SchagerCourant Vierde Blad. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. HEERENBAAI Gemengd Nieuws. Vliegtuigongevallen. Van de buitenwereld afgesneden. Iets over het aantal bestanddeelen in mengvoeders. Zaterdag 21 Juni 1930. 73ste Jaargang. No. 8682 De algemeene vergadering van het bestuur van dit waterschap wordt a.s. Woensdag 25 Juni, des morgens 10 uur in het Gemeenlandshuis te Alkmaar gehouden. Van den aan de orde te stellen onderwerpen vermel den we, dat voorgesteld wordt om aan Mevr. de Wed. J. P. van Amstel, een uitkeering In eens te verleenen, gelijk aan 3/12 van de jaarwedde die haar echtgenoot als eecretaris van het Hoogheemraadschap genoot op het tijdstip van diens overlijden, en nu de verordening re gelende de jaarwedden der ambtenaren zoodanig te wij zigen, dat ook tot de hoofdambtenaren de regeling wordt uitgestrekt, waarbij aan de weduwen het salaris wordt uitgekeerd over 3 maanden na den dag van over lijden. Voor de aan de orde zijnde benoeming van een secre taris, luidt de voordracht: No. 1. J. W. Boersma, hoofdcommies ter secretarie en waarnemend secretaris van Noordhollands Noorderkwar tier te Alkmaar; No. 2. Mr. E. G. O. Onnen, referendaris ter provinciale griffie van Drenthe te Assen; No. 3. Mr. J. Belonje, advocaat en procureur te Alk maar. Naar aanleiding van een verzoek van den gewezen werkman A. Brouwer te Medemblik om zijn uitkeering van f 3 per week te willen bepalen op hetzelfde bedrag: dat aan de gewezen werklieden aan de Hondsbossche zeewering wordt uitgekeerd, stellen Dijkgraaf en Hoog heemraden voor de over 1930 aan A. Brouwer te Medem blik en K. Bruers en J. Doets te Warder, verleende uit keering van f 3 per week te verhoogen tot f 5 per week. Tengevolge van de dit jaar uitgevoerde verbetering van den weg op den Oostzanerdijk is deze weg gedurende ruim 5 maanden voor het verkeer gesloten geweest en hebben daardoor de wegen en de bruggen in de ge meente Oostzaan meerdere uitgaven aan onderhoud ge vorderd. Op gronden van billijkheid stellen D. en H. voor aan de gemeente Oostzaan een tegemoetkoming te ge ven van f 800 met welk bedrag het gemeentebestuur van Oostzaan instemt Aan de algemeene vergadering wordt voorts ter goed keuring aangeboden een wijziging van de reisverorde- ning, waarbij de vergoeding voor het gebruik van een niet door het Hoogheemraadschap beschikbaar gesteld rijwiel ten hoogste f 150 zal bedragen, terwijl de ge maakte verblijfkosten tot een minimum van respectieve lijk f 3, f 2.50 of f 2 voor rekening van het Hoogheem raadschap worden genomen, voor hen, die verhinderd zijn van 12 uren des middags tot 2 uur des namiddags of van 5 uur des namiddags tot 7 uur des namiddags de maaltijden te hunnen huize te gebruiken. Voor wegverbetering op den Katwouderdijk stellen D. en H. voor het recht van erfpacht van één are grond, met da zich daarop bevindende opstallen, woonhuis met bakkerij, aan te koopen voor f 3000. Voorgesteld wordt de dijksmagazijnen te Almeradorp en te Lambertschaag te verkoopen, doch die te Nieuwe- sluis, Aartswoud, Koppershorn en Medemblik, voor ber ging van materialen en als schaftlokaal in eigendom te behouden. Het magazijn met woonhuis, schuur en om liggend terrein te Almersdorp te verkoopen voor f 1500 aan het Ambacht van Westfriesland genaamd de Vier Noorderkoggen, onder beding echter dat binnen 3 jaar het magazijn met woonhuis en schuurzal zijn afgebroken en voor zoover noodig het perceel In aansluiting met den ter plaatse aanwezigen publieken weg voor openbaren weg te bestemmen en in stand te houden. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor te voldoen aan het verzoek van P. Sijm Jz. te Andijk om aan hem te verkoopen een perceel groot 5 aren en 75 centiare, voor f 2 per M2., dus totaal voor f 1150. Bedoeld per ceeltje is thans verhuurd als tuingrond voor f 8 per jaar, terwijl het zich niet laat aanzien dat het perceeltje be- noodigd zal zijn voor den publieken dienst van het Hoog heemraadschap. Wegenverbetering. Bij de begrooting voor 1930 werden de benoodigde gel den toegestaan om op den Noorderdijk van Drechter- land, van H.M. paal 36 tot H.M. paal 70, de onderbaan van den weg te verbreeden en dezen weg van een In- gewalste deklaag van steenslag te voorzien. Het lag in het voornemen van D. en H. In 1931 en 1932 den weg op den Noorder- en den Oosterdijk van Drechterland, gele gen tusschen Wervershoof en Enkhuizen, op die wijze af te werken en daartoe de verelschte bedragen aan te vragen. De gunstige uitkomst van den gewonen dienst 1929 opent echter de mogelijkheid de dit jaar uit te voe ren wegverbetering verder uit te strekken dan oorspron- kelyk werd geraamd. Door van het batig slot van dezen dienst f 26000 beschikbaar te stellen voor den gewonen dienst 1930, zal nog in 1930 de wegverbetering tot stand kunnen komen van H.M paal 70 tot H.M.paal 90. Hiertoe bestaat te meer aanleiding, omdat door het drukke auto verkeer de puinlaag op verschillende plaatsen reeds bo ven komt te liggen. Met afwijking van het aanvankelijk plan is, met ge bruikmaking van de aan D. en H. verleende machtiging het systeem van wegverbetering op den Noorderdijk ge wijzigd. In plaats van het aanbrengen van een Ingewalste deklaag van steenslag, afgedekt met een slijtlaag van spramex, is evenals op de wegen tusschen Koedijk en Schoorldam en dien te Onderdijk een deklaag van teer- steenslag aangebracht. De prijzen van de steenslag zijn sedert het opmaken der begrooting gestegen, terwijl een zeer voordeelige aanbieding werd ontvangen voor de levering van teer- steenslag, zoodat met een betrekkelijk geringe verhoo ging van kosten een wegdek van teersteenslag kon wor den aangebracht. Een dergelijk wegdek is zeer mooi en stroef, terwijl de kosten van onderhoud lager zijn dan die van een ingewalste deklaag van steenslag met spra- mex-afdekking. Bovendien is daaraan het voordeel ver bonden, dat het werk vlugger gereed kan komen. Het verdient daarom naar de meening van D. en H. aanbeveling ook het overige gedeelte van den voornoem den weg van een teeersteenslag-deklaag te voorzien. Voorts bleek de toestand van den weg tusschen La- geweg en Schellinkhout en van den weg tusschen de Zandbakken en Scharwoude uitermate geschikt om het wegdek te teren. De kosten hiervan zullen ongeveer f 2500 bedragen. Ook dit bedrag zou zonder bezwaar kunnen worden betaald uit het batig saldo van den ge wonen dienst 1929, zoodat het ons wenschelijk voorkomt, dat ook hiertoe wordt overgegaan. D. en H. stellen derhalve voor: le. op den Noorderdijk van Drechterland, van H.M. paal 70 tot H.M.paal 90, de onderbaan van den weg te verbreeden en den weg van een wegdek van teersteenslag te voorzien; 2e. het wegdek van den weg tusschen Lageweg en Sohellinkhout en van den weg tusschen de Zandbakken en Scharwoude te teren; 3e. ter bestrijding van de kosten van den onder le. en 2e. omschreven werken tot een bedrag van f 28500 te be schikken over het batig slot van den gewonen dienst 1929, ten behoeve van den gewonen dienst 1930. Voorgesteld wordt de begrooting dienst 1929 aan te vullen, den buitengewonen dienst met f 9860 en het aan hangsel met f 1400, en voorts tot het doen van af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 29240. De rekening, dienst 1929. Ter vaststelling wordt aangeboden de rekening over het dienstjaar 1929. De gewone dienst van 1929 sluit met een batig slot van f 110.946.72. Hiervan zal, wordt het desbetreffend voorstel aangenomen, f 26.000.worden bestemd voor de wegverbetering op den Noorderdijk van Drechterland en f 2.500.voor het teren van het wegdek tusschen LagewegSchellinkhout en tusschen de Zandbakken Scharwoude, zoodat nog beschikbaar blijft f 110.946.71 f 28.500 f 82.446.72. Bij de begrooting vbor 1929 was gerekend op het spra- mexen van het in 1929 te verbeteren weggedeelte van den Oostzanerzeedijk en 't bezaaien met graszaad van de bermen en taluds van dit gedeelte van het dijks- lichaam. Deze werkzaamheden, waarvan de kosten op f 11.100.zijn geraamd, zullen echter in 1930 worden uitgevoerd, omdat daarvoor in 1929 het seizoen te ver gevorderd was. Bovendien zal komen ten laste van den gewonen dienst 1930 de laatste termijn, ad f 459. van de kosten van aanschaffing van een electrlschen motor voor het gemaal van den Leijpolder, welke ter mijn nog niet betaalbaar kon worden gesteld. Het komt D. en H. daarom wenschelijk voor, dat ter bestrijding van bedoelde uitgaven f 11.559.van het batig saldo van den gewonen dienst 1929 wordt bestemd voor den gewonen dienst 1930. Voor den gewonen dienst 1931 blijft dan nog beschikbaar f 82.446.72 f 11.559.— f 70.887.72. A t Praat' me niet van pracht-Havanna's Met een bandje er om heen Een fijn pijpe DOUWE EGBERTS Is en blijft er nutn mer éénI 't Is een troost in 't mannenleven. 'tZet den man op z'n gemak. En hij voelt zich in de wolken Door die wolken van tabak.. Clinge Doornbos ECHTE FRIESCHE 20-50Ct. PER ONS verschaft U wolkat vtm genot. De buitengewone dienst 1929 levert een batig slot van f 11.944.72. Hieronder is begrepen een bedrag van f 11.699.65 wegens opbrengst van noodmaterialen. Ten gevolge van den storm van 25 November 1928 werden verschillende stormzeilen uitgeleend aan de directie der Zuiderzeewerken. De Zuiderzeewerken heeft het meerendeel dezer zeilen later overgenomen en voor de andere een vergoeding verleend wegens waardevermin dering en voor herstellingskosten. In totaal werd hier voor ontvangen f 4.827.60. Na het totstandkomen van den Wieringermeerdijk, waardoor de meeste noodmate rialen in de dijksmagazijnen bewesten Medemblik buiten gebruik konden worden gesteld, bleek genoemde directie bereid een gedeelte daarvan over te nemen. Voor een bedrag van f 6.872.05 is toen door haar aangekocht. Indertijd zijn de kosten van aankoop van de noodmate rialen, welke van de vroegere onderhoudsplichtigen werden overgenomen, bestreden uit een geldleenlng. Het komt D. en H. voor, dat de thans van de Zuiderzee werken ontvangen gelden dienen te worden aangewend tot extraraflosslng van bedoelde geldleening. De lee- ningsvoorwaarden staan dit toe, mits hiervan te voren tijdig wordt kennis gegeven. Een z.g. boetebeding is in de voorwaarden niet opgenomen. Een rechtsgeding. Tenslotte stellen Dijkgraaf en Hoogheemraden voor, om zich in rechten te verweren tegen een door den polder Oostzaan tegen het Hoogheemraadschap inge stelde gerechtelijke actie tot het vergoeden van de schade door den polder, geleden tengevolge van de uit gevoerde wegverbetering op den Oostzaner-zeedijk. In het betrekkelijke waterschapsblad deelen D. en H. het volgende mede: In 1928 werd de weg op den Oostzanerzeedijk over een lengte van ongeveer 2 K M. verbreed en van een nieuw wegdek voorzien. De dijk werd daartoe pl.m. 0.80 M. afgegraven, terwij! enkele bochten uit den dijk en den weg werden genomen. In 1929 werd deze verbetering voortgezet tot het tuindorp Oostzaan, terwijl een afrit werd gemaakt ln aansluiting met de wegen in gemeld tuindorp. Door de afgraving van den dijk en de ver breeding van den weg, alsmede door den aanleg van den afrit, werd de oppervlakte van de grasbermen ver kleind. Het Bestuur van den polder Oostzaan voelde zich daardoor benadeeld en vroeg ons College om rchade- vergoeding. Wij beschikten hierop afwijzend, omdat wij van oordeel waren, dat uit hoofde van den publieken last van dijk en weg. welke ligt op de perceelen, waar op de wegverbetering Is uitgevoerd, de eigenaar ver plicht is de door ons uitgevoerde werken te gedoogen, zonder aanspraak te kunnen maken op schadeloosstel ling. Wij werden in deze meening gerugsteund door een aan ons uitgebracht advies van professor Mr. F. G. Scheltema. De polder Oostzaan heeft thans tegen het Hoog heemraadschap een gerechtelijke actie ingesteld tot be taling van schadevergoeding. Overeenkomstig het door ons Ingewonnen rechtskun dig advies van Mr. C. H. Bosman te Alkmaar, stellen wij U voor U tegen de ingestelde actie in rechten te verweren. Een Fransch militair vliegtuig neerge stort. Twee onderofficieren gedood. Het N.T.A. meldt uit Vcntimiglia: Een Fransch militair vliegtuig, dat van het vlieg veld St. Raphacl kwam, is Woensdagmiddag nabij Ventimiglia op Italiaansch grondgebied neergestort. Twee onderofficieren kwamen om het leven, terwijl de twee andere inzittenden licht gewond werden. De beide overlevenden verklaarden, dat zij wegens een motordefect over do grens waren gevlogen om een geschikte landingsplaats te vinden. Volgens een be richt van Stefani zouden echter twee Fransche ma chines de grens overgevlogen zijn, terwijl één er van bij den terugkeer naar Frankrijk moest landen. Ook in Polen twee militaire vliegtuigen neergestort in den tijd van vijf minuten. Twee dooden, twee zaar gewonden. V.D. verneemt uit Warschau: Op het militaire vliegveld bij Demblin zijn gisteren twee ernstige vliegongelukken gebeurd. Tengevolge van het weigeren der motoren en van de stuurinrich ting stortten in een tijdsverloop van vijf minuten twee vliegtuigen na elkaar naar beneden. Dc heide militaire vliegtuigen waren elk bemand met twee man, en waren juist opgestegen voor het maken van een oefentocht. De beide inzittenden van het eene toe stel waren op slag dood, terwijl de beide inzittenden van het andere toestel zwaar gewond werden opge nomen. Dc twee vliegtuigen waren van Fransch fa brikaat. Troep geïsoleerde kolonisten in Canada gered. Nadat verscheidene reeds den hongerdood waren gestorven. In het gebied van Poace River in Canada was een. troep van 120 personen, welke enkele weken geleden uit Edmonton vertrokken was, om een woudkolonie te stichten tengevolge van een wolkbrepk van de bui tenwereld afgesneden geraakt, zonder dat men hier van elders kennis droeg. De ongelukkigen hebben groote ontberingen moeten doorstaan, zoodat verscheidene personen zelfs den hongerdood gestorven zijn. Eindelijk is het enkelen leden van de kolonie ge hikt, een naburige gemeente te bereiken, waarop vliegtuigen terstond hulp hebben gebracht. WEER EEN CHINEESCH MUNITIE DEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. 24 dooden. In de stad Sisjoei Sien in de nabijheid van den spoorweg TientsinPoekau is een munitie-depot in de lucht gevlogen. De geheele wacht, bestaande uit een officier en 23 manschappen, werd gedood. BING. Ring is dood. Hij was een hond, die in den wereld oorlog groote diensten had bewezen aan dc Engcl- sohe troepen, door alarm te maken, toen er een gif gas-massa in aantocht was. Dat was de redding van een geheele compagnie. Zelf had Bing de noodlottige gevolgen van het gas ondergaan; het heest heeft in zijn laatste maanden veel pijn en benauwdheid ge had. Men heeft hem met chloroform uit zijn lijden geholpen. Ring had een pensioen en een oorlogs decoratie. Hij is met militaire eer begraven. DE SCHEEVE TOREN VAN PISA. Een onderzoek. De commissie, die drie jaar geleden is benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den beroemden schee ven toren van Pisa, heeft haar rapport bij den minister van onderwijs ingediend. Het rapport stelt vast, dat, hoewel er geen dringend gevaar dreigt, het noodzakelijk is, dat zoowel de fundamenten van het bouwwerk als de omringendo bodem door een ccmcntecrings-proces worden ver sterkt. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ Er is een tijd geweest, dat de koeien, die men voor melkproductie hield, veel te eenzijdig werden ge voerd. Die tijd ligt ver achter ons. Ken zeer spora disch zal men misschien nog een koebedrijf aantref fen, waar men zich vasthoudt aan het voeren van één soort krachtvoer. Laboratorium-onderzoek heeft n.1. aangetoond, dat eiwitten uit een groot aantal bouwsteentjes zijn samen ge stel den wil men de meest volstrekte zekerheid verkrijgen dat de dieren volle dige eiwitten kunnen vormen, dan is het zaak om aan de dieren stoffen te verschaffen, waarin al de bouwsteentjes voorkomen die samen een einwit-he- standdeel vormen. Toen de praktijk deze vinding bij dieren ging toepassen, bleek alras dat dit een heele verbetering bracht in de productie en in den gezond heidstoestand der dieren, zoodat het voederen van rpengvoeders en gemengd#» koekon al meer en meer ingang vond ten voordeele van den veehouder. Eigenaardig is het dat als eenmaal een idéé is ge propageerd, hetwelk in de praktijk goed bevalt, dat zoo iets zoo gauw wordt overdreven. Wie tegenwoor dig uit het hoofd kent het aantal voedermiddelen, dat men in Amerika bijv. gebruikt om een zoogenaamd volledig rantsoen samen te stellen, is een heele Piet, en de aandachtige beschouwer van zoon zeer sa mengesteld rantsoen zal zich hebben afgevraagd: Op welke gronden maakt men zoo n rantsoen nu zoo veel zijdig. Zijn daarvoor ook al laboratorium- en praktijk proeven genomen. Voor zoover ik weet is dit niet gè- bcurd, ten minste in de officieele landbouwliteratuur wordt hiervan heel weinig vertelt, 't Is alleen mis schien een gevolg van bovenstaande vinding: als drie voedermiddelen beter zijn dan een, zullen tien en meer voedenniddelen samengesteld tot een mengvoer of een gegmengde koek wel beter zijn dan een voe der dat maar uit drie grondstoffen is opgebouwd. In hoeverre het samenstellen van een zeer gemengd voer iA vloed heeft op de productie is voor zoover ik weet nog niet in ons land onderzocht. Vooral in Duischland en Denemarken, maar ook in Engeland en Amerika heeft men zich met dit mengvoedervraag- stuk bezig gehouden. Tot nu toe stond men zooals hierboven al is naar voren gebracht, op het standpunt dat het aantal ver schillende bestanddeelen in een mengvoeder van zeer groote beteekenis was. Hoe grooter het aantal ver schillende goede voederstoffen was, waaruit een mengvoeder was opgebouwd, des te beter was ook dit mengvoeder. Toch is dit niet altijd waar. Maar al te dikwijls komt het voor, dat men terwille van den naam 1 of enkele procenten meer van een be? paalde stof in het mengvoeder doet; het spreekt van zelf, dat zulk een stof dan maar weinig verande ring in het effect van het voeder zal kunnen veroor zaken. Om een goed mengvoeder samen te stellen, is het een eerste eisch, dat men „voldoende" van alle bestanddeelen, die men wil gebruiken, erin verwerkt en men dus zeker is, dat dc betreffende stof ook wer kelijk invloed uitoefenen op het biologisch effect. Heeft men dit goed voor elkaar, dan rijst de vraag of het wel noodig is,.zoo'n groot aantal grondstoffen in een mengsel te verwerken; het meerendeel der meng voeders bestaat soms uit zooveel grondstoffen, dat zelfs een deskundige moeilijk kan uitmaken uit welke stoffen een of ander mengsel is samengesteld. Is dat geen overdrijving of is dit bepaald noodzakelijk? Zie daar een vraag die men in Duitschland en Engeland heeft trachten op te lossen. In die landen heeft men dienaangaande proeven genomen, waaraan nog zeer weinig publiciteit is gegeven: maar die toch wel ver meldenswaard zijn. Vooraf ga deze opmerking. De proeven zijn natuurlijk zeer moeilijk te nemen en het is goed denkbaar, dat in een of andere richting fouten zijn gemaakt, waardoor de betrouwbaarheid niet voor 100 kan worden gegarandeerd. Daarbij beschikt men ook nog over te weinig materiaal. En kele proeven zeegen nog zoo weinig in een zoo be langrijke zaak. F.n wil men eenige positieve conclu sies kunnen trekken, dan zal het gewenscht wezen om over meerdere gegevens te beschikken. Het eerste onderzoek dat ik met mijn geachte le zers wil bespreken is van Richardsen. Deze onder zoeker vergeleek de werking van een twee-, vier- en zevendeelig krachtvoeder op de melkproductie en het melkvetpercentage bij runderen. De resultaten van dit onderzoek zijn in onderstaande tabel weer gegeven: Melk. vet le periode. Tweedeelig mengsel 15.30 K.G. 3.01 Ze periode. Vierdeelig mengsel 11,00 K.G. 3,18% 3e periode. Tweedeelig mengsel 13,76 K.G. 3,00 4e periode. Zevendeelig mengsel 13,02 K.G. 3.05 5e periode. Tweedeelig mengsel 13,63 K.G. 3,02 De achteruitgang der melkgift van 15.30 K.G. ge durende de le periode tot 13.65 K.G. gedurende de laatste periode zal wel aan het voortschrijden der lactatieperiode toegeschreven moeten worden; in de vierde periode valt evenwel wel een kleine stijging van de melkproductie waar te nemen. Een beter overzicht van den invloed der mengsels op de hoeveelheid melk en de samenstelling krijgen wij, wanneer wij de opbrengsten der tweede en vier de periode uitdrukken resp. in de gemiddelde op brengsten van de eerste en derde en de derde en vijfde periode. Doen wij dit, dan blijkt duidelijk, dat de melkproductie bij het vierdeelig krachtvoe- dermehgsel lager, bij het zevendeelig krachtvoeder- mengsel iets hooger is, dan bij het tweedeelig voeder- mengsel. In beide gevallen was echter het vetgehalte iets gunstiger bij het meerdeelig mengsel. Van beteekenis zijn deze verschillen echter niet en Richardson besluit, dat hoe voornaam de biolo gische werking der eiwitstoffen ook is, men andere factoren die op de voeding van invloed zijn, niet mag verwaarloozen. Ken tweede onderzoek, dat wij hier willen bespre ken, is van Prof. llanssen vnn de Landbouwhooge- school te Berlijn. Op het bekende bedrijf „Koppehof", behoorende bij de Landbouwhoogeschool, voerde deze onderzoeker zijn proeven uit, waarbij hij een drie-, vijf-, zeven en negendeelig mengsel vergeleek ten opzichte van de werking op de melkproductie. Hij verdeelde hiertoe de £roef in zeven perioden, ieder van 14 dagen. Ge durende de geheele proef was het grondvoeder voor alle dieren gelijk. De verschillen die Hnnssen bij het nagaan der melkproductie en de samenstelling der melk vond, bij een vergelijking van het driedeelige met het vijfdeelige, zevendeelige en negendeelig» krachtvoedermengsel waren zoo gering, dat hij meent te moger." besluiten, dat hier niet van pen verschil ge sproken kan worden en het nuttig effect t.o.z. van de melkproductie bij de door hem gebruikte driedeelige mengsels niet onderdeed voor de meer samengestelde mengsels. liet derde onderzoek dat wij hier wilden noemen, is van H. J. Sanders en gepubliceerd ir.' de Journal of Ministry of Agriculture van 1929. In het onderzoek geeft schrijver een overzicht van 2252 controle-be richten betreffende het gebruik van voedermcngsels. Aantal verschillende Aantal Gemiddelde voederstoffen ir; bedrijven waar dag melk- igsel dit werd productie gevoederd per koe in K.G. 2 4 8.4 3 65 8,6 4 205 9.1 5 397 9,5 6 529 10.0 7 433 10.3 8 283 10.9 9 189 10,8 10 86 10,6 11 39 11,1 12 11 11,6 13 10 11,0 14 1 14.1 Zooals uit dit overzicht blijkt, is het aantal bedrij ven waar minder dan 4 bestanddeelen in het meng sel voorkomen gering, evenals ook dit waar méér dan 10 voederstoffen gegeven worden. Het gemiddel de ligt hier tusschen 6 en 7. Toch vertoont de tabel een stijgende melkproductie, welke parallel loopt met het aantal bestanddeelen in het rantsoen. De onderzoeker meent, dat hier de oorzaak echter meer gezocht moet worden bij de fokkers zelf, daar juist de betere fokkers ook rantsoenen geven uit meerdere grondstoffen samengesteld. Daarom besloot onderzpeker een onderzoek in te stellen hoe het ge steld was met de melkproductie op bepaalde bedrij ven, wanneer het aantal stoffen, waaruit het rant soen was samengesteld, ten opzichte van het afge- loopen jaar vergroot of verkleind werd. Het gelukte onderzoeker echter r.iet hier eenig verband aan te tooncn tusschen de melkproductie en het aantal voedermiddelen in het rantsoen gebruikt. Volgens meening van dezen onderzoeker zijn we tenschappelijke onderzoekingen noodig om dit de finitief uit te maken. De vraag voor or.s is. wat leeren ons deze onder zoekingen? Naar onze meening zijn, zooals Sanders zegt, nadere onderzoekingen gewenscht. Het oordeel van Hnnssen is wel wat te voorbarig, zijn conclusie is te algemeen, daar noch uit zijn onderzoek, r.och uit 't onderzoek van Richardsen absoluut is komen vast te staan, dat een twee- of driedeelig mengsel een even groot effect heeft als een meerdeelig mengsel. De eenige conclusie die naar onze meening uit genoemde onderzoekingen zou kunnen worden getrokken, is wel: dat het nuttig effect van een twee de of driedeelig mengsel voor de melkproductie somtijds gelijk kan zijn aan dat van een meerdee lig mengsel. Of dit altijd zoo is, moet nog afdoend bwezen worden, daar het naar onze meening niet uit gesloten is, dat door het anders combineerer: der en kelvoudige stoffen, het nuttig effect van zulk een mengsel verhoogd kan worden. Bovenstaande uitslagen van de gehouden proefne mingen troffen wij aan in „Schakels" en wij achten ze belangrijk genoeg om er iets over te schrijven voor de lezers der Schager Courant. S. V.

Schager Courant | 1930 | | pagina 13