LANGEND1JK ST. PANCRAS Z IJ P E BARS1NGERH0RNi WIER1NGEN ANNA PAULOWNA S C H 0 0 R L. Binnenlandsch Nieuws. Ernstige vechtpartij te Rotterdam. Door een trein overreden. De waarde van het Betuwsche fruit. Het noodweer boven Zevenbergen. Hitte en wolkbreuken. Prof. Visser te Wageningen heeft enkele nieuwe inventies op landbouw-machinegébied gedemon streerd. Hierboven de zgn. „greppel machine." Vele landbouw autoriteit en waren van deze proef- nemingen getuige. gen en aanbiedingen in de vakbladen door de arbeids bemiddeling, ook in de vakbladen der arbeiders. Ge- wenscht komt het spr. ook voor, dat de zaak bespro ken wordt in de vergadering der organisaties, waarvan ook de heer Brugman succes verwacht, omdat in de veel gelezen plaatselijke bladen van deze vergaderingen geregeld verslagen worden opgenomen. Door den heer Kostelijk werd er ook met nadruk nog op gewezen, dat het van groot belang zal zijn, ook de arbeidersorganisaties warm voor de arbeidsbemiddeling trachten te maken, waarmee de spreker het volkomen eens is; gaarne zal spr. ook optreden. Indien niet ge organiseerde arbeiders voor dit doel worden samenge roepen. Met het oog op den tijd voor den spr. om te ver trekken, wordt tot' sluiting overgegaan, waarbij de voorzitter den spr. dank zegt en den wensch uitspreekt, dat diens optreden ook hier succes zal mogen hebben; indien de aanwezige bestuursleden der organisaties daartoe willen meewerken, dan zal ook hier wel iets te bereiken zijn. Nadat de spr. was vertrokken, werd nog wat nagepraat en hieruit mag worden afgeleid, dat er wel voor de zaak gevoeld wordt, mits ze uitstekend wordt geregeld. Al is men er aan Langend ijk nog vrij goed afgekomen bij het zware onweer en de hevige plasregens van ver leden week, toch blijkt achteraf, dat verschillende tuin bouwers nog schade hebbed geleden. Verschillende ak kers met uien waren plat tegen den grond geslagen, en ook vele koolplanten, die pas in den grond waren ge zet, hebben het zwaar te verantwoorden gehad. Geluk kig Is de schade klein, vergeleken bij die ln meer naar het Noorden gelegen streken, zoodat van een steunactie geen sprake behoeft te zijn, maar toch zijn een aantal tuinbouwers meer of minder gedupeerd. NOORDSCHARWOUDE. Bij het te Alkmaar g<^ouden examen voor de acte L.O. slaagde o.m. onze plaatsgenoote mej. Joh. Jansso- nius. Naar wij vernemen, zal de Gemeentetoren, welke nu slechts één wijzerplaat heeft, binnenkort van drie nieuwe wijzerplaten voorzien worden. De bouw aan de Oosterstraat is thans zoover gevor derd, dat er nog maar een paar gedeelten bouwterrein over zijn. Door onze harmonie „Excelsior", directeur de heer P. Pranger, werd op het Zondag te- Velsen gehouden muziekconcours den lsten prijs behaald in de eere-af- deeling met 129 p. Directeur en leden onze felicitatie! Maandagmiddag werd in het marktcafé „Spoorzicht" aanbesteed het bouwen van een nieuw betaalkantoor met vergaderzaal en woning. De uitslag is als volgt: Timmer- en metselwerk: Hoogerwerf en Baas f 25700. P. den Das f 23600, W. Giltjes f 22075. De Graaf f 21000, Koot en Molen f 20865, A. Zuidseherwoude f 20650, J. Huiberts f 20600. Holman f 20480. J. Henselman f 19850, J. Heidsma f 19743, C. Langendijk f 19355, J. Smit f 18025, en J. Lugtlg f 17455. Schilderwerk: Hoogerwerf en Baas f 2300. K. de Vries f 2165, A. F. Blok f 1989.75, E. Renooij f 1986 en I. Zijp f 1666. De begrooting van den architect, den heer S. Vis, was resp. f 18475 en f 1800. De gunning is aangehouden. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de Broeker brug op de grens van Zuidscharwoude en Broek op Langendijk zijn door K.N.A.C. en A.N.W.B. een tweetal borden geplaatst, aanwijzende de kom der gemeente. Aangezien de raad van toezicht van Coop. Boerenleen bank H de benoeming van den heer J. Verkroost, di recteur dier bank. tot kassier, niet heeft goedgekeurd, is de einduitspraak aan het bestuur van de Centrale Bank te Eindhoven opgedragen. We vernemen, dat van een der overwegen op den lijn AlkmaarHelder, die tot nu toe bewaakt was, de bewaking zal worden opgeheven. Op den Twuijverweg in deze gemeente, is door K.N. A.C. en A.N.W.B. een aanwijzingsbord geplaatst. Bij het witte kerkje bestond reeds een duidelijke richtings- wijzer. Voor toeristen en reizigers is dit een groot gerief. SCHAGERBRUG. G. NIEUWLAND t Vrijdagmiddag is op de algemeene begraafplaats te St. Maartensbrug ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Gerbrand Nieuwland. De laatste jaren was de heer Nieuwland door den hoogen ouderdom, dien hij mocht bereiken, een ver geten burger. Maar lange jarer: is de heer Nieuwland in ons gemeente- en polderbestuur geweest een actief persoon. Jarenlang heeft hij zijn beste krachten in die beide bestuurslichamen gegeven en was daar een man wiens woord gezag had. Bij de begrafenis was groote belangstelling. Aan het graf werd het woord gevoerd door Ds. Witkop en door Burgemeester De Moor. Deze laatste, die jaren lar.g met den overledene had samengewerkt, schetste den heer Nieuwland als een bescheiden, hoogst eer lijk en werkzaam man. Hij, zoo zeide de heer De Moor, heeft meer voor de gemeenschap gedaan dan menigeen wel weet. En het was daarom dat spr. hem in deze oogenblikken nog eens in aller herinnering wilde brenger.' als een goed burger, maar ook als iemand waarvan hij groote vriendschap had ontvan gen. Het was voor dat vele werk aan het algemeen belang gewijd en voor die hechte vriendschap dat. spr. den overledene nu nog hartelijk dank bracht, niet twijfelend of zijn persoon zou bij allen die hem hadden gekend, in waardeerende herinnering blij ven voortleven. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld de j bouw- en woningverordening voor deze gemeente in dien I zin te wijzigen, dat aan elke nieuw te bouwen woning een brievenbus moet worden aangebracht. B. en W. stellen den Raad voor het onderhoud van grafzerken e.d. op de algemeene begraafplaats in deze gemeente niet meer zooals voorheen door particulieren, doch van gemeentewege te doen verrichten, in verband waarmede tevens wordt voorgesteld de begrafenisrech ten te verhoogen. In verband met de vacatures, ontstaan door het bedanken van Mevr. G. Bronder—-Hoogschagen als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en van den heer P. Bronder als lid van het Weezen Armenbestuur zijn den Raad de navolgende voordrachten aangeboden: voor lid van het Algemeen Burgerlijk Armbstuur: 1. Mevr. A. KooijmanKuiper; 2. Mevr. G. BorstSleutel. voor lid van het Weezen Armbestuu*-: 1. de heer J. Smit Gz.; 2. de heer A. Schenk Jz. KOLHORN. In de plaats van den heer C. J. Nonnekes. aan wien wegens vervulling van militairen dienstplicht 6 weken verlof is verleend, is als tijdelijk onderwijzer aan de O.L.-school alhier werkzaam de heer J. Deutekom te Schagen. Op 5 en 6 Juli a.s. zal door de IJsclub alhier een fancy-fair worden gehouden in de zaal van den heer S. Kuiper. Een 12-tal dames en heeren te paard, leden van de Rijvereeniglng te Anna Paulowna, brachten j.1. Zon dagmiddag een bezoek aan onze gemeente. Op het land van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef werden ver schillende demonstraties gegeven, welke door een groot aantal toeschouwers werden gadegeslagen. Doel van deze demonstratie was om ook de Wieringer jon gelui op te wekken tot deze sport over te gaan. Een en ander mag als een welgeslaagden middag beschouwd worden. Vrijdag j.1. viel het ongeveer 10-jarig dochtertje van den heer D. T. te Den Oever van een vrachtauto af. Het kind kwam zoo ongelukkig te vallen, dat het een arm brak. Geneeskundige hulp moest dus worden in geroepen. DEN OEVER. Het onlangs geheel afgebrande woon- en winkelhuis van den heer Spaander, wordt thans wederom geheel opgebouwd door den aannemer W. Hermans alhier. Een bankwerker, afkomstig uit Oostenrijk, werk zaam in de smederij bij de M.U.Z.. kreeg j.1. Zaterdag bij het insteken van een stopcontact hiermede een onge luk, Het gevolg was dat hij getroffen werd door den electrischen stroom en bewusteloos op den grond stortte. Hij werd onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Naar wij vernemen, is zijn toestand thans be vredigend. Zaterdagmorgen werden de sluisbouwwerken en de schutsluis, alsmede het stoomgemaal, bezocht door een 70-tal Franschen en Engelschen. De bezoekers waren met eenlge autobussen gearriveerd en werden rondge leid door den ingenieur Ringeling. Een 12-jarige jongen alhier, die er herhaaldelijk op betrapt werd door diefstallen te plegen, is verleden week voor een half jaar naar de tuchtschool gezonden, Onder begeleiding van een gids, kwamen Zaterdag namiddag ongeveer een 40-tal dienstweigeraars te Den Oever, hoofdzakelijk ten doel hebbende de werkzaam heden in oogenschouw te nemen bij de Zuiderzee. Wij deelen aan belanghebbenden mede, dat de vergaderingen der Christelijke Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag, wegens vacantle tot nadere aankon diging niet worden gehouden. Een ongeval had Maandagavond plaats, omstreeks 6 uur. Een kraanmachinist van een transporteur bij de M.U.Z. werkzaam, geraakte met zijnd uim in de kam wielen. Het gevolg was dat dit lichaamsdeel werd af geknepen en nadat het eerste verband was gelegd, is hij onmiddellijk per auto naar Alkmaar vervoerd voor op name In het ziekenhuis. De heer C. J. van der Ploeg heeft zijn benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op de arbeidsbemid deling aangenomen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Henny Catrien, dochter van S. Kos en van A. Boekei, Ondertrouwd: Anthonius Huiberts. oud 23 jaar, koop man en Elisabeth Johanna Leek, oud 23 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna; Adriaan Jan de Ridder, oud 23 jaar, landbouwer en Maria Jon ge jan, oud 21 jaar, zonder beroep, belden wonende te Anna Paulowna Getrouwd: Jan Adriaan Zwaag en Dieuwertje Mul. Loop der bevolking. Ingekomen: A. Huiberts uit Zijpe; A. C. Kapiteijn uit Lisse; J. B. Barndt uit Vlagtwedde; J. Bartels uit Ha- velte; H. BarteldsSlagter uit Ruinen; J. Lohof uit Vlagtwedde; G. de Vries en gezin uit Den Helder; M. Petter en gezin uit Den Helder; G. H. Reis uit Odoorn; A. op 't Ende uit Vlagtwedde; H. T. G. Dorresteijn uit Lisse; P. Siebenga uit Utingeradeel; Mej. E. J. Leek uit Zuidscharwoude; H. Bartelds en gezin uit Staphorst; R. Uitterdijk, L. Hellinga, K. Bosma, D. van der Veen uit Dantumadeel; J. Delver uit Den Helder; J. Bijzitter uit Oostellingwerf; B. Plagmeijer en gezin uit Sassen- heim. Vertrokken: G. C. A. P. van den Berg naar Noordwijk, Mevr. wed. P. Visser naar Schagen; Mej. E. M. Roomeijer naar Den Helder; J. de Jonghe en gezin naar Mijdrecht; Mej. A. M. Bisenberger naar Amsterdam; Mej. C. Keijzer naar Oudkarspel: G. Hulst naar Emmen; J. Pool en ge zin naar Zijpe; W. Ertsen naar Winkel; B. Bergsma naar Naarden; G. J. van Straaten naar Apeldoorn; C. F. Polet en gezin naar Wieringen. Door den Minister van Defensie is aan J. Hoogeboom, alhier woonachtig, uitstel verleend van het vervullen der herhalingsoefeningen tot een nader te bepalen datum in 1931. Politie: Verloren: een reisdeken en een belastingplaatje Gevonden: een slinger van een auto. Inlichtingen wor den» ter secretarie verstrekt. BREEZAND. Door den heer Th. P. Hoogeveen is een perceeltje land verkocht, gelegen aan den Zwarteweg, aan den heer A. Raven, alhier. De bedoeling is daarop een woonhuis te laten bouwen. De plannen van onze zomerfeestcommissie beginnen vasteren vorm aan te nemen en dit kunnen we er wel van zeggen, als 't weer ons geen parten speelt dan heb ben we dit jaar een feest dat klinkt als een klok. 't Is ontegenzeggelijk een moeilijke kwestie om steeds op dit gebied iets nieuws te bedenken, iets wat trekt. Dit nu neemt de commissie gevonden te hebben in het volgende Besloten is n.1. om in plaats van het bloemencorso een sprookje uit te beelden, de aandacht is gevallen op de Rattenvanger van Hameien; een legende uit de middel eeuwen, die zioh bij uitstek leent om in de openlucht gespeeld te worden. De moeilijkheden hieraan verbonden zijn niet gering, maar met veel studie en samenwerking van personen en vereenigingen toch wel te overkomen. Tot groote voldoening van de commissie heeft onze too- neelvereeniging „Nieuw Leven" zich bereid verklaard de verschillende scene's zoowel op straat als op het terrein te spelen, terwijl van 't honderdtal kinderen die de com missie denkt noodig te hebben, zich ongevraagd al een 50 hebben opgegeven. Over verdere plannen wordt nog beraadslaagd, we kunnen echter wel mededeelen, dat er weer als vorige jaren, gemaskerd bal zal zijn, dat er kin derspelen worden gehouden en er zeer waarschijnlijk weer door een rijvereeniglng demonstraties zullen worden gegeven. Al met al dus voor „elk wat wils", we hopen op een en ander nog nader terug te komen, terwijl ad vertenties ln dit blad en aanplakbiljetten verdere pu bliciteit zullen geven. Vader steekt zijn zoon met een mes. Zaterdagavond omstreeks half twaalf, heeft de 54- jarige J. P. F. B. voor een café in de Oranjeboom- straat, ou den hoek van de Stcvenhoogendijkstraat te Rotterdam, zijn 25-jarigen zoon J. B., uit de Zin kerstraat, bij een woordenwisseling een ernstigen. steek in de horst toegebracht. De vader, die na den dooi van zijn vrouw, die eenigen tijd geleden gestorven is, met een van zijn zoons samenwoont, was Zaterdagavond uit de stad gekomen en kon toen zijn zoon, met wien hij samen woont, niet vinden. Hij passeerde het café en daar zag hij zijn zoon J. staan, met wien hij sedert eeni gen tijd in onmin leeft. Hij ging het café binnen en vroeg zijn zoon, of hij zijn broer ook had gezien. De jongeman antwoordde: „Daar trek ik mij niets van aan; met jullie heb ik niets te maken." Hierop ont stond een woordenwisseling, die buiten het café werd voortgezet en daarbij wond de vader zich zoo op, dat hij een mes, dat hij in zijn zak droeg, nam en den zoon een diepe wonde in de borst toebracht. Toeval lig passeerde juist een dokter, die den gewonde de eerste hulp heeft verleend. Hij stelde vast, dat een bloeduitstorting had plaats gehad in de borstholte. Dc gewonde is per auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De dader werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau aan de Nassaukade. Hij werd on middellijk verhoord en bekende zijn /.oon gestoken te hebben. Het mes, zeide hij toevallig in zijn zak te hebben gehad, omdat hij eenige dagen geleden zijn schoenen had hersteld. Het mes is door de politie in beslag genomen. De dader is opgesloten. Vreeselljk verminkte lijk van een jonge man naast de rails gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee, zag de machinist van een goederentrein op de spoorbaan Zwolle-Amersfoort, nabij de IJsselbrug, een monschelijk lichaam ter zijde van de rails lig gen. Bij onderzoek bleek het te zijn het lijk van een jongeman van omstreeks 20 jaar, blijkbaar door een \roegeren trein overreden, waarbij het hoofd geheel van den romp was gescheiden. Hij was gekleed in witte brodk en blauwe colbertjas, als een opvarende van een pleizierjacht. Op het lijk werden gevonden geld, een meisjesportret en een verscheurde pas, waaruit op te maken viel, dat hij afkomstig moest zijn uit Halberstadt (Duitschland). De helft lager dan het vorige jaar. Door stagnatie in den uitvoer van vroeg fruit is de prijs van het fruit aanmerkelijk gedaald, zoodat Maas en Waalsche en Betuwsche fruitkweekers voor groote schadeposten komen te staan. Op de veilingen te Nijmegen en te Eist werden o.a. voor de aardbeien prijzen besteed, welke 50 pet. be neden die van het vorige jaar waren. Brachten de aardbeien vorig jaar 70 tot 75 cent per kilo op, dit jaar konden zij hoogstens 35 cent per kilo halen. Met de kersen is het al niet beter gesteld. De eerste kersen welke aangevoerd werden te Eist, konden hoogsten 10 tot 15 cent per kilo opbrengen. Groote schade door hageslag. Omtrent het noodweer, dat Donderdagavond bovan Zevenbergen in Westelijk Noord-Brabant woedde, wordt nog het volgende vernomen: Donderdavond omstreeks half acht ontlastte zich boven de gemeente Zevenbergen een geweldig onweer. Tegen acht uur werd het ineens donker; het begon te hagelen, en een oogenblik daarna vielen er stukken ijs zoo groot als een duivenei. De hagelslag hield on geveer een half uur aan en heeft in de omgeving groote verwoesting aangericht; de te veld staande oogst Is geheel vernield. Bovendien zijn vele ruiten door den hagel stuk geslagen, in de Ned. Herv. Kerk alleen 94 ruiten, en de broeibakken bij den tuinier J. B. zijn voor het grootste gedeelte verwoest. Twee A drie ton schade. Zich om steun tot den minister gewend. Uit Zevenbergen wordt nader gemeld, dat een com missie heeft vastgesteld, dat 600 A 700 H.A. land- en tuinbouwgewassen door den hagelslag is getroffen, waarvan 100 A 150 H.A. geheel is vernield. De schade is globaal geraamd op 2 A 3 ton. De burgemeester van Zevenbergen heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw en den com missaris der Koningin in Noord-Brabant van het ge beurde in kennis gesteld. ..■fi imirnv wlViHLIV' VERKRIJGBAAR IN 1* KLAS RUWIEIZAKEN Catalogus op aanvraag WiKERKMEER - ALKMAAR Slecht weer Ln Spanje. Storm, regen, hagel blijven ln sommige provincies groote schade aanrichten aan de wijngaarden en de veldvruchten. De oogst is bijna geheel vernietigd. Zware storm in Chili. Acht dooden. Uit Santiago de Chili in Zuid-Amerika wordt gemeld: Het zuiden van Chili is door een zwaren storm ge teisterd. Ook de stad Valparaiso heeft er onder gele den. Volgens de totdusver ingekomen berichten zijn er acht menschen gedood. Het s.s. „Lagunas" moet met man en muls vergaan zijn. Wervelstormen In Amerika. In het Noorden der Ver. Staten hebben wervelstor men groote schade aangericht. In een stad werden niet minder dan 100 personen gewond, van wie vele ernstig. Uit New-York werd Zaterdag gemeld: Bij de wervelstormen die de steden Wlsconsln en Min nesota hebben geteisterd, zijn minstens vijf personen gedood. Volgens nadere berichten zijn bij den wervelstorm die Vrijdagnacht het Westen en het Zuiden van de staten Wlsconsln en Minnesota teisterde, en waardoor 5 per sonen om het leven gekomen en ruim 100 gewond zijn, de telefonische en telegrafische verbindingen gestoord, zoodat de omvang van de ramp nog niet geheel ls te overzien. Tal van huizen zijn vernield of zwaar beschadigd en ook de oogst heeft zeer geleden. Een Roode Kruls-expeditie is naar het geteisterde gebied vertrokkea Op den Sin tan tc Amsierdam zijn Zondag de door de A.V.A.C. georganiseerde nationale wedstrijden gehouden. De start van de 1000 Meier race voor Nieuwelingen. In Berlfjn twee personen door de hitte ge dood. Te Berlijn zijn Zaterdag tengevolge van de buitenge wone hitte twee menschen aan zonnesteek overleden. Er werd 1 millioen kubieke meter water verbruikt. Hevig onweer. In tal van streken heeft het Zaterdag In Duitsch land geonweerd. In Mecklenburg en boven Frankfort a.d. M. was het noodweer. Binnen weinige minut-m stonden de straten te Frankfort onder water, zoodat alle verkeer stilstond. In de 2% uur, die het onweer duurde, werd de brandweer 530 maal gealarmeerd. Op tal van plaatsen ls de bliksem ingeslagen, zonder even wel brand te veroorzaken of iemand te deren. Enkele stadswijken waren 's avonds een tijdlang zonder elec trischen stroopi. Ook ln het westelijk deel van het district Wetzlar heeft het gespookt; vooral in de dorpen Stockhausen, Blskirchen en Tlefcnbach. Het onweer ging er gepaard met een wolkbreuk, en hagelsteenen zoo groot als een ei hebben op de velden, in de dorpen en aan de hulzen groote schade veroorzaakt. De oogst in de drie dorpen is geheel vernield. Veel vee is verdronken. De chade is zeer groot wat des te erger is. daar slechts weinig landbouwers tegen hagelschade zijn verzekerd. Te Bis- kirchen is een schuur ingestort. De weg van Stock hausen naar Biskirchen was soms door slijk en steenen volkomen onbegaanbaar. 22 personen in Griekenland door hagel buien gedood- Uit Athene wordt gemeld, dat te Slatina in Grieksch- Macedonië 22 personen door den hagel, die ln reus achtige korrels neersloeg, werden gedood, terwijl 29 personen ernstig werden gewond.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7