Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Binnenlandsch Nieuws. Brand in de Kon. boerderij op Het Loo. Feest op Huize Doorn. Voordracht Secretariaat Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier. Kind uit het raam gevallen. De kinderverlamming te Gouda. Proces over „Merijntje Gijzen's Jeugd" Felle brand te Helmond. De onbewaakte overweg. Storm op de Zuiderzee. Nagekomen Berichten. WINKEL DEN HELDER. Gemengd Nieuws. Carols terugkeer. Dynamietontploffing in een tunnel. Uit angst voor het Russische schrikbewind. Gevaarlijk beroep te Chicago. Ongunstig commentaar vanuit Moskou. De moord op den Duitschen gezant. Een vergoeding van 74 millioen. gcnotvollen middag in den tuin doorgebracht, Het •weer was schitterend mooi. „O.B.K." gaf een zeer goed concert, zoodat het een groot succes voor de Muziektuincommissie werd. Wel was blijkbaar het aar/tal leden cfer vereeniging eeuitrszins achteruit gegaan, maar de kwaliteit der muziek had daar niet onder geleden, integendeel! Ken met zorg samengesteld programma werd ons aangeboden, w.o. werken van Hinze, Lincke, Hansch- inatin, Blankenburg, ühlsen, Suppé, Jonassor: enz. en het waren vooral Lotosblumen van Emil Ohlsen en fle Cuckoo-wals van Jonassen, die na de pauze een zeer goede uitvoering kregen, terwijl de solist voor «le pauze met Mante's Czardas en Kinderhanden, var. Joh. Hinze een welverdiend groot succes oogstte. Het publiek was zeer opgetogen en Sponde dat door een hartelijk applaus 11a ieder programma-nummer. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor Schagen werd in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd f7863.37, en terugbetaald f3390.51. Derhalve meer ingelegd dar. terugbetaald f 4472.86. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 7. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Abraham Cornelis, zoon van Abraham Borst en van Maria Kant; Thea, dochter van Jacob Holtz en van Margaretha Agatha Glastra. POLITIE. Gevonden een witte muts; een damestasch (te Bergen aan Zee); een gouden kruisje; een sleutel van een melk wagen. Verloren: een rijwielplaatje: een pakje met inhoud. Kwalen en kwaaltjes, welke plaatselijk optreden en dus slechts een klein gedeelte van ons lichaam aantas ten, zijn meestal nog wel te overwinnen, al gaat zeifs dit niet op voor 100 procent. Erger is het als het kwaad verspreid zit door het heele lichaam. Dit maakt het geval nog niet hopeloos, doch wel bedenkelijk en het is do groote vraag, of het lichaam genoeg weerstandsvermogen heeft om de ziekte te laten uitwerken. Iets dergelijks doet zich nu voor met de crisis op land bouwgebied. Beperkte deze zich tot Nederland en waren dus de oorzaken tc zoeken binnen onze grenzen, ja, dan was er alle kans, dat we het geneesmiddel konden vin den en toepassen. Nu staat de zaak echter anders. Het is geen „plaatselijke ontsteking", die ons plaagt: het heelc economische leven ls aangetast en er is zelfs geen sprake van. dat verctoovings- of andere middelen ge deeltelijke verlichting van beteekenis kunnen brengen. Uitzieken dat is het eenige en dan voor de toe komst maatregelen trachten te treffen, welke nieuwe crisissen voorkomen. Wel is dit gemakkelijker gezegd dan gedaan, doch we zijn nu eenmaal niet voor ons ge mak op do wereld. Leven is strijden en we mogen ons gelukkig prijzen, indien deze strijd niet op vernietiging moord en doodslag is gericht, doch op orde en welvaart, op het welzijn van heel de menschheid. Na dit algemeene preek je komen we thans tot het voorbeeld, waaraan we ons kunnen spiegelen. In Zweden regeerde een conservatief ministerie. Tot steun van den landbouw stelde dit graantollen voor. als mede de bepaling, dat In het buitenlandsche graan een zeker percentage Zweedsche tarwe moest worden ver malen. (Tusschen haakjes merken we op, dat In Duitsch- land een soortgelijke bepaling is gemaakt ten opzichte van de rogge). Bovendien zouden de Zweden volgens den Scandina- visehen correspondent van Het Volk wettelijk worden gedwongen meer tarwe te consumeeren. Het is echter in Zweden als in Nedrland de binnenlandsohe produc tie is onvoldoende voor het eigen gebruik. Het duurder brood zou dus niet alleen betaald worden door de niet- landbouwers. maar ook door de menschen van het plat teland. Slechts zij, die meer graan te verkoopen hebben dan ze moeten inkoopen, zouden eenigszins profiteeren doch de meeste winst zou terecht komen in de zakken der grondbezitters. Hiervan wilde de .Zweedsche volksvertegenwoordiging niet weten. Beide Kamers verwierpen de graantollen, doch vereenlgdcn zich met het voorstel om in elke hoe veelheid buitenlandsch graan een zeker percentage Zweedsche tarwe te vermalen. Welke voordeelen men daarvan verwacht, is ons niet helder. Kwaad zien wa er ook niet in, daar de prijs der tarwe niet wordt be- heerscht door den Zweedschen oogst doch door de we- ïeldproductie. Terecht is er in Zweden op gewezen, dat de nieuwe regeling uit zal loopen op een staatsmonopolie van de tarwe. Sociaal democraten noch liberalen schenen daar bezwaar tegen te hebben. Voor het oogenblik is echter het voornaamste, dat het brood niet kunstmatig duur is gemaakt. Het heele volk, het eigen volk, zou dan betalen, wat slechts weinigen ten goede zou komen en zulk een middel is en blijft er ger dan do kwaal. Maandagmiddag ongeveer kwart over vijven ont dekte de heer G. Boon, een zoon van den bedrijfslei der der Koninklijke boerderij op Het Loo, welke in liet Koninklijke park staat, een begin van brand in een groote schuur, die in den winter voor het ver tol ij f van de koeien dient Hij waarschuwde onmid dellijk de politie, die spoedig ter plaatse was en de schuur binnen ging om het daarin aanwezige mate riaal te redden. Dit kon gedeeltelijk geschieden, toen baron Van Geen, jhr. Vana Suchtelen van de Haere en de brandweer ook de reddende hand uitstaken. De Koningin, de Prinses en'Prins Hendrik sloegen den brand van nabij gade. De vrouw van den heer Boon was in lievige mate onthutst en zenuwachtig. De Koningin trachtte haar tot kalmte tc brengen door haar vriendelijk toe te spreken. In den stal was geen vee. Er brandde een vuur 0111 een ketel warm water te maken. 'l egen 7 uur was men den brand meester. Het 25-jarig huwelijksfeest van den gewe zen Duitschen Kroonprins. Gelukwen- schen uit Wieringen. liet was tweeden Pinksterdag feest op Huize Doorn. De ex-Kroonprins, die Vrijdag jl. 25 jaar getrouwd was, wilde dit feit in den familiekring vieren en daar do ex-keizer zijn domicilie in ons land heeft, waren alle familieleden naar Doorn gekomen. Te Doorn zelf was weinig van het feest te merken. Kr werd niet. zooals ter gelegenheid van den zeven- tigsleiv verjaardag van den gewezen keizer toen er bovendien veel meer vertoon naar buiten was in het dorp gevlagd. Slechts van het Poortgebouw van Huize Doorn hing een zwart-witte vlag. Toch was er een ongewone drukte: in het plaatsje varen veel Duitscliers, van wien velen met hun eigen auto's uil Duitschland waren gekomen. Nu zij toch in ons land vertoefden, meenden zij den gewezen keizer en zijn familie te zien. Het feest op Huize Doorn begon Maandagochtend, Gedurende de ochtenduren werden op Huize Doorn talrijke bloemstukken bezorgd Bovendien had de ge vezen kroonprins te Potsdam Vrijdag ook uit Ne derland bloemen gekregen. Onder de geluk- wenschcn die hem op deze wijze bereik ten, warer.' er ook van zij n oude vrien den van Wieringen. Om acht uur 's avonds ving in de groote zaal de feestmaaltijd aan. Behalve de familie, zaten ook veel Nederlandsche autoriteiten mede aan, alsook eenige vrienden van den gewezen krooi prins. In het midden van de tafel zat de gewezen keizer, gestoken in zijn uniform van het Duitsche Roode Kruis. Zijn echtgenoote, prinses Hermine had tegen over hem plaats genomen. Naast laatstgenoemde zat de gewezen kroonprins en naast den gewezen keizer de echtgenoote van den gewezen kroonprins. Aan weerszijden naast hen zaten verder naar anciënniteit de overige familieleden, daarna de gasten en ten slotte aan de uiteinden van de tafel de kleinkinderen van den gewezen keizer. De gewezen kroonprins droeg de generaalsuniform van zijn huzarenregiment; ook de meeste overige aanzitt.cnden droegen uniform. Na den feestmaaltijd had een film-voorstelling plaats van een speciale familiefilm. De ex-kroonprins zal in den loop van Dinsdag eeni ge bezoeken afleggen. Waarschijnlijk vertrekken hij en zijn familie reeds Woensdag weer naar Duitsch land. TWEEDE KAMER, De Tweede Kamer zal vermoedelijk op 24 Juni weer bijeenkomen voor afdeelingsonderzoek van voorstellen In verband met de landbouwcrisis. Ter vervulling van de vacature van Secretaris voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier, ontstaan door het overlijden van den heer J. P. van Amstel. is door Dijkgraaf en Heemraden dc vol gende voordracht opgemaakt: No. 1. J. W. Bocrsma, hoofdcommies en waarnemend secretaris van liet Hoogheemraadschap. No. 2. Mr. E. G. O. Onnen, referendaris ter provin ciale griffie van Drenthe te Assen. No. 3. Mr. .T. Belonje, advocaat-procureur te Alk maar. 4-jarig meisje aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond is het 4-jarig dochtertje van het ge zin van den heer A. de B., wonende aan de Lang straat te Roozcndaal uit een raam gevallen ton ge volde waarvan de kleine Maandag is overleden-. Liet kind was ongemerkt naar boven geslopen, waar het aan de achterzijde van het. huis, na op een stoel te zijn geklommen, kans heeft gezien een raampje te openen. Het noodlottige gevolg was. dat het kind er uitviel en achter op de plaats van het huis terecht kwam. Ir; deerniswekkenden toestand is het kindje naar binnen gebracht, waar het Maandagavond zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de gevolgen is overleden. Tot staan gekomen. De uitbreiding van de kinderverlamming te Gouda schijnt tot staan te zijn gekomen. Zaterdagmorgen is nog één geval geconstateerd, doch daarna zijn, volgens mededeeling van de directie van het Van Iterson zieken huis, waar de patientjes verpleegd worden, tot Maan dagavond half negen geen nieuwe gevallen voorgeko men. Ook sterfgevallen hebben zich niet meer voorgedaan. De patientjes, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, ma ken het goed. In medische kringen verwacht men wel, dat de uit breiding voor goed tot staan is gekomen, maar er is na tuurlijk geen zekerheid, dat de ziekte voor goed gewe ken is. Voorzichtigheidshalve had de burgemeester be volen, dat de Zondagsscholen gedurende de Pinksterda gen gesloten moesten blijven. Te Oudewetering doet zich in twee gezinnen een ge val van kinderverlamming voor. Tusschen A. M. de Jong en Nep de la Mar. De heer A M. de Jong heeft in kort geding de schorsing gevorderd van het tusschen hem en den tooi.eelspeler Nap de la Mar gesloten contract be treffende de vertooning van „Merijntje Gijzen's Jeugd', „Het Verraad" en „Flierefluiters Oponthoud", op grond van verschillende tekortkomingen aan de zijde van den heer Nap de la Mar. Gevorderd werd de opvoering „met den sterken arm" te beletten. In deze procedure werd voor dan president der Amsterdamsche Rechtbank mr. P. Cor.inck Westen berg zeer in het kort gepleit. Mr. J. Hartog de Vries, die voor gedaagde optrad, bestreed de vordering. Hij stelde in het licht, dat het auteursrecht nog onbeperkt aan den heer De la Mar toekomt, zoodat men hier te doen heeft met een absoluut recht en de president onbevoegd is, van de vordering kennis te r.emen. Daartentegen betoogde mr. F. H. C. M. van Wijck, dat het hier gaat over de gedragingen van den heer De la Mar, die een spoedig ingrijpen noodzakelijk maken. Z.i. is de president in deze bevoegd, omdat alleen een maatregel van tijdelijken aard wordt ge vraagd. Uitspraak doende, verklaarde mr. Coninek Wes tenberg zich bevoegd van de vordering kcni.is te ne men, omdat de beslissing in de hoofdzaak aan den gewonen rechter onderworpen wordt. Ook een spoed- eischend karakter is, naar zijn oordeel, aan de zaak niet te ontzeggen. Maar niettemin achtte hij de in grijpende vordering van eischer niet voor toewijzing vatbaar. In de eerste plaats is geen enkele voorspel ling te wagen omtrent de beslissing, die de gewone rechter in de hoofdzaak zal nemen on ten andere vreesde de president, dat hij door een toewijzing der vordering den gedaagde jarenlang van zijn rechten zou berooven. Groote verwoestingen aangericht in een lompenpakhuis. Gisteravond te ongeveer 8 uur, brak te Helmond een felle brand uit in een der lompenpakhuizen van den heer de V. aan den Micrloosche Weg. Het uit gegalvaniseerd ijzer opgetrokken gebouw, was in een oogwenk een groote vuurzee en wolken zwarte rook dreven over de stad. De brandkeer was met 2 autotracties ter plaatse en moest meer dan 1000 M. slang uitleggen om dei: vuurhaard te kunnen bereiken. Het pakhuis is ach ter een aantal huizen gelegen, zoodat overslaan van den brand moest worden voorkomen. Van den inhoud was niets meer te redden, zoodat alles een prooi der vlammen werd. Duizend kilo's poetskatoen en een groot aantal oude autobanden gingen verloren, een groote menigte nieuwsgierigen sloeg liet blusschings- vverk gade. Te half negen stortte het gebouw in, het geen een zware vonkenregen tengevolge had. Te 10 uur was de brand nog niet gebluscht. Gevaar voor uitbreiding bestaat er niet. De schade wordt door de betrokkenen op f20.000 geraamd. Verzekering dekt haar slechts gedeeltelijk. Doodeiyk ongeluk onder Rosmalen. Een sneltrein op het traject Den BoschNijmegen heeft Zondagmorgen ongeveer 12 uur bij den onbewaak- ten overweg onder Rosmalen een man gegrepen, Het deerlijk verminkte lijk van den man, een ouden zwerver, die in het woonwagenkamp te Berliclm verbleef, werd ter beschikking van den burgemeester gesteld. VERGIFTIGD DOOR SNOEPGOED. Dezer dagen zijn te Kerkrade 4 jeugdige kinderen door het gebruik van snoepgoed ernstig ongesteld geworden. Door het tijdig toedienen van tegengif konden zij gered worden. Het snoepgoed is in beslag genomen. Een zeiljacht omgeslagen. Te Lemmer is Zondag een Rijnaak binnengevallen, waarvar: de schipper rapporteerde, dat hij Zondag morgen op circa een half uur van het Keteldiep een omgeslagen, wit geschilderd jacht was gepasseerd. Door de holle zee kon geen nader onderzoek worden ingeteld. Men veronderstelt hier een ongeluk door het stormachtige weer van Zaterdag. Vermoedelijk geen menschen verdronken. Nader verneemt het persbureau V. D. ,dat het hier zeer waarschijnlijk een zeilsloep betreft, die Zaterdag middag door een jacht uit Amsterdam op de Zuider zee voor de Ketel is verspeeld Het jacht is te Kam pen binnengeloopen en Zondagavond weer vandaar vertrokken. De zeilsloep is eveneens binnengesleept. Er bevond zich niemand aan boord van de sloep toen het ongeval plaats had. In verschillende protestantsche kerken, zooals te Langendijk, Schoorl en Warmenhuizen, worder; te genwoordig nu en dan jeugddiensten gehouden, waar ook ouderen even welkom zijn, doch de preek zoo wel als de zang (liturgie) vooral voor de jeugd aan trekkelijk zijn. Zoo zal Zondag a s. te Winkel ook een dergelijke liturgische dienst worden gehouden, onder leiding var: den consulent Ds. Boekee met medewerking van het Schoorl er Kerkkoor. Meisje verdronken. Tweeden Pinksterdag is op het strand te Huisdui nen een 10-jarig meisje, Annie D., verdronken. Met haar vriendinnetje was zij aan het spelen bij de pier, toen de kinderen eensklaps werden vermist. De kin deren waren beiden te water geraakt. Het eene meisje werd nog op het droge gebracht, en ofschoon zij reeds bewusteloos was, werden de levensgeesten toch nog opgewekt. Het andere meisje was niet te vinden, maar het lijkie is later aangespoeld. Alle pogingen om ook hier'het levein op te wekken, mislukten. Een persoonlijke vijand verlaat het land. Het Parijsche blad, de „Information" meldt uit Boe karest: Prins Barboe Stirbey, die vóór den troonsafstand van Carol in 1926 met hem een ernstige persoonlijke botsing had, waarbij naar men beweert, beiden hand gemeen zouden zijn geworden, heeft maatregelen ge troffen om zijn bezittingen in Roemenië te verkoo pen. Hij verlaat Roemenië voorgoed en zou reeds naar het buitenland zijn vertrokken. Vervolging van liberale sprekers. Naar het W. B. meldt, zou de regccring voorne mens zijn een aanklacht in te dienon tegen de spre kers, die in de Maandag gehouden liberale vergade ring, koning Carol een overweldiger noemden. De toekomstige regeering. Volgens een Wolff-bericht zou koning Carol be sprekingen met de partijleiders wenschen te houden, alvorens een nieuw kabinet tc vormen. De generaals Averescoe en Presan zijn tot maar schalk benoemd. Een ministerie-Presan acht men niet waarschijnlijk, daar ook de schijn van een militaire regeering moet worden vermeden. Nog geen ongeldigverklaring der echt scheiding tusschen Carol en prinses Helena. Koning Carol heeft Maandagavond een onderhoud gehad met prinses Helesia, zijn vorige vrouw, waar bij besloten werd, dat voorloopig geen van beiden de ongeldigverklaring der echtscheiding zal voorstellen. Koning Carol en prinses Helena kwamen overeen, dat de opvoeding van kroonprins Michael bij de prinses zal blijven berusten. Gemeld wordt dat verscheidene generaals in ver band met hun anti-Carolistische gezindheid van hun commando's zullen worden ontheven. Koningin Maria heeft een telegram van geluk- wensch aan Carol gezonder:, dat door dezen op zeer hartelijke wijze is beantwoord. Hij verzekert zijn moe der daarin van zijn onverbrekelijke aanhankelijkheid. DE DUSSELDORPSCHE MOORDENAAR. Nog meer misdaden bekend. Steeds nieuwe misdader: komen van Kurten aan het licht. Zaterdag is hij weer verder gegaan en heeft nog bekend, dat hij zich in de jaren 1921 tot 1925 schuldig heeft gemaakt aan 2 moorden, 4 pogingen tot moord en 1 brandstichting in de streek van Al tenburg in Saksen. De reeks door hem zelf bekende misdaden bestaat nu uit elf moorden, twir.tig pogin gen tot moord of verkrachting en eveneens twintig brandstichtingen. Zes dooden, verscheiden gewonden. Peuter seint uit Detroit: Tengevolge van een toevallige dynamiet-ontploffing in een tunnel, vijftig meter onder de rivier de Detroit werden, zes arbeiders gedood, een twaalftal gewond en ongeveer twintig personen onder de puinen bedol ven. Een tweede ontploffing had plaats in den Cala- verastunnel bij Alameda in Californië. Hierbij zijn 7 personen om het leven gekomen en 1 ernstig ge wond. Lid der Russische handelsdelegatie te Pa rus doet een poging om uit den trein te springen. Wolff meldt uit Warschau Uit den trein WarschauMoskou trachtte bij het sta tion Biala-Podlaska een man uit het raam te springen. Toen de conducteur hem dit belette, bracht hij zichzelf met een mes ettelijke steken toe. Bij het verhoor gaf de man op Uaumann te heeten en tot de Russische handelsdelegatie te Parijs te behooren. Onlangs had hij uit Moskou bevel gekregen om daar heen te komen. Toen hij daaraan geen gevolg had ge geven, waren twee ambtenaren van de Gepoe bij hem gekomen en hadden hem tot vertrek bewogen. Hij verklaarde verder, dat men hem in Moskou wilds doodschieten; hij had er daarom de voorkeur aan gege ven om zelfmoord te plegen. VERGIFTIGDEN ALCOHOL GEDRONKEN. 165 zieken; 12 dooden. Volgens een bericht uit Moskou zijn te Odessa, na ge bruik van gedenatureerden alcohol, talrijke havenarbei ders ziek geworden. De alcohol was aangebracht door een Russisch stoomschip en voor de houtindustrie be stemd. Bij het lossen van het schip braken de arbeiders de vaten open en dronken van den alcohol. Niet minder dan 165 arbeiders moesten terstond in een ziekenhuis worden opgenomen, waarvan er 12 spoedig na hun opneming zijn overleden. Het totaal aantal slachtoffers is nog niet bekend, daar geen officieele opgaaf is gepubliceerd. Journalist temidden van een dichte menigte neergeschoten. In Chicago heerscht de laatste dagen een ware moord- epidemie. In de laatste 10 dagen zijn niet minder dan 12 lang door de politie gezochte misdadigers vermoord. Gistermiddag is de reporter Alfred Lingle doodgescho ten, toen hij zich te midden van een dichte menigte in een tunnel van den ondergrondschen spoorweg bevond. Lingle was een speciale reporter van de „Chicago Tribune", die zich vooral wijdde aan het ophelderen van misdaden. Als zoodanig was hij goed op de hoogte van hetgeen er in de misdadigerswereld omging en men vermoedt, dat hy daarom van het leven is beroofd. De personen, die den moord bedreven, zijn bekend, doch het is de politie nog niet gelukt hen te arrestee ren. De groote bladen te Chicago hebben een beloo ning van 30.000 dollar voor de arrestatie van de daders uitgeloofd. WOLKBREUK IN BOURGONDIë. Dri© huizen weggespoeld. VJD. verneemt uit Parijs: In de streek van Belleville in Bourgondië heeft een hevig onweer gewoed. Ten gevolge van een wolkbreuk ls een groot gebied onder water gezet. Vooral in de streek van Charentay, waar een zijrivier van de Saöne buiten haar oevers trad, werd groote schade aangericht. Drie huizen werd enverwoest en weggespoeld. De bewo ners moesten uit de vensters springen en zich zwem mende redden. Het verkeer tusschen Beau Jeux en Belleville is geheel verbroken, daar de weg in een ri vier veranderd is. Ook het vorige jaar werd dezelfde streek door het noodweer geteisterd. Op de troonsbestijging van prins Carol van Roemenië. Het bestijgen van den Roemeenschen troon door prins Karei heeft te Moskou groote belangstelling en ongun stig commentaar verwekt. De belangstelling is te verkla ren uit het feit, van de gemeenschappelijke grens van Rusland met Roemenië en 't nog niet opgelost zijn van het geschil inzake Bessarabië. De Prawda geeft een onvriendelijk commentaar. Het blad ziet in het bestijgen van den troon door Karei een actie van Fransche zijde. Roemenië is volgens het blad- de vazal van het internationale imperialisme, dat een fascistisch leger noodig heeft tegen de Sowjet-Unie. Het verhoor van den dader. In aansluiting op het bericht elders in dit nummer over den moord op den Duitschen gezant te Lissabo® wordt nog het volgende gemeld: De moordenaar van den Duitschen gezant von Ball- gand ls door de politie aan de justitie overgedragen. Het proces tegen Flechowski zal onverwijld plaats vin den en men houdt er rekening mede dat het vonnl» reeds Zaterdag zal worden geveld. In den loop van het verder verhoor heeft Plechowskl zijn vroegere verklaringen herhaald en gezegd dat hij den gezant niet kende. Voorts deelde hij mede dat hij zich als zeeman in de nabijheid van de haven had op gehouden en in een nederig pension had gewoond, hem door een bedelaar aangewezen De revolver, waarmede hij den aanslag heeft bedreven, kocht hij reeds vier jaar geleden in België, waar hij destijds leefde. Van daar is hij later naar Brazilië gegaan, en in 1928 naar Lissabon gekomen, waar hij eenlgen tijd is gebleven. Daarna ls hij naar Spanje verder gereisd om er tot zijn terugkeer naar Lissabon te blijven. Toen hem werd gevraagd waar hij van leefde, ver klaarde hij dat zijn moeder hem geld toezond. OVER DEN OCEAAN. Kingslord Smith start nog niet. De voorspellingen over het weer boven den Oceaan luiden zeer ongunstig. Derhalve zal Kingsford Smith dc eerstkomende dagen niet starten. Amerika vergoedt de In den oorlog genomen Duitsche schepen. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerl- kaansche scheidsrechter Ermick beslist, dat aan 23 Duit sche reederijen een bedrag van ruim 74.250.000 dollar zal worden vergoed voor de tijdens den wereldoorlog in be slag genomen Duitsche schepen. Hij heeft tevens het departement van de schatkist ge adviseerd met de betaling, die in termijnen zal geschie den, spoedig te beginnen. De uitspraak is definitief. Men verwacht, dat voor den eersten termijn van uit betaling ongeveer 18.000.000 dollar beschikbaar zal zijn. De „HamburgAmerika Lijn" de Norddeutscher Loyd" en de „Hansa" zullen hiervan het leeuwendèel ontvan gen. De vergoeding wordt verleend voor 94 In beslag ge nomen schepen. Het thans toegekende bedrag is 31 000.000 dollar hoo- ger. dan de Indertijd door president Wilson ingesteld» commissie van taxatie had voorgesteld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 8