SchagerCourant Dames- of Heerenportret Fa. W. D. Kiestadt Zn. en aardige KINDERFOTO'S Tweede Blad. Dat zijn geen nette manieren. WINKEL HEERHUGOWAARD HARENKARSPEL BARSINGERHORN Aardverschuiving bij Charleroi. Het noodweer boven Arnhem. Voor een modern SCHAGEN. Tel. 11. Felle fabrieksbrand te Eindhoven. Een gevaarlijke bende in arrest. Onder een vrachtauto geraakt. Een rijwielpad van Heiloo naar de Egmonden. De over boord geworpen verstekelingen. Zaterdag 21 Juni 1930 73ste Jaargang. No. 8682 In ons J.l. Zaterdagnummer hebben wij op een Snsinueerende aantijging der Alkmaarsohe Courant, als zou ten opzichte van het plaatsen van het be richt van de voordracht voor het Secretariaat van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier, niet de rechte weg zijn bewandeld, zonder om slag meegedeeld, hoe wij aan dat bewuste bericht ikwamen. Van de meer dan unfaire aantijgingen die de Alk maarsche Courant in zijn opmerkingen had neerge legd, bleek niets waar te zijn, geen woord zelfs. De Redactie der Alkmaarsche Courant had klakke loos, wellicht met het doel om verdachtmakingen te kunnen lanceeren, iets neergeschreven, wat geheel bezijden de waarheid was. Die Redactie heeft dat in de Schager Courant kunnen lezen en had tot plicht geihad om een onderzoek naar de waarheid van onze mededeelingen in te stellen. Immers man en paard zijn door ons genoemd, dus was het onderzoek al bijzonder gemakkelijk. En elk behoorlijk mensch tot de overtuiging ko mend dat hij een leelijken flater heeft geslagen, zou ronduit zijn excuses maken, in 't openbaar en te lezen voor een ieder. Op dezelfde wijze als de onware beschuldigingen de wereld waren ingezonden. De deftige Redactie, van het nog deftiger Alkmaar sche Dagblad, die zoo prat gaat op nette persmanie ren, die allerdeftigste Redactie dan, heeft, hoewel zij de overtuiging met zich moet dragen dat zij val- schelijk beschuldigd heeft, nog met geen enkel woord gereageerd op wat wij schreven. Die Redactie is nog steeds in gebreke gebleven om: lo. in haar blad haar verdachtmakende woorden in te trekken; Zo. in haar blad haar verontschuldigingen aan te bieden. Het doodzwijgen van het gebeurde is wel een ge makkelijk systeem.Maar deze Redactie van het Alk- maarsch Dagblad, die zoo gaarne fungeert als de zedemeester tegenover anderen, waar het fatsoen be treft, mag toch eerst haar eigen manieren wel eens grondig herzien. Deftig-doen is nog lang niet het zelfde als zich gentlemanlike gedragen. Dit laatste zij onze Alkmaarsche confrater in alle onderdanigheid ter ernstige overweging aanbevolen. Nagekomen Berichten. Vrijdagavond keerden de leerlingen der hoogste klas sen van de U.L.O. terug van hun tweedaagsch bezoek aan de tentoonstelling te Antwerpen. De bijeengespaarde centen, aangevuld met een ge meentelijke subsidie, maakte het mogelijk dat deze leer lingen, met hun onderwijzers, hun jaarlijksche school reis thans konden uitstrekken tot over de grenzen, naar de wereldtentoonstelling te Antwerpen. Onder leiding van het hoofd dier school, den heer Span, zijn ze Woensdagmorgen vertrokken, opgetogen, gewapend met een heusch nationaliteitsbewijs, vol ver wachting voor hetgeen ze te zien zouden krijgen. Vrijdagavond met den laatsten trein arriveerden zij te Noordscharwöude, vanwaar zij per auto naar huls werden gehaald. Opgetogen zijn ze ook weergekeerd, vol van alles wat zij hadden gezien en gehoord en waarover zij nog lang zullen navertellen. Onbezorgd hebben ze genoten, onbewust van de toch vele zorgen van voorbereiding en uitvoering, welke er noodig waren en waarmede voornamelijk de leider van het gezlsdhap zich heeft belast Het goed slagen der onderneming en daarbij gevoegd de dankbaarheid der leerlingen, moge het loon zijn voor deze vele bemoeiingen, en laten we niet vergeten daaraan toe te voegen de dankbaarheid der ouders, die die dagen met hun hebben meegeleefd en ze weer met vreugde begroetten. Vrijdagavond vergaderde het Departement Winkel der Mij. tot Nut van 't Algemeen ten huize van den heer R. Laan. De opkomst was zeer matig. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedge keurd. Door de commissie van de nutsbibliotheek is verslag uitgebracht, over het leeszeizoen 19291930, waarin door 42 personen geregeld gebruik werd gemaakt van de bi bliotheek. Door het bestuur van de nutsspaarbank is vervol gens verslag uitgebracht, en daaruit blijkt: op 31 Decem ber 1929 bedroegen de baten f 60032.33%, schuld aan spaarders f 43988.80. reserve f 16043.53%, reserve op 31 December 1928 f 15279.01%, winst f 764.52, waarvan komt aan het departement of f 191.13; 149 spaarboekjes waren in omloop. Aan de verschillende commissies wordt dank gebracht voor hunne bemoeiingen en den rapporteurs voor het uitgebracht verslag. De heer Van Leersum brengt ter sprake, een verzoek van het hoofdbesutur om de spaarbank onder toezicht te stellen. De kosten daarvan bedragen f 25. Het Hoofd bestuur stelt zijn bemoeingen afhankelijk van het onder toezicht stellen. Hoewel beheerders er niet afwijzend tegenover staan wenschen zij het gevoelen van het Departement te ken nen, dat ook de kosten zou dienen te betalen als zij onder toezichtstelling wenschen. De Voorzitter meent dat het hoofdbestuur er zelf be lang bij heeft, omdat als de spaarbank stop gezet wordt de reserve naar het hoofdbestuur gaat. Do heer Van Leersum zegt dit aanvankelijk ook ge dacht te hebben, doch juist is het niet, de reserve komt aan de Departementskas.. Het blijkt uit de besprekingen dat de reserve wel naar het Hoofdbestuur gaat, als opheffing van de spaarbank een gevolg is van opheffing van het nutsdepartement. Onder toezichtstelling wordt alsnog niet noodig geacht. Tot bestuurslid in de vacature, ontstaan door aftreding van den heer J. Koster (niet herkiesbaar) benoemd de heer S. P, Vries, die de benoeming aanneemt. Bespreking wintercampagne wordt met het oog op het geringe bezoek aangehouden tot de najaarevergadering. Bij de rondvraag deelt de heer Van Leersum mede, dat de Floralia-commissie een pluimveetentoonstelling naast de bloemen organiseert, en daarvoor verschillende wen schen heeft gekregen, en medewerking heeft gehad van den heer Steggerda te Hoorn. Verschillende Inzendingen zijn door diens tusschenkomst te verwachten en meer dere zullen volgen. Het vraagprogram zal begin Augus tus verschijnen, terwijl voor eereprijzen, aan verschillende ingezetenen een medaille zal worden gevraagd. Besloten wordt vanwege het Departement daarvoor f 10 beschikbaar te stellen. Voorts brengt epr. den aftredenden Voorzitter een woord van dank, namens bestuur en leden voor hetgeen door hem in het belang van het nut is gedaan in zijn bestuursperiode, als lid en als Voorzitter, en hoopt, als de vergadering hem weder aan de bestuurstafel terug roept, hem dan ook weder bereid te vinden. De Voorzitter zegt met genoegen voor het nut te heb ben gewerkt en dankt den heer Van Leersum voor diens vriendelijke woorden. Daarna is de vergadering gesloten. Protestvergadering tegen de zendtijdverdeeling te Heerhugowaard op Vrijdag 20 Juni, 'savonds 8 uur, in het café van' den heer A. Rus. Aanwezig waren ongeveer 40 belangstellenden, waaronder ook eenige dames. Door den voorzifter van het alhier gevormde co mité, den heer C. Hartog, werd met een kort wel komstwoord de bijeenkomst geopend, waarna ter stond Dr. Max Juda uit Amsterdam het woord ver kreeg,. die in een sympathiek betoog voor de A.V. R.O. opkwam. Was sprekers rede herhaaldelijk door applaus onder broken, een langdurig applaus klonk ook na het be ëindigden daarvan. Door den spr. werden de aanwezigen opgewekt tot deelname aan de te organiseeren betoogir;g in den Haag.. Voor het instellen eener pauze, waarin radio-mu- ziek van Nic. Treep gehoor dzou worden, verkreeg de heer Schepers uit Hoorn gelegenheid tot het doen van enkele mededeelingen. Na het verstrijken der pauze werd het woord ge geven aan den tweeden spreker, den heer J. W. A. Schepers. Een krachtig applaus klonk na déze rede, welke mede meermalen' door applaus was onderbroken. Hierna werd door den heer Scheper nog meege deeld, dat 6 Juli een groote propagandatocht door West-Friesland zal worden georganiseerd. Opgewekt werd tot deelname en verzocht autobezitters te ver zoeken tot medewerking voor het welslagen van de zen propaganda-tocht. Aangenomen werd de volgende motie te zenden aar; Min. Reimer: Luistervinken uit Heerhugowaard en omstreken, in vergadering bijeen 20 Juni, protesteeren met kracht tegen Uwe beslissing inzake de zendtijdverdeeling en dringen er bij Uwe Exc. op aan, het daarheen te wil len l~eiden, dat aan de A.V.R.O. een volle week zend tijd op eigen zender wordt gegeven. Door der; voorzitter werd daarna de vergadering gesloten met een woord van dank aan de beide spre kers en aan de aanwezigen voor de betoonde belang stelling. VEENHUIZEN. Bij den heer C. Haringhuizen alhier ls een postduif komen aanvliegen. Het dier was bruin met wit ge kleurd en had aan den poot een alluminiumrlng, met het volgende merk: Belg 30 6268486. DIRKSHORN. Bij de op Donderdag j.l. gehouden aanbesteding voor het verbouwen van het Raadhuis alhier, is door de vol gende personen ingeschreven: C. Dam, timmerwerk f 1217.50; D. Dam, timmerwerk f 1236.J. van Loenen, timmerwerk f 1183, P. Raap, metselwerk f 340; S. A. Knuwer, timmerwerk f 1290, metselwerk f 510, schilderwerk f 250, massa f 2000. Jb. de Graaf, timmerwerk en metselwerk f 1910, A. Kistemaker, schilderwerk f 585. Het werk is gegund te weten: J. van Loenen, tim merwerk, P. Raap, metselwerk, S. A. Knuwer, schilder werk. KOLHORN. De fancy-fair alhier, te houden op Zaterdag en Zondag 5 en 6 Juli belooft iets moois te worden. Er l:omen velerlei atracties, zoodat de zaal van den heer Kuiper bijna te klein zal blijken te zijn. Hieraan wordt echter tegemoet gekomen door eenige tentjes op zij, bulten de zaal te bouwen. ALKMAAR, 20 Juni. Aardappelen f 2.505.80, aardbeien f 3450, per 100 Kg., andijvie f 1.205.30, bloemkool I f 0.702.70, krop sla f 14.90, komkommers f 717 per 100 stuks, asper ges f 2140, radijs f 2.80, wortelen f 3.705.20 per 100 bos, doperwten f 711, peulen f 712, snijboonen f 23 —30, D. spercieboonen f 2432, tuinboonen f 34, to maten: A f 23.70, B f 18.90, C f 22.20. CC f 8.10 per 100 pond, postelein f 0.190.51, spinazie f 0.250.71 per bakje WINKEL, 20 Juni. Kruisbessen f 23, aardbeziën f 2029, slaboonen f 23—25, peulen f 1113, per 100 pond, bloemkool f 4 5, kropsla f 23, komkommers f 1517, wortelen f 45, rabarber f 34 per 100 stuks. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Nicolaas, zoon van Willem Band en van Trijntje Wagemaker. Ondertrouwd: Jacob Snijders, 75 jaren, zadelmaker en Catharina de Jong, 78 jaren, zonder beroep,' beiden te Schagen. Getrouwd: Leonardus Willebrordus Halman en Ple- tertje Broekhuizen. Verschillende berichten. Negen huizen ingestort. De bewoners ijlings gevlucht. In de Belgische fabrieksstreek te Gilly ten Noordon van Charleroi is éér; der reusachtige pyramides van aarde, asch, steen en kolengruis der Charbonnages des Valleis in den nacht van Wcensdag op Donder dag aan het verglijden gegaan met het gevolg, dat ne gen huizen instortten'. De bewoners zijn ijlings ge vlucht en hebben nagenoeg alles verloren, wat zij bezaten. Twee tachtigjarige oudjes, die één der ver nielde huizen bewoonden, konden slechts met groote moeite worden gered. Zes andere huizen nog moesten ontruimd worden. Berekend wordt, dat de afgescho ven aard- en steenmassa ongeveer een millioen ku bieke meter bedraagt. Aanzienlijke schade. (Zie ook de fotopagina.) Omtrent het noodweer dat Donderdag boven Arn hem woedde, en waarover elders in dit nummer reeds het een en ander is opgenomen, kan nog wor den meegedeeld, dat de schade zeer aanzienlijk blijkt. In Oost-Arnhem is in de Bronbeeklaan een stuk van tien meter lengte uit het Talud geslagen, waarbij een gedeelte van de afrastering van den schooltuin werd vernield en een gasbuis geheel scheef kwam te lig gen. Ook in andere straten in Oost-Arnhem is veel ver nield. Er zijn geheele stukken trottoirband onder- spoeld en losgeraakt, tientallen meters trottoir zijn ingezakt. Nog gistermorgen lag er in voortuinen var» den .Velperweg hagel, terwijl verschillende tuinen op Be Buitsche athleet Kurt Weisz, moet het ideaal van alzijdige lichamelijke ontwikkeling zijn. I/.j heeft niet speciaal èèn tak van sport beoefend, maar zich tot doel gesteld, in alle licht-athletische oefeningen zijn mannetje te kunnen staan. Het verbeteren van een bestaand record met een paar streep kan zijn eerzucht niet bevredigenwel de algemeene beheerscliing van zijn lichaam. is uw aangewezen adres: het laagste gedeelte van den weg blank stonden. De bloemisterij op den Paoschberg zag nagenoeg al de jong gekweekte planten te loor gaan, die on der een laag zand en slik zijn bedolven. Ook een bloemisterij aar; den Velperweg heeft aanzienlijke schade geleden. Tijdens 't onweer is Donderdagavond de bliksem geslagen in een tramwagen, waardoor kortsluiting ontstond, doch geen verdere ongelukken geschiedden. De Velperweg was gedurende meer dan een half uur ontoegankelijk voor rijverkeer. De bus sen van de Geldersche tram konden langs een om weg de stad bereiken. De dienst van de gemeente tram werd later op den avond met autocars aange vuld. Een weverij gedeelteijk afgebrand. Schade ongeveer drie ton. Gisteravond heeft onder de voormalige gemeente Gestel, thans gemeente Eindhoven, een felle brand gewoed waardoor de linnen- en damastweverij van G. Kerssemakers en Zonen voor het grootste gedeel te is verwoest. De brand werd ontdekt omstreeks kwart voor zes. De brandweer arriveerde spoedig met volledig ma teriaal, en tastte het vuur met vier stralen aan. In middels greep het vuur zóó snel om zich heen, dat niet verhinderd kon worden, dat het oudste gedeelte der fabriek, dat langs de straat is gelegen, geheel uitbrandde, terwijl in het overige deel, het nieuw gebouwde, enorme waterschade werd aangericht. Vermoedelijk is het vuur ontstaan op de pakafdee- ling waar beneden het magazijn gelegen is en waar boven de garens liggen opgeslagen. Het afgebrande gebouw bestond uit drie verdie pingen. Omtrent de oorzaak, aldus wordt later nog gemeld, staat r.'iets vast. Vermoed wordt, dat een der arbei ders bij het verlaten der fabriek (op de pakkerij was men tot half zes aan het werk geweest) een brandende lucifer achteloos heeft weg geworpen. De aangerichte schade wordt ruw op drie ton geschat en wordt door verzekering gedekt. liet personeel bestaat geheel uit 130 man, doch. vermoedelijk zullen er hiervan onge veer honderd onmiddellijk werkeloos zijn. De firma is tegen bedrijfschade verzekerd. Er is een enorme voorraad linnen, en damast verloren gegaan. Die Den Haag sedert jaren door geraffi neerde afpersing onveilig maakte. Donderdagmiddag stond voor de Ilaagsche recht bank terecht een 21-jarigen chauffeur, beschuldigd van oplichting door middel van chantage. Verdachte had op 2 April van dit jaar aan een weduwe te Nij- kerk een brief geschreven, waarin hij vermeldde, dat haar zoon, te Den Haag in militairen dienst, wegens een zedendelict in arrest was gesteld, en dat hij wel een middel wist om hem vrij te krijgen. Hij verzocht geadresseerde, naar Den Ilaag te komen. Hieraan werd gevolg gegeven. De moeder en één harcr doch ters werden door verdachte van het station afge haald, waarna in een melksalon een bespreking ge voerd werd. De dame in quaestie, als getuige gehoord, verklaar de, dat verdachte haar bij die gelegenheid een bedrag van f250 a f300 genoemd had. Daar verdachte op spoed aandrong, gaf do dame telefonisch aan haar te Nijkerk thuisgebleven dochter opdracht, f300 telegra fisch aan verdachte poste restante toe te zenden. Verdachte ontkende geld gevraagd te hebben. Het was hem door getuige aangeboden. De officier van Justitie mr. Rijkens, zeide, dat de politie er eindelijk in geslaagd was de hand te leg gen oo een bende, welke Den Ilaag sedert jaren onveilig maakte. De chantage tiert er welig, en de geraffineerdheid, waarmede personen als deze ver dachte optxeden, zijn een beletsel voor de politie om in te grijpen. Nu er thans ook nog andei-e chanteurs in arrest zijn gesteld, zal spr. tegenover hen allen met de grootst mogelijke gestrengheid optx-eden. Spr. noemde deze lieden „boosdoeners van de ergste soort", die door middel van jongelui anderen tot ontucht aanzetten, om daarna hun slachtoffers te kunnen plunderen. Ten slotte vroeg spr. veroordee- ling van verdachte tot een gevangenisstraf van drie jaar. De rechtbank zal op 1 Juli a.s. uitspraak doen. Tienjarige knaap levenloos opgenomen Gistermiddag is te Zaandam op den Westzanerdijk ter hoogte der biscuitfabriek „Vicomte" der firma Hll- dering de 10-jarige A. Schipper, die per rijwiel op weg was naar het badhuis te Westzaan onder een auto van den vrachtdienst PurmerendHaarlem geraakt, waarbij een der wielen hem over het hoofd ging. Toen-'do knaap deerlijk verminkt werd opgenomen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het lijk werd naar de kliniek te Zaandam overgebracht Den chauffeur treft geen schuld, maar hij was zoo van streek, dat een collega hem moest vervangen. Thans een feit geworden. Het tot stand komen van het rijwielpad van Heiloo naar de Egmonden, waarvan onlangs gewaagd werd, is thans een feit geworden. De kosten zijn geraamd op pl.m. f 21.000. Hiervan heeft de gemeente Heiloo f 7000 toegezegd, Alkmaar f 500 en de A.N.W.B. f 500. Voorts schijnt men verzekerd te zijn van een bijdrage van maxi mum f 7000 van de provincie Noordholland en van de gemeente Egmond aan Zee en ook aan de gemeente Egmondbinnen is nog subsidie gevraagd. Voor de eer ste werkzaamheden is reeds aanbesteding gehouden en dit werk is gegund voor f 13.288. Het pad moet 1 Au gustus a.s. gereed zijn. Het zal 5 K.M. lang worden en men zal nu in een half uur van Heiloo naar Egmond aan Zee kunnen fietsen. Als gevolg van den aanleg van dit pad is te Egmond aan Zee een onderafdeeling gesticht van de rijwielpadvereeniging Noord-Kennemer- land met aanvankelijk 57 leden. Het schip naar Terneuzen. Een Grieksch matroos als getuige. Blijkens nadere inlichtingen is het Grieksche schip „Theodorus Galnkis", aan boord waarvan zich het ernstige geval met. drie Spaansche verstekelingen heeft voorgedaan, (zie elders in dit nummer), 12 Juni uit Gent naar Terneuzen vertrokken. De politie te Antwerpen, het onderzoek in de zaak voortzettend, heeft nu ook nog het getuigenis inge wonnen van een Grieksch matroos, thans verblijven de te Antwerpen. De matroos, die deel uitmaakte van de bemanning, bevestigde het verhaal van den ver stekeling Rodriguez en voegde er aan toe. dat de ka pitein var; de Theodora Caïakouis eerst aan den ka pitein van een op zee ontmoete Grieksche bark, de Theresa Germana, had gevraagd, of hij de drie ver stekelingen aan boord wilde nemen. Op diens wei gerend antwoord zouden de drie mannen over boord zijn gegooid. Een der drie klampte zich aan de tou wen vast, maar een der matrozen sloeg met een gum mistok op zijr; handen, tot hij los. liet en in zee viel. Deze man, een Tsjech, Migo geheetcn, zou verdronken zijn. De nnderc overlevende, die meer geld zou ge kregen hebben dan Rodi'iguez. onder belofte het stil zwijgen te bewaren, zou zich thans in Frankrijk be vinden. Volgens een bericht uit Gent, zou een Grieksch schip, de Theodorus Galakis, 7 Juni uit Huelva de Gentsche haven zijn binr.engeloopen. en 12 Juni met bestemming Terneuzen zijn vertrokken. De beman ning diende te Gent geen klacht in. De kapitein heet Nikolakis. VIJFTIEN SLACHTOFFERS VAN DEN RIJN. De Rijn heeft Donderdag zes slechtoffcrs geëischt. Vier jongens van 18 tot 19 jaar zijn bij het baden verdronken; voorts zij bij het omslaan van een kano twee jongelui omgekomen. De vrijwillige reddingsbrigade is er in geslaagd de lijken te bergen. Zes inwoners van Mannheim. w.o. drie schoolkinderen zijn Donderdag eveneens in den Rijn verdronken, terwijl ook te Frankental drie jonge mannen omgekomen zijn v <v~ -sr V~ v

Schager Courant | 1930 | | pagina 5