ilpiiti Biiiis- De hulp aan de door het noodweer getroffen streek. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. ondergeloopen akkers in den polder Koetenburg. Dinsdag 17 Juni 1930 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaat3t 73ste Jaargang No. 8679 COURANT. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno.. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Groote activiteit is aan den dag gelegd. De Minister benoemt den heer G. Nobel voor de opname van de geleden schade. Reeds vandaag de hulpverleening door de Statenleden besproken? Door het Bestuur van de tuinbouwvereeniging „Sint Maarten" was op Maandagavond 9 uur in het café van den heer J. van Schoorl te Valkkoog een vergadering belegd van door het noodweer getroffe nen. Naast het bestuur dezer vereeniging had een groot aantal personen aan den oproep gehoor gegeven en uit wijden kring van Woudmeer tot en met Scha gen, was men tegenwoordig. De Voorzitter van de tuinbouwvereeniging, de heer P. Gootjes, heette den aanwezigen welkom en deelde mede, dat de oorzaak van deze vergadering, en ook de groote belangstelling, een treurige was, n.1. de BOhatle geleden door den hagelslag en wolkbreuk van Donderdagavond. Het bestuur heeft gemeend deze bij eenkomst uit te sohrijven, teneinde met elkaar te be spreken de middelen die beraamd dienen te worden om te krijgen een schadevergoeding. Verschillende wegen immers staan daarbij open. Men kan zich om steun wenden tot rijks- en provinciaal bestuur, po gingen daartoe zijn en worden reeds gedaan, men kan zich ook tot de marktvereeniging, waartoe wij behoo- ren en tot hare zusterverenigingen wenden. Welke pogingen de meeste vruchten zouden afwerpen, we weten het nog niet, doch spr. hoopt op aller mede werking, om te komen tot een vruchtbare gedachten- wisseling. Het bezoek Zaterdag aan Haarlem. Waar de heer L. Doekes, Dirkshorn, mede ter ver gadering aanwezig is, vraagt de Voorzitter, of deze wellicht mededeeling kan doen over het resultaat van het bezoek dat vanwege den polder Koetenhmg aan Haarlem zou worden gebracht. De heer Doekes aan dat verzoek gevolg gevende, deelt mede, dat de heer Kuiper en spr. naar Haar lem waren gegaan en door den plaatsvervangend Commissaris der Koningin, den heer Gerhard waren ontvangen, die ze naar een der hoofd-ambtenaren ver wees en bij wicn ze tot de ontdekking kwamen dat hedoeld Provinciaal Centraal Comité tot hulpverlee ning bij rampen van algemeenen aard, indertijd was ingesteld door den Minister; spr. dacht van na de ramp te Borculo en dc Commissaris der Koningin in iedere provincie ambtshalve Voorzitter was en hem was toegevoegd een secretaris-penningmeester, die als er zich een ramp van algemeenen aard voordeed, als het ware de kat den bel aanbonden, door een 4 k 5-tal personen te benoemen en dan geld inzamelden. Op 't moment was er dus geen fonds en ook geen com missie en er moest sprake zijn van een ramp van algemeenen aard. De vraag is nu maar, waar je de grens legt, L in ons geval sprake van een ramp van algemeenen aard of moet eerst de halve of heele provincie plat liggen. De opvatting te Haarlem was blijkbaar zóó, dat de hier bedoelde ramp niet groot genoeg was. De reis van Zaterdag was dus voor nie mendal. Zaterdagavond is spr. daarna nog bij secre taris Dam geweest, een anderen weg is ingeslagen cn naar spr. heeft vernomen, met aardig succes. Wat spr. er van gehoord heeft, wordt reeds door hem me degedeeld, doch waar later de heer G. Schoorl, Woud- imeer, ter vergadering verscheen en deze een zeer werkzaam aandeel had in de verdere uitwerking der plannen, zullen we straks den heer Schoorl aan het woord laten. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur van den Noordermarktbond zich niet ontbetuigd zal laten en al meerdere malen bij hagelslagschade en over strooming is opgetreden. Wel werd daar geoordeeld, al kon men het den menschen niet euvel duiden, dat dc vergadering van Vrijdagavond te gauw was ge weest; het bestuur van den N. M.-Bond oordeelde het beter, dat de actie uitging van de tuinbouwvereeni ging, afd. Sint Maarten, omdat dit was een organi satorisch lichaam en de meeste menschen die door de ramp ware getroffen, bij onze vereeniging waren aangesloten. Om poldersgewijze op te treden werd niet goed geoordeeld. Uit de mededeelingen van den heer Doekes evenwel blijkt, dat met den Minister reeds is gesproken en Harenkarspel daarbij is ge noemd. Om verwarring te voorkomen is het nu wel licht beter het bij Harenkarspel te houden. De heer Doekes zegt, dat Zaterdag was afgesproken dat er een telegram van de burgemeesters van Ha renkarspel, Sint Maarten en Schagen naar den Mi nister zou worden gezonden. Of dat gebeurd is, weet spreker niet Wat er Zondag en Maandag is gedaan! Bezoeken aan Den Haag, Haarlem en Am sterdam. Statenleden bezoeken het geteisterde ge bied. Inmiddels zijn ter vergadering verschenen de hee- ren G. Schoorl te Woudmeer en H. Kuiper, voorzit ter van den polder Koetenburg en de Voorzitter neemt van deze gelegenheid onmiddellijk gebruik om den heer Schoorl te verzoeken mededeeling te willen doen van de resultaten der bemoeiingen van beide heeren. De heer Schoorl deelt dan mede, dat Zondagmorgen allereerst een bezoek werd gebracht aan den heer Trapman te Bergen, die in overweging gaf om door middel van een comité en de groote pers het Ne- derlandsche Volk op de hoogte te brengen var: de ramp die deze stfeek had getroffen en hen vervolgens in contact bracht met den heeren G. Nobel te Lutjewinkel en D. Kooiman te Pur- merend. De heer Nobel was onmiddellijk bereid de kwestie Maandag, vandaag, in Den Haag met oud minister Kan te bespreken en te trachten ook Mi nister Ruijs de Beerenbrouck te spreken te krijgen en spr. deelt mede, dat dit bezoek het gewenschte resul taat heeft gehad, want dc heer Nobel is door den Mi nister aangesteld om de schade te doen opnemen, waarbij de heer Nobel zich wel deskundige landbouw- menschen zal doen assumeeren. ^Men heeft zich dan verder gewend tot de Staten leden J. Koster, N. Dekker, P. Kostelijk, H. van Nu land, waarbij de heer Koster onmiddellijk toezegde den toestand te zullen komen opnemen, de heer Dek ker van Obdam zich aanvankelijk een beetje afzijdig hield en geen begrip scheen te hebben van den om vang der ramp en als hulpmiddel noemde kwijtschel ding van grondbelasting. Door spr. was er evenwel op gewezen, dat daarmee de vele huurders niet gebaat zouden zijn, wel eigenaren, en tenslotte heeft de heer Dekker, hoewel hij zich afvroeg of het wel op den weg van de Statenleden lag, om zich op dit gebied te begeven, de gevraagde toezegging gegeven. De heer Kostelijk zou met den heer Zeeman, Zuidscharwoude, een bezoek aan het geteisterde gebied brengen, doch heeft dit alleen gedaan en heeft erkend dat de streek een troosteloozen aanblik opleverde en heeft den in druk gekregen, dat al het mogelijke dient te worden gedaan om hulp verleend te krijgen. Ook de heer Van Nuland heeft vanmiddag, daartoe door spr. in de ge legenheid gesteld, den toestand kunnen zien en ook deze oordeelde, dat spoedige hulp diende te wor den verleend. Ook de heer Koster heeft de streek bezocht. Waar verder op den duur ook het gemeentebelang bij deze zaak betrokken was, heeft men zich gewend tot burgemeester Nolct en deze werd direct bereid be vonden om mee naar Haarlem en Amsterdam te gaan. Wat het bezoek aan „De Telegraaf" betreft, daar werd geoordeeld, dat allereerst een comité diende te worden gevormd en men vervolgens bereid was een beroep te doen op de offervaardigheid van het Ned. Volk. Spr. noemt het een goede tactiek van burge meester Nolet, dat deze onmiddellijk den heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten vroeg, om in dit comité zitting te willen nemen eh spr. acht het verder ge- wenscht om den Commissaris der Koningin te vra gen het eere-voorzitterschap op zich te willen nemen. Door het lid van Ged. Staten, den heer Kooiman was gewezen op de moeilijke zaak, hij stelde zich de vraag of het hier een zaak betrof die de Statenver gadering aanging. Door burgemeester en wethouders van Harenkarpsel zal echter Dinsdagmorgen, 17 Juni, een telegram aan de Statenvergadering worden ge zonden, waarin mededeeling wordt gedaan van der; aangevraagden en aan te vragen steun aan rijk en provincie en waar dit telegram als ingekomen stuk aan de Statenleden zal worden kenbaar gemaakt, zal er voor de Statenleden gelegenheid bestaan de zaak te bespreken. Over 14 dagen zouden de Staten dan een definitief besluit kunnen nemen. De heer Schoorl vervolgt verder, dat hij den in druk heeft gekregen, dat de getroffenen nu voorloo- pig niets meer moeten doen. Het beste is dat geen enkel gebied moet worden uitgeschakeld, doch dat gezamenlijk moet worden opgetrokken. In een be trekkelijk klein gebied is groote schade aangericht. Misschien zouden er een paar menschen benoemd kunnen worden, om, als dat gevraagd wordt, inlich tingen te kunnen verstrekken aan den heer Nobel en zijn deskundigen. Maar spr. geeft vooral de wenschelijkheid te ken nen niets te doen buiten B. en W. der gemeente Ha renkarspel, spr. heeft een bijzonder prettigen in druk gekregen van de medewerking die burgemeester Nolet heeft verleend, deze heeft getoond dat onze belanger; hem na aan 't hart liggen en heeft zich be reid verklaard onze zaak verder te willen bepleiten Spr. wil daarom de leiding geven aan burgemeester Nolet, hij heeft het ten volle verdiend. Het is nog mogelijk, dat ook de burgemeesters var. Harenkar spel, Schagen en St. Maarten de hoofden bij elkaar zullen steken. Hoeveel zon de schade bedragen? Aan spr. is gevraagd geworden hoeveel de schade zou beloopen en spr. heeft geschat dat de schade be treft 200 H.A. en de schade geschat op ongeveer f 400 per H.A., wat dus totaal zou worden f80.000 a f 100.000. Spr. wijst er op, dat we ons vooral r.iet aan over drijving schuldig moeten maken en herinnert er aan hoe door de ramp van Borculo menschen rijk zijn geworden. Het is moeilijk om nu reeds de schade te bepalen, over 14 dagen staan we er wellicht heel an ders voor en blijkt lar.d, dat er oogenschijnlijk goed voorstond, niets op te brengen of andersom.- En als er dan tenslotte geld komt, dan komt de groote moeilijkheid eerst, dan zullen we allen groote verdraagzaamheid aan den dag moeten leggen en ons dienen te onthouden van critiek, maar oonleeler. dat het beter is een half ei te krijgen dan een ledige dop. De Voorzitter dankt den heer Schoorl voor zijn be langrijke mededeelingen en voor de groote activiteit die men heeft ontwikkeld Het bestuur van de tuin bouwvereeniging had het plan om morgen een groo tere vergadering te Dirkshorn te beleggen, maar ge hoord de mededeelingen van den heer Schoorl is het misschien beter nog enkele dagen daramede te wach ten. De heer Schoorl raadt dit ten sterkste aan. Dooi den Minister is toegezegd dat de schade zal worden opgenomen en spr. zou het niet goed vir.den om de zaak verder vooruit te loopen. Spr. wijst er op, dat de heer Nobel iemand is die doorkneed is in het or ganisatieleven. De heer D. Swager bepleit toch het opgeven van de geleden schade. De heer Schoorl meent, dat we dat zelf niet moe ten doen, dat dient aan bepaalde personen te wor den overgelaten. De heer Swager bedoelt niet het bedrag der ge leden schade op te geven, maar laten de menschen die schade hebben geleden, dit mededeelen. De heer Schoorl oordeelt, dat de heer Nobel spoe dig aan 't werk zal gaan, en aan hem dient te wor den overgelaten in welke richting het onderzoek zal worden geleid. De Voorzitter acht dit ook beter, wel zal het goed wezen een commissie te benoemen, verdeeld over de geheele streek en tot welke commissie de heer Nobel zich desgewenscht kar» wenden. Gevraagd wordt, hoe het zal gaan met land dat bijv. 3 dagen onder water heeft gestaan. Zal ook dit on der de opname vallen? De Voorzitter oordeelt, dat hier evengoed sprake van geleden schade is, terwijl de heer Kuiper mede deelt, dat de heer Kostelijk bij zijn rondgang even veel oog had voor dergelijk land dan voor lar.d dit door hagelslag had geleden, want de heer Kostelijk oordeelde, dat van de producten van land dat 2 X of 3 X 24 uur onder water had gestaan, niets terecht kwam. De heer Schoorl meent ook, dat of het nu is van hagel of van water, schade is schade en de beoor deeling zal geheel aar: den heer Nobel moeten wor den overgelaten. De heer Swager bepleit het benoemen van een commissie, die den heer Nobel kan wijzen op de schade die de leden hebben geleden. De heer D. Hartland aiht het ook, na de mededee lingen van den heer Schoorl, beter het verdere ver loop af te wachter.. Toen het bestuur der tuinbouw- afdeeling deze vergadering uitschreef, was het niet met dezen gang van zaken bekend. De heer D. de Geus wil naast de heeren Kuiper, Schoorl en Doekes, die reeds zoo ijverig in de weer zijn geweest, nog maar een 2- of 3-tal leden benoe men. De heer Swager acht het gewenscht dat onpartij dige menschen worden benoemd, spr. vir.dt dat een zuiverder standpunt. De heer Doekes ziet in de te benoemen commissie niet anders dan een commissie die aanwijst waar schade is geleden, niet wélke schade. Na eenige- bespreking worden tot leden dezer com missie aangewezen de heeren: IT. Kuiper voor Koe renburg. G. Schoorl voor Woudmeer. Jn Paarlberg voor Scliagerwaard, D Hartland voor Schagen, C. Ko ning voor Tjallewa] en P Gootjes voor Groenveld, ter vijl op voorstel van den heer Schoorl, de heer Dam, die zich voor deze zaak bijzonder beijvert, zal orden gevraagd lid der commissie te willen zijr;. Door den heer Schoorl wordt er op gewezen dat 3ls er schadevergoeding zal worden verleend, deze wel in termijnen zal worden toegekend en de controle wellicht over een geheel jaar loopt. Bij de onderlinge bespreking komt nog de wensche- 'jkheid naar vorer. toch vooral de zaak niet in den egenwoordigen toestand te laten liggen, maar onver wijld van de zaak nog te maken wat er van te ma ken is. Immers de schade die is geleden, is in de onmiddellijke omgeving toch wel bekend. De Voorzitter sluit vervolgens met hartelijken dar.k voor de aangename bespreking en aan de pers voor hare tegenwoordigheid, deze goedgeslaagde bijeen komst. In ons nummer van Zaterdag j.1. gaven we reeds uitvoerige berichten over het noodweer, dat Donderdagavond de streek rondom Schagen teis terde. Speciaal de tuinbouwstreek rond Haren- karspel en St. Maarten had sterk van den op een wolkbreuk gelijkenden regenval geleden, alsmede door den hagelslag, die, voor zoover de produc ten op den akker niet reeds door de watermassa's uit den grond waren gespoeld, deze verder totaal waardeloos maakte. Hierboven een foto van de« verdronken akkers in den polder Koetenburg, die met gedeelten der polders Woudmeer, Ring- polder, Schagerwaard, Polder Valkoog enz. enz. er wel het ergst aan toe is. Men ziet, dat we in ons Zaterdagnuramer niet overdreven, toen we neerschreven, dat het was alsof hier een on-# dergeloopen polder werd drooggemalen. Voor" zoover zichtbaar, zien we de verwoestingen, die op den akker zijn aangericht. De zwarte stipjes zijn kool planten, waarvan natuurlijks niets meer te recht komt. Op den voorgrond de vijf meter breede sloot, die vóór de ramp niet meer, dan een flinke wijde greppel was. Verder spreekt de foto voor zich zelf en zal het den lezers duidelijk zijn, dat hier waar door verzekering niets gedekt is steun dringend noodig is. v al A» Jti. t.

Schager Courant | 1930 | | pagina 1