Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Aardappelrooien De Streek. Arbeidsbemiddeling land- en tuinbonw. Mond- en klauwzeer. Binnenlandsch Nieuws. Mijnhardt's Zenuwtabletten Wolkbreuk boven Arnhem. Uit onze Omgeving. NIEUWE NIEDORP ANNA PAULOWNA WINKEL Boerderij. Slechte prtfzen. In de Streek is thans het aardappelrooien in vollen gang. Aan de veiling van „De Tuinbouw" te Grootebroek Bovenkarspel werden de laatste week reeds 91.000 balen aangevoerd. Er is haast bij het werk omdat ook de tul pen uit den grond moeten, welke cultuur hier de laaste jaren een factor van groote beteekenis is geworden. De geldelijke uitkomsten van de aardappelen is al even treurig, zoo niet sleohter, dan het vorige jaar. Ofschoon het gewas een overvloedige oogst beloofde, valt die thans door de droogte sterk tegen. Van de hevige regens, die de vorige week op vele plaatsen in ons land gevallen zijn, is hier geen druppel neergekomen. De prijs van de aardappelen is thans reeds gedaald tot f 2.50 voor de groote en slechts 60 cents voor de kleine maat. Door de massa-uitvoer van België en Italië naar Duitschland zijn onze aardappelen, die wat sorteering en kwaliteit betreft, onverbeterlijk zijn, haast niet te plaatsen. Ook bloemkool is zoo goed als waardeloos en gaat weg voor een paar gulden per 100 st Bij den rijksdienst van werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling bestaan, naar men meldt, plannen om te geraken tot een betere arbeidsbemiddeling ten plattelande, speciaal voor land- en tuinbouwbedrijven. Voor dat doel is de medewerking ingeroepen van de centrale landbouwmaatschappijen, alsmede van haar provinciale en districtsafdeelingen, en zijn besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers der landarbeiders bonden. Ook door betere organisatie van het instituut arbeidsbemiddeling ten plattelande wordt verwacht, dat ln de toekomst werkgevers en werknemers uit de agra rische bedrijven meer gebruik zullen maken van de or ganen der arbeidsbemiddeling. k Vragen van het Kamerlid Boon over het middel van en heer Van den Berg. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister Inlichtingen verstrekken omtrent de werking van het middel Mataflo bij vee lijende aan of besmet met het virus van mond- en klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje onder wetenschap pelijk toezicht is toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan beried met het ook op de groote belangen der Nederlandsche veehouders on middellijk daaromtrent inlichtingen te doen inwinnen en enkele onbevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen? 3. Mochten de inlichtingen uit Spanje hoopgevend zijn ten opzichte van genezing of onvatbaarmaking van door mond- en klauwzeer aangetast vee, wil de minister als dan bevorderen, dat ten spoedigste in Nederland proe ven worden genomen, waar het vraagstuk weer urgenter is geworden, doordien in de onmiddellijke omgeving van 's Gravenhage een ernstige mond- en klauwzeer-epide mie heerschende is? 4. Is de minister niet van meening, dat niets onbe proefd moet worden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehouders honderdduizenen guldens schade berokkent, zoo deugdelijk mogelijk te bestrijden? Vervoerverboden. De minister van binnenl. zaken en landbouw heeft ingetrokken zijn beschikkingen van 26 Mei en van 3 Juni j.1. waarbij met Ingang van morgen het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd verboden naar kringen, omvattende resp. Lim burg, Zeeland. Verboden is echter het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar een kring, omvattende Limburg, het gedeelte van Noord-Brabant, ten Noorden begrensd door het Hollandsch diep, den Amer, de Bergsche Maas en de Maas; Zeeland, zoomede het gedeelte van Gelderland, ten Noorden begrensd door de Waal, van de sluis bij het oud fort St. An- drles tot waar deze rivier aan de Duitsche grens bin nenkomt Onder dit verbod is niet begrepen: de doorvoer van herkauwende dieren en varkens in gesloten, verzegel de spoorwegwagens, alsmede in andere openbare mid delen van vervoer (per schip of per tram) mits dan de de doorvoer geschiede onder politietoezicht of in verze gelde tramwagens op kosten van belanghebbenden; evenmin de invoer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren van de lossing on der politietoezicht worden gesteld en binnen twee maal 24 uur na aankomst ter plaatse van bestemming wor den geslacht, een en ander eveneens op kosten van be langhebbenden. Bepaald is, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van laatstgenoemd verbod noodzakelijk maken, zooda nige afwijking kan worden toegestaan door den betrok ken commissaris der koningin onder de door den be trokken inspecteur van den veeartsenijkundigen dien3t aan te geven voorwaarden. In Mei 1567 gevallen van mond- en klauw zeer. Staatscrt no. 115 bevat de staat van gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland geconstateerd gedurende de maand Mei 1930. Aangegeven werden 1567 gevallen van mond- en klauwzeer, waarvan er 969 in de provincie Zuid-Hol- land, 278 in Noord-Holland en 241 in Urecht. In de ge meente Stompwijk kwamen alleen 73 gevallen voor, Weesperkarspel 67, Ouder-Amstel 56, Mijdrecht 41, Ha- zerswoude 40, Schipluiden 38. Zoeterwoude 37, Woubrug- ge 32 en Nieuwerkerk a.d. IJssel 30. Voorts bedroeg het aantal gevallen van schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 40 alleen in de pro vincie Drente en dat van rotkreupel bij schapen waarvan er 49 in Noord-Holland en 21 in Friesland. KINDERVERLAMMING. Te Alkmaar zijn twee gevallen van kinderverlam ming vastgesteld, bij een 19-jarige gehuwde vrouw cn een kind van elf maanden. Beide patiënten zijn in een ziekenhuis opgenomen. STROOPERSDRAMA. Bi] de vlocht door eigen geweer getroffen. Donderdagmorgen in de vroegte bevond zich zekere E. H., een bewoner van den Molendijk te Deventer, op de z.g. Zandveert met een geweer om te stroo pen. Politiemannen die hem ontdekten, zetten hem na. Bij zijn vlucht ging het geweer eensklaps af, ten gevolge waarvan dc man in de hartstreek werd ge troffen. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis overgebracht Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent Bij Apoth. en Drogisten. Nou heb ik jandorie m'n potje vestibule laten staan Veel schade aangericht door de geweldige hoeveelheid regen en de hagelsteenen. Tusschen half zes en zes uur Donderdagavond barstten boven Arnhem hevige stortbuien los, die gepaard gingen met eenig onweer dat evenwel niet veel te beteekenen had. Destemeer hebben de slagregens, die vergezeld gingen van hagel, heel wat overlast aangebracht In de lagere gedeelten van de oude stad werden de straten in beken veranderd en liepen talrijke kelders onder. Dit was ook "het geval op den Velperweg, waar de tram stagnatie ondervond door het van de sterk hellende zijstraten af- stroomende en veel zand meevoerende water, dat de tramrails verstopte. Op verschillende plaatsen konden de riolen het hemelwater niet voldoende opnemen en sloegen de riooldeksels los, waardoor de inhoud van de riolen over de straat vloeide. Dit was ook het geval in Oost-Arnhem bij de Geitenkamp waar de pas aangeleg de vfjver van den centralen schooltuin overvuld werd met rioolwater. Op sommige plaatsen in de stad lag op de trottoirs een dikke laag hagel. Het eigenaardige is dat men in West-Arnhem nauwelijks iets van regen bespeurde, terwijl het in Oosterbeek in het geheel niet geregend heeft. De buien, die kort na elkaar volgden, bleven geheel boven de oude stad en het oostelijk- en noordelijk ge deelte Te Velp brandde tengevolge van het inslaan van den bliksem de boerderij de „Oude Jan" gedeeltelijk af. De schade wordt hier door verzekering gedekt. Van de heuvels achter het Invalidehuis Bronbeek en benoorden het dal van den Paaschberg heeft het water zioh zoo met groote snelheid en kracht een weg naar be neden gebaand, dat ter plaatse groote schade werd aan gericht. Van twee zijden voornamelijk, oostelijk en noor delijk, heeft het water zich, tot breede stroomen ver- eenigd, een doortocht gebaand, met het gevolg dat fn den middenweg (Geitenkamp) in den Roosendaalscheweg en in de Bronbeeklaan groote gaten zijn geslagen. De nieuw aangelegde schooltuintjes, de speelterreinen en een bloemkweekerij in het Paaschbergdal werden hier door overstroomd, daar de riolen en de beek door dat dal het water bij lange na niet konden verwerken. Te Rh eden een man gedood. door den bliksem Uren, nadat er een einde was gekomen aan den hevigon regenval, stroomde het water nog steeds van de hooger gelegen deelen der stad naar de lager lig gende v/ijken, met het gevolg, dat de straten in de bin nenstad nog geruimen tijd onder water bleven. De ri olen konden den geweldigen toevloed van water niet verzwelgen, met het gevolg, dat tallooze kelders onder liepen. De tramrails, zoowel van de lijn Velp—Oosterbeek als in de buurt van het Geitenkamp, stonden diep onder water en toen dit eindelijk eenigszins weggezakt of weggespoeld was, bleken zij onder de modder te liggen Met man en macht is men bezig de rails schoon te maken. Op den Velperweg nabij de Huygenslaan, een der laagste gedeelten van Oostelijk Arnhem, staat op het oogenblik van afzending van dit bericht nog een enor me watermassa. Zeer veel is er te Arnhem, maar ook te Velp in de tuinen en aan de te velde staande ge wassen vernield, terwijl bovendien tallooze broeikassen werden verwost Te Rheden werd de 35-jarige W. B. in het achterhuis van zijn woning door het hemelvuur getroffen en gedood De Rozendaalsche Watermolen, die ln een dal is ge legen, stond voor een groot deel onder water, tenge volge waarvan het meubilair tendeele naar bulten dreef. Op de tennisbanen van Klarenbeek, waar de opon ten niswedstrijden een aanvang hadden genomen, moest het spel eensklaps worden gestaakt, daar ook hier het water spoedig een hoogte van wel een halven Meter had bereikt. UIT HET RAAM GEVALLEN. Ongeluk dat goed afliep. Woensdagavond is het 4-jarig dochtertje van R. in de Hannenkokslaan te Delft uit het vensten der bo venverdieping gevallen. De overbuur van D. bood de eerste hulp. De arme kleine bloedde hevig uit mond cn neus. Spoedig was de technische dienst der po litie ter plaatse, alsmede geneeskundige hulp. Oogenschijnlijk is het ongeluk tamelijk goed afgeloo- pen. Ziekenhuisverpleging. Woensdagavond j.1. had de tweede algemeene leden vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging on der leiding van den heer A. Visser. Na de welkorastuitspraak constateerde de Voorzitter het feit, dat in haar kortstondig bestaan nog, de vereeni ging reeds op het bezit van ruime reserve kon bogen; en aldus een belang in de dorpssamenleving was gewor den, groot genoeg, om, uit belangstellingsoogpunt eene grootere opkomst ter vergadering te hebben mogen ver wachten. Na voorlezing der notulen, die goedkeuring konden verwerven, bracht de secretaris-penningmeester een jaar verslag uit, waaruit de bloei, als door Voorzitter in zijn openingsrede bedoeld, zoo becijferd duidelijk sprak, dat het van waarde geacht kan worden, om een en ander ook onder de aandacht van nog niet aangeslotenen ir de gemeente gebracht te zien. Opgericht den 5den Juli 1927, aldus vertelt dit jaar verslag, werden reeds in dat zelfde jaar 324 hoofden of hoofden van gezinnen vertegenwoordigende 741 beta lende en 286, als beneden 16 jaren, van betaling vrijge stelde leden, ingeschreven. In de daaropvolgende jaren '28 en '29 had eene dusdanige toename plaats, dat, begin 1930 de vereeniging kon wijzen op: ingeschreven 359 hoofden, met 821 betalende 265 van betaling vrijgeste* de leden. Ook ter zake ultkêeringen van Hg- of vorpleegkosten voor ziekenhuispatiënten kwam het nut der vereeniging reeds spoedig naar voren. Werd in het korte jaar van oprichting aan 4 patiënten voor 60 verpleegdagen f 180 uitgekeerd, voor '28 gelden reeds de getallen: 13 pa tiënten met 278 verpleegdagen tot eene uitkeering van f 834; terwijl over '29 aan 17 patiënten met een totaal van 334 verpleegdagen f 960 werd dienctbaar gemaakt Nog zij hieraan toegevoegd, dat. Ingevolge de ernst der ziekte noodzakelijk geacht speciaal autovervoer naar en van het ziekenhuis, de vereeniging de verpleegden ten bate tot 1 Januari 1930 f 221 aan kosten van vervoer toewees. De door leden op tijd verantwoorde contributiegelden stelden de administratie ln staat, naast de uitkeering van gemelde bedragen, kosten van beheer, administratie etc. aan het eind van boekjaar 1929 nog een bedrag van f 1056.09 aan reserve te kunnen deponeeren. De vereeniging opgericht met het doel, haar leden de eventueel te betalen lig- of verpleegkosten aan het zie kenhuis zoo gemakkelijk en dragelijk mogelijk te maken, vond het mede gewenscht zoo niet noodzakelijk, ook voor bestrijding van operatiekosten eene gelijke gele genheid te scheppen, als gevolg, waarvan zij reeds in het tweede jaar van haar bestaan daaraan verbond de afdeeling: bestrijding van operatiekosten, in het regle ment als afdeeling IL Ook ten deze zake toonde men, hoewel minder vlug loopend, als bij afdeeling I, de bestaansnuttlgheid der opzet, toch wel spreekt uit het feit, dat primo Januari 1930 voor deze afdeeling stonden ingeschreven: 158 hoof den met 354 betalende en 88 vrije leden, waarvoor reeds in het eerste boekjaar ten bate van 3 patiënten eene uit keering van f 131 plaats vindt De contributie dezre afdeeling naar gelijke bijdrage en gelijke condities geregeld, als bij afdeeling I, deden mede ln korten tijd eene reserve ontstaan, en wel zoo, dat op einde 1929 f 459.35 vastgelegd kon worden en de vereeniging over de beide afdeelingen in totaal op einde 1929 alzoo eene som van f 1515.44 reserveerde. Blijkbaar was het de vergadering een voldoening, ge tuige het applaus, van een dergelijk gunstig jaarverslag kennis te kunnen nemen. Enkele verkiezingen volgden thans, met het resultaat dat de aftredende bestuursleden, de heeren A. Visser, P. Haringhulzen en J. Keuken werden hekozen; dat voor den heer D. Pool, als niet herkiesbaar voor con trole-commissielid, inplaats werd aangewezen de heer D. Rempt Az., en dat als plaatsvervangend lid der con trole-commissie bij acclamatie werd aangewezen de heer H. Wilbrink. Allen aanvaardden de benoeming. Het verslag van de commissie voor het nazien der rekening, sloot zich in hoofdzaak aan bij het jaarver slag en stelde voor de rekening over het afgeloopen boekjaar goed te keuren, den penningmeester tot zoo ver ontslagen te achten van zijn richtig beheer, met dank voor de verstrekt gegevens en toelichtingen. Uitvoerige hesprekingen volgden nog over de door de Controle-commissie gedane voorstellen, welke bespro kingen leidden tot de volgende resultaten: 1. Handhaving van het reglement, zooveel mogelijk. 2 Meerderjarig geworden en zich elders gevestigd hebbende leden als lid afvoeren. 3. Grensgevallen naar omstandigheden door het Bestuur te laten beslissen. 4. Observatiekosten niet, operatiekosten w e 1 voor re kening der Vereeniging te nemen. 4. Contributiegelden zoo mogelijk vóór het begin van elk kwartaal te doen innen. 6. Salaris van den secretaris-penningmeester met f 50, van den bode met f 20 te verhoogen, terwijl den laatste bovendien 25 ets. per nieuw betalend lid zal worden toegekend. Na bespreking van nog enkele punten, uit de rond vraag voortgekomen, welke punten intusschen meer wensehen als wijzigingen beoogden, verklaarde de voor zitter met oprechten dank voor de uitvoerige maar te gelijk zakelijke besprekingen de vergadering, die hij naar volle overtuiging gewijd achtte aan een hoogst nuttige Instelling voor Niedorps samenleving, voor gesloten. Het a.s. Concours-Hippiqne. Dat de liefde voor de paardensport in Anna Pau lowna nog lang niet verloren is gegaan, blijkt wel uit het feit, dat het ijverige Bestuur der Landelijke Rijvereeniging besloten heeft 22 Juni een groot Con- cours-IIippique en Springconcours uit te schrijven. En als men dan de aanplakbiljetten eens nagaat, dan belooft dit zeer zeker een goed gevulde dag en dat niet alleen, maar ook een schitterend ruitersport- feest te worden. Vijf Rijvereenigingen zullen hun medewerking aan dit concours verleencn. Waaron der de zeer bekende vereenigingen „lleiloo en Om streken" met dames- en heerenafdeeling. De Rijver eeniging „West-Friesland", een goede bekende uit onze" omgeving, waar wij allen al eens meer hebben kennis gemaakt, daar deze vereeniging door haar groote propaganda verschillende clubs heeft helpen oprichten,, o.a. „Bucephalus" van Barsingerhorn en de vereeniging „Anna Paulowna". Voeg hierbij de Rijvereeniging „Beijaart". Purmerend, dan kan men nagaan dat er dien middag op gebied van ruiter sport heel wat valt te genieten. Jammer is het. dat „Texel" met zijn vereeniging niet zal verschijnen. Daarentegen zullen twee bekende ruiters uit Haar lemmermeer aan 't Springconcours deelnemen. Ook zijn de nummers aangespannen paarden goed be zet, en zijn wij nieuwsgierig welke paarden wij zul len zien. Het was een goede gedachte, juist die paar den te laten deelnemen die nog nooit eerder prijzen hebben gewonnen. Hierdoor toch wordt de gelegen heid opengesteld voor onze landelijke ruiters om ook in die klasse mede te dingen. Diegene die den belangrijker, wedstrijd tusschen de verschillende achttallen wil volgen, waarbij de zilveren wisselbeker zal worden verreden, zal vroeg uit de veeren moeten, daar die 's morgens tien uur al aanvangt. Do gezelligheid zal worden verhoogd door de medewerking van de muziekvereeniging „Concordia" van Breezand. Wij wenscher; voor Anna Paulowna dien dag schitterend weer en een veld zwart van menschen, dat die plaats in de toe komst zal kunnen genoemd worden het „Hoofddorp" van 't Noorden. Op Donderdag 19 Juni werd alhier het congres van den Coöperatieven Vrouwenbond gehouden. Waar deze jaarvergaderingen gewoonlijk worden ge houden in een der grootere plaatsen, waar uit den aard der zaak, grootere afdeeliingen zijn en voor het coöpe ratieve beginsel een grooter arbeidsveld is. was het wel een bijzondere onderscheiding voor de jeugdige afdeeling Winkel, dat congres in haar midden te mogen ontvan gen en een ijverige presidente als deze afdeeling heeft, was de voorbereiding hiervoor tot in alle ondcrdeelen verzorgd. Verschillende ingezetenen hadden zich bereid verklaard een of meer afgevaardigden te logeeren. 't Was voor vele bezoekers een attractie eens naar een buitengemeente te gaan. waar zij zich misschien gewoon in stadsomgeving te leven, weinig konden voorstellen. Woensdagavond reeds waren verschillende bezoeksters uit verafgelegen deelen van ons land aangekomen en, had een eerste kennismaking plaats. Donderdagmorgen werd een bezoek gebracht aan de Tijdgeest, op een tijd,, dat Juist dit groote bedrijf, zijn wagenvrachten uitzendt over een uitgestrekt gebied. Door omstreeks 130 afgevaardigden uit alle deelen des lands wordt het congres bijgewoond, waar menig woord is gewisseld en de banden, welke de coöperatieve vrou wenbond bindt, zijn versterkt. Na de gemeenschappelijke maaltijd, heeft.-er een ge meenschappelijke feestavond plaats, welke toegankelijk is voor ieder en waarvan een druk gebruik is gemaakt. De Bondspresidente opende deze bijeenkomst met een welkomswoord, waarin zij het publiek doet kennisma ken met den Bond en diens streven en beginselen uit eenzet Spreekster heeft een woord voorts, van dank aan de afd. Winkel en Nieuwe Niedorp voor de zeer vrien delijke en hartelijke ontvangst den afgevaardigden be reid. In een alphabetische volgorde wordt door presidente en secretaresse het doel en belang der coöperatieve be weging gezegd. Enkele dames zingen zeer verdienstelijk een paar lie deren en dan komt de heer E. van der Wal, propagandist van de coop. De Tijdgeest Spr. geeft een overzicht van de totstandkoming van deze plaatselijke coöperatie, en hoe dit een vereeniging is geworden, waardig gekeurd, om hier het congres te mogen ontvangen van den Coö peratieven Vrouwenbond. Spr. geeft voorts eenige cijfers aantoonende de groei van het bedrijf van De Tijdgeest en de toename der afname van Handelskamerartikelen. BILLY BOO. De ballon dteef steeds verder. „Dat begint ver velend te worden", zeide Blliy. „Ik wou dat er iets gebeurde". „Ik schei er mee uit om naar de aarde te kijken," bromde Jerry. .a.llea lijkt op elkaar", en nadat hij dat gezegd had, rolde hij zich als een bal ineen en ging slapen op den bodem van den mand. Hij was nog niet ingeslapen, toen hij de stem van Redneb hoorde, die schreeuwde: „Blliy, Bil- ly, Billy. Kijk eens, is dat niet het huls van Je moesle." Billy keek dadelijk naar den kant waarheen Redneb had gewezen. „O, wat ben ik gelukkig," riep hij uit, terwijl hij van vreugde op en neer sprong. „Ja, dat is het huis. hoera!" „Gauw, gauw," kraakte Redneb's stem. „Laat gas uit anders vliegen we weer het voorbij, zon der verder te weten waar we zijn." En Billy haastte zich de gasklep open te maken. Toen begon de ballon te dalen. Langzaam zonk hij, doch plotseling kreeg de ballon een schok, zoodat ze alle drie op den bodem van de mand vielen. „Ik hoop, dat we op den grond terecht zijn ge komen." zeide Billy, terwijl hij weer opstond. „Ik zal eens gaan kijken," zeide Redneb en vloog weg, om spoedig terug te keeren met nieuws, dat hun allen deed lachen. We vergaten het anker en dat is in een tak van een boom blijven haken. Billy zeide: „O, anders niet. we kunnen ons langs het touw naar beneden laten glijden en vooruit nu jongens, laat ons zoo gauw mogelijk naar huis terugkeeren. Je moet maar boffen, wat?

Schager Courant | 1930 | | pagina 15