„De Muur" is in beslag genomen! Uit onze omgeving. ALKMAAR. HOOGWOUD OPMEER. LANGEND IJ K WIERINGERWAARD K 0 E G R A S Z IJ P E ST. PANCRAS ANNA PAULOWNA WIERINGEN I^SCHAGE^COURANT^I GRATIS. Marktberichten. Zwemwedstrijd. Te Warmenhuizen een paard en een koe doodgeslagen. Naar onze corr. te Warmenhuizen mededeelt, werd door het hevige onweer van Donderdagavond in de weide van den heer Arie Kraakman een paard en van den heer D. Molenaar Pz. een koe door de bliksem getroffen. In den Anna Paulownapoldcr. Blijkens de berichten moet het weer in den Anna Paulownapolder niet zoo zwaar geweest. Naar onze corr. meedeelt, is van den heer Roossloot een paard in het land door den bliksem gedood. Te Oudesluis. Het onweder van Donderdagavond, en de hevige re genval, veroorzaakten hier op de Voorbuurt, een ware overstrooming. De rioleering aldaar, in beheer bij het Hoogheemraadschap, was natuurlijk weer verstopt, zoo dat al heel gauw bij den heer G. de kelder volliep, bij Gr. stroomde het den winkel binnen en meer derge lijke verrassingen. Wat het onweder betreft, dit heeft meer aan de Grootesloot huisgehouden. Bij Sch. sloeg het in de schoorsteen, terwijl bij H. op den zolder een begin van brand ontstond, hetwelk men echter spoedig wist te blusschen. Bij S. sloegen de spanen van de bui tendeur, en zoo nog meer kleine schadegevallen. Vol gens ouderen hebben we hier nog nooit zulk langdurig zwaar weer gehad. Te Den Oever. Donderdagavond woedde alhier een hevig onweder, gepaard gaande met geweldige stortregens, het welk den heelen avond heeft voortgeduurd; alhoewel 't vuur niet van den hemel was, zijn er geen ongelukken veroorzaakt, in deze omtrek. Uit Wieringerwaard. Gedurende het rware onweer, dat Donderdagavond drie uur achtereenvolgens boven onze gemeente heeft gewoed, zijn 8 varkens van den heer A. Borst door den bliksem gedood, terwijl In de Bocht een boom werd ge raakt. Verdere ongelukken kwamen hier niet voor. De oudste menschen alhier weten zich niet te her inneren dat een onwéder zoo'n langen tijd heeft ge duurd. Boerderij te Westwoud verbrand. Te Westwoud (N.H.) is Donderdagavond de bliksem geslagen in de groote boerderij van den heer J. de Boer Het gebouw is geheel afgebrand. Alles was verzekerd. In de omgeving van Alkmaar. Naar we in de Alkm. Crt. lezen, is te Heiloo de blik sem ingeslagen in de woonhuizen van den heer J. Eijl en den heer J. Zoon. Van den laatste werd ook een koe inde weide doodgeslagen. De huizen bekwamen eenige materieele schade, maar er werd geen brand .veroorzaakt Te Oudorp is een koe van gebr. Buren doodgeslagen. Aan den Omval sloeg de bliksem in in de woning van den heer A. Krult. De kamer stond onmiddellijk vol zwaveldamp en rook, terwijl het plafond beschadigd werd. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Uit de overige deelen des lands. Meer en meer blijkt wel dat, ofschoon het vrijwel bo ven heel ons land slecht weer geweest, het speciaal in Hollands Noorderkwartier en daarvan nog een bepaalde strook, een hevig noodweer geweest is, gepaard gaande met een regenval, die veel op een wolkbreuk geleek. De berichten elders uit het land melden het volgende: Twee koelen gedood. Donderdagavond werden door het hevig onweer op het landgoed „de Kranenburg" bij Zwolle twee koeien in de weide door den bliksem gedood. Ook ettelijke boomen moesten het ontgelden. Een groot gedeelte van de oogst te Zeven bergen vernield. Donderdagavond van 8 tot 9 uur ontlastte zich boven Zevenbergen In Westelijk Noord-Brabant, een hevig on weer, gepaard met hagelslag. Vooral de kom der ge meente en naaste omgeving moesten het ontgelden. Vrij dagmorgen bleek, dat de oogst over 300 H.A. totaal ver- nied was. Regeeringshulp voor de getroffenen is inge roepen. Te Gouda, aan den Ridder van Catsweg is de blik sem ingeslagen in de woning van den aannemer A. den Ouden. Een schoorsteen en een plafond werden vernield doch er ontstond geen brand. Van de bewoners, die in allerijl vluchtten, werd niemand gekwetst Ook te Rotterdam heeft boven de stad een hevig on weer gewoed, dat gepaard ging met storm en zandstui- vingen. Tengevolge van den storm zijn in de Waalhaven de stoomschepen „Monarchis" en „Valescura" van de trossen geslagen. Men heeft de schepen evenwel weer spoedig kunnen meeren. Te ongeveer half negen is de bliksem Ingeslagen in den toren van de Geref. kerk in de Duynstraat tenge volge waarvan alle leien van een zijde van de spits zijn weggeslagen. Er is echter geen brand ontstaan, hoewel onmiddellijk onder de leien een rieten en een houten dakbedekking lag. Wel is het lood van de dakgoot ge deeltelijk gesmolten en bovendien geraakte de leiding van het electrlsch licht in het geheele kerkgebouw on klaar. Er zijn nog eenige brandspuiten uitgerukt, die even wel geen dienst behoefden te doen. Verdere ongelukken hebben zich tijdens het onweer, dat tot over tienen voortduurde, niet voorgedaan. IN HET BUITENLAND. Verschillende deelen van Frankrijk, West- Dultschland, Zuid-S pan je, en de Portugee- sche hoofdstad door zwaar weer geteisterd. Een hevig onweer, dat met zware slagregens gepaard ging, heeft Donderdagavond boven Parijs en verschil lende deelen van Frankrijk gewoed. De riolen konden de watermassa's niet verzwelgen, zoodat in verschillen de wijken de straten onder water liepen. De brandweer werd herhaaldelijk tehulp geroepen om ondergeloopen kelders leeg te pompen. De bliksem sloeg in een der kerken, doch een begin van brand kon apoedig werden gebluscht. Op verschillende tramlijnen moest het verkeer wor den gestaakt Op de lijn ParijsGranville liep een tun nel onder water, zoodat ook hier het verkeer moest worden gestaakt. Ook in het Westen des lands heeft het noodweer veel schade aangericht Op vele plaatsen is de bliksem in geslagen. Bij Troyes werd een veldarbelder voor de oogen zijner kinderen door den bliksem getroffen en gedood. Ook uit Spanje komen berichten over hevig nood weer. vooral in het Zuiden, waar door hevige wolkbreu ken groote overstroomingen werden veroorzaakt. Groote oppervlakten bebouwd land zijn onder water gezet. Op sommige plaatsen is de oogst door hagelslag vernield. De oyerheid treft meetregelen, om de getroffen lad- bevolklng te steunen. Ook West-Duitschland werd door het noodweer ge teisterd. Te Gelsenkirchen werd een een arbeider door den bliksem getroffen en gedood. Te Krefeld-Uerdingen werd een 16-Jarlge boeren knecht door den bliksem getroffen en gedoo'd. In het Moeseldal ging het onweer met hagel gepaard, waardoor de wijnbergen belangrijke schade werd ver oorzaakt Op sommige plaatsen stond het water een halve meter hoog op straat. Naar uit Lissabon gemeld wordt, is Donderdagavond ook boven de Portugeesche hoofdstad een geweldig"Tm- weer losgebroken, dat met een wolkbreuk gepaard ging. De omgeving van de stad werd zwaar geteisterd, in de stad zelf stonden de straten blank en was het verkeer ontwricht. Tal van winkelzaken staan onder water. Een kind werd door het hemelvuur gedood en twee soldaten verbrand. Wij maken belangstellenden attent op een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin wordt aan gekondigd een uitvoering in het Openlucht-Theater, in den Stedelijken Muziektuin te Alkmaar. Het gezelschap van Vincent Berghegge zal Zaterdag- dag 21 Juni, 's avonds half acht uur, opvoeren: ,,De Molen van Sans souci", blijspel van Otto Harting. Zondagmiddag en Zondagavond 22 Juni volgt de op voering van „De Zonderlinge Marskramer". Door B. en W. dezer gemeente ls aan Joh. Wever, slager te Hoogwoud, vergunning verleend tot het plaat sen en in werking brengen van een electromotor van 1 P.K. in de slagerij van het perceel Kêrkelaan, wijk C no. 12. Aan mejuffrouw K. P. Schoorl, onderwijzeres aan de openbare lagere school in de kerkelaan alhier, is 3 maanden ziekteverlof verleend. Aan Joh. Rood, dienstplichtige van de lichting 1925, dezer gemeente, is uitstel van opkomst voor herhalings oefeningen verleend tot 12 Februari 1931. Aan H. Lak, C. Purmer, G. Leeuw en M. A. Wit, brood bakkers te Hoogwoud, is verguning verleend tot 't ver richten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des middags en 6 uur des voormiddags in de perceelen Langereis A no. 29, Aartswoud wijk E no. 14, Aartswoud wijk F no. 44 en Gouwe wijk H no. 40, en wel tot 1 Mei 1933. DE OPMEERSCIIE VERLOTING. De hoofdprijs:zijnde 2 paarden, is gevallen op no. 14685. De heer A. Noordstrand te Waarland en 3 andere personen waren de gelukkige winnaars. Dooi'dion 4 der betrokken gemeentebesturen en de, Langcndijker Groentencentrale de door Koophandel gevraagde sxtbsidie voor den nacht-telefoondienst hebben toegestaan, zal deze dienst, die in het belang van den handel is in het leven geroepen, blijven be staan. Het is nu zeker twee jaar geleden, dat de Mos- selenbrug als zeer gevaarlijk voor het verkeer werd gesignaleerd, daar zij in zeer desolaten toestand ver keerde. Men wilde toen van het Geestmerambacht een bijdrage van f5000.— in de kosten voor verbe tering, wartoe Provinciale Staten genoemden polder verplichtten. Het Bestuur ging onmiddellijk bij de Kroon in beroep, maar tot nu toe is van een beslis sing in hoogste instantie niets gehoord. Bureaucratie is meermalen een object voor spotternij en van ridi- culisme geweest en al is het misschien niet de zuivere bureaucratie, die oorzaak van een zoo langzame gang van zaken is, ongetwijfeld is er toch ook hier aan leiding tot de vraag, waartoe een beslissing zoo lang moet uitblijven. Is de Mosselenbrug dan niet levens gevaarlijk meer en zoo niet, moet er dan nog verbe tering komen? Of is de quaestie zoo moeilijk op te lossen, dat ze zoo'n langen tijd van deliberatie eischt? Met man en macht is men de laatste week bezig met den uitplant van de winterkool. Autobussen vol werklieden trekken ver buiten Langendijk, om daar de planten aan den grond toe te vertrouwen. Men komt op het oogenblik handen tekort. Tal van kin deren gaan mee naar de akkers, om planten aan te geven. Met vrachtauto's worden veel koolplanten ver zonden. Binnen enkele dagen zal dit werk wel klaar zijn. Men leeft dan weer op hoop van zegen. Voor een groot deel der Langendijker bewoners toch is de teelt van winterkool nog de belangrijkste. Verwacht werd, zooals we vroeger reeds meldden, dat met de tulpenteelt, vvat de quantiteit betreft, uitstekende uitkomsten zouden verkregen worden. Van bollenkweekers vernamen we iyu, dat de ver wachting niet bewaarheid zal worden Het buiten gewoon droge weer moet oorzaak zijn, dat de bollen klein van stuk zijn gebleven. Men verlangde hier sterk naar regen. De bodem was bijzonder droog, zoodat de grond moeilijk te be werken was. Voor den groei van de aardappelen en de groenten was een regenbui alleszins gewenscht. Tijdens het hevige onweer van Donderdagavond is er nu voldoende regen gevallen, zoodat dit den groei der verschillende producten bijzonder zal bevorderen. Men was bevreesd, dat de aardappele-n klein van stuk zullen blijven; als het weer nu verder mee loopt, zal het beschot er bij gebaat zijn. Als dit dan maar geen te nadeeligen invloed op de prijzen heeft. NOORDSCHARWOUDE. Ook aan de kom van deze gemeente is vanwege den A.N.W.B. en de K.N.A.C. een bord geplaatst, waarop men kan zien waar de gemeente een aanvang neemt. Voor rekening van den heer Jb. Bruin wordt al hier een woonhuis gebouwd. De aanbesteding van het nieuwe Betaalkantoor van ned Noordermarkt Bond vindt eerstdaags plaats. In tegenstelling met vorige jaren, toen er op onze kermis zeer weinig was te beleven, kunnen we nu melding maken van veel amusement. Behalve dat er in de café's gelegenheid wordt ge geven voor ontspanning, w.o. de mooie nieuwe dans vloer bij Van der Woudc, zijn nu ook nog gearriveerd het circus Roberti, een zweefmolen, luchtschommel of te wel Turksche schop, de schuitjes, enz., enz. Nu maar mooi weer en een goed gespekte porte- monnaie. JULIA NAEGRP. Woensdagavond arriveerde alhier het Circus Charles Mark, dat de laatste dagen ook voorstellingen heeft gehouden te Callantsoog en Het Zand. Standplaats werd gekozen op het voetbalveld van J.V.C. De bedoeling was opi Donderdag- en Vrijdagavond een voorstelling te ge ven. maar door de aanhoudende onweersbui van Don derdagavond is toen de uitvoering van het program ma, ook door gebrek aan belangstellend publiek, niet doorgegaan. En de circusléiding beducht op wellicht door de onweersbui te veroorzaken schade, liet het bo venste gedeelte van het tentdek omlaag zakken, zoodat een en ander, bij een stevigen bries niet te veel had te houden. Deze voorzorgsmaatregel was echter niet noodig geweest, want alhoewel het onweer lang bleef hangen en er een flinken regenval plaats had, de wind bleef kalm. zoodat daardoor niets werd vernield. Vrijdagmorgen was het weer het prachtigste weer wat men maar wenschen kon. Nu zouden de leerlingen van de drie laagste klassen van de O.L.-school hun schoolfeest vieren. Het eerste nummer van het program ma was een bezoek aan Huisduinen. Met een drietal autobussen werd het gezelschap daarheen vervoerd en bij aankomst aldaar een bezoek gebracht aan het strand, hetwelk bij dit mooie weer, werkelijk een genot was, om daar te vertoeven. Verder werd de speeltuin van „Dennenheuvel" bezocht, en het behoeft geen nader betoog, dat ook daar de jeugd zich opperbest wist te amuseeren. Na eenige uren te Huisduinen te hebben vertoefd, werd de reis naar Julianadorp weer aanvaard, want er stond nog meer op het programmal. Allereerst werd entoen de gewone spelletjes gehouden en had de prijsuitreiking daarvan plaats en toen om circa vier uur zou men naar het hier bovengenoemde circus gaan, waar een kinder- cn familievoorstelling werd gehouden. En of ze daar hebben genoten, nu dat kan men wel opmaken uit hunne onderling daarover gevoerde gesprekken. Te ruim zes uur was dit afgeloo- pen en daarmede dan ook voor de kinderen het school feest geëindigd, hetwelk dit jaar, zoowel voor de groo- ten als de kleinen, uitstekend geslaagd mag heeten, en beide dagen door prachtig weer werd begunstigd. Het circus gaf des avonds nog een voorstelling voor een matig opgekomen publiek cn na afloop van de uit voering, was in een minimum van tijd de tent opge pakt voor vervoer naar een andere plaats. In het café van den heer Beuneman. was toen nog weer gelegenheid voor een dansje, en de liefhebbers daarvan konden daar nog eenigen tijd, het feest, dat eigenlijk op een kermis gaat gelijken, voortzetten. Maar zoodoende was er voor elk wat wils. BURGERBRUG. Voor rekening van de Erven Schilder zal door de aannemers A. Eriks en Zoon een kapitale boeren plaats met voorhuis gebouwd worden. Met de werk zaamheden is reeds een aanvang genomen. OUDESLUIS. Vrijdagavond geraakte bakker R., welke in den Ruigeweg wilde keerer.', terwijl hij achter uit een dam reed, te water. De auto sloeg geheel om, en de bakker, die deze sport al meermalen bij de hand heeft gehad, wachtte kalm tot de zaak stillag en kroop toen bij den kant op. De reddingswagen van De Moor haalde het zaakje weder gauw op het droge, en de bakker ging weer rijdende heen. Voor dep zooveelsten keer weer goed afgekomen. Van de twee molens, behoorende tot het Geestmer- Ambacht, zal, naar we vernamen, de Zuidelijkste ge spaard blijven; de andere zal het lot van-vele andere deelen, die voor en na ten offer aan de bezuiniging en der voortschrijdende techniek zijn gevallen tot schade van het typische Oud-Hollandsche landschap. BREEZAND. De heer E. Muntje werf, aannemer alhier, is be last met den bouw van een woonhuis aar: den Zwar- tenweg voor rekening van den heer A. Raven. Bij onderhandsche aanbcsleding is het bouwen van een woon- en winkelhuis voor den heer A. Braam gegund aar: den aannemer E. Muntjewerf. Donderdag had ten overstaan van Notaris Obreen in hotel De Haan een execute veiling plaats van een woon- en winkelhuis met schuur en erf. gelegen aan de Elftstraat te Hippolytushoef, eigendom van den heer S. de Leeuw. Hoogste bieder was C. Scheltus voor f4800 en werd op f500 daarboven afgemijnd door J. J. Bosker, welke dus kooper werd voor f5300. Na deze veiling werd verkocht een woonhuis, gele gen aan der; Poelweg, ten verzoeke van den heer Joh. v. Hemert te Sliedrecht. Wat in opbod opbracht f3350 en op f150 daarboven werd afgemijnd door Mart. de Haan, zoodat deze kooper werd voor f3500. In de vacature ontstaan door de benoeming van den heer S. Koorr; Jz. Sr. te Oosterland, tot president kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Oosterland c.a., is tot notabel benoemd de heer S. de Jongh Wz. te Polder W.N. Door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem is op ztjn verzoek aan den heer N Boersen eervol ontslag ver leend als kerkmeester der R.K. Kerk te Hippolytus hoef en is in diens plaats benoemd de heer II. Kla ver. DEN OEVER. De Hervormde Jongelings Ver. vergadert a.s. Dins dag in het gebouw „Land ir. Zicht" om acht uur. Bij belinleiding van Oudt. Vrij onderwerp van Visscher over den Koran. Een ongeval had Vrijdagmiddag plaats in den sluisput, doordat eenige lorries met zuurstoffles- schen van een hoogte in snelle vaart naar beneder; reden. Een smid, aldaar werkzaam, ko.i zich niet spoedig genoeg verwijderen, kwam te vallen, en kreeg door den schok die de lorries veroorzaakten, de la ding flesschen op zich, Ernstig gewond aan de bee- nen is hen onmiddellijk vervoerd. De getroffene is ongehuwd en op Wieringen woonachtig. Het was Donderdag den geheelen dag een druk be zoek bij het Zuiderzeewerk Reeds des morgens vroeg kwamen groote autobussen te Den Oever aan, met belangstelenden, om het groote werk te bezien. Ook was er een groote versierde boot de haven binnen- geloopen, die geheel bezet was met menschen. In het geheel genomer; een vijfhonderd man. Zij waren hoofdzakelijk afkomstig uit Rotterdam en omstreken. De Christelijke Jongelings Ver. op Geref. grondslag houdt haar vergadering in de Christ. school a.s. Maandag, om 8 uur. Inleiding over: Gewijde geschie denis. Bespreking, leiddraad, vragen. Wij werden verzocht er nogmaals melding van te maken, dat de volgende week een groote propa- ganda-vergadering wordt belegd in het Christelijk Tehuis voor Zuiderzecwcrkcrs op 19 Juni. Een ieder iioude dien avond vrij, om zooveel mogelijk aanwezig te kunnen zijn, daar het belangrijk en leerzaam is. Eb zich met ingang van 1 juli 1930 opgeeft als lezer van de ontvangt de nog verschij nende nummers van juni SCHAGEN, 12 Juni. Aangevoerd 130745 kipeieren, 5254 Kg. t 3.703.80, 55—57 Kg. f 3.80—4.20, 58—60 Kg. f 4.10—4.80, 61—£3 Kg. f 4.30—5, 64—67 Kg. f 5.10, ongewogen wit f 3.80—4.20, ongewogen bruin f 4.505, kleine f 1.90, 6309 eendeierea f 3.30—3.50, 44 kalkoeneieren f 6.50—6.80. HOORN. 12 Juni. 20 Stapels kleine fabrlekskaas f 40, 13 stapels kleine boerenkaas f 40.50, 5 stapels fabrieks comm. kaas f 40, 16 stapels boeren comm. kaas f 42. Totaal aanvoer 54 stapels, wegende 54807 Kg. Handel vlug. NOORDSCHARWOUDE, 12 Juni. Schotsche muizen f 5,307.20, drielingen f 3.404.10, kleine f 0.50—^1.40, Deensche witte kool f 1.10 per 100 Kg. Aanvoer: 14800 Kg. aardappelen, 2000 Kg. Deensche witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 13 Juni 1930. Schotsche muizen f 6.607.40, drielingen f 2.903.70, kleine f 0.700.80, per 100 K.G. Boswortelen f 5.8Ó per 100 bos. Bloemkool f 3.204.40, 2e soort f 1.30, per 100 stuks. Aanvoer: 12400 K.G. aardappelen, 130 bos wor telen, 340 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juni 1930. Schotsche muizen f 6.408, drielingen f 2.80—6. kleine f 0.50—1.20, Tomaten: A f 52.20, B f 49.90, C f 47.80, CC f 21.90, alles per 100 K.G. Wortelen f 7.40-0.10 per 100 bos. Aanvoer: 135000 K.G. aardappelen, 10000 K.G. tomaten, 3500 bos wortelen. MEDEMBLJK. 13 Juni 1930. Schotsche muizen f 3.10—3.30, kleine muizen f 0.70 0.85, per 50 K.G. ALKMAAR, 13 Juni 1930. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 101 stapels, wegende 202000 Kg. kaas aangevoerd, waar van de prijzen als volgt: Fabriekskaas: kleine f 40, com missie f 38, Boerenkaas: kleine f 40, commissie f 42. Alles met rijksmerk. De handel was goed. ALKMAAR, 13 Juni 1930. Op de heden gehouden graanmarkt waren In totaal 563 H.L.'s aangevoerd als: 64 H.L. tarwe f 10.5010.75, 308 H.L. gerst chev. f 6.55—7.25, 160 H.L. haver f 5.75 6.50, 12 H.L. boonen, w.o. bruine boonen f 1515.50, witte boonen f 3033, 1 HL. karwijzaad f 34, 18 H.L. groene erwten groote f 19, alles per 100 Kg. Handel stug. AMSTERDAM. 12 Juni. Zeeuwsche bonten f 0.501. blauwen f 0.501, rood- star f 0.600.80, Bevelandersf 0.600.70, IJpolder bra- vo's f 0.600.80, roodstar f 0.700.80, Bevelanders f 0.70 0.80 per H.L., Andijker muizen f 58, kleine muizen f 46, Westl. muizen f 810, kleine muizen f 57, nieuwe zomer malta f 1415, per 100 Kg. De elndkamp tusschen Taris en Barany (links) in het Parijsche Stadion. Taris won en maakte een nieuw Eu-opeesch record van 2 min. en 14 sec. over 200 meter en sloeg daarmee de beroemde Hongaar Barany. 6000 toeschouwers volgden enthousiast dezen wedstrijd.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6