Transpireerende ANNA PAULOWNA Concours Hippique. Z IJ P E WARMENHUIZEN OUDE NIEDORP WIERINGEN KOEGRAS Gemengd Nieuws. Ernstige aardbeving. Op zoek naar menschencters A op Nieuw Guinea. Motorboot in een hevigen storm vergaan. Maandenlang in een kelder opgesloten gezeten. toenemende entrrgie-arname, parallel aan deze een 25 qmm. kabel te leggen met de bedoeling op dezen kabel de eilanden aan te sluiten via de waterdichte zekerings kastjes, die aan het begin van elke brug, die naar de eilanden leidt, zullen moeten worden opgesteld en waar- In de aansluit of aftakkabel in- en uitgevoerd wordt. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een sterk doorgevoerde sectionneerihg in een kabelnet voor Lan- gendijk, waarom dan ook een 12-tal laagspanningsver- deelkasten zijn voorgesteld. Een storing in één netge- deelte zal slechts een klein deel van het net buiten stroom kunnen zetten; men krijgt een soepel net, waar mee gemakkelijk te manipuleeren valt en dat een groote bedrijfszekerheid biedt. Het inbaggeren van de aftak- en aansluitkabels naar de eilanden wordt ontraden, omdat waterkabel grootere storingskansen biedt, speciaal in verband met de groentenschuiten, die door de slooten varen en geboomd worden. Gewezen wordt nog op het voordeel, dat de dubbele kabel heeft, die bij aanvaarding van het rapport langs een groot deel van den hoofdweg zou komen te liggen. Het is hierdoor n.1. mogelijk geworden, indien de 50 qmm. kabel Oostelijk en de 25 qmm. kabel Westelijk wordt gelegd, de aansluiting van de perceelen aan de Westzijde van den hoofdweg ook op de 25 qmm. kabel te zetten. Hierdoor worden de aansluitkabels aanmer kelijk korter en dus goedkooper; een tweede punt van veel belang is, dat het graven dwars door den smallen hoofdweg vermeden wordt op verreweg de grootste lengte van het tracé. Niet alleen dat dat een belangrijk voordeel voor het verkeer zal zijn, dat minder gestremd zal behoeven te worden, maar ook het voortdurend be straten en herstraten der overdwarse sleuven, die men ten slotte nooit geheel goed krijgt, komt te vervallen. Eendge gedeelten net zijn niet in de begrooting voor kablleering in aanmerking komen. Het betreft hier stukken, waar lange einden bovengrondsoh net met heel weinig aansluitingen staan. De rentabiliteit van deze gedeelten is van dien aard, dat het niet verantwoord is ze in kabel uit te voeren. Op eenige plaatsen zal, vol gens het rapport, waterkabel onvermijdelijk zijn. Dit j de tot een minimum beperkt, maar o.a. bij het sluisje te Broek op Langendijk is het de eenige oplossing. De gemeente St. Pancras biedt voor een kabelnet geen bij zondere moeilijkheden. Wordt dit rapport door de ge meenteraden aanvaard, dan zal dit een heel bedrag vor deren. Het rapport zegt dienaangaande: Waar U op het oogenblik aan den vooravond 9taat om te beslissen, een groot bedrag te gaan besteden voor verbetering en alge- heele ombouw van uw bestaande netten in een kabelnet, advi se eren wij u met den meesten klem dan ook het beste te nemen, wat u in verband met den huldigen stand van de techniek kunt bekomen.' ZUIDSCHARWOUDE, Van Christelijke zijde is bij het Bestuur van den Bond van Staatspensionneering een verzoek ingekomen om onder leiding van een comité, bestaande uit personen van verschillende godsdienstige en of politieke overtui ging een autotocht voor de ouden van dagen uit Broek op Langendijk en Zuidsoharwoude te organiseeren. Voor den heer W. van der Wal zal op het eiland ach ter de Witte Roos een nieuw woonhuis worden gebouwd. Het spreekt, dat aan de organisatie van een flink opgezet Concours-Hippique, zooals we dat moch ten meemaken, op het sportterrein van den heer C. Slikker, heel wat vast zit en dat er veel voorberei dend werk gedaan moet worden, wil zoo n uitgebreid sportfeest slagen. De rijvereeniging „Anna Paulowna" de R.A.P., is zoo gelukkig een bestuur te hebben dat weet aan te pakker.1, doch bovenal bezit zij in haar in structeur, den heer J. C. Vethman, iemand, die een zaak zoo weet. te organiseeren, dat alles van een leien dakje gaat. Ook het weer werkte buitengewoon mee en zoo is het concours werkelijk een mooi sport feest geworden. Niet alleer; door de gezellige druk te van de ruim 800 bezoekers, die er 's middags wa ren en de prettige stemming die er heerschte onder de deelnemers, maar het was bovenal een feest voor het oog, die goed verzorgde, glar."zende paarden, die in flatteerende rijcostuums gestoken daes en hee- ren ruiters en het bewegen in stap, draf, galop en het springen over hindernissen op het frisch groenen veld. De muziek van de vereeniging „Concordia" uit Breezand verhoogde de feestelijke stemming, we zou den zeggen er ortbraken nog alleen wat vlaggen aan, om het aanzien nog wat. fleuriger te maken. En letten we op de hoofdzaak, clan ook kan men zeggen, dat het concours uitstekend geslagd is. Hoewel leek op dit gebied, durven we dit best neer schrijven, omdat we daarmee niet alleen weergeven het oordeel van bevoegden, die bij het concours be trokken waren, maar ook var» een toeschouwer, een ouwe baas van 80 jaar, die van zijn 12e tot zijn 60ste jaar als pikeur met paarden heeft omgegaan en dus wel weet, wat er bij dezen tak van sport te koop is en die ons met glundere oogen vertelde, dat er mooie „peerden" bij waren en dat er goed gereden is. Trouwens onder het publiek waren natuurlijk ook heel wat kenners en menigmaal klonk een hartelijk applaus wanneer enkeling of afdeeling met goed gevolg iets hadden uitgevoerd, sierlijk een proef had den afgelegd, of zonder ongelukjes de hindernissen waren genomen. Vooral de 13-jarige Jb. Schoorl, le prijswinnaar van het springconcours en het kleine meisje G. A. Melchior, dat een eervolle vermelding verwierf voor houding en zit te paard, stalen ieders hart. Wij zelf hebben dezen dag geleerd, dat de ruiter sport hij uitstek geschikt is voor het aankweeken van goede karaktereigenschappen, vooral van zelf- beheersching en gevoel van saamhoorigheid en we geloover»1 dat het concours een uitstekende propa ganda is geweest voor het beoefenen van deze sport. De heer V. Kaan, voorzitter van de R.A.P., had dan ook reden met tevredenheid terug te zien op den af- geloopen dag, toen hij 's avonds de prijzen aan de winnaars kon uitreiken. Spreker heette allen harte lijk welko, in het bijzonder den eere-voorzitter, bur gemeester G. J. Lovink, en diens echtgenoote, die beiden de vereeniging een warm hart toedragen en waarvan de laatste, zooals voorzitter zei, nog steeds het paard boven de auto stelt, Veel medewerking is ondervonden. liet waarborgfonds van f 1000 was heel spoedig bijeen; de vereeniging „Heiloo en Omstre ken", die reeds der» vorigen avond met een groot aantal ruiters en paarden arriveerde, kon door de gulle gastvrijheid in korten tijd inkwartiering vinden. Spreker brengt dank aan allen die prijzen beschik baar hebben gesteld of op andere wijze meegeholpen' hebben aan het welslagen van het concours; ook aan de jury, die voor een moeilijke taak stond en reikt dan met enkele hartelijke woorden de prijzen over aan de gelukkige winnaars. Wie dit waren laten we hier volgen. I. Individueele dressurproef voor nieuwelingen. Hieraan mochten hoogstens drie ruiters of amazone s van elke vereeniging deelnemen, die nog nooit in een oficieelen wedstrijd gestart waren. le prijs P. Appel, ..West-Friesland", Schagerbrug, verg. zilveren med.; 2e prijs mej. T. Staal, „Anna Paulowna", zilveren med.; 3e prijs P. Brak, „West- Friesland", Schagerbrug, bronzen med.; (de med. zijn beschikbaar gesteld door het bestuur van de R.A.P.); Eerv. verm.: mej. Tr. Schager, „Anna Paulowna"; en C. Rens, „West-Frieslar.d", Schagerbrug. II. Dressuurproef voor afdeelingen (achttallen): le prijs „Bucephalus", Barsingerhorn, f30 en wis selbeker, aangeboden door den Ed.Achtb heer en me vrouw Lovink; 2e prijs „Heiloo en Omstreken", hee- ren Heiloo, f20 en verg. zilveren med.; 3e prijs ..An na Paulowna", f 10 en zilveren med 4e prijs „West- Friesland', Schagerbrug lö en bronzen med.; eer volle verm. „Heiloo en Omstreken", dames Heiloo. (De med. zijn beschikbaar gesteld door het bestuur van de R.A.P.) III. Concours éénspannen, type landbouwtuig- paard (warmbloed): Alleen open voor paarden, die nog nooit als zoodanig prijzen hebben gewonnen. Hengsten uitgesloten. le prijs „Mimosa" var,1 P. Saai, Wieringerwaard. gereden door mej. T. Saai, f30 en zilveren med., aan- geb. door J. V. Vethman; 2e pr. „Christien", van Jb. Boon, Purmerend, gereden door Jb. P. Boon, 20 en luxe rijtuigzweep; 3e prijs „Nelly", van D. Jimmink, Schagen, gereden door D. Jimmink, f 10; Eerv. ver melding: „Corrie" var,1 D. de Graaf, Schagerbrug, ge reden door D. de Graaf en „Catrien", van R. Wai- boer, Anna Paulowna, gereden door mej. A. D. Wai- boer. IV. Concours tweespannen, landbouwtuigpaarden (warmbloed), gereden voor boerenwagens, uitsluitend voor personen, wier hoofdbedrijf landbouwer is. le prijs Laura en Jonker van D. Hoogland, Scha gerbrug, gereden door de dames L. en M. Rens, f 30.— en verg. zilv. med., aangeboden door den heer A. Pee- reboom te Nieuwe Niedorp; 2e prijs Emma en Mgl- chiora I, van F. A. Melchior te Winkel, gereden dooi den heer F. A. Melchior, f20.—; 3e prijs Corrie en Katrien, van D. de Graaf te Anna Paulowna en R. Waiboer te Schagerbrug. gereden door d,c heeren D. de Graaf en G. Waiboer. f 10.eerv. verm. Anna en Dora, van den heer J. Waiboer te Anna Paulowna; eerv. verm. Christien en Marietje van den heer Boon te Punnerend. V. Keuring op type Rijpaard. Paarden moesten voldoen aan de eischen door de Federatie gesteld en dus in het landbouwbedrijf werkzaam zijn en gereden worden door landelijke ruiters of amazone's. le prijs, Bobby, gereden door C. Aartsen, Bucepha lus, Barsingerhorn, f 15.—; 2e prijs N.N., gereden door C. W. Rossing, Kita Seneng, Nieuw-Vennep, f 10.—; 3e prijs Paul K, gereden door Jb. Reijne, Bucephalus. Barsingerhorn, f5.4e prijs Catrien, gereden door C. Muis Kz., Heiloo en Omstreken, Heiloo; eerv. verm. Mimosa, gereden door mej. T. Staal, Anna Paulowna: eerv. verm. Christien, gereden door J. P. Boon. Beyaart, Purmerend. Voor houding en zit: le prijs C. Muis Kz.. Heiloo en Omstreken, Heiloo. een rijhoofdstel; 2e prijs D. W. Geerligs, West-Fries land, een voortuig; 3e prijs mej. L. Rens, West-Fries land, Schagerbrug, een paar sporen; mej. G. N. Mel chior, Bucephalus, Barsingerhon., eeiw. verm. VI. Springconcours. le prijs Jb. Schoorl, West-Friesland, Schagerbrug. op Tom, f30—, en gouden med., aangeb. door de vereeniging West-Friesland; 2e prijs J. Schenk, Buce phalus, Barsingerhorn, op Vos, f20.— en luxe rij zweep; 3e prijs M. v. Wieringen, Kapt. v. d. Wal. Hoofddorp, op N.N., f 10.4e prijs D. de Graaf, West- Friesland, Schagerbrug, op Corrie. f5.IJ. Spaan, Heiloo én Omstreken, Heiloo, op Nora, eerv. verm. Door Gedeputeerde Staten van Noordholland is aan W. Prins, te Den Helder, vergunning verleend den dienst HelderWieringen uit te breiden met een Republic^bus, waarin 13 zitplaatsen. Het besluit van den Raad om aan C. Wisse een perceel grond te verkoopen, groot ongeveer 35 M2. van het bouwgrondcomplex „Ceres" te Breezand, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Aan de firma J. P. Oudsihoorn, te Sasscnheim, is door den Hoofdinspecteur van den Arbeid vergun ning verleend, ten behoeve van het afwerken van droogrekken voor bloemboller;, arbeid le laten ver richten van 23 Juni tot en met 5 Juli 1930, gedurende maximaal uur per dag en 48 uur per week. Politie. Verloren een zilveren spel. BREEZAND. Bij het baden verdronken. De heer C. Meeldijk, die met zijn broer en den heer Heerschap Zondagmiddag in het nieuwe Balgknaal ging baden, is voor de oogen van zijn beide metge zellen verdronken. Toen de heer Heerschap reeds aan den overkant was, begaven ook de heer Meeldijk en zijn broer zich te water. Beiden konden niet zwem men en liepen dus aan den kant, toen do eerste plot seling wegzonk, nog eenmaal boven kwam en daarna weer in de diepte verdween. Zijn broer kon hem badende niet meer bereiken en ook de heer Heer schap, die eerst van den overkant moest komen, had met herhaald duiken geen succes. Dokter en politie en spoedig ter plaatse, doch eerst na" ZVz uur dreg gen gelukte het aan de heeren G. Kooij en P. de Boer. den ongelukkige boven te brengen, zoodat hulp niet meer kon baten. Het slachtoffer was juist dezen dag jarig en 25 jaar oud geworden. We vernamen dat meerderen van dit kanaal ge- bruik maken om te zwemmen of te baden. Het is nu gehlekken, dat de kanten niet zoo langzaam afloopen als men algemeen aanneemt en er waarschijnlijk kui len zijn, die het baden daar uiterst gevaarlijk maken. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Jan, zoon van J. Muntjewerf en van E. d" Jong. Geertje, dochter van J.- Muntjewerf en van K. de Jong. Cornelis Hendricus Johannes, zoon van J. Angevare en van M. F. van Dam. Overleden: Cornelis Lourens Meeldijk, oud 25 jaar. ongehuwd, zoon van L. Meeldijk en van II. IJf. Het oude gebouw der openbare lagere school te Schagerbrug, is ter slooping publiek verkocht aan den heer Habé te Alkmaar. Koopprijs f670. De jaarlijksche keuring en herkeuring van trek honden voor deze gemeente, zal worden gehouden tc Schagerbrug op 1 Juli a.s. bij hotel „Het Wapen van de Zijpe". OUDESLUIS. De bouw van een boerenplaats met voorhuis en een rentenierswoning, voor rekening .van den heer G. de Wit, Belkmerweg, 't Zand, is opgedragen aan den heer A. van Eekeren, timmerman-aannemer te Keinsmerbrug. KRABBENDAM. Ds. P. van der Marei, alhier, nam het beroep naar de Geref. Kerk te Driesum (Fr.) aan. De heer I J. Schroevers, Hoofd der Openbare Lagere School alhier, komt als zoodanig voor op een drietal voor een der scholen te Haarlem. Woensdag a.s. zal alhier herkeuring worden ge houden van trekhonden, de« voormiddags te Hippolytus- hoef bij het Waaggebouw en des namiddags te Ooster- land op het schoolplein. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week zijn opnieuw een viertal geval len van diphterie in deze gemeente geconstateerd, waarvan 3 te Westerland en 1 te Den Oever. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Nieuwbouw. Voor rekening van den heer T. Wigbout Cz. zal aan den Koningsweg een woonhuis worden gebouwd door den aannemer J. C. de Vries. De dienstplichtige der Zeemaóht lichting 1929, J. Tijsen, is opgeroepen om het tweede gedeelte zijner eerste oefening te komen volbrengen op 1 December '30. Bij de op 20 Juni j.1. gehouden zitting van den herkeurlngsraad is de ingeschrevene voor deze gemeente S. Zomerdijk geschikt verklaard. Volgens mededecling van de Rijksbelastingadmini stratie is ten behoeve van de gemeente Wieringen een bedrag van f 54 aan gewetensgeld ontvangen. Landbouwtelling. De dezer dagen gehouden landbouwtelling heeft voor de gemeente Wieringen tot de volgende resultaten ge leid: Land in gebruik: eigen land 1146.70 H.A., gepacht land 866.37 H.A., van dit laatste in pacht van ouders 195.69 H_A, Hiervan is: 465.16 H.A. bouwland, 1538.78 H.A. gras land. 9.13 H.A. tuingrond. Met boomgaarden is bezet 1.56 H.A. Overzicht van de grondgebruikers, gesplitst naar de grootte van het bedrijf: Aantal personen, die in gebruik hebben: (resp, eige naars en pachters) :0 050.15 H.A. 11 2; 0.150.25 H.A. 8 4 0.25—0.50 H.A. 10 11; 0.50-1 H.A. 17 8: 1—5 H.A. 31 16; 5—10 H.A. 36 32; 10—20 H.A. 47 28 20—50 H.A. 7 3; 50—100 H.A. 1 meer dan 100 H.A. (De grondgebruiker wordt geacht eigenaar te zijn als het grootste deel van den gebruikten grond zijn eigendom is; anders pachter. V e e t e 11 i n g. Aantal paarden: veulens 22. andere paarden beneden 3 jaar 22, rij- en tuigpaarden 17, trekpaarden 227, hit ten 29. Aantal runderen: springstleren 14, melk- en kalf- koeien 1156, mestkalveren 41, ander mestvee 51, jong vee boven 1 jaar 498, jongvee beneden 1 jaar 363. Aantal heideschapen 3; andere schapen: boven 1 jaar 855, lammeren 343. Aantal bokken en geiten 26. Aantal varkens: biggen beneden 6 weken 129, fok- zeugen 62. van 6 weken tot 60 K.G. 406, van 60 tot 100 K.G. 105. boven 100 K.G. 62. Aantal kippen: kuikens 11058. oudere kippen 15385. Aantal eenden: eendekuikens 373, oudere eenden 17614. Aantal korven en kasten met bijen 7. ■KKHB w\ MlvriCiv VERKRIJGBAAR IN I? KLAS RUWIELZAKEN MjRiMÉU Catalogus op aanvraag De tentoonstelling van Volksonderwijs, welke, zoo wij in ons blad van j.1. Zaterdag vermeldden, onder groote belangstelling is geopend, is zeer goed geslaagd. Hoe- vcl Zaterdag het bezoek niet zoo groot was, ging dit Zondag best. Ook Maandag was het bezoek best. De kinderen hadden toen 's middags toegang en kregen daarbij ook nog enkele versnaperingen, wat de kleinen natuurlijk best aanstond. Maandagavond 8 uur had de prijsuitreiking plaats aan de kinderen welke een prijs hadden gewonnen; die uitslag maakten wij ook reeds in het openingsverslag bekend. Des avonds had de Amerikaansche verkooping plaats van verschillende artikelen. Vrijdag werd door de Mandolineclub O.K.K. muziek ter opluistering gegeven en daarna werd het muzikale gedeelte verzorgd door een strijkje en gramofoonplaten. Alzoo een goed geslaagde tentoonstelling met haar vele attracties. Veel dank aan alle helpsters en helpers, en niet minder aan de gevers van vele waardevolle ca- deaux. weke zijn verkocht en als prijzen beschikbaar gesteld. De Amsterdamsche Ballasfinaatschappij heeft verle den week een nieuwe dreglijn bij de werkzaamhe den geplaatst, om zoomede het werk in sneller tempo te doen plaats hebben, daar de M.ILZ. straks met het baggerwerk een aqnvang zal beginnen in den sluis- put. Het was j.1. Zondagavond erg rumoerig op di st raten te Den Oever, ook al mede in verband me: een dansavond bij den heer Lont. Meermalen moes» de politie tusschenbeidc treden om de grootste bel hamels tot kalmte aan te manen. Het gevolg was da: er wel eens hardhandig opgetreden moest worden. Drankmisbruik zal hier ook niet vreemd aan ge we est zijn. Donderdagavond om 8 uur, speelt V.Y.M.P. van Den Oever tegen B.K.C. I te Anna Paulowna een voetbalwedstrijd. DEN OEVER. De grondwerker P. R., werkzaam in den sluispm. kreeg Zaterdagmorgen een woordenwisseling met een haas van het grondwerk, wat zoo heftig toeging, dat P. R. in drift ontstoken zijn graaf nam en hier mede op den baas insloeg. Deze or.tweek snel den" slag, maar toch kon hij niet verhinderen dat hij aan den arm getroffen werd en daardoor een bloedende wonde ontstond. Bedoelde grondwerker werd op staanden voet ontslagen. Terwijl een pomper verlede nweek bezig was het water weg te pompen, ïr. den sluisput, kwam hij met zijn stropdas in aanraking met een kamwiel, met ge volg dat de das om het wiel heen slingerde. In zijn benauwdheid schreeuwde de man om hulp, die on middellijk op kwam dagen, en werd hij uit zijn be narde positie bevrijd. Het was een groot wonder dat alles nog zoo goed is afgeloojen, daar bedoelde per soon het wel met den dood had kui.nen bekoopen. Het bestuur der Marthavereeniging noodigt al len uit tot bijwoning van de gezellige samenkomst, die zal gehouden worden in „Land in Zicht", op Donderdag 3 Juli, 's avonds om 8 uur. JULIANADORP. Maandagmorgen bevond zich op het dorp een ven ter, die r.a-ar hij zeide, een zenuwlijder was. Plotseling werd de man onwel en geraakte huiten bewustzijn en werd bij een omwonende in huis gebracht. Nadat eenige hulp voor hem gehaald was en ook de poli tie van een en ar.der op de hoogte was gesteld, de man weer wat hersteld was, deed hij eenige mede- deelingen en bleek het tevens dat hij geen reisgeld enz. bezat en dat hij toch wel naar zijn woonplaats wenschte terug te keeren. Door de politie is hij toen naar den trein gebracht en op transport gesteld. Een en ander veroorzaakte als van zelfsprekend eenige consternatie. In Straat Soenda. Geen persoonlijke onge lukken. Aneta seinde d.d. Vrijdag uit Telok Bctoeng: Gisteren deden 2 hevige en langdurige aardschokken, welke gepaard gingen met vele bevingen, een groote pa niek ontstaan. Een massa men6chcn uit de Ctoineesche kamp aldaar vluchten naar Tandjong Karang en hoo- ger gelegen punten. Het Koninklijke Magnetisch en Metereologisch Obser vatorium te Batavia rneldt, dat gisterenavond om 20.80 uur een zware aardschok werd geregistreerd, gevolgd door een nog zwaarderen om 20.48 uur. Tenslotte volgden om 21.09 uur nog eenige lichtere schokken allen uit West-Noord-Westelijke richting op een afstand van lf.0 K.M.. hetgeen uitwijst dat de schokken zijn opgetreden in Straat Soenda tusschen Anjes en Telok Betoeng. Zij waren evenwel niet afkomstig van de Krakatau. De eerste schokken waren zoo zwaar, dat de wijzer van de standaardklok in het Observatorium 3 secunden Is ver sprongen. Geroofde vrouw en kind vrijgekocht. Een nieuwe strooptocht voorkomen. Officieel wordt gemeld, dat de bestuurs-assistent van Kaimana (Ternate) die de actie leidde tegen een benrlo uit Zuid-Nicuw-Guinea afkomstige deelnemers aan een hongi-tocht (rooftocht), die in Februari j.1. een overval hebben ondernomen op de bevolking van het gehucht Atoeka, met een patrouille gewapende politie eerst de stroomgebieden van de rivieren Inaboeka en Oetakwa ln de onderafdeeling Zuid-Nieuw Guinea heeft bezocht. De patrouille kwam daarbij in vriendschappelijke aan raking met de aldaar1 wonende bervolking on kreeg van deze gegevens omtrent ligging en verblijfplaats van de deelnemers aan den hongl-tooht. Vervolgens werd door gereisd naar de Tjemara-rivier. waarbij gebruik werd gemaakt van roeiers uit Mimika-stroomgebied. Men stuitte daar op een met pijl en boog, alsmede lansen ge wapende bevolking, die zich vijandig toonde. Naderhand bleek deze inderdaad schuldig te zijn aan den hongi- tocht in het Mimika-stroomgebied. Door aanbieding van geschenken wist de bestuurs-as sistent de loslating van een geroofde vrouw met kind uit het Mlmika-gebied te bewerkstelligen. De pogingen in het werk gesteld, om verder vriend schappelijke aanraking te krijgen, liepen echter op mis lukking uit, daar de bevolking zich vijandig bleef ton nen, en op de vlucht sloeg, toen zij de patrouille zag bivakkeeren. Tijdens den terugtocht werd de patrouille door <le haar achtervolgende gewapenden herhaaldelijk bepijld, waardoor de ter dekking medegenomen gewapende po- litie-dienaren genoodzaakt waren op de achtervolgers te vuren, met gevolg, dat aan de zijde der laatste 3 dooden vielen. Een dezer werd door de losgelaten vrouw uit hat Mimika-stroomgebied herkend als de leider voor een op nieuw te ondernemen hongi-tocht naar de Mimika. Blijkens de verklaringen van de vrouw moet de over val op de bewoners van Atoeka op den lstcn Februari van dit jaar zijn gepleegd door de bewoners van het stroomgebied der Tjemara. Deze bevolking is bekend onder den naam van Manoewes. hetgeen zou beteekenen menschen-eters. Bij den overval op Atoeka werden ge roofd 1 man. 4 vrouwen en 5 kinderen uit 't MimikR- stroomgeboed, terwijl bij 'n treffen tusschen de deelne mers aan de hongi-tocht en de gewapende politie in het Mimika-gebied aan de zijde der Manoewes 6 dooden en 4 zwaargewonden vielen. Een dezer dooden werd in han den van de gewapende politie achtergelaten. Behalve da nu vrijgelaten vrouw met kind waren alle geroofden afgemaakt en opgegeten, hetgeen eveneens geschiedde met de medegenomen eigen dooden. Volgens de verkla ringen der losgelaten vrouw zouden de Manoewes reeds alles in gereedheid hebben gebracht voor een nieuwen hongi-tocht naar de Mimika. Dit laatste wordt bevestigd door de patrouille aangetroffen groote hoeveelheid sago, de klaarliggende hongi-prauwen en de nieuwe pijlen en lansen. De bestuurs-assistent heeft door het buitmaken en vernietigen van eerdergenoemde materiaal getracht 't doorzetten der nieuwe hongi-tocht te voorkomen. Na afloop van hun tocht is de patrouille behouden le Kaimana teruggekeerd. Op de kust van Britsch Nleuw-Gulnea. Vyftien menschen verdronken. Reuter seint uit Port Moresby (Nieuw Guinea) Een resident die zijner kinderen en elf inboorlingen /•ijn ln zee verdronken, toen de motorboot, aan boord waarvan zij zich bevonden, in den storm verging, door het defect raken van de stuurinrichting. Negen uur op een luik. Een nader Reuter-bericht uit Port Moresby, de hoofd- rfad van het Australische territoir Papoea op Nieuw Guinea, meldt nog omtrent het ongeluk met een motor- Jat de magistraat Berge, zijn vrouw en vier kinderen boot waarbij vijftien menschen om het leven kwamen, met 23 inlanders waren uitgevaren met de motorboot die een heel eind van de kust in een hevigen storm geraakte waardoor het stubrgerei onklaar werd en de boot omsloeg. Berge en eenige der kinderen, die zich n de kajuit bevonden, verdwenen met de boot in de ■jolven, terwijl de overige opvarenden in zee geworpen werden. De inlandsche schipper en een andere zeeman -agen hoe de moeder een dochtertje vasthield en met de golven worstelde. De moeder slaagde er eindelijk in ^en luik te bereiken en hield het kind vier uur long vast terwijl de inlanders hen op het luik hielden. Een groote golf rukte ten slotte het kind los uit den green van de moeder. De inlanders hielden de moeder nog vijf uur boven water tot zij eindelijk land bereikten. Twaalf inlanders slaagden er in naar de kust te -wemmen. Het lijk van het meisje spoelde later aan, maar tot dusver is er geen spoor gevonden van Berge, - "n drie kinderen en elf inlanders. Afschuwelijke daad van ontaarde ouders. Iri het stadje Ronsen. België, is een zaak aan het licht gekomen, die de bevolking terecht met aschuw vervult. Sedert enkele maanden, aldus de Brusselsche corr. var. de „Msb."\ had men een der vijf kinderen, het 5-jarige zoontje Albert, van het echtpaar Monie niet meer gezien, doch de buren meenden telkens hulp kreten uit den kelder te hooren komen De politie, wier argwaan tenslotte ook gewekt was, kwam een huiszoeking doen en vond het arme knapaje in den kelder op een hoop steenkolen, in een walgelijken staat van vervuiling, overdekt met wonden en als een dier met een touw vastgebonden. Het slachtoffer werd onmiddellijk verital en naar het hospitaal vervoerd. De ontaarde ouders toonden niet de mir.ste wroe ging en de moeder uitte cynisch de volgende ontboe zeming: „Neemt het vuile jong maar mee. Ik heb te veel kinderen en ik kan niet voor alle zorgen!" Het parket van Audenaarde is met het geval in kennis gesteld.

Schager Courant | 1930 | | pagina 7