Daan Pool komt!! Radioprogramma BARS1NGERH0RN Z IJ P E WIERINGERWAARD ANNA PAULOWNA Ingezonden Stukken. Het gemeentelijk Sportterrein? te Schagen. Mooie voorlichting. Op de op 10 Juni j.j. gehouden keuring van trekhon den werden 5 honden aangeboden, welke alle werden goedgekeurd. De over het 4e kwartaal 1929 ten laste dezer gemeen te komende subsidie ingevolge het Werkloosheidsbesluit is bepaald op f 214.72. KOLIIORN. Het jaarlijksche schoolreisje der leerlingen van de o. 1. school alhier zal worden gehouden op 17 en 18 Juni a.s. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 6 tot en met 12 Juni 1930. Geboren: Antonius. zoon van Antonius Mors en van Maria Bierman; Maartje, dochter van Tamis Rampen en van Aafje Francis. Ondertrouwd: Adrianus Johannes Klijbroek, 30 jaar, landbouwer, te Harenkarspel, en Maria Johanna Smit, 21 jaar, zonder beroep te Zijpe; Petrus Adrianus Veul, 25 jaar, veehouder te Callantsoog, en Theodora de Haan, 23 jaar, zonder beroep te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Gerbrand Nieuwland, 80 jaar, weduwnaar van Grietje van der Sluijs; Antonius Mors, oud 1 dag, zoon van Antonius Mors en van Maria Bierman. Op onze kermis zal dit jaar ook een paardenspel ver rijzen en wel 't Circus Roberti. waaraan is verbonden een bioscoop. Dit circus dat enkele jaren geleden ook enkele voorstellingen hier heeft gegeven is geen onbe kende voor ons. Het mag dan wel niet met een groot circus als Schumann e.d. kunnen worden vergeleken, toch is hetgeen Roberti ons geeft te aansohouwen, wel de moeite waard om ook daarvoor een avond te reser veeren. Benoemd notaris te Wierlngerwaard de heer J. Koo- men, candidaat-notaris te Hoogwoud. Geboren: Dirk, zoon van W. Blok en van A. Kuijt; Jan, zoon van J. van Dalen en van C. Dorrepaal; Simon Pe trus, zoon van W. Stam en van C. de Wit. Politie. Verloren: een handtaschje met eenig geld. Gevonden: een rijwielplaatje. Inl. ter secretarie. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school I te Kleine Sluis, hebben zich slechts 3 sol licitanten aangemeld. Naar wij vernemen zal in deze gemeente de heryk der maten en gewichten plaats hebben in het lokaal van Gebr. van der Goes, te Kleinesluis, op Maandag 23 Juni van 1012 en van 1316 uur en op Dinsdag 24 Juni van 1012 en van 1315 uur. In één der Raadszittingen der gemeente Schagen werd Indertijd ter tafel gebracht de aankoop van een stuk land. Toentertijd moest dit in comité worden behandeld, daar men schijnbaar bang was voor grondspeculatie. Niet onaardig gezien van onzen Burgervader en zijn staf, maar... en dat zegt men in de Schager gemeente nog steeds, wat moet de gemeente met een stuk land doen wat f 28000 heeft gekost. Dit terrein was eigendom van den heer Raven en de gemeente heeft dit nu van deze gekocht Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeu ring aan deze koop gehecht en nu kan de gemeente niet meer van dat terrein af, dan alleen als het in het alge meen belang is van de Schager gemeente om dien koop te laten vervallen. Dit is natuurlijk niet het geval, ge zien het Raadsverslag van de gemeente Schagen d.d. 12 Mei 1930. Waar de burgemeester als antwoord op een door den heer Van Erp gestelde vraag, of de gemeente nu per 1 Juni eigenares van dat terrein zal zijn, beves tigend antwoordde. Dus de gemeente wordt per 1 Juni eigenaresse van een stuk land wat gedeeltelijk voor 2 jaar is verhuurd, en met dien bepaling dat de huurders het recht van wederlnhuur hebben, zonder dat er een nieuw contract behoeft te worden gemaakt. Dus de gemeente kan er practisch gesproken niet aan komen dan met medewerking van de V.V. Sparta. Wel zegt de heer Van Erp in genoemde raadsvergadering dat hij aan dat contract geen waarde hecht en ook de burgemeester zegt hetzelfde, maar waarom handelt men dan niet over die kwestie in het openbaar, dan. weet iedereen het. Maar nee, de heeren moeten daar in Scha gen voor elke kleinigheid in comité gaan. Ik voor mij dacht dat openlijk handelen in deze den besten weg was. De gemeente heeft nu terzake dat bewuste terrein ad vies ingewonnen, en ook de heer Raven loopt de deur bij een advocaat plat om toch maar even meer zekerheid te hebben. Dat hebben de heeren niet gekregen. De ze kerheid blijft in de lucht hangen. De heer Raven is prac tisch gesproken, binnen, daar de burgemeester in de laatste raadsvergadering heeft gezegd, dat het terrein gemeentelijk eigendom wordt. Dus de heer Raven kan zijn nachtrust weer eens in gezondheid genieten. Do laatste maand had deze last van zijn zenuwen, daar hij zoo'n koopprijs van dat stukje land nooit meer krijgt. De gemeente moet nu dat stuk land als sportterrein inrichten, tenminste dat is de bedoeling geweest van de heeren bij de aankoop van dat terrein. Maar er is nog een contract. Men hecht cr wel aan dc zijde der gemeente niet zoo veel waarde aan, maar dit zal nog wel meevallen voor de heeren voetbal lers. Toen de heer Raven bij B. en W. ter conferentie moest verschijnen om te onderhandelen over zijn land, heeft de heer Raven gezegd, dat het land aan de V.V. Sparta was verhuurd voor 2 jaar. Niet wetende? of wel wetende, maar niets zeggende, dat er nog regel achter die 2 jaar stond. Het nu beruchte regeltje „met recht van wederlnhuur zonder dat er een nieuw contract be hoeft te worden opgemaakt". Goed de heer Raven ver dwijnt en vertelt thuis dat hij het land voor de som van f 28.000 aan de gemeente heeft verkocht. 2 Dagen na dat Raven zijn land heeft verkocht, komt een van Schagen's wethouders (de heer Schoorl) om het con tract. Deze neemt 't mee naar huis en leest het. Hij leest echter dat contract niet goed, want hij legt het terzijde zonder te weten wat hij nu eigenlijk gelezen heeft. De heer Schoorl is nog .wel iemand die met dergelijke din gen meer omgaat, maar hij heeft over de belangen van onze gemeente zeer roekeloos heengestapt. Ook de ove rige heeren hebben het verkeerd gelezen. Totdat... Ge deputeerde Staten hun goedkeuring aan dat besluit tot aankoop van dat terrein hebben verleend. 2 Dagen daarna ontdekken B. en W. plotseling dat regeltje. Zij snellen naar een jurist en die vertelt hun de situatie en hoe de vork in de steel zit Daar had men de poppen aan 't dansen. Direct hebben de heeren den heer Raven ontboden, die daar meer huilende dan lachende heeft moeten vertellen, dat hij niets van het bestaan, van een en ander wist. Hoe kon zoo'n man nu* een contract tee- kenen, wat op dien voet was opgesteld. Ik wil niet zeg gen dat 't contract op zichzelf niet goed is, maar dat Raven dat contract heeft geteekend, wetende of niet wetende dat hij het feitelijk levenslang aan de V.V. Sparta heeft verhuurd. Het college van B. en W. hebben nu meer dan genoeg adviezen ingewonnen, wel vraagt de heer Van Erp kwanshuis aan den burgemeester of er nog advies voor dat beruchte contract moet worden ingewonnen, maar in werkelijkheid wist de heer Van. Erp heel goed, dat dit was geschied. - B. en W. kunnen met de V.V. Sparta geen accoord be reiken, vanwege de onderhandelingen, maar.ik voör mij dacht dat de gemeente Sohagen wel een accoord kon be reiken met Sparta. Laat ons deze zaak eens nader bekijken: Sparta is huurder levenslang! Goed, de gemeente is aanstonds eigenares, dus krijgt Sparta een andere, eige- narps. Wel denken de heeren .dat ze Sparta zoo maar van dat terrein krijgen, maar, daar komt nog een praatje bij. De gemeente zal moeten gaan procedeeren over dat contract. Wat een heele boel geld zal kosten. Want als de gemeente ook maar iets op het terrein, wat verhuurd is, doet, maakt zij zich schuldig aan art. 461, W. van St. tenminste wat 't verhuurde betreft De onderhande lingen met Sparta, loopen op niets uit Heel jammer is dit, daar toch in het belang van de Sport en de gemeen te was geweest deze zaak in der minne te schikken. Of wil het D. B. van Sparta soms niet naar rede luis teren. Als de gemeente Sparta nu eens f 200 huur gaat geven voor de schooljeugd voor vak J, er op te laten voetballen. Dat is f 400 voor 2 jaar. Is er nu in deze geen accoord te bereiken? Moet men nu juist een jurist ryk maken. Laat ons eens zien, wat er had moeten gebeuren in belang der gemeente 'Schagen. Als de gemeente nu eens had voorgesteld om f 200 per jaar te betalen voor huur van terrein voor vak J., en dat gedurende twee jaar.- En Sparta had van zijn contract afgestapt, maar niet eerder dan dat de ge meente had gezorgd, dat Sparta een ander veld had ge kregen. Het is toch ook in het belang der gemeente dat hier een goede voetbalvereniging blijft. Steun heeft Sparta nooit gehad van de gemeente, dus eendeels is te begrijpen, dat de heeren van Sparta hun been stijf "hou den. De gemeente wil echter sohijnbaar over deze kwestjie procedeeren, want zij heeft alle onderhandelingen met Sparta afgebroken. Maar de gemeente moet nu maar eens naar hun jurist gaan. Dan kost het weer centen. Er heerscht nogal veel in de gemeente. Wethouder Schoorl vindt tenminste dat de zaak goed marcheert Maar laat ons nog even van de andere kant de zaak bekijken. De gemeente gaat procedeeren en dagvaardt Sparta of hun dagelijksch bestuur terzake dat contract of de huur van dat land. Goed, Sparta zal dan moeten bewijzen, dat ze dat land hebben gehuurd voor 2 jaar en langer. Dit is zeer makkelijk. „Het contract". Maar laat nu eens aannemen, dat dat contract zijn kracht verliest in de eerste instantie. Dan nog blijft het van groot belang in de tweede instantie. Als Sparta dan moet bewijzen, dat ze dat land heeft gehuurd voor 2 jaar en langer, dan is dat contract reeds een begin van bewijs. En verder zul len dus getuigen moeten worden gehoord, te weten H. Raven en een aantal leden van Sparta. H. Raven zal dan moeten erkennen dat hij 't laind voor 2 jaar aan Sparta heeft verhuurd en dat hij van 't overige niets weet. De huur voor 2 jaar staat daar vast en kan Sparta nog ruim lli jaar van het terrein genieten en is dan nog .huurder, daar koop geen huur breekt De heeren mogen dit eerst wel eens overwegen voordat ze gaan procedeeren tegen Sparta! We zullen dus maar afwach ten tot 1 Juni en zien wat de gemeente doet? K. L. ZONDAG 15 JUNI 1930. Hilversum (1071 M.) V.A.R.A.: 9.00 Berichten omtrent postdulvenvluchten van verschillende organisaties van postduivenliefheb- bers, 9.05 Orgelconcert door Joh. Jong op het VAR.A- orgel, 9.30 Gramofoonplaten, 9.45 Mededeelingen van het Reissecretariaat van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. 9.48 Lezingreeks over het Museum van den Arbeid. 10.15 over: „De T.B.C.-vluchten van den Nederlandschen Bond van Postduivenliefhebbers. V.P.R.O.: 10.30 Uitzending uit de Ned. Herv. Kerk te Oostzaan, Spreker: Ds. W. van Dooren. A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein. 12.0112.40 Lezingreeks over het onder- derwerp: Oude en Moderne Chemie, 12.402.00 Middag concert door het AVRO-Octet, 2.00—2.30 Boekenhalf- uurtje, 2.303.15 Kinderkoorzang der leerlingen van de Nieuwe Sdhoolvereeniging te Amsterdam, 3.15—4.00 In strumentaal Concert, 4.00—5.00 Gramofoonmuziek. In de rustpoos: Sportuitslagen door Vaz Dias. V.A.R.A. 5.00 Gramofoonplaten (298 M); 5.15 Kinderuurtje. De Familie Mulder; 6.00 Vooravondconcert door het VARA- orkest. A.V.R.O.: 7.308.00 Kamermuziek door het Hartvclt-Kwartet, 8.00 Tijdsein en Pers- en Sportnieuws door Vaz Dias, 8.159.00 Concert door het Versterkte Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep, 9.00—9.45 AVRO-Radio- Tooneel: Studio-opvoering van „Barbertje Blijft!", blij spel in één bedrijf voor de microfoon bewerkt door Dom. de Gruyter; 9.4510.15 Gramofoonmuziek, 10.15 Voortzetting van het concert door het Omroep-orkest, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O.: 8.309.30 Morgenwijding door Pastoor L. H. Perquin. N.C.R.V.: 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) te Vlaardingen. Voorganger: Ds. J. D. de Stoppelaar. K.R.O.: 12.00 Tijdsein. 12.00—12 20 Anton Coolen leest uit eigen werk. 12.2012.30 Toe» spraak tot de luisteraars door den Voorzitter van den K.R.O., Pastoor L. H. Perquin O.P.; 1230—1.30 Popu lair Concert door het K.R.O.-Salon-Orkest, 1.302.00 Spreker: L. van Lamsweerde. Onderwerp: „De Film"; 2.002.30 Voordracht door F. J. Wahlen over: „Naar het Land van Sint Augustinus"; 2.30—3.30 Gedeeltelijke uitzending van het Intronisatiefeest te Amsterdam; 3.30 4.30 Populair Concert door het K.R.O.-Salon-Orkest; 4.305.00 Ziekcnhalfuurtje door den Zeer-Eerw. Pater H. Rothoff. N.C.R.V.5 20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Oosterkcrk) te Arnhem. Voorganger: Ds. H. L. Both. K.R.O.: 7.307.55 Voordracht door Prof. Mr. W. P. J. Pompte over „Het strafstelsel der toekomst"; 7.558.00 Voetbaluitslagen van de R.K. Voetbalfede ratie. 8,018.05 Voetbaluitslagen van den K.N.V.B. door Vaz Dias, 8.05—10.45 Concert door het K.R.O.-Orkest; pl.m. 9.30 Nieuwsberichten; gramofoonmuziek; 10.45 11.00 Epiloog door Kleinkoor. MAANDAG 16 JUNI 1930. Hilversum (1071 M.. van 12.00—6.00: 298 M.) 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding. 12.002.00 Mid- dagmuzlek door het AVRO-Kwlntet, 2.002.45 Wenken op het gebied van kookkunst door P. J. Kers, 2.454.30 Illustratieve Filmmuziek uit het Rembrandt Theater te Amsterdam, 5.006.00 Klnderuurtje door A. D. Hilde- brand. 6.00 Tijdsein, 6.007.00 Gramofoonmuziek. 7.00 7.30 Een bezoek aan de centra der sprekende film te Berlijn, causerie door Rob. Geraerds; 7.308.30 ,,De Soete Minne", in lied en literatuur door Bep Kroès Voogd en A. D. Hildcbrand. 8.3011.00 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep. Viool-recital door Jacq. van Kinsbergen, 10.00 Persberichten van Vaz Dias, 10.10 Voortzetting Concert, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) N.CJR..V.: 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert. 10.30 11.00 Korte Ziekendienst, te leiden door Ds. J. A. Hoek- zema, 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door Mej. J. C. M. Doyen, 12.0012.15 Politieberichten, 12.30—1.45 Tijdsein en Orgelconcert uit de Herst, Evang. Luth. Kerk te Amsterdam, door den heer Jan Zwart, 2.00 2.35 Gramofoonplaten, 2.353.15 Causerie over: „De in Juni bloeiende vaste planten en Bordcrverpleging"; 3.15 —3.45 Cursus knippen en stofversieren, 4.005.00 Zie- kenuurtje, 5.006.30 Concert, 6.307,00 Gramofoonplaten, 7.007.30 Literaire Lezing, 7.307.45 Gramofoonmuziek, 7.458.00 Politieberichten en Tijdsein. 8.008.30 Be- stuursmededeelingen door den Voorzitter der N.C.R.V., Mr. A. v. d. Deure; 8.3011.00 Propaganda-avond voor het werk der Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Na afloop Persberichten Vaz Dias. DINDSDAG 17 JUNI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.0O—r.00: 298 M.) 10.0010.15 Tijdsein en Morgenwijding, 12.0012.45 Uit zending van de plechtige onthulling van het standbeeld voor den 15den eeuwschen Bosschen schilder Jheroni- mus Bosch op de Markt te 's-Hertogenbosch; 12 452.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwintet, 2.003.00 Gra- We hebben in de afeeloopen week de opening mede gemaakt van de electrische demonstratiebedrijven die de P.E.N. in Noord-Holland heeft willen stichten en laat ons maar direct zeggen wij hebben het aangevoeld als éen bijzondere welwillendheid van het P.E.N. bestuur om -dergelijke installaties te maken, ter wille van de Boe renstand. Zeker, de P.E.N. heeft ook een tikje eigenbe lang op het oog door ook overdag stroom te kunnen le veren, doch-dit argument valt bij mij geheel weg als ik denk aan de groote mogelijkheden die er ten platte- lande voor de bewoners aldoor worden geschapen als overal de electrische stroom als een goedkocpe arbeider klaar staat om tal van bedrijven mee te intensiveeren. Dat streven moet bij de landbouwers en veehouders im mer in het oog worden gehouden, en deze bedrijven zul len meer kunnen spreken tot de plattelandsbewoners dan door een groot aantal woorden mogelijk is. Waar de in richting der bedrijven zoodanig door het P.E.N. bestuur is opgesteld, dat de publieke opinie daarover ten allen tijde een oordeel kan uitspreken, waar dus niets geheim gehouden wordt, doch alles ten alle tijde onder controle staat van het publiek, daar hoop ik, dat tal van land bouwers en veehouders zich bij voortduring op de hoog te zullen stellen van deze bedrijven. Op iéder bedrijf is een boek aangelegd waarin de bezoekers hun naam kun nen plaatsen; ik hoop dat dit boek gauw vol zal staan met namen van diverse bezoekers, zoowel mannen al3 vróuwen. Dat zal het beste bewijs zijn (lat het streven van de P.E.N. in deze door belanghebbenden wordt ge waardeerd. De Schager Courant heeft met prijzenswaardige ijver een beschrijving gegeven van wat op deze bedrijven is té zien. Daarover zal ik het dus niet meer behoeven te hebben. Ik wil ditmaal eens een praatje houden tót de pluimveehouders, over iets dat al meer en meer ingang vindt en dat ook op het P.E.N.-bedrijf als een belangrijk onderdeel van de installatie is aangebracht. Ik zal be ginnen met-een klein yerhaaltje. Twee landbouwers waren iedor voor zich zelf een kip- penbedrijf begonnen. Zij hadden er beiden evenveel- geld in gestoken en daar zij naast elkander woonden, waren ook de omstandigheden dezelfde en zij hadden dus een gelijke kans op slagen. Toch wist maar één zijn bedrijf winstgevend te ma ken-, terwijl de ander er geld moest bijleggen. Hij had altijd „gewanboft" beweerden de menschen. Steeds was hem alles tegengeloopenWas de een dan zooveel slim mer dan de ander? O neen, het was meer een verschil in vakkennis. Terwijl de „wanboffer" zijn bedrijf beheer de op ouderwetsche wijze, zooals vader en grootvader het altijd gedaan hadden, ging de ander heel anders te werk. Hy las vakbladen, volgde een cursus en paste in zijn bedrijf de meest moderne methoden toe. Natuurlijk hadden beiden met moeilijkheden te kampen. Ieder be handelde die op de hem eigen wijze. Weet u hoe? De een dokterde altijd zelf. Kippen ziek maar geen pluimvee- deskundige erbij gehaald. De leg minder doch nimmer naar goeden raad geluisterd. Wat was het resultaat? De eene moeilijkheid volgde op de andere. Hoe hij zich ook inspande, het gelukte hem nimmer zyn bedrijf tot bloei te brengen. Natuurlijk bleven tegenslagen ook den ander aanvankelijk niet gespaard, maar hij had de moei lijkheden weten te overwinnen. Modelhokken werden aangelegd. Bij ziekte werd onmiddellijk een pluimvee- deskundige geraadpleegd. De kippen kregen het juiste voer enz. enz. Ofschoon hij zeer tevreden was met de resultaten van zijn bedrijf, bleef hy niet met de armen over elkaar zitten. Hij had al langen tijd op middelen gezonnen, om den leg nog hooger op te voeren, in 't bij zonder in de wintermaanden als de leg gewoonlijk laag is en de prijzen hoog zijn. Ook hier bracht, vakkennis en vakstudie de zoo lang gezochte oplossing, en reeds nu willen wij u vertellen dat onze kippenhouder er in slaagde door een uitgave van per seizoen van slechts 30 cent per kip, de eierproductie in de wintermaanden met ongeveer de helft te doen stijgen. Zyn winst ging daar door met een sprong omhoog. Wel doorvoede, gezonde kippen, den geheelen dag druk bezig met scharrelen en den grond omkrabben een bewijs van gezondheid en kracht. Vroolyk klonk het gekakel, het geklok en getok en die andere zoo welbekende geluiden en geluidjes de aanduiding van een voorspoedigen leg. Hoe had hij dit zoo weten klaar te spelen? Zooals gezegd, werden door den kippenhouder, die met zijn tijd meeging, modelhokken gebouwd, het juiste voedsel gegeven, het productievermogen door oordeel kundige selectie aanmerkelijk opgevoerd, kortom: in elk opzicht was de verzorging voorbeeldig en mar cheerde de zaak steeds naar wensch. De groote sprong maakte onze pluimveehouder toen hij er toe overging om door toepassing van kunstlicht, n.1. door electri sche verlichting der hokken voornamelijk in het don kere jaargetijde de lange nachten te veranderen inlange dagen. Meer licht, meer eieren, meer bedrijfswinst, ziedaar het ideaal van een natuuronderzoeker als Dr. Kaupp in Amerika (Noord-Carolina). Zijn proefnemingen op dit gebied verdienen alom bekend gemaakt te worden, evenals die van den heer Tukker, Rykspluimveeteeltr consulent te Beekbergen. Kippen en kunstlicht. Ieder die weieens kippen heeft gehouden, weet dat deze dieren niet het geheele jaar doorleggen in een gelijkblijvend tempo. In de herfst- en in de wintermaanden rijn de eieren schaarsch en dus duur. In het voorjaar vermeerdert de leg langzamer hand; neemt men het niet al te pauw, dan kan men zeggen, dat zij evenredig is aan de daglengte. Men geve zich er wel rekenschap van. dat deze evenredig heid niet volkomen opgaat, vooral niet in Zuidelijke landen. Daar „staken" de kippen eveneens midden in den zomer. Eensdeels is dit het gevolg van het feit, dat alle groen en ieder grassprietje verdort. Maar ze ker speelt ook de warmte een rol als zoodanig; dit kan blijken aan dieren die extra groenvoer dan ontvan gen; ook deze leggen dan weinig of niets. Voorts weet elke kippenhouder, dat de vermindering of stilstand van den leg in het najaar te wijten is aan den rui. Is deze voorbij, dan is alras verbetering te bespeuren. Met dit alles echter redeneeren zy de evenredigheid van leg en belichtingsduur niet weg. Zoo zijn dan ook enkele mofoonmuzlek, 3.004.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 4.004.45 Solisten-Concert, 4.45— 5.00 Gramofoonmuziek, 5.306.00 Dinermuziek door Dick Groeneveld en zijn orkest, 6.00 Tijdsein, 6.01 Voortzetting Dinermuziek, 6.30 Koersen Vaz Dias, 6.407.00 Gramo foonmuziek, 7.007.45 Lezing over „Oude A Capella- muziek" door Caspe^ Höweler; 7.458.30 Gramofoonmu ziek, 8.309.30 Concert door het omroeporkest o.l.v. Nico Treep, 9.3010.00 AVRO-Radio-Tooneel. Studio opvoering van „De Vreemdeling", schalkerij in één be drijf door Fritz Lienhard, o.l.v. Kommer Kleijn, 10.00 Persberichten van Vaz Dias, 10.1011.00 Voortzetting concert. 1100 Aansluiting van het Carlton-Hotel te Amsterdam, 12.00 Sluiting. Huizen (1875 M.) K.R.O.: 8.159.30 Gramofoonplaten, 11.3012.00 Gods dienstig halfuurtje, 120012.15 Tijdsein en Politiebe richten, 12.15—2.00 Gramofoonplaten, 2.0O—3.00 Vrouwen uurtje, 5.C06.00 Optreden van den Frieschen zanger Lucas Hannema, 6.016.15 Nieuwsberichten in Espe ranto door P. Heilker, 6.15--6.45 Gramofoonmuziek, 6.45 7.15 Cursus Kerklatijn voor meergevorderden door Leo Speet, 7.157.45 „De bestrijding van den interna tionalen misdadiger"; 7.458.00 Politieberichten en Tijd sein, 8.0111.00 Concert door het K.R.O.-Orkest, pl.iru 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias, 11.0012.00 Gevar rieerd Platenconcert, 12.00 Sluiting. Amerikaansche onderzoekers er toe gekomen, om eens na te gaan, of men niets kon bereiken door een dag verlenging met kunstlicht Goede resultaten verkreeg men door de dieren go- ruimen tijd voor het invallen van de duisternis, gele genheid te geven toth et gebruiken van een „avond- lunch". Als de kippen al op stok zitten, strooit men wat voer uit op den bodem van hun hok. Dan ver licht men plotseling het kippenhok fel. De dieren worden wakker, dalen van hun verheven zitplaats af en beginnen te pikken. Eenigen tijd laat men de lichten doorbranden, ver volgens dooft men ze weer geleidelijk. Zoo kan iedera kip, vóór het geheel donker wordt, zijn stok weer op zoeken. Alleen de allereerste dagen van kunstlicht-toe diening moet men een enkele maal al te ijverige pik- sters, die door de blijkbaar nog te snelle duisternis verrast zijn, naar bed jagen. Behalve met deze „avond- lunch" heeft men ook proeven genomen mét ochtend- maaltijden en met beide tezamen; de resultaten waren, ook zeer bevrèdigd. Niet alleen werd het jaargemid delde per kip verhoogd, maar men kreeg er de dieren ook toe, om vooraf te leggen in den tijd. dat de eieren het duurste zijn. Dr. Kaup, hierboven genoemd, vermeldt, in zijn verslag dat het een feit van groote beteekenis is. dat de „ver lichte" kippen 40 meer eieren legden dan de gewone. Dit kwam in hoofdzaak waarschijnlijk juist doordat het doodgewone legsters waren. Men mag van een kip van 250 eieren per j^ar natuurlijk niet verwachten, dat zjj, door verlichting nu 250 4- 40 350 eieren zal gaan leggen. In dit opzicht zijn gewone boerenkippetjes dus de dankbaarste objecten. Belangrijker is echter de verschuiving (vervroeging) om de hoofdlegperiode. De dieren gaan veel eieren leggen in den tijd waarin deze goed worden betaald, d.i, in de wintermaanden. In het voorjaar (April, Mei) zijn zij eerder uitgeput en leggen zij het af tegen de niet-verlichte kippen. Maar dan zijn de eieren ook goedkoop en in den zomer en het voor jaar halen de „verlichte" kippen het tekort weer ruim schoots in.. 1 - Doch wat -ik- nu vertelde, komt tot ons uit Amerika. Belfingrijk- voor ons -zyn daarom ook de verliohtings- proeven, genomen op het Rijks-Instituut voor pluim veeteelt te Beekbergen. Het doel van de proef was om na te gaan, welke de invloed was van avond-verlich ting gedurende de wintermaanden op de productie en het voedergebruik van hennen, behoorende tot de mid delzware rassen. Als proefdieren werden gebFUikt Rhode Island hennen die in Maart en April 1927 waren geboren. De dieren werden ondergebracht in twee ge heel gelijke afdeelingen van eenzelfde hok. In elke af- deeling werden 47 hennen en met 4 hanen geplaatst, terwijl de hepnen zoodanig over de beide afdeelingen werden verdeeld, dat, waar in de eene afdeeling een hen werd gebracht, in de andere afdeeling steeds een volle zuster van gelijken leeftijd kwam. In de verlichte afdeeling werd het licht aangedraaid zoodra het donker begon te worden, terwijl bij het einde der verlichtingsperlöde te kwart voor acht het schemerlicht aanging tot 8 uur, waarna het verder geheel duister was. Om de dieren aan de nieuwe omgeving en de ver lichting te wennen, is een halve maand speling gelaten, zoodat de cijfers die hieronder verwerkt zijn, de uit komsten geven vanaf 1 December 1927 tot 31 October 1928. De verlichting is voortgezet tot half Maart, waar na deze geleidelijk ingekort werd, om in den rui vallen te voorkomen. Na 20 Maart heeft geen verlichting meer plaats gehad. In de beide afdeelingen werd het volgende aantal eieren verkregen: Afd. I. niet verlicht, totaal aantal 7017 eieren. Afd. 2. verlicht, 8105 eieren. Rekening houdend met de gestorven dieren de pro ductie ervan is in rekening gebracht tot hun sterfdag waarna ze zijn uitgeschakeld werd in de verlichte af deeling in totaal een gemiddelde meer opbrengst verkre gen van 18.78 ei per hen, met een waarde van f 1.61. Voor de verlichting werd een lamp van 75 watt ge bruikt, die in de periode van 1 Dec. tot 20 Maart 4 uur per avond heeft gebrand. Onkosten per hen gemiddeld 18 cent. Dit bedrag gevoegd bij de extra kosten voor voeding a 15 cent per hen, vormt een totaal bedrag aan extra kosten van 35 cent per „verlichte" hen. De meer dere opbrengst aan eieren bedraagt, zooals we uit het bovenstaande kunnen zien f 1.61, derhalve een voordcel van f 1.28 per hen. De conclusies waartoe de heer Tukker komt, zijn dan ook de volgende: I. De verlichting heeft de productie gunstig beïnvloed. II. Het voedselgebruik was bij verlichte dieren grooter dan bij niet verlichte. III. Ofschoon met de verlichting laat was begonnen, werd, onderhoud en afschrijving van de lichtinstallatie buiten beschouwing gelaten, per hen een flnantieel voor deel van f 1.28 verkregen. IV. Naar de conditie der dieren te oordeelen, bleek de verlichting geen nadeeligen invloed op de constructie te hebben. De uitkomsten met verlichting, zijn, zooals u uit deze proef ziet, buitengewoon gunstig. Op één ding zij ech ter nog in het bijzonder gewezen, om teleurstelling te voorkomen. Met de verlichting mag in Februari of Maart vooral niet plotseling worden opgehouden; doet men dat wel, dan vallen de dieren in den rui, met het gevolg, dat de leg sterk vermindert. Bij doelmatige toepassing, zoo dat de verlichting geleidelijk wordt ingekort, behoeft men echter voor het in den rui vallen niet te vreezen. De boven beschreven verlichtingsproef is genomen met jonge hennen. Thans zijn ook proeven genomen door het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt, met overjarige dieren. De productie van deze hennen si In de win termaanden in den regel al heel gering. De verwisseling van het veerenpakje vergt in het najaar zooveel van deze dieren, dat zij er vooreerst niet aan denken kunnen eieren te leggen. Het is nu reeds gebleken dat zij bij ver lichting de hokken betrekkelijk vlug door den rui heen zyn en hun taak van elerenleggen weer veel vlugger op vatten. De resultaten zullen wij in de volgende landbouw- kronieken wel eens aan de lezers der Schager Courant mededeelen. S. V. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ

Schager Courant | 1930 | | pagina 10