Pinksterdrukte. 2 Aardappelrooiers, Grasmaaimachine, De crisis in den landbouw. Zijn minnares gestoken. Tragische dood. Gesloten wegens sterfgeval tot Maandag 16 Juni. Verkeersongevallen. Gemengd Nieuws. De Duitsche gezant te Lissabon doodgeschoten. Groote brand in een Deensche havenstad. Ook in Engeland een vrouwen moordenaar? Straatgevecht te Londen. Chineesch stoomschip gezonken. De zuigelingensterfte te Lubeck. Advertentiën. WILHELM HEINRICH NIESTADT, WILHELM HEINRICH NIESTADT, GERBRAND NIEUWLAND Iz. GERBRAND NIEUWLAND. GEERTJE WAGEMAKER, GEERTJE WAGEMAKER, Koolplan Aen DE MOORD TE STOMPWIJK. Verdachte in vrijheid gesteld. Van welingelichte zijde deelt men aan het Haag- sche Corr. Bureau mede, dat de verdachte var. den moord op den Voorburgschen manufacturier Van der Drift Zaterdagmiddag op vrije voeten is gesteld. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SMILDE. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 64-jarigcn hoofdconducteur U.E.H. te Meppel vrijgesproken en den 33-jarigen ondermachinist J. H. L. te Zwollerkarspel veroordeeld tot een maand hechtenis in verband met het spoorwegongeval onder Havelte, waarbij de locomo tief in de Drentsche Hoofdvaart is gereden, doordat de brug openstond. De rechtbank te Assen had elk van bei den een maand hechtenis opgelegd. DE SCHATTEN TE ZAANDAM BLIJVEN BEDOLVEN Verder concessie tot opgravingen geweigerd. B. en W. van Zaandam hebben ln hun gisteren gehou den vergadering besloten geen verdere concessie tot op gravingen te verleenen. Hiermede heeft de bekende schatgraverij op de Zaan- damsche gemeenteterreinen een einde genomen. De heer De Visser vraagt schorsing van faillissementen en executies, benevens een crisisstean voor de kleine boeren. De heer L. de Visser heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid, in verband met den noodtoe stand. waarin ten gevolge van de agrarische crisis de kleine boeren op dit moment verkeeren, de noodige maatregelen te nemen, waardoor voor deze categorie van de bevolking geen faillissementen kunnen worden uitgesproken en geen executies worden ten uitvoer ge legd? 2. Is de minister tevens bereid, ten spoedigste de noo dige maatregelen te nemen, waardoor aan de kleine boe ren, voor zoover hun zuiver inkomen tot beneden de f 1500 per jaar is gedaald, een wekelijksche crisissteun wordt verleend? Moordaanslag te Amersfoort. Maandagnacht omstreeks 12 uur heeft te Amers foort een zekere B. getracht zijn minnares met mes steken te doodcn_ B. heeft voor een zelfde feit 8 maanden gevangenisstraf achter der. rug en was pas kort geleden uit de gevangenis ontslagen. De vrouw had tijdens zijn afwezigheid andere liefdesbetrek kingen aangeknoopt, en dat kon B. niet dulden. Hij bracht de vrouw drie messteken toe, waarvan een in den rug var: ernstigen aard is, De vrouw W. ge naamd, is in het politiebureau door twee dokters verbonden en daarna naar het ziekenhuis vervoerd. Oude man bij een brand in de vlammen omgekomen. Zondagnacht is brand ontstaan in de wor.ing van den agent van politie J. Brinkman aan het Broer- vcld te Schiedam. De benedenburen van den agent, die den brand hadder: ontdekt, wisten dat Brinkman alleen thuis was en daarom waarschuwden zij de brandweer, dat zich iemand in de woning bevond. Ten gevolge van den dichten rook en het feit, dat de deuren niet spoedig genoeg geforceerd konden wor den, heeft men den man niet meer kunnen redden. Toon men de woning binnen kwam, lag Brinkman met brandwonden aan den rug, zijn hoofd en zijn ar men op den grond. De dood was reeds ingetreden. In de woning vor.d men de petroleumlamp omge trokken op den grond liggen en men vermoedt, dat Brirkroan een beroerte heeft gehad en in zijn val de lamp heeft meegetrokken. De brand heeft zich beperkt tot de bovenwoning. Geweldige drukte allerwegen. Duizenden menschen naar buiten getrokken. Ofschoon Zaterdagmiddag plotseling velen, die plan nen gemaakt hadden, de schrik om het hart zijn gesla gen, toen het weer eensklaps daalde tot het peil van een guren najaarsdag, is het nog heel goed afgekomen en werd het tenslotte zelfs uitgezocht Pinksterweer. De drukte ls allerwegen geweldig geweest. Het was reusachtig druk langs den weg, waar duizenden wielrij ders en honderden auto's, vooral den tweeden Pinkster dag, onder de stovende zon naar buiten trokken om van de bosschen en de zee te genieten. Hier uit onze omgeving is het vooral Bergen en Schoorl, dat trekt, en dat het daar dit jaar wel buiten gewoon druk geweest is, bewijzen de volgende cijfers. In het autopark te Bergen aan Zee waren 500 auto's ge stald. De tram van Alkmaar vervoerde 17712 passagiers, dat is 8000 meer dan verleden jaar. Om de groot© steden. In de groote steden is het een ware uittocht geweest, waar tegenover staat, dat duizenden uit de provincie weer Inkwamen om in dc groote stad Pinkster te vieren De badplaatsen maakten een goeden dag. In Zandvoort woelde en krioelde een halve stad. Op Soheveningen was het een ijselijke drukte, de H.T.M. en de Blauwe konden rijden met zooveel wagens als zij wilden alles was vol. De Scheveningsche bou levard heeft duizenden wandelaars gehad; het strand bood een beeld van een en al fleurigheid, op de caféter rassen was het gedurende het grootste deel van den dag heel moeilijk een plaatsje te bemachtigen. Hoeveel „drinks" zullen es door dc dorstige kelen zijn gegaan, hoeveel auto's hebben gestaan op het veel besproken parkeerterrein aan den boulevard met z'n leelijken muur? Duizenden heeft de tram vervoerd, naar buiten om ge zondheid in volle teugen op te doen en om het ver brande geziohten en handen terug te keeren, dankbaar, dat vooral deze tweede dag zoo mooi is geweest. Pinksterdrukte in het Gooi. Op den tweeden Pinksterdag, den traditioneelen dag voor ean bezoek aan het Gooi, zijn aan het station Bus- sum 10000 plaatskaarten in ontvangst genomen. Er wer den 30 extra-treinen ingelegd. Bij Naarden, de poort van het Gooi, passeerden langs den rijksweg in de uren van 912. 57 en 810 100 auto's per minuut. Het totaal aantal auto's ln één richting is op 13.000 geschat, dat der fietsers op 20.000. De Gooi-Express-autodlenst vervoerde 9000, de Gooische tram 16.000 passageirs naar het Gooi. Te Loosdrecht zijn 4000 badkaarten afgegeven. Op de plassen werden tusschen de 400 cn 500 zeilen geteld en honderden kano's en motorbooten. Pinksterdrukte op Schiphol. De beide riioole Pinksterdagen zijn voor de Amster- damsche luchthaven Schiphol ln waarheid echt propa- gandadagen geweest. Er waren die beide dagen niet Fa. W. D. Niestadt 6 Zn. Schagen. minder dan ruim achtduizend bezoekers op het vlieg veld, van wie er drieduizend gebruik maakten van de gelegenheid, die de K.L.M. er biedt, om onder deskun dig gelelde het een en ander van het bedrijf te zien. Beide dagen werd er druk gevlogen ook bijna 450 vlieg- lustigen werden in de daarvoor bestemde Fokker F VII A machines het luchtruim in gevoerd. Record-cijfers. De spoorwegen hebben met de Pinksterdagen een geweldig groot aantal reizigers vervoerd, en er hebben meer extra-treinen gereden dan ooit te voren. De Zon dag was, door het frissche weer, wat minder druk dan de eerste Pinksterdag van het vorige jaar, maar Maan dag is de schade ruimschoots ingehaald. Het aantal extra-treinen van- en naar het Centraal station te Amsterdam bedroeg Zaterdag 22, Zondag 23 (zij waren toen niet zeer vol) en Maandag 65 en dien dag waren zij geheel gevuld. Op de drie dagen (Zater dag tot en met Maandag) zijn uit Amsterdam aan het C.S. vertrokken ongeveer 140.000 reizigers, teruggekomen zijn er 130.000. Eenige duizenden keeren dus blijkpaar pas heden of later terug. De reizigers gingen zoowel naar Oost als naar West; in den avond van den Twee den Pinksterdag kwamen alleen van Zandvoort 18000 menschen terug. Alles is vlot verloopen, hoewel Zaterdag de hal één menschenamssa was. Zaterdagmiddag was er eenige vertraging in de treinen naar het Oosten, maar zij had niet veel te beteekenen en Maandag was de dienst per fect, wat, behalve aan de groote activiteit, van chef Mul ler en zijn staf, was te danken aan het feit, dat er op feestdagen geen zand- en goederentreinen loopen. Door de enorme drukte op den weg zijn verkeerson gevallen niet uitgebleven en helaas zijn ze lang niet al len zonder doodelijken afloop gebleven. Een meisje door de Gooische gedood. stoomtram ,Op den rijksweg tusschen Naarden en de Hakkelaars poort reden den eersten Pinksterdag 's middags om streeks half zes de 19-jarige mej. A. C. de Paus uit Amsterdam, haar verloofde en haar zwager te fiets achter elkaar. Zij hadden niet het rijwielpad gekozen, dat dwars door de weilanden ls gelegd, maar reden tus schen de onophoudelijk voorbij snellende auto's en de trambaan. Mej. De Paus heeft zich waarschijnlijk op een oogenblik geen rekenschap gegeven van de situatie en is voor een autosignaal of voor het tramsigna&l, dat zij misschien voor een auto-signaal hield, uitgeweken naar de rechts van haar gelegen trambaan. De wagen bestuurder van de uit Naarden komende Gooische ben zinetram zag haar op 30 meter afstand. Hij kon de wagen niet meer tot stilstand brengen, misschien heeft hij te hevig geremd, en zijn de wielen geblokkeerd en dientengevolge doorgegleden. Het meisje werd nog 45 pas meegesleurd. Haar verloofde zag haar, toen hij om keek, door, de tram voortsleuren. Zij werd onmiddellijk gedood. De Naarder politie heeft den tweeden Pinksterdag den weg voor het rijwielverkeer gesloten. Door een auto aangereden. Het slacht offer onmiddellijk gedood. In den nacht van lsten op 2den Pinksterdag te c.a. 12 uur is op den straatweg OldenzaalEnschede nabij Oldenzaal een doodelijk ongeluk gebeurd. De c.a. 45- jarige ongehuwde arbeider G. V., die huiswaarts keer de stond met een tweetal andere personen aan den kant van den weg te praten, toen hij door een uit de rich ting Oldenzaal komenden auto werd aangereden. De botsing was van dien aard, dat zijn hoofd tegen het portierkozijn werd verbrijzeld, waardoor de man on middellijk overleed. De bestuurder van den auto, ze kere B. uit Enschede, reed aanvankelijk door, doch keerde weldra terug, zeggende, dat hij hulp zou halen uit Oldenzaal. Het bleek echter, dat de automobilist de vlucht had genomen. Daar echter het autonummer be kend was, werd nog denzelfden nacht de auto door de Oldenzaalsche politie in beslag genomen en tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt. Na een onderzoek is gebleken, dat de automobilist ln Oldenzaal noch de politie, noch een geneesheer heeft gewaarschuwd, doch over Hengelo naar zijn woning te Enschede is teruggekeerd. Het lijk is naar het R.. Ziekenhuis overgebracht. De inzittenden van den auto, twee dames en twee heeren, bekwamen geen letsel. Ernstig ongeluk bü Bathmen. Een auto driemaal over den kop. Op den rijksstraatweg bij Bathmen heeft Maandag middag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij alle drie inzittenden van den auto gewond werden. Een Buick-wagen, bestuurd door den heer H. Holst uit En schede, reed in groote snelheid in een bocht van den weg in een bermsloot. De auto sloeg driemaal over den kop en kwam onderstboven tegen een boom terecht. Mej. G. Mos, eveneens uit Enschede, werd uit den wagen geslingerd. Zij brak beide polsen en kreeg een rugge- graat-fractuur. Zij is naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. De bestuurder en de derde inzittende, de heer A. M. Gieckens, kregen ernstige verwondingen aan het hoofd; laatstgenoemd brak ook een sleutelbeen. De geheel vernielde auto is door de politie in beslag* genomen. Autobus mot 28 personen te water. Gisternacht, om 3 uur, reed een autobus van de fa. v. d. Poll, uit Franeker, waarmee een muziekcorps, be staande uit 25 man, uit Witmarsum komende, van een Concours te Drachten naar huis werd gereden, te Olde- boorn, in een bocht van den weg, in de Wetering. De bus kantelde en kwam op zij ln het water terecht Wonder boven wonder wisten alle Inzittenden uit de bus te komen door het inslaan van de ruiten. Vijf van hen werden licht gewond en moesten onder genees kundige behandeling gesteld worden. De oorzaak van het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan het feit dat boven het water een dichte mist hing, waardoor het uitzicht belemmerd werd. Het gezelschap werd met een andere autobus van Oldeboorn naar zijn woonplaats vervoerd. Doodelijk ongeval in de Heer h u go waard Gisterochtend 4 uur keerde de 32-jarige chansonnier Th. J. Poland uit Heer-Hugowaard, die op de Pinkster dagen ln een café te Alkmaar was opgetreden, per fiets naar zijn woonplaats terug. Aan het Zuldelnde van den Middenweg kwam hij zoo ongelukkig te vallen, dat de dood onmiddellijk intrad Nog een heele reeks van ongevallen, de een wat meer, de ander wat minder ernstig, zou nog aan bovenstaan de berichten zijn toe te voegen- Door een krankzinnigen zeeman. Naar Havas uit Lissabon meldt, is daar Zaterdag de Duitsche gezant, von Ballingand, door een uit Dantzig afkomstigen zeeman doodgeschoten. Het geval heeft in diplomatieke en politieke kringen een pijnlijken indruk gewekt Gebleken is, dat de aanslag dien ochtend om 11.15 uur op de pier bij den kruiser „Königsberg", die daar gemeerd ligt, gepleegd is. De gezant had juist een be zoek aan boord van dezen oorlogsbodem afgelegd, toen een onbekende eensklaps verscheidene revolverschoten op hem loste, met het gevolg, dat Von Balligand zwaar gewond werd. De gezant werd, door twee schoten aan het hoofd getroffen, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarop is overleden. De dader van den aanslag is een aan vervolgingswaanzin lijdenden zeeman uit Dantzig, Piechowski genaamd. Zijn nationaliteit staat niet vast. Tijdens het verhoor heeft de dader verklaard, dat hij den gezant niet kende en hij had slechts door een aanslag op een hooggeplaatste autoriteit zich voor de doorstane achtervolgingen willen wreken. In 1921 heeft hij te Lauenburg in Pommeren in een krankzinni gengesticht gezeten, waaruit hij ontvlucht is. De havenwijk uitgebrand. Uit Kopenhagen wordt gemeld: In de Deensche havenstad Nykjöbing is Zaterdag nacht in de havenwijk brand uitgebroken, welke ver moedelijk veroorzaakt is door onvoorzichtigheid van bedelaars, die den r.acht in een houtloods doorbrach ten. Daar er een zeer krachtigen wind stoud, breidde de brand zich zeer snel uit, zoodat ook spoedig de naburige opslagplaatsen en magazijnen aan de ha ven in vlammen stonden. Later breidde het vuur zich ook tot kantoorge bouwen en woonhuizen: De aangericht'e schade wordt op 3 millioen Deensche kronen geraamd. AUTO IN EEN STEENGROEVE GESTORT. Zeven personen gedood. Te Southerton, in Pennsylvanie, reed een auto in dolle vaart in een diepe steengroeve. Alle zeven in zittenden kwamen hierbij om. BOSCHBRANDEN IN CANADA. Zeven en een half millioen schade. Tengevolge van de hevige woudbranden, welke ge durende de laatste vijf dagen in Noord-West Onta- rio hebben gewoed en welke thans na zeer veel moeite bedwongen zijn, is voor meer dan zeven en een half millioen schade geleden. Drie geheimzinnige gevallen. Y.D. verneemt uit Brighton: Zondagmorgen vroeg heeft men in een laan alhier hot lijk gevonden van een door messteken om het leven gebrachte vrouw. Dit is in de laatste weken reeds het derde geheimzinnige geval var. dien aard. Thans betreft het mrs. Beatrice Prendergast, een 56-jarige vrouw, die naar het schijnt met een penne- mes, drie doodelijke steken in de borstkas heeft ont vangen. Bij de andere mysteries zijn betrokken mrs. Bar- rie Whitehouse, een vrouw, die men te Cheadie (Cheshire) met bloote voeten, aan den kar.t van den weg dood heeft aangetroffen, waarhij gebleken is dat men haar cocaïne had toegediend en miss Agnes Kessan, een 21-jarig meisje, wier lijk Donderdag te Epsom in een sloot was gevonden Naar aanleiding van een voetbalwed strijd. 200 bierglazen stukgeslagen. Tweeden Pinksterdag is het te Lor.den tot 'n groot straatgevecht tusschen leren gekomen naar aanlei ding van n voetbalwedstrijd waaraan ook een Iersch elftal had deelgenomen. Bij de vechtpartij waren on geveer 500 Ieren betrokken. De politie moest herhaaldelijk van haar gummi stokken gebruik maken. Drie agenten werden ge wond. Twee personen hebben zulke ernstige verwondin* gen opgeloopcn, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Talrijke deelnemers aan de vechtpartij liepen verwondingen op, daar behalve van wandelstokken en parapluies ook bierglazen als wapen werden gebruikt. In het geheel zijn ongeveer 200 bierglazen stuk geslagen. Meer daji 100 personen verdronken. Naar de „Associated Press" uit Sjanghai meldt, is het Chineesche stoomschip .Litoeng" in de mon ding van de Yangtse op een rots gevaren cn gezor> kcn. Honderd passagiers en bemanning zijn verdron ken. Wederom 8 patiëntjes overleden. In 't geheel thans 36 dooden. Naar dc stedelijke gezondheidsdienst te Lubeck meedeelt, is, nadat sedert Woensdag geen sterfgeval len waren voorgekomen, gedurende de Pinksterda gen de toestand hij verscheidene zuigelingen, die met het serum ingeënt waren, verergerd cn zijn 8 patiënten overleden, zoodat het aantal gevallen met doodelijken afloop thans tot 36 is gestegen. Heden overleed nog vrij on verwacht, onze lieve Man en Vader in den ouderdom van ruim 52 jaar. Schagen, 11 Juni 1930. Uit aller naam, M. NIESTADT—van Rijswijk. Verzoeke geen persoonlijk rouw beklag. Heden overleed nog vrij on verwacht, mijn lieve Zoon in den ouderdom van ruim 52 jaar. Schagen, 11 juni 1930. Wed H. J. NIESTADT— van Baaren. Heden overleed, in den ouder dom van 80 jaar, onze geachte Oom en Zwager, den Heer Namens de Familie, G. VAN DER SLUIJS. Schagerbrug, 10 Juni 1930. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juni a.s., op de Algemeene Begraafplaats te St. Maartensbrug, des namid dags 1.30 uur. Heden overleed, na langzaam verval van krachten, mijn zeer geachte Patroon, de Heer Zijn Huishoudster, JO VENEMA-Meijer. Schagerbrug, 10 Juni 1930. Heden overleed, in het Stads ziekenhuis te Alkmaar, onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd dochter, Zuster en Behuwdzuster, Mejuffr. Grietje Eriks, Wed. van den heer P. BOONTJES Dz., in den ouderdom van 44 jaar. MAARTJE en Verloofde. DIEUW en GRETA. AAGTJE NOTTELMAN. Familie BOONTJES. Familie ERIKS. Burgerbrug, 10 Juni 1930. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Mej. Wed. A. JONK 6 ZOON maken bekend, dat de zaak op denzelfden voet wordt voortgezet. Aanbevelend, Mej. Wed. A. JONK 6 ZOON. Kolhorn, 11 Juni 1930. Tel No. 2. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat na een kortstondig doch smartelijk lijden te Alk maar, Stadsziekenhuis, is over leden onze geliefde Vrouw, Dochter en Zuster, Mej geb. v. DUIN, in den ouderdom van 31 jaar en 8 maar.den. Uit aller naam, S. WAGEMAKER. Doggersvaart, Koegras, 7 Juni 1930. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in het Stads-Ziekenhuis te Alkmaar, onze geliefde Doch ter, Zuster en Tante Geb. VAN DUIN, in den ouderdom van 31 jaar en 8 maanden. Namens de Familie, P. van DUIN, Kinderen en Kleinkinderen. Schorweg, Breezand, 7 Juni 1930. Heden overleed ir: het Stads ziekenhuis te Alkmaar, mijn geliefde Echtgenoot, DIRK MULDER Mz„ in den ouderdom van 67 jaar. Wed. D. MULDER-Poel. Wieringen, 9 Juni 1930. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 12 Juni n.m. 2 uur. Heden overleed ir: het Stads ziekenhuis te Alkmaar, mijn Behuwdbroeder, DIRK MULDER Mz„ in den ouderdom van 67 jaar. GR. POEL. Wieringen, 9 Juni 1930. Heden overleed, zacht en kalm, onze dierbare Man, Vader en Grootvader, de Heer PIETER K00RN Sz., in den ouderdom van ruim 78 jaar. Mede namens de Kinderen, H. KOORN—Appel. Aartswoud, 7 Juni 1930. IN PLAATS VAN KAARTEN. J. IIOLTZ en G. HOLTZGlastra geven kennis van de geboorte van hunne Dochter THEA. Schagen, 10 Juni 1930. Geboren: SlMON PETRUS, Zoon van W. STAM en CATRIEN DE WIT. Breezand, 8 Juni 1930. TE KOOP; (wee driewielde Karren met ramen, een met schutten, een met ierbak. Een Rijtuig (break). Twee Aardtroggen. Te bevragen bij .Gebr i' ,1, SchofwegLj^eg^y^ f I Grocte KOMEN Jz., tegen lagen prijs. Anna Paulowna. ijs, y. Gevraagd: bij- H. OOTJERS, Oude Niedorp. TE KOOP: Een zoo goed als nieuw, met 4 messen. Te bevragen bij Firma Wed. A« JONK, Kolhorn, Telefoon 2.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2