WIE Radioprogramma DE BOOM VAN DE BEHEERSCHERS DER MENSCHEN. Lewis Stone. j^C^^S^?OURÏlNT, H| GRATIS. Binnenlandse!! Nieuws. De schoolhoofd-kwestie te Andijk. ZONDAG 22 JUNI 1930. Hilversum (1071 M.) V.A.R.A. :9.00 Berichten omtrent postduivenvhichten van verschillende organisaties van postduivenliefhebbers, 9.05 Otgelspel door Johan Jong op het VAJFtA-Orgel, 9.30 Mededeelingen van het Reissecretariaat van het •Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, 9.35 Gramofoon- platen, 10.00 Lezing door W. v. d. Sluis. Onderwerp: De inpoldering van de Zuiderzee en wat daarmee samen hangt. V.P.R.O.: 10.30 Uitzending uit het Gebouw van den Ned. Protestantenbond te Hilversum. Spreker: Ds. J. van Dorp (Londen). A.V.R.O.: 12.00 Tijdsein, 12.0112.40 Lezing door Casper Höweler over „Negro Spirtuals". 12 40—2.00 Middag-Concert door het AVRO- Octet, 2.002.30 Boekenhalfuurtje: Jo van Ammers- Kiiller houdt een inleiding tot haar nieuw boek „Vrou wenkruistocht"; 2.304.00 Solisten-Concert, 4.005.00 Gramofoonmuziek. In de rustpoos: Sportuitslagen van ,Vaz Dlas. V.A.R.A.: 5.00 Gramofoonplaten, 5.15 Kin deruurtje. De Familie Mulder; 6.00 Vooravondconoert door het VA RA-O rk est. A.V.R.O.: 800 Tijdsein, Pers en Sportnieuws Vaz Dias, 8.159.00 Populair concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep, 9.009.30 Voordracht door Louis van Gasteren, 9.3011.00 Licht Klassiek Concert, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V 8.25—9.20 Morgenwijding. KR O.: 9.55 Klok gelui. 10.00 Uitzending van de Hoogmis uit de Basiliek v. d. H. H. Agatha en Barbara te Oudenbosoh, 12.00 12.20 Lezing over: „De Middelbare school voor meisjes", 12.2012.30 Toespraak tot de luisteraars door den voor zitter van den K.R.O., 12.302.00 Gramofoonmuziek, 2.003.30 Middagconcert, 3.304.30 Gramofoonmuziek. 4.305.00 Ziekonhalfnurtje. N.C.R.V.: 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Nieuwe Kerk) te Utrecht. K.R.O.: 7.307.55 SprekerDr. J. van Kranendonk Duf- fers. Onderwerp: „De Hygiëne van de Melk"; 7.558,00 Voetbaluitslag van de R.K. Federatie, 8.00 Tijdsein, 8.01 - -8.05 Voetbaluitslagen van den K.N.V.B. door Vaz Dlas. 8.0510.45 Concert door het K.R.O.-Orkest. pl.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dlas, 10.45—11.00 Epiloog door Klein Koor. 9 MAANDAG 23 JUNI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.00—6.00: 298 M.) A V R O.: 10.00—10.15 Tijdsein en Morgenwijding. 12 OO— 2.00 Middagmuziek door het AVRO-Kwlntet, 12.50 Gra-^ rnofoonmuziek. Voortzetting Middagmuziek, 2.002.45* Wenken op het gebied van Icookkunst, 2.454.30 Illustra tieve Filmmuziek uit het RemJbrandt Theater te Am sterdam, 5.006.00 Kinderuurtje door Ant. van Dijk, 6.00 Tijdsein, 6.00—7.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Koersen :Vaz Dias, 7.007.30 Boekenhalfuurtje. 7.308.15 Caril lonbespeling van de Oude Kerk te Amsterdam, 8.15 9.30 Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep, 93010.00 AVRO-Radiotooneel. Studio-opvoering van: ..Achter 't Slot". Vlaamsch blijspel in één bedrijf; 10.00 Persberichten Vaz Dlas. 10.1011.00 Voortzetting Con cert. 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V.: 8.159.30 Tijdsein en Morgenconcert. K.R.O. 10.2011.30 Uitzending van de plechtige Hoogmis uit de Kathedrale Kerk te Utrecht. N.C.R.V.: 12.00 12.15 Politieberichten. 12.30—1.45 Tijdsein en Orgelcon cert uit de Herst. Evang. Luth. Kerk te Amsterdam, door Jan Zwart, 2.35—3.15 Causerie over: „Tweejarige zaaiplanten en het gebruik van eenjarige" door A. J. Herwig. 3.15—3.45 Cursus Knippen en Stofversieren, 4.00—5.00 Ziekenuurtje, 5.00—6.30 Concert, 6.30—6.45 Gramofoonmuziek, 6.457.45 Zesde Christelijke Liederen- Uurtje, 7.458.00 Politieberichten, 8.00—11.00 Lezing: „Emigratie naar Overzeesohe en Europeesche landen", met muzikale medewerking; 10.00 Persberichten Vaz Dias. Kort verhaal Naar het Engelsch van P. Beaufoy. (Nadruk verboden). „Beroerde boel!" mompelde Arthur Wisbey ln zich zelf. Alles was verkeerd gegaan de afgeloopen week en nu het was Zaterdagmiddag, verkeerde hij In een staat van grondeloos pessimisme en ontevredenheid met het leven. Zijn bedeesd verzoek om een bescheiden sa- larisverhooging was door zijn autoritairen, onwelwillen den chef opgenomen, alsof het een misplaatste grap ware geweest. Zijn vrouw had hem de heele week nog onvriendelijker afgesnauwd dan anders en de morsige daghit had zijn eenvoudigste opdrachten en verzoeken gladweg genegeerd. Nooit had de kleine met het kleine hart zich zóó nederig gevoeld. Hij begon zelf te gelooven wat zijn dierbare echtgenoote hem meermalen toevoegde: dat h(j een mislukking was! „Ik wilde dat Ik eens geluk had." zuchtte hij. Een voorbijganger botste tegen Wisbey op en de bot sing dwong het hoofd van- den kleinen man als het ware in de richting van het étalageraam van een onaanzien- lijken winkel, dien hij anders zeker gedachteloos zou zijn voorbljgeloopen. En terwijl zijn oogen zonder veel attentie het uitgestalde in het winkelraam opnamen, werd hij plotseling getroffen door een woord, dat in reus achtige roode letters op een kaart prijkte: „GELUK!" „Dat la wel heel merkwaardig!" peinsde Wisbey. En nu zijn belangstelling eenmaal gewekt was, ging hij de uitstalling meer op zijn gemak bekijken en hij staarde verbaasd naar een bonte en wonderlijke verzameling; amuletten, gelukspoppen en andere attributen van raen- schelijke bij- en llchtgeloovigheid. Op een kleine kaart stond: „Geluk-aanbrengers goedkoop Een shilling". Wisbey aarzelde een oogenblik. Hij bedacht dat zijn wekelijksch salaris nog ongerept in zijn portefeuille zat Ofschoon hij nooit in zijn leven ln de verleiding was ge komen om een geluk-aanbrenger of iets van dien aard te koopen, schoot het hem nu door den geest dat Pro fessor Harding, op de laatste Maandagavondlezing van de Volksuniversiteit gezegd had, dat er ongetwijfeld ln de natuur zekere krachten werkte, waarvan het ware wezen den mensch verborgen bleef, maar waarvan toch enorme Invloeden schenen uit te gaan. Een beetje schoorvoetend stapte Arthur Wisbey het winkeltje binnen. Er hing een zware, geparfumeerde atmosfeer, die hem naar het hoofd steeg en loom en doe zelig maakte. Een oude man met een langen grijzen baard en een eigenaardig, kaftan-achtige jas aan, speel de met een groote witte Angora-kat. „Waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer?" vroeg de eigenaar met een zachte, vermoeide, aangenaam en beschaafd kllnkendo stem. Wisbey wist eigenlijk heelemaal niet wat hij wilde. Het eenige wat hij wèl wist was, dat hij meer overwicht zou willen hebben over de menschen met wie hij in aanra king kwam. Maar er was iets ln het vrledelljke. oude gezicht van dezen eigenaar, dat Wisbey moed gaf en bij stukjes en beetjes vertelde hij hem wat hem kwelde:van zijn levens wijze, van zijn moeite om zich te handhaven tegen krach tige- naturen. DINSDAG 24 JUNI 1930. Hilversum (1071 M., van 12.00—6.00 298 M.) A.V.R.O.: 10.00—10.15 Tijdsein en Morgenwijding. 12.00— 2.00 Middagmuzlzk door het AVRO-Kwintet, 12.50 Gra mofoonmuziek, Voortzetting Middagmuziek, 2.003.00 Gramofoonmuziek, 3.004.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees, 4.005.00 Debutanten-Concert, 5.306.00 Dinermuziek door Dlck Groeneveld en zijn Orkest in Café „Moderne", Helllgeweg, Amsterdam; 6.00 Tijdsein, 6.01 Voortzetting Concert, 6.30 Koersen Van Dlas, 6.407.00 Gramofoonmuziek. 7.007.30 Le zing door G. W. Comello over „Voorlichting bij Be roepskeuze"; 7.308.00 Joodsch halfuurtje door het Knapenkoor der Jeugd-Synagoge; 8.00 Tijdsein. 8.01 Po pulair Concert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep, 10.00 PersJberlchten Vaz Dias, 10.10 Voortzetting Con cert, 11.00 Aansluiting van het Carlton-Hotel te Amster dam, 12.00 Sluiting. Hulzen (1875 M.) K.R.O.: 8.30—10.15 Uitzending van de plechtigheden met Sint Jansprocessie te Laren; 11.3012.00 Godsdien stig Halfuurtje, 12.00—12.15 Tijdsein en Politieberichten, 12.15—1.15 Uitzending van de plechtigheden met Sint Jansprocessie te Laren, 1.152.00 Gramofoonmuziek, 2.003.00 Vrouwenuurtje, 5.005.15 Gramofoonmuziek, 5.155.30 Zang door mej. B. ten eBrge, sopraan; 5.30- 5.45 Gramofoonmuziek, 5.45—6.00 Zang (voortzetting); 6.01—6.15 Sportpraatje, 6.15—6.45 Gramofoonmuziek, 6.457.15 Cursus Kerklatijn voor meergevorderden door Leo Speet, 7.15—7.45 Lezing. Onderwerp: Willem "i, Prins van Oranje, m. van 1572 tot aan den dood van Oranje (1584). 7.45—8,00 Politieberichten, 8.01—9.15 Con cert door het Muziekconservatorium der R.K. Leer gangen te Tilburg. 9.15—11.00 Concert door het K.R.O.- Orkest. pl.m. 9.30 Nieuwsberichten van Vaz Dias, 11.00— 12,00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. Uit de Filmwereld Het leven van dezen buitengewonen artist Is eigenlijk bijzonder, juist omdat het zoo gewoon is. Lewls weri in 1888 geboren uit zeer rijke Amerikaansche ouders, die het blijkbaar zoo nauw niet namen met den huwe lijkstrouw, om welke reden zij echtscheiding aanvroe gen. De type van Stone, op wien dit feit zijner kinder jaren diepen Indruk maakte, verraad nog de noodlotti ge gevolgen van deze scheiding; hij is een stille en te rughoudende figuur tusschen de levendige menschen van Hollywood. Als knaap reeds nam hij dienst in het Amerikaan sche leger en streed aan de grenzen van Mexico en nam deel aan den Spaansch-Amerikaanscben oorlog, welke in 1898 gevoerd werd. Hij gelijkt daarom, wat dit he- treft, eenigszins op Öancroft, die terzelfder tijd hetzelf de beleefde. Tot zijn twintigste jaar bleef hij in het le ger, doch trad toen eruit, daar hij zich veel meer tot het artistenleven aangetrokken gevoelde. Zijn eerste optreden had plaats in het Belasco theater waar men al spoedig met zijn talenten kennis maakt?. Een periode, waarin hem verschillende hoofdrollen wer den gegeven, volgde nu en het ls in dien tijd geweest, dat Lewis ruim 10 jaar achtereen in genoemd theater in 10 voorstellingen per week de hoofdrollen vertolkte. Hij heeft toen niet eenmaal gemankeerd. Toen brak de oorlog uit. De Vereenigde Staten ver klaarden Duitschland den oorlog en Stone nam in hat leger deel, waar hij als sergeant werd aangesteld, als Instructeur tot het africhten van recruten. Hij verbleef toen in de Platteburg in de nabijheid van New-York. Stone is gehuwd en heeft drie kinderen van zijn eerste vrouw. Toen hij de tijding van haar dood vernam, werd hij plotseling grijs. Zij* toch, van wie hij zooveel hield, viel uit het raam van de elfde verdieping en kwam te recht op een hek met punten, waardoor zij terstond overleed. Voor kort huwde hij met een rijke erfgename uit Pa- sadena, waardoor hij nu als een der rijkste menschen „Ik ben niet bijgeloovig", besloot hij, terwijl hij een kleur kreeg, „maar het ls tooh wel mogelijk dat er in magie méér steekt dan men oppervlakkig geneigd is te denken. Ik heb er wel eens een en ander over gehoord en gelezen en als dat waar is..." De handelaar knikte. „Er is ongetwijfeld veel waarheid ln, maar er ls aan den anderen kant veel dwaasheid en bedrog ingeslopen. Maar wat uw moeilijkheden betreft, een blad van den Boom van de Beheerschers der Men schen zou ln staat zijn aan te vullen wat u ontbreekt Ik heb er nog een paar." Hij rommelde in een lade, waaruit hij met langzame, bijna plechtig-statige bewegingen een albasten doos te voorschijn haalde. Toen hij het deksel van de doos nam, steeg er een vreemde geur uit op. Met een llefkoozend gebaar nam de oude man er een driehoekig, gedroogd blad uit „Er ls een boom In Burmah, waarvan volgens de over levering het eerste zaadje geplant ls door de groote God heid Siwah", verklaarde hij met een soort profetische waardigheid. „Met groote moeite ben ik enkele bladen van dezen boom machtig geworden. Volgens de legende zou Siwah, toen hij den boom plantte, tegen zijn disci pelen hebben gezegd dat deze het erfdeel zou worden van de zwakken en besluiteloozen in de wereld. In de handen van een sterk man heeft het blad geen uitwer king, maar ln die van en zwakke en zachtmoedige schuilen er niet te schatten krachten in." „Wat voor krachten?" vroeg Wisbey nieuwsgierig. „Zulk een blad zet kracht bij aan, en doet sucoes vol gen op elk bevel dat zoo iemand geeft" Wisbey glimlachte. „Dat wil dus zeggen, dat als zoo iemand een mlllionair commandeerde om hem duizend pond te geven, dat het ook direct zou gebeuren?" veron derstelde hij. „Neen," antwoordde de handelaar met het zachtmoe dig hoofdschudden van een Oosterschen wijze. „Het blad waarborgt den eigenaar alleen de vervulling van zijn redelijke wenschen. Wanneer u bijvoorbeeld dien politie agent die daar in de straat heen en weer loopt zoudt bevelen om den eersten den besten voorbijganger te ar resteeren, alleen omdat u daar nu eens lust in hebt, zou hij zeker niet aan uw verzoek voldoen. Maar als u hem iets minder onredelijks vroeg, bijvoorbeeld, om het ver keer een oogenblik stop te zetten dat u kon oversteken, zou hij uw verzoek ongetwijfeld inwilligen. Het hangt voornamelijk af van de tooverformule, of die op de juiste manier uitgesproken wordt, met de juisten na druk. Luistert u maar eens." Van den bodem van de doos vlschte de oude man een stukje vergeeld perkament op, beschreven met vreemde letters, die Wisbey niet lezen kon. „Het ls Sanskrit, de taal van het oude Hindoestan", onderwees de handelaar. „In het Engelsch vertaald, luidt de tooverspreuk aldus: „Ik wil dat dit gebeurt Probeer me niet tegen te spreken. Het moet en zal ge beuren zooals ik gezegd heb." Wisbey rilde even. Moest hij dat zeggen? De oude man scheen de geschiedenis van dien boom een buitengewoon aantrekkelijk onderwerp te vinden, tenminste hij gaf zijn cliënt een uitvoerig relaas van het rituaal waarmee het plukken der bladeren gepaard ging en van de levenswijze van de priesters die den boom hoeden. „Er moet een fortuin te verdienen zijn met deze bla den", opperde Wisbey voorzichtig. „Was het maar waar! De meeste menschen geven de v.oorkeur aan een toovermiddel dat vanzelf werkt en waarbij hun eigen energie en Initiatief niet te hulp be hoeven te komen. TV® !«ven helaas ln een tijd van fut loosheid en gemakzucht!" Wisbey was gaan zitten en leunde met zijn ellebogen LEWIS STONE. van Amerika kan gelden. Want zelf is Stone altijd een sober en zuinig man geweest. Van zijn ouders erfde hij een niet al te groot fortuin, dat hij gelukkig wist te be leggen. Bij de filmmaatschappijen in de laatste jaren verdiende zijn medeartlsten als Harold Lloyd, Douglas Falrbanks en Chaplin wel het meest, maar Stone was het weer, die het zuinig bewaarde. Hij leeft teruggetrokken van zijn medespelers, en is daarom niet erg gezien onder hen. Maar thans bezit hij fabrieken en boerderijen, landerijen en vooral oliebron nen. Hij blijft evenwel de eenvoudige Lewis van vroeger, waarom wij hier een typisch voorval uit zijn jeugdjaren memoreeren, dat hij zelf onlangs nog eens ophaalde. Hij was een tijd lang wissellooper te New York en had een adres opgekregen ln een straat, welke maar bestond uit één blok hulzen. Hij sprak verschillende menschen aan, die uit dat groote gebouw daar kwamen, maar zij ke ken hem allemaal even aan en iiepen dan weer voorbij. Hij werd hopeloos en wist niet wat te doen. Hij keek om hoog en zag eensklaps boven het gebouw het opschrift Doof-stommen-instituut. Na langen tijd slechts voor bepaalde films bij de Me tro Goldwyn Mayer verbonden te zijn geweest, heeft hij in September vorig jaar een langdurig contract met de zelfde maatschappij geteekend. In verscheidene films trad deze sportman, die als een Douglas Fairbanks kan schieten, rijden en schermen, op; wij noemen Scaramou- che, en vooral de Patriot. Hier speelde Emil Jannings de rol van Tsaar, terwijl Stone de vertolker was van de titelrol, en als Graaf Pahlen den keizer steeds van raad dient in het belang van het vaderland; hij valt tenslotte voor de eer van zijn keizer tezamen met hem. Het is Lewis' meesterwerk geweest en ongetwijfeld is door deze film zijn naam in de artistenwereld voor goed gevestigd. ZICH MET INGANG VAN 1 JULI 1930 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ. NENDE NUMMERS VAN JUNI op de toonbank. Hij steunde het hoofd in de handen. „Een beheerscher der menschen!" mompelde hij. „Ja," zei de handelaar, „waarom niet? Koop het blad, meneer, waag het erop en zie wat het uitwerkt. De prijs speelt geen rol een paar stuivers om zoo te zeggen." De jongeman vroeg of hij het wonderblad even be tasten mocht en dat verzoek werd toegestaan. Het was ongetwijfeld een eigenaardig soort blad: een gelijk zijdige driehoek! De handelaar knikte ernstig. „Drie zijden", klonk zijn zachte indrukwekkende stem: „leder zijde ls een symbool van de elementen die een sterkte verleenen: zelfvertrouwen, wilskracht, autoriteit!" En terwijl hij het blad in zijn hand hield, voer een vreemde gloed door Wisbey's heele wezen. Het leek wel alsof het bloed ln zijn aderen opeens tintelde van ener gie en durf. Ontzaglijke mogelijkheden doemden voor zijn verbeelding op. Voor zijn geestesoog verscheen plotseling het beeld van zijn gestrengen chef. die met zijn norsch gezicht en op den draaienden bureaustoel, de man die hem altijd de verpersoonlijking van gezag had geschenen en tegenover wien hij zich altijd schuch ter en nederig had gevoeld. Maar n u was het alsof de zware figuur voor zijn verbeelding ineenschrompelde tot de afmetingen van een zuigeling en de stoel... de angst-aanjagende draaistoel werd tot een meubeltje uit een poppenkamer! Toen dacht Wisbey aan een andere persoonlijkheid met autoriteit aan Rosie, zijn vrouw; Rosie met haar scherpe tong en snibbige manieren, Rosie die al tijd precies het omgekeerde wilde van wat hij voor stelde. Als hij op een vacantiedag naar Brlght wilde, gaf Rosie de voorkeur aan Southend, maar hij was er zeker van met d i t blad in de hand zou ze hem zelfs gedwee volgen naar Tlmboektoe! „Hoeveel kost het?" vroeg Wisbey, met Ingehouden adem. „Vijf shilling!" Een snelle gedachte flitste door Wisbey's geest. Hier deed zich al direct een gelegenheid voor om proef te nemen of het blad werkelijk de mystieke krachten bezat, waarvan de kooper zoo hoog opgaf! „Ik geef u drie en een half!" „Vijf shilling is de prijs, meneer. Het verwondert me dat u bij een aankoop, die van zooveel beteekenls is voor uw verdere leven, er nog aan denkt om een paar stuivers af te dingen!", antwoordde de handelaar ver ontwaardigd. De tooverspreuk! „Ik w i 1 dat u het me voor drie en een halve shil ling geeft. Probeer me niet tegen te spreken! Het moet en zal gebeuren zooals ik gezegd heb." Het gezicht van den handelaar was een studie waard. DdArop had hij niet gerekend. Maar wat kon hij doen? „Goed", zei hij langzaam, „het zal geschieden zooals u wenscht! Het was een onvergeeflijke domheid van me u de formule mee te deelen vóór de koop defi nitief was tot stand gekomen. Maar het Is nu niet an ders ik wensch u veel succes met het blad!" 'Met een, triomfantelijk lachje op het gezicht, verliet Wisbey den winkel. Hij scheen waarlijk het laatste half uur een paar centimeters gegroeid zijn hoofd hing niet meer omlaag, zooals anders In zijn zak had hij het blad van den Boom van de Beheerschers der menschen! Op zijn weg naar huls, liep Wisbey even aan bij het couranten-agentschap van Hinks op den hoek van de straat waar hij woonde. De agent had met de meeste stelligheid geweigerd om hem het ochtendblad thuis te laten bezorgen; Wisbey kon het best even kernen DOOR DE TRAM OVERREDEN. Doodelijk ongeluk op de Den Haag. Sportlaan te Donderdagmiddag wilde het 14-jarige meisje L. M. v. d. Z., wonende in de Pauwenlaan. op de fiets ge zeten, de rails oversteken van lijn 21 in dc Sport laan nabij de Tulpenboomstraat, juist toen een wa gen van dié lijn naderde. Het kind kwam te vallen en onder den tramwagen terecht. Het werd deerlijk verminkt opgenomen en door den Geneesk. Dienst vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. De directie der H. T. M. deelt mede, dat uit het voorloopig onderzoek van het ongeval gebleken is, dat den trambestuurder geen schuld treft. PLOTSELING IN DE DIEPTE VERDWENEN. De drenkeling gered maar nog niet bi] kennis. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur zwommen eeni ge jongelui in de Barneveldsche beek te Amersfoort, De 18-jarige P. G. B., wonend te Amsterdam, ver dween plotseling in de diepte. Op het hulpgeroep van de andere jongens, snelde de 17-jarige F. T. toe en slaagde er in den drenkeling op het droge te bren gen. De jongen was echter reeds buiten kennis. Op advies van een inmiddels gewaarschuwden militairen arts werd B. naar het militair hospitaal vervoerd. De jongen is nog niet bij kennis. VERDUISTERING VAN BIJNA 18000. Acht maanden gevangenisstraf geëisckt. Voor de Haarlemsche rechtbank stond terecht een boekhouder, wien ten laste was gelegd dat hij ten nadeele van zijn te Haarlem gevestigde firma een bedrag van f7765 ontvreemd had. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde en gaf toe dat het ver duisterde bedrag nog wel grooter zou zijn dan het ten laste gelegde. Hij had de verduistering gepleegd na zijn huwelijk, om op grooter voet te kunnen leven. Het O. M. eischte acht maanden gevangenisstraf. Uitspraak op 1 Juli. Eindelijk opgelost. Zooals men weet, is eenige jaren geleden, als hoofd der school te Andijk benoemd de heer J. H. v. d.'Vliet. Deze is maar kort In functie geweest, want hij vertoef de meer buiten, dan in de gemeente, wegens ziekte, zooals hij zeide, ofschoon hij door drie geneeskundi gen, die hem onderzochten, geschikt verklaard werd voor de vervulling zijner betrekking. Het is toen een heele lijdensgeschiedenis geworden. In de Enkhuïzer Courant is er heel wat over gezegd, de heer v. d. Vliet heeft er zelf ook over geschreven in meer dan één inge zonden stuk. Herhaaldelijk hebben B. en W. den heer v. d. Vliet gewaarschuwd om zijn functie waar te ne men, doch deze bleef maar weg. Tot ten slotte de Raad hem als hoofd der school ontsloeg, wat door Gedepu teerde Staten dezer provincie goedgekeurd werd. Hier tegen is de heer v. d. Vliet in hooger beroep gegaan bij de Kroon. En deze heeft thans dit beroep ongegrond verklaard, zoodat de gemeente Andijk dus in het gelijk is gesteld. Waarmede dus deze lijdensgeschiedenis een einde heeft genomen. Intusschen is de schoolgaande jeugd de dupe ervan geworden, volgens bovengenoemd blad, dat van harte hoopt, dat er voor het openbaar onderwijs, in de gemeente Andijk nu een periode van rust aanbreekt. halen op zijn weg naar kantoor, vond Hinks. De jonge man omklemde het blad en stapte den winkel binnen. Inplaats van een beleefd en timide „goeden middag" zooals van hem verwacht werd, riep hij onverschrok ken: „Zeg, hoe zit het nu met het Ochtendblad, hè?" „Wat had u willen weten over het ochtendblad?", Informeerde de heer Hinks laatdunkend. „Eén seconde aarzelde Wisbey. De groote, brutale kerel Imponeerde hem evenals vanouds, maar de ruige oppervlakte van het blad stuwde moed door zijn aderen. „Ik w i 1 dat u mij iederen ochtend de krant laat bezorgen! Probeer me niet tegen te spreken! Het moet en zal gebeuren zooals ik gezegd heb!" Hinks staarde den kleinen man onthutst aan. „Als hij geen geheel-onthouder was", mompelde hij tegen zijn vrouw, „zou ik zeggen..." „Verstaat u me niet?", schreeuwde Wisbey. „Dacht u dat ik doof ben?u schreeuwt l.eusoh hard genoeg!" Er kwamen meer klanten den winkel binnen. Hinks* handen bewogen zich zenuwachtig. Hij hoopte maar dat dat kleine ventje geen scène ging maken. „Uitstekend, meneer, uitstekend," antwoordde hij vele toontjes lager dan zooeven. „Het komt In orde; u kunt erop rekenen. Ik heb er een loopjongen bijgenomen en Maandagochtend zult u zonder mankeeren uw ochtend blad hebben!" Toen Wisbey vertrokken was, wendde de heer Hinks zich opnieuw tot zijn echtgenoote. „Het lijkt warempel wel of dat kereltje opeens een ander mensch geworden ls. Anders is hij zoo verlegen en nu... een mond van wat ben je me. En hij leek grooter, flinker. Ik twijfelde een oogenblik of hij het wel was." Inmiddels had Wisbey den tocht naar de echtelijke woning voortgezet. Hij twijfelde niet of er zou zich on middellijk een gelegenheid voordoen om de werking van het blad op Rosie te beproeven. Het zou zonder twij fel een krachttoer worden want bij Rosie vergeleken was de kwaadaardige, brutale Hinks een lam. Maar het blad had nu al twee keer getoond dat het hem niet in den steek liet en dat vervulde hem met hoop en moed. Toen hij zijn miniatuur voorstads-villa'tje binnenkwam, was Rosie In het slechte humeur dat hij verwacht had. „Je bent laat voor de thee", mopperde ze. „Je schijnt nooit op tijd te kunnen zijn en ik heb den thee boel al afgewasschen of beter gezegd Winnie heeft het gedaan. Ik ga boodschappen doen." Wéér sloten Wisbey's vingers zich om het wonder blad ln zijn zak. „Ik wil thee hebben," verklaarde hij kalm. „Dan moet je maar zien dat je een kopje krijgt, lieve jongen!", klonk het plagend. „Rosie. Ik w i 1 thee hebben. Probeer me niet teg?n te spreken. Het moet en zal gebeuren zooals ik gezegd heb." Ze lachte een hoogmoedig keellachje. „Ben je naar den schouwburg geweest?", sarde ze. „Zeker een stuk van Shakespeare gezien? Je stelt je tenminste aan of je Julius Caesar bent!" Even dreigde Wisbey den moed te verliezen, maar met Inspanning van al zijn geestkracht herhaalde hij de tooverformule. Rosie lachte wéér, maar nu was er geen hooghartige spot meer ln haar lach. Ze was zenuwachtigdat zag Arthur duidelijk, haar voeten schuifelden onrustig. En terwijl Wisbey naar de onzekere, half-geschrokken, half-verbaasde uitdrukking op haar gezicht keek, wist

Schager Courant | 1930 | | pagina 10