Schager Courant BEZOEKT de SERIEWEDSTRIJDEN Bij Examens Derde Blad. Voordracht Secretariaat Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier. Gemengd Nieuws. De vliegdagen van Vincennes. van Wieringerwaard, op ZONDAG 15 JUNI. De scheepsramp bij Boston. Uit onze Omgeving. S C H 0 0 R L. De kwestie aangaande het gymnastieklokaal. WIERINGEN HEEREN BAAI BILLY BOO. Zaterdag 14 Juni 1930. 73ste Jaargang. No. 8678 Ter vervulling van de vacature van Secretaris voor het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorder kwartier, ontstaan door het overlijden van den heer J. P. van Amstel, is door Dijkgraaf en Heemraden de volgende voordracht opgemaakt: No. 1. J. W. Boersma, hoofdcommies en waarne mend secretaris van het Hoogheemraadschap. No. 2. Mr. E. G. O. Onnen, referendaris ter pro vinciale griffie van Drenthe te Assen. No. 3. Mr. J. Belonje, advocaat-procureur te Alk maar. Bij de stukken voor de vergadering van 25 Juni voor het Hoogheemraadschap ontbrak nog de bijlage waarin de voordracht voor de benoeming van een secretaris was opgenomen met de mededeeling, dat deze later zou worden toegezonden. Het is daarom onbegrijpelijk hoe deze voordracht reeds gister in de Schager Courant kon worden ge publiceerd. Voor wie de zakelijke relaties var; het bestuur met de betrokken Vennootschap kent is dit niet heelemaal onbegrijpelijk, maar een openbaar li chaam als het Hoogheemraadschap, dat door de be lastingpenningen uit deze geheele streek in stand wordt gehouden, heeft den plicht belangrijke voor publicatie bestemde mededeelingen aan alle bladen in deze streek op hetzelfde tijdstip te doen toekomen. Van eenige bevoorrechting mag hierbij geen sprake zijn. Het bovenstaande lazen wij in de Alkmaarsche Crt. van j.1. Donderdag en leek ons een al te frap pant staaltje van unfaire journalistiek, om het niet even te signaleeren. Want hoe zit de vork nu eigenlijk aan den steel? Een der personen die. op de voordracht voor het secretariaat voorkomt, n.L Mr. Belonje uit Alkmaar, die voor het afgraven van de terp op Avendorp te Schagen moest zijn, spraken wij. En deze deelde ons, behalve het een en ander over die afgraving, tevens de samenstelling van de voordracht mede. Er; als goed courantier, hebben wij van die mededeeling op onze beurt onze lezers op de hoogte gesteld. Ziedaar de simpele loop der zaken. De Redactie der Alkmaarsche Courant, die o zoo prat gaat op haar fijne persmanieren, ziet nu hoe haar nijd en afgunst, dat een ander blad de primeur had van het bewuste bericht, haar leelijk parten heeft gespeeld. En deze Redactie zal goed doen om voortaan niet meer zoo zonder eenige zekerheid mede deelingen te lanceeren, die heel leelijke verdachtma kingen inhouden voor verschillende personen. Men moet op dat Alkmaarsche Redactie-bureau nu toch eens probeeren zich wat grooter allures eigen te maken, en zich niet telkens zóó kleintjes toonen in zijn naijver op den Schager vakgenoot, als deze de heeren van het Alkmaarsche D a g b 1 a d te vlug af is. DE RED. Een indrukwekkende demonstratie op lucht vaartgebied, die zijn weerga niet heeft. Een millioen bezoekers in 2 dagen tjjds. Op de beide Pinksterdagen heerscht te Vincennes, even buiten Parijs, de vliegmachine, oppermachtig en in alle praal en pracht. Dan is het een algemeene mo bilisatie van het vijfde wapen, terwijl hiernaast de ge wone burgerlijke luchtvaart in haar geheele indruk wekkende beteekenis zich bewonderen laat. Maar ook ln sportief opzioht zijn de nationale vliegdagen bij Parijs iets eenigs en de meest bekende piloten wedijveren dan tegen elkaar in bedrevenheid en moed. Aangezien de geheele organisatie van dit luchtfestijn op de meest uitgebreide schaal plaats heeft en alle betrokken krin gen er zich hartstochtelijk voor interesseeren, wordt hier een schouwspel geboden, dat aijn weerga niet heeft. Men kan er getuige zijn van het volledige luchtvaart bedrijf en zijn bijna onbegrensde mogelijkheden, terwijl ditmaal volledigheidshalve ook een zeer levendige greep gedaan werd in de geschiedenis van het jongste ver keersmiddel. Alles beschrijven, wat er op deze twee dagen te zien was, zou kolommen eischen, aldus een Parijsche mede werker van de N.R.Ct Wij moeten dus met een eet>- voudlge opsomming volstaan en met eenige sprekende cijfers. In de allereerste plaats heeft de militaire luchtvaart zich uitmuntend geweerd. Er waren bijzonder interes sante artillerie- en bombardementproeven, impressio- neerende demonstraties van de snelle observatie- en instructietoestellen, hoogteproeven en verschillende mi litaire oefeningen. Maar den meesten indruk maakte een luchtparade van ruim 400 toestellen van de land en zeemacht, die in de grootste discipline boven het zeer groote vliegveld defileerden in verschillende slag orden. Vooral een groep jachtvliegtuigen onderscheidde zich door een onberispelijke luchtcaroussel. Voor de burgerlijke piloten waren er diverse wedstrij den. waarvan die om den prijs van den president van de Republiek wel de belangrijkste was. Het betrof hier een snelheidsvlucht VincennesBordeaux en terug in twee dagen. De bekende Georges Dreyfus-prijs, een handicap race op het parcours VincennesEtampes werd gewonnen door den vlieger Doret, die eerste werd voor zijn collega's Bossoutrot, Sadi-Lecointe en Dè- troyat. Verder was er ook ditmaal evenals vorige jaren een wedstrijd in het vernietigen van balonnetjes, waarvoor een groote bedrevenheid noodig is. Naast de heeren der schepping hebben ook de koene aviatrices als Lena Bernstein en Marise Bastilé een waardig aandeel gehad in het slagen van het vliegfeest Behalve de toestellen, waarmede dezen verscheidene records verbeterd hebben, werden ook aan het opgetogen publiek de machines gepresenteerd van Coste, het vermaarde „Vraagteeken" en de „Gele Kanarie" van Lefévre en Assolant en aan gezien dit door de betrokken piloten zelf gebeurde, was het succes volmaakt. Op het gebied van de luchtveillg- heid liet Lemoigne ons sterke staaltjes zien met een prototype voorzien van evenwichtsvleugels, waarmede hij het toestel uit de meest gevaarlijke posities weer in een normalen stand terugbracht. En natuurlijk waren wij ook getuige van het feilloos besturen van machi nes door middel van instrumenten alleen, waarbij de piloot dus geen uitzicht had. Zeer bevredigende proeven werden er gedaan met verschillende prototypes, waar onder een geheel stalen Farman voor veertig personen en voorzien van drie geweldige motoren vooral de aan dacht trok. Hiernaast werd een eveneens geheel sta len Bréguet van groote capaciteit bewonderd. In ver gelijking met deze hypermoderne toestellen, waren die welke dateeren uit den tijd vóór den oorlog niet meer dan angstaanjagende wrakken en begrijpelijk was dan ook de sensatie onder de omstanders toen de minuscule machine, waarmede Blérïot in 1910 over het Kanaal ge vlogen is, met Quatermare als bestuurder de lucht In ging. Even hierna werd de bekende vlieger van vóór den oorlog, Prevost. die o.a. een der eerste winnaars was van den Gordon-Bennett en den Schneider-beker, toe gejuicht, Met zijn tamelijk primitief toestel van slechts 50 P.K. haalde hij een snelheid van ruim 200 K.M. Een aardig nummer was het vertrek en de aankomst van de verschillende verkeersvliegtuigen, waaronder die van en naar Amsterdam. Het publiek was aldus getuige van het laden en ontladen der toestellen. En als we ten slotte nog gewezen hebben op de tallooze staaltjes van acrobatiek en de diverse parachute-dalingen, dan heb ben wij ongeveer het volledige programma van deze vliegdagen opgesomd. Om een indruk te geven van de belangrijkheid van het vliegveld van Vincennes enkele cijfers. Voor het gelijk maken van een oppervlakte van 1 hectare zijn 2000 M3. aarde getransporteerd. De afsluiting van het veld ge schiedde met 12 K.M. barrières. Er waren niet minder dan honderd luidsprekers aan elkaar verbonden met 24 K.M. draad. lederen dag was het aantal toeschouwers ongeveer 500.000. Onophou delijk zijn er extra transportdiensten onderhouden met het vliegveld en ruim 200.000 menschen zijn door deze diensten vervoerd. De afstand, dien deze autobussen hebben afgelegd, bedraagt 112.000 K.M. per dag of bijna 3 maal den omtrek van de aarde. De eerste vliegdag werd bijgewoond door den pre sident van de Republiek, de tweede dag stond onder het presidium van den minister van luchtvaart Laurent Eynac. Verder werden de feesten ook bijgewoond door verscheidene buitenlandsche afgevaardigden voor de internationale luchtvaartconferentie, die Dinsdagmorgen hier te Parijs aanving en ongeveer een week duurt. 1 uur: W.W. i Succes I 2 uur: Oudesluis I - Schagen I, daarna de Finale. EEN MOORDAANSLAG TE PRAAG. Juweelen ter waarde van 150.000 kronen gestolen. Wolff meldt d.d. Donderdag uit Praag: Toen de juwelier Havrda Donderdagmorgen zijn winkel binnenging, bracht een hem onbekende man hem een slag toe, waardoor hij ter aarde viel. De da der bracht zijn slachtoffer naar binnen en gaf hem nog eenige slagen. Daarop verdween hij met een kof fer, waarin voor een waarde van meer dan 150.000 Tsjech. Kr. was geborgen. De juwelier is tijdens het vervoer naar het zieken huis gestorven. EEN TREIN ONTSPOORD IN MEXICO. Twintig personen gewond. Reuter seint uit Mexico: Tengevolge van het verzakken van een gedeelte var; den spoorweg, veroorzaakt door de jongste regens, ontspoorde een passagierstrein tusschen Jalaga en Veracruz. Twintig personen werden gewond, van wie eenige ernstig. GEEN KWAADWILLIGHEID? De boom op den weg. Aneta seint uit Medar:: Het staat, gelijk nader is gebleken, niet vast, dat de aanwezigheid van den boom op den weg Medan Belawan, waartegen, gelijk Donderdag werd geseind de hoofdopziener is gereden, aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Het aantal slachtoffers zal waarschijnlijk boven de vijftig stijgen. De kapitein van de „Fairfaix" zijn plicht schromelijk verzuimd? Omtrent, de aanvaring tusschen het Amerikaansche stoomschip „Fairfax" en het tankschip „Pinthis" wordt nog nader uit Boston gemeld, dat het aantal slachtoffers waarschijnlijk tot boven de 50 zal stij gen. daar van de gewonden, die in de ziekenhuizen opgenomen zijn, er vermoedelijk in den loop van den dag nog eenige zullen overlijden. Het schijnt, dat de kapitein van de „Fairfax" zijn plicht schromelijk heeft verzuimd, daar het radio station van de „Fairfax" na de botsing nog ir.tact was, doch de kapitein verzuimde noodseinen te laten uitseinen, waardoor een ander kustschip, dat zich in de nabijheid bevond, tijdig gewaarschuwd had kunnen worden. Zoodoende was de redding der be manning van het brandende tankschip onmogelijk. Het is zeker, dat de geheele bemanning van de „Pinthis". die uit 18 koppen bestond, met het bran dende schip is vergaan, terwijl er van de passagiers en de bemanning van de Fairfax 19 vermist worden, die eveneens als verloren worden beschouwd. Voorts hebben 26 passagiers van de „Fairfax" ernstige ver: wondingen opgeloopen. DE KOORD OP DEN ADMINISTRATEUR WALLER. Doodstraf in levenslange gevangenisstraf veranderd. Aneta seint uit Bandoeng: De Landvoogd heeft gratie verleend aan Jacob, Djojosoekardi en Said, die hebben deel genomen aan den moord op den administrateur, J. F. H. Wal Ier van de rubber-onderneming. Damar Sipoet van de te Rotterdam gevestigde X.Y. Yereenigde Indische Cul tuur Ondernemingen, en deswege waren veroordeeld tot de doodstraf door den Landraad te Langsa. Het vonnis is veranderd in levenslange gevangenisstraf. TREIN DOOR WERVELSTORM GEGREPEN. Eén doode, verscheidene gewonden. In Britsch-Indic werd een trein door een wervel wind gegrepen en van de rails geslingerd. Acht per sonenwagens en twee goederenwagens sloegen om ten gevolg» waarvan een persoon gedood wei'd en verscheiclenen gewond werden. BRAND IN EEN DUITSCHE ZAGERIJ. Schade van 300.000 M. Woensdagavond is een zware brand uitgebroken in de zagerij der Siemens-Bau-Union te Berlijn in het bosch bij Wittenborn. De zagerij brandde geheel uit; veel materiaal ging verloren. De schade wordt op 300.000 M. geschat, al dus meldt een Wolff-bcricht uit Friediand (Mecklen- burg). AUTO IN DE RIVIER GESTORT. Vier doodon. Een Wolffbericht uit Riga meldt, dat een auto met vijf personen in de rivier Blisla (N. Letland) stortte. Alleen de chauffeur kon zich redden. ONGEWENSCHTE BEZOEKERS. Negen aanhangers van Al Capone aangehouden. In den expresstrein uit Chicago hooft de politie Donderdag kort voor de aankomst te New York ne gen met revolvers gewapende aanhangers van den beruchten bandiet AI Capone aangehouden, die den bokswedstrijd SharkeySchmeling wilden bijwonen. In hun bagage vond men 60.000 aan baar geld. MIJNSTAKING IN DEN ELZAS. Heden afgekondigd. Uit Parijs: De „Humanité" kondigde Donderdag een algemeene staking aan in de staatsmijnen van den Bo- ven-Elzas. waartoe in een vergadering van mijnwerkers op 8 Juni besloten werd. Ongeveer 10.000 arbeiders, van wien 70 pet. buitenlan ders. eischen een loonsverhooging van vijf francs. De beslissing van Ged. Staten. De gemeente moet het geld beschikbaar stellen. Op 9 September 1929 verzocht het r.k. parochiaal schoolbestuur te Schoorl aan den gemeenteraad gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een gymna stieklokaal. B. en \V. dienden toen de volgende voorstel len 'in le. om een overeenkomst aan te gaan met* het r.k. schoolbestuur teneinde medegebruik van het te bou wen gymnastieklokaal te verkrijgen en 2e. een concept besluit goed te 'keuren, waarin de gevraagde 'medewer king werd verleend. In de raadszitting van 3 December 1929 nam de raad een motie aan met 4 tegen 2 stem men, waarin de raad het beter achtte dat van gemeente wege een inrichting voor het geven van gymnastiekon derwijs zou worden gesticht, indien althans vaststond, dat het r.k. schoolbestuur dit niet zou doen. Tegen dit besluit is het schoolbestuur in beroep gegaan bij Gedep. Staten van Noord-Holland. Deze hebben thans beslist, dat de gemeente Schoorl het geld moet beschikbaar stel len, omdat 't verzoekschrift van het schoolbestuur aan de eischen der wet heeft voldaan. GEMEENTE WIERINGEN. Loop der bevolking over de maand Mei 1930. Ingeschreven personen: W. K. van Oppen en gezin van Voorburg. Mej. E. v. d. Schans van Groningen. H. Hidden en gezin van Winschoten. A. Doddema van Oude Pekela. J. B. Meijer en echtg. van Zijpe. H. Klup pel van Hoorn. A. Kraak geb. Molenaar van Den Helder. J. Zijlstra en gezin van Vlagtwedde. P. C. de Wit van Etten en Leur. J. Schut en gezin van Eind hoven. H. C. Swierts van Den Helder. F. C. Huft van Scheemda. A. Nap van Finsterwolde. B. Hulsebos van Rotterdam. J. Nicolai en echtg. van Barsingerhorn. P. Dekker en gezin van Anna Paulowna. R. Tuin en gezin Midden in de drukke zaken Een momentje ..blazen' gaan Dmd'iijk zier hij „DOUWE EGBERTS'" ln de blauu/e kringen staan, 't Prikkelt hem tot nieuwe daden, 't Geeft hem energie en kracht", t heeft al héél veel zakenmenschen Op een nieuw idee gebracht. Clmge Doorettbos ECHTE FRIESCHE 20-50CT.PER0NS verschaft U ivoikm vanrgmot. van Oude Pekela. C. Geervliet van Schagen. D. Kooij geb. Kuiper van Texel. Mej. G. Baudach uit Duitsch- land. R. van Klinken en gezin van Odoorn. J. Hummel en gezin uit Odoorn. C. de Boer van Spanbroek. R. Vennik van Barsingerhorn. R. Gebcrt van Emmen. G. Blom van Schermerhorn. A. Verblauw van Den Helder. G. Verboven en gezin van Woensdrecht. P. L. Pijnen en echtg. van Woensdrecht. K. Duimering geb. Cijvat van Middelburg. Wed. D. Doornbos en gezin van Em men. J. Bolt van Onstwedde. H. Duimering van Hooge- zand. J. Bos van Wedde. Afgschreven personen: C. J. Visser en gezin naar Den Helder. Wed. M. Heyligcnbcrg naar Alkmaar. J. Jonker naar Werkendam. P. Semeins en gezin naar Den Haag. C. Breed naar Zaandijk. W. H. Klos en ge zin naar Harlingen. R. J. Huggers naar Heerlen. J. J. Vink naar Abbckerk. I. Verstraate en gezin haar Har lingen. Wed. M. Vroone naar Rotterdam. L. Hoek en echtg. naar Rheden. B. J. Langes en echtg. naar Anna Paulowna. Mej. G. D. Grin naar Den Helder. C. J, Breed naar Schoorl. Mej. A. W. Baijs naar Wieringcr- waard. R. J. Blaauöoer naar Anna Paulowna. G. A« Bijman naar Hoorn. Wed. T. Kingmn naar Bolsward. P. Kreijger naar Krommenie, J. van Dijk en gezin, naar Wonseradeel. R. Windsma cn gezin naar Den Helder. Burgerlijke Stand over de maand Mei 1930. Geboren: Jan, zoon van T. Barelds en H. Stobbe. Bouke, dochter van H. J. Stulp cn H. v. d. Plas. Be- rendina, dochter van U. G. Kok en A. Snitjer. Jan, zoon van J. Lont en M. Mulder. Gerda Krijntje Marie, dochter van C. P. Poel en M. C. Koorn. Maria Geer- truida. dochter van J. A. Hofstetter en M. C. M. Lan ges. Grietje, dochter van T. Grijze en P. Lont. Annc- gien, dochter van W. Kies en S. Gangelhof. Jacobus Pieter, zoon van J. Doves cn A. Kreijger. Jetske, doch ter van P. Veling en W. Schmidt. Overleden: J. F. Kelch, oud 58 jaar, echtgenoot van A. G. Schindeler. A. Snooij, oud 55 jaar, weduwe van S. Mostert. N. Halfweeg, oud 80 jaar. weduwnaar van J. W. Koster. L. Geeraerts, oud 29 jaar, echtgenoot© van D. Steigstra. Th. Pais, oud 3 jaar, dochter van J. Pais en A. A. Helne. Ondertrouwd: T. Wigbout en M. de Krijger. J. de Graaf en M. Tijsen. Getrouwd: B. H. Kraan en M. A. de Haan. C. de Boer en M. Vroone. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Toen de kleine prinses over den rand van de mand keek en den touwladder zag. zwevende onder haar. trok zij zich vol schrik terug. „O, ik kan niet naar beneden klimmen," riep ze. „ik ben bang er af te vallen." „Wees toch niet zoo bang." lachte Billy. „Ik dacht dat jij dat wel zou durven". Doch de prinses durfde niet en toen kwam Leander om haar te helpen. Hij zeide: „Ik zal het eerst naar beneden gaan. prinses, en zal de ladder zoo houden, dat ze niet meer kan bewegen en dan kunt U het gerust wagen." En hij deed het. En de prinses, na Billy, Jer- ry en Redneb goedendag te hebben gezegd, klom op den touwladder en kwam weer veilig thuis. „Goedendag, prinses." zeide Leander, haar een hand gevende. U hebt een moolen tocht ge maakt en ik hoop dat U er geen spijt van zult hebben." De kleine prinses nam de hand van Leander fn haar handen. „Blijf bij mij Leander," smeekte ze. „Als je met Billy mèe gaat, dan zie ik je nooit meer cn hoe kan ik leven zonder jou lied jes, om mijn dagen op te vroolijkcn en mijn een zaam hart te verwarmen." Billy riep hem. „Kom weer naar boven, voor uit, gauw. we wachten"... Leander keek naar de prinses, toen naar boven, naar Billy. Hjj kon hun beiden hun zin niet ge ven en wat zou hij moeten doen? „Ik heb jou het meest noodig',, zeide de prin ses. En plotseling ging zij op den rand van den toren staan en maakte het anker, waarmede de ballon was verbonden los! Arme Leander. dat is nu wel beslissend voor hem, ra kan hij niet anders.

Schager Courant | 1930 | | pagina 9