CHICAGO. Broeinest van kapitalistische misdadigersbenden. GELD - BLOED - VUUR. Gemengd Nieuws. Het noodweer boven Frankrijk. Op zoek naar Michiel de Swaen. Aankomst van den Zuidpoolreiziger Byrd te New York. Gevangene uit de rechtzaal ontvlucht. Samaro door storm geteisterd. Spr. heeft waardeering voor het werk van den Coop. Vrouwenbond, en is dankbaar voor haar streven. Sprekers warm pleidooi voor coöperatie en verbruik van Handelskamerartikelen, wordt hartelijk door het publiek bekrachtigd. Onze aandacht wordt vervolgens gevraagd voor een bewegingsspel uit den oorlogstijd. We zien groote lijsten van gesneuvelden aangeplakt en daarvoor een schare van vrouwen en meisjes, zoekende of onder al die na men ook bekende namen zijn en ten slotte als ze een naam van man, zoon of beminde hebben ontdekt, ver laten zij den wanhoop prijsgegeven het tooneel, waar nog anderen zoeken, en dan komt de coöperatie, de vre despalm hoog geheven, als de baanbreekster tot de nieuwe samenleving, de baanbreekster tot de nieuwe maatschappij, waar geen oorlog meer kan zijn. De Bondssccretaresse zei daarbij een passend gedicht. In de pauze heeft een verloting plaats. Pnwes dictator? Den 16cn Juni trad het hoofd der politie te Chlcago als zoodanig af, nadat dienzelfden dag ongeveer 200.000 bankiers bijeen waren gekomen om de toestanden van wetteloosheid, welke sinds gerulmen tijd in C'nicago heerschen, te bespreken en tevens te beslissen, wat in deze omstandigheden daartegen te doen zou zijn. Nadat een der leden ter vergadering met definitieve voorstellen voor den dag was gekomen, werd besloten ook tegen de In de omstreken der stad opgerichte drank- en speelho len te ageeren. In verband hiermede acht men het zeer waarschijnlijk, dat den Amerikaansche gezant te Londen, generaal Dawes, oud-vice president der Vereenigde Sta ten en vooral bekend door het naar hem genoemde" ont werp tot regeling der internationale oorlogsschulden, de dictatuur zal worden aangeboden. Dawes, die momen teel in de Vereenigde Staten vertoeft, verklaarde ©venwel In een Interview nog geen uitnoodlging te hebben ont vangen om het ambt van dictator op zich te nemen, maar zoodra dit zal gescheiden, zullen de leden van het Amerikaansche legioen van oud-strijders zich naar hun verklaring onder z\jn wapenen te stellen. Ofschoon dus generaal Dawes geen bevestiging kon geven, moet men toch aannemen, dat de Chicago-Tribune die het bericht het eerst lanceerde,, goed moet zijn in gelicht, duar het in deze zaak ten nauwste betrokken is. Verleden week Maandag toch werd de reporter Alfre Lingle, terwijl hij zich temidden van een dichte menigte in een tunnel bevond, door een bekend misdadiger neer geschoten. Lingle wijdde zich speciaal aan de crimlneele rapportage en had zich de opheldering van verschillen de misdaden voorgenomen, waardoor hij van zeer vele geheimen uit de misdadigerswereld op de hoogte was. Bovendien had hij zeer goede relaties bij de politie, waar door men waarschijnlijk te veel van hem vreesde. Den felle actie werd sinds dien Ingezet tegen de boe ven. Door den overledene was reeds eenigen tijd geleden het ontslag gevraagd van den chef der politie en zijn adjunct, daar dit volgens hem een eerete verelschte was om met kans op welslagen de groote campagne tegen de misdadigerswereld te kunnen Inzetten. Naar genoemd dagblad meldt zou men de waarschijnlijkheid van de dictatuur van Dawes kunnen afleiden uit het feit, dat deze bekende figuur zeer nauwe betrekkingen heeft met de werekl-tcntoonstellingen, welke in 1933 ter eere van het 100-jarig bestaan der stad Chlcago zal worden ge organiseerd. De voornaamste bladen in de stad hebben thans met de „Chicago-Tribune" een overeenkomst aan gegaan. teneinde den bandieten den oorlog te verklaren. Als eersten daad stelden zij 'n bedrag van 30.000 dollar beschikbaar als belooning voor een aanwijzing welke zou lelden tot de arrestatie van de daders van den moord op den journalist. "Een idee van de ontwikkeling dezer wereld stad. Voor wij nader zullen ingaan op de verbijsterende misdadigheid, zoowel op maatschappelijk als politiek ge bied. moeten wij eerst even een idee krijgen van de ont wikkeling van deze wereldstad, waardoor wij des te beter den daar heerschende toestand zullen kunnen beoordee- Icn. Chicago. gelegen aan de Westkust van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is het middelpunt van het midden-Westen en vormt er hot centrum van handel en verkeer. Deze stad was in 1830 nog maar een klein dorp met 12 huizen en 70 inwoners. In 1848 telde het 2000 zie- len. terwijl dit getal hi 1870 reeds was aangegroeid tot 300.000. Het inwoner-aantal nam tot 1900 toe tot bijna 1.7 millioen, en de onlangs gehouden volkstelling had een eindcijfer van 3. 374.000, hetgeen een groei beteekent van 25 pet in de laatste 10 Jaar. De stad heeft relaties met Iedere industrie van eenige beteekenis, welke in de Vereenigde Staten bestaat. Er bevinden zich hier de centrale gebouwen van verschil lende landbouw- en spoorwegmaatschappijen, daar deze plaats de toegang biedt tot het geheele Westen. Langs de onmetelijke boulevards en avenues zijn de groote za- kenpanden, banken en warenhuizen opgetrokken. Deze bevinden zich voornamelijk In het noordelijk gedeelte van het z.g. Zuidelijk stadsdeel, hetgeen een van de drie groote secties is, waarin de stad is ingedeeld. Hier ko men dagelijks vele honderdduizendtallen menschen van pilo kanten om er te werken. Wanneer men nu weet dat In steden als deze het aantal auto's 1 op elke 5 personen bedraagt, dan kan men zich een voorstelling maken van de enorme drukte, welke er in deze stad op de spitsuren kan heerschen. Rijk aan onderaardsche café's. Bovendien is deze stad rijk aan onderaardsche café's waar de drank wordt binnengesmokkeld; het zijn voor al deze bars, waardoor de onderwereld van Chlcago, welke nog gevaarlijker zou zijn dan die van Berlijn, be rucht is geworden over geheel de wereld. Het is zeer begrijpelijk, dat bij dergelijke typisch grootsteedsche toe standen het wezen der vakmisdadigheid zich sterk kan ontwikkelen. Om zich nu een beeld te kunnen vormen van de cri minaliteit in deze stad, is het noodig. dat men allereerst weet, dat er zich ongeveer een 10.000 personen in deze stad bevinden, wier beroep het is drank te smokkelen of roof te plegen, bij welke werkzaamheden men dan niet op een menschenleven pleegt te kijken. Ter illustratie hiervan willen wij hier even enkele re cente feiten memoreeren. Den 8cn Januari van dit jaar werden niet minder dan 80 misdaden in Chicago gepleegd, hetgeen voor deze stad een record-cijfer is geweest. Den Hen van dezelfde maand overrompelde de politie ©en drietal Inbrekers, in het gevecht dat daarbij ontstond, werd een politie-agent en twee misdadigers gewond. Den ten Februari hebben de misdadigers door een bomaan slag drie winkels in de lucht doen vliegen; dienzelfden dag pleegden de boeven in tijd van 6 uur 40 roofoverval len op personen, die op straat liepen. Kort daarop werd een bomaanslag gepleegd op een bioscoop, terwijl te gelijkertijd verschillende diefstallen en inbraken plaats vonden. Dienzelfden dag plunderden Inbrekers een huis, dat leeg stond, en stalen 300.000 dollar. Nog In dezelfde maand wsrd Jullus Rosenhelm, een oud-inspecteur neer- Door de afdeeling Vlissingen, wordt aan de afd. Win kel een pop aangeboden, gekleed in Zeeuwsch costuum. Na de pauze werden enkele liederen gezongen door mevrouw Beukman en daarna door een viertal leden een propagandastuk je opgevoerd, getiteld: „Naar betere tijden". Zang en muziek werden voorts ten beste gegeven. Aan het slot had de verloting plaats en bezorgde en kelen eenige spannende oogenblikken. 't Was reeds middernacht geworden, toen deze zeer geanimeerde vergadering werd gesloten en van de ont vangende afdeeling afscheid werd genomen en ieder zijn kwartier weer opzocht Vrijdagmorgen werd nog een rijtoer aangeboden over Schoorl en Bergen naar Alkmaar, en dan verspreiden deze afgevaardigden zich weer, ieder naar zijn huis, met voldoening terugdenkende aan het congres, waar zij de vriendschapsband nauwer hadden aangehaald. geschoten. De kassier der Checker Taxcab Cy. vond men met kogels doorzeefd in een taxi. Goed geoutilleerde benden. Ongeveer tegelijkertijd werd een wijdvertakte drank- smokkelsyndicaat opgeheven, welke een zeer omvang rijke onderneming vormde. Zij werkte met een kapitaal va.n 60 millioen dollar en had ruim 200 personen in haar dienst. In den nacht van den 9en op den lOen B'ebruari hield de politie een grootsch opgezette razzia, waarbij 971 personen werden gearresteerd, onder wie zich enkele bekende misdadigers bevonden. De leider dezer goed geoutilleerde benden en verre weg de meeste anderen wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. In totaal wer den die week 10 moorden gepleegd. Enkele dagen daarna schreef de politie een nieuwe razzia uit en arresteerde toen niet minder dan 1000 personen. Sinds dien verminderde het aantal roofover vallen van gemiddeld 69 per dag tot 17; intusschen werden in deze nieuwe week ongeveer 4100 personen en 21 maatschappijen in staat vbn beschuldiging ge steld wegens het schenden van drankwetten en het verduisteren van 45.000 liter alcohol, afkomstig uit re- geeringsveorwaarden. welke voor de consumptie niet meer geschikt waren. Daags daarop werd weer een razzia gehouden, waarbij nu 800 personen werden ge arresteerd. In enkele dagen groeide het aantal tot 3000, waarvan er 45 met revolvers gewapenden en 1200 andere verdachte personen slechts bleven zitten. Dit geschiedde den 13den Februari. Met genoegen werd toen oo"k ge constateerd, dat in de laatste 36 uur zich geen geval van moord had voorgedaan. Enkele dagen was het rustig, maar daarna begonnen de aanslagen opnieuw. De 39den Februari wierp men een bom in de gebou wen van de Products Cy., welke vermoedelijk van ver bolgen dranksmokkelaars afkomstig was. Er werden overvallen gepleegd en schietpartijen géhouden. maar er vloeide geen bloed. Dien dag was het getal van hen, die door de politie waren opgepakt, reeds gestegen tot 6500, terwijl het aantal diefstallen met geweldpleging toen ineens daalde van 100 op 15. De politie liet een groot getal van hen weer in vrijheid, doch zette inmid dels de zuivering voort. Begin Maart hield zij weer meer dan 800 personen aan, waarvan er 185 gevangen bleven. In totaal zaten er toen 5000 dieven, straatroo- vers, valsche spelers, moordenaars en andere verdachte personen. De heftigheid van den strijd scheen een oogen- blik te luwen. Half April kwam plotseling het bericht, dat twee koningen van dranksmokkel-organisaties met elkaar vrede hadden gesloten en de stad in twee wijken verdeeld, waar ieder van belden den dranksmokkel zoti exploiteeren. Den volgenden dag werd voor het eerst een postvliegtuig overvallen. Opnieuw viel de stilte, totdat in het begin van Mei het bericht van de veroor deeling van den bekenden in- en uitbreekkoning Thomas Curtley de wereld in opschudding bracht. Na eenige dagen pleegden een aantal Inbrekers een diefstal op klaarlichten dag, doch de politie was gewaarschuwd, tengevolge waarvan een hevig gevecht ontstond, waar bij verschillende dooden vielen. Eon eigen crematorium. Ze beginnen elkaar te vermoorden. Kort daarop kwam men tot de verrassende ontdek king. dat de misdadigersbenden in het bezit waren van een eigen crematorium om daar hun slachtoffers spoor loos te doen verdwijnen. Het vermoeden werd nu ge vestigd, dat de wapenstilstand tusschen de benden, welke in April was gesloten, ten einde liep. want den 3en Juni hadden in tijd van 12 uur 'weer 6 moorden plaats, voornamelijk op bende-leden. De merkwaardig ste daarvan was het geval, waarin een auto voor een hotel stil hield, vanwaaruit de inzittende met een ma chinegeweer begonnen te schieten op een drietal perso nen, die in de eetzaal van een hotel zaten. In de eerste tien dagen dezer maand was het getal der vermoorden reeds tot 12 gestegen. Daar de politie wel vermoedt, dat de twee koningen van den dranksmokkel, Capone en Aiello, den strijd om den voorrang hebben hervat, heeft zij opnieuw van de gelegenheid gebruik gemaakt om een zulveringstocht te ondernemen in de stad. Tegen twee uur !n den morgen waren 600 personen gepakt, waarvan de meesten echter slechts voor minder ern stige vergrijpen konden worden veroordeeld. De meest beruchte bandieten waren reeds gevlucht, zoodra zij vernamen, dat 6 afdeelingen polltie-seherp- schutters een inval deden in verschillende ondergrond- sche localiteiten. Zij hadden een lijst bij zloh van 41 vermaarde misdadigers, die de politie wilde neerschie ten. In dit overzicht der criminalitet maakten wij nog geen melding van de groote branden, welke Inmiddels in Chicago woedden; de brand van den 5en April uit gebroken in het gebouw der Western Radio Cy. bracht een gevaar voor het verlies van een geheele stadswijk, terwijl de brand, welke den 13den Mei in een fabriek van sportartikelen woedde, een schade aanbracht van 2.000.000 dollar. Van belde geweldige branden zijn de oorzaken onbekend, doch de reden wel te vermoeden. Hoe een dergelijke toestand mogelijk Is. Nu zal men zich wellicht afvragen, hoe oen derge lijke toestand mogelijk is, en of een krachtiger en In tensiever ingrijpen geen beter gevolg zou hebben gehad. Maar dan moeten wij hierop aanstonds laten volgen, dat ook bij het stadsbestuur zelf corrupties en falsifi caties aan de orde van den dag waren. De oorzaak der knoeierijen was gelegen In de buitensporige uitga ven van hen, die het politieke rad draaien. Eind vorige maand nog kwam een beschuldiging los tegen vijf po litici, die de stad voor vijf millioen zouden hebben opgelicht Het gevolg van een en ander bleef niet uit. Begin Januari was er een tekort van 20 millioen dol lar In de gemeentekas, waardoor aan vele ambtenaren het salaris niet kon worden uitbetaald. 473 politieagen ten werden ontslagen. Medio Februari waren de sala rissen vanaf Kerstmis nog niet betaald, ieder bankier weigerde leeningen te sluiten; de toestand werd ho peloos. Nadat een comité, uit de burgerij gevormd, tenslotte In Maart het plan had gevormd de 20 millioen aan con tanten voorloopig voor te schieten, kon eindelijk in April aan 40.000 politieagenten, brandweerlieden en an dere stadsklerken het hun verschuldigde geld worden uitbetaald. Belangstelling over de gansche wereld voor deze misdadi gorsregie. Met belangstelling wordt over de geheele wereld de ontwikkeling gevolgd van deze In de wereldgeschiedenis Ik vraag me af, wat beter isvoor 't vader land te sterven of er voor te blijven leven. eenige historie op het gebied van massa-misdadigers- regie. Thans is het groote offensief van alle behoudende machten ingezet. Beide partijen beschikken over de meest moderne hulpmiddelen, terwijl raffinement en intrige een niet onbelangrijke rol spelen. Ook de ste den, welke rond Chicago liggen en zeer veel last begin nen te krijgen van deze lui, vereenigen zich in den stryd, hetgeen absoluut noodzakelijk is, daar de misda digers per auto, per trein en per vliegmachine zich naar verafgelegen plaatsen begeven. In verband hiermede zijn reeds in meer verwijderde staten als Kentucky, Kansas en Texas verschillende aanhoudingen gedaan, terwijl in New-York een speciale afdeeling rechercheurs gerequireerd is om bij stations en sportvelden toezicht te houden. Met spannende verwachting zien wij de ko mende gebeurtenissen dan ook tegemoet. Uit Parijs wordt gemeld: Het onweer, dat woedde boven de streken van Bonneville en Brioude is bijzonder hevig geweest. Tallooze verbindingen werden verbroken, groote stukken lar.d overstroomd, de lijn Chamonix- Genève over drie kilometer vernield en een aantal huizen verwoest. De schade bedraagt millioenen. Voor de auteursrechten. De correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt: Naar een paar Vlaamsche bladen weten te vertel len deed zich Zaterdag jl. te Antwerpen een geval voor dat eenigszins herinnert aan het verhaal van den Amerikaanschen film-manager die herhaaldelijk aan Shakespeare schreef ten einde met hem een con tract voor het leveren van een scenario te slijten en zeer verwonderd was geen antwoord op zijne brie ven te krijgen. Bij een openluchtvoorstelling, in de Scheldestad door de tooneelvereeniging „De Violieren' bezorgd meldde zich een vertegenwoordigster aar.' van de „Société des Auteurs", ten einde te vernemen of Mi chiel de Swaen, de schrijver van het opgevoerde stuk: „De Gekroonde Leersse" nog leefde. Toen haar geantwoord werd dat Michiel de Swaen sedert 1707 niet meer onder de levenden verkeert, weigerde de gedelegeerde van de „Société des Auteurs" dit eerst te gelooven. Men had alle moeite om haar ten slotte te doen aanvaarden- dat van auteursrechten bij een stuk van de Swaen werkelijk geen sprake kon zijn. Een geestdriltige ontvangst. Het N.T.A. meldt uit New York, dat Byrd Donder dag aldaar is teruggekeerd. Hij werd met saluutscho ten begroet en door een ontzaglijke menschenmenigte toegejuicht. In de haven maakten de schepen lawaai; er vlo gen vliegtuigen rorïd en in de straten der stad juichte een dicht opeengepakte menigte den held toe. Byrd en zijn mannen werden in optocht naar het stadhuis gevoerd, waar burgemeester Walker hen ontving en zijn vreugde uitdrukte over het welsla gen van der. tocht. N. T. A. meldt nader, dat de stad New York Byrd een ontvangst heeft bereid, die zeker de meest in drukwekkende genoemd kan worden na de ontvangst van Lindbergh en de Duitsche Oceaanvliegers Köhl en Von Hünefeld. Byrd verklaarde aar.' persvertegenwoordigers, dat hij voorloopig geen toekomstplannen heeft en geen verdere onderzoekingsreizen zal ondernemen tot het uit de expeditie ontstane tekort van honderdduizend dollars gedekt is. TOERAUTO IN FRANKRIJK VERONGELUKT. 2 Dooden, 2 zwaar gewonden. In de huurt van Tarbes is een toerauto, waarover de chauffeur het stuur verloren had, tegen de hel ling van den weg gereden. Twee toeristen werden gedood, twee anderen zwaar gewond. Volgens een nader II. V.-bericht uit Parijs bevon den zich in de autocar 24 personen. De wagen was naar Lourdes onderweg. Volgens dit bericht zouden er 2 dooden en 10 ernstig gewonden zijn. De auto. die in dit telegram tegen een muur terecht kwam. werd totaal vernield. HET VERGIFTIGINGSPROCES TE ERFURT. In het vergiftigingsproces te Erfurt tegen het 20- jarige dienstmeisje Martha Nelkel, heeft de rechtbank, na 15 uur beraadslaging, beklaagde tot 10 jaar tucht huisstraf en 5 jaar eerverlies veroordeeld. In Januari 1930 heeft het meisje het bijna 2-jarig kind van den koopman Schippel met lysol vergif tigd, teneinde zich te wreken op mevrouw, door wie zij ontslagen was. FEEST OP IJSLAND. Een parlement voor duizend jaar. Wolff meldde Donderdag uit Reijkjavik: De festiviteiten ter gelegenheid van het duizend jarig feest van IJsland, begonnen vandaag met een godsdienstoefening in den dom der hoofdstad Reyk javik. Duizend jaar geleden werd, zooals men weet, het voor IJsland geldende landrecht geconstitueerd en te vens het eerste IJslandsche parlement, het eerste ter wereld, gesticht. HAAR ECHTGENOOT VERGIFTIGD? Vrouw van Nederlandsche afkomst in Znid-Rbodesië gearresteerd. Reuter seint uit Gwelo (Zuid-Rhodesië): Groot opzien is hier verwekt door het feit, dat Netrobelle Williams, een 34-jarige vrouw van Hol- landsche afkomst, pr van beschuldigd wordt, haar echtgenoot te Felinfocl bij Llnnelly vergiftigd te heb ben. De man overleed plotseling op 31 Mei j.1.; zijn vrouw werd twee dagen later gearresteerd. Volgens getuigenverklaringen kwam het tusschen hen her haaldelijk tot huiselijke twisten, als gevolg van het feit, dat de man jaloersch was op een jongen farmer, die vaak op bezoek kwam. De beschuldigde wordt in hechtenis gehouden in afwachting van het rapport van den chemischen deskundige. Groote misdadiger op vrije voeten. Donderdagmorgen te negen uur werd door de recht bank te Detmold in Duitschland, het proces begon nen tegen den gestraften opperwachtmeester Hans Harder, wegens overtredingen, begaan in de lands- strafgevangenis van Lippe. Er waren meer dan 100 getuigen gedagvaard, waar onder vele voormalige, gevangenen. Bij den aanvang ven het getuigenverhoor deed zicli een pijnlijk incident voor. De als getuige opgeroepen misdadiger Hofrath, die wegens zware misdrijven tot tien jaar tuchthuisstraf was veroordeeld en onder politiegelcide uit. de strafgevangenis van Münster in Westfalen naar hier was overgebracht, om getuigen verklaringen af te leggen, zag kans, zich op het oogenblik dat het groote aantal getuigen de zaal ver liet, tusschen de menigte uit de voeten te maken. Hoewel men onmiddellijk een achtervolging instel de, kon men den man niet meer terug vinden. Twee dooden, 1000 boeren dakloos. Volgens een bericht uit Moskou zijn tijdens een hevigen storm in de buurt van Samara 90 huizen verwoest en 160 zwaar gehavend. Twee personen zijn om het leven gekomen, terwijl er verscheidene ernstig gewor.d werden. Ongeveer 1000 boeren zijn dakloos geworden. DAVERENDE DINGEN. Enfant terrible. 't Was is den trein RotterdiamDen Haag. In een der derde klas coupé's zaten een grootmoeder, een moeder en haar vijfjarig zoontje, Bennie geheeten. In de coupé naast hen zaten een hij en een zij, dicht bij elkaar, elkander met verliefde blikjes aan te staren. Het bleek al heel spoedig, dat Bennie het reizen niet gewoon scheen, althans ieder voor hem nieuw wezen, en ieder ding, dat hij op het voorbijvliegende landschap te zien kreeg, werd geannonceerd door kreten, die het midden hielden tusschen jazz en het geluid, dat kippen de wereld inzenden, al3 zij overreden worden. En dan volgde een reeks vragen, waarhij het ventje een kolossaal uithoudingsvermogen aan den dag legde. Toen hij het te weten wilde komen, waarom een koe nu wel horens had en het paard niet, begon het de moe der te vervelen en gebood zij haar telg zijn mond te houden. En werkelijk was het even stil, totdat Bennie weer v/at nieuws had uitgevonden en wel door de ruiten te gaan beademen en er dan allerlei kunststukken op te fabrieken. Juist was hij een zeer cuibistisch kunstgewrocht aan het scheppen, toen eenige beweging achter hem het ventje deden omzien. Plotseling verbrak de schelle stem van Bennie de stilte met de vraag: „Opoe, waarom zoent die meheer dat meissie nou?" Pats... moeder's hand schoot uit om Bennie met een rechtsche directe op zijn achterhoofd te treffen, waarop Bennie zich ook niet onbetuigd liet en de omgeving vergastte op het prachtigste gebrul, dat men zich maar denken kon. Opoe, die juist heerlijk had zitten dommelen, schrok wakker en met een „Me benne d'r, Merle", stond zij op om met een pracht boog in de coupé van het vreed.- fcame paartje te duikelen. Waarop Bennie plots uit riep: „Kijk nou Opoe 'es, Moedèr, die wil zich ook late soene". Tableau. (Historisch). Van een juffrouw, een poes en een hond. In een der oude straatjes van onze stad woonde een juffrouw en die juffrouw bezat kind noch kraai, uit gezonderd een poes. Dat is heel gewoon zult U zeggen en dat is ook zoo. behalve die poes; die was buiten gewoon. 't Was ook een reuze kanjer, grijs met zwarte strepen, net een jonge tijger. Maar het buitengewone komt nog. Tegen een ieder, die het maar hooren wilde, vertelde de juffrouw, dat haar lieevling toch zoo verstandig was en haar zelfs kon verstaan. Heele gesprekken werden dan ook door de juffrouw afgestoken, waarbij poes met half toege knepen oogen de toehoorster was. Verder deed poes niets als slapen, eten en drinken en zich bij mooi weer in het zonnetje koesteren. Wanneer het vrouwtje echter de kamer verliet, dan deed poes altijd als lakei dienst en deed haar uitge leidde tot zelfs aan de straatdeur toe. Op een morgen stond de juffrouw aan een visch- karretje aan den prijs van de scholletjes te pingelen, vergezeld van poes, die met hoogen rug en dito staart de beenen van den vischboer schuurde. Een vischkop verdween onder het wagentje en poes genoot. Edoch, poes' grootste vijand, een keeshond, kwam uit het naburige huis gerend om zich met een verwoed gekef voor te bereiden tot den aanval. Poes, die zich in den terugtocht naar het veilige huis zag afgesne den, stelde zich op ln een defensieve houding, doch moest tenslotte voor Kees' verwoedde uitvallen wijken, om plots zoo snel als haar pooten haar konden dragen de straat uit te vluchten, achtervolgd door Kees. 't Was nacht, zacht streelen de manestralen de ver moeide aarde. In een oude straat lag een julfrouw met roodgeweende oogen te bed en wachtte... Ver vandaan, op een schutting, zat een poes en zond een klagelijk gemauw maanwaarts.

Schager Courant | 1930 | | pagina 16