1Je/iAad&&Oto7b$ee. Loting voor den dienstplicht Een juweelendief geknipt Gemengd Nieuws. Gezonken Duitsche duikbooten worden gelicht Oproer op een sportterrein. Overstroomingen in Australië. De „wreker der moraal". Politieke vechtpartij te Kassei. De paniek te Ascot. Uit onze Omgeving. WIERINGEN Feestavond te Den Oever. Predikbeurten. Wie voor de lichting 1932 nnmmer één zal zijn. De nummering begint bij Hendrik Johannes van Nljkerk. Gistermiddag om 2 uur had in de Rolzaal te Den Haag de loting plaats voor den dienstplicht voor de lichting 1032. Do loting geschiedde uit een aantal genummerde biljetten overeenkomend met het getal der perso nen, vermeld in het alphabetisch register der gemeen- 1o Amsterdam van de lichting 1930. Getrokken werd no. 4111, welk nummer overeen kwam mot den naam van Hendrik Johannes van Xijkork, goh. 9 Mei. In alle gemeenten hebben de voor de lichting 1932 ingeschreven personen met dien naam, of zoo deze daar niet bestaat met den alpha- betisch daarop volgenden naam nummer een. De al- phabetische volgorde der namen wijst verder de vol gende nummers aan. Bij de alphabetische rangschikking wordt ook re- koning gehouden met de voornamen, terwijl de lo ting alle ingeschrevenen omvat. AANRANDING. Onder de gemeente Bunnik is een onderwijzeres uit Zeist door een bewoner van Houten aangerand. Op haar hulpgeroep koos de dader de vlucht De aan rander is gearresteerd. SCHANDELIJKE KINDEREXPLOITATIE. Zoontje moest zakkenrollen. De politie te Leiden heeft een 11-jarigen zakken roller gearresteerd, die zich er op toelegde zich van portonmnnaies meester te maken. Het gestolene bracht hij thuis en daarvan maakten de ouders goede sier. Hij liet de gouden ringen tersluiks ln zijn zak glijden. Bij een juwelier in Den Haag kwam Donderdag middag een als heer gekleede jongeman, die zei, dat hij een kostbaren gouden trouwring wou koopen. Er werden hen» verscheidene ringen getoond, die hij nauwlettend bekeek, maar geen der rir.gen bevre digde hem. Daarop zei hij, een ring op bestelling te willen laten vervaardigen. Intusschen had de bediende bemerkt, dat de bezoe ker een gmuden ring tersluiks in zijn zak had laten glijden. Hij maakte don klant daarop attent, waan.a «leze onder aanbieding van excuses den ring weer te voorschijn haalde en aan den bediende overhandigde. Dat do bestelling geen voortgang meer had, laat zir.li begrijpen. Nadat de man was vertrokken, waarschuwde de juwelier eenige collega's en toen bleek, dat bij enke len hunner de bedoelde jongeman dergelijke pogin gen tot oplichting had gedaan. De bediende had inmiddels den bezoeker, die in zijn optreden, voordat hij was betrapt, een zeer be schaafden indruk had gemaakt, in het oog gehouden. De politie heeft op aanwijzing van den bediende der. man aangehouden. Bij het onderzoek aan het hoofdbureau van politie is men tot de conclusie gekomen, dat de gearresteer de, die J. van S .heet, 24 jaar is en te Amsterdam woont, nog in vijf ar.dere gemeenten dergelijke po gingen tot oplichting heeft gedaan en dat hij daar wèl succes heeft gehad. Hij is op het hoofdbureau van politic in Den Haag opgesloten. EEN VLOER TE AMSTERDAM INGEZAKT. Drie lichtgewonden. In een winkelhuis van den Beverwijkschen groen- tonhandel, gevestigd Bcllamystraat, hoek Ten Kate- straat, is gistermorgen de vloer ingezakt. Toen tegen half twaalf de huurder van het huis, groentenhan- delaar Floor, een zestal klanten, vrouwen en kinde- rren, stond te helpen, zwichtte de vloer onder eenig gekraak, voor den last aan menschen, groenten en aardappelen. De aanwezigen zakten met een groot deel van den winkelvoorraad in den kelder. Op het gegil der vrouwen liepen menschen te hoop; de G. G. Dienst, de politie werd gewaarschuwd. Een genees heer van dien Dienst en commissaris Pijper waren er onmiddellijk bij en hielpen de verongelukten; er wa ren n.1. drie gewonden, allen niet ernstig. Een 25-tal op den zeebodem bij Pola' ontdekt Uit Rome wordt gemeld: Een voor eenige dagen uit Triest binnengekomen be richt over de Duitsche U-booten, die de bemanningen Indertijd bij het einde van den oorlog ln de nabijheid van Pola lieten zinken en die thans weer uit de zee zul len worden opgehaald, wordt thans door den „Messagero' bevestigd. Volgens dit blad hebben ook de Italiaansche autori teiten, die van het vergaan der U-booten kennis geno men hadden, aan het voorbereidlngswerk deelgenomen. De duikers hebben, volgens het blad, tot nog toe 25 U-booten, waaronder vijf van drieduizend ton, ontdekt, die voor het meerendeel' nog onbeschadigd zijn. Reeds in het begin van de volgende week zou men met het ophalen van de belde eerste U-booten beginnen met behulp van de modernste hefmachines. De tribunes door het publiek afgebroken en in brand gestoken. Het N.T.A. seint uit Buenos Aires: Do politie hier ter stede schorste op het sportterrein een blijspel, wat levendige protesten der toeschouwers uitlokte, die zich aan uitspattingen te buiten gingen, zoodat de bereden politie zich genoopt zag. het sport terrein te ontruimen. De menigte beantwoordde het op treden der politie met de algeheele verwoesting van de tribunes, de resten waarvan zy in brand stak. Tenslotte ontwikkelde zich een geregeld vuur tusschen publiek en politie.' waarbij verscheidene personen gewond werden. In totaal werd een 30-tal gewonden geteld. Twintig personen werden gearresteerd. Alle mijnen onder water geloopen. Dui zenden werkloos en dakloos. Nieuw Zuld-Walcs ls door de ergste overstroomingen waarvan men heugenis heeft, geteisterd. Al de kolenmijnen in het Noorden, die onlangs, na langen stilstand tengevolge van het arbeidsconflict, het werk hadden hervat zijn opnieuw tot stilstand gedoemd en 9000 delvers zyn zonder werk. Alle spoodwegverbindingen aan gene zyde van het station Newcastle zijn afgesneden. De Hunter-rivier staat ten Westen van Maitland 38 voet boven gewoon peil, d.I. nog één voet hooger dan by de ramspoedige overstrooming van 1893. Weer een moordaanslag. Omtrent de my^erieuse moorden te New-York, zie ook elders ln dit nummer, werd gister nog gemeld: De door de politie met koortsachtigen yver gezochte „wreker der Moraal", aan wiens activiteit, geiyk reeds gemeld, twee personen ten offer vielen, ls nog steeds niet aangehouden. Niettegenstaande de reusachtige razzia, waaraan ln den nacht van Woensdag op Don derdag ongeveer 2500 politieagenten deelnamen, heeft de klaarbiykelijk waanzinnige, wederom een man met revolverschoten gewond. Omstreeks middernacht drong plotseling een onbe kende in een auto, dwong den bestuurder, die met zyn vrouw in den wagen zat, tot starten en ln snel tempo verder te ryden. Vervolgens sloeg hy hem met de kolf van een revolver neer en schoot hem een kogel in de borst De politie zoekt thans naar een in de afgeloopen maand uit een gesticht ontvluchten krankzinnige, die het zich tot taak rekende, de vrouw voor de „opdrin gerigheid" der mannen te moeten beschermen. Bloedige klappen uitgedeeld. Uit Berlijn wordt gemeld: Na afloop van eep nationaal-socialistische vergade ring is Donderdagavond te Kassei hevig gevochten. Elf menschen werden door messteken ernstig ge wond. Onder hen bevindt zich een nationaal-soci- alistisch raadslid der stad, die door steken in het hoofd en den halsslagader werd getroffen. Ook de advocaat dr. Scheele-Homburg, algemeen secretaris van de nationaal-socialistische partij, liep verwondin gen op. De politie had zich verplicht gezien twee nationaal-socialistische bijeenkomsten, waarin een wegens opruiing herhaaldelijk veroordeelde student het woord voerde, te ontbinden, omdat de spreker zich op ongeoorloofde wijze uitliet over de republiek en de regeering. De student werd in hechtenis geno men. In het geheel vonden vijftien arrestaties plaats. Eenige arrestanten waren in het bezit van verboden wapens. Het noodweer tydens de rennen Een alge- meene vlucht van de bezoekers. Mondaine toiletten ln strijd met de elementen. Omtrent het noodweer, dat Woensdag over Ascott in Engeland heeft gewoed, en het houden van de wed rennen om de Royal Hunt Cup onmogelijk heeft ge maakt, vermelden de Engelsche bladen nog de volgende byzonderheden: De verslaggevers en persfotografen der Londensche bladen, die zich Woensdagmiddag in prachtigen zonne- schyn naar Ascott hadden begeven om de wedrennen by te wonen, hadden eensklaps de handen vol met ge heel ander werk. Men weet dat er na het loopen om de Royal Hunt Cup een onweer losbarstte, dat zulke pro porties aannam dat de rennen moesten worden gestaakt en de duizenden toeschouwers in paniek de vlucht na men om een onderdak te zoeken. Een onverwachte ge beurtenis dus voor de reporters en fotografen. In lange ryen stonden de luxe-autos te wachten voor de hekken van het terrein, waarbinnen zich de Londen- sohe society bewoog, de dames ln de nieuwste modecre aties, de heeren meerendeels metd en tradltloneelen gry- zen hoogen hoed. De koning en de koningin zaten ln de eere-loge en het geheel bood het kleurig schouwspel van een... „vanity fair', toen de lucht plotseling betrok en een onweer van ongekende hevigheid losbarstte. De slag regen was zoo krachtig, dat aan een staan blijven op het veld niet te denken viel. Het werd dan ook een sauve qul peut naar de overdekte plaatsen, en wat daarby ge schiedde zou elke beschryving hebben getart. In een oogwenk stond het water zoo hoog dat men er door moest waden. Planken werden gelegd om de menschen veilig over te krygen, bruggen van stoelen werden geslagen, doch niets was tegen het noodweer bestand. De mondaine vrouwen ln haar hyper-modieuze toiletten bezweken ln haar stryd tegen de elementen. Zy verloren haar hoe den die groot van formaat blijken te zijn dit Jaar! zy verloren haar schoenen, haar kousen scheurden, haar rokken die weer lang zyn geworden! hingen in het water. Deftige Lords beschermden wanhopige Ladies, met het gevolg dat allen tezamen een douche van het hemelwater kregen, die hun heugen zal. Hier en daar werd de toestand kritiek. Men weet dat een bookmaker door den bliksem werd getroffen. De politie kon de menigte niet ln toom houden. Eenige vrouwen verloren haar bezinning, vielen in het water en gilden van angst Intusschen ratelde de eene donderslag na den andere. Toen de elementen waren uitgeraasd, zag men een file auto's en bussen met doornatte menschen, velen zonder hoed, met drijfnatte haren en zelfs blootvoets! Direct zijn de schyfstera der mode-kronieken ln de bladen er by om te betoogen dat de lange rokken ondoeltreffend zyn gebleken, omdat de dames, die ze droegen, zich zeer moeilyk konden bewegen in vergeiy- klng met haar, wlerb eenen zich een zekere vrijheid nog veroorloven konden... De hitte van de laatste zomersche dagen was zoo ondragelyk, dat deze koe, bevreesd voor haar •nclk, ze maar liever ln het water koel hield Met het maken van duikers enz. in de Wieringer- meer te Den Haukes, wordt thans een begin ge maakt. Ontgravingen worden gedaan, heistellingen opgesteld en spoor gelegd, enz. Echter is de werkver ruiming nog gering, daar zeer weinig arbeiders te werk worden gesteld. We mogen hopen dat het beter wordt Succesnieuws. Zondag gaat Succes I naar Oudkarspel om te spe len tegen D.T.S. II voor de door D.T.S. uitgeschreven nederlaagwedstrijden. De S. adspiranten A spelen' thuis tegen Helder adspiranten. Volgende week Dinsdag speelt S. I een beslissings wedstrijd tegen Helder II, daar heiden een even groote nederlaag hebben toegebracht aan Zeemacht. Het gaat om den len of 2en prijs. Op Zondag 22 Juni geeft de tooneelvereeniging „Nieuw Leveneene uitvoering ir; de zaal van J. Lont te Den Oever. Opgevoerd zal worden „Lafaards", anti-militairistlsch tooneelspel. Om tot oprichting eener rijvereeniging te komen, zal op 26 Juni in Concordia een vergadering worden belegd. Opening tentoonstelling Volksonderwys, afd. Wierin- gen, op J.l. Vrijdagavond. De Voorzitter van de afd. de heer C. J. Boeker, open de deze tentoonstelling met ln het byzonder welkom te heeten Burgemeester en Wethouders, raadsleden met hunne dames, de Juryleden en verschillende besturen van vereenigingen en niet te vergeten de mandolineclub O.K.K., directeur de heer P. Jongkind. Nooit wordt een vergeefs beroep op hun medewerking gedaan. Op een avond als deze, met de aanwezigheid van zoovele auto riteiten ls dan ook eer te behalen.' Spr. zegt dan verder dat heel veel ls gearbeid om te komen zoo ver we nu zyn. Ten eerste den arbeid der kinderen op de cursussen. En ls het dan zoo noodlg elk jaar een cursus te houden van de gemaakte werken? Zeer zeker, zegt spreker. De kinderen zien gaarne de resultaten van hun werk en de waardeering der ouderen Als u de kindergezichten ziet bij het bekend maken der prijzen, is dit de moeite waard. Veel arbeid blijft echter ongezien. Ook moet een tentoonstelling worden gehouden om de leden by elkaar te houden en het nuttige te la ten zien. Thans, zegt spr. staan we in een brandpunt van schoolkwesties. Wy zeggen: waarom is splitsing noodlg. Anderen zeggen: splitsing is noodig. U allen stelt belang in ons werk en we hopen dat het werk bekroond wordt. Als we het werk wat hier gedaan is, bezien, en we zagen kinderen van verschillende gedachten hier, dan zien we dat de Wleringers geen splitsing wenschen. We zullen hier echter niet langer by stilstaan. Veel is ingezonden en vooral zal onze aandacht trek ken de prachtige historische verzameling Oud-Wierin- gen van den heer O. J. Bosker te Hippolytushoef. Verder werd dank gebracht aan de juryleden voor hun zeer moeiiyke taak. Het werk werd door hun geprezen. De Voorzitter feliciteert de prijswinnende kinderen, en die welke geen prijs hebben, moeten den moed niet laten zakken, maar het volgend jaar nog beter hun best doen om dan ook een prijs te behalen. De uitslag der prij zen is als volgt: Handwerken jongere groepen: le prijs Marie Witvliet, 2e prys Nelly Metselaar, 3e prys Nelly Kooij, troostprijs Dina Rotgans. Handwerken, oudere groep: le prijs Marie Koorn, 2e prijs Hllkje Witvliet, 3e prijs Saartje van Roo. De leeraressen van dezen cursus zyn Mevr. Wlvliet, Mevr. Koorn, Mevr. de Haan en Mej. Dito. Pitrietwerk: le prijs Piet Kooij. 2e prys Piet Dirks, 3e prys Cor Koorn. De leeraren van dezen cursus zijn de heeren Van 't Hof, Windsma en de Jong. Houtsnywerk, oudere groep, le prys Wiggert Lont, 2e prijs Wiggeri Lont, 3e prys inzender onbekend. Houtsnyden, jongere groep: le prys H. Bays, 2e prijs H. Bays, 3e prys P. Tijsen. De leeraren voor dezen cursus zyn de heeren Nicolai en de Vries. By de opening werden deze leeraressen en leeraren ook hartelyk dank gezegd voor hun vele moeite aan het mooie werk besteed, en ln het byzonder den heer Windsma, welke Inmiddels onze gemeente heeft verlaten. Dan was aan de tentoonstelling nog verbonden de in zending van veldbouquetten door schoolkinderen, welke ook al naax beoordeeling een prijsje kregen. Hier was echter de taak der jury niet minder moei lijk. Tenslotte werden de prijzen toegekend als volgt: le prijs Nelly Metselaar, 2e prijs Grietje Snooij, 3e prijs Ryna Dijkshoorn en aan alle overige inzen dingen. en wel ruim een honderdtal, werd een choco ladereep toegekend. Na al deze mededeelingen verklaart voorzitter de tentoonstelling als geopend. Daarna maakten we een rondwandeling en gezegd kan worden, dat het geheel, wat opstelling en versiering betreft, af is. Alles keurig gerangschikt en practlsch opgesteld, geeft een goed overzicht. De verzameling his torische schilderen en platen en boekwerken van Wie- ringen ls een zeldzaamheid. Zoo mogen we niet vergeten te vermelden de prach tige Inzending handwerken, enz. van de school voor achteriyke kinderen te Den Helder, opgesteld aan de** reohterhand by den ingang. Verder zyn aan de ten toonstelling vele attracties verbonden als: Touwtrekken, platen gooien, wegen, sjoelbak, naam raden van een pop, en raden hoeveel krenten in en brood. De theetent verzorgt de dorstige keelen. De openingsavond bracht al een vrij goed bezoek, dat we zullen hopen op een welgeslaagde tentoonstelling. Feestavond van der»' Fabrieks- en Transportarbei- dersbond ln het Christelijke tehuis voor Zuiderzee- werkers te Den Oever, op 19 Juni Het was ruim 8 uur toen de heer Bosma van Hipp., als voorzitter der afdeeling Wielingen van den Transport- en Fabrieksarbeidersbond voor een flink bezette zaal, de bijeenkomst opende met het ge zamenlijk laten zir.gen van Psalm 19, vers 1, leest vervolgens een gedeelte uit de Heilige Schrift en gaat dan voor in gebed. In zijn openingswoord richt hij zich tot den bondsvoorzitter, den heer Strijbis van Den Haag, voorts tot den heer Bos van den Helder, die als plaatsvervanger var; Ds. Tollenaar hier is ge komen, alsmede het Christelijk Mannenkoor, dat zoo welwillend was, ons dezen avond te vergasten met zang. Al hebben wij allen een taak te vervullen op aar de, de mensch heeft ook recht op een menschwaardig bestaan, het werk dat de arbeider verricht, moet goed betaald worden, niet als loonslaven behandeld, als minderwaardigen, verre van dat, ook niet in sla venketenen geboeid, maar in vrijheid als beelddra ger Gods, en als wij het bij dat licht aanschouwen, dan wordt het werk licht gemaakt, ook mede door het geloofsleven. Spr. wijst op den groei der afdeeling en daarna zingt het Christelijk Mannenkoor van Den Helder een tweetal liederen. De heer Strijbis zal spreken over: „In den Kruit damp". Spreker wijst er op dat de vrouwen in het Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe brandweerkazerne te Gouda, is een brandweerdemonstratie gehouden voor het prachtige Goudsche stadhuis. algemeen voor het organisatieleven niet veel voe len en bovendien, al dat geld voor de contributie is veel te bezwaarlijk; als een vergadering wordt belegd, hebben ze 't liefst dat hun mannen maar thuis blij ven; niet georganiseerd, het is omdat vele vrouwen het belang van vakorganisatie niet zien, en dit is gevaarlijk, want zij dragen mede de schuld dat velen zich niet aansluiten bij den bond. Onze bond moet sterk worden gemaakt, door het zich aansluiten, al len die medeleven en medestrijden, gevoel hebben voor jJe zaak, door eendracht sterk, eendracht maakt macht, het is tevens christenplicht en christenroe ping u aan te sluiten, schouder aan schouder in de gelederen. Wij willen propaganda voeren, om ons zei ven en onze naaste door dit leven te helpen, en dan rustig maatregelen nemen, tot gezondmaking van ons doel en ons streven, temidden van strijd. Spreker sprak over het socialisme en communisme, deze meenen een heilstaat te kunnen stichten, maar hun uitgangen deugen niet, Gods woordt zegt ook on bekwaam tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad, omdat de booze macht der zonde in den mensch heerscht. Het socialisme zegt, dat christenen en niet christenen zich bij .hen kunnen aansluiten, omdat het niet om en over godsdienst gaat, dat heeft niets met hun organisatie te maken, erg verdraagzaam dus zijn ze. Het streven is om een betere maatschappelijke nositie te verkrijgen, maar in den grond der zaak is het hun te doen een andere maatschappij, een andere orde te scheppen, de nieuwe dageraad, de bevrijding, een andere wereld, zooiets als in Rusland, waar de ontbinding meer en meer nabij is, de ufschtiwelijke tirannie, waar God is uitgebannen en de mensch ver afgood en verheerlijkt wordt. Het kapitaal moet uit gebannen worden. Wij willen door organisatie alles recht zetten, zoo veel als het ift onze macht ligt; tot arbeid heeft God ons geroepen in dit leven, een ieder moet dus wer ken om zijn dagelijksch brood te verdienen. Als er bij duizenden -werkloozen zijn in de wereld en ze kunnen en ze willen werken, dan vloekt dit met God en Zijn woord. Geen zelfzuchtigheid, als ik het maar heb. Naastenliefde bezitten, en dus ook een ie der zich aansluiten bij onzen bond, en niet bij com munist en socialist, dan komt ge bedrogen uit. Het Mannenkoor vergast ons nu weder op een paar liederen na de pauze geeft de voorzitter het woord aan den heer Ploeger van Hippoltushoef, die daarna tot ons sprak over: Jeugdorganisatie. Hier ligt voor onze beweging een schoone taak weg gelegd, omdat zij mede verantwoorlijk zijn voor de jeugd en ook de ouders zeiven, hun kinderen moe ten ook naar de jongelingsvereeniging, knapenver- eeniging zenden. Or.s geslacht heeft een verantwoordelijke taak te genover de jeugd, om ze op te voeden op maatschap pelijk en zedelijk terrein. Wij hebben van God talen ten ontvangen waarmede wij hebben te woekeren, en door hen juist moet het geschieden. De taak is even wel moeilijk, gebedsleven en werken dat moet ons geheiligd doel zijn en dar; in beginsel weerstand bie den tegen de wereld, want als onze jeugd straks in de fabriek komt, moeten zij in den bond zijn, dan staan zij sterker tegenover de zuigkracht der wereld. Het mannenkoor, dat ons moest verlaten, zong nog het Ned. Volkslied en ontving daarna den hartelij- ken dank van den voorzitter. Vervolgens werd een gemeenschappelijk lied gezongen, waarna de heer Bos van den Helder nog het woord voerde en die eveneens een lans brak voor de organisatie. Wij waren nu aan het einde genaderd van dezea zoo schitterend geslaagden avond. De heer Dokter brengt aan alle sprekers zijn hartelijken dank en sluit nu om 11 uur de feestelijke vergadering. Na dat we eerst nog gezonger; hadden de Avondzang, ging de heer Dokter voor in dankgebed. Mede door onoplettendheid van den machinist van een zandtrein, had er in den sluisput een ongeluk plaats dat goed is afgeloopen, maar dat evenwel ern stige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl deze trein voorbij een heistelling rijdt, komt de machine in aanraking met een draad van het tuiwerk. De machinist, die niets bespeurt van het ongeval, rijdt door. De gevolgen blijven dan ook niet uit, daar Je trein de geheele heistelling mee sleurt, en deze met daverend geweld naar beneden stort. Het is dan ook te danken aan het personeel der heistelling, dat er geen persoonlijke ongelukken hebben plaats ge» had. De Herv. Jongelings Ver. vergadert a.s. Dir.sdag 8 uur, in „Land in Zicht". Bijbelinleiding J. H. Oudt, vrij onderwerp J. J. A. van Nol. Terwijl een trein vol geladen met klei Donderdag avond door den sluisput reed, was een grondwerker ir; de nabijheid werkzaam. Terwijl de trein hem voorbij reed, viel een groot stuk klei van een der wagens, en trof hem juist op het hoofd. Hevig bloe dend moest de man zich onmiddellijk onder genees kundige behandeling stellen, en nadat hij verbon den was, kon hij huiswaarts keeren. Hij moest op medisch advies rust nemen. ZONDAG 22 JUNI 1930. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, Ds. ter Linden, v. Amsterdam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand.

Schager Courant | 1930 | | pagina 18