Binnenlandsch Nieuws. Geweldige fabrieksbrand te Roozendaal. Verkeersongelukken. STER-TABAK Drenkelingen. Voor het behoud van het Berger Bosch. De Koningin naar Noorwegen. Transpireerende Sport van Zondag. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ontploffing in een Chineesch munitie-depot. Aardbeving in Noord-Perzië. Noodweer boven Europa. De koffie-, thee- en tabaksfabrieken der firma Leane in asch gelegd. Schade van een half millioen. Zondagmorgen heeft te Roozendaal een geweldige brar.d gewoed in de fabrieken van de firma Laane. Door een voorbijganger werd kwart over vier ont dekt, dat er uit de koffiebranderij rookkolommen op stegen. Op het gemaakte alarm deden een der firmanten en verschillende omwonenden terstond pogingen om met het eigen bluschmateriaal der fabrieken het vuur te dooven, dat blijkbaar in het middeldeel van het fabrieksgebouwer.complex zijn oorsprong had ge vonden. Met twee stralen op de waterleiding werd de strijd tegen het vuur aangevangen, doch al dadelijk bleek, dat op die wijze aan blusscher; niet te den ken viel. Tegen half 5 arriveerde de brandweer, doch toen had de brand alreeds een geweldigen omvang aange nomen, dank zij de aanwezigheid van de groote ma- gazijnvoorraden, waarin het vuur gretig voedsel had gevonden. Alle zolders en magazijnen zaten nl vol tabak, koffie, suiker, thee, pluimveevoeder, kruidenierswa ren, enz. en de vlammen sloegen alreeds hoog boven de daken uit, toen de stoombrandspuit met drie stra len mede het vuur kwam bestrijden. Bovendien wa ren nog enkele slangen op de waterleiding aange sloten. Het was een geweldige vuurzee geworden en toen na een half uur eenige zolderingen waren doorge brand, stortten achtereenvolgens met donderend ge weld de op de bovenverdiepingen aanwezige machi nerieën en ook de brandende voorrader.' naar bene den. Vreezende voor verdere uitbreiding van den brand, waardoor ook de kantoren, het groote winkelperceel en het woonhuis konden worden aangetast, werden deze gebouwen- zooveel mogelijk ontruimd. Ook de nevenbewoners begonnen aanstalten te maken hun voornaamste bezittingen in veiligheid te brengen. Intusschen nam de brand zulk een ernstig karak ter aan, dat men vreesde dezen geen meester te kun nen worden, waarom de hulp werd ingeroepen van de brandweer te Bergen op Zoom, die reeds spoedig met haar motorbrandspuit arriveerde en met twee stralen mede het vuur hielp bedwingen. Dank zij gemeenschappelijken krachtigen strijd, geholpen mede door een niet ongunstigen wind, kon men thans het vuur meester worden, d.w.z. zooda nig beperken, dat de omliggende perceelen niet wer den' aangetast. De fabriek en magazijnen daarentegen brandden geheel uit, zoodat daarvan slechts een geweldige ruine is overgebleven. Met uitzondering van een partij tabak gingen vrij wel alle voorraden' verloren, terwijl ook alle machi nerieën werden vernield. De schade wordt dan ook op circa 4Yt5 ton ge schat, welke geheel door verzekering wordt gedekt. Naar wij vernemen, was de fa. echter niet verze kerd tegen bedrijfsschade. Door de medewerking der Roosendaalsche tabaks en sigarenfabrieken en de omstandigheid dat de fa. Laane ook te Esschen (België) een fabriek heeft, zal het bedrijf grootendeels op gang gehouden kunnen worden en zal ook het personeel zooveel mogelijk in dienst gehouden worden. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Noodlottig misverstand. 3Iet volle vaart tegen een stilstaanden wagen gereden. Twee jonge mannen, gezeten op een motorfiets, geko men van Nijverdal, en gaande naar Lochem, waar zij Zondag zangersfeesten wilden bijwonen, zijn Zaterdag avond laat met grooten vaart gereden tegen een op den Goorschenweg staanden gereedschapswagen van een fir ma. die daar bezig is met het verharden van den rijks weg. Vermoedelijk hebben zij rechts willen uitwijken, denkende, dat een fiets hen naderde. Het licht bleek evenwel te zijn van een lantaarn, gehangen aan den wagen, en met volle vaart reden zij tegen de achterzijde van dezen wagen. De wagen, die hoog op de wielen staat, kreeg de motorfiets onder zich. De bestuurder vloog tegen den achterwand, die geheel ingedrukt bleek Vermoedelijk werd de schok grootendeels opgevangen door den bestuurder, die gedood werd. De duorijder kon later vervoerd worden en bleek er met eenige verwondin gen afgekomen te zijn. De bestuurder, de heer De Jong, uit Nijverdal, bleek ernstige verwondingen te hebben gekregen; hij stierf tijdens het vervoer naar het zieken huis te Lochem. Tram tegen een ophaalbrug gereden. Zondagmorgen is te Deventer de trein van de Tram- wpgmaatschappij Zutphen—Emmerik, die te ongeveer acht uur van de Handelskade was vertrokken, tegen de half geopende ophaalbrug bij de Zutphensche laan ge reden. De locomotief van den tramtrein werd zwaar be schadigd; de machinist liep verschillende verwondingen op. die later gelukkig niet van ernstigen aard bleken te zijn. De schade aan de klapbrug was niet noemenswaard zoodat het verkeer, na gedurende vrij geruimen tijd vertraging te hebben ondervonden, weer voortgang kon hebben. Vreewdyk motor-ongeluk bij Voorschoten. Heer en dame gedood. Gistermiddag heeft te Voorschoten op den weg Voor schotenLeiden een ontzettend ongeluk plaats gehad. Vlak voor de zllverfabrlek ls een motorrijwiel, waarop een heer en een dame gezeten waren, met een ontzet tende vaart tegen een boom gereden. De dame, die op de duo reed, werd op slag gedood. De heer werd doode- lijk gewond en overleed spoedig. Belden waren afkomstig uit Alphen aan den Rijn. De Niet mopperen op Uw pijp, maar ze stoppen met Want het rooken van Ster tabak geeft U het hoogste rookgenot en is daardoor het recept voor een ge zonden geest en een opge wekte stemming. heer was ongeveer 28 jaar oud, de dame was Jonger. Nader blijkt, dat de motorrijder was de heer Swart, winkelbediende te Leiden, het meisje mej. W. Braaksma, verpleegster te Oegstgeest. De motor was tengevolge van de groote vaart bij het nemen van de bocht ge slipt en tegen een boom terecht gekomen. Motorrijder gedood. Geslipt en door een autobus overreden. Op den Breedeweg te Moercapelle is de 30-jarige belastingambtenaar H. v. d. Water, wonende te Wad- dinxveen en werkzaam op het kantoor Gouda, ha het passeeren van een autobus van den dienst Boskoop Roterdam met zijn motorrijwiel in een hoop grint op den zeer slechten weg geslipt. De man viel en werd door de onmiddellijk achter hem aankomende bus overreden. Het slachtoffer was terstond dood; zijn lijk is In be slag; genomen. Hij laat een nog jeugdige vrouw achter. Den auto-bestuurder treft geen schuld. DOOR EEN ZOLDERLUIK GEVALLEN. 14-jarige jongen zwaar gewond. De 14-jarige J. Groenendijk uit de Scheltemastraat te Gouda, is Zaterdagmiddag bij het naar beneden la ten van tafels in de meubelfabriek van de firma Ha- geman op de Westhaven aldaar, door een openstaand zolderluik gevallen. De jongen smakte van vijf me ter hoogte op een steenen vloer neer. Hij brak zijn rechterpols, bekwam een hersenschudding en liep nog andere inwendige kwetsuren op. Onder hevige pijnen is het jeugdig slachtioffer naar het Van Iter- son iZekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Te ver in zee gewaagd. Een moedige redding. De 21-jarige mej. Van G. uit de Wagenstraat in Den Haag was Zondagmiddag bij het zwemmen in zee te Soheveningen aan het Noordelijk strandge- deelte, zoo ver afgedreven, dat zij in levensgevaar verkeerde. Twee hceren slaagden er met gevaar voor eigen leven in, de drenkelinge aan wal te brengen. Daar mei. Van G. reeds bewusteloos was, moesten de redders kunstmatige ademhaling bij haar toepassen. Via den centralen post is zij vervolgens naar het ge meentelijk ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Droevig ongeluk te Eindhoven. Bij het roeien verdronken. Zondagmiddag waren vier jongens van 13 tot 21 jaar te Eindhoven in een ijzeren boot aan het roeien op den Dommel nabij den watermolen. De jongens legden hier de boot dwars op den stroom van de mo- lensluis de kom is hier pl.m. 150 meter breed en schijnen daarbij wat gewiegeld te hebben, zoodat de boot waterschepte en spoedig zonk. De 15-jarige v. A. wist zwemmende den oever te bereiken. De 21- jarig-e C. J. pakte zijn broertje beet en zwom met hem naar den kant Daarna sprong hij weder te wa ter om zijn vriend H. B. te redden, maar door ver moeienis was hem dit onmogelijk. Aan den kant te ruggekomen was hij geheel uitgeput en overstuur. Het lijk van B. was spoedig gevonden. Ofschoon de doktoren vijf kwartier kunstmatige ademhaling heb ben toegepast, mocht het niet meer baten. Het lijk werd naar het politicbureau overgebracht. De heer C. J. is per brancard naar het Gasthuis vervoerd om daar wat op verhaal te kunnen komen. Voor het JuJianakanaal in het Bosscherveld bij Maastricht is men op hel oogenblik druk bezig met het slaan van den damwand over de geheele lengte. Een kijkje op het reuzenwerk. Verdronken bij een poging om zijn broer te redden. Zondagmorgen is de 16-jarige Dijkstra uit Overdin- kel in de Dinkel verdronken. Hij was piet zijn broer en een zekere A. de Leeuw aan het baden. De beide broers konden niet zwemmen. Plotseling begaf een hunner zich te vesr van den kant en kwam in levens gevaar te verkeeren. De Leeuw, een goed zwemmer, wist hem te redden. De ander echter ,die zijn broer efveneens te hulp was gekomen, is verdronken. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. SNIJDEN IN MANTELS OF JAPONNEN. Het komt den laatsten tijd voor, dat in kerkgebou wen te Delfshaven de kleeding van vrouwen en meis jes wordt beschadigd. Er worden s..eden in mantels of japonnen gemaakt, en ook worden er wel stukken uitgesneden. Zondag is een snede toegebracht in den mantel van de 21-jarige mejuffrouw A. C. T., van de Aelbrechtskolk, die de kapel van de Nederd. Her vormde gemeente aan de Van Lennepstraat bezocht Er zijn drie gaten in haar mantel gesneden. De politie heeft de zaak in handen. Een bijdrage van de provincie van f 40.000. Gedep. Staten van Noord-Holland stellen aan de Sta ten voor, hen te machtigen, onder door hen te stellen voorwaarden, aan de gemeente Bergen een bijdrage van ten hoogste f 40.000 te verleenen ten behoeve van den aankoop door die gemeente van een gedeelte van het Bergerbosch, groot ruim 9% H.A., thans eigendom van de N.V. Bouw- en Bouwgrond-Maatschappij Bergen- Binnen. Dit voorstel zal vandaag in de vergadering van de Prov. Staten worden behandeld. Gisteren van Rotterdam vertrokken. Gistermiddag te 4 u. 50 arriveerden de koningin en prinses Juliana per auto aan de Boompjes te Rotter dam, waar de „Batavier V" gereed lag om de gasten naar Noorwegen te brengen. Een duizendkoppige menigte verdrong zich aan de Boompjes. Toen H. M. op het eerste dek had plaats genomen, werd zij lulde toegejuicht en op het oogen blik, dat de sleepboot begon de „Batavier V" om te zwaaien, en het schip los van den wal kwam te liggen, weerklonk een spontaan door allen gezongen „Wilhel mus". Daarna vertrok de „Batavier V", die den koninklijken standaard in top had, zeewaarts. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en ls evenals Purol, verkrijgbaar is Apoth. en Drogisten. SPARTA. Zondag was het voor de Sparta-elftallen een drukke dag. Sparta's jongste adsp. speelden tegen de Callants- oog-adsp. en wisten door hun meerdere wedstrijd-rou tine met 81 te winnen. Sparta 2 en 3 gecomb. speelden thuis tegen „De Zwa luwen I" uit Anna Paulowna en wisten deze doelpunten- rijken wedstrijd met 75 te winnen. Een zwak le elftal trok naar Wieringerwaard, om seriewedstrijden te spelen. Van Oudesluls werd door loting (de stand was 1—1) gewonnen, terwijl de finale, zooals was verwacht van Succes I, met 62 werd ver loren en Sparta I dus met den 2den prijs thuiskwam. De Veteranen speelden tegen de Oudesluis-veteransn te Oudesluls en wonnen met 32. A s. Zondag 22 Juni houdt Sparta I seriewedstrijden, terwijl a s. Dinsdag 24 Juni Alcmaria I op bezoek komt. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie ln het blad van Zaterdag. BARSINGERHORN. Zondagmiddag werd door D.E.S. 2 de op 1 Juni j.1. wegens den regen gestaakte wedstrijd tegen Aartswoud 2 gespeeld. In een aardigen, geanimeerden strijd wisten de D.E.S.'ers met 71 te zegevieren en legden zoodoende beslag op de uitgeloofde medaille. De leiding berustte bij een supporter van Aartswoud, die zich tot aller genoegen van zijn taak kweet ALKMAAR. 14 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 29 paarden f 200450, hitten f 100-- 225, 21 melkkoeien f 250—410, 25 nuchtere kalv. (slacht) f 8—22, 46 vette schapen f 3843, 10 lammeren f 18—24, 43 biggen (10 weken) f 19—26, 10 bokken en geiten f 12 —21, kleine bokjes f 2—4.50. Handel stug. ALKMAAR, 14 Juni. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: fabrieksboter le soort f 0.700.75, 2e soort f 0.600.C5, boerenboter f 0.80, eieren (groothandel) f 4.304.75, eend eleren f 3.25—3.50. ALKMAAR, 14 Juni. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 200000 kipeleren, 56—58 Kg. f 4.20—4.80. 58 —60 Kg. f 4.50—5, 60—62 Kg. f 4.70—5 20, 62—64 Kg. f 4.70—5.60, bruine 60—65 Kg. f 5—5.70, 40000 eendeieren t 3.70—4. BROEK OP LANGENDIJK. 10 Juni. Schotsche muizen f 6.507.60, drielingen f 3.505.80, kleine f 0.60—1, tomaten: A f 62.80, B f 62.40, C f 61.90, CC f 28.10, wortelen f 6.70—9.40 per 100 Kg. Aanvoer: 120000 Kg. schotsche muizen, 13000 Kg. to maten, 9000 bos wortelen. NOORDSCHARWOUDE. 16 Juni. Schotsche muizen f 47.60, drielingen f 24.80, kleine f 0.400.60, per 100 Kg. Aanvoer: 11000 Kg. aardappelen. ALKMAAR, 16 Juni. Op de heden gehouden veemarkt werd betaald voor: 42 vette koelen f 280450, handel matig, 15 vette kal veren f 50140, vette kalveren per Kg. f 1.101.40, 56 nuchtere kalv. (slatfht) f 824, 584 vette varkens (zware) per Kg. f 0.580.64, zouters per Kg. f 0.650.66, han del stug. AMSTERDAM. 16 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 354 vette koelen waarvan de prijzen waren: le kw. f 1.121.22, 2e kw. f 0.981.10, 3e kw. f 0.840.96, mindere soorten f 0.72— 0.82 per Kg. slachtgewicht; 105 melk- en kalfkoeien f 306—400 per stuk; 143 vette kalveren, 2e kw. f 0.700.78, 3e kw. f 0.620.68, per Kg. levend gewicht, 66 nuchtere kalveren f 1017, 8 schapen, 12 lammeren, 730 varkens vleeschvarkens 90110 Kg. f 0.760.77, zware varkens f 0.730.75, vette varkens f 0.700.72, per Kg. slachtge wicht, 64 paarden f 160280 per stuk. AMSTERDAM. 16 Juni. Zeeuwsche bonten f 0.401, id. blauwen f 0.401, IJpolder roodstar f 0.700.80, id. Bevelanders f 0.701, Andijker muizen f 68, kleine muizen f 45, per 100 Kg.. Tesselsche roode f 0.700.80 per H.L., Westl. muizen f 7 8, id. kleine muizen f 56, nieuwe zomer Malta f 13— 14 per 100 Kg. AMSTERDAM, 16 Juni. Roode tarwe f 9.5010, witte tarwe f 16—11, rogge f 6.25—6.75, chevaliergerst f 6.25—0.75, haver f 5.75-0.25, duiveboonen f 14—15, paardeboonen f 8.258.75, allos per 100 Kg. MEDEMBLIK, 10 Juni Schotsche muizen f 3.303.40, kleine f 1.25140 per 50 Kg. WINKEL, 16 Juni. Aardbeien f 1632, slaboonen f 2426, peulen f 9-— 11 per 100 pond, bloemkool f 28 per 100 stuks. HENGELWEDSTRIJD. Zaterdag 14 Juni j.1. hield de Hengelsportvereenlging „De Baars" een wedstrijd voor jongens van 9 tot en met 14 jaar. Om circa 2 uur werd vertrokken onder tromgeroffel van den heer Noeken en werd de marsch ingezet naar Tjallewal. Na de nummering bleken 84 lief hebbers mede te doen. Al spoedig zat de spanning er in, want de visch bleek hun nogal goedgezind te zijn, en spoedig bengelde er baars boven den wal. Na een uur te hebben gevischt, werd huiswaarts gemarcheerd en onder gezang: Houdt er den moed maar ln, arri veerden zij weer bij Bontes, waar de prijsuitreiking door den voorzitter Van Stralen plaats vond en allen dank bracht voor het nette en ordelijke verloop en ook u® Harmonie dank bracht voor het afstaan van hun tam- l>oer. De 1ste prijs werd gewonnen door C. v. d. Bel, 2e prijs P. Buis, 3e prijs J. Boontjes. In 't geheel werden 33 prijzen uitgereikt en na een reep te hebben gekre gen, was deze gezellige middag voorbij. GESLAAGD. Voor het examen L.O. op de Da Costa-kweekschool te Haarlem slaagde de heer P. J. Wismeijer, alhier. EEN GRATIS CONCERT. Door den heer Joh. Willemse alhier is aan de Muziek- tulnoommissie aangeboden, een Matinée te geven met zijn Oonoertophoon, op Zondag 22 dezer (le Kermls- Zondag). De Muziektuincommissie heeft dit aanbod dankbaar aanvaard en zal den leden van den Tuin vrij en toegang geven. Een zeer mooi en afwisselend pro gramma is samengesteld. VERKOCHT. Het winkelhuis van den heer Dèlver aan de Laag- zijde alhier, waarin thans gevestigd is de hoedenzaak van de firma HeddesLips, is thans in eigendom dier firma overgegaan. Honderd personen gedood, 300 gewond. Naar het N.T.A. uit New York verneemt, meldt de „Associated Press" uit Sjanghai, dat met vertraging binnengekomen Chineesche berichten melden, dat in het munitiedepot van Tsjechau, in de provincie Hoeman, een ontploffing heeft plaats gehad, waarbij 100 personen den dood vonden, terwijl velen werden gewond. 10 Dorpen geheel verwoest. Volgens een Havas-berlcht uit Teheran is het Noor den van Perzië opnieuw door een aardbeving geteisterd, waardoor tien dorpen geheel verwoest zijn. Nadere be richten ontbreken nog. VERDRONKEN BIJ HET BADEN. Zes slachtoffers. In Epfach bij Landsberg in Beieren, geraakte een kind bij het baden in een draaikolk. Zijn kameraden wilden het redden. Echter werden zij ook naar de diepte getrokken. Drie van hen konden gered wor den, zes verdronken er. In Frankrijk drie dooden. Op vele plaatsen de oogst vernield. Boven Parijs en het geheele centrale Oosten van Frankrijk, hebben Zondag hevige onweders gewoed, welke van zware regens en hagelslag vergezeld gin gen. Op vele plaatsen is de oogst vernield. Ook is veel schade toegebracht aan gebouwen en aan straat- en spoorwegen. Ook uit Spanje worden opnieuw hevige onweders gemeld, waardoor veel schade is aangericht, vooral aan de wijnstokken. Stad onder water. V.D. verneemt nog uit Parijs: Het noodweer, dat de laatste dagen boven verschil lende deelen van Frankrijk heeft gewoed, heeft Zon dagavond te Bar-le-Duc zijn hoogtepunt bereikt. Een wolkbreuk zette een groot deel der stad ond- der water, onderspoelde de fundamenten van ver schillende huizen en deed in sommige straten het wa ter tot een hoogte van twee meter stijgen, zoodat de bewoners der benedenverdiepingen zich nog op het laatste oogenblik in veiligheid moesten brengen. Laat in den avond stortten drie huizen, die even- te voren waren ontruimd, in. Twee vrouwen m een man, die zich voor het aan- stroomende water in veiligheid wilden brengen, wer den door den stroom meegesleept en verdronken. In de omgeving van Compiègne heeft het water de groote spoorlijn ParijsBerlijn over eien afstand van een kilometer geheel onderspoeld, zoodat de trei nen omgelegd moeten worden. Zwaar onweer in Midden-Zweden. Twee dooden, 6 gewonden. Talrijke boerderijen en schuren afgebrand. Naar uit Stockholm gemeld wordt, heeft het Vrij dag in Midden-Zweden den geheelen middag zwaar geonweerd, terwijl de regen zonder ophouden neer stroomde. Vooral ir; de buurt van Linköping woedde het onweer hevig. Een kapitein, twee luitenants en vijf minderen, die in een ondergróndsche schuil plaats een toevlucht hadden gezocht, werden, op één soldaat na, allen door den bliksem getroffen. De ka pitein was op slag dood, de anderen liepen tamelijk ernstige brandwonden op. Elders in de omstreken van Linköping is een landbouwer door den bliksem getroffen en gedood, Alle bovengrondsche electri- sche geleidingen en telefoonverbindingen geraakten defect. Ook het telefoonverkeer van Stockholm met Halsingborg en met Hedemora is geruimen tijd ge stoord geweest. Op vele plaatsen is de. bliksem inge slagen, o.a. in twee kerktorens te Linköping. De groote generator van de waterkrachtcentrale te Odensfors, die Linköping van electriciteit voorziet, is geheel vernield, waardoor de stad zonder electri citeit zat. Talrijke boerderijen en schuren zijn, als gevolg van 't inslaan' van den bliksem, afgebrand. Ook België door zwaar weer geteisterd. Gistermorgen om vijf uur is er boven Brussel en omstreken een geweldig onweder losgebroken, dat ruim drie uren duurde. Schier onophoudelijk blik semde het en volgden buitengewoon zware ondersla gen elkander op, terwijl hagelbuien veel schade aan richtten. In sommige voorsteden liepen straten en kelders ten gevolge van den ongemeen zwaren regen val onder. De bliksem is op vele plaatsen ingeslagen' doch blijkt gelukkig alleen stoffelijke schade te heb ben aangericht. Ook elders, vooral in de provincie Henegouwen, hebben Zondag en Maandagaochtend zware onweders gewoed. In een sanatorium te Havre bij Bergen, begaf zich de zoldering onder den druk van het water. Lar.gs den spoorweg te Carnières heeft zich een ernstige grond verzakking voorgedaan. Te Marche bij Ecaussines zijn verscheidene stuks vee in de weide door het hemelvuur gedood.

Schager Courant | 1930 | | pagina 2