MARKIEZEN. 1PUROL In de Bulgaarsche hoofdstad. K. BLAAUBOER Een groot tehuis voor Ouden van Dagen. Oude vrouw verbrand. Ernstig motorfiets-ongeluk. De pacht-ontwerpen. Gemengd Nieuws. De ondergang van de P.N. 29. De moord op den Duitschen gezant te Lissabon. Stukge/oopen Vliegongelukken. Groote brand in een Duitsche tegelbakkerij. In de classis Alkmaar. Een gebouw van 80 meter lang en 30 meter breed. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Er is reeds eerder een en ander gemeld over plan nen van de 52 diaconieën van herv. gemeenten in de classis Alkmaar, om 'n tehuis voor oude lieden te houwen. Thans is in een Woensdagavond gehouden vergadering van afgevaardigden dier diaconieën de finitief tot dien bouw van Westerlicht besloten en te vens als vermoedelijke plaats van vestiging Alkmaar aangewezen. De bouw zal plaats hebben onder archi tectuur van den heer D. Saai te Alkmaar en aan kosten ongeveer f250.000 vragen. De aangesloten diaconieën zullen daarvan f 100.000 bijdragen, de rest zal gevonden worden uit een obligatieleening. Het gebouw zal 80 M. lang worden, aan de beide vleugels 30 M. breed en in den middenbouw 12 M. breed. Ook als de verpleegden ziek zijn, zullen zij in het tehuis kunnen blijven. De tarieven zullen f550, 1700 of f800 bedragen, afhankelijk van den wensch der verpleegden om een slaapkamer alléén te heb ben, een zit-slaapkamer te houden en gebruik te maken van de conversatiezaal. Het slachtoffer aan de verwondingen be- zweken. Donderdagmiddag heeft aan den Noordendijk te Dordrecht een droevig ongeval plaats gohad De heer Braathaard was een oogenblik verplicht zijn 74-jarige echtgenoote alleen in huis te laten, daar hij een bood schap moest doen. Bij zijn terugkomst vond hij zijn' vrouw in vlammen gehuld op den grond liggen. Met zware brandwonden overdekt werd de vrouw naar het Gemeente Ziekenhuis overgebracht, daar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. Als oorzaak neemt men aar», dat de vrouw met een brandend gascomfoor in aanraking is gekomen. EEN PROEFRIT MET EEN NOODLOTTIG EINDE. Van de auto niets heel gebleven. Donderdagnacht omstreeks 4 uur is een nieuwe auto, waarmee twee monteurs van de Int. Automobiel-Mij. in Den Ilaag reeds van Woensdagavond 6 uur af hadden proefgereder;, waarbij zij elkaar aflrsten, ter hoogte van den ingang van Raaphorst bij Wassenaar tegen de daar aan den weg staande boomei gebotst. Van de vier boomen knapten er achtereenvolgens drie af. Van den auto bleef r.iets heel. De twee inzit tenden kwamen er met eenige lichte verwondingen en ontvellingen af. KINDERVERLAMMING TE IJMUIDEN. Bewaarschool gesloten. Bij een familie in de Conradstraat te IJmuiden zou zich bij een klein ventje een licht geval van kinder verlamming hebben voorgedaan. De bewaarschool, waar het kind op was, is voor drie weken gesloten. Ook te Overschte. Ook in de gemeente Overschie zijn twee gevallen van kinderverlamming voorgekomen. Het slachtoffer, dat niet kon rijden, ernstig gewond. Woensdagavond reeds een Duitscher aan de Bakelsche brug te Helmond op een motor. Hij werd aangehouden door een hem bekende, den 18-jarigen F. v. d. Linde, die hem verzocht ook eens een ritje te mogen maken. Het was hem echter onbekend, dat de jongeman niet rfjden kon en geen rijbewijs bezat. Hij willigde zijn ver zoek in. Nabij de Heistraat, toen de motor een vaart had van 75 k 80 ICM.. kon hij de bocht niet nemen en reed het trottoir op, om vervolgens via een boom tegen de huizen terecht te komen. In zijn val sleurde hij den 18-jarigen wielrijder Th. Maes mede. Deze kreeg een zware wonde aan het achterhoofd, terwijl zijn beenen gekneusd wer den. De motorrijder bleef liggen. Twee doktoren waren onmiddellijk ter plaatse. De fietser werd na behandeling naar huis vervoerd, terwijl Van der Linde naar het St. Anthoriiusgasthuis werd overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Hij heeft een zware schedelbreuk be komen. De fiets werd evenals de motor totaal vernield. Het motorrijtuig is door de politie in beslag genomen. Naar nog vernomen wordt, moet het slachtoffer zijn motor niet meer hebben kunnen stoppen, daar hij met de werking niet bekend was. Het slachtoffer overleden In het St. Antoniusziekenhuis te Helmond is Donder dagmorgen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen over leden F. v. d. Linde, het slachtoffer van het motoron geval, dat aldaar den vorigen avond plaats vond. Antwoord van den minister op de vragen van den heer Van der Sluis. Op de volgende vragen van den heer Van der Sluis: 1. Is de minister niet van oordeeJ, dat in de voor den landbouw thans zoo zorgwekkende omstandighe den do spoedige totstandkoming van een goede Pacht wet uitermate wenschelijk moet worden geacht? 2. Is de minister voornemens de Memorie van Ant woord nopens de wetsontwerpen no. 63 zoo spoedig in te zenden, dat de Kamer die wetsontwerpen bin nenkort in openbare behandeling zou kunnen nemen? heeft de minister van staat, minister van binnen- landsche zaken en landbouw geantwoord: 1 en 2. Spoedige totstandkoming van een „goede Pachtwet" over de vraag, wat deze moet inhou den, kunnen de meeningen uiteenloopen is onder alle omstandigheden gewenscht. De omstandigheden, waarin thans de landbouw verkeert, maken de afdoe ning van de aanhangige wetsontwerpen niet urgen ter. Intusschen zal de Memorie van Antwoord, naar de regeering vertrouwt, binnen bekwamen tijd kun nen verschijnen. GROOTE HITTE. Donderdagnamiddag werd gemeld: De sneltrein van 1 u. 2 uit Leeuwarden, welke 2 u. 7 te Meppel moet aankomen, was om kwart voor drie nog niet aangekomen. Oorzaak is, dat de spoor brug te Grauw door de groote zonnehitte dermate was uitgezet, dat ze moeilijk weer tusschen de brug- gehoofden is te krijgen. Er is een motorwagen naar Grauw gezonden om de passagiers af te halen. PAARD OP HOL. Een meisje ernstig gewond. Te Enschedé sloeg tengevolge van het geronk van dri« cirkelende vliegtuigen, in de Willem de Clercq- straat een paard gespannen voor een boerenwagen op hol. Een 15-jarig meisje, rijdende op een fiets, kwam met den slingerden wagen ir.' botsing en ge raakte met haar beenen tusschen de spaken van een der wagenwielen. Ze wrd een heel eind meegesleurd en ernstig gewond, zoodat zij in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis is vervoerd DOODSLAG AAN HET BEZUIDENHOUT TE DEN HAAG. Cassatie aangeteekend. Naar wordt meegedeeld, heeft de veroordeelde in zake den doodslag aar; het Bezuidenhout te 's Gra- venhage cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Haagsche gerechtshof, waarbij hij wegens dood slag op mevrouw Odem, en poging tot doodslag op haar huishoudster, is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. SCHAGEN TEL. 49. Wij belasten ons met het maken en plaatsen van alle soorten Levering z.u. binnen 8 dagen. REPAREEREN EN OVERTREKKEN VAN BESTAANDEN. Het kleine Zweedsche luchtschip, dat ln de Oostzee is gezonken. De bestuurder ver telt De drie Duitschers die aan boord waren van het kleine Zweedsche luchtschip, de Parsifal P. N. 20. die ten zuiden van Oland in de Oostzee is gezonken, zijn uit Kopenhagen, waar ze aan land gebracht werden, te Stockholm teruggekeerd. De bestuurder van de P. N. 29, ingenieur Thomas vertelde over den ondergang van het luchtschip het een en ander, waaraan de corr. van de N.R.Ct te Stock holm het volgende ontleent: De P.N. 29 vertrok .Woensdagmorgen om zes uur van het tentoonstelllngsterein te Stockholm en om tien uur werd Oland gepasseerd. Tot nu toe was alles goed gegaan, maar toen wij weer boven zee waren weigerde plotseling de motor en het was ^onmogelijk hem weer op gang te brengen. Onbestuurbaar als een luchtballon dreef de P. N. 29 op een hoogte van ongeveer veertig meter naar het oosten af. Het bleek dat gas ontsnapte en, daar het luchtschip veTder naar het oosten buiten de routes der stoomvaartlijnen zou geraken, besloot ingenieur Thomas te dalen. Enkele malen, als een schip passeerde werd getracht met vlaggen seinen te geven, doch aan boord van die schepen werden de seinen waarschijnlijk als groeten beschouwd, de schepen voe ren tenminste verder.' Wij wierpen een drijfanker uit, doch dit bleek van geen nut te zijn. Het was nu duidelijk dat het lucht schip gas verloor, zelfs veel gas. en het zakte meer en meer. Op een gegeven oogenblik kwam het schuin te liggen, met het achtereind ln 't water en even later had de golfslag daar het roer en het omhulsel erstig beschadigd. De gondel bevond zich nog ongeveer een meter boven water, gelukkig was de zee vrij kalm, maar de drie opvarenden dachten toch, dat ze spoedig met het luchtschip naar de diepte zouden gaan. Blijkbaar ontsnapte er nu geen gas meer, want het luchtschip bleef ln zijn schuine positie. Eindelijk, tegen twee uur ongeveer kwam de Zweedsche stoomboot Nancy uit Gothenburg in zicht. Met veel moeite wisten matrozen de luchtschipbreukelingen uit den gondel te redden, en dit niet zonder gevaar, daar, volgens ingenieur Thomas, de kansop ontploffing van het luchtschip groot was. De Nancy had geen radio aan boord, maar na een half uur kon men de Duitsche stoomboot Wartburg praaien, waarna deze een draadloos bericht over het ongeluk kon uitzenden om de marine te waarschuwen, daar het luchtschip gevaar voor de scheepvaart opleverde. Een marinevliegboot heeft daarna 's middags tegen zes uur de positie van het luchtschip bepaald en deze opgegeven aan den kapitein van het berglngsvaartulg Mercur dat te Degershamn op Oland gestationneerd Is. Des naohts heeft het berglngsvaartulg de P. N. 29 op sleeptouw genomen, maar ander het sleepen liep het omhulsel geheel vol, zoodat de kapitein genoodzaakt was den tros te kappen. De overblijfselen van het luchtschip zijn ln vrij diep water gezonken en het Is niet waar schijnlijk dat men zal trachten het wrak te bergen. De moordenaar krankzinnig verklaard. Al eens eerder een soortgelijken aanslag gepleegd. Uit Lissabon wordt gemeld: Piechnowski. de moordenaar van den Duitschen ge zant von Baligand, is door de met het onderzoek van zi^n geestvermogens belaste geneesheeren voor krank zinnig verklaard. Volgens het rapport der geneesheeren heeft hij alle kenteekenen van Iemand, die aan vervol gingswaanzin Hjdt. Donderdag werd de instructie tegen Piechnowski ge sloten. waarna hij direct voor een militaire rechtbank zal worden gedaagd om berecht te worden. Het is gebleken, dat de moordenaar op 1 Februari 1922 te Dantzig een soortgelijken aanslag heeft gepleegd. De Danziger Neuesten Nachrlchten deelt hieromtrent het volgende mede: De slotenmaker Otto WittkowskI werd destijds met een ernstige schotwonde in de rechterlong in een der ziekenhuizen opgenomen. HU was door Plechowski aan gevallen. die 4 bout portant een revolverschot op Witt- kowski loste en zich uit de voeten maakte. De toestand van den gewonde was bedenkelUk. De dader scheen niet toerekenbaar te zUn. Hij gedroeg zloh bU zijn arrestatie zonderling en deed bij zijn verhoor allerlei verwarde verhalen. Het was onmogelUk te weten te komen om welke redenen hU de daad gepleegd had. Blijkens de ver- hooren. zou hU tevoren Wittkowski, met wien hij in één huis woonde, zonder eenige reden met een revolver be dreigd hebben. Piechowski is daarna ln een krankzinnigengesticht ondergebracht, waaruit hij na observatie echter weer werd ontslagen. voeten, verzachten geneest men met Dooi 30-60. Tube 80 cL Bij Apoth. «n Droglitea Verkeersvliegtuig ln brand. Twee dooden. Donderdagmiddag is, naar uit Algiers wordt gemeld, een verkeersvliegtuig in de lucht in brand geraakt en gevallen. De twee Inzittenden zUn in de vlammen om gekomen. Botsing in de lucht Twee dooden. Uit Londen wordt gemeldt: Twee militaire vliegtuigen zijn bU Nether Avon in Wilts in botsing gekomen. Een der twee bestuurders, Lord Douglas-Hamilton ontkwam, doordat hU met een valscherm uit het vliegtuig sprong. De andere bestuur der sergant Omar, werd gedood. Fransch vliegtuig verongelukt Eén doode. Donderdagmiddag is een vliegtuig van het 31ste regi ment van de luchtmacht tusschen Thoville en Tours op 8 K.M. van Orleans boven de Loir in brand geraakt. De piloot de adjudant-chef Vergnaud wist zich met behulp van zijn parachute te redden, de andere inzittende, ser geant Bonafos werd gedood. Het vliegtuig is geheel ver nield. Negen brandweerlieden onder een instorten den'muur bedolven. Dooden en gewonden Gistermiddag te ongeveer vijf uur is tengevolge van een ontploffing in de stoomtegelbakkerij van Katzen- stein te Quedlinburg een groote brand uitgebroken, die de geheele fabriek binnen drie uren ln de asch heeft ge legd. Een uur na het uitbreken van den brand stortte een zijmuur in, waardoor negen brandweerlieden bedol ven werden. Drie hunner konden slechts als lijken ge borgen worden, twee werden zwaar gewond, drie licht, terwi3l ook nog een burger lichte verwondingen opliep. Het vuur verspreidde een dergelijke hitte, dat een auto, die op een afstand van 150 M. van den brand ver wijderd stond, vlam vatte. DE BEVOLKING VAN CHICAGO. 3.374.000. Reuter seint uit Washington: De volkstelling van dit jaar heeft voor Chicago het resultaat opgeleverd, dat het zielental van de wereld stad aan het Michigan-meer 3.374.000 bedroeg. Dit be- teekent dat in de afgeloopen tien jaar de bevolking met 25 pet. is toegenomen. Daarentegen was het inwonertal van het eiland Manhattan (de kern van New York) in die tien jaar met 18 pet. verminderd, door verhuizing uit de kern naar de buitenwijken. HET COMMUNISME IN FINLAND. Wolff meldt uit Helsingfors: In Finland eischen de burgerlijke partijen een sterke bestrijding van het communisme. Talrijke af vaardigingen van anti-communistische partijen zijn hier aangekomen en een delegatie van hen heeft aan den staatspresident hun eischen tot onderdrukking van het communisme overgebracht. De regeering heeft beloofd, de communistische bladen te zullen ver bieden, als dit tot geruststelling van de openbare meening noodig is. Ook wordt een wet ontworpen met strengere bepalingen tegen het communisme. WARMTE TE BERLIJN. Donderdag heeft men te Berlijn den warmsten dag van het jaar beleefd. De thermometer steeg tot 32 graden, een temperatuur, die sinds 1921 op 12 Juni r.iet meer is bereikt. TOENEMING DER INDIANENBEVOLKING IN DE V. S. De jongste telling der Indianen in de Vereenigde Staten heeft aangetoond, dat de Roodhuiden geleide lijk weer in aantal toenemen. Vergeleken bij den stand van 1928 viel over 1929 een stijging var; het zielental met 2000 te constateeren. In totaal herber gen de Vereenigde Staten 349.595 Indianen, van wie het overgroote deel in de z.g. reservations in den staat Oklahoma woonachtig is. Te New York wonen 6000 Roodhuiden. HET WERK VAN BRANDSTICHTERS. Drie branden tegelijk. Reuter seint uit Winnipeg: Branden, die bijna gelijktijdig op drie plaatsen uit braken, zijn, naar men gelooft, te wijten aan kwaad willigheid van lieden, die hebben gedreigd met de verwoesting van het Noorwestelijk gedeelte var; Win nipeg. Dank zij een zwaren regen slaagden samen werkende brandweerlieden, militairen en burgers er in, de verspreiding van het vuur tegen te gaan. De aangerichte schade wordt op een half millioen dol lars geschat. De ontploffing var: een bus met petro leum maakte een oogenblik de bestrijding van het vuur gevaarlijk. IN EEN STALEN BOL NAAR DEN BODEM DER ZEE V.D. verneemt uit New York: De onderzoeker William Beebe, lid van de New- Yorksche zoölogische vereeniging, heeft zich dezer dagen van boord van een voor Hamilton op de Ber muda-eilanden geankerd schip in een stalen bol in zee laten zakken. Hij bereikte een diepte van 325 voet De luchtverversching geschiedde met behulp van zuurstof. Met een telefoonlijn was Beebe met het schip verbonden en gedurende zijn afdaling in zee voerde hij een gesprek met de bemanning. EEN JAPANSCHE VULKAAN IN WERKING. Naar uit Tokio gemeld wordt, is de vulkaan Adama Yama op ongeveer 150 K.M. ten N.W. van Tokio plotseling gaan werken. Een geweldige zwarte rook zuil stijgt weer op, terwijl verscheidene lavastroo- men zich in beweging hebben gezet. EEN MODERNE STAD. PARKEN, BLOEMEN EN VRUCHTEN. EEN GOEDKOOP LAND. (Van onzen reizenden correspondent). Sofia, 9 Juni. De hoofdstad van Bulgarije was voor mU een verras sing. 's Avonds kwam ik er vermoeid aan en met een relskennis ging ik per tram naar een hotel en mijn in druk was al dadelijk gunstig. Het station, niet grootsch, herinnerde me aan het Staatsspoorstation te 's-Graven- hage en dan in het avondduister was er een park. Een moderne tramwagen bracht me in het centrum der stad en overal waren winkels en glansde licht: een moderne Europeesche stad. Het bleek me de volgende dagen: So fia behoort tot de schoonste steden van Europa, De Balkan is dat niet meer. In de ruime, zindelijke hoofd straten rijt zich winkel aan winkel. Midden in de stad omgeven door een tuin en een hoogen muur, ligt het koninklijk paleis, waar tsaar Boris zetelt. Vandaar naar het parlementsgebouw loopt de groote straat, waar 's avonds de algemeene pantoffelparade wordt gehouden, en deze straat kunnen Amsterdam, Den Haag en Rot terdam aan Sofia benUden. Hier ligt o.a. het statig of- ficierscaaino met een tuintje, waarin eiken avond een militair muziekcorps een concert geeft. Niets is er, dat aan den Balkan herinnert. Ook 't publiek is volkomen Europeesch. De damestoiletten zouden te Scheveningen of In de Champs Elysées te Parijs geen slecht figuur maken. De uniformen der zeer correcte officieren, een weinig oude stijl, half Russisch en half Pruisisch, en de roode, groene en blauwe petten der studeerende jeugd geven nog meer kleur aan het geheel als 's avonds de menigte ronddrentelt. Goud en groen zUn er de koepels van een Russische kerk. machtig en grootsch de lUnen van een geweldig en sohoon monument voor den Rus- sischen tsaar, Alexander III, den tsaar-bevrijder door wiens tusschenkomst Bulgarije zich kon ontworstelen aan het Turksche juk. De boekwinkels bevatten meer Fransche dan Duitsche werken, Fransche couranten zUn overal verkrijgbaar en er verschijnt zelfs te Sofia een Fransch (officieus) dagblad. Als men dit alles waar neemt, vraagt men zich verbaasd af, hoe het mogelijk was. dat in den wereldoorlog Bulgarije metOostenrijk en Dultschland tegen Frankrijk en Rusland marcheerde. Het onderhoud en de reiniging der hoofdstraten laat niets te wenschen over. Ter regeling van het drukke autoverkeer staan op kruispunten keurige politie-agen- ten ln het blauw of wit met Russische petten, witte handschoenen en hooge laarzen. Noch Belgrado, noch Saloniki kunnen de vergelijking met Sofia verdragen. De openbare gebouwen als het parlement en de mini steries "zijn ruime nieuwe gebouwen en de schouwburg is zoodanig, als wU er in Nederland nauwelijks een heb ben. Modern is hij van inrichting. Afwisselend wordt er tooneel en opera gegeven en Mozart, Wagner, Rimsky Korsakof behooren er tot het repertoire. De stad ligt ruim achthonderd meter boven den zeespiegel en in de nabijheid verheffen zich bergen tot meer dan 2000 me ter. Een gezonde berglucht waalt door de straten en door de nabijheid van ook in den zomer met sneeuw be dekte toppen is de temperatuur er zelfs ln de heetste maanden, niettegenstaande de zuidelijke ligging, zeer dragelijk. Heerlijke parken heeft Sofia, waarvan enkele midden in de stad, het grootste aan de grens der bebouw de kom, echter op nog geen vUf minuten van het parle mentsgebouw, op nog geen tien minuten van het konin klijk paleis. Dit park, het Boris-park, is merkwaardig, omdat het van een goed aangelegd, goed onderhouden stadspark langzaam overgaat in een natuurwoud. dat grooter is dan het Haagsche Bosch, doch niet zulk fraai, hoog opgaand geboomte heeft. Midden in de stad ver heft zich het groote. monumentale mineraalbad, dat aan inrichting niets te wenschen laat In de nabijheid ervan bevinden zich de hallen, waar eiken morgen in de groote zindelijke ruimte markt wordt gehouden, Ook hier her innert niets aan den Balkan. Vleesch, vruchten, kaas, visch en alle mogelijke andere soorten levensmiddelen worden er verkocht, waaronder vooral de geweldige groote zoetwatervisschen uit de rivieren en meren op vallend zUn. Ik ken geen stad in Europa, waar zooveel bloemen en vruchten en dat tegen zoo dragelUke prij zen worden verkocht als te Sofia. Het leven ls hier trouwens zeer goedkoop en met één Nederlandschen gulden kan men er al een bUna vor- stelUk maal bekomen. Om enkele prijzen te noemen: kersen kosten vanaf elf centen het pond (zes lewa), gekookte ham zeventig cent het pond, eieren zes-en- twintig cent het dozijn. En in de dorpen en kleine steden zUn de prijzen nog lager. In geen land in Europa is het leven zoo billijk als in Bulgarije, wat nu, tegen de vacantie, Nederlandsche toeristen zich in het oor kunnen knoopen. De reis naar Bulgarije moge eenigszins ver en duur zijn, bij een verblijf van enkele weken slaat men het verschil in reiskosten er best uit en Interessant is Bulgarije ook door zijn natuurschoon. De naaste omgeving van Sofia is al reeds zeer belang wekkend. Ook daar vindt men nog het typische leven der werkzame Bulgaarsche boeren met hun schilder achtige kleeding. Zigeuners, Mohamedanen. Trouwens, midden ln het centrum van Sofia verheft zich nog de groote moskee, waar elke week de vrome Muzelmannen te zamen komen, met haar wonderlijke slanke minaret. Hier heeft men de moskeeën met de minarets geheel intact gelaten. De treurige aanblik van onthoofde mi narets. zooals men die overal ln Griekenland ziet, blUft den vreemdeling hier bespaard. Alleen in Griekenland vindt men de half afgebroken minarets, die aan moed willig geknakte bloemen doen denken. De Grieken willen nu eenmaal alles en allen helleniseeren en ze zijn daarbij de minst sympathieke der Balkanvolken voor zoover ik die thans ken. In het hart van de stad is men nog steeds bezig met de restauratie van de Nedjelna-kerk, die enkele jaren geleden gedurende een bUzondere plechtigheid grooten- deels verwoest werd door een bomaanslag gepleegd door de communisten. De aanslag, die vele dooden kostte, was bedoeld tegen het leven van den tsaar, die den dienst zou bijwonen, doch tsaar Boris kwam iets te laat en dat redde zijn leven. Sedert dien tijd is de communistische partij in BulgarU'e verboden en al haar bezittingen werden verbeurd verklaard, o.a. het zeer groote gebouw, waarin thans het hoofdbureau van po litie ls gevestigd. Gedurende mUn verblijf te Sofia had ik reeds gele genheid den tsaar te zien. Het was op den dag der herdenking van de monniken Grill en Method, die het Slavische alphabet Invoerden. De leerlingen van alle inrichtingen van onderwijs, zoowel de kinderen der la/- gere scholen als de studenten der universiteiten, en de pupillen der miliaire academie, trokken ln optocht door de stad. Eenige dozijnen muziekkorpsen, waaronder vijf militaire (welke garnizoensstad in Nederland brengt er zooveel op?) brachten de noodlge afwisseling. Er warsn ook meisjes-muziekkorpsen, want elke school, die zioh- zelf respecteert, heeft hier een eigen orkest De tsaar had den dienst in de kathedraal bijgewoond (tsaar Boris Is orthodox en niet zooals zijn vader Roomseh-katho- liek) en onder het hoera-geroep van het publiek begaf h|j zloh in generaals-uniform per auto naar zijn pa leis, waar later de optocht voorbij trok. Tsaar Boris is een nog jonge man met een ernstig, sympathiek uiterlijk en geniet een groote mate van populariteit Heden is de stad weder vol leven en vertier: da Macedoniërs houden hun jaarlijksche demonstratie voor de algeheeie bevrijding van Macedonië. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1930 | | pagina 14