwers. En zoo zijn verschillende maatregelen op te sommen, die aan beiden ten goede komen. Toch heerscht er wel eens verschil van tneening om trent sommige onderwerpen De vergaderingen van De Koophandel en De Vierbond hebben dit gedemon streerd ten aanzien van het percentage korting voor contante betaling. Sinds jaar en dag is het de gewoonte, dat van de aan de veilingen bestede prijzen een bepaald percentage ten laste der tuin bouwers wordt ingehouden, van welk percentage een gedeelte strekt voor korting aan de kooplui, voor contante betaling. Aan de veiling te Noordschnnvou- de is dit X procent. Deze vcilingsvereeniging wil dit nu terugbrengen tot 15 100 procent, daarmee stil zwijgend veronderstellend, dat de handel ongetwij feld ermee instemt, dat ook hij zijn penningske zal willen offeren voor verbeteringen, die weldra aan de veiling zullen worden aangebracht en die ook in het belang van den handel zullen zijn. Deze schijnt dit 1 W\ WlVIlClV VERKRIJGBAAR IN 1'KLAS RIJWIELZAKEN Catalogus op aanvraag gratis W.KERKMEER -ALKMAAR echter niet „zoo maar" te willen en is er eenigszins over gepiqueerd, dat men op zoo brute wijze in grijpt in verkregen rechten. De partijen schijnen op. t oogenblik nog al scherp tegenover elkaar te staan, doch wij zouden met vrij groote zekerheid durvenJ voorspellen, dat deze quaesfe in der minne wordt: opgelost. Het is immers buitengesloten, dat de kor-' tincr van V* procent voor eeuwig zou zijn gegeven. De verkooper heeft toch liet recht, voor het vervolg an-j der voorwaarden te stellen Waartegenover de koo-j per het recht bezit, deze nl of niet te aanvaarden.' Wenscht dus de koopman op de gestelde voorwaar-: den niet langer te koopen, dan bezit hij daartoe ,1e volle vrijheid. In de vergadering var. I)e Koophan-i del is er al mee gedreigd, bij intrekking van het ge-| noemde percentage, niet meer aan de veiling te: Noordscharwoude te koopen. Dit gebeurt natuurlijk} niet, omdat de koolui de consequentie daarvan niet aandurven. Afgescheiden vai. dit a'les kennen we de mentaliteit van tuinbouwers en kooplieden voldoende, om te mogen aannemen, dat deze quaestie op een bevredigend compromis uitloopt. De groote drukte aan de veilingen is afgeloopen,. doch het ziet er naar uit, dat die weer spoedig zal teruggekeerd zijn De aanvoer van Vroege aardap pelen was al van beteekenis en spoedig r.a Pinkster wordt een zeer groote aanvoer verwacht Niet min-' der dan 17 spoorwagens werden deze week geveild.' Aanvankelijk brachten de groote gemiddeld f 13 op. Woensdag noteerde de prijs tot f 14.70 ii f 17 20. om later weer wat te zakken. Zaterdag werd f9.80— f 11.80 besteed. Voor drielingen werd aanvankelijk' f 12.90f 15 betaald, alzoo nog meer dan voor groote.' Deze gunstige verhouding continueerde zich echter niet. Woensdag was de prijs f820—f 12.90 en Zater dag f5.80f7.90. Voor kleine werd in 't begin der week f6.70f 10.10 betaald, op heJ eind f3.60—f 4.50.' De aardappels zijn over 't geheel vrij groot van stuk, hebben een gele tint. die op goede qualiteit wijst. Toch zal deze nog wel wat inoeten verbete ren, willen de aardappels lekker genoemd kunnen worden. De oude schijnen door de meesten nog ge prefereerd te worden. Deze werden deze wenk ver kocht voor f 0.80, nl. blauwe en f 0.80f 1.10 voor bravo. Het is ook nog voorgekomen, dat ze resp. f 0.50 en f4.30 per 100 Kg. opbrachten. Dat bij der gelijke prijzen voor oude. nog dure buitenlandsche aardappelen worden gegeten, is een staaltje van bij zonderen smaak bij sommige menschen Kwamen tot nu toe alleen aan de veiling te Broek nieuwe aardappelen. Vrijdag vei schenen ze ook aan de veiling van den Noordermarkthond. De aanvoer van tomaten was al zeer groot: niet minder dan 65600 Kg werden aangevoerd. De meeste komen uit St. Pancras, waar het aantal kassen bet laatste jaar weer buitengewoon is toegenomen. In t begin der week sloten de prijzen aan bij die van het laatst der vorige. Dinsdag echter waren ze aan merkelijk hooger: er werd toen voor A-qualiteit f48.80— f51.90 betaald, B. bracht f 46 80 op. C. f47.50 en C.C. f 17.80. Deze prijzen liepen echter eiken dag achteruit, zoodat ze bij het eind nog lager waren dan bij het begin. nl. f34.70f35.40 voor A-soort; f32.90 voor B; f33.60 voor C. en f17.70 voor C.C. Voor roode kool werd f 1—f5 betaald. Deensche witte bracht Dinsdag aan de Broeker veiling f 0.10 per 100 Kg. op. te Noordscharwoude werd f0.60—f 1.50 betaald. De aanvoer was niet groot meer. Losse wortelen werden verkocht voor f 0.20f 0.70. Voor boswortelen, waarvan de aanvoer nog gering blijft, werd f5.80— f5.90 betaald. Bloemkool bracht zeer lage prijzen op: f7.10— f 10 per 100 stuks. Nog altijd komen uien aan de markt. Ze werden tegen lage prijzen verkocht, f0.50— f 1.90. Voor grove werd f 1.50f2.10 betaald. Met groote snelheid tegen een boom gereden Vier personen zwaar gewond. Zaterdagmiddag te omstreeks half vier is op den rijks straatweg tusschen Nijkerk en Putten een ernstig auto ongeluk voorgevallen. Een met groote snelheid uit de richting Putten komende auto reed. door tot dusver on opgehelderde oorzaak tegen een boom. De voor in de auto zittende heer en dame werden vreeselijk gewond, de twee achterin zittende militairen uit het garnizoen Harderwijk, die vermoedelijk gevraagd hadden een eind mee te mogen rijden, zooals dat Zaterdagmiddag her haaldelijk gebeurt, werden eveneens ernstig gewond. Een hunner vloog door den kap van de auto. Alle vier per sonen werden bewusteloos aangetroffen. Na voorloopig te zijn verbonden, werden de slachtoffers in zeer ernsti- gen toestand naar Amersfoort vervoerd. Op den bestuurder werd een rijbewijs ten name van W. S. v. d. Kroft te Rijswijk (Z.H.) gevonden. De geheel vernielde auto droeg het nummer H. 60141. De namen van de militairen waren bij het ontvangen van dit be richt, Zaterdagavond, nog onbekend. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR NOORWEGEN. Naar gemeld wordt, zullen de Koningin van den 16en dezer te Rotterdam scheep gaan aan boord van het stoomschip Batavier V, en met den bodem naar Bergen (Noorwegen) reizen. Van Bergen gaan de Koningin en de Prinses per spoor naar Finsen, waar zij zich voorstel len ongeveer veertien dagen te verblijven. Vervolgens zullen tochten worden gemaakt in het Noorsche geberg te; de reis zal worden besloten met een verblijf te Bygdin. De Koningin en de Prinses rekenen er op. vóór den verjaardag van de Koningin-Moeder In Nederland terug te zijn. De reis geschiedt in streng incognito.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1