=3 SPORT E5 VAN ZONDAG Mond- en Klauwzeer. Uit onze Omgeving. HEERHUGOWAARD Ken tegenstelling:. Onzekerheid en zelf vertrouwen. In De B o er d e r ij, weekblad gewijd aan den land- en tuinbouw, veeteelt, pluimveehouderij, enz., schrijft de heer Hoefnagel van de week: „Eenige dagen geleden kreeg ik bezoek van een vee houder, die een zeer getrouw lezer van „De Boerderij" is en steeds met groote belangstelling den inhoud van dit blad volgt Nauwelijks gezeten, vertelde hij mij het volgende. Zijn buurman had op een markt in Noord-Holland vee aan gekocht, hetwelk noodzakelijk was, omdat deze buur man vetweider is en nu dezen zomer wederom een twin tigtal koeien moest weiden en mesten. Eenige dagen na dezen aankoop brak onder deze pas aangekochte koeien het mond- en klauwzeer uit tot schrik van de vele om wonende boeren, allen zuivelboeren, meestal in het be zit van een grooten runder- en varkensstapel. Nergens in de omgeving was nog tongblaar waargenomen, zoodat dit eerste geval zeer de aandacht trok. Mijn bezoeker nu, wiens vee graasde naast het door tongblaar aangetaste vee, had vernomen, dat zijn vee gra tis door een plaatsvervangend-inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst zou worden ingespoten, hetwelk hem verheugde, maar wie er kwam, de dierenarts met het serum bleef weg en is tot heden nog niet verschenen Hierover nu was mijn bezoeker ontsticht en hij meen de. dat onze veeartsenijkundige dienst in dezen te kort sohoot Ik heb hem echter kunnen overtuigen, dat zulks niet het geval was en wel om de volgende redenen. Ditmaal schijnt de tongblaar, welke helaas op tal van plaatsen van ons land opnieuw is uitgebroken, van eenigszins anderen aard te zijn, dan zulks de laatste jaren het geval was'. Het schijnt, dat de smetstof andere eigenschappen heeft aangenomen, misschien kwaadaar diger is dan de laatste Jaren, en het noodzakelijke gevolg hiervan is, dat het serum, hetwelk wellicht onze Rjjks- seruminrichtlng nog in voldoende mate voorhanden heeft, niet geschikt is om nog niet aangetaste dieren een tijdelijke onvatbaarheid te verleenen. Zooals ik uit de dagbladen heb gelezen, behoort de smetstof, welke dit jaar de dieren aantast, tot een an dere stam dan voorheen. Zulks is, als het werkelijk het geval blijkt te zijn, een ongunstig voorteeken, omdat ons vee, en wel het vee, dat reeds vroeger eenmaal is aangetast geweest, tegen dezen nieuwen stam niet de minste onvatbaarheid zal hebben en wij dus met de ziekte wel eens kwade tijden tegemoet kunnen gaan, wat ons allerminst past, nu de landbouwers in de komende tijden het toch al niet te rooskleurig hebben. Mijn bezoeker was door mijn betoog eenigermatè over tuigd, maar toch niet geheel voldaan en daar hij zeer lo gisch denkt, vroeg hij mij of het niet mogelijk was ge weest serum uit het buitenland te bestellen, waar deze nieuwe stam der smetstof toch ook wel zal voorgekomen zijn. Deze vraag kon ik niet afdoende beantwoorden, om dat ik niet weet, of in Duitschland, het land, hetwelk op het eiland Riems een uitstekend ingericht mond- en klauwzeer-instituut heeft, deze vorm der tongblaar ook reeds is voorgekomen. Mocht zulks wel het geval zijn, dan zal zeer zeker dat Instituut serum van dezen stam vervaardigd hebben, allereerst bestemd voor eigen land en als er te veel is ook voor andere landen. Hiermede zou ons gesprek hebben kunnen eindigen, maar de veehouder zeide tot mij: „Laat mij niet met lee- ge handen naar huis gaan en geef mij raad. op welke wijze ik met mijn vee nog een kansje heb om den dans te ontspringen." Ik heb hem hierop aangeraden, zoo spoedig mogelijk naar zijn dierenarts te gaan en deze te verzoeken of hij bereid zou zijn om zijn vee in te spulten met het serum van het vee van den buurman bij wien de ziekte heersdht en wel op deze wijze, dat, als de buurman het goed vindt, slechts serum zal worden gewonnen van die koeien, welke flink ziek zijn geweest, maar op weg van herstel zijn. Zooals de lezers weten, is deze methode niet nieuw en eenige jaren geleden voor het eerst toegepast door den dierenarts Kuiper uit Alfcn aan de Rijn en den heer Overbosch, destijds dierenarts te Gouda." In ons nummer van de vorige week Dinsdag namen wij het een en ander over uit de N.R.Ct over een zeke ren heer Van den Berg, Nederlander van geboorte, die naar het buitenland was uitgeweken en thans in Spanje goed geslaagde proeven heeft genomen, met Matafto, een door hem uitgevonden middel tegen mond- en klauwzeer. Zooals onzen lezers daaruit zal zijn gebleken, had de heer Van den Berg in zijn eigen land geen mede werking voor zijn proeven kunnen verkrijgen, integen deel veel eerder werd hij in alles tegengewerkt. De N.R.Ct, die het bovenstaande uit De Boer- d e r ij eveneens overnam, voegt hieraan het een en ander toe uit een brief, die het blad dezer dagen van den heer Van den Berg ontving. Aan dien brief is het volgende ontleend: „Dr. Leopoldo Calvo Sanchez, inspecteur van den ge neeskundigen dienst te Carballo, (in Spanje), die zonder mij op eigen hand, proeven met gezonde en zieke dieren gedaan heeft deed mededeeling, waaruit bleek, dat a 1 mijn beweringen op waarheid berusten. Waar ik steeds drie dagen vraag, was het Z.Ed. zelfs gelukt de dieren in twee dagen te genezen, en de gezonde dieren bleven, na volgens mijn systeem behandeld te zijn, gezond, of schoon ze met de zieke dieren in contact waren. Waar ik dezen inspecteur niet ken, nooit zijn naam zelfs ge hoord had, daa rgeloof ik mij te kunnen verheugen. Wat deze inspecteur constateerde heb ik honderden keeren kunnen constateeren. Ik beweer dan ook, hoe brutaal het ook lijkt: Wordt in een land mijn systeem, dat niet eens veel kost en gemakkelijk toe te passen Is, algemeen aangewend, dan kan het mond- en klauwzeer niet voor komen, ook kan de ziekto niet van elders aangebracht worden, omdat de dieren niet vatbaar zijn. Politiemaat regelen, het zoeken naar bacillen, afsluiten van mark ten enz. enz., overbodig, evenals alle mogelijke praatjes der geleerde oomes over het ontzettend besmettelijke. Dit alles heb ik hier aan de commissie bewezen. Dit kan ik in leder land bewijzen als ik tijd heb en wil. Dit laatste Ai nu niet zeker, omdat men mij hier geheel in beslag neemt" Hier volgt nog een stukje uit denzelfden brief. De heer van den Berg vertelt daar een en ander uit een gesprek, dat na de proefnemingen, tusschen den minister, onder welken de landbouw resorteert, professor Culebras, die de proeven geleld had en hem, van den Berg, plaats had: „De minister verzocht den professor slechts mede te deelen, of ik gehouden had wat ik beloofd had: een we tenschappelijk rapport in zijn geheel is mij te droog, zei hij. Ik wcnsch slechts uw algemeene meening en me- dedeeling des noods van een paar gevallen, die uwe bij zondere aandacht getrokken hebben." „Daardoor heeft de professor slechts een kort verslag gegeven met de kern: „Ik kan de algemeene doorvoe ring van het aanwenden van Matafto aanbevelen." „Mondeling voegde hij er in ons gesprek nog aan toe: „Wat wij, mannen van wetenschap, in onze instituten en laboratoria en zoover mij bekend in de gcheele we reld voor onmogelijk hebben gehouden, heeft de heer van den Berg mij bewezen, toch mogelijk te zijn. Het Is de waarheid, die ik u zeg, ik k a n niet anders zeggen en van heden af sta ik aan z ij n zijde. Men zal mij aan vallen om deze uitspraak, maar ik kan niet anders, het is waarheid." „Na afloop had ik weer de gewone gelukwcnschen in ontvangst te nemen, en de minister vroeg mij, of ik een opdracht voor het fabrlceeren von honderdduizend por ties kon aanvaarden, om uit Duitschland te zenden, daar Ik hier nog geen inrichting had." Wij laten het hierbij, aldus de N.R.Ct., ofschoon de brief van den heer van den Berg nog menig aardig punt bevat. Maar het is er ons heden slechts om te doen, door een tweetal citaten de tegenstelling: onze- kerheid-zelfvertrouwen te doen zien. En een vraag. Verleden week stelde genoemd blad de vraag, of onze regeering van hetgeen in Spanje had plaats gehad niets uit Madrid had vernomen, en zoo neen, of zij thans geen aanleiding had, haar voelhorens eens uit te steken. Wij mogen er nu een vraag aan toevoegen, aldus be sluit het blad. Is er geen enkel Kaemrlid, dat aanlei ding vindt eens eene vraag tot de regeering te richten? Kamerleden plegen aan ministers vragen te stellen over alles en nog wat, dikwijls over futiliteiten. De lust is menigmaal zoo groot, dat het tusschen sommige Kamer leden wel eens een wedloop lijkt, wie er het eerst bij zal zijn en de eer van de vraag hebben zal. Thans geldt het een groot landsbelang. De mond- en klauwzeer-epi- demle, die hier uigtebroken is, schijnt van ernstlgen aard Is er niettemin geen een Kamerlid, dat een vraag aan durft, een simpel verzoek, om inlichtingen ln te winnen? Doos 30-6 O.Tube 8 Oct. Bij Apoth.en Drogisten. Onder leiding van den Burgemeester werd Vrijdag avond in het raadhuis een vergadering gehouden, waar in voor bestuursleden der land- en tuinbouwvereenigln- gen alhier door den heer J. A. Knetsch, ambtenaar in Rijksdienst der werkloosheidsvoorziening en arbeidsbe middeling, Dep. van Arbeid, zou worden gesproken over arbeidsbemiddeling voor land- en tuinbouw. Van al de genoodigde besturen waren vertegenwoordi gers aanwezig. Nadat door den voorzitter in het kort uiteengezet was, wat aanleiding had gegeven tot het uitschrijven dezer vergadering en een woord van welkom was gericht tot de aanwezigen, speciaal tot den heer Knetsch, verkreeg deze het woord. Deze ving aan met te zeggen, dat, hoewel de ar- beidsbemiddellng reeds dateerde van 1910 tot nog toe niet veel practisch effect was bereikt. Klachten hierover in de Kamer geuit bij de behandeling der begrooting, had er toe geleid, dat aan spr. werd opgedragen, spe ciaal in deze richting werkzaam te zijn, opdat op deze wijze de instelling beter tot haar recht zou kunnen komen. Gewezen werd op de reeds bestaande arbeids beurzen en de werking daarvan. Uit een door spr. Inge steld onderzoek was hem gebleken, dat speciaal in Lim burg, Friesland en Groningen wel eenig resultaat is verkregen door de arbeidsbemiddeling. Naar spr.'s oor deel is echter ook elders, ook op het gebied van land en tuinbouw In deze richting wel iets te bereiken. Dit is spr. o.a. gebleken in De Streek. Door zich zoo goed mogelijk op de hoogte te stellen van het land- en tuin bouwbedrijfsleven, hoopt spr. te komen tot de meest ge schikte wijze van werken voor de instelling. Het doel der arbeidsbemiddeling is in het kort gezegd: den werk gever goede werkkrachten te bezorgen en aan werk nemers een voor hen geschikte plaats te doen toeko men. hetzij vast of tijdelijk. Konden werkgevers en werknemers elkaar steeds vinden, dan zou bemiddeling niet noodlg zijn, doch de vele advertenties in de bla den bewijzen het tegendeel. Gewezen werd op den trek der arbeiders, gevolg van gebrek aan werk op de eene plaats, gebrek aan werkkrachten elders, soms alleen in bepaalde tijden van het jaar. Deze trek is echter niet georganiseerd, hetgeen leidt tot moeite en schade. Het best zal, naar sprekers meening, arbeidsbemidde ling ingang vinden langs den weg der organisaties. Spr. zocht en verkreeg dan ook reeds contact met de hoofd organisaties op landbouwgebied, en acht contact met meerdere ook plaatselijke organisaties In het be lang der zaak. Voor gezonde arbeidsbemiddeling Is nood zakelijk bekendheid met het bedrijfsleven, waardoor men tevens leert kennen de verschillende factoren, waarmee rekening moet worden gehouden. Zeer goed begrijpt spr., dat de taak der arbeidsbe middeling geen gemakkelijke Is. indien men haar zoo goed mogelijk tot haar recht wil doen komen. Met nadruk wil epr. er op wijzen, dat bemiddeling noch voor den werkgever, noch voor den werknemer kosten met zich brengt, tenzij bepaalde werkzaamheden worden opgedragen; reeds zijn op verschillende plaatsen cor respondenten aangesteld voor het verstrekken van in lichtingen, voor het ontvangen van aanvragen en aan biedingen. Hierna werd door spr. stil gestaan bij de bemidde ling. welke reeds met succes in verschillende deelen des lands wordt verstrekt; mede werd er op gewezen, dat men liefst niet afgaat op getuigschriften, doch op an dere wijze de gewenschte gegevens tracht te verkrijgen, opdat werkelijk goede krachten aangeboden zullen kun nen worden; rekening wordt ook gehouden met geuite wenschen omtrent geloofsrichting. Tot heden, zegt spr., is er geen bepaald verband gelegd tusschen de arbeids bemiddeling en de organisaties. Dit is nagelaten omdat het beter werd geacht, eerst eens af te wachten, welke te volgen weg door de praktijk zou worden aangewe zen. Bij eventueele vorming van commissies dient daar achter toch steeds nog een stuwende kracht te staan om verslapping te voorkomen. In het bovenstaande gaven we in hoofdzaken de heldere en met aandacht gevolgde rede van den heer Knetsch weer. De voorzitter verklaarde met genoegen ook daar naar te hebben geluisterd en gaf vervolgens gelegenheid aan de vergadering om met den spr. van gedachten te wis selen. De heer P. Kostelijk wees er op. dat de arbeidsbeurs te Alkmaar veelal niet beschikt over voor het platte land gewenschte werkkrachten. Wanneer echter door werknemers en werkgevers een meer algemeen gebruik der arbeidsbemiddeling werd gemaakt, zou dit onge twijfeld tot goed succes kunnen lelden; tot nog toe geven de resultaten geen bevrediging. Goed georgani seerd, oordeelde de spr., is voor de arbeidsbemiddeling ook hier wel goed werk te verrichten, vooral door middel van correspondentschappen. Als bewijs haalde spr. aan. dat een belangrijk export arbeiders uit Em- men onlangs te Purmerend aangekomen, spoedig geheel was geplaatst. Vooral om teleurstelling te voorkomen, is een goede organisatie een eerste vereischte. Onlangs werden door spr., hoewel op dat moment geen werk krachten noodlg hebbende z.g. van de straat een vader en zoon tegen flink loon te werk gesteld, doch toen spr. ze best kon gebruiken, waren ze op een morgen spoorloos verwenen. Door een goed werkende arbeidsbemiddeling moest zoo Iets worden voorkomen. Ook de heer Klaver deelde zyn teleurstellende erva ring mee omtrent een paar werkkrachten door de ar beidsbeurs te Alkmaar verstrekt, terwijl door den heer Glas er op gewezen werd. dat de plaatselijke arbeids beurs te Broek op Langendijk uitstekend werkt. De heer Krom vroeg of een plaatselijke bemiddeling zich by een eventueel tekort aan aanbiedingen zou kunnen wenden tot de ryksbemiddeling. De voorzitter merkte nog op. dat een door hem ge publiceerde opwekking om van de arbeidsbeurs gebruik te maken en men zich daarvoor tot hem zou kunnen wenden, hoegenaamd geen succes had gehad. Indien er inderdaad voor de bemiddeling succes te boeken zal zyn, dan moet men zich algemeen tot haar wenden, en de arbeidsbemiddeling zal moeten zorgen, dat zooveel mógelijk vakkundige arbeiders ter beschikking worden gesteld, terwyl anders aan de zaak afbreuk wordt ge daan.' Naar aanleiding dezer opmerkingen vond de spr. ge legenheid er op te wijzen, dat de aanvrager vooraf dient te weten, wat hij krijgt of kan krygen, dat er beslist rekening mee moet worden gehouden, dat land- ANNA PAULOWNA. Op 't programma stonden drie wedstrijden, 's Mor gens zou B.K.C. a tegen D.O.S.K.O. a in 't veld treden. Reeds lang was 't afgesproken aanvangsuur gepasseerd, toen drie D.O.S.K.O. spelers kwamen aanzetten. De rest was zoo dun niet op te komen, waarmee ze hun eigen naam besmeuren. Dergelijke onsportieve praktijken hoo- ren bij een flinke club niet thuis, temeer daar het een uitwedstrijd betrof op nauwelyks 4 K.M. afstand. We ho pen maar, dat het D.O.S.K.O.-bestuur in deze vryuit gaat De middag zette in met een wedstryd tusschen B.K C. 2 en Nieuwe Niedorp 2, als eerste der serie-nederlaag- wedstrijden, waarvoor hebben ingeschreven Nieuwe Nie dorp 2, D.O.S.K.O. I, D.E.S. I, Zwaluwen L Helder V, Sparta 2, Succes 2 en Texel 2. B.K.C. kwam als volgt uit: doel: Mulder; achter: R. Pijnakker en W. Pynakker; midden: Maatjes, v. d. Burg en v. Loon; voor: Klerk, Blom, Van Teulingen, v. d. Heyden en C. Angevare. De elftalcommissie, die zooals men ziet een grondige wijziging heeft aangebracht, had in een opzicht nogal succes. Van Teulingen n.1. toonde zich zeer productief, hij nam van de 9 goals er 8 voor z'n rekening. N.V.V. 2 speelde in een zwakke formatie. Ze telde 5 invallers. Toch waren ze af en toe nog wel eens in de meerderheid, doch de voorhoede was te zwak. De einduitslag was 92 voor B.K.C. 2. Een penalty wenschte B. niet te benutten. De achterhoede en halflinie van B.K.C. 2 speelde niet onverdienstelijk. Van Loon zagen we nimmer zoo goed, terwijl v. d. Burg vaak nuttig werk deed. De voorhoede zou zonder z'n sohotvaardige midvoor zwak geweest zyn. De rechtervleugel liet weinig* moois zien, de 11 n- kelvleugel was gehandicapt door het feit dat Schabbink ontbrak; v. d. Heyden speeld9 nu op de linksbinnen plaats. C. Angevare brak vaak verdienstelijk door. Een doelpunt of wat hadden er met een beetje meer geluk ongetwijfeld van z'n voet gekomen. Al met al, 't tweede gaat o.i. den goeden kant op. Aan een sterkere tegen stander zal men haar hechtheid kunnen toetsen. Hierna betraden B.K.C. I en N.V.V. I het veld. Deze match was de eerste van de serie-nederlaagwedstrijden voor 't eerste. Deelnemers zyn: Nieuwe Niedorp I, V.V.M.P. I (Muz- elftal). Helder 3, Sparta I, Succes I, Texel I. De opstelling van B.K.C. was als volgt: doel: P. Post, J. Hendriks, J. Hulsman, B. Wiggers, W. Hoep en Jac. Wiggers; A. Harder, H. Tauber, T. Post, P. Rozenbroek en J. van Wees. Men ziet, dat de voorhoede nogal ge- wyzigd was. Harder rechtsbuiten bijv. was een groote verandering, die geen heil bracht. Hij toonde op deze plaats absoluut niet thuis te zyn. Terecht werd hy een kwartier voor 't einde midvoor geplaatst, terwijl Post en Tauber elk een plaats opschoven .De halflinie als ge heel is er niet op voortuitgegaan. W. Hoep kon ons als spit niet bekooren. Z'n plaatsen was zeer slecht. De kant halvers deden het beter; ze deden weinig voor elkaar onder. We willen er even op wyzen dat B. Wiggers zelf verzocht heeft naar de rechtshalfplaats te verhulzen; men zou allicht in deze omzetting een miskenning van z'n diensten zien. Toch gelooven we dat hy weer op die spilplaats moet komen. Ook bleef de middenlinie vaak wat te veel achter. Een groote gaping ontstond er dan, die niet gemakkelijk overbrugd kon worden, en welke ruimte altoos de bakermat van Niedorper aanvallen werd De achterhoede was by vlagen goed.Soms echter werden er zulke taktische fouten gemaakt, dat men aan 't lijn tje steeds een doelpunt vreesde. Keeper Post weerde zich echter uitstekend en aan hem Is 't wel voornamelyk te danken dat het doel slechts driemaal werd doorboord. Beide backs liepen een waarschuwing op. Huisman reeds in 't begin. Een kwartier voor 't einde werd Huis man er uitgestuurd. De voorhoede prutste nogal. Het vlotte er niet. Wat men ook deed, de ware gang kwam er niet in. Van Wees was vrywel de eenige die zich aan de algemeene malaise wist te onttrekken. Hy was zeer gevaarlyk en schoot veel. Rozenbroek viel tegen. We hadden hem sneller en handiger voorgesteld. Post als midvoor viel ook tegen. Hy was trouwens de eenige niet over wiens spel een matheid lag. Tauber en Harder wa ren evenzoo niet op juiste waarde te schatten. N.V.V. nam het kalmpjes op. De achterhoede was zeer safe. De halflinie was matig. De linkervleugel was de gevaarlijkste. Spil Grootes' spel bleef o.i. aanmerkelyk onder z'n kunnen. Nieuwe Niedorp wint de toss en heeft voor de wind. Het spel gaat eerst gelyk op. Beide kee pers ontkomen ternauwernood aan een doorboring. On gedacht komt het succes aan B.-zijde, nadat N. gevaarlyk geweest is. Bij een schermutseling scoort Rozenbroek (10). Er zijn dan 20 minuten gespeeld. Van Wees mist een mooie kans. By de stevige backs is het moeiiyk pas- seeren en B. is dan ook een tydlang ongevaarlyk. Met een keurig schot in de benedenhoek maakt de N.-mid- voor gelijk (11). Het spel golft nog wat op en neer. De N. linksbinnen weet een moeilyke kans niet te be nutten. Van Wees passeert dan alles; z'n keihard schot wordt Juist over getipt. Voor rust weet de N. reohts- binnen met een fraai laag schot no. 2 te maken. Een oogenblik wordt er druk op 't B.-doel uitgeoefend. Een kogel stompt Post over. Weldra is 't rust, B.K.C. heeft nu voor de wind en is iets in de meerder heid. De voorhoede is evenwel zwak. Van Wees en Har der hebben een paar maal weinig geluk, terwijl de bln- nenspelers verscheidene keeren naast schieten. De omzet ting In de voorhoede van B. vindt dan plaats en er ko men waarachtig twee goals van. De eerste was een ver laag schot van Tauber, wat de keeper misgreep. De tweede, 5 minuten voor het einde gescoord, was een prachtgoal van Post. Nog tracht N.N. te winnen. Een lastige kopbal uit een corner kan Post nog juist keeren Dan is 't spoedig afgeloopen. Typisch was het dat B.K.C. gedurende den tijd dat er met 10 man gespeeld werd de twèe goals maakte. Be halve Huisman en Hendriks liep ook Van Wees een waarschuw' op. Het scheen overigens dat de Nieuwe Niedorpers nog al last van hen hadden. Scheidsrechter Dol's leiding was in den eersten wed stryd matig, in den tweeden echter weer goed. N.N. had 3 invallers, welke reeds een wedstrijd achter den rug hadden. Over het geheele spel lag een wass van matheid, wat in verband met de warmte ook wel kan worden begrepen. Allen bleven dienaangaande aanmerkelyk be neden hun capaciteiten. Er was niet veel publiek. Ons wordt verzocht er op te willen wyzen, dat de oefendagen vastgesteld zyn op Dinsdag, Woensdag, en Zaterdag. NIet-leden is de: toegang verboden. Feijenoord Bekerwinnaar. Door een 10 overwinning op Excelsior won Feyen- oord de K.N.V.B.-beker. D.T.S. I—Helder I 0—3. Het goede spel van de Helder-reserves deed onze ver wachting van hun eerste elftal nogal hoog spannen, ech ter werden we hierin danig teleurgesteld. We hadden gedacht een goed sluitend elftal te zien met een uitste kende combinatie, maar de Helders slaagden hierin slechts by hooge uitzondering. Was D.T.S. beter com- bouw ook een vak is, dat de regeling steeds beter moet worden. Op het oogenblik zyn uit het oosten en noorden des lands beslist goede werkkrachten, ook voor deze streek te bekomen. Arbeiders dienen zich zoo vroeg mogelijk aan te melden, aanvragen ook zoo vroeg mo gelijk te worden Ingediend. Door spr. werd nog gewezen op het succes te Andyk met arbeiders uit Groningen. Waar dit gevraagd wordt, zal spr. graag ook voor arbeiders optreden. In voorbe reiding is het doen opnemen eener lyst van aanvrat pleet geweest en hadden ze over een beteren keeper be schikt, de uitslag zou stellig andersom geweest zyn. Vooral het gemis van Eecen en Kos in de voorhoede werd danig gevoeld. Langendyk stond nu rechtsbuiten, terwijl hy anders linkshalf speelt en de linksbinnen, Maars, anders ook een halfspeler, voelde zich in de voorhoede al heel weinig op zijn plaats. De back Van Dijk speelde nu rechtshalf en later rechtsbinnen. Voor de rust ging het nog en plaatste hy meermalen zeer goed doch als blnnenspeler faalde hij volkomen. Kroon Jr. maakte geen al te solide indruk in 't doel en de eerste goal was beslist houdbaar. Tevens mist hy de noodige moed om zich tusschen de spelers op den bal te werpen. Kroon Sr. werkte hard, miste een paar keer gevaarlyk, doch herstelde zich tijdig. Bovendien had hy een moei lyke taak, want voor hem stond een debutant en naast hem Bakhuis, die ook al met 't tweede elftal had mee gespeeld. Kooij in de middenlinie is een ware terriër. Hy klampt zich aan zyn tegenstanders vast, werpt zich moedig in den strijd en speelt met groot enthousiasme. Speets deed zyn best, doch zit vaak te dicht achter de voorhoede, waardoor de backs het meestal zonder zyn steun moeten stellen. Van Dyk speelde voor de rust een nuttige party doch zakte later af. Hij is een echte back speler. De voorhoede hing als los zand in elkander. Geen van hun was erg gevaarlijk en van combinatie viel niets te bespeuren. By Helder was keeper Meyling uitstekend. Van de overigen vonden we Boonestaf, Mulder en Bakker de besten, terwijl de rest maar matige 3e klas-spelers wa- .ren. De overwinning was volkomen verdiend, doch D.T.S. had wel een tegenpunt mogen hebben. Van de gehouden nederlaagwedstrijden vonden we dezen wedstryd wat het spelpeil betreft, de slechtste. Ook het eerste elftal van Helder zouden we willen aan raden om niet zoo onnoodig te schreeuwen. Dat kon de aanvoerder wel af, en de scheidsrechters zorgen wel voor beslissingen. Bovendien schudt men de tegenparty nog wakker ook en geeft men deze alle gelegenheid zich op de juiste plaats op te stellen. Helder I had twee inval lers. Scheidsrechter Hartog leidde op rustige wyze en moest een paar keer een waarschuwing geven om het spel binnen de perken te houden. Kokkes brengt het leer aan 't rollen. De eerste aanval is voor Helder, terwyl D.T.S. de eerste corner krijgt te nemen. Kuiper sohiet een goede kans naast. D.T.S. kruipt door het bekende oog van de naald, wanneer Kroon Jr. een schot van Buis laat glippen en de bal juist nog te gen de paal rolt Als keeper Kroon gevaarlyk uitloopt doelpunt Helder. Er was evenwel juist gefloten. Bakker onderneemt een paar gevaarlyke aanvallen, zonder do D.T.S.-goal te doorboren. Aan den anderen kant redt, Meyling prachtig by een knal van Kuiper. Weer valt D.T.S. aan, doch nu schiet Maars tegen de uitgeloopen' keeper op. Na twintig minuten spelens lost Helder's rechtsbinnen Veen een ver schot, dat Kroon maar half raakt 01. Een houdbare bal. De backs van Helder kunnen de D.T.S.-voorhoede wel aan en hun spil Mulder gaat dan ook tot aanvallen over. Men begaat de fout D.T.S. in te sluiten en mede door slecht schieten worden er geen doelpunten gemaakt. Ook de D.T.S.-voorhoede weet het net niet te vinden. Rust 01. Na de thee heeft D.T.S. de sterke wind mee. De par tyen wegen nu goed tegen elkaar op en had de D.T.S. voorhoede er een schutter by gehad, dan waren doelpun ten niet uitgebleven. Keeper Meyling was in uitstekende vorm en wist met de ballen, die op zyn heiligdom te recht kwamen, wel raad. Na een kwartier komt Burgers voor open doel en begaat geen fout 02. Van Dyk en Van Meurs wisselen van plaats, wat lang geen verbete ring was. By Helder moet Mulder uitvallen en komt De Jong in 't veld. Als Helder een vrije trap krijgt te nemen, ontstaat er een misverstand in de D.T.S.-achter- hoede en de bal wordt in 't net geloopen, 03. Buiten spel doet aan beide zyden kansen verloren gaan. Bij de gastheeren wil niets meer vlotten en er wordt zeer slecht geplaatst. Door ver uitloopen redt de Helder-kee- per een paar keer. Als hy een schot van Langendyk laat glippen, schiet Van Dyk nog hoog over. D.T.S. heeft nu niets meer In te brengen en Helder neemt het spel ge heel ln handen, zonder nu de score te kunnen vergroo- ten. Een paar corners is het resultaat. Met Helder in de aanval komt het einde. De belangstelling was niet zoo groot als de vorige keeren. OUDKARSPEL. Nederlaagwedstrijden D.T.S. IIHelder n, 0—5. Helder n was in deze ontmoeting verreweg de sterk ste. Na de rust kwam D.T.S. slechts bij uitzondering voor 't doel der bezoekers en de uitslag geeft de ver houding dan ook nog lang niet weer. D.T.S. speelde voor de rust bovendien nog met tien man. Dit schynt wel zoo langzamerhand een gewoonte te worden om niet compleet te verschynen en 't zal dan ook tyd worden, dat men met deze gewoonte breekt De voor hoede der thuisclub presteerde totaal niets en geen der spelers was in staat een combinatie te vormen of een goed schot te lossen. De middenlinie kon de Heider- voorhoede lang niet houden en de backs moesten dan ook alle zeilen bijzetten, wat hun dikwyls vrij goed afging. Keeper Slikker debuteerde uitstekend en hoe wel niet heelemaal zonder geluk, heeft hy zyn doel uitstekend verdedigd. Hij heeft zijn club voor een groo te nederlaag behoed en heeft tevens bewezen, dat hy een keeper is en geen middenvoor. Helder n verscheen evenals D.T.S. met een aantal invallers, met dit verschil, dat de reserves hier van een goede kwaliteit bleken te zyn. Opvallend beter was het kopwerk, stoppen, aangeven en comtoineeren. Uit alles bleek, dat men hier te doen had met een goed getrainde ploeg. Alleen het schieten was buitengewooa slecht. De gemakkelijkste kansen werden om hals bracht. Verder hadden deze heeren een onaangename gewoonte; n.1. gedurende den geheelen wedstrijd werd er geschreeuwd en „gekankerd". Wanneer men een zwaar dere tegenpartij zal hebben, zal iets dergelyks een grooten, nadeeligen invloed uitoefenen. Helder speelt eerst tegen wind in, wat hun niet belet om herhaalde- lyk het D.T.S.-doel te bestoken. Na twintig minuten wordt er gedoelpunt uit een corner, 01. Slikker treedt herhaaldelyk handelend op, terwyl buitenspel veel kan sen doet verloren gaan. Een ver schot van J. Schrie- ken stompt keeper Kossen juist over. Jonker probeert het met verr«» schoten, welke al heel slecht gericht zyn. D.T.S. boft een paar keer geweldig. Rust 01. Na de rust speelt Pl&kman mee by D.T.S. Helder is al spoe dig weer sterker en na een paar minuten doelpunt B. de Boer, nadat eerst tegen de lat was geschoten. Direct daarop vergroot dezelfde speler met een kopbal dea voorsprong, 03. De thuisclub heeft niets in te brengea. Onbegrijpeiyk zooveel kansen als de Helder-voorhoed# mist zelfs voor open doel. Vier minuten voor 't einde verricht De Boer de hattrick 04. Uit een corner scoort Van den Berg van naby nummer vyf, waarmee het einde kwam. Scheidsrechter Kelder leidde goed.

Schager Courant | 1930 | | pagina 6